Gaat generaal Eisenhower terug naar de Verenigde Staten VOLENDAM" maakte laatste reis na 29 jaar Vluchtelingen veroverden de vrijheid na een tocht van 21000 kilometer Tig nes gaat onder water Ierland vierde het feest van St. Patrick Krijgsgevangenenkamp aangevallen in Nrd.-Korea? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd Als van Riebeeck dat geweten had! Europeanen willen hem houden republikeinen eisen hem op Weer een spion in Zweden gearresteerd Oliebesprekingen weer afgebroken Franz Rademacher veroordeeld Twintig overlevenden na reis van drie jaar, met 300 begonnen Brits-Nederlandse mijnenveegoefening KRUPP begint in Brazilië Zeventig inwoners bleven in het gedoemde dorp achter Egyptische politie gestraft Vijftig gevangenen in Mexico ontvlucht Botsing met de politie te Londonderry Felle critiek van Aneurin Bevan Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 18 Maart 1952 46e Jaargang No. 12427 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 PARIJS, 17 Maart (A.P.) Paul Hoffman, een van de voor naamste aanhangers van generaal Dwight D. Eisenhower, heeft vandaag gezegd, dat hij de generaal op de hoogte had gesteld van de bezorgdheid, die er in de Ver. Staten heerst, dat Eisenhower's benoeming tot candidaat voor de presidentsver kiezingen gevaar loopt, als hij niet vóór de republikeinse conventie naar Amerika terugkeert. Hoffman, die het afgelopen weekend een reeks besprekingen met generaal Eisenhower heeft gehouden, deelde de pers mee dat de generaal geen commentaar op de mededelmg had geleverd. Hoffman zei, dat hij nog even weinig wist van de plannen van generaal Eisenhower, als voor heen. Hij had de volgende drie punten onder de aandacht van Eisenhower gebracht: 1. Dat hij tijdens zijn bezoek aan New Hampshire tot de overtui ging was gekomen, dat er bij 'n groot aantal mensen 'n groeiende overtuiging is, dat Eisenhower, als hij tot president gekozen wordt, hen zeer ver op de rechte weg kan brengen. 2. De bezorgdheid, die er bij z'n aanhangers heerst voor hetgeen er gebeuren zal als hij niet per soonlijk naar Amerika komt. 3. Dat aanhangers van andere republikeinse candidaten in ver trouwelijke gesprekken hadden doen doorschemeren, dat zij ver wachten, dat Eisenhower, als hij naar de V. S. komt, hoogstwaar schijnlijk tot republikeins candi daat gekozen zal worden. Inmiddels hebben de Gallup- instituten in verschillende West- Europese landen tegelijkertijd de volgende vraag gesteld: „wat is naar uw mening beter voor ons land: dat Eisenhower in Europa blijft of dat hij president wordt van de Verenigde Staten?" Van het Nederlandse publiek vond 40 pet. het beter, dat Ei senhower in Europa blijft: 10 pet. dat hij president in de V. S. wordt 12 pet. vond dat het peen ver schil maakte; 38 pet. heeft geen oordeel. In andere Europese landen wa ren de uitslagen: Engeland: 45 pet. Eisenhower in Europa, 12 pet. president, 17 pet. geen verschil, 26 pet. geen mening. Denemarken: 42 pet', in Europa STOCKHOLM 17 Maart (Reuter) De Zweedse veiligheidspolitie, heeft, naar hedenmorgen uit Lu- leaa in Noord-Zweden werd ge meld, weer een communist gearres teerd, verdacht van spionnage voor de Sowjet-Unie. Van de zijde der politie wil men het bericht bevesti gen noch tegenspreken. Drie andere communisten bevin den zich thans in hechtenis in af wachting van een proces. Zij wor den eveneens beschuldigd van spi onnage voor de Sowjet-Unie. blijven, 9 pet. president, 49 pet. geen verschil en geen mening. Noorwegen: 56 pet. in Europa blijven, 16 pet. president, 10 pet. geen verscbil, 27 pet. geen me ning. De Commissie voor Buiten landse Betrekkingen van de Ame rikaanse Senaat heeft vandaag de behandeling uitgesteld van 'n motie om generaal Eisenhower uit te nodigen naar Washington te komen, teneinde gehoord te worden over Trumans plan voor hulp aan het buitenland ten be drage van 7,2 milliard dollar. De voorzitter van de Commis sie, de democraat Tom Conally, noemde als een van de redenen waarom niet over de motie (in gediend door de democraat Mc Mahon) zou worden gestemd bet feit, dat generaal Grünter, staf chef van Eisenhower, dezer da gen te Washington zal aankomen om over Trirmans program ge hoord te worden. TEHERAN 17 Maart (A.P.) De Perzische regering heeft van daag in een communiqué bekend gemaakt dat (ie oliebesprekingen met de wereldbank zijn afgebro ken omdat het „helaas onmogelijk is gebleken een oplossing te vin den voor verschillende proble men." Op bepaalde punten was men tot overeenstemming gekomen en de besprekingen waren in 'n zeer prettige en vriendschappelijke sfeor gevoerd, volgens het com muniqué.. Een regeringszegsman verklaarde dat de Perzische rege ring het betreurde dat de bank- missie de politieke aspecten over bet hoofd bad gezien en alleen de economische zijde van de kwestie had willen benaderen. In Per zische regeringskringen sprak men de hoop uit dat nadat, de bankmis- sie ruggespraak met de directie in Washington had gehouden, de besprekingen hervat zouden kun nen worden. STEPHANSDOM WORDT HEROPEND WENEN De herstelwerk zaamheden aan de Weense Ste- phansdom zijn vrijwel ten einde. In het koor worden nu de ge kleurde glasramen ingezet en de vloer wordt van witte en rode marmerenplaten voorzien. De heropening van de dom en de inwijding zijn bepaald op Zon dag 27 April. ROTTERDAM Misschien wa ren de Rotterdammers, die gister morgen om half acht voor de op gehaalde brug over de Koningsha ven stonden te wachten, wei lich telijk verbaasd, omdat ze daar het 15.434 b.r.t. metende s.s. „Voien- dam" van de Holland-Amenka lijn zagen passeren. Want het schip voer in een richting, die de Maas stadbewoners een beetje raar aan deed: in plaats van naar zee volg de de „Volendam" de rivier stroom opwaarts, geleid door zes puffende sleepboten. Dit alles vond zijn oorzaak in het feit, 'at het schip, na 29 jaar trou wen dienst op de wereldzeeën, zijn laatste vaart was begonnen: zijn laatste vaart, die bij de sloper zal eindigen. De „Volendam" die o.m. duizen den Nederlandse militairen uit In donesië naar Nederland bracht, vele emigranten naar hun nieuwe va derland verhuisde en in dienst van de geallieerde oorlogsvoering vele soldaten vervoerde, zal nu voorlo pig een plaatsje krijgen op de Lek bij knj 989, onmiddellijk boven- strooms van het scheidingspunt tussen de Lek en 6e Noord Er zullen geen passagiers meer door de salons en over de dekken lopen, maar slopers zullen begin nen, stukje voor stukje, het srhip zijn luister te ontnemen. Zijn ge wicht zpl afnemen en de „Volen dam" zal zich hoger uit het water oprichten tot deskundigen beslissen „nu is het genoeg". Dan kan het schip de Noord indraaien om zijn allerlaatste tocht aan te vangen na een werkzaam leven, het schip ge schonken op de werf van Harland en Wolff te Glasgow. OOK IN AUSTRALIË MAATREGELEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER CANBERRA, (A.P.) Het Australische departement van Ge zondheid heeft medegedeeld, dat alle bagage van immigranten in het vervolg ontsmet zal worden met het oog op het gevaar voor mond- en klauwzeer. NEURENBERG, 17 Mrt. (AP) De voormalige expert voor jood se aangelegenheden in het Hitier- ministerie van buitenlandse za ken. Franz Rademacher is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en vijf maandien voor zijn aandeel in de massa moord op vijftienhonderd Ser vische joden in Belgrado. De openbare aanklager had levenslange gevangenisstraf ge- eist. Het voorarrest zal worden afgetrokken, zodat Rademacher in totaal nu nog een jaar en twee maanden zal moeten zitten. THEO UDEN MASMAN VERLAAT DE RAMBLERS Aan Theo Uden Masman, thans leider van het radiodansorkest „The Ramblers", is door de Vara de functie van hoofd der afdeling lichte muziek aangeboden, zulks als opvolger van de heer H. de Heus. die belast is met de functie van leider van de televisiestaf der Vara. De heer Masman, die meer dan 25 jaar de leiding van „The Ramblers" heeft gehad, heeft deze functie aanvaard. Vrouwen van,Tignes in Zuidoost-Frankrijk keren huiswaarts na het hijwonen van de laatste Mis in het kerkje. Ze houden het gezicht verborgen om zich aan de belangstelling van de fotografen te onttrekken. Zoals bekend verzetten de bewoners zich tegen de ontruiming van hun dorp. HAMBURG, 17 Maart- (A.P.) Twintig Wit-Russische vluchte lingen hebben vandaag de laatste pleisterplaats van een lange reis naar de vrijheid bereikt. Hun verschrikkelijke tocht van 21.000km begon drie jaar geleden in de Chinese provincie Tihwa bij de Russische grens. Zij trokken door Mongolië en Tibet en staken vervolgens de Himalaya over naar India. Vertegenwoordigers van de In ternationale Vluchtelingenorgani satie hebben verteld, dat hun dodenmars één reeks buitenge wone staaltjes van moed is ge weest. 300 vluchtelingen vertrok ken uit Tihwa. Ziekte, uitputting en de op de loer liggende com munisten hadden dit aantal tot 20 verminderd. „Wij weten niet waar de ande ren zijn", zo verklaarde een lid van de groep. „Zij zijn gevangen genomen, worstelend nog steeds om de vrijheid te bereiken, of zij zijn, hetgeen het waarschijnlijkst is, allen dood". Bij hun aankomst per vlieg tuig uit Calcutta werden zij ver welkomd door de orthodoxe bis schop van de Britse zóne, mgr. Paul Sawitzki, die ze een voor een in zijn armen drukte. „Wij hebben ons leven lang tegen het communisme gevoch ten", verklaarde een van de twee vrouwen uit de groep. „In 1917 ben ik uit Rusland gevlucht. Wij hielden ons schuil Gedurende de week van 24 tot 30 Maart 1952 zullen in de om geving van Vlissingen geallieerde mijnenveegoefeningen worden ge houden, waaraan Britse en Ne derlandse schepen zullen deelne men. Deze oefennigen staan on der leiding van de commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. Van Britse zijde zullen deel nemen H. Ms. „Opportune", vier mijnenvegers van. de Algerine- klasse, een vijftal motormijnen vegers van 105 voet, een vijftal mijnenvegers type ML en een aantal motortorpedoboten. De Britse mijnenvegers en eni ge motortorpedoboten zullen 21 en 22 Maart in, Zeeland arrive ren, terwijl H. Ms. „Opportune" en de overige motortorpedoboten 22 Maart te Rotterdam zullen bin nenlopen. De Nederlandse deelnemende eenheden, bestaande uit Hr. Ms. mijnenvegers „Putten", „Goeree", „Schiermonnikoog", Schouwen", „Walcheren", „Borndiep", „Hol- landsdiep", „Marsdiep", „Ooster- schelde', „Texelstroom", „Volke rak" en „Westerschelde" zullen op 20 en 21 Maart in Zeeland aankomen. achter de Oeral, maar de com munisten trokken verder en 25 jaar geleden vestigden wij ons in Sinkiang (China)". LANDMAN WEER IN DOEL TEGEN ENGELAND B Het Voorlopig Ned. Elftal Het Voorlopig Ned. Elftal, dat Woensdag 26 Maart a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Engeland B speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: van der Kuil (VSV), van Schijndel (SVV), v. Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Kraak (Stormvogels), de Jong (ADO), v. d. Tuyn (HD VS) en van de Bogert (DOS). Als aanvoerder zal Biesbrouck fungeren. BONN, (A.N.P.) Volgens een bericht van de Deutsche Zeitung in Stuttgart zou de Friedrich Krupp A.G. het plan hebben in Brazilië een locomotievenfabriek te bouwen. De fabriek zou in Sao Paulo worden gebouwd en in 1953 beginnen met een productie van zestig locomotieven. Na drie of vier jaren zou de productie tot het dubbele moeten worden opgevoerd. Het project zou worden gesteund door de vroegere gouverneur van de staat Sao Paulo, dr Adhemar de Barros. Krupp wordt op het ogen blik in Brazilië vertegenwoordigd door de firma Importadora en Exportadora Brasilieira M.O.TS.A waarin tot voor kort Amerikaan se exporteurs een aandeel had den. De fabriek zou de naam „Fa- brica Nacional de Locomotivos (Fanal S. A.)" gaan voeren. Voor moeder gratis reizen DAMASCUS, 17 Maart (A.P.). De Syrische regering heeft van daag officieel bekend gemaakt, dat moeders van zestien kinderen of meer in het vervolg gratis mogen reizen in treinen, bussen, schepen en vliegtuigen. Monster-smokkelproces te Aken Voor de rechtbank te Aken stonden gisteren niet minder dan 55 grensstreekbewoners, afkom stig uit Eschweiler, Stolberg en Weisweiler bij Aken, terecht. Zij worden ervan verdacht, dat zij op een zestigtal' smokkeltochten in totaal 15000 kg koffie clan destien hebben ingevoerd. Men verwacht, dat het proces min stens drie dagen zal duren. GRENOBLE, 17 Maart (Reuter) De honderd van de vijf honderd inwoners van het Franse dorp Tignes, die weigeren hun woonplaats te verlaten, hebben Zondag voor het laatst in het dorp zelf hun stem uitgebracht bij het kiezen van een gemeenteraad. De vorige raad trad af uit protest tegen het plan om de vallei, waarin het dorp ligt, te maken tot een stuw meer voor de opwekking van electrische stroom. Een gedeelte van de inwoners, dat reeds verhuisd is naar het nabijgelegen Brevières, bracht al daar zjjn stem uit. Het was de tweede maal, dat gestemd werd, aangezien bij de vorige week Zondag gehouden stemming slechts een der twaalf candidaten het vereiste aantal stemmen kreeg. Tot dusver is slechts een sluis deur gesloten. Toch is de Isèrede rivier, die het geprojecteerde stuwmeer moet vullen reeds buiten haar oevers getreden. CAIRO 17 Maart (AP) Drie hoge politie-officieren in Cairo zijn veroordeeld tot het betalen van een boete, omdat zij er niet in geslaagd zijn de relletjes die op 26 Januari in de Egyptische hoofd stad uitbraken, tegen te houden. Gedurende tien dagen zal hun sa laris worden ingehouden. Voorts zijn alle drie overgeplaatst naar afgelegen politiedistricten. Het blad Al Misri weet hier nog aan toe te voegen dat in over weging wordt genomen acht an dere politie-officieren te onder scheiden met de „Order van de Nijl en Ismail" als beloning voor hun moedig optreden tijdens de relletjes. MEXICO, 17 Maart (A.P.) De politie van Mexico heeft gisteren de jacht geopend op vijf tig gevangenen, die erin geslaagd waren uit te breken uit de ge vangenis in Tijuana. Onder de vluchtelingen bevin den zich verschillende moorde naars en verder dieven en hande laars in verdovende middelen. Zij slaagden er tijdens het af gelopen weekend in te ontsnap pen nadat zij een ruim tien meter lange tunnel gegraven hadden on der de fundamenten van de ge vangenis door naar een aangren zend schoolgebouw. DUBLIN, 17 Maart (A.P.) Duizenden met het klaverblad getooide Ieren hebben vandaag het feest van St. Patrick gevierd. Velen waren uit de omliggende dorpen en steden naar de hoofd stad gestroomd om de grote op tocht die door de beroemde O'Connelstraat trok gade te slaan. Het was er zo vol, dat de po litie moeite had een weg te banen voor de stoet, die twee uur duur de en in talloze praalwagens een beeld gaf van de industriële ont wikkeling van Eire. Zes muziekcorpsen speelden volksliederen. Na de optocht werd in de kathedraal door Aartsbisschop mgr John McQuaid een plechtige H. Mis opgedragen, die werd bij gewoond door president Sean O'Kelly en premier Eamon de Valera. In Londonderry, Noord-Ierland, kwam bet tot een botsing tussen ongeveer 1000 personen die de vlag van de Ierse republiek mee voerden en de politie. Er werden stenen gegooid naar het hoofdbureau van politie. Drie maal voerden agenten een charge met gummiknuppels uit. Een on bekend aantal personen liep lich te verwondingen op. Er werden twee mannen gearresteerd. De demonstratie ging uit van de „Anti-Partition League", die streeft naar vereniging van de zes Noordelijke graafschappen van Ierland met de Ierse republiek. Na het relletje raapten de kin deren uit de buurt ongeveer een halve ton brokken steenkool op, die door demonstranten als pro jectielen waren gebruikt. De beide gearresteerden werden later op de dag weer op vrije voeten gesteld. Het bezwaar van degenen, die weigeren het dorp te verlaten, is dat h.i. de tot dusver uitbetaalde vergoeding niet toereikend is om genoeg land voor het levenson derhoud van de gedupeerden te kopen, en dat ook de verdere voorzieningen onvoldoende zijn. Men hoopt, dat de kwestie nog eens in de Nationale Vergadering zal worden behandeld. Het water komt Maandagmorgen werden in Tignes de laatste voorbereidingen getroffen voor het sluiten van alle sluisdeuren in de nieuwe stuwdam. In het gedoemde dorpje zijn 150 wachtposten uitgezet. De prefect van het departement Savoye heeft een beroep gedaan op de laatste 70 inwoners, die zijn achtergebleven, om hun huizen, die binnen twee maanden geheel onder water zullen staan, te ontruimen. Vrachtauto's zijn ter beschikking gesteld om de eigendommen van de bewoners in veiligheid te brengen. Maandagmorgen vroeg is een bulldozer begonnen met sneeuw ruimen op de weg, die naar het kleine dorpskerkhof leidt. Uit Parijs is een speciale ploeg graf delvers overgekomen om de kis ten over te brengen naar een an der dorp. Verleden week hebben verontwaardigde inwoners van Tignes yoorkomen, dat de bull dozer het kerkhof bereikte, doch vandaag werden vier politieman nen gereed gehouden om herha ling van het gebeurde van verle den week te voorkomen. Ook voor het raadhuis van Tignes stond politie op wacht, terwijl het archief dat naar het nabijgelegen Brevières zal worden vervoerd; naar buiten werd ge bracht. Later bezette politieverster- kinigen, met machinepistolen ge wapend. het raadhuis, het post kantoor en andere strategische posities in Tignes. Voorts werden posities ingenomen op de hoofd weg die naar het dorp leidt. Op het dorpsplein keken de nog achtergebleven inwoners zwijgend toe. de mannen som ber, de vrouwen huilend. Alle tegenstand en hoop schijnt, ver vlogen. OP DE VER. STATEN Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Britse Labour- partij, heeft Zondag in een toe spraak te Jarrow in het graaf schap Durham verklaard, dat de economische politiek der V.S. „West-Europa meer schade toe brengt dan Stalin ooit zou kun nen doen. Ik geloof niet, dat het Amerikaanse volk over de erva ring, wijsheid of zelfbeheersing beschikt, die voor de leiding van de wereld thans nodig zijn." West-Europa zou een grote fout begaan, indien het zou toe laten, dat de geestelijke en mo rele leiding van de wereld op de V.S. overgaat. Amerika heeft het grootste bewapeningsprogram van alle tijden, aldus Bevan. die zeide de zin daarvan niet te kun nen inzien. „En nog niemand heeft getracht in de gehele zaak enige zin te brengen.Nog nooit is er een bewapeningswedloop geweest, die niet in een oorlog is geëin digd, aldus Bevan. KONING BOUDEWIJN BLIJFT NOG EVEN GSTAAD, 17 Maart (A.P.). Koning Boudewijn van België, die aanvankelijk van plan was om vandaag naar Brussel terug te keren, heeft te kennen gegeven dat hij zijn vacantie een week wenst te verlengen. De konink lijke familie heeft prachtig weer gehad en de sneeuw is voortref felijk, zodat volgens de berichten de koning er weinig voor voelt om terug te keren, zolang de om standigheden voor de wintersport zo gunstig zijn. MOENSAN, 17 Maart (A.P.) De communistische onder handelaars hebben vandaag de geallieerden ervan beschuldigd dat gisteren een krijgsgevangenkamp aangevallen werd, waar door een Britse gevangene verwondingen opliep. Kolonel Tsai Tsjeng Wen, de Chinese gedelegeerde noemde de aanval een onderdeel van de voortdurende moordaanslagen, die door de geallieerden op gevan genen van beide zijden worden gepleegd. De Chinese kolonel doelde hierbij kennelijk op de recente relletjes op het eiland Koje waarbij twaalf Noord- Koreaanse gevangenen werden gedood. Kolonel Tsai zeide dat gisteren morgen een geallieerd vliegtuig het gevangenkamp nummer één aanviel, dat gelegen is bij Tsjang- song. Volgens zijn zeggen was het kamp duidelijk aangegeven door de kentekenen, die beide par tijen in overleg met elkaar .heb ben aangebracht op de kampen. Hij achtte voor de geallieerden geen enkele reden aanwezig om de verantwoordelijkheid voor deze aanval af te wijzen. Volgens de communisten was de aanval gewoon een postscrip tum van de relletjes die op 18 Februari en 13 Maart in de kam pen op het eiland Koje uitge broken waren. Later gaven de communisten in het gesprek toe dat er om het kamp geen lichtseinen waren aan gebracht om de plaats ook des nachts kenbaar te maken. Enige tijd geleden kwamen beide partijen overeen de kampen van kentekenen te voorzien, maar de communisten weigerden om des nachts door lampen de plaats van de kampen aan te geven. De geallieerden verklaarden van daag dat zij niet tevreden waren gesteld door het feit dat de com munisten over dag hun kampen duidelijk onderscheiden. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1