Truman trekt zich terug als candi^aat voor California Conferentie tussen Rusland de Westelijke geallieerden en Moskou moet toestemmen in vriie verkiezinaen ZAPOTOCKY Melk nog niet duurder in ongenade? J2enten.um.met WSKÊ Eisenhower 40 petvan stemmen voorlopig in Minnesota Levert Engeland rubber aan Rusland? Zware aardbeving in Indonesië? Atlantische vloot nog te kloin Aardbeving op De Sovjetnota over Duitsland Antwoordnota in voorbereiding De Indonesische kabinefskwestie Ambassadeur Dupuy benoemd in Rome Blijft het honderd ookjesland DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING SACRAMENTO, 18 Maart (Ass. Press). President Truman heeft zich geheel onverwachts teruggetrokken als democratisch candidaat voor de voorverkiezingen in Californië. Het besluit van de president volgt binnen de week op dt overwinning van senator Kefauver in New Hampshire. Eisenhower heeft 40 pet. van de stemmen gehaald in Minnesota, waar nog niet alle stemmen zijn geteld. Door het terugtrekken van de president hebben de Californische democratische leiders geen can didaat meer, terwijl de 76 gedele geerden reeds zijn gekozen en de verkiezingscampagne kant en klaar is. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat senator Kefauver van deze kans gebruik zal kunnen maken en in Californië vrij spel zal krijgen. Het verzoek om de naam van president Truman van de candi- datenlijst te schrappen werd per brief aan de voorzitter van de „Truman-president" comité door de nationale democratische voor zitter Frank McKinney gedaan. Korea overwegende factor McKinney heeft juist twee da gen besprekingen met Truman achter de rug. Tijdens een pers conferentie heeft hij meegedeeld, dat de toestand op Korea „een overwegende" factor is in de overwegingen van de president. Hem werd gevraagd „of een regeling op Korea de kansen dat Truman zich opnieuw candidaat zou stellen zou verkleinen". McKinney antwoordde: „Vol gens mij wel en dat is mijn mening". Hij besloot met te zeggen, dat Truman voor de Nationale Con ventie van de democratische partij in Chicago die in Juli gehouden wordt, zijn bedoelingen kenbaar zal maken. In Minnesota. Bijna de gehele uitslag der voorverkiezingen in Minnesota was vanochtend vroeg binnen. Generaal Dwight Eisenhower heeft 40 procent van de stemmen op zich verenigd, Harold E. Stas- sen, de grote favoriet 42 procent. Bij de democraten heeft sena tor Kefauver een grote voor sprong op president Truman. Vol gens waarnemers echter is door een groot aantal aanhangers van Truman op senator Hubert H. Humphrey gestemd, die de enige officiële democratische candidaat in Minnesota was. Senator Humphrey heeft reeds bekend gemaakt, dat hij zich ten gunste van Truman terug zal trekken, mocht deze laatste ertoe besluiten, zich wederom candidaat te stellen voor het presidentschap. De uitslagen van 3521 van de 3769 kiesdistricten zijn: Republikeinen: Slettedahl 21.216; Stassen 127.630; niet-officiële can didates Eisenhower 106.512; Mac Arthur 1533; Taft 23.879; Warren 5160. Democraten: Humphrey 98.491; niet-officieel: Kefauver 19.750; Truman 3590. Engeland heeft de Sowjet-lucht- macht een krachtige steun ver leend door aan Rusland Rolls Royce straalmotoren te verkopen, waardoor tevens Rusland jaren research werk geschonken werd. Thans meldt het Londense blad „Sunday Despatch", dat Rusland maandelijks toenemende hoeveel heden rubber uit Engeland ont vangt. Januari j.l. werd een record levering van 12.260 ton geboekt.. Men vreest dat het exportcijfer voor Februari j.l. bijna even hoog zal zijn. Het Londense blad merkt op, dat deze rubber afkomstig is uit Malakka, waar duizenden Britse soldaten en burgers ten offer vie len aan de moordzucht der com munistische terroristen. Onderhandelingen Brits Nederlands handelsaecoord De besprekingen in Londen tussen de Nederlandse delegatie en het Britse ministerie van Han del over de vernieuwing van het handelsaecoord tussen de beide landen zijn thans geëindigd. Zij zullen in April in den Haag wor den voortgezet. NEW YORK, 19 Maart (A.F.P.). De Fordham-universiteit te New York heeft Woensdag resp. om 12.16 en 12.18 uur een zeer zware aardbeving geregistreerd, waar van het epicentrum naar men vermoedt, in Indonesië ligt. De afstand van de twee schokken be droeg ongeveer veertienduizend kilometer van New York. OTTAWA, 19 Maart (A.P.). Admiraal Lyndt McCormick, de commandant van de Atlantische vlootstrijdkrachten, heëft gister avond tegenover verslaggevers in Ottawa verklaard, dat de NATO- landen meer oorlogsschepen nor dig hebben, om aan het dreigend oorlogsgevaar het hoofd te kun nen bieden. De admiraal is thans in Ottawa aangekomen na een bezoek ge bracht te hebben aan de hoofd steden van tien NATO-landen. ,Over de grootte van de vloot liet hij zich niet verder uit, maar hij zeide dat hij graag zou zien dat ieder land, dat hij bezocht, zijn vloot zou uitbreiden. CATANIA (Sicilië), 19 Maart (A.P.). Vandaag werd een per soon gedood en werden vele ge bouwen vernield toen een krach tige aardschok de Etna deed tril len. Tientallen mensen werden gewond Santa Venerina, ten Oosten van de Etna, werd zwaar getroffen. In Fieri en Milo werd eveneens zware schade aangericht. PARIJS, 19 Maart (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het „zeer aannemelijk" is, dat er een vergadering van vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en de Westelijke geallieerden gehouden zal worden over de Sowjet-nota, waarin voorstellen voor een Duits vredesverdrag worden gedaan. Deze conferentie zou mogelijk gehouden worden door plaatsvervangers van de resp. ministers van Buitenlandse Zaken of de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland enerzijds en de Sowjet-Russische opperbevelhebber in Duitsland, generaal Tsjoeikof, anderzijds. finitieve ontwerp op te stellen Dezelfde woordvoerder van Bui tenlandse Zaken heeft vandaag gezegd, dat de drie Westelijke Mogendheden bereid zijn met Rusland besprekingen te voeren over een Duits vredesverdrag en de vereniging van Duitsland, als de Russen toestemmen in het hou den van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland. Volgens de woordvoerder is dit de kern van het Westelijke ant woord op de Russische nota van 10 Maart. In Parijs zijn vertegen woordigers van de Grote Drie en West-Duitsland bijeen om het de- 5 WÈimk Milde Maartse zon en kleurige crocus hebben allang de lente aangekon digd. En nu de kalender zegt dat het voorjaar is ge komen, nu tintelt in vrouwenhanden het sein van de schoonmaak en in mannenharten schijnt de lente zon. Boomknoppen zwellen van vruchtbaarheid en struik en heester prijken met een nieuw groen kleed. De vogelen des hemels vertolken in hun lied de uni versele blijdschap om het schoonste seizoen, dat vol beloften tot ons kwam. De akkers bereiden zich voor op de oogst. In de huiskamers wordt het voorjaar be groet met toeven bonte bloemen. Ontsluit uw ramen en laat de zon bin nen, in uw huis en in uw hart. Smeed uw plan nen en haal de fiets van de zolder de auto uit de stal ling. De tijd van reizen en trekken nadert, van reizen en trekken langs alle schoons van ons schone land. En daar is zoveel afwisseling in dat schoons.Kent ge de landelijke charme van onze eigen ge westen? Wie zal niet onder de bekoring komen van een rustiek tafereel als dit hierneven dat Adr. v. d. Velde in de zeventiende eeuw zag en schilderde. Mens en dier en plant zijn hier in Gods vrije natuur harmonisch saam onder een milde voorjaarshemel. Die harmonie, in de natuur en in de mensenziel, is het kenmerk van de lente. De lente is een goed sei zoen. op van dit antwoord, Vanmiddag zal naar verwacht wordt een inleidende bespreking plaatsvinden tussen de Ameri kaanse ambassadeur James Dunn, de Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman, de Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden en de Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer. Het voorbereidend werk is reeds tijdens besprekingen in Londen gebeurd. Naar verluidt zal er in het Westerse antwoord op de jongste Sowjet-Russische voorstellen voor een viermogenhedenconferentie over Duitsland voornamelijk op aangedrongen worden, dat de Sowjet-Unie de V.N.-commissie voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming geeft Oost-Duitsland binnen te komen. De Westelijke mogendheden zou den de gedachte van hereniging van Duitsland niet afwijzen, doch slechts een regering voor geheel Duitsland willen aanvaarden, wanneer deze tot stand komt op grond van vrije verkiezingen "in1 geheel Duitsland. WENEN (A.P.). Dinsdag avond stapelde zich opnieuw be wijsmateriaal op voor de stelling, dat Tsjechoslowakije's communis tische premier Antonin Zapo- tocky uit het politieke leven ver dwenen was. In een verslag van Radio-Praag over de Dinsdag gehouden zitting van het Tsjechische kabinet werd hij niet genoemd bij de aanwezige ministers. Dit is reeds de derde maal, dat hij niet aan een zitting van het kabinet deelgenomen heeft. De laatste maal heeft hij de zitting van 26 Februari gepresideerd. Er zijn nog geen positieve aan wijzingen, dat Zapotocky wegge zuiverd is. Er is nog een mogelijk heid, dat hij ziek is. NIEUWE OPDRACHT DJAKARTA. 19 Maart (Ass. Press). President Soekarno heeft vandaag aan Dr. Wilipo van de Nationalistische Partij de op dracht gegeven om een nieuw Kabinet te vormen. Dr. Wilipo heeft reeds te kennen gegeven dat hij de opdracht aanvaardt. In het coalitiekabinet van pre mier Soekiman was Dr. Wilipo minister van Economische Zaken. Politieke waarnemers menen te weten dat Dr. Wilipo enigszins links is georiënteerd. De halsstarrige houding van de Indonesische tindelegatie in Wash- ington om vast te houden aan een tinprijs van 125 dollarcent per pond was grotendeels te wijten aan Dr. Wilipo, die weigerde „concessies" te doen aan de Ver. Staten. De Canadese ambassadeur in ons land en deken van het Corps Diplomatique, de heer Pierre Dupuy, is benoemd tot ambassa deur van Canada te Rome. De datum van zijn vertrek naar Ita lië is nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt, dat de heer Du puy over enige maanden zijn nieuwe post zal innemen. ENIGE TIJD GELEDEN heb ben wij betwijfeld, of de uitbrei ding van het ledental der Tweede Kamer wel doorgang zou vinden. Om nog eens te bewijzen, dat de politiek onberekenbaar is, stond er die eigen dag in de krant dat althans de Tweede Kamer, het voorstel tot die uitbreiding met een onverwacht grote meerder heid had aangenomen. Enige da gen daarna hebben wij weliswaar moeten toegeven, dat er voor onze eerste twijfel dus geen reden was, maar wii hebben ook ge waarschuwd: pas op, de politiek blijft onberekenbaar, de Eerste Kamer is er ook nog. En zie, wij weten nu, uit kleine indiscreties, welke intussen dui delijke en concrete vormen heb ben aangenomen, dat er in de Eerste Kamer, blijkens wat uit de besprekingen in de afdelingen van de Senaat over de Grond wetsvoorstellen is uitgelekt, dat er tot nog toe in de Eerste Kamer géén meerderheid zal zijn, zelfs de gewone meerderheid, welke in eerste instantie vereist is, schijnt twijfelachtig te wezen .En wel komen er ook voor de Senaat voor de tweede lezing nieuwe verkiezingen, zodat wij niet we ten, wie er eventueel wel en niet herkozen zullen worden, maar de verhouding van de partijen zal niet noemenswaardig veranderen, omdat de Provinciale Staten (die de Eerste Kamer kiezen) dezelfde blijven, daar voor deze Staten géén nieuwe verkiezingen plaats hebben. Indien de leden van de Senaat zich dus bij de verdere schrifte lijke behandeling en bij monde linge behandeling in de vergade ring zelf niet laten overtuigen, zal de uitbreiding van de Tweede Kamer, (evenmin als trouwens die van de Eerste) géén doorgang vinden. Dit is een lelijke streep door de rekening van de politieke partijen, die met de voorbereiding van de candidaatstelling al geheel op die uitbreiding waren inge steld. Men kan zeggen, dat met name bijv. de KVP bij die voorberei ding geheel en al rekening ge houden had met de verwachting van 48 inplaats van 32 zetels en daarop was alles gebaseerd. De indeling van de Kringen, die'ge lijkluidende lijsten zouden hebben was veranderd en zowel zakelijk- nolitiek als persoonlijk waren hier en daar verschillende ver wachtingen gewekt, waaraan nu de bodem is ingeslagen. Wanneer wij bijv. goed zijn in gelicht, dan was de leiding in het algemeen van oordeel uitgaan de van een toekomstige uitbrei ding van de fractie met 16 leden dat de zittende leden zoveel mogelijk zouden dienen te wor den gekozen. Indien dit standpunt gehandhaafd zou worden, nu die uitbreiding waarschijnlijk niet doorgaat, zou dit tot gevolg heb ben. dat de in het algemeen toch wel bij iedere periode gewenste vernieuwing van de fractie wei nig of niets om het lijf zou heb ben, Er zal dus, met de vergadering van de Verkiezingsraad a.s Za terdag in het zicht, wél rekenin'g mee gehouden moeten worden, dat die Verkiezingsraad een po ging zal doen, enkele nieuwe mensen voor de 32 te verwachten zetels aan te wijzen c.q. te advi seren. Men weet. dat die Verkie zingsraad een dubbele taak heeft. In de eerste plaats wijst hij een tiental mensen aan: die 'n vaste, z.g. verkiesbare plaats ,qp de lijst krijgen, op de tweern plaats geeft hij een advies aan de Kringen voor een gewenste volgorde van de vriie candidaten. Dit advies wordt ter kennis van de z.g. Kring-adviescommissies, ge bracht. die tot de vaststelling van het Politiek Advies definitief overgaan, zij zullen, dat doen op Zaterdag 29 Maart a.s. Daarna heeft, op Zondag 20 April, de grosHiststemming plaats, waarbij de Partijleden zich over de defi nitieve volgorde dér candidaten uitspreken. De Partij zit dus, in verband met de verwachting, dat het aan tal Tweede Kamerleden niét zal worden uitgebreid, min of meer in een „impasse". Het is te vre zen, dat niet overal alle oude ..rechten" van aftredende Kamer leden, voor zover er van rechten sprake is, kunnen worden ge handhaafd en er zal meer dan 'ooit wijze voorzichtigheid van de Verkiezingsraad en de Advies commissies gevraagd worden, om het juiste evenwicht tussen gezag en vrijheid te vinden. En daarna van de kiezersleden, om dit even wicht. bij de, groslijststemming straks, te handhaven...... Minister Mansholt heeft gister morgen in de Eerste Kamer ver klaard, dat hij zich in principe kan verenigen met het stand punt van mr. Rip (A.R.) die bij de behandeling van de begroting van Landbouw in de senaat heeft gepleit voor opheffing van sub sidie op melk. De minister achtte echter nog niet de tijd gekomen om de prijs van melk vrij te Hij was van mening, dat de spanning tussen lonen en prijzen een dergelijke maatregel nog'niet toelaat, resp'. dat een zo groot mogelijke voorzichtigheid zal moeteriworden betracht. De minister was met ir. Verhey (K.ViP.) eens, dat een prijsstij ging gepaard moet gaan met een verhoging van het vetgehalte van melk. FIRMA I. Balder eri Zn. IMMER- en METSEL BEDRIJF Nieuwpoortslaan 80 lkmaar Telef. 5776 iiimimmiiiiiiimu wm wm wm Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Donderdag 20 Maart 1952 46e Jaargang No, 12429 Kantoren; HOORN, Draafsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 de ens de ijn ie is een de hand?" „Het S lichten", antwoordde 5 ve kleine kindertjes sen. De misdadigers g er een briefje, dat 5 ijgen tegen betaling S „Dat is heel erg", 'felijk, dat mijnheer g de kellner. „Mijn- 5 ik er aan toevoeg, S :chatrijke personages S lig kleine kinderen, g :rdwenen ook enkele g iren van adel, ande- 5 ij één ding gemeen: S llllllllllllllllllllllllS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1