Ontwerp-vestig i ngswet voor bedrijven TWEEDE KAMER zwoegt over Grondwetswijziging Het biertje van de professor Financiën en Economie HET WONDER DER LIEFDE Watt voo Bij ins RADIO, Vernuftig steekspel Romme-Oud ABDUSIROOP Weekstaat Nederlandse Bank De zaak-Fonteyn is nog niet af Vijf broers kwamen om in beerput Een verhaal uit de stille tuin bij het grote bos DE BEURS Geen loonkorting bij werktijdverkorting door Otto Biihrs Mgr. V! schrij I PAGINA 4 WOENSDAG 19 MAART 1952 BH de Tweed» Kamer is inge diend het wetsontwerp ..regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening". In de Me morie van Toelichting wordt o.m. gezegd, dat ook huiten het ter rein van de vestigingswet klein- bedriif 1937 behoefte gevoeld wordt aan de moeeliikhcid eisen van credietwaardigheid. handels kennis of vakbekwaamheid te stellen, waaraan de eigenaar of de leider van een onderneming dient te voldoen. De ministers hebben gemeend, dat deze moge lijkheid on de eenvoudigste wiize kan worden geopend door de niet onder de vestigingswet klcinbc- driif 1937 vallende hedriiven ook onder die vcstigingsrcgeline te brengen. De uitwerking van deze ge dachte zou echter medebrengen, dat deze wet niet meer een wet uitsluitend voor de detailhandel, het ambacht en de kleine nijver heid zou zijn. Deze overweging, alsmede de gebleken wenselijk heid de vestigingswet kleinbedrijf 1937 ook op andere punten te herzien, teneinde tegemoet te ko men aan de in de praktijk ge bleken bezwaren, hebben de mi nisters er toe gebracht een ge heel nieuwe wet te ontwerpen. Deze beoogt derhalve niet de ontwikkeling van ons vestigings- recht te doorbreken. Zij bouwt integendeel voort op datgene, wat onder de thans geldende wettelijke regelingen gegroeid, is. a. De wet is van toepassing op alle bedrijven met uitzonde ring van de landbouw, de vis serij, het bankbedrijf, het ver zekeringsbedrijf en het vervoer bedrijf. b. bij algemene maatregel van bestuur (vestigingsbesluit! kan de uitoefening van een bedrijf worden gebonden aan een ver gunning. Een vestigingsbesluit wordt slechts vastgesteld op verzoek van het betrokken bedrijfschap of van een of meer representa tieve verenigingen van de be trokken ondernemers. Bii on- stentenis van een bedrijfschap treedt hiervoor in de plaats het betrokken product- of hoofdbe drijfschap.' Alvorens tot vaststelling wordt overgegaan wordt de Sociaal- Economische Raad gehoord, die het verzoekende lichaam, als mede de betrokken bedrijfsorga nisaties in de gelegenheid stelt van hun mening te doen blijken. Komt een vestigingsbesluit tot stand, dan isallereerst een ver gunning vereist voor iedere in richting, waarin het bii dat be sluit aangewezen bedrijf wordt uitgeoefend. De vergunning wordt in beginsel steeds ver leend, wanneer aan de gestelde eisen wordt voldaan. De vergun ning is uiteraard niet overdraag baar. Er is echter bepaald, dat zii met de onderneming overgaat bij rechtsovergang onder alge mene titel. °P de aanvrage wordt beslist door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, of, wanneer de al gemene maatregel van bestuur dit bepaalt, door een product-, een hoofdbedrijf- of een bedrijf schap. Het vestigingsbesluit omschrijft. PROGRAMMA, DONDERDAG 20 MAART 1932 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 Avro, 7.50 Vpro. 3.00-24.00 Avro. Avro 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muziek. Vpro: 7.15 Dagopening. Avro: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gram.muz.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.muz.; 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radioscoop; 11.45 De ooi-zaak van veel misver stand, causerie; 12.00 Lichte mu ziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinhouwmededelingen; 12.33 Gram.muz.; 12.50 Financieel weeoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.muz.; 13.20 Lichte muziek; 13.55 U kunt het geloven of niet; 14.00 Hongarije en Transsylvanië, causerie; 14.15 Gram.muz.; 14.30 Tuinbouwpraat- je; 14.45 Gram.muz.; 15.00 Voor de zieken; 16.05 Hersengymnastiek 16.30 Dit is mijn lievelingsmelodie enquêtte; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 Orgel en accordeon; 17.50 Regeringsuitzending: Mevr. M. v. Lith-v, Schreven: Jongensleven in Menangkabau; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.30 Orkestcon cert; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Avro-allerlei; 19.10 Voor burger en militair, causerie; 19.20 Or kestconcert; 19.40 Ronde Tafel Parlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmoniscb orkest en solisten: 21.20 Haar Chinese fami lie," hoorspel; 23.35 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Kro. 10.00 Ncrv, 11.00 Kro, 14.00—24.00 Ncrv. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gram.muz.; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.15 Gram.muz.: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio. Ncrv; 10.00 Gram.muz.: 10.30 Morgen dienst. Kro: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.muz.; 11.50 Als de ziele luistert causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Metropole orkest en soliste. (12.30—12.33 land- en tuinbouwmed.) 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Omroeporkest; 13.35 Piano recital. Ncrv: 14.00 Promenade orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15:15 Gram.muz.; 15.45 Cello-recital; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Radio Philharmonisch sex tet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Zangkoor; 18.35 Op de stel ling; 18.45 Leger des Heilsmuz.: 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Gevar. muziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Gev. programma; 22.15 Bui tenlands overzicht; 22.35 Gram. muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15 24.00 Gram.muziek. de eisen. Deze kunnen slechts be trekking hebben op credietwaar digheid, handelskennis en vak bekwaamheid. Aan de eisen van credietwaardigheid moet worden voldaan door de ondernemer of de ondernemers gezamenlijk. Aan de eisen van handelskennis moet worden voldaan door de bedrijfs leider en aan die van vakbe kwaamheid door de beheerder. Bij het vestigingsbesluit kunnen echter ook voor beheerders eisen van handelskennis worden ge steld. Dat aan dp eisen van handels kennis of vakbekwaamheid wordt voldaan, wordt in het algemeen aangetoond door overlegging van bepaalde bij of krachtens het vestigingsbesluit aangewezen di ploma's. Aan hen, die bij het in wer king treden van éen vestigings besluit als bedrijfsleider of be heerder werkzaam zijn, wordt, wanneer zij aan nader te stellen voorwaarden voldoen, eveneens een verklaring van handelsken nis of vakbekwaamheid afgege ven, mits het verzoek daartoe binnen vijf jaren wordt inge diend. Ook aan hen, die aan de eisen van handelskennis of vak bekwaamheid voldoen, dtoch van wie redelijkerwijze niet kan wor den geëist, dat zij zich van deze diploma's voorzien, kan een ver klaring van handelskennis of vakbekwaamheid worden afgege ven. Voor de afgifte van deze verklaringen wordt aangewezen de Sociaal-Economische Raad dan wel een product- of hoofdbe drijfschap. DEVIEZENRESERVE NU BIJNA 1 MILLIARD AMSTERDAM, 18 Maart. De regelmatige verbetering van onze deviezenpositie, die vooral in het nieuwe jaar iedere week zeer be hoorlijk werd genoemd, is ook ditmaal niet onderbroken en onze netto deviezenreserve heeft nu een bedrag van bijna f 1 milliard, n.l. f 998,2 millioen bereikt, tegen vorige week 950 millioen. Deze verbetering die uit de •bankstaat, opgemaakt per 17 Maart, blijkt, is voornamelijk een gevolg van een vergroting der vorderingen en geldswaardige pa pieren in buitenlandse geld, die met f 51 millioen stegen tot f 1062,3 millioen. De situatie wordt thans heel wat gunstiger beoor deeld dan acht maanden geleden, toen onze deviezenreserve met een nadelig saldo van f 283 mil lioen op het dieptepunt was be land. Goud en deviezen tezamen bedragen thans f2.199 millioen. Deze ontwikkeling heeft er mede toe bijgedragen dat de situatie op de geldmarkt sinds maanden onveranderd ruim is; Callmoney noteert nog steeds 1 procent. Bovendien zagen de ban ken hun tegoed bij de Centrale Bank met f 53 millioen stijgen tot f 10,5 millioen. Ook het Rijk heeft zijn positie weer verbeterd. Het saldo van 's rijks schatkist steeg n.l. van f 306 millioen tot f 319 millioen. De bankbiljettencircula- tie vertoont een verdere contrac tie van ruim f35 millioen en be loopt thans f 2.849.754.835, dus toch nog ca. f 10,5 millioen meer dan 4 weken geleden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Ka mer praat wei zeer breedvoerig over het voorstel om de grond wet inzake dc buitenlands» be trekkingen aan te vullen en te wijzigen. Gisteren ging de hele middag heen met dc replieken, maar voor minister Beel schoot er in tweede instantie geen tijd meer over. Hij komt dus van daag weer aan het woord en dan kan eindelijk worden begonnen met de behandeling van de amendementen. Mr. Burger (Arb.) liep daarop reeds gisteren vooruit door deze, in een rede van ruim een uur stuk voor stuk de revue te laten passeren. Andere woordvoerders poogden rekening te houden met het verzoek van de voorzitter om dit voorbeeld niet te volgen, maar wat de ti.id, betreft bleek dit in elk geval niet veel uit te maken. De heren Gortzak en Hoogkar- spel (Com.) bleven er vanzelf sprekend bii, dat de voorgestelde wijziging geen andere bedoeling had dan om bestuur, wetgeving en rechtspraak aan Amerikaanse instanties uit te leveren. De heer Weiter hield al evenzeer aan ziin bezwaren vast. Aan de bevorde- Advertentie) Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder hoek een zwakke borst kan overblijven. Help en bescherm Uw Kleine met AMERIKAANS CREDIET VOOR INDONESIË WASHINGTON. De Ameri kaanse Export- en Importbank heeft bekendgemaakt, dat aan In donesië credieten ter waarde van 22.770.000 dollar zullen worden verstrekt. De gelden zullen wor den besteed voor de import uit de V.S. van machinerieën en ma terialen, die nodig zijn voor het herstel en de ontwikkeling van belangrijke onderdelen van de Indonesische economie. In Januari 1951 heeft de bank reeds een crediet van 52.245.500 dollar verstrekt voor de aankoop van machinerieën. De Horge Raad wees gisteren arrest in de zaak tegen A. H. Fonteyn. ex-sergeant-konstabel van de Kon. Marine, die zowel door de Amsterdamse Rechtbank als het Gerechtshof aldaar, tot een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van f100 is 'veroor deeld wegens smaadschrift, be dreven in een pamflet, waarin hij openlijk dc marine-artsen, die hem destiids hadden afgekeurd, van valsheid in geschrift» be schuldigde. Op formele gronden heeft de Hoge Raad, overeenkomstig de conclusie van de advocaat-gene raal, prof. Langemeyer, het be streden arrest vernietigd eri de zaak verwezen naar het Ge rechtshof te 's Gravenhage. Veemarkt Leiden LEIDEN. 18 Maart. Aangevoerd 271 vette varkens, zware f204 206: licht f200—202: zouters f180 200; zeugen f170182. Handel vrij- goed. Bovendien 16 nuchtere kalveren f3050. ring van een internationale rechtsorde wilde hij wel mede werken, maar tot nu toe had nog geen enkel land dergelijke ver gaande bepalingen in ziin Grond wet opgenomen. Het voorbeeld van de Italiaan se grondwet, waarmede <je heer Serrarens (KVP) was komen aandragen, achtt» de heer Weiter geenszins overtuigend er» de heer Gortzak wilde zeker geen voor beeld nemen aan wat hij noemde ..het reactionnaire katholieke Ita lië". Prof. Romime (KVP) en mr. Oud (VVD) bestreden elkaar vooral voor hun eigen genoegen, met betrekking tot de mogelijke werking van enkele bepalingen in onderlinge samenhang en zii bleven hun aan beiden rijkelijk toebedeelde scherpzinnigheid ook nog op elkaar botvieren toen mi nister Beel reeds lang en breed een wijziging had voorgesteld, die aan aile onzekerheid op dit punt een eind» maakte. En ver der was er nog de befaamde kwestie van bet toetsingsrecht. maar diit punt komt heden ander, maal aan de orde bii de behan deling van de amendementen. Telkenjare worden in het plaatsje Komijarvi in Fins Lapland wedstrijden met ren dieren gehouden, welke een grote populariteit genieten. Aangevuurd door de drijvers, die op ski's staan, snellen de rendieren over de sneeuw vlakte, waarbij snelheden van ruim veertig km per uur ge haald worden. Dit jaar werd winnaar een jong dier, „Virja Korppi" geheten, dat de kam pioen van de afgelopen jaren, de tienjarige „Pirun Tikku" achter zich liet. De nieuwe kampioen Virja Korppi met zijn drijver L. Vuereln. BRESCIA (Italië) (A.P.) Vijf broers ziin om het leven gekomen tijdens pogingen om elkaar t» redden uit een met gas gevulde beerput on Imp boer derij bii Brescia. De viif broers trachtten de beerput met een norop te legen. Toen de nomn niet meer werkte. Jiet de 3S-iariee Jino Sirani zich in de nut zakken om te zien wat er aan de hand was Toen hij naar boven kwam raakte hii bui ten bewustziin en viel weer in de nut. Daarop lieten de andere broers zich een voor een in de put zak ken om hun voorgangers te hel pen. Zij waren Vincenzo (46 jr.). Giussepp (44 jr.), Ersillio (39 jr.) en Guerrino (36 jr.). Een zoon van Vincenzo haalde tenslotte hulp na vergeefse po gingen om zijn vader en ooms te redden. Toen was het echter reeds te laat, Brandweerlieden met gasmas kers voor slaagden er in de ont zielde lichamen naar boven te brengen. De tragedie gebeurde in het plaatsje Chiari. De broeders laten hun moeder, vijf weduwen en 22 kinderen achter. LONDEN A.P.„De le manieren moet parodiëren, zaak van de gepekelde pro- Dr. Cullen zat er helemaal fessor" houdt op het ogen- in en op het hoogtepunt van blik de Londense politie be- zijn rede deed hij een greep zig, die aan de weet tracht te naar een fles bier, die onder komen wie er formaldehyde ziin stoel stond. Hij schonk in het bier van dr. A. L. wat in z'n kroes en sloeg het Cullen heeft gedaan. in een teug naar binnen. Het slachtoffer ligt nog Hij greep naar zijn keel, zak- in bed, maar hyj hoopt te in elkaar en werd in aller ijl naar het Academisch Zie kenhuis aan de overzijde van de straat gebracht. Daar pompte men zijn maag leeg en werd de inhoud ge analyseerd. De prof. had een flinke slok jodium-formalde- hyde genomen een middel dat men voor conservatie doeleinden op 't anatomische laboratorium gebruikt. Dr Cullen, die al weer thuis is, voelde zich vandaag veel beter. binnen enkele weken zijn colleges aan de Londense Universiteit te kunnen her vatten. Er doen geruchten de ron de, dat de schuldigen, indien zij gevonden worden, uitge nodigd zullen worden hun studie elders af te maken. Dr. Cullen. een goede der tiger, hield Vrijdag een rede tijdens de jaarlijkse studen- tenjool, waarbij de hoog leraar de gewone professora- Advertentie 1 IN een grote tuin, vlak bij een bos, stonden een paar crocussen en sneeuw klokjes druk met elkaar te praten. Waar ze het over hadden? Over de lentefee. De lentefee? Ja zeker, de lentemaand is immers weer aangebroken. De fee gaat vast overal rond om naai de bomen en bloemen te kijken en over een dag of tien krijgt ze een zilveren kroontje met viooltjes op 't hoofd. Dat betekent dan, dat zij koning Winter heeft opgevolgd. Die crocussen en sneeuw klokjes waarvan ik je zo juist vertelde, wilden de fee dolgraag begroeten. Ze zou naar het bos komen om de bomen en het bos even met haar staf aan te raken. Dan zou alles weer beter gaan groeien en bloeien. De vogels in de bomen hadden al hun mooiste lied jes ingestudeerd en repe teerden het keer op keer. i„Hoor toch eens" zeiden de sneeuwklokjes, „wat een prachtig welkomstlied. Konden we ook maar zin gen, dan hoefden we niet te wachten, tot Jan de wind onze klokjes wilden luiden." „Tja" antwoordde een grote gele crocus, „dat is waar, maar kijk eens naar ons. Wij kunnen hele maal geen muziek maken, al zou Jan de wind ook nog zo hard blazen". De crocus sen hadden gelijk. Ze ston den altijd maar stil te kij ken, als kleine, felgekleur de ballonnetjes. Lange tijd bleven de bloempjes in die grote tuin nog met elkaar praten, doch wat ze ook bespraken, ze vonden geen oplossing. Ze wilden ook een wel komstliedje voor de lente fee uitvoeren, maar hoe, dat wisten ze niet. „Het zal wel op niets uitlopen" zeiden de crocussen treurig, „de vo gels zingen natuurlijk hun maar dat was ook geen wonder. Hoe kun je nu eigenlijk horen, of één bel letje en één trompetje het niet doen, als uit vieren twintig andere „fuut fuut" en „ting ting" klinkt? Het elfje stond op en sloop het bos uit. Het ging In de gro- hoogste lied en wij, wij zul len wel weer zwijgen." „Nee, nee!" riepen de sneeuwklokjes koppig, „als Jan de wind maar kwam. Jan, Jan!" Jan de wind was zeker heel ver weg, want hij kwam niet. Het was een rustige, windstille avond. „Heerlijk" zeiden de men sen, „je kunt echt merken dat het lente wordt". IN het bos was alles in rep en roer. Op de grote open plek studeerden wel honderd elfjes nog eenmaal op hun nieuwe dansje. Op de onderste takken van de bomen zaten weer andere elfjes, ieder met een zilve ren belletje en een gouden trompetje. Ze zouden de muziek maken als de elfjes voor de lentefee moesten dansen. „Ting ting, fuut fuut" hoorde je overal. De elfjes hadden grote schik, behalve eentje. „Ik geloof dat ik een kapot belletje heb gekregen", zei het, „en mijn trompetje schijnt het ook al niet te doen". „Ik merk er niets van hoor" zei het elfje dat er naast zat, te tuin naast het bos zitten en probeerde daar in alle stilte het zilveren belletje en het trompetje, een voor een. Maar wat het ook deed, het belletje gaf geen geluid en het trompetje ook al niet. „Kapot" zuchtte het elfje teleurgesteld, „wat nu te beginnen? Direct komt de lentefee en dan ben ik de enige, die geen muziek kan maken". DAT dacht je maar" zei plotseling een fijn stemmetje. „Wij staan er ook zo voor". „Wij? Wie zijn wij?" vroeg het elfje verbaasd. „De sneeuwklok jes en de crocussen" was 't antwoord. „Maarmaar jullie hebben toch belletjes?" zei het elfje tot de sneeuw klokjes. „En wie zal die luiden?" was de vraag van de kleine witte bloemp jes. „Jan de wind is in geen velden of wegen te bespeu ren." Nee, dat was waar. „En jullie" zei het elfje toen tot de gele en paarse crocussen, „kunnen jullie niets?" De crocussen schud den hun kopjes. „Ik geloof van niet" antwoordde de grootste. „Jan de wind heeft al vaak geblazen, maar wij hebben nog nooit geluid gegeven". „En als ik nu eens blazen zou?" zei 't elfje. De crocussen staken ver baasd hun kopjes omhoog. „Ik zou het toch kunnen proberen" sprak het elfje bij zich zelf. Ze plukte een klein paars crocusje en of je het gelo ven wilt of niet, het cro cusje werd precies een ballonnetje, toen het elfje er zijn mond aan zette, je weet wel zo'n ballonnetje dat opgeblazen kan worden en dan.„tuut" zegt. Alle crocussen straalden van plezier, toen ze dat hoor den, en ze waren niet te vreden voor het elfje hen allemaal geplukt en gepro beerd had. „En nu naar het feest van de lentefee" zei het kleine gele crocusje par mantig, doch dat ging zó maar niet. De sneeuwklok jes moesten ook nog mee. Het elfje haalde hen vlug uit 't gras en als het zijn hand maar even bewoog, hoorde je het mooiste klok gelui. „Nu heb ik belletjes en trompetjes" lachte het elfje gelukkig, „nu kan ik ook meedoen aan het feest van de lentefee." „En wij ook, wij ook!" riepen heel fijne stemme tjes. Van wie die kwamen. Dat weet je natuurlijk wel, van alle crocussen en sneeuwklokjes uit die stille tuin bij het grote bos. PARTICIPATIE MAATSCHAPPIJ „De resultaten van het over grote deel van de ondernemingen, waarbij wij belang hebben, zijn in 1951 geenszins bi.i die van 1950 achtergebleven. Indien het mogelijk zal zijn de liquiditeits'- zorgen, waarmede een groot ge deelte van het Nederlandse be drijfsleven te kampen heeft, bij deze ondernemingen het hoofd te bieden, mogen wij ten aanzien van de door ons in 1952 te ont vangen dividenden, redelijke ver wachtingen koesteren", aldus de directie van de Nederlandse Par ticipatie Maatschappij in haar jaarverslag. De bruto winst be draagt f 722.302. Na afboeking der onkosten en afschrijving wordt voorgesteld een bedrag van f 535.000 te reserveren tegen eventuele toekomstige verliezen De directie acht het een juiste politiek om in de jaren, waarin de gang van zaken relatief gun stig is. behoorlijke reserves te vormen. In de eerste helft van 1951 liep het aantal aanvragen naar participaties, in het bijzonder betreffende uitbreidingen van bestaande ondernemingen, ach teruit, terwijl nagenoeg geen aanvragen tot deelneming in nieuw op te richten ondernemin gen binnenkwamen. In de tweede helft van het jaar ontstond een grotere be hoefte aan participaties, waar door tegen het. einde van het boekjaar de uitbreiding van de portefeuille niet onbevredigend was, al bleef zii achter bij die van 1950, wat de verdeling van de beleggingen over de verschil lende bedrijfstakken betreft, zijn geen grote veranderingen opge treden, aldus het verslag. De beleggingsportefeuille (f 19.532.628) was per ulto 1951 als volgt samengesteld: Industrie 74 pet. (v.j. 70 pet.), handel 14 pet. (13 pet.), scheepvaart en transport 8 pet. (13 pet.) en cre- dietinstellingen 4 pet. (onv.). FEBRUARI-OVERSCHOT EBU In aansluiting op het commu nique van 5 dezer deelt dc Ne derlandse Bank mede. dat blij kens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelne mende landen in de maand Fe bruari 1952 f 236.778.000.— (dol lars 62.310.000.heeft bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland overeenkomstig de geldende be palingen f 118.389.000.(dollars 31.155.000.ontvangen in de vorm van goud en U.S. dollars, terwijl voor f 118.389.000.(dol lars 31.155.000.door Nederland crediet is verleend aan de Euro pese Betalings Unie. De vordering van Nederland op de Europese Betalings Unie be draagt thans f 397.005.000.(dol lars 104.475.000.—). ONVERANDERD DIVIDEND POLEN In de gehouden commissaris vergadering van Hotel Polen N.V. is besloten aan de jaarlijk se algemene; vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1951 een dividend van 5 pCt. (onveranderd) uit te keren. WONINCBOUWLENINC BOVEN PARI AMSTERDAM, 18 Maart. Vandaag gaf de rfiarkt een voortzetting te ?ien van de da lende tendens, die gisteren tegen slot ter beurze viel te constate ren. Olies openden iets lager op 29314 en daalden daarna tot 292'A. Ook aandelen Unilever waren een kleinigheid lager. De overige industrie papieren lagen prijs houdend tot iets luier. Op de beleggingsmarkt heeft de conversielening thans weer geheel de leiding gekregen. De gisteren behaalde winst van ruim 1 punt bleef gemakkelijk behouden en ook de overige gul densobligaties waren goed op peil. De enige uitzondering werd gevormd door investeringscerti ficaten. die wegens groot aanbod van een der bank-instellingen 'n fractie achteruit liep. Vorige week werd er nog een flinke hoek gevormd in de beide wo ningbouwleningen, doch de be langstelling die gisteren reeds aan het tanen was, bleek van daag nog geringer te zijn. De 4Vj pet. lening opende zo goed als onveranderd, doch trok on der ëeringe handel aan tot 100 1/8. dus boven pari. De 0/5/10 procent lening gold 99% De vaste stemming voor Shell in Wallstreet heeft gisteren tot flinke verkopen in Amsterdam geleid, op een totaal omzet van 854 certificaten zijn 143 Shells verhandeld, hetgeen op een be drag van ruim f 450.000 neer komt. Men schreef de daling van het agio gisteren voor een groot deel hieraan toe. Nu New York voor Shells gisteren wat lager was, werd deze verkoopdruk vandaag enigszins opgeheven, waardoor t agio een kleinigheid aantrok tot circa 2%. De overige hoeken hadden een vrii onbelangwekkend verloop. Scheepvaartpapieren waren hier en daar een kleinigheid lager, zonder dat grote verliezen ont stonden. De cultuurmarkt lag in doorsnee genomen prijshoudend, met een klein verlies voor enke le tabakspapieren. DE HOGE RAAD: A. V. was in dienst van de N.V. Dameshoedenfabriek N. Pollak te Amsterdam. Toen zijn werktijd tot op de helft werd te ruggebracht vond ook een kor ting plaats op het loon hoewel hieromtrent niets bepaald was in een arbeidscontract V. vorderde nu het zijns inziens te weinig uitbetaalde loon terug, welke cis door de kantonrechter werd af gewezen. Uitspraak doende in een tegen dit vonnis door de procureur- generaal bii dp Hoge Raad in 't belang der wet ingestelde cassa tie-beroep heeft de Hoge Raad dit vonnis vernietigd met de be paling. dat deze vernietiging geen nadeel toebrengt aan de rechten, door n;rtiien verkregen. De Hoge Raad overwoog, dat uit art. 8 van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen niet valt te lezen, dat het stellen in gevolge daartoe verkregen ver gunning van de werktijd op min der dan 48 uur op zichzelf zou in sluiten wijziging van de rechts verhouding met betrekking tot het loon. Veeleer moet worden aangenomen, dat een vergunning alleen dan looninkorting mede brengt indien de omstandigheden aldus liggen. dat de verminderde werktijd naar de bestaande rechtsverhouding zodanige loon inkorting insluit. FEUILLETON 41. Stel'la knikte en zweeg een ogenblik? toen vroeg ze: U zei dat u overtuigd was van mijn onschuld? Ja. antwoordde hii zonder aarzelen. Waarom hebt u dan het1 schilderij van mij gemaakt? vroeg ze. Ik hoop, dat ik u niet be ledigd heb, zei Cabados snel. Ge loof me. senorita Duero ik heb er geen belediging mee bedoeld. Ik schilderde uw gelaat en de omstandigheden waarvan u op de hoogte bent. maar ik maakte u onschuldig. Toch gelooft half Madrid, dat het meis.ie op het schilderij schuldig is, hernam Stella glim lachend. De helft van de mensen in Madrid is stekeblind, antwoord de hii vlug. Maar u hebt het schilderii gezien? Wat denkt u? - Natuurlijk, ik weet dat i'k onschuldig ben. zei Stella met een glimlach. Maar dacht U. dat ik u on schuldig achtte? hield hij aan. In het begin was ik er niet zo zeker Van. bekende het meis- je.,Maar ik hoorde een man. die vóór het schilderii stond het was een advocaat of zo iets mijn onschuld bepleiten en dat overtuigde en troostte mij Het klinkt dwaas, dat weet ik maar het is de waarheid. Maar bent u steeds volkomen zeker geweest van miin onschuld? In de grond wel, antwoord de de kunstenaar, maar om hele maal openhartig te ziin, ik had mijn duistere ogenblikken. Ziet u, behoudens het weinige dat u in staat was mij te vertellen op de flat, wisf ik niets. En toen u niet versoheen bij het verhoor, werd ik een beetje gekweld door opkomende twijfel, die zoals u wel zult toegeven onder de gegeven omstandigheden niet on natuurlijk was. Deze twijfel over. viel mij opnieuw toen ik in de gevangenis zat op He Nou, maar toch heb ik u in miin hart nooit werkelijk verdacht. Hii keerde zich snel naar een kleine schets, die aan de wand hing. Kijk, zei hii. hier is nog een portret van u. Stella keerde zich om, om naar de aangeduide schets te kijken. Het was de potloodtekening, die Cabados had gemaakt in de ka mers van de gouverneur op lie Nou. om ziin capaciteiten als schilder te bewiizer». Terwijl zij er naar stond te kijken, gaf hii uitleg. De gouverneur van de ge vangenis was natuurlijk van het hele geval op de hoogte. Het was een aardige kerel en hii geloof de, dat ik onschuldig was en hij begreep, dat. i'k u beschermde het meisje op de trap, -waarvan het model sprak bii het verhoor. Hij vroeg zich af wat voor soort meisje het wel kon zijn. waar voor een man de guillotine ris keerde en gedwongen verbliif hield op He Nou. Hii wenste enigf. schilderstukken voor zijn interieur en om te bewiizen wat van u te maken, zoals u mii ver scheen in miin herinnering. Dit is de schets, die ik toen heb ge maakt. Stella sprak niet. Er was een warme blos op haar wangen ee komen en een zachte glans in haar ogen. Juan Cabados keek naar haar en toen vervolgde hii: De gouverneur was verrast. Hii had gedacht, dat het meisje, dat het model pp de trap had ontmoet, de schuldige was, maar toen bii de schets van u zag. wist hii dat hij ongelijk had Maar er was nog iets dat hem verraste. Hij was een mensenkenner, zoals een man in ziin positie wel moet zijn en nadat hii die schets van u had bekeken, kon bij zich niet indenken, waarom u niet op de terechtzitting was verschenen. Zoals ik u heb verteld, had die gedachte mii ook reeds gekweld, doordat ik niet wist wat er was gebeurd. Maar nu weet u het, viel Stella hem snel in de rede Ja, antwoordde hii eenvou dig, en ik dank de hemel, dait ik het weet. Stella keek opnieuw naar de schets en was een ogenblik stil Juan Cabados sloeg haar gade. zich afvragend, wat er in haar omging. Toen soi'ak ze zacht: En zó ben ik voor u? Zo bent u voor mii in miin dromen, als ik de uitdruk king van de gouverneur mag bezigen, en in de werkeliikheid bent u Ik ben, u zeer dankbaar, mijnheer Cabados. viel zii hem in de rede. Gezien uw onwetend heid o-mtrent miin ziekte was uw vertrouwen in mii zeer groot. Dat zal het altiid ziin. ant woordde hii snel. Stella antwoordde niet. Ze had zjch weer naar het portret ge keerd. er« nu waren haar ogen beneveld door tranen, haar hart klopte biina piinliik. Zó was zii voor hem in ziin dromen. Ter wijl zii daaraan dacht gingen haar gedachten terug naar het uur van haar verloving met Car los Cabados. Toen had zii ge loofd, dat dg jongeman, die haar zo grootmoedig had beschermd, dood was. maar nu Juan's stem brak haar ge dachten af Juffrouw Duero. u zei daar juist, dat Carlos Cabados naar 11e Nou ging om mijn ontsnap ping te bewerkstelligen. Zoudt u mii misschien willen vertellen, wat hem er toe heeft gebracht de taak van dolende ridder op zich te nemen? Stella's gelaat werd bleek en haar stem trilde een weinig, toen ze antwoordde. Hii vroeg mijn hand en ik vertelde hem de hele geschiede nis van dat geval im Parijs en beloofde met hem te trouwen ais hii uw ontsnapping zou bewer ken. Met hem te trouwen! Ont steltenis stond op het gelaat van de kunstenaar t» lezen en ver- onwaardiging klonk in ziin stem. Blijft die belofte van kracht? Ik zou van de zomer met hem trouwen, antwoordde Stella kalm. Maar juffrouw D>ro! riep Cabados protesterend, daar moet u niet aan denken.. Waarom niet? vroeg Stella, terwijl ze hem vreemd aankeek. (Wordt vervolgd) LONDEN, In het maan van atoomge 1946 door Bi meewerkten men van de Amerika, wc kei verklaari raad atoomb vang bereikt nationaal coi lute zekerhel gelijkheden i VANAF DE BF.OERi Kabai Beste broei Ik heb U richt van hii was te zeer door de laa Om niet teil te vallen, zal schrijf brief s Misschien nomen van wii in ons V ving gehad h in hevigheid op 31 Jan. 'i Ze was vooi langdurigheid wel 60 secon dan ook het meer zou opl grote catastri Zo waren er dachten dat wereld was e maar onderli weet natuurl sen te verte vooral omdat durige schok kleine gevolf dagen later. De meest zi.i die onder dat waren die bomaanv: meegemaakt betreft (wan interesseren), Daar het bi brokken plaf vielen kroop zo dicht mog en ik had te dan: Heer, Kigoma. En niets gelede) plaatsen ook der ongelukk en daar wel een verwrich der geen onf Missionarissei was de Pate viel, juist ni bezoek in de hebben ze en van ondei moeten halen gedeerd. W; zijn als we 1 met verdiepii Zelfs negerw gebouwtjes v: In Ujiji ze niet te klagi ingevallen muren. Ook het Vicarias schade. De h te ziin in het Tanganyika I In Kabanga eens gauw h op daken, wa zo. Maar al c behouden blij Evenwel n erg huis gehc telijke poster Daar zijn 2 rieën van de wen, beneven verschillende Toen ik de 1 ken woonden schuur, daai zelfs in een ziin vol goeds nieuw te bes waar haal ik want dat hi 120.000 shillir op 1 Januari beurs geleegc hun jaarlijks voor het ond sionarissen en we haddei noeg daarvoo techisten ont aardbeving tr lege beurs! In gecivilise ramp soms ieder biisprin herinner me de' Maaskant: ons dagelijks een watersnoe tuurlijk van arme negers weet werkelj moet aanlegg bijeen te bre sen bidden in de hoop di misschien zal moeten doei kastijdt geni Woord. En Hem vertroui de hand die i trouwe hond meester. Mis Heer eens du Ziin werk nii li.ike zegening bekeringswerl komen maar kant. Zo ben ik als Job. Daar ik van de ee: siepost ten daar was al volgende pos' daags weer j op slag. On maar de mes Heer daar ni van maakte! van Mabamb van Frère Ai geleden. Het de beide gevi len. Toch hop te kunnen rei Bidt allen Weesgegroetje En harte] allen. 1) Kom, Jansen is er 1000 is er noi ken van Ned nog!).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4