POLYNORM toont in Utrecht legerborak voor Amerika Krachtige Franse maatregelen In het „millionnairsstraatje van oud Semarang De Nederlandse eclips-expeditie teruggekeerd uit Afrika onomie tegen de nationalisten Uranium uit de afval van de goudmijnen Bedrijfsvergunningenwet ingediend T- Kinderziekten nu overwonnen bij veelbesproken bedrijf? Scheepsberichten Katholieke Kerk in V.S. groeit Engeland vreest de vogelpest Weer staat van beleg in Tunesië Premier met nog drie ministers in arrest gesteld Siong Kim Siehaveloos en bescheidenis allang binnen Regeling vestiging en uitbreiding industriële ondernemingen Zeventien expediies waren in de omgeving van Khartoum DONDtKUAO z \r\/-\f\ I PAGINA 5 hij. Sinds ze ge- •n weten te bemach- sn ze zelfs heel aar- n heeft de kapitein weg verstopt? is voorgevallen, wil maken hebben met mensen. Je bent te weten wat er ge- r dat zul je van mij sn ik zou er Quincy ar niet naar vragen, een officier was deze hii het leger schuw- dienst hi.i stond? De on echter bande deze zijn hersenen. Waar lich verbreedde in n daar plotseling, tus- n water een eiland, als een juweel op het van de jungle en op kapitein Wyatts chi- e jongen, donker van ls Indiaan gekleed, lopen. De mannen het strand. De klei- ïam de sabel van lui- 5 strelend in zyn hand il weten, waar het Zoiets heeft hii nog r, zei Monk. 5 een leuk jochie om i hoort zeker bil een ^reek-Indianen? vroeg nk schudde het hpofd: ion van kaptein Wyatt. waar is zijneh. irouw. Monk trok zijn gezicht rak: - Kaptein Wyatts •ouw was geen gewo- Indiaanse, die wij lauw noemen, Luite- mt. Zij was n Creek- rinses, dochter van een :oot opperhoofden nap als een prinses iaar kan zijn. En je ïlt haar ook niet ont- ioeten, luitenant. Zij is ood. Toen naderde over et helwitte zand te rn de achtergrond van oogopgaand geboomte e man met wie Luite- ant Tufts het grootste vontuur vanzijn leven iu delen: Quincy Wyatt ildaat, moerasbewoner, eciviliseerd mens en rilde tegelijk.... "oen naderde over het lelwitte zand Gumcy Vyatt. esprekingen. Overeen- is bereikt over een contract, dat van jaar kan worden verlengd, tiet in de Jaarlijkse le- van minimum 7.000 ton rum 9.000 ton tinmetaal eer dan de helft van de productie. Een deel everanties zalgeschie- e vorm van tmertscon- waarde prijs bedraagt liar per pond tin in een inse haven geleverd. De automatisch en tot op n ■end peil verhoogd wor den betere prijs door de "e Staten aan andere i wordt betaald. (Q.vn. Indonesië of Bolivie). ■sluit is vooral genomen noet te komenaan de s van de Belgische te rn de Belgisch-Congolese aaar de dollarzone zo 'eliik te bevorderen. Het nvaarde contract verze- Belgisch-Congolees be- »n een inkomen van ten i6 millioen dollar, zegge iard 800 millioen Belgi- nk. r. Het is erg prettig weer r» oud-vriend te ontmoe- stond langzaam op en tem de hand. moet nu gaan, Jules. ben blii, dat je me dat ispard hebt verteld, komt toch eens terug, ir? U moet kennis maken kèr kom iik terug. Jules, lende keer hoop ik ie Ie zien. ,egaf zich naar de deui. ld door de Fransman. hem na, toen hu lang- ie straat uitging. »t is geen pretje, dat i« rabekende man vandaag ezorgd, neen. Maar de is soms hard. velike diepzinnige peimzin- ar ziin lessenaar terug- Hoofdstuk XXI EDRO ÈN LUCILLE aar suite in het hotel, lij haar intrek had geno- ;at mademoiselle Lucille Cabados toe te lachen waadaardigheid IO haai (Wordt vervolgd) (Van onze verslaggever) UTRECHT Hoe is het met Poly norm? Daar is heel wat gerucht om dit reuzenbedrijf geweest, de laatste tijd, en geen wonder dat de schreden zich richten naar de nieuwe Polly-hut die ge op de Jaarbeurs vinden kunt aan de Croeselaan, midden tussen een reusachtige show van machines en bouwmaterialen, enorme torenkranen hier voor tien dagen opgesteld, gigantisch stalen steigerwerk, bulldozers en draglines, gedeeltelijk opge trokken montagewoningen, enzovoort. „Ik voel me zo'n beetje aan deelhouder," zei een man naast ons die de Polly-hut wel eens grondig wilde bekijken en aan de millioenen staatsgeld dacht, die in dit Amersfoortse bedrijf, troetelkind van de minister, zijn gestoken. Wel: zeer binnenkort zal in Groningen aan de constructie van twee nieuwe industriehallen worden begonnen. De hallen die in Bergen voor de Genie werden gebouwd en waarbij vele kin derziekten moesten wordier» over wonnen, zijn nagenoeg gereed en nu zijn er van dezelfde soort voor de Genie in aanbouw op Maaldrift bij Den Haag. waar alles thans precies volgens de plannen schijnt te verlopen. De woningen voor Philips in Eind hoven ook diaar vele kinder ziekten worden nu geregeld opgeleverd, tieni in de week. En in December van het vorig jaar is een proefmodel naar Amerika gegaan, verpakt in viif kisten, totaal volume 5 m3, totaal ge wicht 4 ton van de op verzoek van het AmerikaansP leger ont worpen legerbarak, doopnaam Polly-hut, als concurrent van de nissenhut bedoeld, maar zonder de halfronde doorsnede. Het model is beproefd en de Polynorm-constructie uniek be vonden. Er wordt onderhandeld over levering naar de Verenigde Staten en Canada, er loopt een aanvrage tot licentiebouw, ook de Amerikaanse militaire auto riteiten in Europa hebben vee! belangstelling. Zij zullen op de Jaarbeurs ko men kijken naar het tweede proefmodel dat hier is opgesla gen in 60 man-uren. alle onder delen pasklaar aangevoerd en in elkaar gezet met behulp van schroevendraaier en rubber- hamer, zonder dat er nog met selaar of timmerman, loodgieter, stucadoor of schilder aan te pas behoeft te komen. Negenduizend gulden compleet kost de hut 15 bii 6 meter, ge makkelijk te demonteren, uit wendig bepaald geen fraai bouw werk maar ook in ons land prac- tiseh bruikbaar voor het leger, voor vacantiecentra, als nood ziekenhuis of hulippostkantoor en vanaf AprilMei in massa leverbaar, zoals de fabriek in JuniJuli een productiescbema gereed heeft voor Polly-bunga lows en in SeptemberOctober voor kleine Polly-hallen, waar van een standaardsegment van 15 bii 6,1 meter allerlei combi naties toelaat. Men kan over de fouten van het verleden denken zoals men wil (en welk bedrijf kent de kinderziekten niet?): het ziet er niet naar uit dat de riiksmillioe- nen geheel vergeefs zijn uitge geven. Clavella v 25 Gibraltar; Dut vendrecht 26 v Curacao n Cuba; Edam 26 te Antwerpen; Etrema 26 te Algiers; Farmsum 26 460 w Scillys; Heelsum 9 v Golf van Mexico te R'dam verw.; Hersilia 26 te BarbadosHydra 26 te La- guaira v New Orleans; Ittersum p 26 Wight 27 18.00 A'dam; Joh. v. Oldenbarnevelt 26 v Surabaja n Semarang; Jupiter 26 v Gibral tar; Kedoe 26 v Port Said; Leer- sum 29 v Golf v. Mexico te R'dam verw.; Poeloelaut 26 nm Aden verw.; Raki 26 v Menado n Ma kassar: Lemsterkerk 25 v Genua/ Port Said; Rotti 26 v Pondicher- ru n Belawan; Saparoea 26 van Suez n Bahrein; Tarakan p 25 nm Finisterre; Tawali 26 v Suez n Aden; Willemstad 26 te Madeira Zijpenberg 5 v Cienfuegos te Rotterdam verw. Treinverkeer was bii Bandung gestremd DJAKARTA, 27 Maart (Ane- ta). Het treinverkeer in het gebied van Tjilatjap was Dinsdag door gevechten tussen legereen heden en benden gestremd. Zo moest o.m. de trein, die de ver binding BandungDjogjakarta onderhoudt, terugkeren. NEW YORK, Maart (K.N.P.) - De kerkgemeenschappen in de Verenigde Staten zijn in de afge lopen kwart eeuw met 31 meer toegenomen dan de bevol king van het vasteland der V.S. Dit blijkt uit het rapport van de Nationale Raad van de Kerk van Christus in de U.S.A. In de laatste 25 jaar, zo zegt het rapport van deze kerkenraad, is het ledental van de grote ker ken van 53.397.575 gestegen tot 85.319.274, d.w.z. met 59.8 Ge durende deze periode is de be volking der Verenigde Staten slechts met 28.6 toegenomen. De Katholieke Kerk is niet bij de ontwikkeling achter geble ven. Het aantal katholieken steeg in deze jaren met 53.9 Het rapport geeft geen nauw keurige cijfers over de huidige verhoudingen tussen de ledental len der verschillende kerken en kerkgenootschappen. Ruw ge schat kan het aantal protestan ten op 60 millioen worden ge steld, van wie 15 millioen jonger zijn dan 13 jaar. De Katholieke Kerk in de Verenigde Staten om vat 28 millioen gelovigen, van wie ruim 6.5 millioen beneden deze leeftijd. Speciale studie van de periode 19401950 heeft uitgewezen, dat de Katholieke Kerk in deze jaren met 34.5 is uitgebreid: de aan- wasciifers van de overige gods dienstige lichamen varieerden tussen 29.3 en 35.5 BENOEMINGEN BIJ DE P.T.T. Bij beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. is de technisch hoofdambtenaar der P.T.T. H. Hesselingen te Maastricht (telefoondistrict) in gaande 1 November 1951 be noemd tot technisch hoofdamb tenaar voor bijzondere diensten der P.T.T. te Zwolle (telefoon district) is de directeur van het post en telegraafkantoor te Purmer- end, E. Hut, ingaande 1 April '52 met gelijke functie belast te Hoo- gezand: is de bureauchef der P.T.T. J. F. Drost te Leeuwarden (inspec tiebureel) ingaande 1 April 1952 benoemd tot directeur van het gost- en telegraafkantoor te teen wijk en is de hoofdemplové le klasse der P.T.T. L. Kuiken te Harlingen, ingaande 1 Februari 1952 benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor aldaar. INVOERVERBOD AFGEKONDIGD Vier Amerikaanse staten Arkansas, Tennessee, Missouri en Mississippi zijn geteisterd door 'n orkaan, die zeer grote materiële schade aanrichtte en meer dan tweehonderd mensen van het leven beroofde. Ruim duizend personen werden ge wond en zeer velen werden dakloos. De foto geeft een beeld „Iluei uit Jüdsonia, in Arkansas, waar de tornado het zakengedeelte ^"plaatse, aldus vernam*Aneta der stad practisch met de grond gelijk maakte. I van de zijde van de K.P.M. LONDEN (Reuter) In een mededeling van het Britse mi nisterie van Landbouw is Dins dag aangekondigd, dat de invoer van levend pluimvee en broed- eieren uit Nedertand, Canada en Zuid-Afrika met ingang van Donderdag zal worden opge schort in verband met het voor komen van vogelpest in die lan den. Het besluit geldt voor hoen ders, parelhoenders, kalkoenen, ganzen, allerlei soorten eenden, fazanten en patrijzen. TWEE KUSTVAARDERS VAN DE K.P.M. UITGEBRAND DJAKARTA. 26 Mrt (Aneta) Deskundigen van het Ministerie van Scheepvaart en de K.P.M. stellen thans een onderzoek in naar de oorzaak van het uit branden van twee kustvaarders der K.P.M.. di» een lading ben zine en petroleum aan boord hadden Een daarvan lag te Djarnbi; de andere bevond zich in Pa- kanbaru. De „Lepar" begon te branden na een ontploffing in luik I in de „Leok" ontstond brand na opening van luik I. Op een soortgelijke kustvaarder, die thans in de haven van Priok ligt, werden de installaties he den, Woensdlag, aan een onder zoek onderworpen; een aantal deskundigen is naar Sumatra vertrokken voor een onderzoek (A.P. en Reuter) De Tunesische premier, Tsjenik, alsmede Materi, minister van staat, Ben Salem, minister van volksgezond heid en Mzali, minister van handel, zijn gisternacht door het Franse gezag gearresteerd. Met ingang van gisteren is de staat van beleg in Tunesië weer afgekondigd en sinds gisteravond i6 ook weer een uitgaansverbod in alle Tunesische steden en dorpen van kracht geworden. Tegelijk met de arrestatie van de vier ministers zijn drie leiders van de nationalistische partij, die reeds in verzekerde bewaring waren gesteld en huisarrest had- dsn in Tabarkawere, naar een andere plaats in het protectoraat overgebracht. SEMARANG, Midden-Java (A.P.) De vloedgolven van oorlog en revolutie, die Indonesië de afgelopen tien Jaar hebben geteisterd, hebben de positie van de Chinese handelsman niet geschokt. Hij heeft de kleinhandel van het land, waarin voor milliarden dollars omgaat, benevens een deel van de groothan del, nog steeds stevig in zijn greep. Midden door de Chinese buurt van Semarang loopt een hete, morsige, smalle straat, die Petoe Doengan heet. De voornaamste kenmerken er van zijn scheefgezakte Chinese woningen en winkels van onbestemde ouderdom, het gedrang van bedrijvige straatventers en de eigen aardige geur van gedroogde vis en tropische vruchten. In elke stad in Zuid-Oost Azië is zo'n straat, zulk een de tijd trotserende centrum en symbool van de handelsgeest der Chinezen, die door geen wereldoorlog, geen nationale revolutie en geen na tuurramp kan worden vernietigd. Neem nu eens Siong Kim Sie, die halverwege Petoedoengan een onaanzienlijk winkeltje drijft. Hij heet misschien heel anders, maar de mensen die in Petoe doengan wonen lopen nu eenmaal om tal van redenen niet graag in de gaten. Zijn familie is drie geslachten geleden uit de provincie Foekien naar Semarang gekomen. Geen heimwee. Siong heeft zich thans goed aan de plaatselijke omstandigheden aangepast. Hij spreekt uitstekend Indonesisch en een beetje Neder lands. Hij heeft weinig reden tot heimwee omdat de zaken beter lopen dan ooit. In zijn buitengewoon beschei den „Toko" verkoopt hij een grote verscheidenheid van kleingoed, bekend als .klontong". Zijn sor tering omvat alles, van Oosten- LONDEN (A.P.) Zuid-Afrika „zal binnen enkele maanden" beginnen met het produceren van uranium uit slakken van de goudmijnen, aldus is door een woordvoerder van het Britse Mi nisterie van Bevoorrading medegedeeld. 1,8 millioen pond geleend voor het project. De Zuid-Afrikaanse exploitanten moeten de leningen terugbetalen uit de inkomsten van de verkoop van uranium over een periode van 10 jaar. De woordvoerder zei te ver wachten, „dat een aanzienlijke productie" van uranium verwacht wordt uit het proces, waarbij de slakken uit zes Zuid-Afrikaanse goudmijnen gebruikt zullen wor den. Het is mogelijk, dat later nog meer goudmijnen hiervoor gebruikt zullen worden. De woordvoerder zei. dat ten gevolge 'hiervan Zuid-Afrika spoe dig een van de grootste uranium producenten van de wereld kan worden na de Belgische Congo. Hij deelde aan een verslaggever mede, dat Engeland zijn investe ringen in het gecombineerde Britse-, Amerikaanse- en Zuid- Afrikaanse schema voor het ko mende fiscale jaar, dat op 1 April begint, bijna verdubbelt. Volgens budgettaire schattin gen, krijgt het Ministerie van Be voorrading 100,5 millioen pond voor research en ontwikkeling voor het komende jaar. Dit is 18.252.000 pond meer dan het afgelopen jaar. In het bedrag is 3,5 millioen pond opgenomen voor een lening voor de bouw van een fabriek voor de productie van uranium in Zuid-Afrika. Engeland heeft verleden jaar rijkse sigarenaanstekers tot Ame rikaanse zaklantaarns, van tijger balsem tot aspirine en van een Japanse tandenborstel tot een flanelletje uit Hong Kong. Dat verkocht hij tien jaar ge leden, voor de Japanners Indo nesië binnenvielen, voor de 350 jaar oude Nederlandse heerschap pij ineenstortte en voor een com munistische Chinese boer Tsjang Kai Sjek van het vasteland van China verjoeg, óók. Maar denk nu niet dat al die historische gebeurtenissen Siong Kim Sie onopgemerkt voorbij zijn gegaan. Hij weet heel goed, dat zijn tweede vaderland thans wordt geregeerd door Indonesiërs en hij heeft verwanten, die het Indone sische staatsburgerschap hebben aangevraagd. Siong heeft er ook nota van genomen, dat Indonesië de nieuwe baas in Peking heeft erkend. Hij heeft daarom de ver diensten van een hele dag besteed voor de aankoop van een rode vlag van het nieuwe China, die op officiële feestdagen boven zijn buitendeur wappert. In zijn ach terkamer hangt overigens nog een oud verkleurd portret van Tsjang Kai Sjek, maar daar moet je goed naar zoeken. De varkensharen in zijn tan denborstels zijn natuurlijk ver vangen door nylon. Deze aanpassingsmaatregelen zijn voldoende geweest om Siong en zijn volk hun vaste greep op de kleinhandel van dit land té doen behouden. Hij maakt zelfs meer geld dan ooit, want onder de heersende weinige stabiele om standigheden kan een gewiekst zakenman gemakkelijker Ropijen verdienen dan in de dagen van het Nederlande bestuur. En Siong is beslist een gladde jongen. Zijn bescheiden „klontong toko", hoe goed voorzien ook, zou hem nooit tot millionnair hebben gemaakt. Zijn eigen zaken spelen zich achter de schermen af, in een klein kantoortje achter de winkel. Verscheidene malen per week stopt een grote limousine voor zijn winkeltje. Goedgeklede ver tegenwoordigers van Chinese im porteurs stappen uit en doen za ken met Siong in *t vuile achter kamertje. Spijkers, Bij een van deze gelegenheden was de correspondent van „The Associated Press" er getuige van, dat hij voor een waarde van 25.000 dollar aan Japanse spijkers kocht. De hele transactie was in precies 60 seconden beklonken en leverde hem een zoet netto- winstje van 30 procent op. Maar van die spijkers werd geen enkele in zijn winkeltje verkocht. Siong bezit een aantal vrachtauto's waarmede hij deze en dergelijke waren naar het binnenland zendt. Groothandel ziet u. Het gaat slecht met de woning bouw in Djokja, Solo, Klaten en andere plaatsen. Een van de re den hiervan is schaarste van bouwmaterialen. Spijkers zullen wel een goede prijs opbrengen. Maar die gewapende benden, die het platteland afstropen? Die vormen natuurlijk een risico, maar dat wordt wel in de prijs verdisconteerd. Volgens mensen die 't kunnen weten is Siong Kim Sie een zeer welgesteld man. Hij moet ver scheidene millioenen waard zijn en zelfs in ropijen is dat een be hoorlijk bedrag. Maar Siong heeft geen bank rekening, geen auto, geen behoor lijke woning en hij draagt een kleurloos hemd over een khaki legerbroek en koeliessandalen aan zijn voeten. Hij heeft geen Ame rikaanse vulpen met gouden dop noch een Zwitsers polshorloge, de gewone kenmerken van per soonlijke voorspoed in Indonesië van na de oorlog. Waartoe dient al deze bescheidenheid? Hoofdzakelijk om niet de aan dacht van de fiscus te trekken. Siong bewaart zijn geld thuis of ergens anders, maar niet bij een bank. Hij weet dat de hoge be lastingen op de groothandel hem het grootste deel van zijn winst zouden ontnemen. Het is voor de Indonesische re gering niet gemakkelijk, Siong en zijn soortgenoten te pakken te krijgen .Kort geleden is een ver ordening afgekomen, waarbij het boekhouden in Chinese letterte kens verboden werd en scherper controle-maatregelen zijn op komst. President Soekarno heeft in December van het vorige jaar gewaarschuwd tegen „een groep vreemdelingen, die zich zelf ver rijkt ten koste van het Indonesi sche volk". Maar voor het ogenblik tonen Siong Kim Sie en duizenden an dere kleine en grote zakenlieden zich nog niet bezorgd. Afdoende maatregelen tegen de Chinezen zouden de volkshuishouding van het land in grote moeilijkheden brengen en de Chinezen er toe brengen zich onder de bescher ming van de rode Chinese vlag te stelen, hetgeen vermoedelijk het laatste is dat de Indonesische re gering wenst. Inmiddels worden de zaken op de oude voet voortgezet en in Semarang noemt men Petoedoen gan nog altijd het „Millionnairs straatje". Het krachtige Franse optreden vormt, de climax van de onlusten, die gedurende de laatste .drie maanden Tunesië geteisterd heb ben en waardoor reeds meer dan honderd mensenlevens verloren gingen. Tunesië wil onafhankelijk wor den en het verzoek aan de Vei ligheidsraad om te interveniëren heeft de Fransen meer geïrri teerd dan alle andere demonstra ties. De Franse resident-generaal, generaal de Hautecloque, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de Bey, om Tunesië een grotere mate van zelfbestuur aan te bie den op voorwaarde, dat premier Tsjenik van zijn functie ontheven zou worden. De Bey weigerde dit en zond een telegram aan presi dent Auriol met het verzoek Tsjenik op zijn post te laten. Generaal de Hautecloque heeft voor de radio het woord gericht tot het Tunesische volk en critiek geleverd op Tsjenik, die door het zenden van twee ministers naar Parijs, om contact op te nemen met de Verenigde Naties, een vijandige houding heeft aange nomen, die in strijd is met de politiek van samenwerking, die gedurende de afgelopen zeventig jaar in het land is gevoerd. De generaal verklaarde, dat Tsjenik de nationalistische demonstraties aanmoedigde en misschien zelfs wel medeplichtige was. De resident-generaal wees er op, dat Frankrijk een plan had uitgewerkt, dat de nationalisti sche aspiraties zou bevredigen en dat langs de weg der geleidelijk heid zou voeren naar volkomen interne autonomie. Voordat deze hervormingen echter van kracht kunnen worden, zal het huidige Tunesische ministerie van het "politiek tapijt moeten verdwijnen. „Ik heb besloten, dat het huidige kabinet zijn schadelijke politieke activiteit niet kan voortzetten en daartoe enkele leden tijdelijk uit Tunis verwijderd", aldus generaal de Hautecloque. Staking In antwoord op de Franse actie zijn de Mohammedanen in Tunis onmiddellijk in staking gegaan. Tsjenik en de andere ministers werden, naar later door Franse zegslieden werd bekend gemaakt, overgebracht naar Kebeilli, bijna honderd kilometer ten westen van Gabes in het zuidelijk deel van Tunesië. De staat van beleg is in feite sinds 1939 nooit meer opge heven geweest, zodat de thans genomen maatregel geen verande ringen met zich brengt. De maat regel houdt in, dat verschillende bevoegdheden van de resident- generaal overgedragen worden op de militaire commandant. Ook is er weer censuur op het nieuws ingesteld. De schade De Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat van 14 Jan. tot 24 Maart het leger en de politie negen man verloren heb ben en twee en dertig gewonden telden. 55 trolleybussen werden door saboteurs vernield, 22 brug gen werden opgeblazen, 67 hui zen beschadigd en 646 telefoon palen omgetrokken. Directeur meelfabriek tot geldboete veroordeeld Het Amsterdamse gerechtshof heeft conform de eis een lid van de directie ener meelfabriek (Wessanens Koninklijke Fabrie ken N.V.) veroordeeld tot een boete van twee maal f 100.we gens overtreding van een berei- dings- en afleveringsbeperking, die gedurende één week in Maart 1951 van kracht is geweest in verband met de verhoging van de bloempriizen. Oproep politie Nieuwer Amstel De hoofdinspecteur van politie te Nieuwer-Amstel verzoekt hen die iets naders weten van een aanrijding tussen een bromfiets- rijder en een vrachtauto in de avond van 21 Maart 1952, te om streeks 20.00 uur, op de Burge meester A. Colijnweg, nabij Schiphol, waarna de bromfiets rijder bewusteloos in de berm van de weg is gevonden en de autobestuurder is doorgereden in de richting Amstelveen, zich te lefonisch met hem in verbinding te stellen (tel. K 2970-2642). Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter rege ling omtrent de vestiging en uit breiding van ondernemingen van nijverheid. Het ingediende wets ontwerp heeft niet op een geheel nieuwe materie betrekking. Reeds een vijftien jaren geleden heeft de toenmalige regering de be hoefte gevoeld aan de bevoegd heid om in bepaalde gevallen de vestiging en uitbreiding van in dustriële ondernemingen te be perken. Naar het oordeel van de rege ring is thans het ogenblik ge komen het vraagstuk van de ves tigingswetgeving opnieuw te be zien teneinde te komen tot de vervanging van het bezettings recht door een regeling van meer duurzaam karakter, die past bij de bestaande economische situatie. Het thans aangeboden wetsont werp treedt in het voetspoor van de Bedrijfsvergunningenwet 1938. Volgens dit voorstel wordt aan de overheid de bevoegdheid toe gekend om, gelet op de omstan digheden, die zich in een bepaalde tak van nijverheid voordoen, tot sluiting van die bedrijfstak over te gaan en mitsdien voor de ves tiging van nieuwe ondernemingen en de uitbreiding van bestaande een vergunning van overheids wege te eisen. De belangrijkste vragen, die zich bij de voorbereiding van het onderhavige ontwerp voordeden, waren uiteraard, op welke gron den de overheid tot sluiting van een bepaalde tak van bedrijf zou moeten kunnen overgaan en in nauwe samenhang hiermee voor welke onderdelen van het economisch leven deze sluitings bevoegdheid zou dienen te gelden. Als eerste reden, welke de slui ting noodzakelijk kan maken, zien de ministers een bestaande of dreigende overcapaciteit in een bedrijfstak, waarbij zij in het bij zonder denken aan het gevaar voor een ernstige kapitaalver spilling. Een tweede grond, welke de hantering van de sluitingsbe voegdheid naar het oordeel van de regering kan rechtvaardigen, hangt samen met het streven naar verdere industrialisatie van ons land. In verband daarmee kan het gewenst zijn de oprichting te stimuleren van een of meer on dernemingen in bedrijfstakken, die nog niet of niet noemenswaard in Nederland zijn vertegenwoor digd, maar die een nuttige aan vulling van onze industriële uit rusting betekenen. Het komt voor, dat van bepaalde zijde belang stelling voor een dergelijk pro ject bestaat, doch dat men van uitvoering weerhouden wordt door de vrees, dat het voorbeeld spoedig door anderen zal worden gevolgd, terwijl voor een reeks van ondernemingen in deze be drijfstak geen lonende bestaans mogelijkheid aanwezig is. In zodanige gevallen zal het overweging verdienen de betrok ken investeerders te steunen door een sluiting van de betrokken bedrijfstak gedurende enkele ja ren. Hierdoor kan hun initiatief tot ontplooiing komen, zonder reeds in de moeilijke aanvangs- periode op een overmatige con currentie te stranden. In de derde plaats zal de be hoefte aan een bevoegdheid tot sluiting van bedrijfstakken zich doen gevoelen in het kader van de groeiende internationale sa menwerking op economisch ge bied. Hierin past ongetwijfeld een coördinatie van investeringen. Voorgesteld wordt om even als de wet van 1938 dit deed de mogelijkheid tot sluiting van bedrijfstakken alleen ten aanzien van de nijverheid te openen. In overeenstemming met wat in de wet van 1938 was voorge schreven, dient volgens het hier toegelicht wetsontwerp de slui ting van een bedrijfstak te ge schieden bij algemene maatregel van bestuur. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 26 Maart Aan gevoerd 484 nuchtere kalveren. Prijzen van 3548. Handel vlug. UTRECHT Dezer dagen is de eclipscommissie van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen, te Utrecht in de sterre- wacht van de Rijksuniversiteit bijeengekomen. Daar is verslag uitgebracht door de expeditie, die naar Khartoum was gereisd voor hel doen van waarnemingen met betrekking tot de totale zonsverduistering op 25 Februari j.l. Deze expeditie bestond uit proi H. Zanstra van het Astronomisch Instituut te Amsterdam en dr. J. Houtgast en de heer C. Zwann van de Utrechtse sterrewacht. Na afloop van deze bijeenkomst heeft een redacteur van 't A.N.P. een kort onderhoud gehad met de leden van deze expeditie, wel ke zoals reeds direct na de eclips bekend was geworden, met succes bekroond werd. Want de waar nemingen werden begunstigd door uitmuntend weer en de foto grafische opnamen die gemaakt werden hebben het gunstige re sultaat opgeleverd, dat men hoop je te mogen verwachten. Met een klein voorbehoud zeide prof. Zandstra n.l. dat alles hoofdzake lijk naar wens „was verlopen". De Amsterdamse hoogleraar heeft een opname van het spectrum- probuberans gemaakt, waaruit hij conclusies hoopt te kunnen trek ken ten aanzien van concentra ties en temperatuur. Zijn voor naamste werk bestond uit het maken van die éne opname ge durende 55 seconden, waarbij alles is geregistreerd wat hij voor zijn berekeningen hoopt nodig te hebben. Het trekken van conclusies uit dit wetenschappelijk werk zal de Utrechtse sterrewacht wellicht nog twee jaren van noeste arbeid geven; prof. Zandstra zal echter met zijn berekeningen en conclu sie eerder gereed kunnen zijn. De redacteur van het A.N.P. kreeg, met begrijpelijke trots van de expeditieleden, de opnamen te zien, waarbij prof. Houtgast me dedeelde, dat de door hem ge maakte platen een waarde hebben van ruw geschat 30.000 gulden. Niet dat deze expeditie zelf zo veel heeft gekost. Maar hierin is ook verdisconteerd voorbereidend werk, dat o.a. reeds tijdens vorige expedities werd verricht. Overigens verzekerde dr. Hout gast, dat er met de andere expe dities ter plaatse, in totaal be staande uit pl.m. 80 personen, buitengewoon prettig is samen-1 gewerkt. Het totaal aantal expedi ties bedroeg 17. Er was openhar tige samenwerking, waarbij een aangename werkverdeling in acht werd genomen. Hier en daar is de arbeid uiteraard een weinig overlapt, maar dit kan slechts 'bij dragen tot het verkrijgen van betere uitkomsten door de expe dities in totaal. In het algemeen heeft de Ne derlandse expeditie niet van nieuwe instrumenten gebruik ge maakt. In hoofdzaak dateren deze reeds uit 1901, maar er zijn wel verschillende verbeteringen in aangebracht. De voorbereiding der expeditie heeft veel tijd gekost. De Nederlandse expeditie had haar standplaats nabij een En gels fort. De bezetting daarvan heelt alle hulp verleend aan de vier expedities die hier hun waar nemingen deden (naast de Ne derlandse: de Engelse, de Franse en de Ierse). Er zouden wellicht nog meer expedities hier een waarnemingsplaats hebben inge nomen, indien de outillage van het fort dit had toegelaten. Want de expedities waren ook voor hulp op dit fort aangewezen, om dat er zich een mechanische werk plaats bevindt en bijv. ook een donkere kamerinstallatie. Van de Engelse' bezetting is alle bijstand genoten, ofschoon de Nederlandse expeditie zich geheel had voorbereid om alles te doen zonder vreemde hulp. Een voor deel was, dat alle instrumenten vrijwel intact arriveerden en dat er slechts kleine herstellingen no dig waren. Andere expedities wa ren in dat opzicht veel minder ge lukkig, zo merkte dr. Houtgast tenslotte nog op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5