Schotloos Engels team bevocht zege door middel van strafschop Is trouwen nog „hou'en"? Vreemde schepen zouden bandieten op Java van wapens voorzien erswomngen aanbesteed Triëst als twistappel tste nieuws niilioen voor kverruiming ddeSchurer roordeeld rktberichten rffie TWEEDE KAMER Echtscheidingen ramp voor maatschappijmens en kind NedBondselftal—Engeland B 0—1 Alberts - zuivere winst - en Terlouw: rotsen in de branding uoelman Asncrort stra rakelings langs vloog. was ongenaakbaar De komende kabinetsformatie Ook geheime agenten aan land gezet? Eerste Kamer opent UNIE-debat JloMePtaatjei en Naar wij vernemen DONDERDAG 27 MAART 1952 PAGINA 3 VERWACHTING door het K.N.M.I. eldig van Donder- Vriidagavond: zwaar bewolkt in de Westelijke het land sneeuw- rgen opklaringen enkele verspreide Hatigc, langs de kust krachtige Noordoos- ad, maar aanvan- de Zuidoostelijke zwakke verander- In de nacht en lichte tot matige ïverdag temperatuur vriespunt. Zon op: 6.24: onder: 6-53; onder; 23.12 BERICHT plaatsgebrek moesten verslagen en berichten blijven liggen. Hoofdredactie N. H .D. ftinck heeft heden- 3 de debatten in de medegedeeld, dat voornemens is een van 68.5 mllHoen jhikbaar te stellen inciering van maat- ïet belang van de iming. De desbetref- grotingswijziging zal orden ingediend. ARDEN Het Ge- Leeuwarden heeft i Fedde schurer tot f150.boete aagen hechtenis. De hter te Leeuwarden had veroordeeld tot een 'elijke gevangenisstraf igen, van welk vonnis ■eur-Generaal bevesti- geëist. 2500 kg. uien 26.90 30.80; 15.000 kg. peen 27.30; C 21.10—23.70; 1130.000 kg. bieten .80—26.10; B 19.50— 's 16.60; lange A 21.40 1114.40; modjo's 11.000 kg. gele kool 30: II 6.70—7; 3500 kg. —51: II 46—49; III 39 :g. prei 2645. 7E5R, 26 Maart Wit- rode kool 1625: spr - -60; boerenkool 610; 54; sla 12; andijvie adijs 18; bellefleur 22-37; seedling 3140; Goud- 61; Jonathan 3472; n Engeland 3159; zoe- ;roon 2432; rabarber -ïeten 2310; winterpeen m 17—30; prei 12—27; 42—53. HARWOUDE 3ooo kg 70—27,50; grote 29—30,40 ,de kool 14,40—27,60; gele kool 916,10; witte kool 8,7013,20 witlof I 49—56; II 43—47; stek 31. MENHUIZEIN uien 27,50—28,40; grof ooo kg gele kool 9,10-— 5ooo kg rode kool 13,90 2ooo kg witte kool 9,20 ERKOGGE, 26 Maart bi'awwe 1414.40; uien 29.80—30.20; mid. 60—-28.80: witlof 3145; k>1 6.60—10.80; prei 24— uiten 1245. EDIJK 50000 kg rode 127.90; 130000 kg gele 50—16; 1000 kg groene binnenland:) 24.60; 120000 kool 9.1013.50: 2000 2828.80, grove 30.00 00 kg peer*, b 26.60 c 00 kg witlof le 3846.10: prei 18.50. Eicgenot HAARLEM [gens voor de percelen roting f 11.700; f 8.100. W Meyer, Schagerbrug '3- 'f 6.966: B. Perdijk, Gou- 216' f 7.070; J. de Haan ervershoof f 10.774; f 7.291; de Haan, Wervershoof '2; f 7 596: L. A G .Bus- Amsterdam f ll.obZ, 3- H. Hildering, Enkhuizen 90; f 7.920: J. v. Dongen, viik f 11.290: f 7.830; G. N. ans, Ursem f 11.737; f 7.721; Mos en van Spronsen den f 11.830; f 8.190; A. B. Mei- Alkmaar f 12.642f 8.575; emmendal, Zwaag f 13.000, O N V. P. v. Oeffel, Haar- is.OOO; f 11.000; J. de Waal >n f 11.540; f 7.876: J. Roo- al, Medemblik f 8.417. werd gegund aan de laag- inschriiver, de heer J. W. r, te Schagerbrug. Burgerlijke Stand jNGEDIJK Geboren: Geir- s S.J. dv G. J. Kramer en roenland; Jan A. zy J. Gi- se en J. v. Waardenbuig; e dv Ki. Wagenaar en H. eileden: Gustav H.O. Ame- 46 iaar geh. met A- Jonker, le Kater 75 jaar wed- van Jb. ander; Cornells Bak, 89 jaar ir. van S. Fraai; Maria Bruin iaar wed van J. Goudsblom* huwd: Klaas Glas en Janne- A. Böon. dfc eistermiddac schonden rnffpnaam^A mrvrlr EEN „BREED" OPGEZETTE AANVAL VAN NEDERLAND De Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amster dam gespeelde voet balwedstrijd tussen het Ned. Bondself- tal en een Engelse B-ploeg is door de gasten met 10 gewonnen. Tijdens een der Nederland se aanvallen kort voor het einde had den de Engelsen vrij veel spelers voor hun doel ge trokken. De Engelse doelverdediger had alle moeite met een „schuiver" van Abe Lenstra, die we hier, tweede van rechts, het effect van zijn schot zien bekijken. (Van een onzer verslaggevers) Eli Engelse jongens waren Dinsdag met de K.LM. over de grote plas komen vliegen, hadden in Victoria kennis gemaakt met de Hollandse gastvrijheid middels een echt Edammer kaasje en waren na begroetingen van de heren Lotsy, Kruyver etc. etc. naar het Olympisch Stadion gedirigeerd, om daar de grasmat in ogenschouw te nemen, waarop ze een dag later hun voetbal kunsten moesten vertonen, niet alleen onder het oog van 63000 welwillende Hollandse voetbalfans, maar ook en dat was voor hen veel belangrijker voor een heel stel heren van de Engelse Keuzecommissie enStanley Rous. En al had Bill Riding, de team-manager hen nog zo op him gemak pogen te stellen, er was geen spoor van jeugdige overmoed te bekennen, toen die elf profs „waarschijnlijken" voor het Engelse elftal „van morgen" het Stadionveld betraden voor de match tegen het Nederlandse Bondsteam. r\-.~lA L uit een achteloze pass van Len- Aan de andere zijde vlogen Mitchell en Odenthal tegen el kaar op, toen beiden een poging deden een van Landman terug springende bal te spelen. Onze back moest met een hersenschud ding het veld afgedragen wor den. Die entree hebben duizenden overigens niet gezien, want, met alle respect voor de verkeers regeling voor1 het stadion, was het een heksentoer om binnen te komen. De wedstrijd was dan ook al lang aan de gang voordat alle toeschouwers gezeten waren. Die hadden wel geen doelpunt gemist, maar de energie, waar mede beide ploegen zich in de strijd wierpen, was ook het aan zien ten volle waard. Reeds na 5 minuten kon de Engelse doelman Ashcroft zijn handen warmen aan een hard schot van Lenstra, die in vrije positie was gespeeld door van Schijndel. En hoewel de sneeuw- en ha- gelbuitjes een geduchte handicap waren voor de grote massa om in interland-stemming te komen, waren er perioden, dat men zich waande bij een echte derby der „Lange Landen". Want En geland streed en Holland vocht- terug. Dé Engelsen met hun traditio neel overwicht aan techniek en balbehandeling, de Hollanders met hun lange pass, die de tegen partij deed beseffen, dat hun sparring-partner de moeite van .noeste arbeid" waard was. Zo ontrolde zich daar in de stadion arena een wedstrijd met wisse lende kansen en met zeer snel spel. De Engelse linkervleugel Berry Taylor1 vooral gaf daarbij de toon aan, maar vond steevast een Alberts op zijn weg die soms tot grote hoogte steeg en zich onge twijfeld in het Nederlands elftal voor Antwerpen heeft gespeeld. Door het midden dan? Aanvals leider Vaughan handige knaap kreeg juweeltjes van passes. Een, tweemaal slechts kreeg hij vrije schietgelegenheid van Terlouw, die hier de situatie goed beheerste. En die paar maal ging Vaughan mank aan „het Engelse schot". Want dat was zeer slecht verzorgd. Dat Odenthal voor de pauze veel moeite had met Mitchell, kwam eigenlijk door de verdui veld handige Harner. Deze Spurs-speler zette steevast elke aanval op, zorgde nogal eens voor penetraties en gaf Wiertz handenvol werk. Later, toen de onfortuinlijke Haarlem-speler zich moest laten vervangen door de Jong, kwam het meeste ge vaar voor Landman's veste d; ook van die kant. Probleem blijft Het was jammer voor de E.C., dat het probleem v. Schijndel in de voorhoede niet tot een oplos sing kwam. De roodharige Schie dammer ondanks zijn goede wil en bedoelingen was on voldoende en dat was een rem op het spel van v. Melis en v.d. Kuil, die toch wel een voldoende konden halen. Ook zien we Landman nog niet opgesteld. Zijn uitlopen blijft wel spectaculair, maar gevaarlijk, en dat zullen we met een Kraak in doel in ieder geval niet beleven. Terug naar de strijd Maar we zijn afgedwaald van ons wedstrijdverslag. Want er is meer gebeurd, dan alleen dat aanvangsschot van Lenstra. Veel meer zelfs en aan beide zijden. 1 'JPPelde na tien minuten spe- t n Taylor langs Terlouw en ■Landman, doch schoot in de vaart de bal nog in het zijnet. En wat later moest Alberts op de lun redden, toen Landman één va5 „uitlooppogingen" had ondernomen. Zo omstreeks de 3i)ste minuut kwamen ook de uranjehemden (ja werkelijk yranje.aan bod en toen kon aoelman Ashcroft reeds zijn ca- !j>aciteiten tonen, die hij in de 2e nelft zo broodnodig had om ziin doel schoon te houden. Hij had geluk echter mee, toen een enorm hard schot van v.d. Kuil Na da pauze In de tweede helft bleef het vinnige, snelle spel voortduren. Engelse supporters gewapend met bellen, toeters en ratels brachten temperatuur in de Hol landse gelederen en het gejuich was niet van de lucht. Daar was van Hollandse zijde wel reden voor. Eerst schoot Clavan hard en laag op 't Engelse doel en daar na zorgde Lenstra voor een ver schrikkelijk felle schuiver. Doch beide malen vloog de lange le nige Ashcroft als een duivel uit de doos in de baan van 't schot. Twintig minuten voor tijd viel de beslissing. Mitchell was op een lange pass van Harmer \angs de Jong en zelfs langs Landman gekomen en Alberts zag slechts kans het harde schot met zijn vuist uit het doel te rammelen. De penalty, door Mitchell geno men was totaal onhoudbaar (0—1). Het pleit voor ons team, dat er nadien nog geploeterd is voor de gelijkmaker. Het pleit ook voor de zeker heid, die we hebben meegekre gen, dat volgende week tegen België geen debacle gevreesd be hoeft te worden, want deze „ge nerale" was er éen van zeer be hoorlijk gehalte. De Olympiade 1952 is voor onze voetballers nog niet van de baan. ONTWIKKELINGSPLANNEN DEZE WEEK IN DE TWEEDE KAMER De ontwikkelingsplannen voor de noodgebieden zullen deze week in de Tweede Kamer in behan deling komen. VERPLICHTE VERZEKERING TEGEN W.A.? Voor besi-uurders van motorrijtuigen In zijn antwoord op het voor lopig verslag van de Eerste Ka mer betreffende de begroting van Justitie, zegt de minister van Justitie van mening te zijn dat het gewenst is te komen tot een verplichte verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aan sprakelijkheid van bestuurders van motorrijtuigen voor door hen toegebrachte schade. Het liefst zag hij een uniforme regeling in Benelux-verband. In de gistermiddag gehouden vergadering heeft de Tweede Ka mer de algemene beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp, dat, zoals de heer Bachg (KVP) het uitdrukte, ten doel heeft te komen tot een herwaardering van de huwelijkstrouw. De Katholieke afgevaardigde meende, dat ieder het ermee eens zal zijn, dat een dergelijke herwaardering drin gend noodzakelijk is. Ingaande op zijn bezwaren te gen de echtscheiding, merkte de heer Bacihg op, dat het indirecte slachtoffer van, de echtscheiding de maatschappij is. Hij achtte het verontrustend als in ons land een MINISTER v. d. BRINK FORMATEUR? Sinds geruime tijd lopen ge ruchten, dat minister van den Brink zich voor een herbenoe ming straks niet beschikbaar zal stellen. Het lijdt geen twijfel, dat een dergelijk besluit door velen zou worden betreurd, want bij zonder deze bewindsman geniet grote achting in de Kamer, en schier bij alle fracties. In politieke kringen verluidt thans, dat er pogingen in het werk worden gesteld om prof. v. d. Brink ook in het nieuwe kabinet te doen terugkeren en dat deze pogingen gaan in de richting van het formateurschap, waarvoor deze minister zou worden uitge nodigd. In aanmerking nemende, dat een beslissing in deze uitsluitend berust bij het staatshoofd, vermel den wij dit gerucht uiteraard on der alle voorbehoud. DJAKARTA, 27 Maart (Aneta) Ook op het Indonesische ministerie van defensie blijken berichten te zijn binnnengeko- men over gesignaleerd vreemde schepen aan de Zuidkust van West-lava, De woordvoerder van dit ministerie heeft heden. Woensdag, aan Aneta medegedeeld, dat het ministerie berich ten ontving over een onbekend schip, dat vorige week Vrijdag in de middag om 13.00 uur door de kustbevolking bij Tjisolo werd opgemerkt Het schip voerde geen vlag of ander kenteken van zijn natio naliteit. Het ministerie stelt thans een onderzoek in. Inmid dels is reeds een patrouille naar het kustgebied uitgezonden. Van berichten inzake gesignaleerde onderzeeboten was het ministerie niets bekend. Het Nieuwsblad schrijft, dat de veronderstelling voor de hand ligt, dat onbekende schepen con tact hebben gezocht met subver sieve elementen in het binnen land om hen van wapens te voor zien of geheime agenten aan land te zetten. Het Nieuwsblad schrijft voorts, dat het algemeen bekend is, dat een gedeelte van deze opstande lingen sterk onder rode invloed staan. Tijdens talrijke gevechten met leger en politie bleken de bandieten altijd merkwaardig goed bewapend te zijn. Het blad veronderstelt, dat zij wapens uit het buitenland ontvangen en brengt daarmee de gesignaleerde schepen in verband. Intussen melden corresponden ten van Aneta in West-Java over de subversieve activiteiten o.m., dat eind vorige week twee onder nemingen in de streek ten zuiden van de Wijnkoopsbaai door een bende van 400 man geplunderd werden; op de cassave- en klap peronderneming Tjigeband (waar géén Europese planters werken) werd voor 25.000 rupiah geroofd; op de rubberonderneming Maran- ginan in dezelfde streek werden een rubberwals en een hoeveel heid ongerookte sheets gestolen. Ten noordwesten van Tjiandjur werd blijkens ontvangen rappor ten een inwoner van de kampong Bukaan bij Patjet door een lid van de Darul Islam (Islamietische strijdorganisatie) doodgeschoten. Jongelieden in het district Djam- pang Kulon hebben een berucht bendeleider van de communis tische „Bambu Runtjing" in de kraag gegrepen en hem aan het leger overgeleverd. zogenaamde modernisering van 't huwelijksrecht bepleit wordt. Enerzijds is daarin de tendens van een voortschrijdende erken ning van de heiligheid van het huwelijk. Anderzijds echter de ge dachte dat de onontbindbaarheid van het huwelijk kan Worden opgeheven. De heer Baohg ver klaarde zich tegen de door de he ren Gerbrandy (A.R.) en Stokvis (C.P.N.) ingediende amendemen ten, omdat deze buiten de materie van het ontwerp gaan. Daags tevoren hadden zowel de heer van der Feltz (C H als Mevr. PloegPloeg (Arh.) inge stemd met de hoofdgedachte van het onderhavige wetsontwerp. Zij waren van mening, dat echtschei dingen een ramp voot de maat schappij, de mensen en de kinde ren zijn. Door deze beide sprekers was het amendement van de heer Stokvis (Comm.), waarin wordt voorgesteld, de echtscheidings gronden te verruimen, afgewezen. Van onze parlementaire redacteur In de Eerste Kamer hebben minister Albregts en de heer de Bruijn elkaar in het verdere ver loop van hun P.B.O.duel giste ren gevonden in hun wederzyd- se liefde voor de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. De mi nister wil afwachten en zal al blij zijn, wanneer de midden industrie het voorbeeld wil ge ven. De heer de Bruijn stelde daar echter, met een woord van pater Borromaeus, tegenover: Moet u wachten tot men u vraagt, of moet u vragen, waar op men wacht? Hij heeft echter nog goede hoop. De begrotingen van Economi sche Zaken en van Staatsmijnen werden, met de communisten te gen, aanvaard. Het debat over de begroting van „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen" in de Eerste Kamer, dat gistermiddag aanving, belooft interessant te worden. De heer de Dreu (P.v.d.A.) keerde zich tegen de opvatting van prof. Gerretsen, dat slechts „de rode partij" (allen, die de laatste jaren regeringsverantwoor delijkheid hebben gedragen) ver antwoordelijk zou zijn voor de afloop van het Indonesisch con flict. Voor de oorlog, aldus deze woordvoerder, zijn grote fouten gemaakt. Men heeft verzuimd om de nationalistische gevoelens tij dig in de juiste banen te leiden. De heer Algera (A.R.) onder schreef dit tot op zekere hoogte. Over het beleid van de rege ring toonden zowel de heer de Dreu (P.v.d.A.) als de heer Alge- ra (A.R.) zich niet voldaan. De regering, aldus de heer Dreu, heeft geen leiding gegeven, maar leidelijk afgewacht. De heer Algera (A.R.) leverde felle critiek op de lijdzaamheid van de regering ten aanzien van de arrestatie van Nederlanders. De kwestie Nieuw Guinea be sprekende, betoogde de heer de Dreu, dat deze kwestie tot oplos sing moet worden gebracht, zo nodig in het internationale vlak. De oude stad Triëst is blijk baar het historisch lot toebedeeld het stokpaardje te zijn van de verhitte Italiaanse nationale ge moederen. En het is misschien begrijpelijk, gezien het eeuwen oude verleden van deze Romeinse kolonie. Vóór Wereldoorlog I was Triëst de voornaamste havenstad van Oostenrijk-Hongarije. De overwinnaars beslaten in 1918 Triëst aan Italië terug te geven. Na 1945 ontstond opnieuw een „kwestie-Triëst", die tot op de dag van heden onopgelost is ge bleven. Wat is Van hef wereldtoneel het geval? Nu 4 jaar geleden, op 20 Maart 1948, gaven de V.S., Engeland en Frankrijk in een verklaring hun wens te kennen, Triëst toe te wijzen aan Italië. Kort daarop verbrak Joe- go-Slavië de band -met Moskou. Het Westen nam tegenover Tito, die ook belangstelling voor de stad heeft, een verzoenende hou ding aan. Van de verwezenlijking der verklaring kwam niets te recht. Triëst bleef onder het be stuur van de geallieerden uit het Westen. Het is de grief van de Italianen en in het kort de ach tergrond van de onlusten der laatste dagen. Nu de demonstraties zijn ge luwd, ook in de Italiaanse grote steden, is het mogelijk de situa tie te overzien. Vooral sedert de zitting van het Italiaanse parle ment. Twee factoren zijn in het geding geweest, waarvan één een onverkwikkelijk naspel kan heb ben voor het kabinet de Gasperi. De eerste is de rol der commu nisten, die de leiding hebben ge nomen, om de oprechte nationa listische gevoelens te misbruiken voor hun propaganda tegen het Westen en in het bijzonder tegen het NATO-verband. De tweede factor is de verwijdering tussen de Italianen en de grote Weste lijke mogendheden. Men heeft het gevoel inzake Triëst met een kluitje in het riet te zijn ge stuurd. Het moreel van de Grote Drie heeft een knak gekregen en dat is altijd een kwaad ding. De Gasperi heeft nu de zaak te lij men. Hij zal zijn volk minder enthousiast aantreffen voor de samenwerking in het Atlantisch verband. Zelfs leidende figuren uit de Christen-Democratische partij hebben de regering ge vraagd, wat ze meent te gaan doen. Het meningsverschil tussen de Gasperi en Eden over de aard van de demonstraties heeft de stemming nog verslechterd. De Gasperi zijn prestige heeft een gevoelige slag moeten incasseren en dat terwijl in Mei gemeente raadsverkiezingen worden gehou den. De premier heeft wel ver klaard, dat de besprekingen over de kwestie-Triëst in Londen en Washington „goede vorderingen" hebben gemaakt, maar daarmede is de moeilijkheid thans nog niet uit de wereld geholpen. Het is te hopen, dat deze uitlating meer betekent dan slechts een diplo matieke dooddoener. De Grote Drie zullen een oplossing aan de hand móéten doen. Zolang de zaak blijft slepen kan dit de groei van een neo-fascisme en commu nistische agitatie in Italië tot ge volgen hebben. Noch Italië zelf, noch het Westen zijn daarmede gebaat. Jf» aan VOLKSPARTIJ Het bewijs, zo nodig, dat de K.V.P. een vólks partij is, zien we weer in tie namen van de aangewezen candictaten voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezing. Die „aangewezen" candida- ten zijn, zoals men weet, eigenlijk een soort kwa liteitszetels. Nu zou men menen, dat daar allemaal lieden met lan ge, deftige namen op zouden verschijnen. Maar dat is allang niet meer zo. De kwaliteit is niet meer het monopolie van de deftigheid. Wat wilt u eenvoudiger dan de Waal en de Vink, Lucas en de Groot, Jans sen en de Graaf, en Visch (oude spelling!) en Bot. De beide laat- sten zijn voorlopig nog maar plaatsvervangers. Als ze ooit in die Kamer komen, moeten ze na tuurlijk naast elkaar zittenMaar het volk behoeft zich aan de deftigheid van de namen der kwaliteiten in elk geval niet te sto ten Mijnen Wij lezen in dit ver band verder, dat admi raal Moorman een aan gewezen zetel voor Ma rine bezet in de Kring- Limburg. Menigeen zou deze candidatuur waar schijnlijk in den Hel der hebben verwacht. Die Kring had eens een man, die zich voor de marinezaken zeer verdienstelijk maakte. Het was de oude heer Charles van de Bilt, ook beroemd om zijn breed-gerande hoed. Maar de wegen van het Partijbestuur en van de Verkiezingsraad zijn soms wonderlijk. Intus sen is de heer Moorman Limburger van geboorte en dat verklaart veel. Bovendien heeft de ad miraal natuurlijk ook wel verstand van mjjnen, al zijn dat dan mijnen, die de marine gebruikt. Hij kan in Limburg in elk geval niet zeggen, Ik ken de mijnen en de mijnen kennen mij Datum „De Tijd" schrijft in een Vrijmoedig Com mentaar, dat het onjuist is, dat bij doodvonnissen zoals er pas weer vol trokken zijn, de datum van het vonnis niet is vermeld. Het gaat hier bij om menselijkheid, nl. om de vraag, of de termijn tussen de bete kening van het vonnis en het voltrekken ervan, niet te lang is geweest. „De Tijd" vindt het ver melden van de datum een essentiëel feit, en wijst er op, dat een commissie van de Ver enigde Naties pas in een ere-codie voor de jour nalistiek heeft vaistge- steld, dat het weglaten van essentiële feiten in correct is. Dat geldt dan zeker ook voor de amb telijke voorlichting. Dat geloven wij ook. Maar men kan toch niet zo ver gaan, dat een ere code voor journalisten formeel gezien ook voor ambtenaren zou gelden. De datum van het von nis te weten, is in ver band met de terecht stelling, stellig essenti eel. Maar dan toch op andere gronden, dan voor de journalistiek gelden. Al was het maar omdat journalisten geen ambtenaren moeten zijn en omgekeerd ook niét. Prentbriefkaarten Al een hele tijd ge leden hebben wij eens een verhaaltje verteld over prentbriefkaarten in Engeland, waar een man schatten mee ver diende. Er waren er van een bijzonder soort, dat moet gezegd worden. Nu lezen wij, dat een DAAR LEZEN WIJ, dat er binnen tien jaar een nieuwe, een tweede maan zal zijn ontdekt. Volgens deskundige kringen werpt ook deze gebeurtenis haar schaduw al vooruit. Het is een enorme vooruitgang voor de samenleving. Veel mensen leggen het er op aan, naar de maan te gaan. Dat gebeurt, volgens bepaalde plannen, eerlang in werkelijkheid, nadat velen reeds figuurlijk „naar de maan" gegaan zijn. Het spreekt vanzelf, dat de kans, om naar de maan te gaan, belangrijk toeneemt, indien het aantal manen plotseling met 100 procent uitgebreid wordt. Die tweede maan wordt een concurrent voor de emigratie-gebieden zekere Joseph Ascher in Londen een erfenis van een kwart millioen gul den heeft nagelaten aan zijn zoontje van negen jaar. Dat geld heeft Ascher allemaal ver diend in zijn bloeiende zaak in prentbriefkaar ten. Het schijnt dus een goed vak te zijn. Peter, zo heet de rijke jonge ling, krijgt echter voor lopig twee kwartjes per week zakgeld, wat ruim genoeg is. Hij mag pas over het grote geld be schikken, als hij 48 jaar is en altijd eerlijk is ge bleven, niet met de rechter in aanraking is geweest, enz. Ascher blijkt een verstandige vader geweest te zijn. Hij vindt, dat Peter eerst maar hard moet werken, dat heeft hij zelf ook gedaan, staat er in zijn testament. Vurig misverstand In het Engelse graaf schap Yorkshire stond een grote boom in brand. Het was in Ad- wick le Street. De brandweer had urenlang werk, om de brand te blussen en de boom van de ondergang te redden. Toen het kar wei volbracht was, kwam de eigenaar van de boom zich beklagen. Hij had twee uur no dig gehad om de boom in zijn weiland, die hij wilde vernietigen, in brand te krijgen. Inbrekers Volgens verschillende bladen heeft de com missie van onderzoek naar de oorzaken van de jongste luchtramp bij Frankfort haar intrek genomen in een „nieuw, nog niet geopend hotel". Hoe de heren daar bin nen gekomen zijn wordt er niet bij gezegd. In elk geval konden zij zich niet helpen met de merkwaardige operatie van het bekende „in- trapnen van een open deur" Ambtelijke taal In de toelichting tot het nieuwe wetsontwerp betreffende belasting aftrek voor giften lezen wij het volgende prach tige proza: „Teneinde echter, met name ook op het stuk van dp za kelijke en niet-zakelijke giften tot een meer zui vere afbakening van de onderhavige materie te geraken, en fiscale diis- criminatie te vermijden" enz. de rest doet niet ter zake. „De fiscus moedigt de mildheid aan", stond er in de krant als kop boven het betreffende bericht. Wij zouden de fiscus be scheiden willen aan moedigen, mildheid in het gebruik van de taal te betrachten. Roomse dictatuur! Het staat er zo maar, ook in de Handelingen van de Tweede Kamer, dat Jan Haken gezegd heeft, „dat minister Beël als handlanger van prof. Romme, in Nederland een roomse dictatuur wil vestigen". En waar om dat schoons? Omdat de minister in de Ka mer verdedigd heeft de wet op de Buitengewone Bevoegdheden voor het Burgerlijk Gezag, in spannende tijden. Daar is sprake van bijzondere volmachten, een toestand van verhoogde waak zaamheid en een bur gerlijke uitzonderingstoe stand. Niet overbodig, zou men zo zeggen, ge let op verschillende gevaarlijke, ondergrond se en andere activiteiten. Dus spreken de com munisten, (wie de schoen past, trekt hem aan!) van „invoering van fascisme en van de dictatuur van de katho lieke reactie. Ja, ja, zo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Terecht merkte „Trouw" in dit verband op, dat de munisten in 1948 in Tsjecho-Slowa- kijë de portefeuille van Binnenlandse Zaken in handen kregen en mede daardoor naar de macht in de Staat konden grij pen. De communisten willen geen macht ge ven aan anderen, zij willen die macht alleen voor zichzelf en dan er zulk een misdadig ge bruik van maken, als de voorbeelden in tal van ongelukkige landen leren. De Negerhut Honderd jaar geleden verscheen het wereld beroemde boek: DP Ne gerhut van Oom Tom, dat de slavernij in de zuidelijke staten van Amerika geeselde. Het wefd de onmiddellijke aanleiding tot de af schaffing van de slaver nij, na de burgeroorlog tussen de Noordelijkeen Zuidelijke Staten. De schrijfster van het boek Harriet Beecher Stowe, die de ellende van de slavernij persoonlijk had waargenomen door be zoeken aan plantages en negergezinnen, was zelf tegen geweld, maar de politiek van die dagen, die natuurlijk ook an dere dan alleen mense lijke redenen tegen de slaverriij liet gelden, deed een oorlog ont staan. Vier jaar duurde de burgeroorlog tussen de Amerikanen. De een heid en het land werd hersteld en de slavernij werd afgeschaft. Het dringende woord van een vrouw in een we reldvermaard boek had de slavenboeien geslaakt in een tijd, toen men sen meenden, dat de vrijheid niet bestemd was voor lieden, die een zwarte huidskleur had den. En de rassenhaat is, zelfs in Amerika, nog niet geheel over wonnen is de 44-jarige Haarlemmer van S„ filiaalhouder te Amsterdam, toen hij gistermorgen voor het C.S. te Amsterdam op een rijden de tram wilde springen, onder de bijwagen geraakt. Zijn beide be nen werden verbrijzeld en een uur later overleed hij; hebben de Nederlandse journa listen, die in Indonesië vertoeven, Celebes bezocht; zullen de Veluwse Boerendan- sers binnenkort te horen zijn via de Zwitserse Omroep te Bern; besloot de P.T.T. met ingang van 1 Mei a.s. het beschrijfbare oppervlak van Iuchtbrieven te vergroten. Ook zal de prijs wor den verhoogd; ontving het „Erefonds Oud-Ver pleegsters" van het Rode Kruis f 1000.en komen dagelijks uit de ziekenhuizen nog giften bin nen. Men wil het bedrag van f 50.000 zo spoedig mogelijk ver dubbeld zien. 120 OOST-DUITSERS GEARRESTEERD BERLIJN, 26 Mrt. (Reuter). Het te Berlijn onder een vér gunning van het Amerikaanse Hoge Commissariaat verschijnen de dagblad „Neue Zeitung" meldt in een bericht uit Witten berg, in de Oost-Duitse provin cie SaksenAnhalt, dit na een week van „zuivering" onder werknemers van de stikstoffa- briek te Presteritz, 120 perso nen zijn gearresteerd op beschul diging van spionnage. De arres taties zijn uitgevoerd op last en onder toezicht van de Russi sche bezettingsautoriteiten. Zweeds schip bij Doggersbank op mijn gelopen 's GRAVENHAGE. Een Zweeds schip, waarvan de naam nog niet bekend is, heeft Woensdag middag gemeld in de buurt van Doggersbank op een mijn te zijn gelopen. WACTMANS 12de IN PARIJS-COTE D'AZUR ANNONAY.26 Maart (A.N.P.). De Fransman Bobet heeft de tweede etappe Pouigues les Eaux Annonay (292 km) van de wedstrijd ParijsCote d'Azux gewonnen. Gebleken is dat de Belg De- cock nog voor onze landgenoot Waigtmans is binnengekomen. Hii werd vijftiende geplaatst in 8.59.19. Wagtmans werd zestien de iin dezelfde tijd. Gernmiani zeventiende z.t. en Blomme (B.) achttiende z.t. In het algemeen klassement staat Bobet (Fr.) als nummer 1 en Waigtmans is twaalfde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3