Conferentie over 't „groene plan begint vandaag in Parijs Tirol opnieuw geteisterd door reeks hevige lawines Vijf nieuwe „Ridders van de zee" kregen De Ruyter-snedaille Kc bezi HET WONDER DER LIEFDE Oud-leerling van Terschelling lost Nieuwedieper af Ook Eisenhower hoopt op Europese landbouw-integratie RADIO Op de brug van de „Willem Ruys" Naar wij vernemen Water van de Donau stijgt in onrustbarende mate Ook de radio-telegrafist van de „Willem Barendszgeëerd Met „kapitein Kromhout" en de man van de „Brandaris" en het „Schip van de week" Een zorg voor I hef Kremlin door Offo Biihrs Hero'is PACJNA 4 DINSDAG 25 MAART 19S2 Vertegenwoordigers van zeventien landen komen te Parijs bijeen om over het „Groene plan", dat tot integratie van de landbouw in West-Europa moet leiden, te spreken. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, zal in Nederland op grond van voorafgaande studies een „Adviesraad voor de Landbouw- integratie" worden gevormd. Uit deze raad zullen werkgroepen met daartoe uitgenodigde deskundigen voor iedere hoofdtak van het landbouwbedrijf worden ingesteld. De tot dusverre in Nederland gemaakte studies hebben tot de slotsom geleid, dat integratie op landbouwgebied alleen zal kunnen slagen, indien de landen zich principieel bereid verklaren een „hoge autoriteit" te aanvaarden. Aan dit standpunt zal te Parijs worden vastgehouden. Alleen met behulp van 'n der gelijke autoriteit wordt het mo gelijk geacht om tot verhoging en in evenwicht houden van de productie te geraken, alsook om prijzen en afzet behoorlijk in de hand te houden. Slechts daardoor kan een open West-Europese landbouwmarkt, zonder schokken en rampspoedige gevolgen voor de deelnemers ontstaan. In Nederlandse kringen hoopt men van harte, dat een aantal landen aan de uitwerking van 't „groene plan" zal willen mee doen. Daarnaast zal getracht moeten worden om met landen, die zich afzijdig willen houden zoals Engeland, zo nauw moge lijk samen te werken. Indien deze samenwerking tot stand komtdan zullen vele ver houdingen in enger verband, zo als de Beneluxverhouding, ge makkelijker komen te liggen. De ongelijkheid van de landbouw structuren in de Beneluxlanden die bij tijd en wijle tot kleine strubbelingen aanleiding geeft, zou dan in een groter verband kunnen vervloeien, waardoor het Laudbouwprotocol overbodig zou worden. Over de positie, welke West- Duitsiand te Parijs zal gaan inne men, bestaat te Den Haag nog geen volledig duidelijk beeld. Beschouwt men de posities, die dit land door de industrie ener zijds en door de georganiseerde landbouw anderziis worden inge nomen, dan zou de regering, in dien deze aan het ..groeneplan zou willen meedoen, voor zeer moeilijke vraagstukken komen te Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers De Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers hield Zaterdag jl. te Utrecht zijn alge mene jaarvergadering. Telegram men van aanhankelijkheid werden gezonden aan de koningin en aan de beschermheer van de bond, Prins Bernhard. Als voorzitter van het hoofdbe stuur werd herkozen de heer W. Ch. J. M. van Lansehot, ridder Militaire Willemsorde, terwijl kapitein J. Linzel en drs H. Eike naar aan dit bestuur werden toe gevoegd. Besloten werd volledige mede werking te verlenen aan de grote acties van de World Veterans Fe deration voor vrede in vrijheid en revalidatie van alle oorlogsinva liden, waar ook ter wereld. In dit verband zullen binnenkort ook van Nederland uit geregelde 14 daagse radio-uitzendingen geschie den. De World Veterans Federa tion omvat thans 14 millioen oud strijders uit 14 landen. V.' rï., - V v; 'C PROGRAMMA- WOENSDAG 26 MAART 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7,18 Gramofoonmu- ziek; S.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek (9-309.35 Wa terstanden); 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Piano- duo; 10.45 Voor d. vrouw; 11.00 Gra- mofoonmuziek; 12.00 Voordracht; 12,15 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Dansmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Semi-klassieke muziek; 13.40 Or gel en zang; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kin derkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16,00 Voor de jeugd 16.50 Regeringsuitzending: Drs. L. Coomans de Ruiter: „Natuuronder zoek in Indonesië": 17.05 Voetbal- reportage (om 18.00 Nieuws); 19.00 Gramofoonmuziek: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade-or kest en solist; 20.50 „Jeannie", hoorspel; 22.10 Strijkkwartet; 22.45 „De weg naar vrijheid", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.25 Gramofoonmuz.; 23.4524.00 Idem. HILVERSUM IX, 293 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek: 11-25 „Het droomkas teel van Harold van Avezathe", hoorspel; 12.00 Altviool en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Amusementsmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws: 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Mandolinemuziek;; 13.50 Strijkkwartet; 14.15 Metropole or kest en solist; 14.45 Voor de meis jes; 15.0 Jeugdconcert; 15.45 Zigeu- nermuziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gramofoonmuziek; 17.30 Or gelspel; 18.0 Nieuws; 18.15 Militai re Kapel; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- on Verenigings leven"; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerberich ten; 20.10 Commentaar Familie Competitie- 20.20 Residentie orkest en solist; 21.30 Lijdensoverdenking; 22.00 Zangavond; 22.30 Internatio naal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.15 Gramofoon muziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind", causerie; 23.3524.00 Gra mofoonmuziek. staan. De Duitse industrie zou waarschijnlijk deelneming steu nen, maar of de landbouw, met zijn vaak duidelijke onderstroom voor bescherming, tot algehele medewerking zal kunnen worden overgehaald, is nog een open vraag, vandaar, dat uit Bonn uit latingen komen als: „wel mee doen, doch voorlopig alleen voor suiker en tarwe en voorts maar voorzichtig aan, een langzame, geleidelijke ontwikkeling". Het Franse standpunt is posi tief. Vandaar, dat de Franse re gering via het secretariaat van de Raad van Europa, de zeven tien OEES-landen tot de confe rentie uitnodigde. Het staat vrij wel vast, dat al deze landen aan dc uitnodiging gehoor zullen ge ven. Inhoeverre zij zich officieel doen vertegenwoordigen, dan wel als waarnemers aanwezig zullen zijn, is nog niet recht duidelijk. Van Amerikaanse zijde is er eveneens grote belangstelling voor het „groene plan" Ook uit het hoofdkwartier van de NAVO. in het bijzonder van generaal Eisenhower, is verno men, dat integratie van de land bouw in West-Europa zeer gaar ne zal worden gezien. Dat een open landbouwmarkt in dit ge bied voor de defensie van enorm belang kan zijn, wordt schier overal onderschreven. Minister S. L. Mansholt zal de Nederlandse delegatie naar de conferentie over landbouw-inte gratie van West-Europa leiden. ROTTERDAM Kapitein C. C. Goedewaagen, te Den Haag, tot dusver gezagvoerder van het m.s. „Sjibajak" van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd N.V., is benoemd tot gezagvoerder van de „Willem Ruys". De eerstvol gende thuisreis van de „Willem Ruys", zal kapitein Goedewaagen meemaken als z.g. „staf-kapitein" om daarna het commando van de tegenwoordige gezagvoerder, ka pitein G. H. Visser, over te ne men. Kapitein Goedewaagen werd in 1986 geboren te Gouda, waar zijn 85-jarige moeder nog steeds woonachtig is. Hij genoot zijn opleiding aan de Zeevaartschool op Terschelling en trad in 1915 bij de Rotterdamsche Lloyd in dienst. Na het doorlopen der ver schillende rangen werd hij in 1944 gezagvoerder, eerst op de „Kedoe", vervolgens op de „Wel tevreden", de „Bantam" en de „Zuiderkruis", en tenslotte in Juli 1950 op de „Sjibajak". Kapitein G. H. Visser, te Was senaar, wiens eervolle zeemans loopbaan dus binnenkort een ein de neemt, werd 54 jaar geleden in Den Helder geboren en be zocht de Zeevaartschool in Vlis- singen. Op 18 Januari 1919 kwam hij als stuurmansleerling in dienst bij de Rotterdamsche Lloyd en in 1947 werd hij gezag voerder van de „Kota Inten", met welk schip hij in een zeven tal reizen de eerste Nederlandse emigranten na de oorlog naar Canada bracht. Sinds Juni 1949 voerde hij het commando op de „Willem Ruys". Kapitein Visser gaat echter nog lang niet van een welver diende rust genieten. Hij werd benoemd tot waarnemend inspec teur van de Nautische Dienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, met de bedoeling t.z.t. de heer H. J. Bouman, de huidige nau tisch inspecteur, die dan met pen sioen zal gaan, op te volgen. Twee en dertig agendapunten, waaronder de Saar-kwestie, zullen op de bijeenkomst van het minister-comité van de Raad van Europa te Parijs behandeld worden. Hier zien wij mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en leider van de Nederlandse delegatie (rechts) met de andere leden de dossiers bestuderen. OUDEN VAN DAGEN EN DE NOODWET—DREES De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft de minis ter van Sociale Zaken verzocht, de bepaling in het aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van de noodwet-ouderdoms-voorzie- ning met twee jaar, dat de eerste f 100 eigen inkomen niet afge trokken zullen worden, zodanig te wijzigen dat de eerste f 200 niet afgetrokken zal worden. Voorts verzoekt het hoofdbestuur van de bond, de nooduitkering te brengen op het peil der gemeen telijke sociale zorg, met dien ver stande, dat de 4e en 5e gemeente klasse van uitkering vervallen worden verklaard en worden ge plaatst in de overige klassen. SCHUMAN OVER HET SAARGEBIED PARIJS De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman heeft op een te Parijs gehouden persconferentie verklaard, dat de kortgeleden door hem met de West-Dudtse bondskanselier en minister van buitenlandse zaken dr.' Konrad Adenauer gevoerde besprekingen „niet ziin mislukt en evenmin geslaagd kunnen worden ge noemd., zii betekende echter wel een vordering in de richting van het bereiken van een vriend schappelijke regeling van het vraagstuk betreffende het saar- gebied." zal de op 31 Maart a.s. te Utrecht vastgestelde Paasvectentoonstcl- llng niet doorgaan als gevolg van het gering aantal inschrijvingen.. kreeg de 48-jarlge Amsterdamse kellner J. H. v. K„ die een po ging tot doodslag had gedaan op een buffetjuffrouw en tevens haar gaderobe had vernield, anderhalf jaar gevangenisstraf maakt het 36.667 brt metende s.s. „Nieuw Amsterdam" in het begin van het volgend jaar een 15000 mijls toeristenrels, die circa twee maanden zal duren wordt in October a.s. in het Na tuurhistorisch Museum te Maas tricht een internationale padden stoeltentoonstelling gehouden.... moet de oorzaak van de brand in de parfumerlcfabriek Rhodel te Den Haag waarschijnlijk ge zocht worden in een defect in het rookkanaal van een schoorsteen kwam gistermorgen het 4750 brt metende Noorse m.s. „Tempo" op de Schelde bij Terneuzen als ge volg van de mist in aanvaring met de Nederlandse Rijnaak „Tamponas" uit Rotterdam. De beide schepen kregen lichte schade. is de schout-bij-nacht C. H. Brouwer bij koninklijk besluit met ingang van 1 Maart 1952 bevorderd tot vice-admiraal WENEN, 24 Maart (A.P.) Het Oostenrijkse persagentschap heeft vandaag bekend gemaakt, dat gisteren opnieuw Tirol geteisterd is door een reeks hevige lawines. Drie personen kwamen om het leven, zestien mensen liepen verwondingen op en tien mensen worden nog vermist. Het aantal slachtoffers van de sneeuwlawines gedurende deze winter is thans gestegen tot ten minste zeven en vijftig. De slachtoffers van gisteren waren drie Duitsers, Elsa Emmert, Hilde Scheier en Arnold Riebl, allen afkomstig uit Neurenberg. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van negentien skiërs, die de Zwieselbacher Rooskofel in de nabijheid van 's-GRAVENHAGE Op de verjaardag van Ncerlands grootste admiraal Michiel Adriaensz de Ruyter heeft Koningin Juliana vijf nieuwe „Ridders van de Zee" benoemd. Het zijn de heren D. Hudig uit Amsterdam en J. F. van Hengel uit Huntington (New York), die met de gouden de Ruytermedaille onderschei den werden en de heren J. van Duiken te Rotterdam, S. de Wit te Den Helder en G. A. Kal te Hilversum, die deze onderschei ding in zilver ontvingen. Op het Directoraat-Generaal van de Scheepvaart reikte de mi nister van Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, aan de heren Hu dig (K.N.S.M.), den Duiken (oud gezagvoerder der Holl. Am. Lijn) en Kal (Wereldomroep) de in 1907 door Koningin Wil'helmina ingestelde medaille uit. De heel de Wit bevindt zich als radio telegrafist aan boord van de Willem Barendsz, de heer van Hengel is op zijn post als verte genwoordiger van het Directo raat-Generaal van de Scheepvaart in de Ver. Staten. Aan de omschrijvingen bij de onderscheidingen, welke door mi nister Wemmers werden voorge lezen, ontlenen wij dat de heer Hudig, die in 1906 in dienst trad van de K.N.S.M., in welker direc tie hij van 1917 tot 1947 was op genomen, zijn gehele leven aan de scheepvaart heeft gewijd en o.a. na de eerste wereldoorlog zich zeer heeft beijverd om koop vaardijschepen in het buitenland aan te kopen, waardoor Neder land spoedig weer een belangrij ke rol in de wereldscheepvaart kon spelen. De heer van Hengel, gedurende de tweede wereldoor log lid van de bewindvoering dei- Nederlandse koopvaardij, heeft op zijn beurt sedert 1945 met groot succes de onderhandelin gen gevoerd met de Amerikaanse regering over de aankoop van 'n zeer groot aantal koopvaardij schepen uit de Amerikaanse re- servevloot. Hij verzekerde ons land voldoende tonnage voor de aanvoer o.a. van kolen, ook toen sedert het conflict in Korea het tonnage-tekort ernstige omvang aannam. Oud-gezagvoerder van Duiken is voorzitter van de „Na- vas", de Nederlandse vereniging tot adoptie van schepen en heeft als zodanig veel gedaan om de Nederlandse koopvaardij meer bekendheid bij de jeugd te ge ven, o.a. door zijn radio-praatjes als „kapitein Kromhout". De heer de Wit is de radio telegrafist van de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz". De meest belangrijke taak van de radiodienst aan boord van ge noemd vaartuig is wel het on onderbroken onderhouden van telefonisch contact met de jagers. Dit contact houdt niet alleen in, het opnemen cn doorgeven van meldingen cn instructies, doch omvat ook het binnenloodsen van de jagers onder alle weersom standigheden. De heer de Wit, die aanvankelijk voor een hem volkomen onbekende taak kwam te staan, heeft in dit opzicht pio nierswerk verricht. De heer Kal is bij de toenma lige zender van de koopvaardij „De Brandaris", welke via de BBC werkte en in Januari '41 was opgericht, werkzaam geweest en was er de verbindingsman met de Nederlandse Scheepvaart en Handelscommissie te Londen. Bij hem berustte de programma leiding wat het contact met de schepen betrof. In 1943 ging de „Brandaris" over naar de ver nieuwde organisatie van radio „Oranje". De heer Kal kreeg toen de zorg voor de verzameling dei- uitzendingen ten behoeve van de schepen. Bij de heroprichting in 1945 van de Wereldomroep werd aan de heer Kal de verzorging van het scheepvaartprogramma, waaronder o.a. het Radio-scheeps journaal en „Het Schip van de week" behoren, opgedragen. Voor dit werk ontving de We reldomroep de dank van honder den familieleden van opvarenden van de koopvaardijvloot. De De Ruytermedaille werd tot dusverre aan 155 voor de koop vaardij zeer verdienstelijke Ne derlanders uitgereikt. Greis afdaalden. De politie deelde mede dat zes tien leden van de grqep slechts lichte verwondingen opliepen. Verdere bijzonderheden betref fende het ongeluk waren nog niet binnengekomen, volgens het nieuwsagentschap. Ook van de Patscherkofel bij Innsbruck kwamen volgens de berichten twee reusachtige sneeuwmassa's naar beneden. Vier personen werden onder de sneeuw van de eerste lawine be dolven en zes andere skiërs wer den het slachtoffer van de tweede lawine. Onmiddellijk trokken reddings ploegen de berg op om een po ging te doen de - slachtoffers te vinden, maar tot nu toe werd nog geen bericht ontvangen, dat de reddingspogingen met succes wa ren bekroond. Het naderend voorjaar brengt ip geheel Oostenrijk de sneeuw in beweging en uit tal van plaatsen worden lawines gemeld, verschil lende hoofdwegen werden afge sloten voor verkeer. De rivier Donau wast snel vol gens de 'berichten en men vreest overstromingen op verschillende plaatsen. NEDERL. HOCKEY-ELFTAL TEGEN BELGIË Voor d'e wedstrijd tegen Bel gië, Zondag 30 Maart. a.s. om 16 uur te Brussel, is het Nederlands hocky-elftal als volgt sam-enige- steld: doel: Anjerna (TOGO), achter: Derckx (Venloj en Drijver (TOGO), midden: Ancion (Kam- kon,g), Logigere (Laren, aanvoer der) en Tiel (HHYC), voor: van der) en Tiel (HHYC) voor: van Heel (HHYC). Esser (TOGO) Krui ze (HHYC), Bouwman (BMHC). Reserve; van d'er Valk (Delfse studenten) en Bromiberg (HHYC). Van het wereldtoneel Op het Directoraat-Generaal van Scheepvaart te 's-Graven- hage, heejt de minister van Waterstaat, de heer H. H. Wem mers, Maandagmiddag de De Ruytermedailles uitgereikt aan vijf nieuwe „Ridders van de Zee". Minister Wemmers speldt de heer D. Hudig, commissaris van. de Koninklijke Neder landse Stoombootmaatschappij N.V. te Amsterdam, die de gouden De Ruytermedaille kreeg, de onderscheiding op de borst. De beidie Huizen van de Op perste Sovjet hebben dezer dagen hun goedkeuring gehecht aan de Russische staatsbegroting. Nu zou het onverstandig zijn aan deze „goedkeuring" een gelijke betekenis toe te kennen, als wij gewoon zijn t.a.v. een begroting in een democratisch staatsbestel. Van een werkelijke volksinvloed is binnen de Sovjet-Unie immers Seen sprake. De goedkeuring van e Huizen van de Opperste Sov jet betekent dikwijls niet meer, dan het bevestigen van beslui ten, die het Kremlin reeds ge ruime tijd! practisch heeft ver wezenlijkt. De Russische begroting wijst een bedrag van 113.8 milliard roebel aan voor bewapenings doeleinden in 1952, d.w.z. 23.8 pet. van de totale begroting, waarvan de inkomsten worden geschat on 508.8 milliard roebel. Voor defensie wordt thans 13 pet. meer besteed dan in 1951. Men heeft in Washington bere kend, dat voor directe militaire uitgaven het Kremlin thans 43 uitgaven het Kremlin thans 43 pet. meer uitgeeft dan in 1949. 't. Begrotines- oercentage ligt zelfs beduidend hoger dan in 1942, toen Dtsl. Sovjet - Rusl. binnenviel Men kan overigens veiligheids halve gerust aannemen, dat de begroting tal van posten telt, die niet als militaire uitgaven staan geboekt, maar het in werkelijk heid wel zijn. Een juist over zicht is moeilijk te verkrijgen. Het zal steeds bij schatten blij ven Eén ding is zeker. Rusland zit niet stil! Dag en nacht wordt er in de wapenfabrieken gewerkt Zowel in Rusland, als in de be zette gebieden. Een wapenpro- ductie, die alleen in de V.S. wordt geëvenaard. Het kan bijna niet anders ook wanneer die cijfers niet be trouwbaar mochten zijn of de Sovjet-Unie is reeds geruime tijd bezig van de normale productie die nodig is, om in die behoeften van de burgerbevolking te voor zien. over te schakelen on de fabricage van louter militaire benodigdheden. Deze economi sche politiek moet een weerslag hebben on het ganse leven in Rusland. Voor het Kremlin dreigt daardoor het gevaar, dat de grondstoffenpositie in het ge drang raakt. De. bewapening vraagt metalen, die ook nodig zijn voor het bouwen vannieu we fabrieken, technische instal laties, landbouwwerktuigen en burgervoertuigen. En Rusland heeft gebrek aan sommige me talen. Wat aan bewapening wordt gewonnen, komt de burgerpro ductie tekort. Sovjet-Rusland moge dan een politiestaat .zijn, maar anderzijds is het huidige bewind allerminst gediend met een verpaupering der bevolking. In dit kader moet ook de mo derne slavenjacht worden gezien in de satellietstaten. De politieke gevangenen en dwangarbeiders zijn goedkope werkkrachten. Het probleem van de Westerse landen, als het zoe ken van het evenwicht tussen de druk der bewapeningskosten en die van de levensstandaard der grote massa, kent Rusland in veel mindere mate. Dat het zakken van het welvaartspeil kan leiden tot een revolutie, is moeilijk aan te nemen. Het com munistisch regiem zit döarvoor sedert jaren te vast in de zadel en de heersers van het Kremlin worden gesteund door een parti.i- elite, hoe klein in aantal overi gens vergeleken met het totale bevolkingscijfer. De grondlstoffenschaarste en speciaal die van metalen, zit Moskou blijkbaar danig dwars, wat blijkt uit de propaganda die gemaakt wordt voor de „econo mische conferentie van Moskou' waarvoor tal van prominente fi guren uit de Vrije Wereld zijn uitgenodigd. De onzet is te trach ten op deze manier handelsrela ties aan te knopen. En de ar ge- lozen, die van plan zijn daarin te vliegen, begrijpen blijkbaar niet, dat de wolf zich in een schaapsvacht hult. Het Kremlin is er niet op uit door middel van normale handelsbetrekkingen de welvaart der volkeren te die nen, maar kent slechts als doel de versterking van eigen mili taire macht. Niet op grond van defensieve overwegingen, zoals de NATO-landen, maar louter en alleen om tp streven naar de wereldheerschappij. ijk HANS ALBERS NAAR NEDERLAND MUENCHEN, 24 Mrt. (DPA) De Eric Pommerfilm .Nacht auf den Strassen" zal in April in Ne derland worden vertoond. Hans Al- bers zal de premières in Amster dam, Rotterdamen Den Haag bij wonen. Dit is de eerste maal na de oor log dat een Duits acteur bij een Duitse filmpremière naar Neder land komt. FEUILLETON 46. Het is niet veel, Pedro, dui zend peseta's, maar als ie me morgen komt opzoeken zal er meer zijn ern dan heb ik ie ver moedelijk iets voor te stellen. De stierenvechter nam dp bil jetten op en terwiii hij ze in ziin zak stak, stond hij op. Monsieur is een edelmoedig begunstiger. Ik zal niet vergeten morgen te komen. Tot ziens! Toen hii vertrokken was, schonk Carlos zich een stevig glas cognac in en dronk het ach ter elkaar leeg. Lan-gp tiid bleef hii daarna in gedachten zitten. Waarom ook niet? zei hii tenslotte. Het is de enige veilige oplossing. En toer» hij tot deze conclusie was gekomen schelde hii om Bro- HOOFDSTUK XX. Het motief Op de dag van Stella Duero's bezoek aan ziin atelier werkte Juan Cabados weinig. Na haar vertrek liep hi.i peinzend op en neer. proberend de oplossing te vinden van het probleem, waar voor hii zich geplaatst zag. Was het wérkelijk mogelijk, dat de tragedie van lie Nou het resul taat was van weloverlegd ver raad. of was zii het resultaat van een toevallige samenloop van omstandigheden? Tot voor een uur was er geen twijfel daarom trent bii hem opgekomen. Hii was er altiid volkomen zeker van geweest, dat de ontsnapping was gearrangeerd met de vooropge stelde bedoeling ze te laten mis lukken en dat het. in iemands bedoeling had gelegen, dat hij tijdens de poging zou worden doodgeschoten. Nu ging hii de feiten opnieuw na en onderzocht détail voor détail de omstandig heden van zi.in ontsnapping, trachtend iets te ontdekken, dat de conclusie, tot welke hii geko men was, onhoudbaar zou ma ken. Hii kon niets vinden en hoe meer hii over het. geval na dacht, des te meer kwam hi.i tot de overtuiging, dat de conclusie, waartoe hi.i het eerst was geko men, de juiste was. Het. had nooit in de bedoeling gelegen, dat. hii van lie Nou zou ontsnap pen; het was integendeel stellig de bedoeling geweest, dat hij zou worden neergeschoten, ter wijl hii een poging om te ont snappen deed. In wiens brein werd dat plan geboren en uitgewerkt? Hii stelde zich de vraag hard op en teneinde heider te kunnen denken, beantwoordde hii ze op dezelfde wijze. Stella Duero staat als orga nisatrice van het. plan boven elke verdenking. Dus bliiven over Carlos Cabados en de be- waker. De laatste was natuurlijk omgekochtwas hii omgekocht I om miin ontsnapping te bewerk- i steliigen of werd hii omgekocht om de zakeni zó te regelen dat de poging tot ontsnapping miin dood zou ziin? In het eerste ge val zou het verraadwerk ziin, maar welk motief kan hem er dan toe hebben gebracht zulk een laaghartige rol te spelen? Hoe hii ook zoohit, hii kon geen bevredigend motief vinden voor het dubbele verraad van de kant van de bewaker verraad jegens de man, die hem betaalde om de ontsnapping te bewerk stelligen en verraad jegens de gevangene dien hii had moeten helpen ontsnappen. Bovenal kon hfi niet ontdekken hoe zijn dood de bewaker voordeel had kun nen brengen en hij wist. dat een moord zonder motief een werkeliik of denkbeeldig bijna noodt wordt begaan. Werd de bewaker om gekocht mii neer te schieten, onder het voorwendsel miin ont snapping te voorkomen een ontsnapping, die hii zelf moest regelen? In dat geval was de be waker slechts het werktuig en de hand, die het. hanteerde, was de hand van Carlos Cabados. Maar welk motief kon miin neef hebben zicih van mii te ontdoen? We hadden elkaar nooit ontmoet, we kenden elkander in 't. geheel niet. Hii liep het atelier op en neer met snelle, zenuwachtige schre den, worstelend met het pro bleem dat om een oplossing schreeuwde. Plotseling bleef hii stilstaan, roerloos, een afwezige blik in ziin ogen. Hij was weer in Noumea, in de kamer van Jacaues Sarden en deze onder vroeg hem omtrent de mogelijke reden van het verraad, dat biina in een catastrophe voor hem was geëindigd. Is monsieur dan niet erf genaam van een landgoed of iets van dien aard? Toen die vraag in ziin herin nering echode, wekte zii op nieuw een gedachte, die een ogenblik door ziin brein had ge- (iitst en even snel. weer was verdwenen. Nu blééf ze en het was hem, alsof hii de volgende vraag van Sardon hoorde. En monsieur had niets te wachten? Neen, had hii toen geant woord. Maar stel eens. dat hii zich vergist had! Als er nu eens wèl verwachtingen waren ge weest, waarvan hii niets had ge weten, maar waarvan een ander een geïnteresseerd persoon wèl geweten had! Die mensen wisten meer dan ze hadden laten bemerken zoals hem uit het vrii geheimzinnige gesprek in de tuin, dat hii had afgeluisterd, was gebleken. En stel eens. dat hun vermoedens omtrent het motief van het ver raad juist waren! Wie kon dan de geïnteresseerde partij en ziin vijand ziin? Terwijl hii zichzelf deze vraag stelde flitste er eer« andere door ziin brein, die verband scheen te leggen tussen de gebeurtenissen en .beschouwingen, welke vroe ger los van elkaar leken te staan. Wist Carlos Cabados. dat ziin oom hem h-ad gevraagd te ko men? Had hij een gewichtige reden, om ziin bezoek te willen voorkomen? In dat geval.... Ziin blik werd afwezig en ein delijk knakte hii. (Wordt vervolgd) MOOIE WONINC Zaanstreek, 14 A'dam p. trein, station Koog-Zaa d. Prov. weg n polderzicht op hi ten, hoekhuis m rondom, bouwj. '4 f 48 p. m., kam. e hall, keuken, toi ven: 3 slaapkame kamer, gr. zold 2 slaapplaatsen, t zonneschermen i ruil voor 'n woi Alkmaar, Bergen of Castricum. M kleiner zijn. Br. znn. no 17136, bur. v. „Het wezen zelf de mens en her in dit aardse Ie' geschapen, zo Christelijke opvi aanvaarding vc tot lekenapostol ons handelen." Zo sprak de h mans lid van i van de Nederlan en van het NKS Maria Boodsohat ders en leidster derhandbalfcring. Sohagen bijeenigi bijwonen van ei die door de Krii seerd. met het c verworven techr de -geestelijke- t De deelnemers eerst de H. Mis in de kapel va: opgedragen doe Heer Kapelaan nier van de Kri predicatie vooral hoge verpliohtinj derschap met zi grond op het -i van de Chris'tt Naastenliefde. Y houden de hot broeders en zus het is onze hooi geestelijk én n indien nodig al geven die zii v< van hun leven di-g hebben. Onder de H. ft deelnemers geza Tafel. En na die allen vereend ir waar de Eerw, zonder wel'verzo hen hadden aan Beginseli De heer Dorpi belangwekkend er op te wijzen lijk voldaan is i van d'e kerkelijl] het organiseren s-portyereniiginigei principiëel geori de sportpractiik omdat ze niet leest is gesohoe; Bij velen is opzichte van de dig gericht op verwaarlozing v punt als mens, ook al wordt ze t'h-ol'iek verband, uitsluitend blijft technische vervi roem verschilt 2 niet de verwo slechts -geregeeri koningin der pui decadentie is be begon Geloof scheiden. De stil niet bij het Cl het is wel de vr naar ziin begin leefd.' Zelfs het uiterste is ailleej omdat, christen-ei hebben verzaakt nog de doodsver telaren en de n vaa-rders? Drage in ons hart als aal van het E\ bezield met Ziji de plaats wa-ar de taak die wij onze taak is de den op te voed« wel naar ziel a- Hoo: De voornaam: de ziel steeds rr lat-en opgaan zii .gebed en -de sa< H. Mis als blij' van Christus en een diepe 1 kerkelijk jaar. Maar het lid min verwaarloc leert, de H. K heeft d-e H. Kt 'tegen hen die Een politie-agi Triest bewake de proteststak stane demonst de drie grote v keren. Het wi twee dagen 15 politie-ageu

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4