ZEEMONSTERS in de Schelde Een van 's lands mooiste bejaardencentra staat in het landelijke TUITJENHORN Missie-toestanden in het huidige China Vallen LEGERGOEDEREN onder de Vestigingswet Bloembollenveiling W.-Friesland De vlinders var de winter maakten het bitter koud MIJNENVEEGOEFENING BANDEAU III" Comfortdesnoods verzorging veiligheid en vrijheid Woonruimte om jaloers op te zijn Hoge Raad zal uitspraak doen in veelomstreden kwestie Uitkijkposten Pater Wammes vertelt van zijn missiewerk DONDERDAG 27 MAART 1952 PAGINA 7 ENGELAND WINT VOETBAL WEDSTRIJD Bij een aanval der gasten weet doelman Landman, door zich op de bal te werpen, een doelpunt te voor komen. jlb Het modernste bejaardencentrum van Nederland staat in Raalte. Maar een daaraan nagenoeg gelijk complex komt een dezer dagen gereed in het Noordhollandse plattelandsplaatsje Tuitjenhorn. Het staat vlak naast de R.K. kerk en is met zijn woongelegenheid voor meer dan 120 mensen haast een dorp in het dorp geworden. Het uitgestrekte plein met toegangswegen en paden, de 28 aparte woningen en de bijgebouwen, weldra geheel gestofieerd met een rijke aanplant, geven de gedachte aan een geheel eigen gemeenschap nog meer grond. Trouwens, het is ook helemaal de bedoeling om het centrum te later» uitgroeien tot een levende gemeenschap van bejaarde men sen, zii het dan van bejaarden die nog voor 100% aan het leven deelnemen. Voorop staat de zelf standigheid en zelfwerkzaam heid van de bewoners. Wanneer iemand nog volledig deelneemt aan bet leven en zichzelf op de een of andere wijze nog produc tief weet. dan behoudt hij veel langer ziin vitaliteit en geest kracht dan degene die in niets doen het eind zijner dagen moet afwachten. Daarom wordt ieder een op de een of andere wijze ingeschakeld; voor licht dienst betoon of men tracht de lief hebberij van de betrokkene in vruchtbare banen te leiden. Tal rijke ontspanninigsmiddelen, een lees. en schrijfkamer met biblio theek zullen daar ook het hunne toe bijdragen. Pas aisze zichzelf niet meer kunnen helpen wor den ze opgenomen in hef hoogst comfortabele verzorgingshuis, dat eigenlijk meer de naam van riant pension verdient. De Cer»- trale R.K. Stichting voor Be jaardenzorg te Utrecht heeft in grote trekken aangegeven hoe het centrum te Raalte moest worden, en aan de hand van de daar opgedane ervaringen met des te meer kennis van zaken leiding gegeven bij de stichting van het complex te Tuitjenhorn. Ook zal men straks aan de plaatselijke afdeling ongetwij feld hoogst waardevolle adviezen kunnen geven terzake van de exploitatie. Het is opmerkelijk dat de sterk gestegen materiaalkosten zo weinig invloed op de totale bouwsom hebben gehad. Met in begrip van een stelpost is er n.l. slechts eer» verschil van ten hoogste f16000 bij de oorspron kelijke aannemingssorn. Dit illustreert overigens ook genoeg zaam hoe voorspoedig het bou wen is verlopen. Alles bijeen ge nomen zal het complex op rond een half millioen komen. De hofjeswoningen Men moet over de ruimte die de hofjeswoningen 'bieden niet zo min denken. Vermoedelijk zullen heel wat gezinnen jaloers zijn op de accompdatie die de 28 hofjeswoningen aan de bewoners zullen bieden. Er zijn woningen van sterk uiteenlopend type: voor 1, 2 of 3 personen, als echt paren, echtparen met kind of kostganger, twee vriendinnen etc. Allen hebben naar verhou ding een zeer ruime welingerich te woonkamer en een bijzonder doelmatige keuken, w.c., kasten en vaste wastafels op alle slaap kamers. De verwarming ge schiedt centraal vanuit het ver zorgingshuis. Alleen voor ver lichting en koken heeft elke wo ning een aparte meter. Hoewel in geval van nood; een beroep gedaan kan worden op de keu ken zowel als op het dienstper soneel van het verzorgingshuis, zorgt ieder gezinnetje voor het eigen eten en voor het werk binnenshuis. Elk gebouw is voor zien van radiodistributieaanslui- tingen met eigen keuze-apparaat en een aansluiting op de huis telefoon. Alle kamerramen bie den uitzicht op het grote plein met plantsoen en de kerk welke in. nauwelijks 1 minuut is te be reiken. De hofjesbewoners zijn dlus geheel zelfstandig en kun nen doen en laten wat ze willen. Het verzorgingshuis Het grote centrale gebouw biedt plaats aan ruim 60 menser», die ook weer naar allerlei wens of omstandigheden hoogst com fortabel worden gehuisvest. Alle bewoners van het grote huis zijn volledig in pension. Worden ze ziek of bedlegerig, dan kunnen ze verzorgd worden ui 1, 2 en 3 pers. ziekenkamers. De bewoners van het verzor gingshuis zullen indien mogelijk, gezamenlijk de maaltijden ge bruiken in de zeer ruime recre atiezaal. Zelfs toneel- of cabaret voorstellingen zijn hier mogelijk, of vergaderingen van de (ver plicht gestelde! bejaarden club. In elke vleugel van het ge bouw bevinden zich kleinere recreatiezalen, die doen denken aan flinke huiskamers. Eigenlijk zijn ze dat ook, want in zo'n vleugel wonen hoogstens 6 of 8 menser». Uiteraard ia eenieder geheel vrij te gaan of te verblij ven waar hii of zij wil. Verder bevat iedere vleugel meerdere badicellen, voorzien van badkui pen. Alle gebouwen en vertrek ken van het omvangrijke com plex worden centraal verwarmd. Op de bovenste verdieping be vinden zich de ruime verblijven voor het inwonend personeel, waaronder ook een gezellige 'huiskamer en de 2 en 3 per- soonskamers voor eventuele lo- ge's van de bewoners van het hofje en van het hoofdgebouw. Licht, lucht en veiligheid Alle gangen, portalen, trap penhuizen etc. zijn in lichte tin ten, meest lichtgroen geverfd. Maar wat meer zegt, overal kan het buitenlicht en dié buitenlucht in ruime mate doordringen. Het geheel biedt een hoogst prettige indruk, omdat al het „gesticbt- aéhfige" is uitgebannen. Ieder een kan de eigen meubelen ge bruiken. Slechts vloerbedekking en vitrage (resp. gordijnen 1 wor den door de Stichting aange-, bracht, -Uiteraard zal geen- der.' bewoners over een petroleum kachel of -stel mogen beschik ken. Wenst men wat te warmen dan kan een kookplaat!) e uit komst brenger». Het recente ge val „Westerl'icht" beeft in dit opzicht voldoende leergeld gege ven. Hier is dan ook het brand gevaar tot het minimum beperkt. De kosten Hoewel over de kosten het laatste woord nog niet gezegd zal zijn. moeten de bewoners in spé er wel rekening mee houden dat 2 persoonsihofjeswoningen zeker f15.10 p. week moeten kos ten. Hierbij zijn dan alle bijko mende kosten als centrale ver warming. eventuele hulp, radio, en centraal gerief begrepen, doch niet electrische energie voor verlichting en gas voor het ko ken. Want de netto huur be draagt ministens f5.50 p. week. Er zijn ook huizen die bruto bijna f20p. week doen, doch die .zijn weer groter en voor 3 personen geschikt. De kosten van bewoning van het hoofd gebouw met inbegrip van volle dig pension variëren van f85 tot f140 per maand voor 1 pers., en f140 tot f230 p. maand voor echt paren. Enkele 1 persoonsverblii- ven t.w. die van f130 en f140 p. maand zullen eventueel ook voor 2 nersonen geschikt zijn. Natuurlijk kunnen niet alle ouden van dagen deze kosten opbrengen. Drees-patiën'ten heb ben dikwijls géén f140 p. mnd. te verteren. Doch dan spit zo nodig de gemeente, kerk- of armbestuur wel bij, tenizii de familie het ontbrekende wil bij passen. In elk geval dient de ex ploiterende stichting financieel rond te komen. De overheid steunt zo nodig .wel individuen, maar stellig géén economische NOG GEEN UITSPRAAK VAN DE KANTONRECHTER In zaak tegen Venhuizer veehouder De Hoornse kantonrechter is gisteren nog niet tot een uit spraak gekomen in de zaak tegen de Venhuizer veehouder, die in strijd met de gemeentelijke ver ordening, een reagerende koe op stal heeft gehad, véértien dagen geleden werd de koe vrijgegeven, teneinde de veehouder in staat te stellen zich er door verkoop van te ontdoen. Op de zitting van gisteren toonde de man een ver- koopsbewijs, maar daarop stond niet aangegeven welk dier het betrof. Over veertien dagen moet hij een verklaring laten zien waaruit blijkt dat de koe is ge slacht en dat het werkelijk het rund betreft dat aanleiding is ge worden tot het proces. (Van onze verslaggever! De handelaar in legerkleding', A. W. van der P. uit Woerden- die overal in het land verkoop dagen van dump-goederen orga niseert, bij voorkeur in café zalen op de dorpen, moet wel kind in huis zijn bij de rechter lijke macht, als men hoort, voor welke politie-rechters, rechtban ken en zelfs hoven hij al terecht gestaan heeft voor de verkoop van goederen, waarvoor geen vergunning aanwezig is. De laatste keer -verscheen hij voor de Meervoudige Economi sche Kamer te Alkmaar, waar de officier van Justitie, Dr. J. J. Velliniga, voor twee overtredin gen van de vestigingswet, te Venhuizen en te Wieririgen ge pleegd. boeten eiste van flOO.— of dertig dagen voor iedere keer, 'benevens een maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Het bezwaar van de officier gold voornamelijk het feit. dat de handelaar rustig door ging met zaken doen, ook al was er JAN MUSCH Officier in de Orde van Oranje Nassau De acteur Jan Musch is be noemd tot Officier in de* Orde van Oranje Nassau. Dit werd hem Dinsdagavond medegedeeld door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. Cals tijdens de huldiging, welke werd gehouden, na afloop van de Haagse opvoering van Bredero's .Spaanse Brabander", in welk stuk Jan Musch de rol van Jero- limo vertolkt. CARILLON-COLLECTE Bloemendaal hoogste gemiddelde? Nu de inzamelingsactie voor 't carillon voor Amerika in Bloe mendaal geëindigd is, blijkt dat deze gemeente (voorzover de be dragen thans bekend zijn) het hoogste gemiddelde heeft opgele verd. namelijk 15 cent per hoofd der bevolking. In totaal werd in Bloemendaal f 3.000.ingeza meld. een proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Over d'eze materie is echter nog geen beslissing van hoger hand afgekomen en de advocaat van de handelaar wacht nu al twee en een half jaar op een uitspi-aak. Intussen hebben der gelijke zaken al gediend in Rot terdam, Leeuwarden, Groningen, Zutphen, Den Bosch, Zwolle er» Arnhem. Het Hof te Arnhem spralk de handelaar vrij. maar in Amsterdam b.v, weer niet. Nu wachten de rechtbanken in de noordelijke provincies af wat. of het arrest van de Hoge Raad zal brengen. Hetgeen d'e Alkmaarse rechtbank ook doet. instellingen. Dat is nu eenmaal haar taak niet zelfs niet bij een zo bij uitstek sociale instelling als het bejaardencomplex te Tuitjenhorn. dat niet alléén voor de gemeente Harenikarspel doch voor alle katholieken van Hol lands Noorderkwartier van grote betekenis zal blijken te zijn. DRIE NED BISSCHOPPEN NA PASEN NAAR ROME De Bisschoppen van Haarlem, Breda en Den Bosch zullen na Pasen naar Rome vertrekken om aan Z.H. de Paus verslag uit te brengen over hun Bisdom. Mgr. Mutsaerts. Bisschop van Den Boseh, zal direct na Pasen vertrekken, mgr. Baeten op 28 April, PLANNEN VOOR NIEUWE OUDERDOMSVERZEKERING De Staatssecretaris van Sociale Zaken. mr. dr. A. A. van Rhiin, zal Vrijdagavond om kwart over zeven in de rubriek „Verklaring en toeüéhting" voar de zender Hilversum II een toelichting ge ven od de nota en de vraagpun ten voor een nieuwe Ouderdoms- verzekerinz. waaromtrent het advies van de Sociaal-Economi sche Raad is gevraagd. Postduivenhouders vergaderen WIERINGERMEER. De Postduivenver. „De Snelvlieger" roept al haar leden en belang stellenden op voor de jaarverga dering die Zaterdagavond in Hotel Lely te Slootdorp wordt gehouden. Behalve de bestuursverkiezing zal het komende vliegseizoen worden besproken, waarbij de tongen zeker los zullen komen. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK Na vete dagen onderhandelen is men er weer in geslaagd om een eompensatietransaotie met de Oostelijke zone van Duitsland af te sluiten, waarbij Nederland gele en witte kool zal leveren. Het zou weer evenals dit de vo rige maal het geval was om 200 wagons gaan. 60 pCt. hiervan zou witte en de rest gete kool moeten zijn. Daar de handel in deze koolsoorten de laatste degen van de vorige week zeer flauw was. is d'e steun van deze com pensatie voor de tuinders zeer welkom. Dinsdag is men weer voor Oost-Duitse rekening be gonnen te kopen, waarbij voor 'grote gele kool f9 tot f9.30 be taald werd en voor grote witte ongeveer een halve gulden min der. Kleine gele kool was wat duurder met 15 cent als hoogste markt. Ook de kleinere Deense witte werden wat mee opgetrok ken, waarbij max. 12 cent be taald werd. In de rode koolprij- zen kwam weinig verandering. Grote kool bracht 14 tot 15 cent op, kool van 2 kg per stuk 18' 19 cent en voor het meest ge vraagde goed van 1 kg werd f25.40 als hoogste markt geno teerd. Restanten groene kool werden graag gekocht voor prijzen lig gend tussen 20 en 29 cent. De uienhandel bleef goed. D„ prij zen waren iets lager, voor mi'd- delexportuien werd 27-29 cent betaald. Witlof was minder ge wild en daalde belanyrijik jn prijs, voor lof 1 werd 40 tot 50 cent betaald. De laatste veiling in dit sei zoen is gehouden ov 26 Maart. 1952. De belangstelling was nog enorm, en de kooplust zeer goed, zodat alles wegging tegen nog iets hogere prezen dan vorige week. Besteed werd voor: 68 is A; 46 is B; 24 is C; kralen is D. Acca Laurentia A 6075; B 36 —50; C 20—28; Adinda B 70; C 50' Akrendam A 50; B 30; C 14; Alaska A 40; Allard Pierson A 65; B 40; C 14—18; D 90—150; Ankara D 100; Agnita D 800— 825; Aranquez D 60; Bitto' Hae- ve- C 32; Bleu Herald A 65; C 45 Bloemfontein A 5565; B 2840 C 1012; Boulogne B 24; C 18; Uton d'Or A 45; C 12; Clingen- daal C 14; Crimson Glow A 80; B 35; Early Pink B 28; Eight Army A 275; B 100; C30; Dr. Fleming A 90; C85; D 120—180; Frans Hals D 425450; Gen. Eisenhower A 3560; B 2834; C 10—12; Gold Dust A 45—55; B 28; C 18; Gretha Garbo A 45; Gloriosa A 85; B 34; D 170; Han van Meegeren B 3850" C 10: Hanny Schaft B 55; C 12; Hawaii B 80; C 18; D 50; Hokus Pokus A 90; B 55; Holland's Glorie C 10; D 100110; Hopmans Glory C 34—40; D 50; 111 de France A 65; Java A 45—60; C 12; Joh. Straus A 85; B 60—80; C 38—45; D 90130; Joh. van Konijnen burg B 120; C 24; D 300; Juni- klokken A 4555; June Gold B 30; Kardinal Spellman A 3665; B 30—32; C 10—12; Kokarde C 20; Lavendel Dream A 65—80; B 5060; C 20; Leeuwenhorst A 65; B 3050; D 6070; Lilac Won der A 45—60; B 32—42; C 16—26; Limburgia B 38C 14; D 100; Lilac Times D 750; Lord Nelson A 65; B 40; Mansoer A 75; B 38 —70; C 40; D 100—140; Marks Memory A 110; B 90: C 22: D 120130; Maskerade A 60; D 110; Memorial Day A 100; B 80; D 325350; Modern Times A. 130; C 34; D 300450; Montgomery A 85; D 250275; Morning kiss A 40—50; B 30—36; C 10—18; Musio Clementi A 45; Maureen Gardner A 120; B 85; C 100170; Nieuw Europa A 60110; B 70— 100; C 14—26; D 110—130; New York A 60— B 65; C 24—26; D 160225; Odette Samson A 50; Paul Rubens A 6575; B 85; C 20; D 60—75; Picardy A 80—130; B 70—95; C 20—40; D 140—180; Pallet D 114; Paetolus B 95; D 190; Regenbogen B 4565; Rosa van Lima A 50; Royal Dream A 55—60; B 35—60 C 20—22; Sal mon Joy B 26; C 12; Silhouet A 3055: B 3032; Sneeuwprinses A 40—50; B 26—32; D 50; Sweet Seventeen A 7075; B 5060; Tivoli A 45'100; B 26; Vanguard D 700; Vincent van Gogh B 26 45; White Herald A 60; B 32—36; C 10. Alles in centen per 100 stuks. Kralen per Liter. Een zwerm vlinders joeg over de Wester-Schelde. Geen tekens van eindelijk lente, maar een van de laatste plagerijen van Sire Winter. Een zwerm sneeuwvlokken met begeleiding van ha gelstenen dwars over de snelvarende Rboot en over de sluipende mijnenvegers verder achter het gordijn, dat de mist had gespan nen. „It's bitter cold", zei een van de Engelse matrozen. Het klonk als een Hollandse verwensing, die er toch ook niet weinig werden meegegeven tussen stuur- en bakboord aan de over zeilende windvlagen. Behaaglijk was het alleen in het vooronder, maar om iets te kunnen zien van de oefening „Bandeau III" moest je daar niet zijn. Bandeau III: een mijnenveeg oefening op de Westerschelde en bij d'e Zeeuwse kust. Een aantal snelvarende Britse patrouille boten, het 104 Britse mijnenveeg- flotille en een stuk Of 'acht mo- torlaunches waren erbij betrok ken. Het zesde mijnenvegers- ftotille van onze vloot, vier R- boats en dan nog een aantal lange afstandsverkenning.svlieg- tuigen. waarvan er een bij de Belgische Marine hoorde en enkele andere bij de Engelsen. De „blauwen" "had'den het ge daan. Voor de mond van, de Schelde hadden hun vliegtuigen en boten mijnen uitgegooid. In die Westerschelde ook en od nog andere plaatsen. Om die hinder lagen op te ruimen had men alle beschikbare middelen bijeen gehaald en met man en macht ging men aan hét werk öm de' baan weer vrij te maken voor de scheepvaart. In het begin van dè week was het al begonnen; eerst om een vaargeul te maken, In rechte evenwijdige lijnen kropen de boten door het wateT in een baan van schuim. De wind joeg dwars over het water. Maar er gebeurde niets. Borseie lag rechts stuurboord en toen plotseling spoot aan bakboord een fontijn omhoog uit de golven: een onderzeese krater liet stoom los. Vlammen, vlam metjes, dansend over de opper vlakte van het grauwe Schelde- water, een mijn. Traag dreef de rookbank uiteen in de wind. De volgende aan stuurboord en het derde ergens in de verte, waren al niet meer dan gebeurtenissen, die men aanvaardde. Het was koud. LEEUWARDEN. Wij kwa men in aanraking met pater W. L. Wammes, missionaris van de missie van Scheut te Sparren- dael Vught (N.-B.), naar aanlei ding van de film „Sacred City". Bij het zien van de film dach ten we: „Die paters moeten toch heel wat meegemaakt hebben." Daar wij gehoord hadden, dat pater Wammes, die deze film vertoonde, zelf gedurende zes tien jaren onder de Chinezen en Mongolen heeft gewerkt hebben wii hem eens opgezocht in de pastorie van de Sint Bonifatius- parochie, waar hii enige dagen te gast is, te gast in Leeuwarden. Pater Wammes vertelde ons, dat hii in 1948, na een verblijf van zestien jaar in Ghana en Mongolië, teruggekeerd was naar Nederland. Zijn werkterrein be stond uit een Chinese nederzet ting in de Gofoi-woestiin. De mensen wonen hier in hutten en zijn zeer arm en leven dlus gebrekkig. Mer» moet meestal in trek nemen in een dergelijke hut. In de zoaner was het hier verzengend heet, terwijl het des winters sioms 35 graden vriest. De nederzetting lag 1490 meter boven de zeespiegel en was ge- hee) van de buitenwereld afge sloten. Het ddchtsbijzijnde sta tion was 700 kilometer van die nederzetting verwijderd, zodat men, wanneer men op reis meest, de afstanden per kameel of ponny aflegde. „In mijn mis- sietijd heb ik meer dan 50.000 kilometer per kaïmeel of ponny ■afgelegd. Uitgezonderd het eer ste jaar heb i'k gedurende geheel mijn verblijf in China nooit meer een trein gezien."" Het bekeringswerk Het bekeringswerk onder de Mongolen is zeer moeilijk, om dat deze mensen zo ver van el- waar wonen.. Wij trachten dit wel te ondervangen door een groot pl'ein aan te kopen van "de Mongoolse koningen en zo doende de mensen meer te cen traliseren maar ook dit levert weer moeilijkheden op. aldus pater Wammes. Na negentig jaren missiewerk zijn in Mongolië thans duizend katholieken. Vooral mgr. Ferdi nand Hamer z.g., bisschop van Mongolië, heeft een groot aan deel gehad in dit aantal beke ringen. Na vijf en dertig jaar noeste missie-arbeid werd hij in 1900 gemarteld en ter dood ge bracht. Ter nagedachtenis aan hem Is in Nijmegen een stand beeld van hem opgericht. Het communisme De grootste vu and tijdens mijn verblijf in China, aldus pater Wammes, is altijd het commu nisme geweest. Reeds in 1935 kregen wij hiermee te maken. De eerste vloedgolf hiervan werd door ons opgevangen, waarvoor wij vele keren zware strijd hebben moeten leveren onder uiterst hachelijke omstan digheden. De christenen gedroe gen zich echter dapper en door bun moed, vertrouwen en door zettingsvermogen, wisten wij aanvankelijk stand te houden. Op 19 September 1945 was ik het slachtoffer geworden van verraad en werd door de com munisten overvallen. Zo werd ik negentien maanden inhun hoofdkwartier vastgehouden en bewaakt. Het communisme in China is iets verschrikkelijks. Zij wer ker» er met heel eigenaardige, typisch Oosterse methoden wel ke zich typeren door het ter gend langzame en vernietigende optreden. Eerst komen ze bijje en doen lief en aardig tegen je, maar zijn net wolven in schaaps kleren, want enige dagen later komen ze terug en dan krijg je geen sigaret en lieve woordjes, gevangenis, verhoren je en dwingen je een bekentenis te ondertekenen. Zo heb ik ook enige tiid in een gevangenis door moeten brengen, waarna ik drie dagen achtereen ben verhoord. Onder zware bedreigingen werd on® vervolgens medegedeeld, dat wii al de bezittingen van de kerk moest, ik, ook weer onder be dreigingen, een schuldbekentenis van maar liefst 500.000.on dertekenen. Tenslotte hebben ze rnii al mijn persoonlijke bezit tingen afgenomen, zelfs mijn reserve bril mocht ik niet hou den! Het eruiige wat ik nog over had was een tafel, twee stoelen en een kast welke trouwens geen nut meer hadden, zii het dan alleen voor het ongedierte als muizen enz. die er zich gre tig in nestelden. Het geestelijk leven van nu Zo is Mongolië, eens ons mis siegebied, thanis beroofd van na genoeg al Haar priesters. De missionarissen zijn op een uit zondering na allen gevangen, ge nomen, gedood af het. land uit gezet. Slechts een beperkt aan tal Mongoolse priesters geniet nog enige vrijheid. In het geheim dragen zij het Heilig Misoffer op, terwijl ze zich, vermomd als kooplieden, moeten verplaatsen om in de zielzorg van hun ge lovigen te voorzien. Bovendien zijn er veel te weinig priesters voor de geweldige uitgestrekt heid van het missiegebied. Zij moeten soms dagen lang te voet reizen door het mulle zand van de woestijn. Ik heb eens een reis gemaakt over een afstand van hier naar Parijs en allemaal lopende met slechts een ezeltje waarop ik mijn mondvoorraad, bestaande uit vogeltjes zaad, droog meel en wat Mongoolse thee, kon pakken aldus pater Wammes. En dit reizer» gaat niet zo gemakkelijk als hier. waar allemaal verharde wegen zijn, neen, in Mongolië ging dat alle maal dwars door de woestijn met mul zand, opgejaagd door de zware zandstormen, waar je söms énkele decimeters' Tri wég- Achter elke mijnenveger sleep te een enorme kabel, die op be hoorlijke afstand van het schip een vlaggetje droeg. Vandaar liep een andere kabel over de oppervlakte van het water en dat was de staart, die het hem dieed. Dat laatste stuk zond nl. electrische golven uit, zodat over een groot vlak een magnetisch veld ontstond, dat zich golvend in de diepte voortzette. Dat is een bestrijdingsmëthode voor magnetische mijnen, die nl. zo ingesteld zijn, dat ze bü mag netische invloed ontploffen. Als hun doel bereikt wordt zorgt een metalen schip voor die aantrek kingskracht. Daarom zün mijnen vegers van hout, om er zonder gevaar over heen te kunnen lo pen. Maar er zijn nog andere mijnen. Accoustische, die reage ren op het geluid van de schroef, verankerde, die ontploffen wan neer er een schip tegen opbotst en hydrostatische, d'ie uit elkaar spatten, als er een grote water- verplaatsing optreedt, bijv. dus wanneer er een schip in de na bijheid vaart. Voor de bestrijding van zee manen, onverschillig welk type, heeft men pla/nen. Dat vertelde de Overste Fortuyn. de chef-staf van de oefening Bandeau III. waarover de Schout bij nacht C. W. Slot het commando had, tiidiens een persconferentie op de „Jacob van Heemskerck". Die plannen betreffen vooral de beveiliging van de kust en de riviermonden en de plaatsen die de grootste aanvallen van miinenleggers verwachten kun nen. De bestrijdingsmethoden, die thans aangewend worden, dem pen feitelijk alle een kelder als Pr al een schip in verdwenen is. Want dan gaat het alarm „mij nen" doorgaans pas. Dat wordt anders, zoals het in Engeland gedurende de voor bije oorlog al anders was. Op verschillende bedreigde punten gaat men namelijk uitkijkposten inrichten, vanwaaruit een groot stuk vaarwater goed te overzien is. Elke plaats waar een vlieg tuig of boot een mijn uitwerpt kan op die manier vrij iuist ge registreerd worden, zodat .men ongeveer precies kan weten waar men het zeemonster zoeken moet. Voorlopig betreffen die plannen, die opgesteld zijn in het kader van de westelijke defensie en waarin ons land de samenwer king van België, vooral wat be treft de Schelde, hoopt te ver krijgen. Behalve de Schelde: de zeegaten van Den Helder. IJmui- den, de Nieuwe Waterweg. Binnenkort zn'ien vriiwillicers voor deze uitkiiknosten worden aangeworven en eerst nadat die behoorlijk getraind ziin. ban men beschikken over een veiligheids- annaraat. dat in tiiden van ge vaar grot» diensten kan hewifzen aan de scheenvaart en de ver dediging. Dure fantasie "N.NIEDORP. Een rijke fan tasie moet de veehouder IJ. P. uit Nieuwe Niedorp gehad heb ben, toén hij zes stuks jongvee méér opgaf bü de P. B. H. dan hij werkelijk bezat. En was daar mede in conflict gekomen met de voedselvoorzieningsvoorschrif ten. Bij verstek werd hij door de Economische Politierechter te Alkmaar veroordeeld tot een boete van f 100.of 30 dgn. zakte, hetgeen, zo u zult begrij pen, ontzettend zwaar lieu. Op onze vraag hoe het nu zal gaan met de bekeerlingen, nu er nagenoeg geen priesters meer ziin. antwoordde pater Wammes: „Zii zuilen uiterlijk misschien meedoen met de communiste!» en dan in de politiek en uit diwang, maar ik ben ervan over tuigd, dat zii nooit zouden willen afvallen van de Katholieke Kerk. Zij zouden eerder het martelaar- sdfiaip verkiezen." - 'Mm i sSf! Twee schooljongens bekijken aandachtig het miniatuur-carillon, dat is opgesteld in Miridian Hill Park te Washington. Het zal door H.M. Koningin Juliana worden aangeboden aan president Truman bij Haar bezoek aan de Verenigde Staten. De miniatuur- klokken zullen worden vervangen door grote klokken, welke moesten weggeven. Vervolgens door het Nederlandse volk geschonken zullen worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7