Op een afgepeigerd kruisertje met de Amerikanen mee.... Europese studenten in de U.S.A. zonder geld of werk RADIO Zeeroversvlag wapperde van Westminster-gebouw De waarde van de nieuwe middelen tegen t.b.c. Financiën en Economie HET WONDER Nederlandse Korea-strijders hebben een huis in Tokio Heldhaftig verhaal van Lucky Joseph over de lotgevallen van Smaldeel V in de Middellandse Zee Proefnemingen voortgezet VIJF DAGEN NAAR JAPAN Een echt bed met lakens je kunt er niet van slapen BEURSOVERZICHT Thans een dagelijkse toelage van zes dollar door Otto Bührs Thans stomen we met het smaldeel door de Middellandse Zee. We hebben weer het normale programma afgewerkt, dat bestaat uit het opnieuw afoefenen van de bijna geheel nieuwe bemanningen, die op de diverse schepen zitten. Het wordt wel wat eentonig en dat is ook te merken aan de kernbemanningen, die alle smaldeel-reizen hebben meegemaakt en die nu wel eens voor de variatie met een geoefend geheel in zee hadden willen steken. Onze eerste oefenperiode met de Amerikanen is al achter de rug. Het was weinig opwindend, we hebben slechts één dag met ze gevaren en de oefening bestond uitsluitend uit manoeuvreren zo dat aan het eind van de middag iedereen er z'n buik van vol had. De fregatjes hebben iets meer te doen gehad, die waren inge deeld bi.j d.e „Hunter Killer Group" en joegen vier dagen op onze onderzeeboten en die van de Amerikanen. We ziin nu in Napels waar we olie moeten laden voordat we, voor de tweede maal met de „Sixth Fleet" op stap gaan. Het weer is plotselm g omgesla- gen en we worden geplaagd met ijskoude wind en hagelbuien. 's Avonds voor uitvaren krijgen we een aantal paparassen aan boord, die we haasje rep je nog aan de fregatten en onderzeeboten moeten uitdelen. De volgende ochtend om half acht stomen we naar buiten. Er staat een loeiende storm; wind kracht acht tot negen zegt het weerbericht. Al steigerend sto men we de haven uit en zien. dat de Amerikaanse carrier Task Force, waar we bii worden inge lijfd, reeds bezig is anker op te gaan. Nijvere jagers met witte snorren, stomen met hoge vaart vooruit om het „departure screen" (escorte) te formeren en wij voe gen ons in de rij van de „heavies" (zware eenheden) zoals de Ame rikaan ze noemt; Franklin D. Roosevelt Leyte, Albany, Des Moines, Macon en tenslotte wij. Op de brug van de Tromp is het natuurlijk vol. De TBS zingt zijn vrolijk lied met een „Koreaan" er achter (een seiner die in Korea heeft gediend) en de hele brain- trust is aanwezig. Starten Lang worden we niet met rust gelaten, de ene order na de an dere komt binnen via de TBS en weldra rennen we met 25 mijl de kust uit. De Amerikaanse kolossen liggen rustig, doch wij slingeren dat het een lust is; de wind komt recht achterin en is zo hard, dat de rook nog met grote snelheid voor ons uit waait ondanks onze 25 mijl. Zware rollers komen ons achterop, zodat we beginnen te gieren als een dronken kerel. We maken kaaiers van ruim dertig graden over beide zijden, zo af en toe horen we een dof lawaai uit de ingewanden van het schip op stijgen, dat betekent dat er weer het een en ander over het dek rolt. Als ik het achter volksver- blijf binnenkom zie ik aan bak boord een kluwen van bakstafels, banken, armen en benen met daarover heen de vette hap, die niet op de borden is blijven lig gen. Wat een ellende, hier zi.m wil toch wel wat fijn voor gebouwd! Zo gaat het deze hele eerste dag door, 's avonds worden we bedankt, want dan gaan de Ame rikanen nachtvliegen, daar kun- WOENSDAG 19 MAART 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA 10.0 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 3.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek (9.30-9.35 Waterstanden)10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huis vrouw; 10.30 Gramofoonmuziek; 10.45 Voor de voruw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Orgelspel; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek: 13.45 Gramofoonmu ziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Regeringsuitzen ding: Mevrouw C. de VeerAhn: „Bijvoedingsmiddelen in Indone sië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.44 „Geef ons het gereedschapklankbeeld; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Dansmuziek; 20.40 „Aetherforum" 21.20 Concert gebouw-orkest; 22.15 „Zonnevlek ken", causerie; 22.30 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.0 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Ge wijde muziek; 9.0 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst: li.00 Het „On ze Vader", hoorspel; 12.05 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 „Met PIT op pad", causerie- 13.20 Gevarieerde muziek; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 Metropole or kest; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gramofoonmuziek: '15.15 Kameror kest en solist; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gramfoonmueiek; 17.30 Orgel spel; 18.0 Nieuws; 18.15 Lichte mu ziek; 18.30 Banjo-orkest; 19.00 „Spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenignigsleven" 19.15 Boekbespreking; 19.30 Com mentaar familie-competitie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20.10 Jan van Riebeeck- herdenking; 20.20 Omroeporkest; 21.15 Lijdensoverdenking; 21.45 Gramofoonmuziek: 22.00 Salonor kest; 22.30 Internationaal Evange lisch Commentaar; 22.40 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", 23.352400 Gramofoonmuziek. Die Marine van ons her bergt alle mogelijke kostgan gers. Eén van deze lieden is Lucky Joseph aange naam! en deze vriendelij ke knaap pende zijn ervarin gen neer, toen hij a.b. Hr. Ms. Tromp de oefening van Smaldeel V in de Middel landse Zee meemaakte. Smaldeel V werkte daar samen met de jongens van Uncle Sam, die niet op 'n stuiver hoeft te kijken, zoals U zult merken. „Alle hens", dat voortreffelijke blad van de Kon. Marine drukte de story ai en wij drukken het met een saluut aan „Alle hens" weer over. nen ze ons toch echt niet bij ge bruiken. Je krijgt toch wei een amateurgevoel over je, als je met een afgepeigerd oud kruisertje (en een heel licht kruisertjemet deze spiksplinternieuwe kolossen mag meehobbelen, die ritselen van de radar en van de vuurmon den. De tweede dag is het weer al even beroerd, maar dat mag niet hinderen, de vliegoperaties gaan door en met eentonige regelmaat voeren we onze ,turn fox" uit en draaien het vege lijf in de wind, waarna koppen weg wordt ge houden vanwege de stuifzeetjes. Tussen al deze bedrijven door hangen als grote libellén de heli copters in de lucht, de ganse dag zijn ze in de weer met het over brengen van mail, operatiebeve len, personeel, etc. Bij de Amerikanen gebeuren toch ook wel eens rare dingen; de Stafofficier operaties van de zesde vloot vertelde ons hoe eens een helicopter bii de Des Moines kwam om mail af te geven en op te halen. Effe wachtel" Al klapwiekend bleef hij op zes meter boven het dek hangen, een lijntje werd neergelaten met de postzak eraan en een matroos nam de zaak in ontvangst. Deze knaap was nog nieuw in het vak; hij bedacht zich opeens, dat hij de af te geven mail had vergeten zette toen de lijn aan het hekwerk vast en wandelde weg. Zo gebeurde het dat enige tijd later de chef staf aan dek kwam en daar tot z'n stomme verbazing een helicopter met een vloekende en tierende bemanning aan een lijn vast zag zitten. Toen stond er eèn zeetje en vanaf dien tijd heb ben de helicopters dan ook stren ge orders om altijd een sterke kniptang bij zich te hebben! Deze dag staat ook het olieladen op zee op het programma. De ko lonel keek vanochtend al beden kelijk naar de hoge golven en ik geloof dat eigenli.ik niemand aan boord er de ware lust in heeft om met olieslangen te gaan jongleren. Gelukkig wordt de zaak afgelast; toen namelijk de kolos Roosevelt naast de tanker kwam varen om de slangen over te nemen, ont stonden er door de zuiging zulke hoge zeeën tussen de schepen, dat diverse leden van de tankerbe manning verwondingen opliepen. Dit is de admiraal blilkbaar te erg en hij bepaalt dus de aftrap olieladen. 's Middags wordt er weer met eentonige regelmaat gevlogen. Zo langzamerhand wennen we aan het hoge gegil van de straalbuizen der Banshees en Panthers die in een onafgebroken stroom langs ons vliegen; het zijn net venijnige insecten die zich woedend op iemand storten. Tegen de avond komt er wat meer leven in de brouwerij; plotseling zien we dat vanaf de Roosevelt een rookvlot in zee wordt gegooid; vervolgens wordt alles wat maar vliegen kan de lucht ingestuurd en wij, de „heavies", blijven op een veilige afstand van dé rokende schijf dob beren, wachtend op de dingen die komen zullen. Het eerst verschijnen de Ban shees ten tonele, vanaf grote hoogte storten zij zich in duik vlucht naar beneden, op de schijf af. Plotseling laten ze een aantal vuurbollen los, die met nog gro tere snelheid en een oorverdo vend geraas op de schijf afvlie gen en daar in zee slaan, waarbij helwitte vlammen opflitsen; even later komen een paar doffe dreu nen over het water aan rollen. „Dat zijn hun rockets", hoor ik de officier van artillerie tegen de dominé zeggen. „Aangenaam kennis te maken, hoop u nooit te ontmoeten" pre- *vgI ik. Nauwelijks ziin de Banshees met rockets verdwenen of een nieuw stel huilt omlaag, luidkeels vurend met hun machinegeweren of beter gezegd kanons en daarna komen de Panthers die in hun duikvlucht bommen afwer pen, gevolgd door Napalm-bom men. Na deze demonstratie, die vanaf de admiraalsbrug van de „Des Moines" werd gadegeslagen door generaal Eisenhower, is iedereen het erover eens dat je beter vriendjes kan zijn met de Sixth Fleet. De volgende ochtend zi.m de oefeningen afgelopen. Wij bevin den ons in de buurt van Genua, terwijl de fregatten en onderzee boten benoorden Port Said staan; er is dus geen sprake meer van oefenen op de thuisreis en alleen gaan wij op weg naar Gibraltar waar we olie moeten laden, want door al het hollen en rennen zijn we behoorlijk leeg geworden. Na wisseling van de gebruikelijke be leefdheids-seintjes zoals: „It was a pleasure to co-operate with your gallant ships", wendden wij de steven, zetten aan tot twintig mijl en al gauw zijn de grote kolossen uit het gezicht verdwenen. Dit is de in aanbouw zijnde nieuwe spoorbrug bij Oosterbeek in de lijn ArnhemNijmegen. Het ligt in de bedoeling dat op 6 April a.s. de kleine brug aan de Nijmeegse kant verrold wordt. Deze oude brug zal dan als schroot verkocht worden. De grote boog, welke voor de vaargeul gemonteerd is, zal „over de Rijn heen gerold worden", waarbij het voorste gedeelte der brug zal rusten op een speciaal daarvoor inge richte grote dekschuit. Op 11 Mei zal de verrolling plaats vinden om de grote boog definitief op haar plaats te krijgen. De oude bruggen worden dan door bokken weggenomen. Als op 18 Mei de nieuwe zomerdienstregeling bij de Spoorwegen ingaat zal de overspanning met dubbel spoor dus gereed zijn. LONDEN (Ass. Press) De Londenaren kwamen dezer dagen tot de ontdekking, dat van een der torens van het Britse parle ment de traditionele zeerovers- vlag met schedel en gekruiste beenderen wapperde. Een politie agent haalde vlag naar beneden, juist toen Big-Ben zijn acht sla gen liet horen. De piratenvlag, vier meter lang en twee meter breed, was ver vaardigd uit een stuk zeildoek, zoals dit door werklieden, die herstelwerkzaamheden aan het parlement verrichten, gebruikt wordt. De schedel en de beende ren waren er met zwart krijt op aangebracht. Een woordvoerder van de po litie deelde mee, dat de stunt waarschijnlijk „een studenten grap" was. De Victoria-toren is 112 meter hoog. De toren staat in de stei gers. De studenten zijn waar- NEW YORK Nieuwe genees middelen tegen t.b.c. worden nu geprobeerd bij tenminste tien duizend patiënten in verscheide ne honderden ziekenhuizen, zo wel in de Verenigde Staten als daarbuiten, zo meldt de New Yorkse correspondent van N.T.B. Hoewel het Nydrazid en Dimifon 's-GRAVENHAGE De oor logscorrespondent kapt. B. M. Koster schrijft uit Korea aan de legervoorlichtingsdienst het vol gende: De Nederlandse soldaten in Korea, die allemaal 5 dagen ver lof krijgen om naar Japan te gaan hebben in Tokio nu een eigen huis. De schitterende villa van markies Hosokowo, thans com missaris van de provincie Kuma- moto, staat ten dienste van deze verlofgangers. Het is een openbaring, wanneer men van Korea komt en dan ge bruik kan maken van een echte kamer met warm en koud stro mend water, een echt bed met lakens (je kunt er gewoon niet van slapen de eerste nacht), grote leeskamers, danszaal, uitstekende maaltijden enz. enz. en dat alle maal voor niets. De mannen staan aanvankelijk wel wat verbaasd te kijken, want deze villa bezit een sfeer, die een beetje aan thuis en het vaderland doet denken. Zij is vijf dagen het bezit van een groep verlofgangers. Er wordt niet kinderachtig gedaan met het beknotten van de vrij heid. Aanvankelijk was het zo, dat de verlofgangers op het vlieg veld aankwamen en dan voor de duur van het verlof verdwenen in deze derde stad van de we reld, in deze wir-war van natio naliteiten, uniformen en kimono's. Nu hebben de Nederlanders een eigen „pied a terre", een huis waar de beste maaltijden worden geserveerd (elke maaltijd is ge lijk aan een feestmaaltijd thuis, zo vertrouwde een der mannen mij toe). Er is een schitterende radio- gramofoon, en voorts zijn er legio tijdschriften en een prima bedie ning. Deze verzorging slaat gun stig terug op de kleding, houding en gedrag van de „Korea-strijder" die eindelijk eens 5 dagen mag rusten. Geen patrouilles, geen wacht, geen acties, doch een drankje aan de bar, een wande ling in de stad, een kijkje 'hier en een kijkje daar. Vijf dagen blij ken vijf jaar tekort te zijn. In het „Holland huis", dat be heerd wordt door de liaison-offi cier1 kapitein C. D. Tielenius Kruythof, onder supervisie van de kolonel (kapitein ter zee) J. A. L. Muller, hoofd van de Neder landse liaison groep in Tokio, is het drommels goed verblijven. Het is prettig in een wereldstad te zijn en er in verloren te gaan, doch nog beter is het te weten, dat ergens in de stad, buiten het gewoel van het verkeer, een groot huis staat, dat vijf dagen hun „huurhuis" is van de Nederlandse „Korea-strijder". nog niet officieel zijn goedge keurd, stromen er uit de hele wereld ai hestellingen binnen. Honderden ziekenhuizen in verschillende landen hebben voor raden ontvangen. Bij de eerste proefnemingen werden de middelen alleen ver strekt aan patiënten in het laat ste stadium der ziekte, maar nu worden ze ook toegediend in veel minder ernstige ffèvallen. Overdreven en deels voorbarige publicaties hebben de medische autoriteiten in de Verenigde Sta ten aanleiding gegeven te waar schuwen voor te hoge verwach tingen. Men weet nog niet zeker of de middelen de t.b.c.-bacillen voorgoed uitroeien, of er ook schadelijke bijwerkingen zijn, en hoe lang de behandeling moet worden voortgezet. Inmiddels heeft een der belangrijkste New Yorkse deskundigen op het ge bied der tuberculose verklaard, dat hij de middelen gedurende verscheidene weken heeft toege past zonder dat er bij de patiën ten iets van schadelijke bijwer kingen gebleken is. JAPAN MAC WEER WAPENS MAKEN TOKIO, 17 Mrt. (A.P.) De bezettingsautoriteiten in Japan hebben het verbod om mun-itie te produceren in Japan, opgehe ven, aldus meldt het Japanse nieuwsagentschap Jyodo. Volgens het agentschap zal Japan van nu af weer wapens mogen maken. Zegslieden van het hoofdkwartier van de bezet tingstroepen weigerden commen taar te leveren op dit bericht schijnlijk 's avonds in het don ker de 14 ladders, elk van 50 sporten, opgeklommen om de vlag te hijsen. Westminster paleis is reeds vaker het doelwit ge weest van studentengrappen. In November 1949 klom een student naar de top van de hoofd toren en hing een politiehelm op de spits. Er moest een beroeps- torenbeklimmer aan te pas ko men om het ding te verwijderen. In 1939 hees men twee hemden en een pantalon van een zijden pyama in de vlaggemast van de Victoria-toren. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 17 Maart. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe - prijshou dend - f 23.50f 25.30; prima kw. zonder vochtconditie f 24.75 f 25.50; voedergranen - zeer flauw - met weinig attentie; zomer- gerst f34.50f35.50; haver f25 f27.50; rogge f32—f33.—peul vruchten boerenschoen - flauw; groene erwten tot f 59.schok kers tot f 62.bruine bonen tot f33.—. Scheepsschroef van 13 ton op de Jaarbeurs Gistermorgen is op de Utrechtse Jaarbeurs een scheepsschroef aan gevoerd van niet minder dan 13.000 kilogram. Deze schroef is bestemd voor een pantserkruiser en maakt onderdeel uit van de inzending „militaire productie", welke op het Vredenburgh is ondergebracht. Spaarciifers Februari Bij de algemene spaarbanken werd gedurende Februari inge- gedurende legd f 42.703.282 en terugbetaald f 32.684.662, hetgeen een bespa ring van f 10.018.620 betekent. In Januari j.l. werd f 10.245.348 ge spaard. Bij de barukspaarbanken waren inleg en terugbetaling gedurende Februari resp. f 1.261.928 en f980.073, zodat hier f281.850 is gespaard. (In Januari f2.617.405). Van Celder en Zonen negen procent dividend Directie en Commissarissen van de N.V. Papierfabrieken voorheen Van Gelder en Zonen hebben be sloten aan de op 7 April a.s. te houden vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1951 een onveranderd dividend van 9 pet, zowel op de gewone als op de preferente aandelen uit te keren. N.V. Gemeenschappelijk Eigendom Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, mij tot exploitatie van woon- en win kelhuizen, zal worden voorgesteld na afschrijving en reservering, 5,2 pet dividend (v. j. 5,1 pet) uit te keren op de preferente winst- delende aandelen en 6,5 pet (v. j. 6 pet) op de gewone aandelen. Van Mierlo en Zoon acht procent dividend Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda heeft 1951 afgesloten met een saldo winst van f 1.092.439 (f901.906). De onkosten bedroe gen f 1.827.880 (f 1.503.179). Een dividend van acht procent wordt voorgesteld (v. j. 7,5 pet). De resultaten in Nederland en België stemmen volgens het ver slag tot voldoening. De relaties in binnen- en buitenland breid den zich regelmatig uit. Herkapitalisatie PradjekanTangarang Het bestuur van de N.V. Cul tuur Maatschappij Pradjekan Tangarang heeft een buitenge wone algemene vergadering uit geschreven, te houden op Maan dag 31 Maart a.s., waarin o.m. goedkeuring zal worden gevraagd houders van bewijzen van op- richtersrecht in de gelegenheid te stellen over te gaan tot omruil van hun bewijzen in een aandeel van nominaal f 1000 in de ven nootschap met een uitkering van f 1200 in oonfanten, als tegemoet koming in de fiscale gevolgen van deze omruil. In een toelich ting verklaart het bestuur dat het uitgegeven kapitaal van f 1.250.000 reeds lang niet meer staat in een juiste verhouding tot de onder neming, zoals deze sinds 1892 is gegroeid. Door de wet op de her kapitalisatie 1951 is de mogelijk heid geopend om door omzetting van een deel der ruime reserves in kapitaal, tot een verdubbeling hiervan te komen. Het bestuur heeft gemeend de belangen van zowel houders van opriehtersbe- wijzen als van aandeelhouders het beste te dienen door bovenge noemd voorstel. Indien voldoende' js betaald. houders van de aanbieding ge bruik maken, wordt de vennoot schap in de gelegenheid gesteld over te gaan tot een verdubbe ling van het uitgegeven kapitaal, tegen het tarief van 20 pet waar voor dan een uitkering in contan ten zal geschieden. N.V. COBRA 11 PROCENT DIVIDEND De N.V. Cobra te Amsterdam heeft over 1950/51 aan interest enz. ontvangen f 1.256.939 (f 982.483). Na afboeking der algemene kosten en reservering voor diverse belangen kan een dividend van 11 pet wor- der voorgesteld (101/2 pet.). Deze dochteronderneming van Heine- ken's Bierbrouwerij, waarvan het actief bestaat uit een post deelne mingen in buitenlandse brouwerij en waarvan de belangrijkste de Hei- neken's Indonesische Bierbrouwerij Maatschappij is, deelt in het ver slag mede, dat de omzet van Hei- neken's Indonesische Birebrouwerij in 1951 een gunstiger beeld ver toonde dan in 1950. GULDENSBELEGGINGEN VAST AMSTERDAM 17 MAART De ondertoon ter beurze was vandaag niet onvriendelijk en ook de affaire scheen wat groter te zijn dan normaal, nu ae dage lijkse omzet in aandelen amper boven de f 1 millioen uitkomt. Stimulerend nieuws voor de beurs is er dit weekend zo goed als niet geweest. De vaste stem ming voor oliewaarden in Wall- street, die vorige week hier niet werd overgenomen, bleek thans ook op het Damrak te heersen en Kon. Olie opende vast op 295 en steeg daarna tot 296 1/4. Tegen slot volgde echter een reactie tot 294 1/4 waardoor ook de betere stemming in de andere afdelingen niet geheel behouden bleef. Het tweede belangrijke feit ter beurze was de flauwe stemming voor Amerikaantjes, waarvan het agio met bijna een vol punt daal de tot circa 2 1/8. Dientengevolge was ook de 3 3/4 pet dollar lening lager. Vergeleken met Vrijdag en Donderdag was de be langstelling voor de 4 1/4 pet woningbouwlening vandaag maar matig te noemen. Na een vrii vas te opening op 99 7/8 liep de koers een fractie achteruit, in tegen stelling tot de 0-5-10 procent le ning, die een kleinigheid avan ceerde. Voor de guldensbeleggingen was de stemming vandaag vast de leiding had hierbii de conver sielening, die met ruim 1 punt steeg van 85 1/8 tot 86 1/4. Veel bijzonders viel er overigens op de beurs niet te constateren. Scheep vaartpapieren en ook cultures (vooral tabakken) waren goed priishoudend met bescheiden winsten. Aku's en Unilevers circa twee punten lager. Philips daarente gen goed op peil. Ook de incou rante industriesoorten waren me rendeels iets beter. Voor aande len Hollandia Kattenburg werd een koers vernomen van 71 1/2 tegen Vrijdag 75 laten en een laatste transactie op 86. Aande len Pradjekan-Tangarang waar van een herkapitalisatie in het vooruitzicht is gesteld, boekten enkele punten winst. Aandelen Zwanenberg-Organen ex 9 pet dividend waarvan 5 pet in aande len. golden 145, hetgeen prac- tisch dezelfde notering is als Vrij- dag, toen voor de claims f 35. WASHINGTON (Reuter) Het bureau voor de Wederzijdse Be veiliging heeft besloten om aan 70 buitenlandse studenten, waarvan velen er tegen hadden geprotesteerd, dat zij zonder geld of werk in Amerika waren gestrand, een dagelijkse toelage van 6 dollar te geven. De studenten zijn allen ge schoolde technische arbeiders uit Denemarken, Noorwegen, Italië, Oostenrijk, België, Portugal, Ne derland en Duitsland, die aan de Universiteit van Bridgeport in Connecticut studeren. Zij zijn 5 weken geleden op uitnodiging van de Amerikaanse regering in de Ver. Staten aangekomen ter bestudering van de Amerikaanse productiemethoden en van de be trekkingen tussen arbeiders en werkgevers. De studenten zeggen, dat het bureau voor wederzijdse beveili ging hen naar de V.S. had laten komen op grond van het pro gramma voor technische steun verlening en niet aan de belofte heeft voldaan, om hun onmiddel lijk na aankomst betrekkingen te geven. Ook was naar zij in hun schrijven aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken zeggen, me degedeeld, dat zij, wanneer zij geen betrekkingen zouden krij gen, die te vergelijken waren met die, welke zii in Europa had den, financiële hulp van de Ame rikaanse regering zouden kriigen. Ambtenaren van het bureau voor wederzijdse beveiliging zei den, dat slechts 17 van de 70 stu denten, die naar Bridgeport wer den gezonden, betrekkingen had den kunnen kriigen. Er werd be sloten om aan elk der cursisten 6 dollars per dag te betalen, na dat zij 3 weken in de V.S. waren, indien zii nog steeds geen werk hadden kunnen vinden. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 17 Maart. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 530 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van f 1000 tot f 1200; werkpaarden van f800 tot f 1100; oude paarden van f 550 tot f 850; paarden boven drie jaar van f 700 tot f 1000; paarden beneden 3 jaar van f600 tot f900; veulens van f 300 tot f 600; hitten van f450 tot f750. De handel was matig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM 17 Maart Klei aardappelen 35 mtn opwaarts Bintjes f 12.-;Alpha's f 9.50 f 10- Furore f 13.-; Bevelanders f 13.50 f 14.-; Meerlanders f 12-. f 12.50. Zand-aardappelen 35 mm op waarts. Voran f 8.50; Eigenhei mers f 8.75 f 9.—; Record f 8-50; IJselster f 10.Libertas f 9.50; Noordeling f 9.50. Voeraardappelën f 5.f 6-75. Alles per 100 kilogram prijzen berekend op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. FEUILLETON 40, Hij bracht rnii in kennis met een Spaanse koopvaardijkapitein, wiens schip kopererts laadde. Het was een beste kerel. Hi.i ver-1 gehoord en had natuurlijk geen momd-e ,mn als een lid van zun reden de conclusie van de auto- bemanning en twee voile dagen riteiten in twiifel te trekken. hielp ik met het laden van erts onder de ogen van de Franse be ambten. Dat was heus zenuw slopend. Slechts door het feit, dat het nooit in bun hoofd is opgekomen dat een ontsnapte gevangene openlijk zou staan werken ten aanschouwe van heel Noumea, ben ik niet ontdekt. Ik ken wel zingen van bli.idsohap, toen tenslotte de luiken gesloten werden en de boot naar open zee begon te stevenen. De rest was gemakkelijker. Toen we Sydney bereikten, nam ik passage naar Spanje.... Zoals u ziet had ik zeer veel geluk en toen ik thuis aankwam, zocht ik een bevrien de collega op. die heel verbaasd was me te zien, daar hij meende, dat ik dood Was. Dacht hij. dat u de dode was, die op uw kamers to Parijs werd gevonden? Ja. hij had van de moord En sedertdien? vroeg Stella. Oh sedertdien hob ik alle mogelijke moeite gedaan, om te weten te komen, wie de man was, die in miin flat werd ge dood. Wat hebt u ontdekt? vroeg Stella snel. Hoegenaamd niets omtrent de man zelf. Maar enige woor den, diie mijn vriend Henri op lie Nou hoorde en die hij mii juist op de avond van miin ont snapping vertelde, tezamen met iets, dat ik nog maar pas te weten ben gekomen, dwingen mii te geloven, dat de man gestorven is in miin plaats. De ogen van het meisje staar den hem met ontzetting aan, Wilt u zeggen, dat de moor denaar van plan was u te doden en dat hii de vreemde man, die in uw kamers werd gevonden, voor u hield? De omstandigheden dwin gen mii dat te geloven was het antwoord, ofschoon ik u niet precies kan zeggen, welke deze omstandigheden ziin, Stella drong niet verder bij hem aan. Ze bleef stil zitten met een peinzende uitdrukking op haar gelaat. Toen zei ze plotse ling: Ik heb u nooit bedankt voor alles wat u die dag in Parijs voor me hebt gedaan, mijnbeer Caba- dos. Ik wij dat nu doen. Ik sid der bii de gedachte wat er met mij gebeurd zou ziin, als iemand anders dan u mij op de flat met de dode man had gevonden. Ik heb mezelf vaak afgevraagd, waarom u het gedaan hebt. Wel. natuurlijk was ik overtuigd van uw onschuld. Ja, maar om mii te sparen, nam u alle schuld op u. Vrij willig hebt u dat alles geleden er» de dood geriskeerd O, ik zou. niet naar de guil lotine ziin gegaan, antwoordde hdj luchtig. Een man laat zichzelf niet executeren wegens moord op zichzelf, en toen ik zei de flat te verlaten, dacht ik er in het geheel ndet aan met de wet in aanraking te zuilen komen. Zelfs toen het een rechtszaak werd, hoopte ik. dat alles nog terecht zou komen dat ik per saldo zou worden vrijgelaten. Hoopte u, dat ik zou ver schijnen? riep het meisje. Ik dacht wel, dat u mis schien U weet. hoe het kwam, viel Stella hem in de rede. Zoals ik u gezegd heb, was ik erg ziek; ik wist niet, wat er gebeurde. Ja, antwoordde de kunste naar. Nu begrijp ik het. Ik zou het zelfs toen al hebben kunnen begrijpen als ik er aan had ge dacht, welk een grote schok de ontdekking, dip u op miin flat deed, voor u moet zijn geweest. Ik wil toegeven, dat ik destijds een beetje bitterheid voelde, maar dat is nu allemaal weer over, juffrouw Duero. Maar gisteravond dan? zei Stella vlug. Zelfs vanmorgen.-... Ik had er miin reden-er» voor, juffrouw Duero. viel hii haar in de rede, en u moet be denken, dat ik toen nog niets wist van alles, wat u me nu hebt verteld. Dat is waar antwoordde het meisje nadenkend en ze voegde er aan toe: Eén ding is me een groot raadsel geweest Toen u werd gearresteerd, waar om hebt u toen geen stapper» gedaan, om uw identiteit te be wijzen? Dat zou gemakkelijk ge weest zijn. Er waren persoonlijke rede nen voor. Als Juan Cabados zou ik eenvoudig beschuldigd zijn van moord op een onbekend per soon, gevonden op miin flat en dat zou mii niet veèl gebaat hebben, terwijl het miin familie naam door het slijk zou hebben gesleurd. Sedert ik naar Spanje terug kwam, zijn er zelfs d-rin- gend-e redenen, waarom ik niet eb verteld, dat Juan Cabados niet in zijn graf ligt,, ziet u. Ik zou dan misschien worden terug gezonden naar IIp Nou als een ontsnapte gevangene. En als d-at al niet gebeurde, zou er altijd nog het risico ziin dat de per soon dlie de man in miin atelier doodde, zijn vergissing te weten zou komen en trachten die te herstellen. Bedoelt u dat hij zou kun nen proberen u alsnog te ver moorden? vroeg Stella ontzet. Precies antwoordde de schil der, en wat ziin oorspronkelijk motief ook geweest moge ziin. het zou nu waarschiinlijk n-og versterkt ziin, want hii zou wel begriipen, dat ik het geheim van de moord op miin flat zou trach ten op te lossen en aan het oor spronkelijke motief zou het al machtige motief der vrees wor den toegevoegd. Daarom nam ik de naam Badosca aan. Onder dit pseudoniem kan ik in vrede aan mijn kunst werken en daar de moordenaar denkt dat ik dood ben, kan ik miin onderzoekingen voortzetten, zonder elk ogenblik het risico te lopen mijn leven te verliezen! (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4