JAARBEURS, reusachtige van vernuft en energie show Benei ux-hesprekingen te Amsterdam tot accijns-verlaging op sigaren Financiën en Economie HET WONDER -1 Üraniu Zwervend van tanks tot olie langs de swing-slangen RADIO Nederland vóór differentiëring, België en Luxemburg tegen Schijnwerpers op de defensie-productie DE BEURS door Otto Bührs Scheep Ka tli in PAGINA 4 DONDERDAG 27 MAART 1952 (Van onze verslaggever) UTRECHT Duitsland bouwt weer tanks. Massa-productie. We hebben ze zelf gezien. Ze lopen op rubber-rupsbanden en komen in de winkel op een gulden of vier. Kinderspeelgoed: de tinnen soldaatjes van vroeger aangepast aan de eigen tijd. Wanneer je met een sleuteltje de veer hebt opgewonden, en het kleine grijze stuk wapentuig heuse hindernissen begint te nemen, slaat tegelijk een vuursteentje vonken uit het kanon. Het is allemaal net echt Het bijna volmaakte van een illusie, als door dit voor beeld opgeroepen, is de kracht van de Duitse speelgoedindustrie, vandaag weer aan de markt alsof er nooit iets was gebeurd. Babel van de handel, waarin zo wel de drie horlogeschroefjes die uit één speldeknop gaan als een enorm gesmeed spek-anker van 5000 kilo getuigenis afleggen van het menselijk vernuft en van zijn energie. We zijn weer eens een dag op de Jaarbeurs geweest, ons telkens opnieuw een vreugde, van vroe ger al en van na de oorlog weer, vanaf die eerste bevrijde Beurs, toen wel heel Nederland voetje voor voetje door de smalle gan gen scheen te schuifelen, picnic- vierend op de stenen trappen, volledige schoolklassen onder de hoede van hun onderwijzers, ieder zich de ogen verzadigend aan al wat er toen weer opnieuw was, mondjesmaat nog in die dagen en bijna onbetaalbaar vaak. Hoezeer is het zaken-doen veranderd se dertdien, het aanbod opnieuw overheersend bij verscherpte con currentie, de alleen-maar-kijkers meer en meer geweerd, om de Jaarbeurs haar eigenlijk karak ter van handel sbemiddeling niet te doen verliezen. Dat is gelukt. Maar reusachtige show is zij toch ook gebleven, op 50.000 vierkante meter honderd duizenden artikelen bijeenge bracht door welgeteld 4136 expo santen, van internationaler af komst dit voorjaar dan ooit, met 968 West-Duitse firma's ver en ver bij de buitenlanders aan de kop, en aan de staart Australië, Canada, Finland, Hongarije en Liechtenstein met telkens twee, en Curagao, Indonesië, Ierland, Japan, Zuid-Afrika, Marokko, Tunis en Portugal met telkens ieder één exposant ter beurze versohenen. Voor ons is de Jaarbeurs vooral een kijkspel gebleven, chaotischer dan een tentoonstelling, maar volop een beeld van industriële en handelsbedrijvigheid, van het leven zélf, waarachter de dui zenden mensen staan die dit alles maakten en de duizenden die het nu aan de man trachten te bren gen, velen hier jaar in, jaar uit op dezelfde plaats te vinden, veel nieuwe gezichten ook, een enorm PROGRAMMA. VRIJDAG 28 MAART 1952 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 19.309.35 Waterstanden); 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Gra mofoonmuziek; 11.25 Voordracht; 11.50 Tenor en piano; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Sport en prog nose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Tweede acte „Die Walkure", opera Cgr.pl.); 15.45 Boekbespreking; 16.00 Orgel en zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kamerkoor; 17.20 Muzikale cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Kin-, derkoor 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 „Wat dunkt U van den Christus?", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Kamerkoor; 20.30 Benelux; 20.40 „Leven op de aarde", cause rie; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt; 21.50 Buitenlands weekoverzicht; 22.05 Populaire muziek; 22.40 „Van daag",- causerie; 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwe lijk en gezin", causerie; 23.30—24.00 Lichte m.uziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 10.05 Gramofoonmuziek; 10.30 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.0 Ange lus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole orkest; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Zang en piano; 14.50 Pianospel 14.20 Promenade orkest; 15.50 Gramo foonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinder koor; 17.30 Maastrichts Stedelijk orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Dans muziek; 18.40 Reportage; 18.50 Lichte muziek; 19.05 Actualiteiten; 19.15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting"; 19.35 Piano duo; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van, 20,15 Strijkorkest en solisten; 21.00 „Opbouw in liefde", causerie; 21.15 Gramofoonmuziek; 21.40 „Om de toekomst .van Nederland", klank beeld; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.45 „Ik geloof in ene heilige Katholieke Kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.4024.00 Amuse mentsmuziek. REGIONALE OMROEP NOORD VRIJDAG 28 MAART 1952 Experimenteel televisieprogram ma van de NCiRV: 20.1521.45 1 Dertigduizend. 2 Nederland in Amerika. Pauze 3 Gevarieerd programma. 4 Dagsluiting. Van de vooruitgang ook. Vijf tigjarig Werkspoor exposeert een enorme machine uit 1902, vermogen 25 pk, gewicht per pk 250 kilo, naast een moderne motor die gloednieuw is en kleiner van stuk, doch per paardekracht maar 5 kilo weegt en een vermogen van 650 pk bundelt. En precies dat zijn de prestaties waaraan wij in die technische eeuw van ons gewend zijn geraakt, stapje voor stapje veroverd als zij zijn, iedere Jaarbeurs weer op honderden terreinen één stapje verder. Die stapjes te ontdekken is een van de fascinerende bezigheden voor alleen-maar-kijkers als wij zijn, die geen enkel contract heb ben afgesloten en geen order te vergeven hadden. Maar ergens in de nok van het gebouw spra ken we met de heer Cahn, de constructeur van het Relax- zieken-leesapparaat, dat men wel een hele schréde vooruit mag noemen, een op het oog simpele constructie, die eindelijk in staat stelt plat op uw rug liggend in bed een boek te lezen, een uitkomst voor zieken, maar even goed voor al wie, lichamelijk ver moeid, toch nog studeren wil, een lampje ingebouwd, de bladzijden gemakkelijk om te slaan, het ge heel met een beugel over u heen gezet en met een kettinkje aan de beddepoot vastgelegd. De A V E K-fabrieken uit Sur- huisterveen hadden, zo zagen wij, speciaal voor deze beurs een En gelse folder doen drukken, waar in op basis van de stelling dat een goed soldaat reoht heeft op een goede nachtrust, de man- schaps-stapelledikanten onder de aandacht van de NAVO-deskun- digen werden gebracht, die op ftpr zoeken. AVEK leverde er voor en na de jongste oorlog al tien duizenden aan ons eigen leger, pracht-order voor een bedrijf als dit, 25 jaar geleden bescheiden begonnen uit een samenwerking van een manufacturer en een smid, nu werk biedend voor 110 man. Voorbeelden van vernuft en energie als deze twee zou men op de Beurs bij tientallen kun nen vinden. Zij zijn het merg van onze plaats in de wereld, waartoe ook zoveel groter pro jecten als dat van P o 1 y n o r m kunnen bijdragen, waarover ge elders lezen kunt. Militaire productie Dat ons land ook zijn partij meeblaast bij de productie voor de verdediging van het Westen, wordt op deze Voorjaarsbeurs na drukkelijk onderstreept. Fokker stelt op het Vredenburg een Glos ter Meteor en een S 11 trainer ten toon. Generaal Hasselman is op de eerste Jaarbcursdag al naar de beide vogels, hier vreemd neer gestreken, komen kijken en met een naar de DAF-jeep en de DAF- wapendrager, thans voor 't eerst de buitenwereld getoond, tegelijk met de artillerietrekker en de sneltanker voor straalvliegtuigen, indertijd meteen al een wereld- sensatie: duizend liter kerosine, door twee swingslangen tegelijk in één minuut overgepompt. Op het Vredenburg wentelt ook de zeven meter hoge schroef voor de kruiser „De Ruyter", product van Lips in Drunen, en in een speciale sectie binnen, scharen andere fabrieken zich in de rij, vanaf de granaten die de Artil lerie-inrichtingen aan de Hem- brug maken tot een keur van geneeskundige praeparaten en instrumenten. Er zijn wachthuis jes en jerry-cans, scheepsmotoren en precisie-instrumentcn, en bij DRAKA een serie toepassingen van de thermoplastische kunst stof vinycel, zeer licht en water dicht, gebruikt voor reddings vlotten en drijvende bruggen, waterdichte pakken en anti-mijn- kabels, terwijl we er ook camou- flagenetten zagen, gemaakt van diezelfde synthetische saran-ve- zel, waaraan al heel wat vissers hun netten danken. Surhuisterveen, zoeven ge noemd, snelgegroeid industrieel centrum, maakt deel uit van het Industrieschap „Oostelijk Fries land", nu al voor de vierde maal met een voorlichtingsstand op de Beurs, weer teruggekeerd naar het hoofdgebouw aan het Vreden burg, waar goede propaganda wordt gemaakt voor een vooruit' strevend gebied, dat emplooi zoekt voor zijn arbeidsoverschot. Een Jaarbeurs-buurman van het Industrieschap, de heer J. Alkema uit Groningen, vertegenwoordiger buitenland van Van Gend Loos, vertelde op zijn beurt zo een en ander van de wonderlijke jeugd van deze 156-jarige, ook voor Noord-Nederland een gewild in termediair bij de export op het Duitse achterland, expediteurs met correspondenten over de ge hele wereld en een staf van 6000 man, die b.v. ook wissels en kwi tanties int, zoals in 1796 de con ducteurs op de diligences al de den. Van een goede buur tenslotte naar een verre vriend, een van de vele die nu in Utrecht hun opwachting maken en ook nog op een andere manier „in het nieuws" vandaag; Tunis, de Friese en Noordhollandse handel stellig niet onbekend: van onze jaarlijkse export naar Tunesië ter waarde van 400 millioen Franse francs bestaat het grootste deel uit kaas, boter en gecondenseerde melk. We krijgen voor 1 milliard fr. terug, ijzererts o.a., maar da dels ook, en een scheut olijfolie, een deel van de 360 millioen kilo, die er jaarlijks van 19 millioen bomen gewonnen worden. „Olijfolie is uniek. Er bestaat niets ter wereld dat er mee ver geleken kan worden", moet de Prins der Franse gastronomen, Curnonsky, eens gezegd hebben. Wel, als gc het niet geloven wilt, kunt ge het hier wellicht komen proeven. Want aan de reusach tige show die ook deze Jaarbeurs weer is, ontbreekt het exotische detail evenmin als de droomtuin der textiel, waarover we u nog wel zullen vertellen. Ook over de blauwe en de rose, de groene en de gele luiers die gc er kunt bewonderen. De Jungle: prachtig-betoverend-dodelijk FLORIDA 1840. Oorlog in een woeng territorium. Reeds zeven jaar lang traeht generaai 'Zacnary Taylor orde en rust te herstellen, maar tevergeefs. De woeste stam men der biminole-Indianen heb ben opnieuw de strijdbijl opge graven. Orde en rust zijn verder aan ooit. Luitenant Richard Tufts, mari ne-officier van het fregat Norfolk voelde zich maar weinig ingeno men met zijn opdracht. M\n schip werd in opdracht van generaai Taylor over land naar Okeecho bee gebracht, een meer van grote afmeting in het binnenland van Florida en Tufts had alle hoop het terug te zien al opgegeven. Onder een brandende zon reed hij nu al vele uren te paard pal naar het Westen, dwars door een ontoegankelijk gebied, dat ech ter geen enKele moeilijkheid op leverde voor de man, die nu al zovele uren lang zwijgend naast hem reed. Naarmate de zon ho ger aan de hemel klom, nam de hitte toe. Met nauwelijks verho len voldoening stelde luitenant Tufts vast, dat het groen van het woud steeds dichter werd en de onbarmhartige zonnestralen door een hoog en schemerig blader dak werden gebroken. Plotseling hield zijn zwijgzame gids de teu gel in én stootte een hoog en eigenaardig geluid uit, onmiddel lijk gevolgd door een kort gerit sel in het struikgewas. Als uit de grond rees een In diaan op, het sluike haar tot een wrong boven het hoofd vastge bonden. Met een snelle beweging trok luitenant Tufts zijn sabel, maar de vreemde gids lachte en schoof traag de bontmuts, die hem tegen de zon had beschermd wat naar achter: Dat moet je niet doen, zee man. Bedoel je dat kapitein Wyatt hier is? Het is nog maar een klein stukje naar zijn chikee. Wat is een chikee? •Volgende aflevering: NAAR HET FORT INFANTA Je bent nog nooit in Florida geweest, dat kun je zien aan dat gekke zwaard van je. Een chikee is een strohut op een droog stuk land. Woont de kaptein daar? Waarom niet in het garnizoen? Maar de vreemdsoortige gids antwoordde niet. Dit hier is een Creek-In- diaan uit Georgia. Hij hoort bij Quincy. We stappen nou over in de kano. Aan het handschudden met de Indiaan leek geen eind te komen. De gids keek half-lachend ach terom naar luitenant Tufts. Deze kant op kaptein. Deze Indianen ruiken een beetje vies. Ze smeren hun lichaam in met stinkdier-olie om muskieten en vliegen weg te houden. Luitenant Tufts stapte in een bont beschilderde, ranke kano, die door twee Indianen werdaf gestoten in een smalle duistere kreek, waarin het licht slechts schaars doordrong. Hii bevond zich in een vreemde en wonder lijke wereld. Dit was dus het land waarom zo verbeten werd gevochten: een jungle, prachtig, betoverend, dodelijk. Vreemde vogels waadden in de stroom, krokodillen bedreigden het lichte vaartuig. Het overhangend bla dergroen en struikgewas zat vol slangen, vol dood en verderf. Lui tenant Tufts wist nu, dat kapi tein Wyatt's gids MONK heette. Monk zat graankorrels te eten: Laat niemand je wijsmaken, dat Seminoles niet kunnen schie ten, lachte hij. Sinds ze ge weren hebben weten te bemach tigen, schieten ze zelfs heel aar dig. Waarom heeft de kapitein zich zo ver weg verstopt? Na wat is voorgevallen, wil hij alleen te maken hebben met zijn eigen mensen. Je bent nieuwsgierig te weten wat er ge beurde, maar dat zul je van mij niet horen en ik zou er Quincy zelf ook maar niet naar vragen. ei' Wyatt, dat hii het leger schuw- Wat voor een officier was deze De gedelegeerden van de BelgischLuxemburgse federatie van tabakverwerkende industrieën (FEDETAB) en van de be drijfsgroep tabakverwerkende industrieën in Nederland hebben in Amsterdam uitvoerige besprekingen gewijd aan het vraag stuk van de urgente accijnsverlaging op sigaren en senoritas in deze landen. De besprekingen wezen uit, dat de vertegenwoordigers van aile takken der tabakverwerken de industrieën, hierboven be doeld, volledig hun steun zullen geven aan een zeer snelle tot standkoming van een drastische verlaging van de sigarenaccijns, met het doei de in grote moei lijkheden verkerende sigaren- industrie tegemoet te komen. Ten aanzien van de wijze waarop en de mate waarin deze accijnsveriaging moet worden voltrokken, pleitten de vertegen woordigers van de Belgische en Luxemburgse industrie voor een uniforme verlaging met afwij zing van iedere differentiëring, en wel een verlaging tot 15 pet. voor sigaren en 20 pet. voor se noritas, een en ander in de over tuiging, dat hierdoor het nage streefde doel, met name de ver ruiming van de werkgelegenheid en de opvoering van de rentabi liteit, kan worden bereikt. Dit standpunt werd ten volle ondersteund door de vertegen woordigers van de sigaretten- en kerftabakindustrie. De Nederlandse sigarenindus- trie daarentegen handhaafde ook na ampèle discussie haar stand punt, dat de nagestreefde hoofd doelstelling, namelijk het behoud en de vermeerdering van de werkgelegenheid, alleen kan wor den verwezenlijkt door een ge differentieerd stelsel van accijns heffing, en wel beginnend met een percentage van 10 voor de lagere prijsklassen en vervol gens opklimmend voor de hogere prijsklassen. De beide standpunten zullen ter kennis van de betrokken overheden worden gebracht. AMSTERDAM, 26 Maart. Hoewel de markt ook vandaag lager opende, scheen de weer stand wat groter te zijn dan vo rige dagen. Over het algemeen waren de openingsprijzen dan ook de laagste noteringen van de dag. Daarna volgde een geleide lijk herstel tot boven het niveau van gisteren, waarbij men vond dat de stemming iets aangena mer was. De ingebruikneming van een nieuwe put door de Exploratie- Maatschappij had weer eens een open hoek in dit fonds tot gevolg. Bij een vorige notering van 84Vi wérd geopend op 86 Hierna steeg de koers snel tot 90, slot- notering 89%. Ook de affaire ter beurze, die Vermiste Limburgers weer thuis De gebroeders Jacques en Jos Smeets, die onlangs werden ver mist nadat zij naar België waren gefietst, zijn terecht. Nadat de ongehuwde Josef Smeets weer te Haanrade was teruggekeerd, ver scheen in het begin van de vori ge week ook zijn gehuwde broer Jacques weer in zijn woonplaats Moorveld b« Geulle. Zij hadden enkele dagen in België rondge zworven en bezoeken afgelegd bp familieleden. 28 MAART: H. Joannes van Capistrano Deze heilige minderbroeder was een vurige verspreider van de godsvrucht tot de zoete naam Jezus: hij leerde de gelovigen om deze met eerbied uit te spreken en het hoofd te buigen. Streng be rispte hij de menden, die Gods naam of Góds werk door uitroepen verkrachten: het is dwaasheid, zo zeide hij, om te zeggen: ik ben er mee geboren; ik moet haast wel zo handelen, als men op zichzelf let, kan men zich gerust verbeteren. Het ware te wensen, dat deze heilige nu nog eens terug kwam om te strijden tegen het vloe ken, wat velen de gewoon ste zaak van de wereld vin den. Ik denk, dat hij nog heel wat strenger dan onze priesters op dit punt zou zijn! En met recht! IN DESERTO de, in welks dienst hij stond? De brandende zon echter bande deze kwestie uit zijn hersenen. Waar de stroom zich verbreedde in 'n lagune, lag daar plotseling tus sen lucht en water een eiland, glinsterend als een juweel op het aangezicht van de jungle en op dit eiland: kapitein Wyatt's chi kee. Een kleine jongen, donker van huid en als Indiaan gekleed, kwam toelopen. De mannen sprongen op het strand. De klei ne jongen nam de sabel van lui tenant Tufts strelend in zijn hand en lachte. Hii wil weten, waar het voor dient. Zoiets heeft hij nog nooit gezien, zei Monk. Het is een leuk jochie om te zien. Hij hoort zeker bii een van deze Creek-Indianen? vroeg Tufts. Maar Monk schudde het hoofd: Het is de zoon van kaptein Wyatt. En.waar is zijneh. Indiaanse vrouw. Monk trok zijn gezicht strak: - Kaptein Wyatt's vrouw was geen gewo ne Indiaanse, die wij sqauw noemen, Luite nant. Zij was 'n Creek- prinses, dochter van een groot opperhoofd en knap als een prinses maai* kan zijn. En ie zult haar ook niet ont moeten, luitenant. Zij is dood. Toen nadterde over het helwitte zand te gen de achtergrond van hoogopgaand geboomte de man met wie Luite nant Tufts het grootste vontuur van zijn leven zou delen: Quincy Wyatt soldaat, moerasbewoner, geciviliseerd mens en wilde tegelijk Toen naderde over het helwitte zand Guincy Wyatt. deze week nog zeer beperkt is geweest, scheen vandaag wat meer te betekenen te hebben. Olies konden zich op 291 gemak kelijk handhaven. Philips trok ruim een punt aan en ook Uni lever, die twee punten lager ge opend was, wist dit verlies geheel in te halen. Ook de cultuurafdeling bleef niet achter. De omzetten hadden hier weliswaar nog niet veel te betekenen, maar niettemin wer den toch merendeels fractionele winsten gemaakt, waarbij HVA met een koersstijging van twee punten de leiding had. Het gunstige dividendvoorstei van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij (9 pet. tegen vorig jaar pet.), vergrootte ook de animo voor scheepvaartpapieren. De openingsverliezen werden niet alleen geheel ingehaald, maar tegen slot noteerden de voornaamste soorten 1 a 2 pun ten hoger. Aandelen H.S.M. gol den 119, bij een vorige notering van 11314. Het agio voor Amerikanen bleef op 13/ pet. practisch on veranderd. De dollarobligaties lagen echter trager. Voor de gul densbeleggingen was de stemming opnieuw gunstig De convérsiele- nine bleef slechts een fractie be neden de hoogste dagprijs, die 88 1/16 was. De 0-5-10 procent woningbouwlening kwam van daag twee punten boven pari. Hollandsche Stoomboot verhoogt dividend Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V Hollandsche Stoomboot Maatschappij zal worden voorge steld over het boekjaar 1951 een dividend uit te keren van 9 pet. (v.j. 7 pet.). Wanneer dit voor stel door aandeelhouders wordt aangenomen, kunnen alle nog niet uitgelote restantbewijzen worden afgelost. Nieuwe put bij Algemeenc Exploratie Maatschappij De directie van de N.V. Alge- meene Exploratie Maatschappij deelt mede, dat op de mijncon- cessie Limau een nieuwe pul (put no. 22) is ingekomen met een productie van 160 kgt voor het eerste etmaal. Tin uit Belgische Congo naar de Verenigde Staten Het comité van de tinprodu centen van Belgisch-Kongo en Roeanda Oeroendi heeft Dinsdag te Brussel de 'voorstellen goed gekeurd. die het gevolg ziin van de in de Verenigde Staten ge voerde besprekingen. Overeen stemming is bereikt over een tweejarig contract, dat van jaar tot jaar kan worden verlengd, dat voorziet in de Jaarlijkse le verantie van minimum 7.000 ton en maximum 9.000 ton tinmetaal of iets meer dan de helft van de Congolese productie. Een deel van de leveranties zal geschie den in de vorm van tinertscon- centraten. De aanvaarde prijs bedraagt 1.203/ dollar per pond tin in een Amerikaanse haven geleverd. De prijs zal automatisch en tot op 'n concurrerend peil verhoogd wor den, zo een betere prijs door de Verenigde Staten aan andere producten wordt betaald. (O.m. Malakka, Indonesië of Bolivië). Het besluit is vooral genomen om tegemoet te komen aan de suggesties van de Belgische Te- gering om de Belgisch-Congólese uitvoer naar de dollarzone zo veel mogelijk te bevorderen. Het thans aanvaarde contract verze kert het Belgisch-Congolees be drijfsleven een inkomen van ten minste 36 millioen dollar, zegge een milliard 800 millioen Belgi sche frank. FEUILLETON 48. Wat kan ik doem? vroeg hij zichzelf. Niets overhaasten, dat staat vast. Ik moet volkomen zeker ziin. Volkomen. Hij bleef nog een Doosje zit ten. maar toen het hard begon Het was de bewaker, die hem kalmweg de rug had toegekeerd, toen hij hem in het moeras op lie Nou ontdekt had en die zo doende zijn ontsnapping ooglui kend had toegelaten. Ja! ik ben het, monsieur, riep Jules, verheugd door de ontmoeting. Maar wat doe jij hier? Jules richtte zich op. Ik ben de man van Marie weet u wel? Voor haar hebt u het portretje geschilderd. Haar vader kwam naar Madrid. Het ging hem goed buitengewoon; cialiteiten van het huis was. Ziin gedachten waren nog bezig met het probleem, dat ze de laatste te regenen, stond hii op van de uren in beslag had genomen en toen stierf hii dus nam ik bank. Hii wierp een blik op ziin terwijl hii sigaret na sigaret I mim ontsla? era heh mi Marie tot horloge. Het was 'half tiwee. Hii i rookte was er een afwezige blik had daar langer dan twee uur in zijn ogen. gezeten en voelde nu pas, hoe hongerig hij was. Hij stapte op, riep een langzaam riiderade taxi aan, gaf een adres op en be vond zich weldra voor een een voudig restaurant. Hij had het tevoren nooit bezocht, maar het had een goede reputatie vanwege dP keuken en hii had honger dat. was alles. Het was één van de drukke uren van de dag, maar desniet temin gelukte het hem een klein tafeltje voor zich alleen te krii-1 ger». Hii begon mechanisch de gangen af te werken, zoals ze werden opgediend. Toen hii klaar was, dronk hii op ziin gemak de zwarte koffie met cognac, die een van de spé- Hij was er zich volstrekt niet I van bewust dat de eigenaar hem! van achter ziin lessenaartje met, belangstellende ogen zat. gade te slaan, maar toen eindeliik de I drukte in het restaurant afnam, verliet deze man zijn plaats en naderde het tafeltje, waar hij zat. Een moment bleef hij de schilder staan aankijken, toen kwam een uitdrukking van blijd schap in ziin gezicht en hii schoot naar voren. Ah, monsieur. Ik vergis me niet! U beint het! Juan Caibados keek met een schok op; toen kwam er een uit drukking van aangename verras- sing op ziin gezicht. Jij, Jules! I mijn ontslag era heb nu Marie tot vrouw en het café als beroep. Heel eenvoudig, zoals u ziet En monsieur? bent tenslotte toch nog van lie Nou ontsnapt? Zoals u ziet, antwoordde de schilder. En ik ben er blij om, ja! Ofschoon monsieur dood had kunnen zijn. Er was iets raadselachtigs in de houding van de ex-bewaker, dat Cabados' aandacht trok. Hii leunde naar voren. Jules, zei hij ernstig, weet jij iets? Zo ja, in vredesnaam, zeg het me. Ik heb mijn vermoe dens, maar ik verlang zekerheid. Jii weet. dat miin ontsnapping werd gearrangeerd Dóór een Spanjaard, ja. Maar de bedoeling was niet. dat monsieur zou ontsnappen. Neen! De bedoeling was, dat. hii zou sterven. Het werd allemaal in elkaar gezet met die Gaspard, de bewaker, die de zaak met u be sprak. Maar hoe weet je dat. Jules? vroeg de artist schor. Poe! lachte Jules. Dat is gemakkelijk Gaspard is erg gek op wiin era in wijn zit waarheid. Hij vertelde alles op een avond toen hii dronken was. en iemand fluisterde het in het oor van de gouverneur. Gaspard bekende en hij is doodgeschoten, als een voorbeeld, voor de rest van ons. Niemand gaf. er veel om, want Gaspard was een grote schurk. Toen haalde hij ziin schouders op. Juan Cabados antwoordde niet. Er lag een srtarre uitdrukking op ziin gezicht en de ex-bewaker sloeg hem eer» ogenblik met nieuwsgierige ogen gade. Toen sprak hii weer en er klonk sym pathie in ziin stem: Is het. geen goed nieuws, Het is zeer slechts nieuws, dat ik u verteld heb, monsieur? antwoordde de schilder kalm. Maar hoe dan ook, het. is goed, dat u lie Nou hebt kun nen verlaten! Ja, dat is goed, heel goed. Jules glimlachte. Zelfs ik die geen gevan gene was, ben blii, daar niet meer te ziin en ik ben blii, dat u naar miin café bent gekomen, monsieur. Het is erg prettig weer eens eera oud-vriend te ontmoe ten. Juan stond langzaam op en reikte hem de hand. Ik moet nu gaan, Jules. Maar ik ben blii, dat je me dat van Gaspard hebt verteld. U komt toch eens terug, monsieur? U moet kennis maken met Marie. Zeker kom ik terug. Jules. De volgende keer hoop ik ie vrouw te zien. Hij begaf zich naar de deur. vergezeld door de Fransman. Deze keek hem na, toen hij lang zaam de straat uitging. Het is geen pretje, dat ik „de onbekende man vandaag heb bezorgd, neer». Maar de waarheid is soms hard. Na welke diepzinnige peinzing hij naar ziin lessenaar terug keerde. Hoofdstuk XXI PEDRO EN LUCILLE In haar suite in het hotel, waar zij haar intrek had geno men zat mademoiselle Lucille Carlos Cabados toe te lachen met kwaadaardigheid in haar ogen. (Wordt vervolgd) UT ger wo die tusi eno stal trok deel ons gror; de die troeri, ©estok Wel Gronir van worde; in Ber gebouw derziel wonnei en np voor Maaldru alles plannen woninge; hoven ziekten opgeleve fn Decer is een gegaan, totaal wicht van het worpen Polly-but nissenbut de halfro Het Polynorm vonden. Clavella Vendrecht Edam 26 26 te Al Scillys; Mexico te 26 te Barl guaira v P 26 Wight v. Oldenba n Semarang tar; Kedoe sum 29 v verw.; verw.; Rak kassar: Port Said ry n Belawt Suez n Bahr Finisterre Aden; Will Zijpenberg Rotterdam Trein Ban t DJAKAR' ta). Het gebied van door geveci heden en moest o.m. binding onderhoudt NEW YC De kerkge; Verenigde lopen kwart meer toegenor {Sj.ns van het Dit bhikt u Nationale R; Christus in In de laai het rapport is het ledent; ken van 53 85.319.274, d. durende deze volking der slechts met De Kathol: de ontwikke ven. Het steeg in deze Het rapport keurige cijfers verhoudingen len der verscl kerkgenootsch schat kan het ten op 60 mil! steld, van wie rim dan 13 Kerk in de Vér vat 28 millioe: wie ruim 6.5 deze leeftijd. „Speciale stud 1940—1950 heef de Katholieke met 34.5 is wascüfers van dienstige lichai tussen 29.3 LONDEN (A beginnen met goudmijnen, aid nisterie van Bei Hij deelde aan Mede, dat Engel ringen in het Britse—, Amerika Afrikaanse schen mende fiscale jaa begint, bijna ve: Volgens bud; gen, krijgt het I voorrading 100, voor research vpor het komend 18.252.000 pond afgelopen jaar. In het bedrag pond opgenomen voor de bouw v voor de productie Zuid-Afrika. Engeland heeft

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4