Eens een fiere K.LM.-machine, thans 'n wrak tussen de dennen Geheimen der Natuur Behandeling zaak Fedde Schurer NIET zonder incidenten pil ian HET WONDER DER LIEFDE Niet ver vanwaar in 1935 de Leeuwerikneerkwam RADIO Dr. A. F. J. Portielje gehuldigd na vier eeuwen ontsluierd TE VROEG GEJUICHT Felle reactie van politie op pamflettenverspreiding Naar wij vernemen Stars and Stripes soldatenkrant STIEFKIND IN KASTLADE I door Otto Biihrs MAANDAG 24 MAART 1952 PAGINA 7 Laag hing het wolkendek Zaterdagmiddag over Schiphol, toen daar langzaam de gegevens binnen kwamen over de ramp, die de nationale luchtvaartmaatschappij had getroffen. Reeds hin gen de vlaggen halfstok in de motregen. Het personeel deed gedrukt zijn werk. Tussen de stammen van een dennenbos bij Frankfort lag een KLM-machine, verbrijzeld. De DC 6, de „Koningin Juliana", zou nooit meer op zijn thuishaven terug keren. De huldiging van de K.L.M.- functionaris, de heer Sillevis, die juist zou zijn begonnen, werd on middellijk uitgesteld, toen het be richt van de ramp Schiphol be reikte. Aanvankelijk meende men dat de „Beatrix" was verongelukt, doch een A.N.P.-verslaggever zag deze machine omstreeks het mid daguur op Schiphol staan. DINSDAG 25 MAART 1952 HILVERSUM I, 402 m 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram. muz.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram. muz.; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 R.V.U.: Dra W. J. Bladergroen: Psychologie der pu- berteitsiaren: Puberteit; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Orkestcon cert; 12.30 Land- en tuinbouw - mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.30 Mededelingen of gram. muz.; 13.35 Pianoduo; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram. muz.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram. muz.; 15.30 Onze Amerikaanse buren; 16.00 Exquise muziek; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram. muz.; 17.30 Sopraan en piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram. muz.; 18.30 R.V.U.: Dr C. van Rijsinge: Verleden, heden en toekomst van het Nederlandse landschap; 19.00 Voor de kinde ren; 19.05 Pianospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Fanfare-orkest; 19.45 Causerie over de Internatio nale Voorjaarsbeurs; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 Vragenbeantwoording; 21.30 Pro menade-orkest; 22.05 „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II, 298 m 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Klein koor; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram. muz.; 8.55 Hoogmis; 10.15 Gram. muz.; 10.40 Schoolradio: 11.00 Voor de huis vrouw; 11.30 schoolradio; 12.00 Angelus: 12.03 Gram. muz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amuse mentsmuziek: 14.00 Viool en piano 14.30 Gram. muz.; 15.00 School radio; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rege ringsuitzending: J. A. van Beuge: „Het werk van de zending in Nw- Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 Ac tualiteiten; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Amusementsmuziek; 19.00 Gram. muz.: 19.40 ,,Dit is leven", causerie: 19.50 Lichte muziek: 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Gram. muz.; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solisten; 22.15 Gram. muz.; 22.25 Kamerorkest en solisten; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender: 23.00 Nieuws: 23.15 „Ge zond gezin", causerie; 23.2524.00 Gram. muz. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 25 MAART 1952 Experimenteel televisieprogram ma van de VARA: 20.15—21.45 1 Kfe gewoonheid van het glas 2 weeroverzicht- 3 Film. 4. „In kleuren en geuren". Pauze. 5. Kunstzwemmen. De „Koningin Juliana" stortte neer, slechts enkele kilometers van de plek, waar in 1935 het K.L.M.-toestel de „Leeuwerik" neerkwam. Toen kwamen alle zeven inzittenden om het leven. Terstond na de bekendmaking van het gebeurde, begonnen be wijzen van deelneming op het al gemeen secretariaat van de KLM binnen te komen. De Nederlandse Omroep nam na de extra nieuws uitzending en na de uitzending van 1 sur een minuut stilte in acht. KRO en VARA lieten ver schillende uitzendingen van lich ter gehalte vervallen. Bemanning De bemanning van het veron gelukte toestel bestond uit: ge zagvoerder L. E. J. Poutsma, 33 jaar, gehuwd, 2 kinderen; 2de be stuurder J. J. Gart, 35 jaar, ge huwd, 2 kinderen; 3de bestuurder A. M. v. d. Stelt, 24 jaar, onge huwd; 1ste radiotelegrafist C. Hoefnagel, 34 jaar, gehuwd, 2 kinderen; 2de radiotelegrafist S. de Waard, 29 jaar, ongehuwd; lste boordwerktuigkundige C. v. Etten, 25 jaar, gehuwd, 1 kind; 2de boordwerktuigkundige H. v. d. Lee, 26 jaar, gehuwd, 1 kind; lste steward F. J. Koershuis, 36 jaar, gehuwd, 2 kinderen; 2de steward J. Blaauw, geboren te Assen, 28 jaar, gehuwd, 2 kinde ren; stewardess mej. A. J. G. Gautier, 26 jaar, ongehuwd. Zij is de enige van de bemanning, die het leven er af bracht. In de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam is Zaterdagmiddag dr. A. F. J. Portielje, die op 1 Maart j.l. zijn functie van hoofd van de voorlichtingsdienst van Artis (ja renlang was hij inspecteur van de levende have van de dierentuin) heeft neergelegd, gehuldigd. Het woord werd gevoerd door dr. J. Verwey, voorzitter van de commissie van voorbereiding, die zeide, dat dr. Portielje kon terug zien op een goed besteed en waardevol leven. Burgemeester d'Ailly zeide trots te zijn op deze burger van de hoofdstad, die het gehele land aan zich heeft ver plicht. Namens het huldigingscomité werd dr. Portielje een couvert aangeboden, waarvan de inhoud hem en zijn vrouw in staat zal stellen een van hun hartewensen, een bezoek aan hun kinderen in Canada, te realiseren. De eerste handtekening in het bijbehorende album met de namen der schen kers, is die van H.M. de Koningin. VIER EEUWEN LANG hebben geleerden en avonturiers gezocht naar de oorsprong van de Orinoco, Zuid-Amerika's derde grootste rivier, die met haar geelgetinte wateren dwars door Venezuela stroomt, voordat ze ten zuiden van Trinidad in zeer moerassige delta, de Oceaan bereikt. Ergens in het Zuid-Westen, diep in de wildernis der Parima-bergen, moest de oorsprong van de rivier te vinden zijn. Spaanse conquista dores zochten er naar, in de over tuiging dat ze daar ook het ge heimzinnige Goudland El Do rado zouden ontdekken. Hal verwege Venezuela gekomen, be vonden ze dat de rivier uit meer dere stromen ontstond, de voor naamste kwam uit het zuiden en die volgden ze, zonder ooit hun doel te bereiken, het oerwoud was te ondoordringbaar. Paters Jezuieten kwamen tot Esmaralda, een kleine nederzetting, in het groen verscholen. Verder zuid waarts zijn ook zij niet gekomen. In 1800 is Friedrich von Hum boldt een 50-tal kilometers ver der gevorderd, hij vond een sprookjesachtige plantenwereld en ook ontdekte hij dat de Ori noco in verbinding staat met de Amazonestroom. Sinds 1900 is herhaaldelijk be richt dat nu eindelijk de bronnen der hoofdrivier waren gevonden, het laatst nog in 1931. Telkens echter moest achteraf worden medegedeeld, dat men zich had vergist. In Mei van dit jaar ondernam majoor Iribarren, in opdracht der Venezolaanse regering, de zoveel ste expeditie. Vele jaren had hij in de oerwouden van Venezuela rondgezworven en hij was volko men op de hoogte met alle moei lijkheden aan zo'n tocht verbon den. Na zorgvuldige voorberei ding trok hij met een uitgelezen staf van medewerkers de wilder nis in. Ze bereikten Esmeralda, waar ze geruime tijd moesten blijven, want moeraskoorts en voedselgebrek deden zich gevoe len. Per vliegtuig werden levens middelen en medicijnen „ge- Hroot" en kort voor Allerheiligen trok Iribarren weer verder. Mid den November ontving de rege ring een radiobericht van de ex peditie, luidende: „In naam van de Almachtige God, met hulp van mijn dapper gezelschap, heb ik mijn opdracht vervuld. Ik heb onze vlag geplant op de plaats, waar de Orinoco ontspringt". Het geografisch instituut van New York informeerde om nadere gegevens en van Dr. José Cruxent archaeoloog der expeditie, ont ving het dezer dagen de bevesti ging dat het vier eeuwen oude mysterie was opgelost, 't Moet een tocht geweest zijn zó avon tuurlijk, als er zelden een in de wereldgeschiedenis heeft plaats gevonden. LEEUWARDEN Er zl)n te Leeuwarden op de dag voorafgaan de aan de behandeling door het Hof van de zaak Schurer, door een groepje jongelui pamfletten verspreid. Aan velen was dit feit niet bekend en het was wellicht ook nimmer bekend gewor den, wanneer er van de zijde van de Leeuwarder justitie en politie niet een merkwaardig felle reactie op was gevolgd. De officier van justitie en de commisscnris van politie zijn met een inspecteur en vijf rechercheurs op het oorlogspad gegaan en deden een inval bij een cyclostyle-inrichting. Er volgde ook op andere adres sen nog 'n bezoek, jongelui wer den naar het bureau gehaald, er gens werd een huiszoeking vei- - richt, nachtelijke verhoren wer den afgenomen en de Friese dich ter Marten Sikkema werd in hechtenis genomen. De omvang van dit onderzoek en de wijze waarop het geschiedt zou haast doen vermoeden dat 't niet meer 0m het verspreiden van enkele pamfletjes gaat, ook al wordt daarin dan gesproken Qver „Schalkhaar-methoden" van de politie. We hebben echter ook nog niets gehoord oyer het vinden van opslagplaatsen met Friese bommen, Striidboun-kanonnen en dergelijke. Blijkens 'n verslag in de „Leeu warder Crt." heeft de heer P. Wijbenga, te Leeuwarden, spre kende op een bijeenkomst te Oen- kerk, de methoden van de justi tie in Friesland fel afgewezen. Hij vroeg, of de Friezen Neder landers van de tweede rang zijn en of voor de Hollanders soms 'n gemakkelijker recht geldt dan voor de Friezen. Ik waarschuw de jus titie en politie in het openbaar, aldus spr., niet door te gaan op deze weg. Wij kunnen veel ver dragen, maar wij zullen er ons niet bii neerleggen, dat iemand wie dap ook, ons in ons recht te na komt. In de „Heerenveense Koerier" schrijft F. S (churer) over de laatste gebeurtenissen: De kranten, die stuk voor stuk hun voldoening hebben uitge sproken over 't rustig en waar dig verloop van de rechtszaak te gen de Friese beweging, die Dins dag voor het Leeuwarder Ge rechtshof diende, hebben te vroeg werd de 41-jarige schipper J. de J. uit Rotterdam, toen hij te Vlissingen in de duisternis op zoek was naar zijn schip, dat in de Binnenhaven lag, op het spoor weg-emplacement door een trein gegrepen. Hij zal waarschijnlijk zijn been moeten missen; heeft een zware binnenbrand Zaterdagmiddag ernstige schade veroorzaakt in de parfumerie- fabriek Rhodel in de Nieuwe Ha venstraat te Den Haag. Een ver trek op de tweede etage brandde geheel uit. Andere ruimten liepen aanzienlijke waterschade op; zijn Duitse douane-beambten er Zaterdag in geslaagd te Geldern aan de Nederlands-Duitse grens de hand te leggen op een auto met meer dan duizend kilogram koffie. De smokkelaars wisten te ontkomen; werd Zaterdagmiddag onder grote belangstelling de nieuwe omleidingsweg in de gemeente Sassenheim in gebruik gesteld. De burgemeester releveerde in zijn toespraak de moeite, waar mede de aanleg is gepaard ge gaan; bestaat de St. Aloysiusstichting „De Heibloem" te Heythuysen op 2 Juli a.s. honderd jaar. In totaal hebben reeds ruim 6000 jongens hier een opleiding ontvangen van de broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten; wordt op Zondag 30 Maart a.s. in het Museum Amstelkring te Amsterdam een tentoonstelling geopend, gewijd aan de Passie spelen in Tegelen. Bij de opening zullen drie hoofdvertolkers ge deelten uit het spel ten gehore brengen. gejuicht. Werd die zitting ge kenmerkt en beheerst door de no bele stijl van de president van 't Hof, Mr. Wedeven, de volgende dag deed de stijl van Mr. Hol lander en van de 16e November weer zijn intrede in de stad. Schrijver noemt het versprei den van deze pamfletten een tac tische fout. ook al stond deze in SCHAAP IN CONFLICT MET ZljN SPIEGELBEELD Een schaap uit Emmen heeft een vreemde eerste lentedag achter de rug. Een garagehouder wilde in zijn etalage een indruk geven van de lente, zijnde het jaar getijde, dat naar zijn me ning het meest geschikt is om een nieuwe bromfiets aan te schaffen. Het schaap en de twee lammeren kregen tot taak door hun levende aanwezigheid mede de aan dacht te vestigen op de bromfiets, de lente en de zaak. De dag verliep vredig. Het schaap graasde één voor één de groene zoden kaal. Toen het avond werd was het echter met de rust en vrede gedaan. De etalage lampen gingen aan en daar door werden de ruiten als spiegels. Het schaap ontdekte plotseling aan gene zijde van de ruit een „ander" schaap, dat de onbeleefdheid had al zijn bewegingen na te boot sen. Het echte schaap be sloot de soortgenoot een af straffing te geven. De soort genoot deed evenzo. Het einde van het liedje was een versplinterde grote etalage ruit, in welks scherven, tot voldoening van het schaap, ook de boze illusie haar roemloos einde had gevon den. geen verhouding tot de politione le blunder van Knuppel-Vrijdag. Na de gebeurtenissen besproken te hebben welke op de versprei ding van de pamfletten zijn ge volgd, besluit 't artikel als volgt: Wij, die nog op vrije voeten zijn, geven de Leeuwarder auto riteiten in ernstige overweging, niet op deze weg door te gaan. Het is hun taak niet, de verschil lende stromingen in het volksle ven te onderdrukken, zelfs met wanneer er een eens buiten haar bedding springt. Het is beter dat de politie de vriend en bescher mer, dan de schrik der bevolking is- Wanneer de leidende figuren ondanks alles toch 't laatste pre fereren, dan zullen zij ondervin den hier met een volk te doen te hebben, waarvoor het begrip vrijheid geen loze klank is. PENSIOENEN VAN GEMEENTE-AMBTENAREN Een door de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren inge stelde commissie van advies heeft dezer dagen haar rapport over de positie der gepensionneerden vol tooid en dit aan het bondsbestuur uitgebracht. Leden van de com missie waren de heren H, Th. Klein, oud-directeur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (voorzitter), J. Haars, oud secretaris van Amersfoort (rap porteur), P. Westra, oud-contro leur der gemeentefinanciën van Heemstede, B. Bolmeyer, hoofd commies ter secretarie van Gro ningen en M. Quint, administra teur ter secretarie van 's-Herto- genbosch. De commissie bestond dus uit drie gepensionneerde en twee nog actief dienende leden. In haar rapport zegt de com missie het noodzakelijk te achten, dat de pensioenen gelijke tred houden met de verhoging der lonen en salarissen. Met de laat stelijk in 1951 toegekende ver hoogde toeslagen op de pensioe nen js men voor de gemeente ambtenaren bij lange na niet ge komen tot hetgeen voor d werknemers in het vrije bedrijf en voor het personeel in over heidsdienst is gedaan. De commis sie meent te mogen opmerken dat de vergelijking tussen pen sioen en verzekering onaanvaard baar is omdat de overheid de mo rele plicht heeft op voldoende wijze en irf voldoende mate voor haar oud-ambtenaren te zorgen. De gepensionneerde heeft er recht op, dat de overheid ten aanzien van de pensioenen dezelfde nor-, men aanlegt als ten aanzien van de salarissen en lonen. WASHINGTON. Terwijl de Amerikaanse soldaten over de ge hele wereld de vrijheid helpen verdedigen, blijven zij op de hoog te van het wereldgebeuren door middel van het blad „Stars and Stripes", net zoals de kranten die de soldaten thuis lezen. Het grootste gedeelte van het personeel van de krant wordt uit het leger gerecruteerd, doch ook andere wapens zijn vertegenwoor digd. De verslaggevers vechten in alle voornaamste gevechtseenhe den in Korea, en velen van hen waren gewond wanneer zij ver slag over het gevecht uitbrachten. „De Stars and Stripes" werd tijdens de eerste wereldoorlog ge boren en bereikte zijn hoogtepunt in de tweede wereldoorlog toen er 30 edities van uitgegeven wer den om de lezers in alle delen van de wereld een plaatselijk blad te geven. Op het ogenblik worden er van deze krant een Koreaanse, een Europese en een Stille Zuid zee editie uitgegeven. De totale oplaag is 240.000, waarvan er in Korea 72.000 gedistribueerd wor den. Om de verspreiding zo vlug mogelijk te doen plaatsvinden wordt de Stars and Stripes vaak uit vliegtuigen gegooid naar de soldaten aan het fronhin Korea. De Stars and Stripes heeft 16 pagina's en streeft er naar de Amerikaanse soldaat op de hoog te te houden van het nieuws uit het vaderland, het wereldgebeu ren en de ontwikkelingen in het leger. Het leger publiceert 146 kranten in de V.S., 22 in Europa, en 48 in Korea. Dit is, zoals de legerautoriteiten het noemen, de grootste dagbladcombinatie. Advertentie'/ Hebt U misschien in Uw porte feuille (of in een la) een briefje van vijfentwintig of honderd als „stiefkind"? Briefjes, die U niet graag uitgeeft, doch liever be waart! Laat zo'n „stiefkind" dan toch iets voor U doen, namelijk: aangroeien tot twee „stiefkinde ren"! Nu kan dat. Elke f 100. (of f 25.belegd in een Rente- spaarbrief van de Nationale Wo ningbouwleningen is over 19 jaar aangegroeid tot meer dan het dubbele. Rentespaarbrieven zijn verkrijg baar bij banken of commissior.- nairs in effecten (in stukken van f 100.en f 25.en bij post kantoren (in stukken van f 25. U kunt ze ook bestellen bij de Postcheque- en Girodienst. 'JAN v. RIEBEECK- HERDENKING IN ZIJ ID-AFRIKA %r> I ..il' ïi :i': 5'a, Cf, t v: a' V' 1 De Jan v. Riebeeck- tentoonstelling, welke thans te Kaapstad wordt gehouden ter herdenking van de aankomst van de eer ste Nederlanders, is de grootste tentoonstel ling welke ooit in Z. Afrika werd gehouden. Behalve een getrouwe copie van de markt te Culemborg, de plaats waar Jan v. Riebeeck in 1618 werd geboren, is er ook een nieuwe ,Drommedaris', geheel gebouwd op dezelfde wijze als het schip waarmee Jan van Rie beeck naar Zuid-Afri- ka kwam. De nieuwe ,Drommedaris', waar mede op 5 April a.s. de landing van van Riebeeck aan de Kaap zal worden herhaald. FEUILLETON 45. Neen, mijnheer. Hii zei alleen, dat het over een belang rijke aangelegenheid ging. Hoe zag hii er uit? Groot en donker, mijnheer, met heel donkere ogen en hij sprak Spaans met een accent. Carlos herinnerde zich het voorkomen van de man. die hem geschaduwd had en vroeg toen: Glad geschoren, Brosio? Neen mijnheer. Hij droeg een snor met lange punten. Caibados knikte en dacht een ogenblik na. Hij was er nagenoeg zeker van, dat de man, die hem geschaduwd had en de man, die hem had opgezocht, een en de zelfde waren. Hij wierp opnieuw een blik op het kaartje. De naam M. P Mataxos zei hem niets. Hij was er zeker van, dat hij hem nooit te voren had gezien of ge hoord. Na een poosje zei hij: Ik zal tot tien uur hier blij ven, Brosio. Als die man terug komt. kun je hem binnen laten. Jawel, mijnheer. Carlos ai zijn eenzaam diner, in gedachten verzonken en wierp vam tijd tot tijd een blik op het kaartje dat hij tegen de klok op de schoorsteenmantel had gezet. Hoewel hii niets wist omtrent de naam, noch omtrent de man, voelde hij zich toch een weinig ongerust en hij was bii na opge lucht. toen na het diner, Brosio de deur van de rooksalon open wierp en zei: De heer Mataxos. mijnheer. De bezoeker kwam binnen. Ca bados wierp een blik op hem en knikte toen. Ah! Ik dacht het wel. U bent het dus! Zoals u zegt, mijnheer Caba dos, antwoordde de man. Ik ben het. Carlos wees hem een stoel en antwoordde: Ik dacht het wel, mijnheer Mataxos, en het zal me een ge noegen zijn, als u me twee din gen wilt zeggen ten eerste waarom u mij deze middag hebt gevolgd en ten tweede, waaraan ik het genoegen van dit bezoek te danken heb. Vindt u het dan een genoe gen? Tot dusver heb ik er geen reden voor er anders over te denken, antwoordde Cabados welwillend. Dan hoop ik, dat u straks geen reden zult hebben van ge dachten te veranderen, hernam de bezoeker, maar men kan nooit weten mijnheer Cabados. Wat bedoelt u? Wel, ziet u, er hangt heel veel van af, hoe men de dingen bekijkt. Daar hebt u bijvoorbeeld mademoiselle Lucille Wat is er met haar? vroeg Carlos snel. - Ik vermoed, dat u verliefd op haar bent, zei de ander scherp, en ik, Pedro Mataxos, ben geko men om u te waarschuwen. Om mij te waarschuwen! Cabados schrok bij de naam Pedro en staarde zijn bezoeker aan met verbazing en vrees. Ja, om u te waarschuwen, mijnheer. Ik wil bet niet hebben. Lucille is van mij en ik waar schuw u voor 't geval u er met haar vandoor wilt gaan. Begrijpt u? Ik ben Pedro. Ik heb mijn leven lang met stieren gevochten. Ik ber« een gevaarlijk man, mijn heer Cabados. Carlos keek de man aan en lachte even als 't ware opgelucht. Mijn beste Pedro, zei hii. je kunt je Lucille krijgen. Ik voel niets voor haar U heeft vandaag met haar in uw wagen gereden, viel Ma taxos hem snel in de rede. Niet uit eigen verkiezing, hernam Cabados. Begrijp je. Pe dro? Men kan een dame niet al tijd e-en verzoek weigeren, maar ik kan je gerust zeggen dat ilk blii zou zijn als ik Lucille Fernay nooit mee-r terugzag. De man glimlachte raadselach tig. Dus het was het werk van Lucille, hè? zei hii. Ik had het kunnen weten. Heeft ze u be dreigd, mijnheer? Bedreigd? riep Cabados uit. terwijl zijn gelaat bleek werd. Wat bedoelt u? Waarmee zou ze mii kunnen bedreigen? De man stak koel een sigaret op, voor hii antwoordde en toen hii een mondvol rook had uit geblazen, knikte hij Cabados die hem met onrustige ogien zat gade te slaan, goedkeurend toe. U speelt uw rol goed. mijn heer Cabados! Maar Lucille is niet de enige, d'ie van dat zaakje in Parijs weet. Ik Pedro, weet het ook, want was ik niet het werktuig der wraak? Het werktuig der wraak? Cabados gelaat was bijna doods bleek, toen hij de woordten her haalde. Ik begrijp u niet. Neen? Er lag 'n ongelovige klank in Mataxos' stem. Hij glim lachte veelzeggend. Monsieur liegt niet goed hii is er mis schien niet aan gewend. Maar als het nodig is, kan ik het wel ver klaren. Dat zal niet moeilijk zijn. neen! Carlos Cabados keek hem aan. Mataxos lachte nog steeds, maar met een uitdrukking in ziin ogen die Carlos deed rillen. Een poos je was het zwijgen bijna pijnlijk. Carlos haalde lang en trillend adem tussen zijn tanden door, greep de leuningen van ziin stoel, totdat zijn knokkels wit zagen en kreeg toen zijn zelfbeheersing terug. Er behoeft niets verklaard te worden. Pedro, zei hii schor. Ik denk. dat iiv wel weet, wat je wilt. Geld hè? U is scherpzinnig, antwoord de de stierenvechter met een girijns. Cabados stond van ziin stoel op. Wacht, zei hij, ik ben in een ogenblik terug. Mataxos knikte en toen Carlos Cabad'os de kamer verliet, stak hii een verse sigaret op en bleef in zichzelf zitten glimlachen. Toen Cabados terugkwam legde deze een paar gevouwen papiertjes op tafel. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7