Sovjet-Rusland bouwt jaarlijks 50.000 tot 60.000 vliegtuigen POST UIT CANADA Haa door De Matthaus-Passion Charmant „Bobbeltje' zorgt voor verrassing Geen machtige luchtvloot van zware bommenwerpers De Nationale Reserve in de Stille Omgang ZAKENNIEUWS Columbianen betreuren moord op zendeling Achil the Gepensionneerd marine-officier onder slachtoffers vliegramp Boeken - hoekje Een voorname Bach-interpretatie Gezellig stuk van Comedia Df RODE LUCHTMACHT Aviation Age geeft inlichtingen Het jaar rond; huren hoog, leven goedkoop; geen standsverschil; onze eerste Kerstmis Akela Koomen geïnstalleerd Wordt het Protestantisme vervolgd? Spann PAGINA 2 MAANDAG 24 MAART 1952 ALKMAAR. Het waren er weer zeer velen, die acte de pré- sence gaven, bij de traditionele pas sie-uitvoeringen dit weekend. Zondag was het voor de zestien de maal dat dirigent Corn. Jonker voor de lessenaar plaats nam om met de Ned. Herv. Oratorium Ver eniging Bach's meesterwerk ten uitvoer te brengen. Wij aachten toen aan de lange weg. welke men bad afgelegd, van een geslaagde poging, tot de beheersing van het werk. zowel door dirigent als koor. Wanneer men van het standpunt uitgaat dat Joh Seb. Bach zijn pas sie heeft geschreven voor kerkelijk gebruik, dan komt die interpreta tie, welke de meest wijdingsvolle sfeer heeft, wel het best overeen met de bedoelingen van de compo nist en niet de z.g. romantische. De Ned. Herv. Oratorium Vereniging verkoos het werk vanuit een devo te sfeer te belichten en bereikte hiermede wel een zeer artistiek ni veau. Het openingskoor, 't dubbel- koor, waardoor de stem van het knapenkoor als een gouden draad loopt, werd volkomen gaaf en prachtig van klank, in ideale stem verhouding uitgevoerd en hier bleek weer uit, dat dit ensemble steeds groeit, niet alleen uiterlijk, wat de koortechniek betreft, maar ook innerlijk- Hoe meer men de mater!» beheerst, des te meer kan men zich volkomen geven aan de uitbeelding van de geestelijke in houd van Bach's polyphone. en te gelijk ook mystieke partituur. De overige koren en vooral ook de ko ralen, lieten, wat de uitvoering er van betrof, zo goed als niets te wensen over. Groots en indrukwek kend was de koor-prestatie in de Alkmaarse Passie uitvoering 1952 zonder voorbehoud. De zeer schone aria's met een meer lyrische inslag waren wel toevertrouwd aan de sopraan Dora v. Doorn-Lindeman, om haar stijlvolle zang en aan de alt, Annie Woud. om haar intens- muzikale en boeiende voordracht. De Christus-partij werd deze keer gezongen door de bas Guus Hoekman. Een zanger, in het bezit van een prachtig resonerend bas- geluid, die de Christus-partij zong met grote innerlijke bewogenheid en waar de tekst dit verlangde, ook majestueus. De tenor Han le Fèvre zong de recitatieven in de juiste trant en leverde hiermede 'n zeer respectabele prestatie. De kleinere partijen werden lofwaardig gezon gen door de tenor Wim Brüningen de bas, Leo Rommerts. De orkest-begeleiding van de Wielrennen: Alc. Victrix ALKMAAR Zondag heeft Alcm. Victrix haar tweede rit der voorj a arscom peti ti e gehou den. Deze bestond1 uit een rit tegen het uurwerk. Dat dit voor verschillende renners heel zwaar is behoeven wij niet te zeggen. Zelfstandig rijden is eenimaal zwaarder dan in groepsverband. De uitslagen zijn als volgt: A-Klas 64 K.M.: 1. K. Slot tijd! 1 uur 31 m. 18 sec.; 2. Jn. Otfe- bros 1 uur 35 min. 19 sec.; 3. M. Deliën 1.36.11: 4. J. Rol 1.36.21; 5. G. Koc-h 1.36.54. B. Klas 55 K.M.: 1. K. de Groot 1.24.42; 2. J. Keuken 1.22.48: 3. P. Duin 1.23.11; 4. Sj. Droog 1.24.20; 5. Jac. Schuitma ker 1.27.42. C. Klas 28 K.M.: 1. N. Verwer 41 m. 45 sec; 2. C. Hoogmoed 42.48 3. J. Destree 43.14; 4. N. Klanfcer 44.15; 5. T. Bramimer 44.25. Zwemmen op al!e scholen ALKMAAR. Het school zwemmen heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen, mede dank zij de medewerking van de hoofden van alle scholen en van de directie van de Alkmaarse Overdekte zweminrichting. Naar wji vernamen zijn er op 't ogen blik ruim 4200 kinderen uit de hoogste klassen der lagere scho len, die aan het schoolzwemmen deelnemen. Uit het politierapport ALKMAAR. Zaterdagmorgen om elf uur ontstond een botsing tussen twee auto's op de Pater nosterstraat. De ene auto kwam van de Kanaalkade ter hoogte van het gebouw van de Keu ringsdienst voor Waren en pas seerde daar met ver'hoogdte snel heid een andere auto, terwijl vanaf de Paardenmarkt een an dere auto kwam, die rechtsaf naar de Kanaalkade wilde afslaan, doch de rijweg plotseling zag versperd. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. Ongeveer dezelfde tijd reed een bestelauto op de Boterstraat een geparkeerde bestelauto aan, om dat de doorrijruimte te nauw was. De geparkeerde wagen liep schade op. A.F.C.-NIEUWS Adsp. h kampioen Dit weekend bracht ons weer een kampioen in de lagere regio nen van AFC. De Adsp. h, die met één mint verschil hun club- tenoten van J. op de voet volg en, speelden Zaterdagmiddag tegen deze rivalen een wedstrijd die hen het kampioenschap op leverde. Zij wisten met 32 hun tegenstanders de baas te blijven, al heeft het er om gespannen. De weinige toeschouwers hebben er echter van genoten. Er werd met enthousiasme gespeeld. Adsp. A won met 03 van Meervogels a; en Adsp. c met 14 van VVZ b. Adsp. f wist met 21 van Duinranders b te winnen en Adsp. g met 32 van Kolping Boys b; wij mogen dus over de orestaties van de adspi- ranten dik tevreden zijn. En dat zijn we ook! De Jun. b verloren thuis met 04 van Berdos; dat is minder mooi. Het 2e van de senioren, ontving Schagen 2 en hoewel de rust in ging met een 12 achterstand wist het toch met 42 te winnen; bravo! SRC 2AFC 3 werd afgelast, terwijl het vierde, dat Hugo Boys ontving, met 36 verloor. Het eerste speelde een prettige wed strijd tegen TYBB, de 3e klasser uit Haarlem, waarvan Rector v.d. Zalm de adviseur was; het werd een 3—2 overwinning voor de gasten. Het verslag vindt men el ders in dit blad. Tenslotte nog enkele medede lingen; de aanvoerders van alle elftallen worden vanavond op de clubavond verwacht voor een be spreking. De training voor de senioren op Dinsdag a.s. van 9 tot 10 uur komt te vervallen. NIEUWS VAN OLYMPUS Keurige prestatie van P. Bleeker ALKMAAR Amsterdam- Noord beleefde Zondag haar 10de H.O.V. sloot zich uitstekend aan bij Nationale Parkloop, georgani- Jonker's directie, volgzaam en so- seerd door de bekende Athletiek- ber, een enkele maal. bij de bege- Ver. „De Volewijckers". leiding van de solisten, iets te sterk Door de enorme belang stelling Van de instrumentalisten, welke 1 moesten de diverse klassen apart hier enkele solo-partijen hadden te vervullen, willen we in het bijzon der vermelden, de bekende viool solo uit de passie, voortreffelijk gespeeld door de concert-meester van de H.O.V., de violist Jan Hes- merg. De zeer verantwoorde muz.- kale medewerking van Piet v. Eg- mond, orgel en Jo Kleymeer-van Munster, (clavecimbel), dient even eens te worden vermeld. Dirigent Corn. Jonker heeft met de Ned. Herv. Oratorium Vereniging 'deze middag een Bach-uitvoerina gege ven welke in het algemeen de vo- rigen in muzikale kwaliteit zeker heeft overtroffen. Na het slotkoor, Wir setzen uns mit Tranen niede. verlieten de bezoekers de Grote St Laurenskerk met de ndrukwek kende herinnering aan een zeer hoogstaande passie-uitvoering. VV. Schreure. starten, In de D. klasse waren bij de 50 deelnemers twee Olym- pianen. In deze groep werd ons lid P. Bleeker 1ste, na 'n felle kamp te hebben geleverd. Dat G. v. d. Schot zich in deze klasse thuis begint te voelen, bewijst z'n 5e plaats. Proficiat!! Zaterdag 22 Maart werden in Bergen veldlopen gehouden voor senioren en junioren. Hier be zette G. Meyer en G. Fransen resp. de 2de en 3de plaats, zodat ook de Jun. keurig voor de dag zijn gekomen! Mededeling! Binnenkort kun nen alle leden voor de sportkeu ring worden opgeroepen. Indiër» U niet op deze dag aanwezig kunt zijn, tijdig afberichrten. dit voorkomt extra onkosten. ALKMAAR. We hebben de laatste tijd weinig vermakelijke stukken gezien, die toch een boeiende achtergrond hadden, zo als het sprankelende Franse spel van Andre Roussin, „Bobbeltje" dat te zien geeft. Eigenlijk is het een niemandalletje, de geschiede nis van een acteur, die zijn vrouw verliest, om haar later weer terug te vinden. Maar het stukje toneel, dat Comedia ons Vrijdagavond te zien heeft gegeven, kwam toch ver boven het karakter van het eenvoudige blijspel uit. Er is na melijk rond de figuur van de tekenaar Bobbeltje, zoals die in het stuk geschetst wordt, een heel aardige intrigue geweven, die het de toeschouwer niet gemak kelijk maakt, een uitweg te vin den uit de elkaar kruisende ge- dachtengangen van de schrijver. Maar Comedia heeft de warwin kel van veronderstellingen waarin de toeschouwer verzeild dreigt te raken, met raak en vaak goed getypeerd spel voor de schouw burgbezoeker weten te ontwarren. Zodat er, in dubbele zin, een happy end was. Auto-ongeval EGMOND a.d. HOEF. De hoek Schoólstraat-Slotweg blijft voor het rijverkeer zeer gevaar lijk, iets waarin wel verbetering dient te komen. Een personen auto komende uit de Schoolstraat werd gegrepen door een vracht wagen, komende van de richting Herenweg. De luxe wagen kreeg ernstige schade. Gelukkig kwa men geen persoonlijke ongeluk ken voor. Demping oude haven EGMOND a.d. HOEF. Waar jarenlang over gesproken en ge schreven is en waar men jaren op „gevlast" heeft is nu werke lijkheid geworden. De oude ha ven van 't Hoefje is gedempt. Wanneer de werkzaamheden vol tooid zijn, wacht een prachtig Plein op nieuwe bestemming: de bouw van een aantal woningen temidden van kleine perken. Het is voor den Hoef te hopen, dat dit plan spoedig doorgang zal kunnen vinden. OM HET WESTFRIES DAMKAMPIOENSCHAP SCHAGEN. Zaterdagmiddag is in de „Posthoorn" te Schagen de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Westfriesland voortgezet, met een ontmoeting tussen Zijp en Lodder, welke door Zijp werd gewonnen, een ontmoeting tussen Mantel en Schouten, gewonnen door Schou ten en een wedstrijd tussen Tes- selaar en Slot, welke ten voor dele van de laatste eindigde. De stand is nu: Slot, Br. op L., gesp. 3 part, 6 pt. Schouten, Anna P., 2 part.' 3 pt. Zijp, Oudkarspel 3 part. 3 pt. Mantel, Winkel 4 part. 3 pt. SuidendorD. Winkel 3 part. 2 pt. Lodder, Winkel 3 part. 2 pt. Tesselaar, St. Mrt. 2 part. 1 pt. DOKTER BOUMAN GAAT NAAR STEENDEREN WINKEL. Naar verluidt zal dokter Rouman, sedert 5 'A jaar hier praktiserend geneesheer, zich per 1 April a.s. vestigen in het Gelderse plaatsje Steenderen. De arts A. J. Roskam, afkom stig uit Amsterdam Z., thans waarnemer en woonachtig te Texel, zal de praktijk van dokter Bouman in Winkel voortzetten. Guus Hermes hebben we weer, vooral in de droom-scène, een lange monoloog, als een artist van de eerste rang kunnen zien. Bob Verstraete, had de kostelijke rol van reporter goed onder de knie en Bep Dekker als Regine en Simone was de geknipte figuur voor deze rollen. Riny van Slin- gelandt gaf een gezellig dienster tje ten beste terwijl Cor Hermus een zelfverzekerde toneelspeler op de planken zette. Dan was er Manon Alving als het wat sim pele, maar zonnige meisje Anne- Marie, John Soer in een goedge- speelde agent en een wat minder op de voorgrond tredende regis seur. Steye van Brandenburg had aan de rol van de vriend Edgar en aan de overeenkomstige Leon geen gemakkelijke taak waarvan hij zich échter uitstekend en vlot kweet. Wim Hart tenslotte bracht een vlotte clowri. Het was een spel, dat men eigenlijk meer geniet dan be leeft, een vorm van toneelspel, dat het als amusement uitstekend heeft gedaan. L. S. WASHINGTON (Ass. Press). Rusland heeft circa 85 vlieg tuigfabrieken en 28 motorenfabrieken, die verleden jaar ongeveer 22.000 vliegtuigen afgeleverd hebben. Volgens het tijdschrift „Aviation Age" bestond de helft d&xer vliegtuigen uit straaljagers. De fabrieken liggen over heel Rutland verspreid van Smolensk en Kiev in het Westen tot aan het schiereiland Kamchatka ten Noorden van japan toe. In het Westen zijn echter slechts drie grote fabrieken een bij Gorki met een oppervlakte van bijna 12 hectare, een bij Mos kou en de grootste te Tiflis op korte afstand van Turkije. Volgens „Aviation Age" werken in de fabriek te Tiflis 30.000 men sen die bijna 17 procent van de vliegtuiggeraamten produceren. De fabriek te Gorki produceert ongeveer 15 procent dezer ge raamten. Het tijdschrift verklaart zijn inlichtingen uit buitenlandse bronnen ontvangen te hebben. Het verstrekt de volgende recen te gegevens over de Russische industrie: 1. Er zijn 15 grote, 30 middel matige en 4 kleine fabrieken, die vliegtuiggeraamten produceren. 2. Het Russische ministerie voor de vliegtuigindustrie beheert 360 fabrieken, die alle of vrijwel alle voor de rode luchtmacht werken. 3. Voor de vliegtuigindustrie werken bovendien nog 20 rubber fabrieken en 15 tot 18 grote aluminiumfabrieken. 4. Ongeveer 15 grote en een on bekend aantal kleine fabrieken vervaardigen zowel straal- als zuigermotoren. Dertien andere fabrieken leveren uitsluitend zui germotoren af. De gemiddelde jaarlijkse pro ductie per fabriek is 3.600 mo toren. In de nacht van Zaterdag «p Zondag maakten tal van vrijwil ligers van alle Reserve-diensten zoals Res. Rijks- en Gemeente Politie, Res. Grensbewaking en Nationale Reserve uit alle plaat sen van de provincies Noord- en Zuid Holland en Utrecht hun stille omgang in de Heilige Stede. Ruim achthonderd mannen, zich ernstig bewust van de weer baarheidsgedachte, toonden hier hun liefde voor het H. Mirakel. Eenvoudig van harte en stoer van uiterlijk liepen deze mannen de weg die telkenmale zo massaal gegaan wordt tér verering van Christus onzen Goddelijken Za ligmaker, die Zijn liefde zo rijk uitstrooit over ons allen. Zelfs waren er velen van hein de en verre komen lopen, onder andere een groep uit Heemskerk Na de Omgang werd in de Maria Magdalenakerk in de Spaarndammerstraat de H. Mis opgedragen door de Aalmoezenier Majoor L. J. N. Burgman. Een achttal vrijwilligers in uniform dienden de Mis, terwijl de zang ook door eigen vrijwilligers op keurige wijze verzorgd werd. Het was, zoals de Aalmoeze nier in zijn kernachtige predikatie naar voren bracht, de Liefde van Christus die zó groot was dat Hij zich voor alle mensen offer de en daarom verheugend dat al deze mannen die toch ook in navolging van Onzen Verlosser een liefde daad stelden door zich beschikbaar te stellen om de evennaaste te beschermen en te verdedigen, en verder alles wat ons lief is. Dit is aldus spreker MARINIER ERNSTIG GEWOND TEXEL Zondagmorgen is 'n marinier van het Anvphifoie Op leidingskamp „De Mok" met zijn jeep over de kop geslagen, waar bij hij een zware hersenschud ding heeft opgelopen- Met 'n mo torbarkas werd hij naar Den Hel der overgebracht. ALKMAAR. De afdeling Dames- en Herenconfectie van het kledingmagazijn van de N.V. Gebrs Bervoets aan de Laat heeft een ingrijpende verandering on dergaan. Beide afdelingen zijn nu door een smaakvolle betimmering van elkaar gescheiden, de oude stalen rekken zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een meer moderne en overzichtelijke bergruimte, die in de dames-afde ling licht van kleur en in de herenafdeling donker is gehou den. In beide afdelingen zijn ge rieflijke en ruime paskamers ge bouwd, terwijl er ook aandacht is besteed aan een rustige verlich ting. Met enkele vitrines en een aparte kast voor shawls is een en ander gecompleteerd. Het is een smaakvol en aantrekkelijk geheel geworden. Drukkerij Krijgsman, die in 1941 in de 1ste Landdwarsstraat klein begonnen is en sinds '45 in het pand Laat 204 gevestigd was (met welk pand de naastliggende Kleine Toelast zal worden uitge breid), is sinds enkele dagen ge vestigd op de Platte Stenebrug naast de fa. Kraakman. Hier be schikt de heer Krijgsman over meer ruimte, zowel voor zijn ma chinepark als voor het magazijn. De nieuwste snelpersen draaien er alweer en het is te verwachten dat Drukkerij Krijgsman in dit geschikte pand een nog breder vlucht zal nemen. Wederom heeft de Fa. Kofa Spruijt de gelegenheid aangegre pen om een modelwoning in te richten in het Zaterdagmiddag officieel geopende nieuwe blok woningen van de Woningbouw vereniging „Rochdale" aan de Coornhertkade. Op de eerste plaats zijn dit woningen, waar Rochdale terecht trots op kan zijn; op de tweede plaats leenden deze woningen zich uitstekend voor modelinrichting. Men ziet deze inrichting in verscheidene vormen: huiskamer, slaapkamer, babykamer, studeervertrek, keu ken, alles even aantrekkelijk in zijn nieuwheid, en toch bereik baar voor de man met de gemid delde portemonnaie. Een bezoek aan deze smaakvol ingerichte wo ningen kunnen wij van harte aan bevelen. immers het hoogste gebod van de naastenliefde wat God ons zelf voorgehouden heeft. Hij was er van overtuigd dat ook O. L. Heer deze offervaardigheid zou belo nen. Na de H. Mis, waarin allen tot de H. Tafel naderden, begaf men zich naar het parochie jeugdhuis, waar het gezamenlijk ontbijt gebruikt werd. Voor de organisatoren was het verheugend te moeten zien dat alles zo keurig verliep. Er was geen oponthoud tijdens de om gang, waarvan de leiding berust te bij de le luitenant Hillen van het Bureau Geestelijke Verzor ging in den Haag. 5. Behoudens knelpunten in deze drie takken van nijverheid der vliegtuigproductie alumi nium, motoren en precisiegereed- schappen „kan zonder vrees voor overdrijving aangenomen worden", dat de jaarlijkse pro ductie 50.000 tot 60.000 vliegtui gen groot is. 6. Hoewel de productie van 63.000 vliegtuigen in 1951 een re cord gevormd heeft wordt de bouw van veelmotorige vliegtui gen ernstig beperkt. „Er bestaat ernstige twijfel aan of de Sowjet-Unie ooit in staat zal zijn onder dergelijke omstan digheden een machtige luchtvloot van zware bommenwerpers op te bouwen". 7. Met veel nadruk wordt ge sproken van de industriële con structie in Midden-Siberië en de laatste tijd in de provincies in het Verre Oosten, maar met redelijke zekerheid mag aangeno men worden, dat ongeveer 60 pro cent der vliegtuigen in het Wes ten vervaardigd wordt. Het tijdschrift taxeert, dat m Rusland in 1951 50.700 jagers, 530 verkenningsvliegtuigen, 3.060 lich te en middelzware bommenwer pers, 1.430 transportvliegtuigen en 5.000 oefen- en verbindings- vliegtuiger. gebouwd zijn. In de grote fabrieken zijn onge veer 440.000 personen voor de helft vrouwen tewerkgesteld. (De Amerikaanse productie voor 1951 wordt geraamd op 5.000 vliegtuigen en 30.000 motoren, terwijl aan het einde des jaars 600.000 arbeiders in deze tak van nijverheid hun botorham ver dienden. Er zijn 27 betrekkelijk grote fabrieken van vliegtuigge raamten, ongeveer 15 kleine, terwijl circa 30 fabrieken onder delen en 20 grote en 15 kleine motoren vervaardigen). (Van een correspondente). Wii zijn nu bijna een jaar hier in Canada; in Prince Ceorge, 'n stad in British Columbia bii de Can. Rockey's, en we kunnen tot nu toe niet anders zeggen, dan dat het ons uitstekend bevalt. We kwamen in het voorjaar aan. Dat is, denk ik, de mooiste tijd om te beginnen hier. De zomers zijn meestal heel mooi en tamelijk warm en je ias heb je dan ook maar een hoogst enkel keertje nodig. Verder heb ie de kans om wat van de stad en de omgeving te zien en wat in te burgeren. De Canadezen bereiden je dan wel n beetje voor oP de winter, en staan je hii met allerhande raadgevin gen. Iedereen weet wel zo onder- dehand dat 't hier 's winters flink koud kan zijn. Soms wel 40 gra den onder nul. Dan kun ie je neus bijna niet buiten de deur steken zonder dat hii bevriest. Het zal de meesten wel mee vallen (ons tenminste wel) wat je hier met je loon kunt doen. De huishuren zijn wel tameliik hoog. voor een behoorlijk huis betaal je 50 a 60 dollar per maanl, maar de rest van het levensonderhoud is beslist véél goedkoper dan in Holland De meesten komen hier met de bedoeling na korten tijd zelfstandig te worden en dat ge lukt. ook bijna iedereen. Het „is natuurliik wel zaak de eerste tijd flink te sparen, maar dat kan ook. En als je dan nog de steun hebt van een paar grote kinderen dan lukt het zeker. Dat neemt niet weg dat er hier toch ook heel veel mensen zijn DEN HELDER. Een der slachtoffers van het tragisch onge luk met het K.L.M. toestel „Ko ningin Juliana" is de gepension neerd kapitein ter zee van de technische dienst der Koninklijke Marine ir. N. J. C. Smit. Hij bereikte de leeftijd van 50 jaar. Toen de oorlog in 1940 uit brak bevond hij zich op het Ne derlands marine-eskader in de Oost. Hij vervulde er de functie van chef der machinekamers op de „Piet Hein". Ir. Smit was een der zeer wei nigen, die de slag op de Javazee heeft overleefd. Lange tijd dreef hij na de on dergang van zijn schip op een vlot op zee rond en na wonder baarlijke redding kwam hij op Lombok aan land. Onmiddellijk nam hij hier de leiding op zich om reddingspogingen te onderne men ten einde te trachten nog mannen van de gezonken oorlogs bodems op te pikken. Het is ook aan zijn onvermoeid optreden te danken, dat het plaatselijk hoofd van Lombok onder zijn leiding verscheidene reddingsexpedities uitrustte naar omliggende eilan den om naar overlevenden te zoe ken. Daarbij is men er o.m. in geslaagd op een klein eilandje op een onbereikbaar stukje strand twee mannen, die de hongersnood nabij waren van een wisse dood te redden. Twee anderen waren helaas reeds van uitputting ge storven. Na de volgende jaren in Ja panse krijgsgevangenschap te hebben vertoefd keerde ir. Smit naar Nederland terug, waar hij nog enige jaren een functie ver vulde bij de staf van de com mandant Zeemacht. Vorig jaar werd hij als kapi tein-ter-zee gepensionneerd. Sinds korte tijd was ir. Smit chef van de technische dienst bij de rederij Marktbericht BEEMSTER, 21 Maart. Witlof 34—52; rode kool 1621; spruit- kool 3862; boerekool 58; spi nazie 5260 per 100 kg; sla 11 13 per 100 stuks; andijvie 5260 per 100 kg; radiis 18 per 100 bos; rabarber 4255; rode bieten 15 22; winterpeen 715; uien 21 30; prei 2337 per 100 kg. Ajppels: Bellefleur 1636; Bram- fey Seedling 2444; Goudreinette 3963; Jonathan 2773; Present van Engeland 3472; Zoete Win- terkroon 1539. Peren: Winter- jan 3152 per 100 kg. Vinke en Co. te Amsterdam. Eind vorig jaar vertrok hij per vlieg tuig naar Kaapstad en vervolgens per tanker naar de walvisvaarder „Willem Barendsz" om op deze dienstreis gegevens te verzamelen die van groot nut waren voor de bouw van een nieuw schip voor dit doel. Hij was onlangs per tan ker van de „Wilem Barendsz" naar Kaapstad teruggevaren en keerde thans per vliegtuig naar ons land terug. Ir. Smit, die een zwager was van de huidige staatssecretaris van marine, was gehuwd en va der van twee kinderen. Hij woon de sinds zijn repatriëring in Hil versum. Voor menigeen van onze lezers zal de titel van het bii Romen en Zonen te Roermond verschenen werkje „Opstellen over Forensi sche Psychiatrie" wel min of meer -afschrikwekkend zijn. Mis schien voelt men de neiging in zich opkomen er verder geen aan dacht aan te schenken. Toch zou men zich daarin vergissen. Hoe vaak leest of hoort men niet dat bii een of andere rechts zitting een psychiatrisch rapport wordt uitgebracht of een onder zoek naar de geestesvermogens van de delinquent wordt gelast. In het gewone dagelijkse leven ontmoet men herhaaldelijk voor beelden van- allerlei psychische afwijkingen en eigenaardigheden die meermalen aanleiding kunnen geven tot verdere onaangenaam heden of zelfs ingrijpen van de politie. Dan komt de zaak voor de rechter: maar waarop heeft deze zijn uitspraak te baseren? Op het koude recht alleen? Of moet hij rekening houden met allerlei menselijke omstandigheden? De psychiater heeft hier ook zijn woord ten volle mee te spreken. Van deze psychiatrische weten schap in zover zij in aanraking komt met de rechtspraak, bestaat geen leerboek. Het terrein is hier nog zo goed als onverkend. Dr. Havermans, de bekende genees heer-directeur van de psychiatri sche inrichting te Venray, noemt zijn boekje dan ook bescheiden „Opstellen", maar zij leggen om zo te zeggen al de grondslag van een groter breder werk. Hef zijn niej; enkel intellectuelen als rech ters, dokters, juristen en geeste lijken tot wie het zich richt. Een bredere kring, ook onder onze lezers, zal zich voor dit onder werp, waarmee men op een of andere manier zo vaak in het le ven te maken heeft, interesseren. Bibliothecaris WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. VERSPREIDE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen maar later ook verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit uiteenlopende richtingen, later hoofdzakelijk tussen Zuid en ZuidWest. Weinig verandering in temperatuur. die er niet naar streven om zelf standig te worden, eenvoudig om dat ze het als werknemer in één woord best hebben. Ze wonen in een prima huis, éten en arin- ken er heel goed van en rijden in een eigen auto, terwijl in huis de electrische wasmachine en koel kast niet ontbreken. Geen wonder dat ze niet veel zorgen kennen en dat kun ie ook best aan hat type mensen zien en merken in de omgang. Ze ziin vlot, behulp zaam en hartelijk, wat ie vooral in de eerste tijd zo goed doet. En van standsverschil is al heel wei nig sprake. Dai was voor ons al heel dui delijk b.v. op Kerstavond. Mijn man werkt als monteur in een groot garagebedrijf en oP Kerst avond werden allen met hun vrouwen uitgenodigd om bii „de baas" aan huls te komen. En daar allen bii elkaar in hun kolossale salon gingon de baas en z'n vrouw zelf rond met drank en allerlei heerlijkheden. Ze sloofden zich letterlijk uit om het allen naar de zin te maken. Dat was nou echt op z'n Canadees. Hoewel ilc niet zou durven beweren, dat er ook geen minder goede dingen ziin. Het Kerstfeest vieren ze hier b.v. op geen stukken na als in Nederland. Voor de niet-Katholie- ken is het alleen een feest van kerstbomen en kalkoen, plus een ongelofelijke hoeveelheid drank en lekker eten. Maar ze weten niet wat ze eigenlijk vieren. En na tuurlijk geven ze cadeautjes met Kerstmis, want St. Nicolaas is volslagen onbekend. Wij zullen dat straks ook wel moeten doen, omdat je daar met kinderen op den duur niet buiten kunt. Het Kerststalletje in huis is voor de moesten iets nieuws. Dus waren we blij dat we dat uit Hol land hadden meegebracht. De kinderen die bii ons kwamen, vonden het wat mooi, want ze hadden zoiets nog nooit gezien. En een Kerstboom heeft ieder een. Die hak je vlakbij zelf en neemt hem mee. De Nachtmis was precies om 12 uur 's nachts, maar héél erg mooi. Natuurliik klinken die Engelse kerstliederen eerst wat vreemd in ie oren. De kerk was zo vol dat de portaal- deuren oPen werden gezet om de mensen buiten de gelegenheid te geven de H. Mis bii te wonen. Het vroor 28 graden, dus het werd wel wat fris binnen, maar dat had iedereen er graag voor over. De kerk is natuurliik flink verwarmd anders zouden de mensen bevro ren raken. Op het ogenblik krijgt de zon echter alweer heel wat AARDVERSCHUIVING Bij BANDUNG Dertig doden DJAKARTA, 24 Maart (A.F.P.). Tengevolge van een grote aard verschuiving, die zich Zondag morgen te Tjiboda bij Bandung voordeed, zijn dertig personen om het leven gekomen, 41 gewond en acht vermist. De slachtoffers zijn voor het merendeel vrouwen en kinderen. Volgens het Nieuwsbureau An- tara raakte een aardmassa van zestien meter hoogte en vijftig meter lengte van een heuvel los tengevolge van de aanhoudende regen en bedolf de mensen, die op een rijstveld aan het werk waren. Negen der gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. SCHAGEN De welpenpa- trouliles van de verkenners van de St. Christoforusparochie heb ben weer een echte Akela. Za terdagmiddag is ze in het wel- penhol op het SRC-terrein door de aalmoezenier kanelaatl Pronk en Hopman Zomerdijk geïnstal leerd, voor het front van de ge hele troep. In ziin felicitatietoespxaak stel de de aalmoezenier Akela Koo men aan alle welpen ten voor beeld, omdat zij ondanks de al lergrootste moeilijkheden wist vol te houden en op deze dag een in tensieve voorbereiding van vele jaren eindelijk met succes be kroond ziet. In het leven bereik je niets goeds vanzelf. Alles moet veroverd worden, meit inzet van je hele persoon. En zelfs dan kan het nog lang, ja heel lang duren, voordat ie er in slaagt. Dat eist een enthousiast volhouden, elke dag opnieuw, en onverdroten iiveren voor het gestelde ideaal. Heel veel ionge mensen vergeten deze grote levenswet. Maar de welpen van Akela Koooien zul len er steeds aan bliiven denken, ook in hun latere leven. Mogen zii op hun verder levenspad nog steeds met vreugde terugdenken aan de jaren dat ze welpen wa ren en onder leiding stonden van Akela Koomen, Raksia v.d. Brink en Beghera Pannekeet, wegens de vreugdevolle, leerrijke en be zielende uren hier doorgebracht. Na de installatie-plechtigheid werden door de jongens enkele prettige en interesjsante binnen- en buitenspelen uitgevoerd, waar aan gedeeltelijk zelfs door 'de Aalmoezenier, de Hopman en de afgevaardigde van hert Groeps- comité werd deelgenomen. W.G.W. junioren wirtnen opnieuw testbeker DEN HELDER Opnieuw heb ben de WGW-junioren beslag we ten te leggen op de wisselbeker van de junioren-test. Aan deze test werd deelgenomen door HC SC. Helder, HRC, JVC en WGW. De WGW-junioren v. Duin, Laan en Laagland wisten met 42 <-/, pnt. de beker voor de twee de maal te veroveren. Helder be haalde 42 punten, HCSC 37, JVC 37, HRC 36% en Watervogels 32 K punt. kracht en overdag is het buiten heerlijk, hoewel het 's nachts nog flink vriest. In Februari heeft 't de eerste weken stevig gedooid, en dientengevolge ziin de wegen spiegelglad. Maar 't verkeer gaat door of er niets aan de hand is, al weten de meesten zeer goed dat het vrij gevaarlijk is vooral in de heuvelstreek. Laten we hier voor deze keer mee besluiten- Wii heten alle nieuwe emigranten alvast van harte welkom, en hopen dat ze allemaal een goede tokonist tege moet gaan. In elk geval is de „Zuiderkruis" stukken beter in gericht als destijds onze „Volen- dam' was., gelijk we van nieuw komers hoorden. En dat is alvast een felicitatie waard. De incidenten, welke zich in Columbia hebben voorgedaan en welke een Amerikaanse zendeling het leven hebben gekost, zijn het onderwerp van een schrijven, dat 250 vooraanstaande burgers van Columbia hebben gericht aan de ambassadeur der Verenigde Sta ten van Columbia. In dit schrij ven betreuren zij de gewelddaden die tegep de Amerikaanse zen delingen worden gepleegd door een bepaalde groep van de bevol king, doch tevens de beledigende propaganda, die door sommige Amerikaanse zendelingen wordt gebruikt bij hun zendingswerk onder het bijna 100 pet. Katho lieke Columbiaanse volk. Van Protestantse zijde, vooral uit Amerika, spreekt men van deze incidenten als van een open lijke vervolging van het Protes tantisme in Columbia. Bovengenoemde brief aan de Amerikaanse ambassadeur werd bekend gemaakt een week nadat de „Evangelische Federatie", een Protestantse groep te Bogota, een iijst had gepubliceerd, waarin zij 23 gevallen hadden aangeduid van vervolging van Protestanten. In een dezer gevallen werd een zendeling van de Adventisten van de Zevende Dag neergeschoten, in een ander geval zou een zen deling door een lid van de bere den politie zijn mishandeld. Van de ruim 11 millioen Co lumbianen zijn er 10.500.000 Ka tholiek. De Katholieke Kerk is Staatskerk, doch de grondwet ga randeert vrijheid van godsdienst. Uit de brief citeren wij het volgende: „Wij, Columbiaanse burgers, geven uitdrukking aan ons ge voel van spijt over de incidenten in ons land, welke schade hebben berokkend aan enkele burgers der V.S., behorende tot secten en Protestantse verenigingen, die hun overtuiging in ons land pro beren te vestigen en te bevor deren" „Wij eerbiedigen de gewetens vrijheid en de vrijheid van ere dienst. Maar tezelfdertijd wensen wij te Uwer kennis te brengen, dat de openbare propaganda, wel ke sommige Amerikaanse gods dienstige genootschappen, aan wie Columbia grootmoedig gastvrij heid heeft verleend, erop gericht is het Katholieke geloof, dat de overweldigende meerderheid van het Columbiaanse volk belijdt, te vernietigen en te bestrijden. De propaganda wordt dikwijls ge voerd op een beledigende en on beschaamde manier, die goede Protestanten onwaardig is en be ledigend voor ons, omdat de wijze van propaganda veronderstelt, dat ons land een missieland is". Het was fees; aan, want cor de grote rood allemaal blije tegen Eindhoi eens de iand Spannender e verdienstelijke melding, terwi en nu de do hoort Quick K deed daar he Zonder zelf Haarlem toch had. DWS wa. verstandig om de Boys gelijk 00 werd, pl, aanvalslinies. 1 niet veel krac In de eerste b weinig geschot verprutsten Boys) en Pitte; S) enkele goedi blonk zoals ge Kil uit. DWS voor de gebit en de Boys m Bruggemans st' Voor Velocit; van Heerenvee Theole (21) genvaller. Jon] Heerenveen ee; 3 punten aehte voor de Gronir somber uit. GV zeer gewijzigde zonder Pais) vt doorn. Het we houdt er van o prestaties voor De sterke vei Gooi werd niet maal gepassepr maal na de n was 15. In 1B beteke lijke spel van dat Achilles, m warden verliez in put kwam ti Oosterparkers 2 wint, is er w voor de Assenai echter nog niet. met een geheel valslinie. Thans meerd: Theunia foort, Zeiler, Jat met niet mindt DOS. Dat de se lag aan het zv van de Utrecht rust kwam met punten van D. tot een kwartie gebeurde er vei ders meer, toen gen het plotseli pen. Binnen vijf 50 door Zelle vroeger overgeb spelers). De ui en Van der M< speelden in een wedstrijd met 1 nuten voor de re RCH uit een pj de leiding, maar offensief maakt tweede helft vo ENSCHEDE Met blanke sta D.W.S. te Eni Geen der beid komen. Spelmo Koster is de i juist iets te vl de thuisclub. Eerste Klasse AGOVV—GVAV Ensch. BoysDIA t GooiFrisia TheoleH'veen Haarlem 22 DWS 22 ■Heerenv. 22 AGOVV 22 t Gooi 22 EDO 22 Ensch. B. 22 Frisia 22 He Volew. 22 GVAV 21 Elinkwijk 21 Go Ahead 22 Theole 22 Velocilas 22

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2