Eisenhower bezint zich op een terugkeer naar de V.S. Krachtig protest van Adenauer bij de Franse regering OPLICHTER benadeelde Noordhollandse boeren Wereldbank leent K.L.M. 7 millioen dollar O. P. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING GISTING IN ZUID-AFRIKA okjestand De strijd om de presidentszetel Ta ft trekt candidatuur in Commentaar van Truman Tien jaar geëist in moordzaak Westerse nota aan Moskou gereed Tenminste voor f 25.000.—; arrestatie te Wieringen Jongen wilde bal van schooldak halen Nevada bedolven onder sneeuw Mr. Wilopo neemt opdracht aan Worden democratische vrijheden in Saaraehied onderdrukt? Uitbreidingsprogramma K.LM.-vloot: 23 vliegtuigen; 33 millioen dollar Ontwapenings conferentie U.N.O. VOORTGANG IN KOREA De Eerste Kamer to op een in perfecte Litie overcompl. COR- tN L.g.st. als nieuw ns gevraagd overslag i Fanfare Eensge- 'heid Egmond Binnen Corn. Baltus. Gooi net oua papiei oiet weg. Bewaar dewerk Ond Papter HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HEDEN Vrijdag 21 Maart 1952 46e Jaargang No. 12430 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 helder IIIIIIIIIIIIIMIIIIHU nnen doen. Ik zal 5 ik zal een deel j. mensen en kinde- in moet eerst mijn 5 mid stond op dat 5 „Nationale Bank" S lier moet ik zijn", 3 ipliep. En over t ons niet in het 5 n loket bijna de S er achter kwam, 5 een bankrekening lars. En hij schrok 5 ing maar eventjes 5 :nd driehonderd- 5 van de volledige 3 d aan al dat geld IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII? PROF. PICCARD GAAT Z'N LAATSTE TOCHT MAKEN Prof. en mevr. Jean Piccard staan hier in het sluitingsgat van hun gofidel, die geheel gelijk is aan die waar in zij hun tocht naar de stratosfeer gemaakt hebben in 1934. Prof. Piccard, die nu 68 is, wil nog eenmaal een dergelijke tocht ma ken, samen met zijn vrouw. Hij denkt 19 mijlen in. de stratos feer te kunnen stijgen met het doel de cos- mische stralen en het licht van Mars te be studeren. WASHINGTON, 20 Maart. Senator Taft heeft verklaard, zich terug te trekken als candidaat bij de voorverkiezingen, die op 15 April in New jersey gehouden zullen worden. Men had verwacht, dat dit de krachtproef tussen Taft en Eisenhower zou worden. De oorzaak van het terugtrekken van Taft moet gezocht worden in het feit, dat volgens hem gouverneur Driscoll woordbreuk had gepleegd, door Eisenhower te steunen. g-ers in de politieke strijd tijdens de verkiezingen, dan zou Truman hem dat zeker niet verhinderen. Op de vraag, of Truman generaal Eisenhower beschouwde als een politieke figuur zeide de presi dent: „Eisenhower is een militair en hij doet uitstekend werk". Truman had de generaal per soonlijk doen weten, dat hij het volste recht had op politiek ter rein te doen en te laten wat hij wilde. „Meent hij naar de V.S. te moeten terugkeren, dan is hij daar volkomen vrij in". Uit Parijs wordt bericht, dat generaal Eisenhower een verkla ring heeft afgelegd, waarin wordt gezegd, dat het grote aantal stem men op de generaal uitgebracht de oorzaak is van een opnieuw zich bezinnen van Eisenhower op wat hem te doen staat. Eisenho wer had allerminst verwacht, dat een dergelijk groot aantal zijn stem op hem zou uitbrengen. Mén ziet in politieke en diplomatieke kringen in deze verklaring een aanwijzing, dat de generaal van plan is naar de V.S. te vertrek ken. Tegelijkertijd werd aan presi dent Truman de vraag voorgelegd, of het niet zijn plicht was, om Eisenhower terug te roepen. De president antwoordde hierop, dat het de plicht van Eisenhower was te zorgen, dat in Europa het doel van de V.S. wordt bereikt. Mocht de generaal inderdaad de plannen koesteren, om zich naar de V.S. te begeven, teneinde leiding te geven aan zijn aanhan- Gisteren diende voor de Bredase rechtbank de zaak tegen Johanna G. H. uit Zierikzee, die ervan verdacht wordt op 26 Augustus 1946 de landbouwer Keesje Schreurs uit Baarland te hebben vermoord. De eis was tien jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. BRITTEN ONTRUIMEN ISMAILIA ISMAILIA, 20 Maart (A.P.). De Britse troepen zijn vandaag met de ontruiming van Ismailia begonnen. Prikkeldraadversper ringen werden verwijderd van de straten en de zandzakken ver dwenen van de hoeken van de straten. De evacuatie van het gebied, dat langs het Zoetwater kanaal loopt, zal drie dagen in beslag nemen. PARIJS. 20 Maart (AP.) Frans» autoriteiten hebben van- daas verklaard, dat de Britse. Franse en Amerikaanse diploma ten hier het eens ziin eeworden over een srezamenliik antwoord oo het laatste Russische voorstel voor een vredesverdrag voor ge heel Duitsland. Schuman, Eden en de Ameri kaanse Ambassadeur James Dunn nebben vanmorgen de tekst op gesteld aan de hand van de con ferenties die zij gisteravond ge had hebben. De tekst wordt naar Washing ton gestuurd om Acheson ervan °P de hoogte te stellen. KAARTJES VOOR |AARBEURS OP DE STATIONS Van 27 Maart tot en met 3 April a.s. zullen op de stations der N.S. toegangsbewijzen tot de Jaarbeurs te Utrecht verkrijgbaar worden gesteld, die echter alleen samen met reisbiljetten naar Utrecht kunnen worden gekocht. Voor bezoekers aan de Jaarbeurs op de z.g. exportdagen, 25 en 26 Maart a.s., kunnen op de stations geen toegangskaarten worden verstrekt. DE TREINEN ZULLEN IN LISSE STOPPEN Voor bezoekers van „Keuken hof" te Lisse zullen op de Zater dagen van 22 Maart tot en met 17 Mei, uitgezonderd 19 April, en op de Zondagen 23 en 30 Maart, 6 April en 11 en 18 Mei a.s. en kele treinen van de gewone dienstregeling te Lisse stoppen. (Von onze verslaggever.) Door oplettendheid van een Wieringer landbouwer heeft de politie aldaar de hand kunnen leg gen op de 33-jarige S. uit Den Heidei', die zich, zoals nadien bleek, geruime'tijd met ernstige oplichtingen heeft bezig gehouden Tot nu toe hebben politie-instan- ties uit verschillende Noordhol landse gemeenten het bedrag van de oplichtingen kunnen vaststel len op ruim f25.000, doch men vermoedt dat dit bedrag nog aan zienlijk hogeT zal blijken te liggen S. was voonheen in het verze keringsvak werkzaam en heeft deze positie misbruikt om 'n aan tal landbouwers uit de kop van Noorl'holland onder valse voor spiegelingen geld afhandig te ma ken. Hij koos daarvoor speciaal landbouwers uit die naar zijn ver moeden wel boerderijen of land zouden willen kopen. Bij zijn be zoeken wist hij dan te vertellen, dat hi.i dergelijke objecten voor hen kon overnemen, maar dat zij eerst een borgsom moesten stor ten. Op deze wijze heeft hij landbouwers in Anna Paulowha f 13.000 afhandig weten te maken en een landbouwer in Den Helder zelfs ruim 12 000. Daar hij dergelijke practij'ken ook elders, o-m. op Texel, heeft toegepast, zal het bedrag van de oplichtingen bij nader onderzoek wel aanmerkélijk hoger blijken te zijn. VAL VAN 9 METER. MET DE REGENPIJP DEN HELDER Een twaalf jarige schooljongen wilde zijn bal van het dak van de Comenius- school halen en klom daartoe in de regenpijp. Toen hij een hoog te van negen meter had bereikt begaf de pijp het echter en stortte de jongen omlaag. Wonder boven wonder viel echter zijn letsel naar omstandigheden toch nog mee. De jongen brak zijn arm, terwijl zijn schouder werd ontwricht. S. werd te Wieringen gearres- terd, toen hij met een landbouwer aldaar in onderhandeling was. De ze vertrouwde de zaak echter niet en liet door zijn vrouw de politie waarschuwen. Toen de Rijkspoli tie kort daarop verscheen, zakte S. onmiddellijk door de mand. Hij was, zo zei hij, blij dat zijn knoeierijen nu eindelijk waren af gelopen. Hij kon er toch niet meer tegen op. Hij is vandaag voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. NOODTOESTAND SAN FRANCISCO, 20 Maart (Ass. Press). In Oost Centraal Californië werden vandaag onge veer 2000 mensen geïsoleerd ter wijl 600.000 stuks vee in Nevada bedreigd wordt met de honger dood op de eerste lentedag. In de sierra Nevada zijn de passen van Nevada naar Califor nië en de belangrijkste wegen door de hevige sneeuwval ge blokkeerd. In Carson City (Nevada) heeft de gouverneur Charles Russell voor Noord en Oost Nevada de noodtoestand afgekondigd en om hulp gevraagd tengevolge „van de onophoudelijke storm waardoor de staat in de afgelopen vijf maanden geteisterd wordt". Russell heeft voorts verklaard dat de veestapel bedreigd wordt met verlies van ongeveer -10 mil- lioen dollar. Op sommige punten is meer dan acht meter sneeuw gevallen waardoor de valleien in Califor nië met springvloeden bedreigd worden. In de stad Leevining (Centraal Californië) bij de grens van Ne vada houdt de storm aan en is op sommige plaatsen 15 meter sneeuw gevallen waardoor huizen van een verdieping geheel be dolven worden. KABINETSFORMATIE IN INDONESIË DJAKARTA, 20 Mvart (Aneta) Mr. Wilopo, de nieuw aangewezen kabinetsformateur, deelde aan Aneta mede, de opdracht te heb ben aanvaard omdat hij redelijke mogelijkheden voor succes aan wezig acht. De partijraad vai de P.N.I. heeft Woensdag besloten, zijn goedkeuring te hechten aan de aanwijzing van mr. Wilopo als formateur. Deze zal de door zijn voorgangers verzamelde gegevens grondig bestuderen en daartoe van gedachten wisselen met de heer Sidik, een der vorige forma teurs. Daarna zal hij besprekingen openen met de partijen, waarvan als eerste de Masjumi. Deze partij is tegenover Wilopo als formateur niet ongunstig gestemd en wacht de komende gebeurtenissen af. Deken Corps Diplomatique De Canadese ambassadeur bij het Nederlandse Hof, de heer Pierre Dupuy, die tot ambassa deur van Canada te Rome is be noemd, is deken van het Corps Diplomatique. Na zijn vertrek naar Italië waarschijnlijk over enige maan den zal hij als deken van het Corps Diplomatique worden opge volgd door de Belgische ambassa deur in ons land. de heer E. Graeffe. Kind viel van tweehoog De bijna driejarige Johanna P. uit de Eschdoornstraat te 's-Gra- venhage is op het balcon van de tweede etage van het ouderlijk huis op een teil geklommen. Zij kon daardoor over de leuning van het. balcon komen en is naar be neden gevallen. Haar val werd gebroken door drooglijnen, han gende aan de eerste étage. Nu kreeg ze alleen een hersenschud ding. Ze is opgenomen in het Ju- lianakinderziekenhuis. Haar toe stand is redelijk. PARIJS, 20 Maart (Ass. Press). De West-Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft vandaag krachtig geprotesteerd bij de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman tegen de rede die gisteren door de speciale Franse ambassadeur in het Saargebied Gilbert Grandval gehouden werd. Van, gezaghebbende zijde wordt vandaag meegedeeld, dat Ade nauer vanmorgen naar Schuman gegaan is om over deze kwestie te spreken. „Hij protesteerde be leefd maar krachtig" tegen Grand- val's verklaring, dat het voeren van een campagne van de Saar bij Duitsland „ongrondwettig (in hét Saargebied) zou zijn en daar om verboden diende te worden", aldus deze woordvoerders. Adenauer ontmoette Schuman een half uur voor de opening van de vergadering van de Raad van Ministers van de Europese Raad. De rede van Grandval, die in West-Duitsland in brede kringen de aandacht trok, heeft het vraag stuk van de Saar opnieuw doen oplaaien. Van ingelichte zijde werd meegedeeld, dat een oplos sing van de Saarkwestie „zeer plotseling, misschien zelfs van daag gevonden kan worden" Vandaag zal Adenauer over de Saarkwestie spreken, en de rege ring van de Saar ervan beschuldi gen de democratische vrijheid in dat land te onderdrukken. Een hooggeplaatste Duitse woordvoerder beweert dat Robert Schuman de rede van Grandval afgekeurd heeft daar deze een hinderpaal zou kunnen zijn bij een mogelijke compromis-oplos- Tignes is ontruimd. Alle voorwerpen van waarde werden weggevoerd, inbegrepen de archieven van de gemeente. Sinds een paar dagen zwijgen ook de klokken, die uit de toren werden gehaald, om naar een droger plaats te worden ver voerd. WASHINGTON, 20 Maart- (Reuter-A.P.)De Wereldbank heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij aan de Koninklijke Nederlandse Luchtvaartmaatschappij een lening van 7.000.000 dollar verstrekt heeft voor de gedeeltelijke financiering van de aankoop van 23 nieuwe vliegtuigen, waaronder negen Super- Constellations, in de Verenigde Staten. sing tijdens rechtstreekse bespre kingen tussen Schuman en Ade nauer. De voornaamste eis van de Duitse regering is het toestaan van pro-Duitse partijen in het Saargebied. Deze zouden dan een campagne kunnen voeren voor de terugkeer van de Saar bij Duits land. MISLUKKING IN ZICHT? NEW YORK, 20 Maart (A.P.). Rusland heeft het Amerikaanse voorstel om de bewapening van alle landen onder censuur te plaatsen van de hand gewezen. De Sowjet gedelegeerde Jacob Malik drong in plaats ervan aan op uitvoering van het Russische voorstel om de atoomwapens bui ten de wet te stellen en de bewa pening van de grote mogendhe den met een derde te verminde ren. Op het verzoek van de Ameri kaanse afgevaardigde Benjamin Cohen om in te gaan op het voor stel om door het Internationale Rode Kruis een onderzoek te la ten instellen naar de beschuldi ging van de Chinezen en Noord- Koreanen dat de Ver. Naties in Korea een bacteriënoorlog voeren, reageerde Jacob Malik niet. Malik's onverzoenlijke houding doofde de hoop van de ontwape ningscommissie dat de Sowjet- Unie bereid zou zijn mede te wer ken. MOENSAN, 20 Maart (A.P.) Het Geallieerde Onnerbevel heeft vanavond in feite voor gesteld geheime wanenstilstands- besDrekinecn te houden, om te trachten de iniDasse over de uit wisseling der krijgsgevangenen te doorbreken Een officiële Geallieerde woordvoerder heeft gezegd, dat de V.N. „in overweging" zou nemen geheime onderhandelingen te voeren, waarvan alleen het eindresultaat bekend gemaakt zou worden. Er zou geen dagelijks verslag aan de pers gegeven worden. Deze ontwikkeling deed zich voor, enkele uren nadat staf officieren het eens geworden waren over 10 havens waardoor troepen en voorraden naar Korea aangevoerd kunnen worden tij dens een wapenstilstand. De bank heeft reedis 61 lenin gen tot een gezamenlijk bedrag van 1.300.000.000 dollar ver strekt, maar thans neemt voor de eerste maal een particuliere bankinstelling aan zo'n lening deel. De Chase National Bank te New York heeft zich nl. bereid verklaard 3.500.000 dollar van de lening aan die KLM voor haar rekening te nemen. De lening wordt gegarandeerd door de Nederlandse regering, die een meerderheidsbelang in de KLM bezit. De lening heeft een looptijd van 61/5 jaar en draagt een rente van 4 1/8 pet. Het gedeelte van de lening, dat door de Chase Na tional Bank wordt verstrekt, dlraagt een rente van 4 pet. per jaar en zal het eerst worden af gelost. De aflossing zal geschie den in 10 halfjaarlijkse termijnen van 700.000 dollars en beginnen op 1 Januari 1954. De Wereldbank voegde aan haar bekendmaking toe, dat de KLM haar luchtvloot herziet in verband met een verwachte uit breiding van het luchtvaartver- keer in de komende jaren en tevens om haar concurrerende plaats onder de internationale luchtvaartmaatschappijen te handhaven en haar mogelijkheid tot het verdienen van dollars te verbeteren. Met deze herziening zou in totaal 33 millioen dollar gemoeid zijn. Dit nroeramma wordt voor 26 millioen uit eieen middelen en voor de rest uit de opbrengst van de onderhaviae lenina ge financierd. De. KLM zal in de Vereniade Staten .negen Constellations „Lockheed", zeven Douelas DC-6 en zes Convairs-340 konen, die «bestemd ziin voor de Euronese dienst. De onderhandelingen zijn van Nederlandse zijde gevoerd door dr. L. R. W. Soutendijk, finan ciële raad bij de Nederlandse ambassade te Washington, en E. de Vries, vertegenwoordiger van de KLM in de V.S. DERTIG ONTSLAGEN Bl| DE N.V. BAKOVENBOUW De directie van de N.V Bak- ovenbouw voorheen H. P. den Boer te Dordrecht, heeft zich ge noodzaakt gezien 30 van de onge veer 300 arbeiders te ontslaan. De directie moest hiertoe over gaan. zo deelt zij mede, door de exportbeperkingen, welke door Frankrijk en Engeland worden toegepast. Dit is de Amerikaanse soldaat John J. Lukasik, die dienst doet in het vooruitgeschoven kamp te Moesan-Ni in Korea. Hij streept de datum op de kalender af. Zijn linkerhand rust op de stapelofficiële verslagen van de wapenstil standsbesprekingen in Korea. De stapel is één volledig ver slag van de besprekingen, welke nu sinds Juli 1951 voortduren. HET ZAL DUS binnenkort waarschijnlijk aan de meerder heid van de Eerste Kamer te wij ten zijn, dat de uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 op 150 leden geen doorgang vindt. Naar algemeen wordt aangeno men de binnenkort te ver wachten openbaarmaking van het Voorlopig Verslag over de voor stellen tot Grondwetsherziening zal het pas duidelijk maken behoren in de eerste plaats de leden van de P.v.d.A. in de Se naat tot de tegenstanders, plus de leden van de C.H.U., de commu nisten en een aantal leden van de K.V.P.-fractie. Men moet nu in de eerste plaats bedenken, dat het formeel gaat om het desbetreffende wetsvoor stel (er zijn verschillende afzon derlijke wetsvoorstellen, waarin de onderscheidene voorstellen tot verandering van de Grondwet zijn opgenomen) tot wijziging van de samenstelling der Staten-Gene- raal en dit wetsvoorstel bevat verschillende punten. Het gaat niet alleen om uitbrei ding van het ledental van de Tweede Kamer, maar ook om uit breiding van het ledental der Eer ste Kamer, en verder is door een amendement van de K.V.P. in dit .wetsontwerp de bepaling opgeno men, dat overdracht van stem men mogelijk zal zijn. Een lid, dat om bepaalde redenen afwezig moet zjjn, kan zijn stem overdra gen aan een ander lid. In de Eerste Kamer nu gaat veler bezwaar vooral tegen deze bepaling, bovendien zijn er leden, die bezwaar hebben tegen uit breiding van de ledentallen der beide Kamers, anderen, die be zwaar hebben tegen de ene of de andere uitbreiding. Men kan dus niet zeggen, dat de meerder heid, welke in de Eerste Kamer tegen het betreffende wetsvoor stel zal bestaan, zich uitsluitend richt tegen de uitbreiding van de Tweede Kamer. Voor wat de K.V.P. betreft, zou dit ook wel een beetje eigenaardig zijn, daar de uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer als punt van actie in het nieuwe Verkiezings program is opgenomen Nu zijn er verschillende com mentaren te lezen in de bladen, waaruit de slotsom getrokken kan worden, dat het toch maar beter geweest was, als in de Grondwets herziening ook de afschaffing van de Eerste Kamer was opgenomen! Dit zou natuurlijk een verkeerde politiek zijn. Zeker g'een politiek, welke op de naam van democra tisch aanspraak zou kunnen ma ken. Afgezien van het feit, dat wij „voorshands" de Eerste Ka mer alleen maar afgeschaft kun nen krijgen, wanneer de.... Eer ste Kamer daaraan medewerkt, gaat het niet aan, de Senaat te willen opruimen, alleen maar om dat ze dingen doet, welke ons, of een meerderheid in de Tweede Kamer op een gegeven ogenblik niet aan staan. Wat de uitbreiding bijv. der Tweede Kamer betreft, op zich zelf kan men dat natuurlijk geen halszaak noemen. Men kan er om goede redenen voor, en ook wel om goede redenen tegen zijn. De Eerste Kamer verketteren, omdat zij in deze betrekkelijke vrije kwestie een eigen standpunt in neemt, zou ons wel wat te ver gaan. De vraag of de Eerste Ka mer al of niet moet bestaan, zou men los van een bepaalde, op een ogenblik wat lastige of onaan gename beslissing, breed en zake lijk, moeten bekijken, in het ka der van de algemene eisen van staatsrechterlijke verhoudingen en dergelijke. Er is een tijd geweest, dat men de Eerste Kamer zag als een ob stakel „op de weg naar de voor uitgang", andere momenten wa ren er, dat men in belangrijke zaken een afwijzende beslissing van de Senaat toejuichte. Eerst indien zou blijken, dat de Eerste Kamer zich in helangrijke zaken voortdurend stelde tegenover be slissingen van de Tweede, en daardoor in meer dan één op zicht de werkelijke weg der ge zonde vooruitgang zou worden tegengewerkt, dan zou het ogen blik zijn aangebroken, om het vraagstuk van de afschaffing der Eerste Kamer dringend aan de orde te stellen. Dat ogenblik is er nu niet. BESLAG OP TOELAGEN VAN GEZANT NIET OPGEHEVEN De president van de Haagse rechtbank mr. A. N. Kuhn heeft in kort geding een eis tot ophef fing van beslag op de verblijfs- en standplaatstoelagen van de Nederlandse gezant in Venezuela afgewezen. Het beslag was gelegd om daaruit in het onderhoud van de echtgenote van de gezant te voorzien. Naar mening van de president van de rechtbank kan het beslag niet worden opgeheven zolang bij vonnis van een kantonrechter in een procedure krachtens art. 479f wetboek van burgerlijke rechts vordering (beslag bij derden) geen uitspraak is gedaan over het al of niet rechtvaardigd zijn van dit executoriaal beslag. Beide partijen werden in de kosten van het geding veroordeeld. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1