Waarom is hoofdcommissaris Valken van toneel verdwenen? Tegenstanders van MA LAN's rassenpolitiek in actief verzet Spaanse bisschop waarschuwt landeigenaars Terreur vari Daroel Islam op West- en Midden-Java Rijdt bij mist overdag steeds met groot licht Het schip was breder dan het sluisje... Ambtenarengerecht vatte netelige kwestie aan Vier auto's reden op elkaar Met brandende toortsen een „mars naar Kaapstad DE HAAGSE POUT IE-AFFAIRE Benden verspelen steun der bevolking Matthieu Wiegman 65 jaar Schaduw over Jan van Riebeeckherdenking Naar wij vernemen D I I >iC>V/"\0 lO I V I A/ V i x a P/aoiinA 3 DEN HAAG, 17 Maart Met de behandeling van de zaak van oud-hoofdcommissaris Valken is vanmorgen door het amb tenarengerecht een aanvang gemaakt. In een pleidooi van twee uur heeft de verdediger van de heer Valken mr. dr. J. Smit uit Gouda, de redenen aangevoerd, die in werkelijkheid geleid zouden hebben tot eervol ontslag van de hoofdcommissaris. Het argument „bereiken van pensioengerechtigde leeftijd" zou slechts de dekmantel zijn geweest om de wezenlijke redenen waarbij vooral het vooroordeel van burgemeester Schokking ten opzichte van de heer Valken, te verhullen. Bij de aanvang van de zitting zette de heer Valken kort uiteen, waarom hij zich niet bij het ont slag neerlegde. Door een maatregel, die nog uit Duitse tijd dateert en waar door politie-ambtenaren reeds na hun 55ste jaar gepensionneerd kunnen worden, zijn deze mensen namelijk in een positie van rech teloosheid gekomen en na hun 55ste jaar „vogelvrijverklaarden" geworden. Op 31 October van het vorig jaar, aldus de verdediger, die vervolgens het woord kreeg, werd de heer Valken bij burgemeester Schokking geroepen. Deze liet hem een kort briefje van de Mi nister van Binnenlandse Zaken zien, waarin het ontslag werd aangezegd, met als reden: berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. De verhouding bur ge- meesterhoofdcommissaris was steeds slecht geweest, maar nooit had de heer Valken aan deze mo gelijkheid gedacht, nooit had men hem hierop gewezen: ook niet de burgemeester. De verdediger voerde verder aan, dat de ontslagverlening in strijd zou zijn met het politiebe- sluit en het politie-ambtenaren- reglement, omdat bij ongevraagd ontslag de redenen genoemd moe ten worden. De reden was: onbe kwaamheid. Dat stond in een brief van de burgemeester aan de Minister van Binnenlandse Zaken en in een communique dat de regering aan het A.N.P. ver strekte. Maar het stond niet in de ontslagaanzegging. In zeer alge mene termen, zonder onomstote lijke bewijzen ter tafel te brengen, aldus zei de verdediger, heeft de heer Schokking aan de Minister van Binnenlandse Zaken geschre ven, dat twee jaar ervaring hem geleerd hadden, dat alle pogingen van de heer Valken om het Haagse politiecorps goed en krachtig te organiseren tot vruch teloosheid gedoemd waren, reden waarom hij ontslag aanbeval. De verdediger meende nog, dat een hooggeplaatst ambtenaar van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, die een antipathie zou hebben tegen de heer Valken, de burgemeester mede geïnspireerd had in diens conflict. Burgemeester antwoordt De voorzitter van het ambtena rengerecht, mr. S. Wierda gaf, na een korte schorsing, de vragen, die mr. Smit wilde stellen vrij. De voorzitter verzocht daarom burgemeester, mr F. M. A. Schokking te willen antwoorden op de vragen, die ongeveer als volgt werden gesteld. Voorzitter: „Hebt U bij uw ambtsaanvaarding aanstonds - be zwaren gehad tegen de hoofdcom missaris?" Burgemeester: „Neen, direct na hede ambtsaanvaarding ben ik door de minister via de Commis saris der Koningin bij brief van 12 December 1949 attent gemaakt, dat de leiding bij de Haagse po litie gebrekkig zou zijn. Het be leidsprobleem van de heer Valken bestond voor mijn komst. Ik heb echter persoonlijk willen beoor delen of de mededeling al dan niet op goede gronden berustte. Voorzitter: „Hebt u ooit bezwa ren geuit tegen de heer Valken en hem daarbij de mogelijkheden van ontslag onder ogen gebracht? Burgemeester: „Ik heb nooit over de mogelijkheden van ont slag gesproken. De heer Valken kon wel uit de bezwaren die conclusie trekken. Om over ont slag te spreken, lag niet op mijn weg." Voorzitter: „Hebt u over ont slag gesproken met de minister?" Burgemeester: „Ik heb rapport uitgebracht aan de Minister van Binnenlandse Zaken en aan de Commissaris der Koningin." Voorzitter: „Bent u door de (bovengenoemde) brief beïn vloed?" Burgemeester: „Neen. Ik moge hierbij herinneren aan een des tijds gehouden toespraak, (deze toespraak werd gehouden bij het voorstellen van de burgemeester aan het politiecorps en heeft veel stof doen opwaaien). Tenslotte zei de burgemeester nog, dat hij ten parlemente het ontslag van de heer Valken be sproken heeft met de Minister van Binnenlandse Za'ken, de Com missaris der Koningin en de hoofdambtenaar mr. Mijnlieff. Getuigen De procureur-generaal mr. Q. J. van Gilse zei als getuige des gevraagd, dat hij in April 1951 een beleefdheidsbezoek heeft ge bracht aan burgemeester Schok king. Daarbij is door de burge meester gesproken over bezwaren tegen de heer Valken. Er zou een nota over geschreven worden deze was bestemd voor de minister in het gesprek heeft hij zich wel gerealiseerd tot de mogelijkheid dat er een voorstel tot ontslag zou komen. In het vooruitzicht daarvan heeft mr. Gilse een scheiding ge maakt tussen de openbare-orde- kant en de justitiële zijde. Alleen over het laatste mag hij een oordeel hebben. „Justitieel heb ik geen opmerking te maken over de hoofdcommissaris, nog veel minder bezwaren". De heer Van Gilse zei nog nooit zelf een nota geschreven te hebben, even min heeft hij ooit een stuk in de zaak Valken gezien. Het oordeel van de zuiverings commissie over de heer Valken luidde destijds, dat deze zich in de toenmalige uitzonderlijke omstan digheden tijdens de bezetting aan verantwoordelijkheden onttrok ken had. De heer H. M. K. F. Staal, hoofdcommissaris van Rotterdam, zei altijd en met hem het Rotter damse corps, tegen de heer Val ken te hebben opgezien. Deze was spoedig geplaatst bij de Cen trale Recherche. In de ogen van politiemannen een uitverkiezing en werd beschouwd als geren- nommeerd expert in verdovende middelen. De heer Staal heeft met andere hoofdcommissarissen altijd contact gehad met de heer Valken en nooit enige bemerking op diens capaciteiten kunnen heb ben. In Rotterdam verwondert zich dan ook iedereen over het ontslag. De heer J. H. C. v. d. Berg, dirigerend officier van rijkspolitie kwam een verklaring afleggen, die hij in gezelschap van de heer Valken, van oud-burgemeester Visser had gehoord. In de zaak Valken is namelijk ter sprake gekomen, dat de heer Visser in dertijd het plan had de heer Valken zijn bevelsbevoegdheid te ontnemen en slechts de represen tatie over te laten. De heer Visser zou hierover ten departemente gesproken hebben. Dit is echter door de oud-burgemeester ont kend. „Ik kan mij niet voorstel len, dat men een dergelijke ver klaring zo scheef trekt". Ook de commissaris der rijkspolitie H. Juch verscheen nu ten tonele. Hij had slechts een prettige verkla ring over de persoon van de heer Valken af te leggen. Na dit getuigenverhoor maakte dr. mr. J. Smit, raadsman van de heer Valken, zijn pleidooi af. Hij hield een juridische uiteenzetting, achtte het ontslag in strijd met art. 73 2 en trachtte de jurispru dentie te ontzenuwen, die opge worpen werd tegenover zijn Zes leden van de Tsjechische grenswacht zijn naar de Ame rikaanse zone van Duitsland gevlucht. In een persconferentie te Strauhing verklaarden zij, dat „in geval van oorlog zeventig procent van het Tsjechische leger de wapens zouden weg werpen, overlopen naar het Westen en vechten tegen Rus land". De vluchtelingen beweerden voorts, dat er in Tsjecho- Slowakije een actieve anti-communistische beweging is, en dat de Tsjechische regering voorbereidingen treft voor oorlog. standpunt: ten onrechte ontslagen. Toen was het woord aan de raadsman van de Minister van Binnenlandse Zaken en Justitie. Prof. mr. W. F. Prins. „Waar praten wij eigenlijk over?", stelde, hij het ambtenarengerecht de vraag, en onmiddellijk voegde hij daaraan toe, dat niet in het ge ding is, of de heer Valken ge schikt is als hoofdcommissaris, doch of genoemde beslissing tot ontslag juist is. De wijze, waarop het ontslag is kenbaar gemaakt, doet in dit ge val niet ter zake. Formeel was alles in orde. Misschien is het nog nooit gebeurd, dat een commissa ris beneden de 60 jaar op grond van. de 55-jaar-regeï is ontslagen, maar wanneer dat gebeurt, be staat er geen aanleiding „wille keur" te roepen. Er waren wel degelijk bezwaren tegen het op treden van de heer Valken. De raadsman verklaarde meer spre kende voorbeelden te kunnen ge ven over geschillen tussen hoofd commissaris en burgemeester, dan. die welke door klager naar voren zijn gebracht. Hij wilde dit echter niet doen. Z.i. is er geen enkele aanwij zing, dat hj,er sprake is van een klakkeloos ontslag. De heer Val ken is niet het slachtoffer gewor den van willekeur. Twee minis ters (Binnenlandse Zaken en Justitie) waren van mening dat hij de kracht niet meer kon op brengen om het zware ambt van hoofdcommissaris naar behoren te vervullen. Hij overzag het corps niet meer en miste de energie om tegen scheve toestanden op te treden. In dit geval was het ver standig het geldige motief van ontslag bij 55 jaar te hanteren. Bij de replieken merkte mr. dr. Smii nog op dat niet twee minis ters, doch één minister, namelijk die van Bir.nenalndse Zaken en wel onder invloed van zijn afde ling Openbare Orde en Veilig heid, het ontslag heeft bewerkt. ..Het is me nog steeds niet dui delijk geworden, welk recht deze afdeling had. zich zo met deze aangelegenheid bezig te houden". De zitting werd hierop geslo ten. Het gerecht zal op 7 April uitspraak doen. GROTE SCHOLEN ROOD- BAARS IN NOORDELIIKE NOORDZEE Tussen de Shetland-eilanden en de Noorse kust hebben En gelse vissersboten visgrondbn ontdekt, waar het zou wemelen van rood'baars. In Britse vissers havens worden reeds recordvang sten aangevoerd. Inmiddels is er een ware wedren begonnen tus sen vissersboten uit verschillende landen. Zo zou o.a. een groot aantal Franse en Duitse schepen onderweg zijn. Uit Nederlandse visserskringen vernemen wij, dat de roodbaars in Nederland niet erg gewild is, in tegenstelling tot b.v. Duitsland, zodat de Nederlandse vissers er niet veel belangstelling voor heb ben. Acht mijnwerkers gedood in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Acht mijn werkers drie blanken en vijf inheemsen zijn omgekomen en vijf inheemsen werden gewond bij een steenstorting in een goud mijn te Odendaalsrust (Oranje- Vrijstaat). (Reuter.) De burgemeester van Culemborg, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, was Vrijdagmorgen de eerste, die in het postkantoor in zijn gemeente de serie postzegels kocht, welke ter gelegenheid van de Jan van Riebeeck-herdenking zijn uitgegeven. MALAGA. (KNP). De lei der van de Katholieke sociale actie in Spanje, Mgr. Angela Herrera, bisschop van Malaga, heeft de Spaanse grootgrondbe zitters ernstig gewaarschuwd om gezamenlijk de problemen van de boerenarbeiders op hun lan derijen te bestuderen en ten spoedigste tot een oplossing er van te komen. „Het zou mis schien beter in uw kraam te pas komen u niet aan uw plicht te storen. Maar ik zeg u, dat het zeer onverstandig zou zijn en bo vendien hoogst gevaarlijk, want onze tijd schrijdt met reuze pas sen voorwaarts" Mgr. Herrera, die pas uit Ita lië is teruggekomen, wijst op het voorbeeld, dat dit land de Spaan se grootgrondbezitters voor ogen houdt en verklaart, dat alleen door de starre houding der Ita liaanse grondeigenaars het com munisme onder de landbouwers zulk een ontstellende vooruitgang heeft kunnen maken. „Deze les mogen wij niet vergeten", zo ver volgt Mgr. Herrera, „daarom wend ik mij rechtstreeks tot de landeigenaars. Gij hebt geen en kele verontschuldiging om niet naar mijn woorden te luisteren. Gii zijt u evenzeer bewust van het dreigende gevaar als ik. Gii weet even goed als ik, dat dë levensvoorwaarden der Andalusi- sche boeren de laatste jaren in geen enkel opzicht is verbeterd". Mgr. Herrera heeft met zijn predikatie een oud zeer in Span je aangeraakt. Doch als iemand dit met recht kan doen, dan is hij het. die de eigenlijke sociale bis schop van Spanje is. Zijn naam betekent in zijn land zowel ei/i begrip als een program. De thans 66-jarige bisschop werd 12 jaar geleden priester gewijd en ont ving 7 jaar later de bisschopswij ding. Hij was als redacteur aan het bekende Spaanse blad „El Debate verbonden, toen hij voor priester ging studeren. Zijn soci ale belangstelling dateert uit zijn journalistentijd. Vele artikelen in „El Debate" getuigen van zijn activiteit op het gebied van de Katholieke Sociale Actie. Zijn voortdurende felle acties hebben ten doel de activering en de vergeestelijking van zijn cle rus, zowel als de actualisering van de Christelijke gedachte. Het grootste gevaar voor Chris tendom en Kerk ziet hij niet slechts in de mjlitieke tegenstan ders, maar evenzeer in de Chris tenen zelf, die uit traditie of uit gemakzucht zich Christenen noe men, maar geen Christendom be oefenen. Mgr. Herrera is geen anti-ka- pitalist, doch hij wil door de pro- pagering van het Christelijk so- lidarisme kapitaal en arbeid ver zoenen en de bezitters doen be seffen, dat zij door hun bezittin gen ook grote verplichtingen hebben Jhr Tjarda gaat- wonen in Parijs Jhr. Mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ver tegenwoordiger van Nederland in het permanente orgaan voor de organisatie van het Atlantisch verdrag, dat thans in Londen zetelt, zal zich binnenkort in Parijs vestigen in verband met het onderbrengen daar van de ad ministratieve staf der Noord- Atlantische verdrags organisatie. TREINEN RIJDEN WEER LANGS SUEZ KANAAL ISMAILIA (AP) Het reizigers verkeer per trein tussen Suez en Cairo is na drie maanden vrijwel in zijn gehele omvang hersteld. DJAKARTA (A.P.) Terroristische benden van de Daroel Islam en overeenkomstige organisaties brengen nog steeds ellende over de dorpen in West- en Midden-Java. Volgens de laatste tijd uit Midden-Java ontvangen berichten zijn de benden van de D.I. door de meedogenloze vervolgingsacties van het Indonesi sche leger bijna tot razernij gebracht De uitgeputte opstande lingen zouden worden geteisterd door verschillende ziekten. In het bijzonder longontsteking. Him manschappen zijn gedeci meerd en hun wapen- en munitievoorraden zijn nog maar gering. Maar zij zetten hun „heilige niemand durft zich wagen aan oorlog" voor een theocratische Indonesische staat voort met meer terreur en groter fanatisme dan ooit. Honderden hutten van dorpelingen zijn door benden woeste brandstichters plat ge brand en volgens die berichten over het terrorisme van de Daroel Islam in West-Java ma ken de brandstichters voor hun snood bedrijf dikwijls gebruik van_ kinderen van dertien jaar en jonger. Hun terrein heeft één goede kant: in het bijzonder in Mid den-Java hebben de opstande lingen alle siteun van de bevol king verspeeld. Het bomt thans zelfs voor, dat wanhopige dorps bewoners de Daroel Isdiam te lijf gaan met messen en bamboe speren. Uit de bij stukjes en beetjes gegeven officiële voorlichting blijkt, dat alleen in Midden-Java per week tussen die 20 en 70 rebellen sneuvelen. Van de 800 muiters uit het leger, die op dit deel van het eiland de opstand van de Daroel hebben ingeluid, zijn er misschien nog 200 over. Daarbij komen 500 tot 1000 vrij- wiligers die de rebellen op hun tochit door het land hebben ge- recruteerd en bewapend. Volgens schattingen van niet-officiële persoonlijkheden zijn sind« de strijd op 7 December van bet vorige jaar begon meer dan 1000 mannen van de Daroel buiten gevecht gesteld. In Wesit-Java geschiedt de be strijding van de terroristische plaag in een langzaam tempo en in voor de gèmiddelde waar nemer nauwelijks waarneembare mate. Een millitair zegsman schatte het totale aantal striidlbare man nen van de Daroel Islam in West- Java al-leen op 10.000 groten deels voorzien van moderne auto matische wapens. Het is mogelijk, dat de opstand in Middien-Java binnen enkele weken zal zijn gedempt, maar voorspellingen ten aanzien van de tijd en de opofferingen, die er mee gemoeid zullen zijn. De Da roel Isdam met wortel en .tak uit te roeien in de bergen van West-Java, waar de organisatie is geboren. TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM Van 4 April tot 4 Mei a.s. zal in het Stedelijk Museum te Am sterdam een overzichtstentoon stelling worden gehouden van de werken van de kunstschilder Matthieu Wiegman, die verleden jaar 65 jaar is geworden. In het erecomité. dat naar aan leiding van deze gebeurtenis is gevormd, hebben plaats genomen de ambassadeur van Frankrijk J. P. Garnier, de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen prof. dr. F. J. Th. Rutten, de Staatssecretaris van Onderwijs, K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van. Den Haag, dr. W. Huijgens, burge meester van Bergen N.H. In het comité van aanbeveling hebben o.a. zitting genomen W. J. baron van Heeckeren van Mo- lecaten, particulier secr. van H. M. de Koningin, mr. H. J. Reinink secretaris-generaal van het mi nisterie O. K. W. Op de Rijksweg Den Haag Amsterdam heeft zich gistermor gen tengevolge van de mist een gecompliceerd ongeval voorge daan waarbij 4 auto's op elkaar zijn gereden. Twee personen wer den daarbij ernstig gewond, ter wijl een zeer grote ravage werd aangericht. Drie wegenwachten hebben eerste hulp verleend, pe titie en doctoren gewaarschuwd en voor de regeling van het ver keer gezorgd. Het ongeval werd in eerste in stantie veroorzaakt door 'n vracht JOHANNESBURG (A.P.) Binnen enkele dagen zal het opperste gerechtshof van Zuid-Afrika zich uitspreken over de wettigheid van de wet tot beperking van het kiesrecht van tal van kleur lingen, welke men als in strijd met de grondwet heeft aange vallen. Een woordvoerder verklaarde, dat, indien het hof zich tegen de regering uitspreekt, een 'belangrijke constitutionele crisis zal ontstaan en men acht het mogelijk, dat premier Malan in dat geval zal trachten zijn wil door te zetten door met spoed algemene verkiezingen te doen houden. Spreekt het Hof zich uit ten gunste van de regering, dan zal dit nieuw voedsel geven aan het vuur van de haat, dat reeds smeult onder de niet-blanken, die in het hele land een campagne op touw zetten om op 6 April de 300ste gedenkdag van de vesti ging der blanken in Zuid Afrika, welke in nationale plechtigheden zal worden herdacht de rassen wetten te trotseren. Hoe ook de uitspraak van het Hof moge lui den, het Toortscommando de sterke rechtervleugel van de blanke tegenstanders van Malan is voornemens 96 uur na de bekendmaking van de uitspraak een protestmars naar Kaapstad te organiseren. Oudstrijders zullen uit alle delen van het land in jeeps en andere auto's met bran dende toortsen naar Kaapstad op trekken om het aftreden van de regering te eisen. De autoriteiten hebben mede gedeeld, dat de regering gereed en in staat is om aan elke even tualiteit, die uit de tweefronten- aanval van niet-blanken en het Toortscommando op haar politiek mocht voortkomen, het hoofd te bieden. Krachtens uitgebreide bevoegdheden, die zij kort gele den aan zich heeft getrokken, kan de regering degenen die passief verzet, demonstraties of stakingen organiseren, gevangen zetten en dergelijke acties staan nu juist op het programma van de Negers, Aziaten en andere kleurlingen. Het programma Samenwerkend in een eenheids front hebben zij een campagne in drie etappen voorbereid: 1 Op 6 April zullen in de voor naamste centra van de Unie massademonstraties worden ge houden „om te protesteren tegen de 300-jarige blanke onderdruk king". 2. Op een later bekend te maken datum zal een campagne worden ingezet om de wetten, die als „on rechtvaardig" worden beschouwd, te trotseren. 3. Over de gehele Unie zal een beweging van lijdelijk verzet wor den georganiseerd naar het voor beeld van die, welke van 1907 tot 1914 is geleid door Mahatma Gandhi, toen hij de leider van de Indiërs in Zuid Afrika was. Vele honderden niet-blanken hebben zich om deze campagne te steunen in het geheim bereid ver klaard; zo nodig naar de gevan genis te gaan. Tot dezen behoren 500 Indiërs. Reeds dit feit alleen heeft een zekere betekenis want nooit tevoren hebben in dit land verschillende groepen niet-blan ken zich verenigd tot een doel treffende politieke strijd. Het is duidelijk, dat de hele toestand uiterst gevaarlijk kan worden. Veel hangt af van de steun, die negen millioen niet-blanken aan de leiding van het Eenheidsfront zullen geven en veel ook hiervan, of demonstraties zullen worden gehouden trots het vergaderings verbod, dat de regering heeft uit gevaardigd. In het verleden heb ben bloedige botsingen plaats ge vonden als niet-blanken zich ver zetten tegen de politie bij haar actie om hun bijeenkomsten te verspreiden. Het voorgenomen protest van het Toortscommando houdt in geen enkel opzicht verhand met de campagne van de niet-blan ken tot het trotseren van onrecht vaardige wetten. De zittingsperiode van de na tionalistische regering eindigt in Mei 1953. Het Zuidafrikaanse Hof van Appel te Bloemfontein heeft zich nu bezig te houden met de wet om de kleurlingen in de Kaap provincie in de toekomst het di recte kiesrecht te onthouden. Deze kleurlingen zijn hoofdzake lijk geboren uit huwelijken tus sen blanken en zwarten. Zij zijn tot nu toe in Zuidafrika feitelijk de enige niet-blanken, die het stemrecht bezitten. In de South Africa Act die krachtens de traditie als de grondwet van het land wohdt beschouwd is aan de kleurlingen hetzelfde stem recht toegekend als aan de blan ken. Hun rechten zijn neergelegd in speciale bepalingen, die alleen kunnen worden gewijzigd doör een meerderheid van twee der den in de Verenigde Huizen van het Parlement. De regering Malan die in 1948 aan het bewind is ge komen heeft slechts een gewone meerderheid voor haar maatre gel weten te verkrijgen. Het Hof van Anpèl moet nu beslissen of het parlement het recht heeft hetgeen de nationalisten beweren om de grondwet bii eenvoudi ge meerderheid te wiizigen dan wel zoals de oppositie staande houdt een meerderheid van twee derden nodig is. De nieuwe wet zou de kleur lingen het recht geven, vier blan ken als hun vertegenwoordigers naar het parlement af te vaardi gen. De oppositie betoogt dat de nieuwe regeling een voordeel voor de nationalisten zou zijn omdat de kleurlingen thans in staat zijn in ongeveer 13 grens districten van de Kaapprovincie de meer liberale rassenpolitiek van de oppositie de meerderheid te verschaffen. auto die mat twee lekke banden stilstond op het viaduct over de Hoofdweg naibij de Kaagweg. De ANWB wijst er in dit verband op, dat de ochtendmist in 't voorjaar een veel voorkomend verschijnsel is. Hei verkeer dient hiermede terdege rekening te houden. Men voere bij mist overdag steeds groot licht. Als men gedwongen is stil te houden, dient de auto, indien enigszins mogelijk, van de rijbaan te worden gebracht. Bij mist ontsteke men alle lichten. Men stoppe* bij mistig weer nooit op een brug. noch op een viaduct, maar tracht langzaam door te rijden tot rnen de berm of een verkeersstrook bereikt. Door goe de voorzorgsmaatregelen te ne men kan men he* eigpv leven en dat van anderen veilig stellen, aldus de A-N.W.B. „WISCONSIN" WERD BESCHADIGD De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat de 45.000 ton metende „Wisconsin", een der grootste Amerikaanse slagschepen Zondag, ter hoogte van Noord- Oost-Korea door het vuur van kustbatterijen getroffen is, waar door drie leden der bemanning licht werden gewond. Volgens deze mededeling werd de bovenbouw licht beschadigd. Het schip had de beschieting van de kust echter kunnen voortzet ten, waarbij een batterij van de Noordelijken werd vernield. „Een zak hete koffie!" roept in West Berlijn een verkoper van verversingen als hij met zijn wagentje verschijnt op plaatsen, waar veel mensen bij elkaar zijn. Heinz, zo is de voornaam van deze Duitser, levert hete koffie af in nylon zakken. Niet alleen vindt hij afnemers op sportvelden, bij bioscopen en voor fabrieken, maar ook vele vrijgezellen vinden het een prachtige uit vinding. is de heer P. Kleyn op X April a.s. 65 jaar in dienst bij het Zaandamse schilderbedrijf C. V. W. Kieft. De heer Klejjn is nu bijna 80 jaar zal de pers- en propagandadienst der PTT over enkele maanden zijn intrek nemen in een der gebouwen van het hoofdbestuur der PTT aan de Kortenaerkade te Den Haa^ werd aan de Mathenesserwe^ te Rotter/urn de eerste paal geslagen voor de bouw van 120 woningen zal op 8 Mei 'n wedvlucht op Or leans gehouden worden t.g.v. het jubileum van de Staatsmijnen. Men verwacht dat er 30.000 duiven zul len meevliegen. Er zijn al 220 ere prijzen is er in Breda een R.K. Poolse kleuterschool opgericht voor kin deren van de oud-strijders van de eerste Poolse pantserdivisie. HAARLEM. Het nauwe sluisje bij Spaarndam tussen het Spaarne en het Y, bepaalde tot nu toe de grootte der schepen, die op de werven van de Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij konden worden gebouwd. Thans heeft deze maatschappij echter de rollen zo omgekeerd, dat zij een groter schip bouwde en de sluis dienovereenkomstig moest wor den verbreed. Een nieuw motor schip voor Franse rekening ge bouwd, dat dienst zal doen in Indo-China, de „Safi", werd de zer dagen met veel moeite door de sluis getrokken, nadat maan denlang arbeiders bezig waren ge weest de walkanten van de sluis- kolk af ie hakken, om de ver eiste doorvaartruimte te krijgen. Het verschil was zeer gering, doch men had precies enkele centime ters meer nodig dan er beschik baar waren. Het schip was 11,99 meter breed en de doorvaart ver eiste een speling van tenminste 4 centimeter aan weerskanten, die door het afhakken gewonnen moesten worden. Het karwei was daarmee echter niet af, want ook de ophaalbrug over de sluiskolk stond in de weg. Men heeft op windstil weer moe ten wachten om het schip door de nauwe sluis te kunnen ma noeuvreren. aangezien een wind stoot noodlottig kon worden. Zondag waren de weersomstan digheden gunstig en om half 12 gleed het schip eindelijk in het vrijere element van het Y, nadat men de balansen en draagvlakken van de brug verwijderd had. De ..Safi" ging eerst naar Amster dam. om in dok nog een verfje te krijgen. Het schip zal in de loop van de week zijn proefvaart maken, om dan in Rotterdam aan de Franse eigenaars te worden overgedragen. Het verkeer over de Spaarn- dammerbrug was de gehele voor middag gestremd en het uiterst moeizame, op zorgvuldige en langzame manoeuvres gebaseerde karwei bij sluis en brug trok zeer veel belannstellenden. Het schip trok zichzelf aan z'n lieren, waar van de kabels aan de wal waren bevestigd, centimeter voor centi meter door de opening en het kostte heel wat inspanning en tijd om beschadigingen te voor komen. Nadat het schip gepas seerd was, zijn de balansen e-n draagvlakken van de bruq weer op hun plaats gebracht door de werklieden van de werf. waarna het verkeer normaal doorgang kon vinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3