Jeugdige Zwollenaar De Kleine nog steeds op de eerste plaats Een Bisschop komt, en wordt ten stadhuize ontvangen Rat Jaarvergadering van L.T.B. Beknopt vredesverdrag met Oostenrijk Biljartkampioenschap 2e klasse klein biljart kader 38-2 De Brabander Jansen leverde de beste prestatie van de dag Binnenkort stichting van een eigen Katholieke Centrale Coöperatie Vijf mille boete voor tegemoetkoming Konijn gevild en de oaen uitgestoken DE PRIJS- van deze PUZZLE week Vormings bijeenkomst van de R. K. Handbalbond Toneelgroep „Puck" met De Wijze Kater En toen de vrijheid kwam Een grote stap vooruit Voorstel aan Moskou Marktberichten ZonJ Zulve ■jA 6 ZATERDAG i j MAART 1952 (Van onze medewerker) SCHAGEN Vrijdag werd te Sohagen de strijd om het kampi oenschap van Nederland tweede klasse kleinibiljart kader 38/2 voortgezet. Begonnen werd met de partijen JansenBarzilay en WesselsHiemstra. De kleine Jansen uit Beek en Donk, die zich vlug en overtuigd om het biljart beweegt, was in deze eer ste middagnartii voor de Rot terdammer Barzilay een te sterke tegenstander. Barzilay kon niet het juiste maatgevoel vinden en Jansen maakte met verscheidene series van 30 en 40 na 18 beurten een slot aan deze partii, welke er als volgt uitzag: Jansen 300 ear 18 b. 16.66 gem. 47 h.s. Barzilay 136, 18 b. 7.55 geim. 28 h.s. Wessels. die reeds twee winstpartijen op ziin naam had sthan met een minder goed moyenne van 11.53 wist na 30 beurten wederom eer» winstpartij te boeken tegen de Maastrichte naar Hiemstra, die ondanks een goede serie van '69 car. tevreden moest zijn met 245 car. Uitslag: Wessels 300 car. 30 b. l'O gem. 39 h.s. Hiemstra 245 car 30 b. 8.16 gem. 69 h.s. De Zwollenaar de Kleine, die met 26.08 na de tweede ronde bo venaan stond wist met een aan merkelijk minder goed resultaat met een moyenne van 12 te win nen van de Amsterdammer Bak ker, die ook nog niet op volle toeren kon komen. De Kleine 300 car. 25 b. 12 gem. 36 h.s. Bakker 286 car. 25 b. 11.44 gem. 59 h.s. De eerste rernisepaxtij werd gemaakt tussen LankhofHeuts. Heuits die in de eerste par tijen van dit tournooi lang niet ziin volle kracht kon ontplooien, zo dat zijn moyenne zelfs beneden een derde klasser bleef, wist re mise te spelen tegen de sterke Bussumer Lankhof. In 14 beurten bad Heuts een flinke voorsprong 199-117. maar toen kwam weer de sterke wedstrijdkracht van de Bussumer naar voren met de sterk gespeelde series van 68. 48 en 58. Na 19 beurten werd deze partij besdist. Lankhof 300 car. 19 b. 15.78 gem. 58 h.s. Heuts 300 ear. 19 b. 15.78 gem 55 h.s. In de avondpartijen won Lank hof na 18 beurten van Hiemstra. Lankhof 300 car. 18 b. 16.66 gem. 89 h.s Hiemstra 155 car. 18 b. 8.61 gem. 56 h.s. De Alkmaarse deelnemer Wessels wist zich in de partij tegen Bakker met de moyennestand aardig te verhogen. Een goed gespeelde partij in 15 beurten. Wessels 300 car. 15 b. 20 gem. 44 h.s. Bakker 175 car. 15 b. 11.66 gem. 31 h-s. De Kleine won van Barzilay na 16 beurten. Ook in deze partij kwam de Zwolle naar met een paar sterke series van 75 en 88 te voorschijn. Bar zilay bleef in deze partij geheel afwezig. Kom Rotterdammer, waar blijven toch die sterk ge speelde partijen? Wat meer over tuiging! De uitslag van deze par tij was. De Kleine 300 car. 16 b- 18.75 gem. 88 h-s- Barzilay 75 car. 16 b. 4.68 gem. 22 h.s. De beste prestatie van de dag werd geleverd door Jansen. In de partij tegen Heuts speelde hij met een besliste beheersing en con centratie. met een vijftal produc tieve series en de hoogste serie van 124 caramboles. Keurig werk Jansen! De uitslag van deze partij: Jansen 300 car. 12 b. 25 gem. 124 h.s. Heuts 129 car. 12 b. 10.79 gem. 20 h.s. De stand na deze vierde ronde is als volgt: 1. De Kleine 8 m.p. 18-75; 2. Wes sels 8 m.p. 12.37: 3. Lankhof 7 m.p. 18.18; 4. Jansen 4 m.p. 17.29: 5. Hiemstra 2 m.p. 10.71; 6. Heuts 1 m.p. 9.48; 7. Bakker 0 m-P- 11.01 8. Barzilay 0 m.p. 9.02 OF CORRUPTIE? (Van onze correspondent) ASSEN. „Ter tegemoetko ming" sloot de glasimporteur Sjoerd H. uit Stadskanaal een bankbiljet van f 100.in een brief, waarin hij een toewijzing verzocht aan het Centraal Rijks bureau te Den Haag. Hij zond de brief op aanraden van zijn neef echter aan het huisadres van een ambtenaar in Voorburg. De amb tenaar, van wie bekend is, dat hij meermalen giften of diners van zakenlieden aannam, had de brief echter aan de postkamer van het Rijksbureau afgegeven, zonder zich van de inhoud op de hoogte te stellen. Verd. wilde de ambtenaar iets geven, omdat deze de brief van Voorburg naar Den Haag moest meenemen. De off. v. justitie eis te een boete van 5000.of 5 maanden hechtenis. TERWIJL 'T NOG LEEFDE DEN HAAG Het Haagse Gerechtshof veroordeelde de 47- jarige chauffeur W. J. V. uit Den Haag wegens het „opzettelijk zon der redelijk doel letsel toebren gen aan een dier" tot een week gevangenisstraf. De eis was twee weken. V. zou volgens getuigen een konijn de ogen uitgestoken hebben en het dier gevild heb ben, toen het nog niet helemaal dood was. ZIJDEWIND Tijdens de jaarvergadering van de L.T.B. afd. 't Veld. gaf de heer J. Ch. Peeraer een toelichting op de reorganisatie van de Z.L.T.B. In tegenstelling met andere bisdommen kent het bisdom Haarlem nog geen Kath. Vereni ging op coöperatieve grondslag, vervangende de Handelsraad. Het behoeft geen betoog dat ook in onze gewesten aan een kath. ver eniging op dit gebied de voorkeur moet worden gegeven boven een neutrale vereniging. Hieraan zal wellicht zeer binnenkort tege- ir.'oet worden gekomen door stich ting van een Kath. Centrale Coö peratie, mede dank zij de mede werking van de Coöp. Centr. Boerenleenbank te Eindhoven, toegezegd onder voorwaarde dat in het L.T.B.-gebied eensgezind heid zou bestaan en dat ook de standsorganisaties hun schouders hieronder zouden zetten. In dit geval zullen de bestaan- die organisaties op dit terrein (b.v. Z.L.T.B.) diocbterinstellinigen van de nieuwe Coöp. worden. Alsdan dient een lid van de Z.L.T.B. noodizafeelijik tevens ook lid van de K.C.C. te zijn. Ten aanzien van deze Coöp wordt, gestreefd maar inwerkingtreding per 1 Juni 1952. De plaatselijke coöperaties worden kringen van de K.C.C., van welke kringen één lid op alig. vergaderingen namens 20 medeleden stemmen zal kunnen uitbrengen. Met nadruk werden de leden verzocht tot bijwoning van de eerstdaags tip houden allg. vergadering vain d'e Z.L.T.B. Voor de Z.L.T.B, werd de heer Th, J, Stadiagaard caindttdigst ge steld. Na af- er» bijschrijving van resp. 12 en 7 leden telid'e de afd. 't Veld van de L.T.B. per 1 Janu ari 127 leden. Een belangrijke ge beurtenis in het afgelopen jaar wa-s wel de sitidbtinia van de Aard. Bewaarplaa'ts-Coöp. vAalbe- oo" Ook wat betreft het financi ële gedeelte werden goede gelui den vernomen. Namens de contr. comm. zegde dhr. Jb. Witte vol lof te zijn over de administratie die in keurige orde werd bevora- dien. De controle over 1952 zal worden uitgeoefend door A. Wiinker en Jb. Poland, De heer Th. J. Wit werd als bestuurslid herkozen, terwijl de plaats van S. Bakker nu wordt 'bezet door J. Pancras. Vooraf zegde het bestuur de voorkeur te geven aan wisseling van bestuurs leden. opdiat ook andere leden van d'e interne zaken kennis zul len krijiger» Aansprakelijkheid teler Desgevraagd werd mede, gedeeld dat de producten in de periode tw«e.n verkoon en leve ring voor risico van de verkoner liggen en dat bij goedkeuring van producten (aard.1) de teler niet van de aansprake'iiirhe>d wordt ontslagen. Controle op de bascules aan de veiling blijkt dikwijls zeer gewenst te zijn (soms zelfs ook op het gebruik hiervan) alsook op het verladen der producten, hetgeen dikwijls gebeurt op een manier die voor de aanvoerders niet bepaald stichtend is. Dhr. P. v. d'. Fluit deelde mede dat de ZLTB er in geslaagd is de restanten van de poters te ver kopen. Waarschijnlijk zial die le vering hiervan sppediig volgen. De plaats van bestemming van deze aardappelen 'blijkt te liggen aan g'enP zijdie ven bet. ijzeren gordijn. De vergoeding voor. het door sorteren zaïl aan bet einde vain het seizoen worden uit gekeerd. De practiik leert diait nog wel eens op andermans naam geveild wordt, wat voor de ene partij met bet oog op die fiscus nogal eens onverkwikfcelij'klhedien op levert. Hieraan kan paal en perk gesteld wonden door de veiling opdracht, te gaven de opbrengst der prod, op telers banlkrek. over te schrijven. De Geestelijk Adviseur zag ails hoogtepunten de inzegening van de poterihut en de viering van d'e ooigstdanikdag. Dit getuigt van evenwichtige activiteit in ons LTB-karnp. Dank zij deze activiteit wist, ook het Wi'llilbrord- apos'tolaat zich met ca. 50 leden versterkt. Vervolgens vestigde de G.A. de aandacht op de Ver. v. Chr. Naastenliefde, de Retraite en de H. Familie. Als afgevaardigden naar de N.M.B.-vergadering werden aan gewezen J. Pancras D. v. Diepen, P. Slii'kerman en W. Wester, naar d/ Kring, en Vaikbondisverg. als veenouders de herer» Jb. Po land en J. Dekker Dz. en als tuinbouwers die heren Th. Broer- sen en M. Liigitharf. Na de tradi tionele gratis verloting sloot voorz. de Boer deize bijeenkomst, die aan de bestuurstafel ook werd meegemaakt door burgemeester Kalb en de iheer J. Bakker Sr., ouid-voorz. van de afdeling. Sugar Ray Robinson behoudt bokstitel Sugar Ray Robinson heeft Donderdagavond met succes zijn wereldtitel middengewicht tegen Carl „Bobo" Olson uit Honoloe- loe verdedigd. Het was een wedstrijd in 15 ronden. De beslissing was una niem. De kampioen was welis waar favoriet, doch had geen ge makkelijke aan zijn tegenstander. Olson's bewonderaars gaven luid hun afkeuring te kennen, toen de beslissing van de scheidsrechter en twee juryleden werd bekend "emaakt. Robinson stond echter voor op punten en er was geen twijfel mogelijk aan zijn superioriteit. Er kwamen in de wedstrijd geen knockdowns voor. De wed strijd werd bijgewoond door on geveer 11.000 personen. De prijswinnaars van de afgelopen week wa ren: 1. S. G. Blom, Jac. v. Heems kerkstraat 10, Alkmaar. 2. DdI Sold. P. Tromp, Adm. Cómp. Kamer 65, Fred. Hen drikkazerne Vught. 3. J. A. W. Roozen, Kanaalkade 166, 't Zand. 4. P. van Westen, Dorpsstraat 118, Zwaag. 5. J. M. Noordeloos, Oosterzij weg 2a, Heiloo. 5. G. Kubbenga, Ooftstraat 10, Groningen. Schrikt U vooral niet van de opgave, die hieronder volgt: het lijkt veel erger dan het is. U vult in de ruimte hieronder alle 25 woorden in en vermeldt daarbij hoeveel woorden uit louter verschillende letters be staan. Wij verwachten uw oplossing weer voor a.s. Woensdagavond in open enveloppe met opschrift „Prijspuzzle Noorderpers" aan ons bureau. Geluk ermee! De laatste jaren heeft de hand balsport voor meisjes in ons ray on een geweldige vlucht geno men. Maar de leiders kregen tot dusver alleen nog maar kans om hun technische en organisatori sche vermogens te ontwikkelen zonder dat morele vorming daar mede gelijke tred kon houden. Daarom heeft de leiding van het district De Noord thans het initia tief genomen om de geestelijke en morele vorming energiek ter hand te nemen. Als eerste in de rij van actie punten organiseert district De Noord op Zondag 23 Maairt 'n lei dersdag te Schagen,. waarop alle bestuursleden, commissieleden, olftal- en junioren leidsters, aan voersters, sc'heidrechters en can- didaat-ssCheidsxechters e.d. van alle handbalverenigingen uit het gewest worden verwacht. De mor gen begint met een H. Mis in de kapel van Huize Maria Bood schap w.o. een toespraak door de adviseur kapelaan Pronk. Na het gezamenlijk ontbijt, aangeboden door het district, houdt de heer A.L. Dorpmans. diocesaan- en dis trictsvoorzitter en lid van het Bondsbestuur een causerie over: „Het nut van een R.K. sportver. en de taak van de R.K. sportlei der". Er zal volop gelegenheid worden geboden tot het stellen van vragen en voor een onderlin ge gedachtenwisseling. Elkeen die deee zeer belangrij ke vormingsbijeenkomst wil bij wonen gelieve daarvan bericht te zenden aan mevr. J. Poland Hoogland te Weere. ALKMAAR Herman Heijer- mans, voor de ouderen nog een van de grote levende figuren van ons Nederlands toneei, is voor vele jongeren al niet meer dan 'n legendarische naam. Vele van Heijerimans' stukken zijn onverbreekbaar verbonden met de namen van hen die ze voor het eerst op het toneel ge bracht hebben. Wie „De wijze Kater" zegt, zegt Jan Musch en het zal in niet geringe mate aan zijn creatie van de „Kater" te danken zijn dat dit stuk zo'n groot aantal voorstellingen beleefd heeft. Heit is niet zonder schroom en zeker niet uit gebrek aan res pect tegenover een groot acteur als Jan Musch dat Toneelgroep ..Puck'' gemeend heeft „Dei wijze Kater" op het repertoire te moe ten nemen. Zij spelen het uitslui tend omdat het een vriendelijk, amusant toneelwerk is van een sterk schrijver met een groot hart die pleit en vecht voor een vrij en vol menselijk l©Ven en die ons in dit stuk de waardevolle tip geeft om af en toe ook eens over de rand van onze menselijke zelfgenoegzaamheid heen te kij ken „naar de echte levende na tuur" en daar ons voordeel mee te doen. De leden van „Puck' ziin van mening dat een toneelvoorstelling voor zichzelf moet spreken. Zij zullen dat Dinsdagavond a.s. 18 Maart, bewijzen in het Gulden Vlies te Alkmaar De revolutie op het einde van de 18e eeuw, die een einde maakte aan het bewind van de stadhouders, bracht enige ver ademing voor de katholieken. In de staatsregeling van 1798 werd als beginsel de scheiding van kerk en staat aangenomen en aan de katholieken werd toegestaan om in volle vrijheid binnen hun kerkgebouwen hun godsdienstige plechtigheden te verzorgen. Dit was een hele stap vooruit, want tot dan toe waren alleen de doodgewone godsdienstoefeningen oogluikend toegestaan. Plechtigheden,* waar een bis schop bij te pas kwam, waren heel streng verboden en na de vormreis van de apostolische vi caris Jacobus de la Torre door Noord-Holland (in 1649; zie ons schetsje in de serie „Van toen er nog schuilkerken waren", 20 Jan. 1951) had men hier zo goed als geen bisschop gezien. De burgemeester van Alkmaar spoort de katholieken aan Vooral voor de katholieken van Noord-Holland, die grote liefde hadden voor alle kerkelijke ge zagsdragers, was het wegblijven van een bisschop dan ook een groot gemis. De burgemeester van Alkmaar, die dit vurig verlangen van het katholieke volk aan voelde, zeide in het voorjaar van 1805 tot de pastoor van het Blom- ptje (La.urentiuskerk in de Dig- gelaarssteeg), E. Vinckesteyn: „Waarom laat u niet eens een bisschop komen? Ik durf u te verzekeren, dat ook het stadsbe stuur een bezoek van deze hoog waardigheidsbekleder op prijs zal stellen". „Maar burgemeester", zo zeide de pastoor, „u weet toch dat wij geen bisschoppen hebben. Het gouvernement heeft het ons verboden en na de moeilijke strijd, die wij moesten voeren met de Jansenisten, ons onze missie bisschop of apostolisch vicaris ontnomen". „Ik weet er iets van", antwoordde de burgemees ter, „maar een van de katholie ken uit deze stad, u kent hem wel, Frans Voorhout van het Verdronkenoord, heeft mij ver teld, dat de oude bisschop van Roermond. Mgr. J. B. Baron van Velde de Melroy, die nu in Grave woont en zeer gezien is bij het gouvernement, wel eens officiële bezoeken brengt naar staties uit onze gewesten. Me dunkt, die moet u eens vragen". Het plan wordt gemaakt Pastoor Vinckesteyn vond het voorstel van de burgemeester zo gek nog niet. Hij trad in verbin ding met Mgr. van Velde de Mel roy en kwam met hem overeen dat hij in de Augustusmaand naar Alkmaar zou komen. Hij verzocht hem overal in deze streken het Heilig Vormsel toe te dienen; dat was in tijden niet gebeurd en nuntius Braneadoro, die met toe stemming van de Prins v. Oranje HONING AATRAADSEL Rond elk cijfer moet een woord van 6 letters worden ingevuld. De eerste letter van elk woord komt steeds in het vakje waarin het pijltje staat en leest vervol gens verder in de richting die het verticale gedeelte van dit pijltje aangeeft (dus in dit geval bij alle woorden: in de richting van de wijzers van de klok). De to tale oplossing bestaat uit de vol gende letters; 6 x a, 1 x d, 18 x e, 2 x f, 4 x g, 9 x i, 1 x j, 6 x k, 5 x 1, 4 x m, 6 x n, 3 x o. 2 x p, 10 x r, 5 x s, 5 x t, 2 x u, 1 x v, terwijl hier van 25 woorden van de volgende betekenis kunnen worden ge vormd. 1. spreektrompet; 2 ruimte tussen twee letters of woorden; 3 staat aan de z.o. kust van de Middell. Zee; 4. één der werelddelen: 5. steltlopers; 6 kort aangebonden, n(jdig; 7 lentebloem; 8. pl. in Friesland; 9 kameraad, maat; 10 kort gesloten overjas; 11 kwajon gen; 12 klein, onbeduidend; 13 ontroering; 14 opeenhoping van bergpuin aan het einde van een gletscher; 15 plaats waar het eten bereid wordt; 16 vrachtrijder; 17 krachtig, energiek; 18 stippel, punt; 19 doopsgezinde; 20 koorts- werend geneesmiddel; 21 persoon die elders zijn domicilie heeft dan waar hij zijn ambt of bedrijf uit oefent; 22 Keelziekte; 23 Lede pop; 24 Overblijfsel; 25 riv. in Overijssel. Hoeveel woorden bestaan uit lou ter verschillende letters? OPLOSSING PalestinaScheikunde EnveloppeOnverwacht RegisseurTegenspoed KardinaalV eertiende Naam: De oplossing luidt: WASHINGTON (Reuter). De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet- Unie voorgesteld een kort ver drag te aanvaarden, waardoor de onafhankelijkheid van Oostenrijk zal worden hersteld. Het ontwerp verdrag telt slechts acht artike len. De Sovjet-Unie heeft zich bij de langdurige besprekingen over Oostenrijk reeds met zeven van de acht artikelen verenigd. Volgens het enige nieuwe arti kel moeten de vier mogendheden afstand doen van alle activa in Oostenrijk, waarop als voormalig nazi-eigendom en oorlogsbuit aanspraak wordt gemaakt. Dit artikel maakt het onwaarschijn lijk, dat de Sovjet-Unie het Wes- Verbetering Sportterrein WAARLAND De parochie Waarland heeft een zeer mooi sportterrein, dat vlak na de oor log is aangelegd. Vanwege de ver kaveling is het vorig jaar geheel opnieuw gedraineerd; doch aan gezien het niet geheel en al vlaik is, zal het wederom geëgaliseerd moeten worden. Dezer dagen zijn de arbeiders me,t deze werkzaam heden die onder deskundige leiding worden verricht be gonnen. Zo zal de plaatselijke voetbalver. „Con Zelo" die in dit seizoen wederom in de 2e klasse is teruggekeerd, binnen een niet al te lange tijd de beschikking hebben over een speelveld waar op menige zustervereniging ja loers zal zijn IJmuidense trawlers verkocht aan Duitsland IJMUIDEN. De drie IJmuiden se trawlers, „Claes Compaen", „Asséh Reis" en „Simon de Dan ser" van de N.V. Verre Visserij Maatschappij zijn officiëel over gedragen aan de vertegenwoor digers van de Duitse rederij Sohlins und Hainemann te Kiel. Over enkele dagen komt een Duitse crew naar IJmuiden om de dsrie piratentrawlers te be mannen. Kaasmarkt ALKMAAR, 14 Maart Twee stapels boerenkaas 438 kg a 2,20 per kg. Fabriekskaas commissie notering f 2,19 per kg. Handel goed. telijke aanbod zal aanvaarden. Rusland heeft grote eigendommen in het oosten van Oostenrijk in bezit genomen, aanvoerend dat zij oorlogsbuit zijn en voormalig Duits bezit. In de Westelijke nota wordt gezegd dat Oostenrijk bij de ver klaring van Moskou van 1943 reeds volledige onafhankelijkheid is beloofd. Dat deze belofte nog onvervuld is, schrijven de drie Westelijke mogendheden aan de Sovjet-Unie toe. WONINGBOUW WAARLAND Evenals elders is het ook hier ter plaatse hoog noodzakelijk, dat er nieuwe woon huizen gebouwd worden; geluk kig begint men er van particu liere zijde ook al mee. Het woon huis van mevr. G. Stoop is reeds onder de pannen, terwijl de vak lieden der.e week begonnen zijn met de eerste werkzaamheden aan een nieuw woonhuis voor rekening van de heer A. Bakker Pz. Voorts zullen voor particu liere rekening nog twee nieuwe huizen gezet worden. Als nu de nationale leningen voor deze ge meente ook een gunstig resul taat hebben opgeleverd en als er nog een ruim gebruik gemaakt zal worden door de gemeentena ren voor het aanschaffen van rentespaarbrieven, dan is het mo gelijk dat er van gemeentewege ook nieuwe huizen gebouwd zul len worden, dit laatste zou ook zeer gewenst zijn, want. ook hier zijn vele noodgevallen. GRANATEN OPGEBAGGERD MAASTRICHT. Tijdens het baggeren van grind uilt d'e haven van de steenbreikerii „Holland" bii de Beaitrix-haven aan het Julianaikaad te Maastricht, bleek plotseling een SMi cm-ignanaat tussen de machine-onderdelen te ziin genaakt. Door de hulpverleningsdienst uit Venlo werd het projectiel ge demonteerd. Kort na de hervat ting der werkzaamheden ontdek te men in de baggermachine nog een tweede, thans 15 cm-granaat, die onmiddellijk onschadelijk kon worden gemaakt. ,,Roodvin-ialm" geeft filmavond CASTRICUM De Aquarium- Terrarium Vereniging „Roodvin- zalm'' organiseert Dinsdag a.s. een filmavond in hotel de Rus tende Jager. Vertoond zal worden een film over tropische visser» en planten. vlak voor de omwenteling in ver schillende staties dit sacrament had toegediend, had de Noorde lijke gewesten en speciaal West- Friesland en Friesland gemeden, omdat daar de katholieken te veel op handen waren van de patriot ten. Het was dus een buitenge wone plechtigheid en de katho lieken van Alkmaar en omgeving maakten zich op om op waardige wijze deze bisschop te ontvangen. Ontvangst op het stadhuis Toen de burgemeester de jui ste datum van de komst had ver nomen, vroeg hij aan de pastoor verlof om deze hoogwaardig heidsbekleder officieel te mogen ontvangen. De pastoor schrok er eerst van terug; stel je voor. 'n ketters stadsbestuur wil zijn op wachting maken voor een ge zagsdrager uit de Katholieke KeTk, die tot voor kort hevig was vervolgd. Maar na overleg met ziin mede-priesters stemde hij er in toe- En op de 9e Augus tus 1805 werd Mgr. van Velde de Melroy begroet door de burge meester en de Raad. De stem ming was over het algemeen on gedwongen. Met enkele heren, zo schrijft pastoor Vinckesteyn in 't oude doopboek, „heeft hij bij die gelegenheid de grote kerk be zic'htiffd, 't orgel heeft de diaconie der Gereformeerden voor hem laten spelen, ook heeft hij 't hele stadhuis gezien." Toen hij na de ontvangst het gemeentebestuur uitnodigde om een paar dagen la ter -de plechtige toediening van het H. Vormsel in het schuil- ker'kje aan de Diggelaarssteeg mee te maken, stemden de meeste heren daarin toe. Er was in die korte tijd wel wat veranderd. De vrijheidszon brak voor de Ka tholieken door, maar toch moes ten ze nog een lange weg afleg gen, voordat zij deze vrijheid be reikten. Verslag van de vormreis Van de 12e Au-g. af verrichtte hii het H. Dienstwerk. In elk kerkje werd een plechtige Mis opgedragen, waaronder het H. Vormsel "vyerd toegediend. Het getal vormelingen uit de stad en uit de dorpen van het district Alkmaar was 7254. Van Alkmaar uit vertrok hii naar de Beemster, waar eveneens een plechtige H. Mis werd opgedragen en 1912 mensen werden gevormd. Van daar uit bracht men hem naar Wervershoof, waar hij heel plech tig door de gehele gemeente ont vangen werd. Men had daar, gebruik ma kend van de vrijheid door de wet verleend, de oude schuur- kerk opgeruimd en een nieuw kerkgebouw gemaakt. Men had de Bisschop verzocht bii gelegen heid van zijn bezoek aan Noord- Holland. dit kerkgebouw te ko men consacreren op de feestdag Mr. A. A. M. Struycken, qou- verneur van de Nederlandse Antillen, is Donderdaqmorqen per vlieqtuiq in ons land aan- qekomen ter besprekinq van verschillende onderwerpen, waartoe ook de komende Ron de Tajelconjerentie behoort. Ter beqroetinq waren o.m. aanweziq dr. mr. N. Debrot, verteqenwoordiqer van de Antillen in Nederland (links) en mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat (rechts). In het midden: mr. A. A. M. Struycken. Er komt een R.K. ULO-school CASTRICUM Naar wij ver nemen hebben komt er een R.K. ULO-school in Castricum. Hoever men reeds met de voor bereiding hiervan is. is ons nog niet bekend. Binnenkort, hopen wij hier uitvoerig op teruig te komen. AANLEGKADE WERD AANBESTEED DEN HELDER Door Rij kswaterstaat, de directie Noord- Holland, is aanbesteed het maken van een aanlegkade langs de Zuidwestzijde van de Rijkszee haven het Nieuwediep tussen kmp 15.51 en kmp 17.51, met bij komende werken, te Den Hel der. De laagste geldige inschrij ving voor het werk werd gedaan voor f 224.900 door N.V. Aanne ming Mij. v.h. J. M. Strijland te Uithoorn. AANKONDIGING In Maart 1953 zal het hon derd jaar geleden ziin dat. de hiërarchie in Nederland is hersteld. Er worden voorbe reidingen getroffen om deze allerbelangrijkste gebeurte nis voor onze vaderlandse kerk op waardige wijze te herdenken. Om de betekenis van dit feit goed op ons te laten inwerken, willen wii in een serie artikelen de houding van onze gewesten tegenover deze vrijwording beschrijven. van St. Werenfridus, de patroon van de kerk en van het dorp. Wervershoof wilde de eerste ge meente zijn waar een plechtige consecratie van een kerkgebouw zou geschieden. Na de hervor ming was dit nooit meer voorge komen en men ging er trots op, dat in het mooiste katholieke dorp in West-Friesland een kerk „met eene tooren" aan God bij zonder werd toegewijd. De ois- schop deed dit en om verdere demonstraties te voorkomen men moest toch nog altijd voor zichtig zijn ging hii na de mid dag in ePT1 gesloten rijtuig naar Enkhuizen, waar hii in het oude Jezuïetenkerkje in de Doelesteeg 1920 mensen het H- Vormsel toe diende. Over Hoorn kwam hii in het begin van Sept. naar Alk maar terug. „Ik heb de prettig ste herinneringen aan deze tocht door uw gewesten," zo verzeker de hij aan pastoor Vinckesteyn, „en me dunkt: mijn reis is niet zonder geestelijke vrucht. In deze maand heb ik aan 16023 mensen het H. Vormsel toegediend". Zeer veel waardering had hii voor de coulante houding van het stads bestuur en hij hoopte dat men spoedig in volledige vrijheid met elkander zou samenwerken. Hij vermoedde toen nog niet, dat hii daar zelf veel voor zou doen, want toen hii bij de stichting van 't koninkrijk Holland in 1806 dooT Lodewiik Napoleon, wiens wel willende gezindheid de katholie ken van deze gewesten zich dank baar zullen blijven herinneren, tot zijn aalmoezenier was be noemd, ging hij ijveren voor het herstel van de vroegere gods dienstige organisatie en voor de volledige vrijheid van de katho lieken. En de katholieken uit N.- Holland zagen met belangstelling toe. (Arch. Laurentiuskerk Alk maar. Doopboek, beginnende met het jaar 1805, toebehoren de aan de kerk van St. Lau rens te Alkmaar). B- VOETS, kapelaan OHDAM, 14 Maart 3500 kg uien 26,1027,70; grote 29,60 30,30; 26ooo kg peen B 26,20 27,40; C 21,30—24,70; D 13,70— 15,50; stak 9,8013: 17.ooo kg bieten A 25,30—26,40: BÜ9—19.30 C 8,209,40; modjo 17; lange bie ten A 19,60—20,10; B 10,80—12; modjo 16,20; 2200 kg rode kool II 13,50-14,50; 13oo kg gele kool I 8,70-10,50; 12oo kg witlof I 59 63; II 55—59; Hl 49—53; IV 45: 5oo kg spruiten 3839. HEILOO, 14 Maart Spruit- kool 3472; groene kool 11—18; witlof 2659; wortelen 7—15; boerenkool 813; spinazie 5465 prei 3038; snijsla 54—62. ZWAAG, 14 Maart Aardap pelen 10,80—11,90; spinazie 51 68; uien 726; bieten 1020,10; prei 14—37; sav. kool 7,6010.60 rode kool 12,5022,60; boeren kool 413; spruitkool 1260; witlof 3663; 'bre,eikpeen 715,60 andijvie 6163; bloemkool 25 26; groene kool 2433; goudrei- nette 3376; Present van Enge land 2578; Jonathan 2672; Golden d'Illusius 4976; Laxton superbe 3780; conference 42 70; Soldat Laiboureur 2856; Gieser Wildeman 41; winterjan 2454; St. Remey 3545; Provi siepeer 3537. BLOKKER, 14 Maart Spina zie 3070; uien 16—26; prei 25 35; gele kool 813; groene kool 1520: boerenkool 2—14; spruit kool 3249; witlof 3561; andij vie 7376; kassla 22; Bellefleur 2439; Bramley 1738; Cox Orange 5589; goudreinette 36— 67; Jonathan 3165; Present van Engeland 2968; Zoete Ermgaard 1538; Brederode 4147; Gieser Wildeman 1638; Gratiool 33-39 Provisiepeer 2139; St. Remey 2748: winterjan 22-48. N.-SCHARWOUDE 84oo kg uien 29,4030,50; grote 30,10 30,70; drieling 27; 2800 kg peen B 28,30; C 23,50; 160.000 kg rode kool 13,60—24,90; 90.000 kg gele kool 8—14,50; 215.000 witte kool 8,5011,30: 1100 ka groene kool afw. 2228- WARMENHUIZEN 1600 kg uien 27,7028,50; grote 29,20 29,30; 2'5ooo kg gele kool 813,30 95000 kg witte kool 9,3011,70; 96000 kg rode kool 17,5024,40. WELKOM THUIS Het gebeurde ter stede Winkel, dat een huisman, duchtig gebitterd hebbend, slechts aarzelend in het avonduur het pad naar zijn woning insloeg. Hij was zijn ega al te zeer indachtig, mitsgaders haar gruwelijke afkeer van borrelaars. Geen haar op zijn hoofd dacht er dan ook aan de deurbel te gebruiken teneinde binnen gelaten te worden. Neen, dan was het keukenraam stukken veiliger. Zonder ge ruis te maken schoof hij het open en kroop er door d.w.z. halverwege, want o onzalig ervaren, op dat mo ment klapte het venster on genadig neer. Een schrille kreet van pijn en angst ont snapte zijn verdroogde keel, want hij kon voor-noeh ach teruit. Die kreet bezegelde zijn noodlot en zijn bevrij ding. Een boordevol woede geladen vrouw verscheen in nachtjapon en met de matte- klopper. Pas na het uit oefenen van een even uit voerige als hardhandige boetpleging geliefde het haar heter man en echtge noot uit de nood-des-ven sters te verlossen. Als heeft voo een kus, apostelen is Jezus Olijven gaat ze deinzen uit Daai over doi macht zo iets niets; ze Een waa grijpen, over. Du Dan vall grijpend Hem hur ten, en Meester waar ze slotte bin< Om zijn den slaai het aan knoop op voor Zijn Jezus Zijn han luk liché handen, lichaam bare inst den. Zij werkt toe man ar] te verdiei Moeder li openbaar handen de zegenden groten; ve brood voo Meester op in wi naar de de vissers zaad dat de akker, kreupelen zetenen, die begonne even gelede den de voet en in deze waardige waarover Miin Licha: Nu zijn Machteloos heilige hander een kruis, dit zuiver ker ze klinke Bloed zal schrikkelijke de handen lichaam. M; geven. Zij in het lijdi in het zége goddelijk den tot het .Heilige niets dan den werden zijn voor de nagels. Omdat 2 O Jezus de mijne, leren! Bankdir in vri|n De verledcr gearresteerde B„ te Dordrec dacht wordt tienduizenden benadeeld, hechtenis zal hij zich mentsrechtbanl beibben veranfr (Adv i zacht, soepel, Purol of Purolifl crème vorm). In ZONDAG HILVERSUM 8.00 Vara Vara, 19.00 Ikor Vara: 8.00 8.13 Gram.mi platteland; 8 Sportmededelin venber.; 9.00 Gram.muz.; 9 causerie; 10.00 Met en zonder mi-klass. muz Avro: 12.00 Di Voor de jeugd 13.00 Nieuws; 1 of gram.muz. Calling; 13.15 13.50 Even afre Gram.muz.; 14 14.30 Fanfare neelbeschouwini piano; 16.00 De Sportrevue. 1 semen tsmuziek: man van de m; de jegud; 17. Sportjournaal; sportuitslagen. H. kerkdienst Jeugddienst; 19 Avro: 20.00 koor, omroeporl testament van hoorspel; 21.15 21.40 Hersengj Gram.muz.; 22 Nieuws; 23. 23.30—24.00 Gra: HILVERSUM 8.00 Kro, 9.30 12.00 Ncrv, 12. 19.45—24.00 Kro Kro: 8.00 Nie muz.; 8.25 Hoogi Nieuws- en wa Gram.muz. Ik deur, causerie; de kerkdienst. Geestelijke liede Apologie; 12.35 Lichte muziek; 13.00 Nieuws, thol. nieuws; eert; 13.35 Uit L ken; 13.50 Kame 14.30 Viool en openbare gebouv Radio Philharmc solisten; 16.10 Overal; 16.15 pers. Ncrv: dienst: 18.30 Koorzang; 19.15 heid var. alle I 19.30 Nieuws, weerberichten. - tualiteiten; 19.52 20.05 De gewone zijne van; 20.12 gramma; 22.45 Liturgische kalen 23.15—24.00 Gra MAANDAG HILVERSUM VARA: 7.00 Ni muziek, 7.30 Gr Nieuws en weei Gram. muziek. 8 vrouw 8.40' Gra

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6