„Jullie moesten dot heuveltje moor evers nemen.. NEDERLANDS een doorn in als tweede taal: Indonesisch 009 EndieChinezen willen maar niet op de loop gaan Achter het IJzeren Gordijn is de illegaliteit actief Universiteiten weldra zuiver van vreemde' taaismetten? Katholieken bereid mede te werken aan „Geschiedenis der mensheid HET WONDER DER LIEFDE RADIO DDD Einde van discussies in UNESCO thans in 't zicht BRIEF UIT KOREA Geheimzinnigheid rond Korea-vrijwilligers Tsjechische leger zonder kader Nog negen kranten in het Nederlands door Otto Bührs SB 's-GRAVENHAGE Kapt. B. M. Koster schrijft uit Korea aan de Legervooriichtingsdienst het volgende: „Ze mogen nu wel een brug hebben geslagen in de buurt van Panmoenjon, een brug, waarover alle krijgsgevangenen zullen wandelen om terug te gaan naar hun onderdelen en ze mogen nu wel een vliegveld hebben aangelegd bij Munsan-Ni, opdat de Ameri kaanse krijgsgevangenen uit de rode kampen spoedig naar Tokio vervoerd kunnen worden, doch al deze feiten, die zouden kunnen wijzen op een mogelijke wapenstilstand, konden toch niet beletten, dat de B-compagnie van het N.D.V.N. een aanval moest ondernemen op de „Starhill". En wat voor een aanval! De berichten zeiden, dat de „Starhill" bezet was door de Chi nezen. De opdracht luidde toen: De „Starhill" nemen. De „Dut- chies" (Hollanders) moesten het weer doen. Nu de B-compagnie. Het werd zoals meestal „van dik hout zaagt men plan ken". Er werd een vuur op die heuvel geblazen alsof er het laat ste oordeel werd geveld. Het is onbegrijpelijk dat na een derge lijk bombardement nog levende wezens op zo'n heuvel kunnen zijn. Er óp zit eigenlijk niemand, doch „er in" zitten fanatieke Chinezen, die beste soldaten zijn en die slechts zelden op de loop gaan. In zekere zin kun je zo'n tegenstander waarderen, alhoewel iedereen bij het N.D.V.N. zegt: „Een goeie Chinese „vrijwilliger" is een dooie Chinese „vrijwilli ger" Commandant voorop Natuurlijk hebben de Dutchies de heuvel genomen, zij het ten koste van zeer zware offers. Over ste Christan ging na het uit vallen van een pelotonscomman dant voorop „alleen maar met een pistooltje in zijn handen", zeggen zijn mannen, „En toen de commandant van het eerste pelo ton buiten gevecht bleef, nam nota bene de overste het bevel over. Toen we dat zagen, liepen we tegen de heuvel op alsof we niet wisten, dat onze eerste doden en gewonden al aan de voet van de berg lagen. Ons eigen vuur viel nu en dan rampzalig kort en DINSDAG 18 MAART HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws'; 7.15 Gra- mofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Winnaars Rotterdams Lyceum, 12.10 Gra mofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano- duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonmu ziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.00 Piano recital; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gramo foonmuziek; 17.30 Alt, alviool en piano; 18.00 Nieuws; 1;.15 Gra mofoonmuziek; 18.30 RVU: Dr. A. L. Constandse: Het huidige Japan: 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Pianospel: 19.15 Paris vous parle; 19.20 Jazzmuziek; 19.43 Ranke in het- licht van de kata- strophe, causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Geva rieerd programma; 21.15 Gramo foonmuziek; 21.25 AVRO Allerlei, 21.30 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 21.45 Theaterorkest; 22.15 Discogram; 22.45 Buiten lands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender; 8.00 Nieuws; en weerberichten; 8.15 Gramo foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoon muziek; 9..40 Lichtbaken, cause rie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 School radio; 11.00 Voor die vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Nieuws van de Luchtmacht: 13.25 Gramofoonmuziek; 13.05 Piano recital; 13.35 Gramofoonmuziek; 15.00 Schoolradio; 15.30 Ben )e zestig? 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzendmg Mr C. E. J. Maitland: „Indruk ken van Indonesië"; 18..00 Nieuws 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Lichte, muziek: 19.00 Gramofoonmuziek; 19.40 Dit is leven, causerie; 19.50 Gra mofoonmuziek; 20.00 Nieuws en weerberichten: 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 Lijdens meditatie; 21.30 Gramofoonmuziek 21.50 viool, clavecimbel en strijk orkest; 22.10 Actualiteiten; 22.20 Blazersensemble; 22.45 Avondge bed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Gezond gezin, causerie; 23.25—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 18 MAART 1952 Experimentele televisie-uitzending van de KRO. 20.1521.45: 1. Muzikale cause rie met illustraties; 2. Weekover zicht; Pauze; 3. Vraaggesprek; Daarna „De Telefoon", opera. toen we eindelijk tegen de heuvel lagen, zagen we die verd Chinese handjes weer uit de bun kers komen. En er vielen maar granaten uit". Zo vertellen de jongens van de B-compagnie maar. Overvol van de gebeurtenissen. Elke keer weer, na iedere actie. „Knock out" door steen Arie Schouten, Weipoort 16, Bodegraven, zegt: „Nou kapitein, ik stak van de zenuwen een Siga ret op en knipoogde tegen mijn maat, maar in mijn eigen dacht ik: „Arie, dat is je laatste saffie". Toen het stil was lag ik te luis teren of ik de stem van de groeps commandant nog hoorde. Ik hoor de niets en dacht, waar zou die weze, maar hij was.... dood". En om die vreselijke gedachte kwijt te raken en zich zelf wat meer moed in te praten, gaat Arie Schouten door: „Maar ge lachen dat ik heb, kapitein. Ik zag een Chinees in een bunker en wou natuurlijk schieten. Mijn ge weer weigerde. Toen kreeg ik een Snder geweer te pakken en dat weigerde ook al; sergeant Goed hart, Sonemansstraat -130a, Rot terdam, zag die Chinees ook, lei zijn geweer an en dat weigerde ook. Toen werd sergeant Goed hart kwaad, hij liep om de bun ker, nam een grote steen en gooide dé Chinees aan het schud debollen. Jammer van die kort- vallers van onze artillerie. An ders was het beter afgelopen Arie Schouten kan nog lachen om dat avontuur, ofschoon hem het verlies van enkele kameraden zwaarder zit dan hij laat blijken. We mochten ze allemaal zo graag, die gevallen zijn dn de strijd. Het is alsof de dood de eigenaardighe den van iemands karakter 'weg neemt, zodra 't leven het lichaam verlaat. Op de arm heeft Arie Schouten veel laten tatoueren, toen hij onderweg was van Hol land naar Korea. Er staat op zijn arm; „Ter herinnering aan mijn moeder". Altijd denken we aan onze moeders, ofschoon, we nog liever zouden sterven dan het te bekennen, bang als we zijn, dat het als een vorm van heimwee zou worden uitgelegd. Pantservest redde leven. Korporaal A. Freyee, Mr. Haak- straat 3, Schaesberg (L.), die groepscommandant is, werd al snel uitgeschakeld onder aan de voet van de heuvel. Hij wist toen al, dat een andere groepscomman dant het leven had gelaten. Doch de actie ging door. Er mag een schok door de troep gaan bij het vernemen van het bericht dat een kameraad is gesneuveld, doch het vuur zet tot verdere actie aan en om eerlijk te zijn ook de drang naar zelfbehoud. Daar kan soldaat Nijs, Bosch 20, Papendrecht, over mee praten. Hij had een pantservest aan, waarvoor hij eigenlijk niks voel de, omdat het hem te zwaar was, doch hij kreeg er een scherf te gen aan om „u" tegen te zeggen. Het pantservest werd verfrom meld, maar soldaat Nijs heeft er zijn leven aan te danken. Hij kan nu het vest wel zoenen. En om Daantje Hendriks, Tulpstraat 10, Rijswijk, kan iedereen wel lachen. Hij wilde nooit een pantservest aan, omdat „ze me toch in m'n achterwerk schieten", zei hij al tijd. Hij kreeg gelijk, doch hij is al weer zover, dat hij kan gieren als hij er aan terug 'denkt. Doch wat hen allen goed doet is dat de actie, ondanks alles, een volledig succes werd. Toen het stil was en de op dracht uitgevoerd, liep overste Christan met de handen in zijn zakken op de heuvel. Hij maakte een praatje met zijn mannen, die steeds zeggen: ,.'n machtige Peer", hetgeen oneerbiedig en onkrijgs- tuchtelijk klinkt, doch het is de grootstelof, die een soldaat kan uiten. Intussen waren beneden onze vier doden en onze zwaar- en licht-gewonden. Zij werden naar de dokter gedragen „TEXELSTROOM" HEEFT MOTORSTORING LONDEN, 16 Maart (Reuter). De „Texelstroom" (1403 ton) van de N.V. Hollandse Stoomboot maatschappij Amsterdam heeft in de Ierse zee motorstoring gekre gen. Het schip heeft per radio om een sleepboot verzocht om het naar Liverpool terug te brengen. De „Texelstroom" was uit Man chester naar Amsterdam vertrok ken. Spion schrijft boek De zweedse spion Fritiof En- bom is, naar „Dagens Nyheter" meldt, begonnen met het schrij ven van een boek over zijn werk zaamheden voor de Sowjet-am- bassade in Zweden. Reeds gereed gekomen ontwerpen worden door het, blad .-,sensationeel" .genoemd, o'mdat zij onthullen op weike Wijze de Zweedse- communistische partij de hand heeft gehad in 'de splonnage in Zweden. Mevrouw van Roy en, de echtgenote van onze ambassadeur in de Verenigde Staten, is bezig met de voorbereidingen voor het aanstaand bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Washington op 2 April. H.M. de Koningin zal in de Nederlandse ambassade aan de hoogste Amerikaanse autori teiten een diner aanbieden. Mevrouw van Royen controleert de samenstelling van het bestek voor deze maaltijd. PRAAG (K.N.P,), In alle landen achter het Ijzeren Gordijn staan goed georganiseerde verzetsorganisaties gereed om zich bij de eerste gelegenheid tegen de communistische regeringen te keren. De leden van deze verzetsgroepen zijn voor het meren deel militairen, soldaten en officieren, die dienst doen in de volksdemocratische legers. Naar het K.N.P. uit doorgaans zeer goed ingelichte bron verneemt, is na de zuiveringsactie van de regering onder het officierscorps van het Tsjecho-Slowaakse leger een versterkte activiteit merkbaar in illegale organisaties. De actiefste Slowaakse verzets groep is het „Witte Legioen", dat van Washington uit door zijn lei der, Dr. Krajcovic, wordt gediri geerd. Onlangs is het legioen in contact getreden met de Tsjechi sche organistie „De Blauwe Pijl" in Moravië. De Boheemse onder grondse, de Jacobijnen", heeft overal reeds sterke psychologische gevolgen van haar activiteiten kunnen constateren. DJAKARTA (A.P.) De thans 26 maanden oude Indonesische Republiek probeert zich te ontdoen van een culturele Nederland se erfenis van meer dan drie eeuwen. Het grootste probleem is de Nederlandse taal, die nog steeds de tweede plaats inneemt Men hoopt, dat uiteindelijk het Engels die plaats zal gaan in nemen, maar dit is noodzakelijkerwijze een langzaam proces. Kort ha de onafhankelijkheidsdag is het Nederlands uit het leerprogramma van de lagere en openbare middelbare scholen geschrapt Thans wordt nog slechts op enkele bijzondere mid delbare scholen Nederlands onderwezen en van deze taal als voertaal bij het onderwijs gebruik gemaakt. Bovendien zijn.dé handhoeken, die worden gébruikt voor het 'grootste deel geschreven in 'het Nederlands. Onderwijsauforiteiten hebben geprobeerd, docenten uit „niet- koloniale" landen aan té trekken, miaar die bonden evenmin als de Nederlanders college geven in toet Indonesisch. Op de universiteiten zes in getal die alle door de staat worden beheerd of gesubsidi eerd, ziet het er anders uit. De meeste professoren zijn nog Ne derlanders, dig college geven in hun eigen taal. Vele Indonesische nationalisten zouden zich gaarne van Ttgn rtntdo'en, maar er zijn Wiet voldoende;^ bevoegde Indo nesiërs om hun plaatsen in te nemen. middel om van eerste klasse do centen onderricht op internatio naal peil te ontvangen. Volgens officiële berichten uit Nederland studeren duizenden jonge Indonesiërs aan de univer siteiten en hogescholen te Leiden, Delft of Rotterdam. Er zijn er zelfs meer dan voor de oorlog en meer dan in enig ander land. In het dagelijks leven En hoe staat het nu met het Nederlands in het dagelijks leven in Indonesië? In Djakarta en andere grote steden valt een duidelijke ver schuiving naar het Indonesisch waar te nemen, officieel ten minste. Maar men denkt hier vrij algemeen, dat het nog wel jaren zal duren, eer het Nederlands verdwenen zal zijn. Batavia heet nu Djakarta en Buitenzorg 80 km ten Z.O. van de hoofdstad is heden ten dage bekend als Bogor. En overal zijn Nederlandse straatnamen ver anderd in Indonesische namen. Maar wie in Djakarta een fiets taxi neemt en de bestuurder op dracht, geeft hem naar de „Oran jeboulevard" te brengen, zal feil loos worden afgeleverd op de „Dalan Iman Bondjol", zoals deze deftige straat thans heet. in PARIJS (K.N.P.) D© houding van de Katholieken tegenover het plan van de UNESCO, een „Geschiedenis der Mensheid" te schrijven, is in zoverre gewijzigd, dat de betrokken instanties der UNESCO zich bereid hebben verklaard, meer Katholieken als deskundigen en correspondenten in de redactie op te nemen. Binnenkort zullen officiële besprekingen met de redactie-com missie, welke staat onder leiding van de agnostische professor Turner, beginnen zo verneemt het K.N.P. De Katholieken blijven van mening, dat een objectieve weergave der geschiedenis uitge sloten moet worden geacht, doch zij zullen door in ruime mate mede te werken trachten te bevorderen, dat de „Geschiedenis der^ Mensheid" ook aan de Chris telijke geschied beschouwing recht doet wedervaren. Een hevig debat over het werk en de positie van Katho lieken in de redactie begon om streeks Kerstmis. Toen verscheen in de New York Times een be schouwing over de beslissing, welke de Unesco had genomen ten aanzienvan de geschiedenis der mensheid. Dit artikel wekte hevige verontwaardiging in Ka tholieke kringen. Het leidde tot heftige critiek. Deze gold niet de uitgave van de geschiedenis zelf, (al zijn heel wat geleerden het ook daarmede niet eens), doch het feit, dat de man, die de sleutelpositie bij dit werk in neemt een erkend agnosticus is, uitgesproken gekant tegen de Ka tholieke Kerk. En verder, dat een overwegend deel der mede werkers openlijk een soortgelijke houding aan de dag leggen. Uitgave commissie De uitgave-commissie bestaat uit de volgende leden: Dr. Ralph Turner (Amerika), Prof. P. B. Carneiro (Brazilië), Julian Hux ley (Engeland), Carl J. Burck- hardt (Zwitserland), Charles Mo- raze (Frankrijk), C. K. Zurayk (Syrië), Maria Praz (Italië), Sil vio Zavala (Mexico), en Homi Bhabba (India). Daartegen kwam de nationale commissie van de Verenigde Sta ten voor dé Unesco in verweer en probeerde aan te tonen, dat de vrees der Katholieken onge grond was. Vooreerst trachtte zij zich uit de impasse te redden door te beweren, dat het werk geen officiële uitgave der Unesco was, dat de Katholieken de zaak verdraaid voorstelden en dat in feite verscheidene Katholieken in de redactie-commissie zitting hadden. De Katholieken waren vrij gemakkelijk in staat de z.. rechtzettingen van de commissie te ontzenuwen. Noch Moi-aze (Frankrijk) noch C. Zu rayk (Syrië) bleken serieuze Katholieken, de eerst6 staat in Frankrijk bekend -als materialist, de tweede behoort tot de schis matieke Orthodoxe Kerk. Huxley blijkt hoogstens Protestant te zjjn. Voor het overige houden de Katholieken staande, dat het redactie-gezelschapbestaat uit: „atheïsten, agnostici, positivis ten, zoroasters en links-socialis ten". Ook alle andere pogingen tot verweer bleken niet steek- o houdend tegenover de gerecht- handelingen zal moeten blijken. vaardigde oppositie der Katho lieken, die eind Februari met hernieuwde eisen kwamen, nu de uitgave van het werk toch als vaststaand moet worden be schouwd. „The Tablet" keerde zich nog steeds tegen de opzet van het werk en tegen de samenstelling van de redactie-commissie en wel in zijn nummer van 16 Fe bruari. Het -verweer, dat Prof. Christopher Dawson, dé bekende Engelse historicus en cultuur- pholosoof zou meewerken, bleek al te zeer op 'losse schroeven te staan. Zijn medewerking zelfs als correspondent bleek tenminste dubieus. Debat neemt einde Het débat blijkt nu echter een einde te zullen nemen. De Ka tholieken hebben, zo verneemt het K.N.P., hun verzet tegen het verschijnen van - de „Geschiede nis der Mensheid" opgegeven en zullen alle krachten inspannen om er het beste van te maken. Doch de hevige discussies in de Angelsaksische wereld hebben waarschijnlijk ook de bereidheid om Katholieken onder de mede werkers op te nemen, vergroot. Hetgeen uit de komende onder- Practisehe bezwaren Afgezien van de voor de hand liggende politieke gevoelens be staan er practische bezwaren te gen de huidige stand van zafeeri. De meeste eerstejaars komen thans van middelbare scholen, waar het Nederlands niet meer wordt gebruikt en onderwezen. In tegenstelling tot de oudere stu denten hebben zij moeite om het onderwijs, dat aan hun universi teiten in een vreemde taal wordt gegeven, te volgen. Hierdoor is een beweging ontstaan om het Nederlands weer in te voeren in de hogere klassen van de middel bare scholen, opdat de toekom stige studenten deze taal tenmin ste zouden leren verstaan. Dit zou een zuivere overgangsmaat regel zijn voor de tijd gedurende welke nog geen Indonesische do centen beschikbaar .zouden zijn. Maar enkele weken geleden is dit voorstel op een bijeenkomst van onderwijsautoriteiten ver worpen en is besloten, het Neder lands zo spoedig mogelijk uit de universiteiten te verbannen. Een. vooraanstaand Indonesisch docent Ki Hadjar Dewantoro, waar schuwde tegen het gevaar van „buitenlandse culturele infiltratie via een taal". Men sprak zich uit voor het voorlopig doen assisteren van Ne derlandse professoren, die geen Indonesisch spreken, door tolken. In sommige gevallen zouden col leges in het Engels kunnen wor den gegeven. Merkwaardigerwijze schijnen de Indonesische studenten zelf voor het grootste deel er geen uitge sproken eigen mening ten op zichte van deze gehele aangele genheid op na te houden. Zij be schouwen hun kennis van een Westerse taal als een welkom Er verschijnen nog negen dag bladen in de Nederlandse taal, te Djakarta, Bandoeng, Semarang, Sóërabaja, Makassar en Medan en de oplage van enkele er van kan zich meten met die van de grootste nationale dagbladen. Onder hun abonnees vindt men tal van Indonesiërs. Nu nog in 1952 geeft Ra dio-Djakarta, ofschoon een staats instelling, in de binnenlandse dienst elke dag feen Nederlands programma, waarnaar, zoals uit de reacties van luisteraars blijkt, door een hoog percentage Indo- neriërs wordt geluisterd. In de bioscopen te Djakarta draaien voor uitverkochte zalen films met Nederlandse onder titels. Pas sinds ongeveer een jaar zijn daaraan in die geïmporteer de films Indonesische onder titels toegevoegd. Zelfs anti-Nederlandse Indone siërs hebben er moeite mee, hun eigen conversatie van Nederland se smetten te zuiveren. Kort geleden kreeg een Indo nesische verslaggever van een Indonesisch politicus, die zo juist een rede had uitgesproken, waar in hij een felle aanval had ge daan op het „Nederlandse impe rialisme", in antwoord op een vraag kort en bondig te horen „geen commentaar". Advertentie TTllltfl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds till £l2)fl erger. De helder vloeibare U1WIUU D.D.D. dringt diep'in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. geneesmiddel tegen huidaandoeningen De groei der illegale organisa ties geschiedt in steeds sneller tempo, ondanks de arrestatie van een groot aantal mede-strijders door de communisten. Als gevolg van de zuiveringen in het Tsje cho-Slowaakse leger zijn de com munisten thans genoodzaakt om in Bohemen, Moravië en Slowa kije z.g. Agit-prop bijeenkomsten te beleggen om de „landjeugd" te winnen voor een militaire loop baan, of zelfs direct voor een officierscarrière! Tijdens de zui veringsacties zijn namelijk meer dan tien generaals en vele offi cieren wegens illegale bezigheden gearresteerd. Gebleken is tevens, dat het grootste deel van het legerkader „besmet is door het Titoïsme". Thans staat de Tsjecho- Slowaakse Minister van Verdedi ging, Dr. Alexej Cepicka, zwager van president Gottwald, voor het probleem van herorganisatie en aanvulling van het officierencorps. In de Militaire Academie te Hranice wordt thans een nieuwe vorm van stoomcursussen inge voerd. De plattelandsbevolking zal hiervoor aan de lopende band candidaten moeten leveren. Bij de nieuwe methode wordt geen be paalde wereldbeschouwing ver eist. Het Tsjecho-Slowaakse leger bestaande uit Tsjechen en Russen heeft een nieuw hoofdkwartier gevonden in de Noord-Boheemse stad Königgratz, waar de medi sche faculteitsgebouwen naar Sov jet-model zijn veranderd ih een Militaire Academie voor Medi cijnen. Tegelijk met de uitbrei ding van het stadsvliegveld is een reeks universiteitsgebouwen in beslag genomen voor huisvesting van de manschappen van de Rode luchtmacht. Bovendien worden enige fabrieken in Köningsgratz uitgerust voor de wapenindustrie. Elke fabriek in deze, stad heeft voor het toezicht een „veiligheids- officier" toegewezen gekregen, die de bedrijfspolitle en de brand weer onder zijn hoede heeft. Tsjecho-Slowakije telt drie le gers: hét officiële communistische Rode Leger, het verzetsleger bin nen de communistische militaire macht en het Korea-leger. De recrutering voor het derde leger geschiedt in regionale secretaria ten ,van de communistische partij. De werving gaat zonder officiële formaliteiten. Deelnemers aan de oorlogsstrijd in Korea geldt als een onderscheiding voor politiek volkomen vertrouwenswaardige personen. De goedgekeurde candi daten staan onder zwijgplicht. Zij moeten een verklaring onderteke nen, dat gesprekken in het open baar over hun deelneming aan de Koreaanse strijd als geheul met de vijand worden beschouwd. 18 MAART: H. Cyrillus, bisschop van Jeruzalem Cyrillus is door de kerk tot kerkleraar aangewezen, om zijn diepzinnige geschrif ten over de geloofswaarhe den. Hij heeft deze groten deels samengesteld in de tijd, toen hij nog als eenvoudig priester was en belast was met het onderricht van de geloofsleerlingen. „Ik had de ze niet kunnen samenstel len", zo getuigt hij later als bisschop in een strijdbrief tegen de Arianen, „wanneer ik mijn verstand niet ne derig had onderworpen aan de macht van God". Hier heeft Cyrillus de diepste grond van een echt geloof aangegeven: nederige onder werping aan de Almachtige. De mens kan het zelf niet achterhalen: hij moet niet rusteloos zoeken en zich eigenwijs verschansen achter allerlei moeilijkheden: hij moet erkennen dat zijn ver stand te kort schiet. Bidden wij vandaag, dat wij aan deze gesteltenis in deze zelf genoegzame wereld mogen bezitten. IN DESERTO FEUILLETON 39. Goeie hemel! riep de kun stenaar uit en de beweging van schrik die hij maakte, deed de ezel, waartegen hij leunde,, om ver vallen. Juan Caba'dos schonk er zelfs geen aandacht aan. Ver bazing stork op zijn gelaat te lezen, maai- m zijn ogen laig iets ondoorgrondelijks. Kent u hem? riep Stella uit. Hebt u hem ontmoet? Ik heb hem nooit in mijn leven gesproken, en naar mijn beste weten heb ik hem nog nöoit gezien. Maar nu vergist u zich toch. antwoordde Stella. U hebt hem gisteravond gezient. Hii zat met mjj'n tante en mij in toet Médoc. Zo, was dat Carlos Catoa- dos? Zij- bespeurde wederom, een harde klank in zijn stem. Ja, u schijnt de naam te kennen Dat doe ik, antwoordde de kunstenaar en hii vroeg toen snel: Wat heeft hij u verteld, toen hij terugkwam van Nieuw- Caledondë? Hij vertelde me dat hii uw nationale ontsnapping had gearrangeerd. maar dat u werd .neergeschoten, terwijl u de poging ondernam. Zo-als u ziet. heeft toii zich vergist, hernam Juan Ca-bados kalm. Ja, maar ik kan me niet voorstellen, hoe hii zich zo ver gissen kon. Hij moet verkeerd zijn ingelicht door de main, die hij in dienst bad. Dat is heel goed mogelijk. Vertel mij eens, zei Stella hoe bent u eigenlijk ontsnapt? Ik denk dat het in hoofd zaak te danken is aan het feit, dat ik niet. alleen was, toen ik de poging dieed. Ik deelde eer» hut met een politieke gevangene, een man, die Henri heette, en toen er een bewaker bij me kwam, die mii vertelde, dat er aan mijn ontsnapping werd ge werkt, eiste ik, dat Henri die een goed vriend voor me was geweest, mii zou vergezellen.. Daartegen werd geen bezwaar gemaakt en in h-et licht van latere gebeurtenissen geloof ik te kunnen begrijpen waarom. We vertakken tezamen op het afge sproken uur en reeds dadelijk liegen we last met een schild wacht. We overmanden en bon den hem, maar we waren niet veel verder of het adarmkanon dreunde. Toen iik daar later over ging nadenken, kwam me dat voor als een zeer verdachte om standigheid, want de hut. waar in wij woonden, werd' op dat uur van die avond gewoonlijk niet. ge ïnspecteerd en het was nog min stens drie uren vóór het aflossen van de wacht, waarbii het vast binden van d-e bewaker zou heb ben kunnen zijin ontdekt. En wat later gebeurde maakte 'het zeker dat er een verraderlijke samen zwering in het spel was. Wat was dat? vroeg Stella snel. Het brute feit, dat we. toen we de plek bereikten, waar de paarden op ons zouden wachten, in plaats daarvan een paar be wakers vonden met -gerichte ge weren. Eén hunner was de man, die met mii over de vlucht had gesproken. Ik herkende hem en riep hem toe. Hij lachte mij uit en zonder ons zelfs aan te roe pen, vuurden toii en ziin metgezel op ons. Heniri viel. Ik was er op dat moment zeker van, dat hii dood was en sedertdien héb ik me er van ver gewist, dat dit het geval was. Ik was ongedeerd, keerde me om en vluchtte de struiken in. Hij hield eensklaps op eii toen hij de afschuw op Stella's ge-zicht zag voelde hij zich gedrongen toaar te troosten. U moet u zelf niet beschul digen, juffrouw Duero. Uw be doelingen waren goed, maar de mensen, gebruikt, om mijn- ont snapping te bewerken, hebben de rol van verrader gespeeld, zo wel tegenover u als tegenover mij. Carlos kan het niet gedaan hébben! protesteerde Stella. Ik heb tot nog toe nog nie mand de schuld gegeven, her nam Juan rustig. Vertel me. wat er toen gebeur de, zei Stella. Hoe bent u ten slotte ontsnapt? O ik had erg veel geluk. Ik vluchtte voort door het struik gewas tot ik niet langer kon en het -grootste deel van de volgien- dp dag lag ik in pen moeras, ge folterd door muskieten. Een o-p- sporimgsexpeditie was uitgetrok ken en meermalen hoorde ik de stemmen van d-e ma-nmen. die naar mii zochten. Eén keer schrok ik -geweldig. Eén va-n de -bewakers kwam vl'a-k bii mie. Ik zag hem naar mii staan kijken en ik dacht, dat ik verloren was. Het was een man, di-e mij m-eer dan een-s kleine diensten had be wezen en daarom had ik een klein portret van hem geschil derd, om naar zijn meisje in Frankrijk t-e sturen. Op d-at ogenblik speet het me. dat hii het moest ziin, die mii had) ge vonden, want ik vermoedde, d-at hii mij liever niet gevang-en zou nemen. En die gevoelens bleken juist. Hii keek mij een ogenblik strak aan, toen glimlachte hii en knipoogde en nadat hii me had toegefluisterd stil te blijven lig gen keerde hii me bedaard zii-n rug toe en ging heen. Ik had erge honger en toen ik bij een inbo-orlinighut kwam, vroeg ik om eten aan een Ka- nakiavrouw. Ze had medelijden met nv en gaf me w-at ze had en terwijl ik aan het éten was, ver toonde zich een man, a-an wie ik, zoals ik echt geloof, miim vrijheid te d-anken heb. Hii was zelf ge vangene geweest, maar werd vrij gelaten en was planter gewor den. En bij waagde al ziin be zittingen en zijn vrijheid om mii te helpen. Hii zorgde voor kle ren en gelid, wees me de weg en gaf me een brief mee voor een man in Noumea, d-ie mii in contact kon brengen met Spaan- Sp. zeelieden. Ik werd bijna wederom igevatntgen genomen, voordat ik de man vomdt, die. n-aar ik geloof, verre van be trouwbaar was, m-aar hii deed wat er van -hem verlangd werd, ofschoon hii vrij grote n-iouws- gierigheidi aan de dag legde, zo dat ik wel eens -heb gedacht, dat hii meer van me wist dan hii vertelde. Maar, zoals ik zei. hii deed wat er verlangd werd. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7