Duits consulaat in den Haag kreeg explosief briefpakket Kans op een derde wereldoorlog zeot Stalin Aprilgrap van Hracht Londen 3 schooljongens in opschudding Uitgebreid onderzoek naar afzender(s) gaande Zilveren „Dromedaris" voor Zuid-Afrikaanse regering is nsefr aesteaen, Richten Urker vissers nu eigen maatschappij op? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Londen op 7 April in rep en roer Geraffineerd moordtuig ontplofte niet Komt er niets van"? Frankering wekte bevreemding Kapitalisme en communisme kunnen vreedzaam samen leven Scotland Yard zocht herkomst geheime atoomdocumenten" De Gasperi wil met Tito praten Koninklijk Paar in Gander NIEUW KABINET IN INDONESIË Eind 1953 evenwicht tussen Oost en West Jean Letourneau Hoae Commissaris Amerikanen zullen Duitsers trainen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) NHD VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 2 April 1952 46e Jaargang No. 12440 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, «eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 f OOMMISSIE van rapporteurs uit de Eerste Kamer, over de wetsontwerpen in zake de Grond wetsherziening, heeft thans haar Voorlopig Verslag gepubliceerd. Daaruit lezen wij de bevestiging van onze berichten, dat de be zwaren van de Eerste Kamer niet zozeer de uitbreiding van de Tweede Kamer betreffen, maar wel enige in het wetsontwerp opgenomen onderdelen zoals de bepaling in zake het overdragen van stemmen en de bepaling van het „quorum", het minimum aantal leden, dat voor het nemen van beslissingen vereist is. Over de mogelijkheid, dat de regering met een gewijzigd voor stel zou komen, alleen de Ka meruitbreiding behelzend, wordt natuurlijk in dit Verslag nog niet gesproken. Dat kan pas later bij de openbare behandeling aan de orde komen. Wie het verslag van de Eerste Kamer op dit punt. oppervlakkig leest, zou inderdaad tot de con clusie kunnen komen, dat de Eerste Kamer hardnekkig tegen de uitbreiding van de Tweede Kamer is gekant. In werkelijk heid is dit echter niet zo. Wanneer men nader tracht wegwijs te worden in het dool hof van „verscheidene", „vele", „vele anderen", „ettelijke" en „sommige" of „enkele" leden, dan komt men tot de slotsom, dat de tegenstand van de Eerste Kamer inderdaad vooral gaat tegen dP overdracht van stem men en het te lage quorum, maar niet tegen de uitbreiding van het ledental van de Tweede Kamer. Er zijn zelfs heel vrat leden, die verklaren, vóór dlie uitbrei ding te hadden zullen stemmen, indien de andere bezwaren' niet aan het ontwerp kleefden. Hun bezwaren daartegen zijn zo sterk, dat zij er niet toe kunnen ko men, ze op te geven ten gunste van de Kameruitbreiding, hoe zeer zij daar ook vóórstander van zijn! Men voelt natuurlijk al, dat dergelijke verklaringen kunnen dienst doen als springplank voor de regering, om in een nieuw ontwerp tot haar eigen oorspron kelijke gedachte terug te keren, en zich dus in diat eventuele nieuwe ontwerp te beperken tot de uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer. (Vele leden van de Senaat voe len bovendlien weinig voor de uitbreiding van de Eerste Kamer). De gehele aangelegenheid van dit onderdeel der Grondwetsher ziening moet dan echter weer in de Tweede Kamer aan de orde komen. Er zullen wel weer nieuwe bezwaren rijzen in de Tweede Kamer, die echter ten slotte wel parlementaire eieren voor haar geld zal kiezen. Intussen staat de zaak er op dit ogenblik voor de uitbreiding niet zo bijster gunstig voor. Za kelijk bezien, kan men niet an ders concluderen: er komt mets van. Tenzij het boompje verwis selen van de regering uitkomst brengt. Wij zullen nu maar be ginnen, met het antwoord van de regering in de a.s. Memorie van Antwoord af te wachten! WERELDTENTOONSTELLING DOOR BELGIË UITGESTELD BRUSSEL (Reuter) De Bel gische regering heeft besloten de wereldtentoonstelling, die in 1956 te Brussel gehouden zou worden, tot 1958 uit te stellen. De Belgi sche ministers zijn van mening, dat de economische inspanningen van het land in de komende 4 ja ren op de bewapening gericht moeten worden en dat de kosten van de tentoonstelling die op één milliard worden geschat, daarbij te zwaar zouden drukken. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 1 April. Aan de postkamer van het Duitse Con sulaat aan de Nieuwe Parklaan 17 in Den Haag werd gister middag een brieipakket bezorgd, dat was geadresseerd aan het hoofd van de Duitse delegatie, professor F. J. E. Böhm, die op het ogenblik in kasteel Oud-Wassenaar onderhandelt met vertegenwoordigers van Joodse organisaties over schadevergoe dingen aan verdreven en gestorven Duitsers van Joodsen bloede. Het pakket, dat uit Amsterdam verstuurd was, wekte door de vorm en het gewicht argwaan op. Dit was niet over dreven, want bij nader onderzoek bleek de inhoud te bestaan uit een explosieve stof. Het geval was zeer ingenieus gecon strueerd. Wanneer de vellen papier uit de enveloppe zouden worden getrokken, werd via een draadje een detonator (ont steker) in werking gesteld. niet de Joodse delegatie het bom- pakket kreeg toegezonden. De Ne derlandse politie was er voor ge waarschuwd, dat een felle joodse groepering scherp afwijzend staat tegen de Duitse onderhandelingen en dat deze groep niet voor dras tische maatregelen pleegt terug te deinzen. Men had de indruk, dat eventuele reacties zich uitsluitend tegen de joodse onderhandelaars zouden richten. Daarom werden speciale maat regelen genomen voor de veilig heid van de joodse delegatieleden. Naar verluidt heeft dit incident niet geleid tot stopzetting van de onderhandelingen of tot vertroe beling van de sfeer, waarin de onderhandelingen worden ge voerd. Tussen de vellen papier lag een licht, donkerbruin pakje met een minimaal klein droog batterijtje, als er aan het draadje werd ge trokken, zou, naar men vermoedt, de battery stroom afgeven, die de explosieve stof in 't bruine pakje tot ontploffing zou hebben ge bracht. De Nederlandse politie heeft onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld, om te weten te komen, wie de afzen- der(s) kan zijn geweest, terwijl deskundigen gistermiddag de in houd van het pakje onderzochten en tot de ontdekking kwamen, dat het hier inderdaad om explo sieven ging, In Duitse kringen is men over deze zaak zeer terughoudend. Vol gens informaties uit Bonn, wekten niet alleen de vorm en het ge wicht, maar ook het opschrift in het Frans gesteld, argwaan. Dit luidde namelijk: „Aan de leider van de Duitse delegatie te Den Haag"; als adres was de paspoort afdeling van het Duitse Consulaat te Den Haag opgegeven. Daar ko men alle poststukken voor de le den van de Duitse delegatie bin nen. Het strenge onderzoek, dat mo menteel door de Nederlandse politie onder leiding van de Haag se procureur-generaal, mr. D. J. van Gilse plaatsvindt, heeft tot dusverre nog geen licht in de zaak gebracht. Overigens weigert de politie, hangende het onder zoek, begrijpelijk alle informaties. Adres gefingeerd. De brief viel op het eerste ge zicht niet op. De enige bevreem ding wekte de frankering. Een postzegel van 15 cent zou vol doende zijn geweest, er was ech ter voor 40 cent gefrankeerd. Het stempel van de P.T.T. droeg de naam „Amsterdam". Op de Duitse Ambassade werd de brief aan één zijde geopend, men zag toen dat zij bestemd was voor de Duitse delegatie. Per koerier werd de brief daarop naar Hotel De Witte Brug, waar de delegatie logeert, gezonden, daar sneed men de enveloppe aan de zijkanten ver der open, toen kwam het draadje te voorschijn, dat aan enkele vel len papier was bevestigd. Het draadje werd doorgeknipt, doch daar men de zaak niet vertrouw de, werd de politie gewaarschuwd. Reeds is gebleken, dat het Am sterdamse afzenders-adres op de enveloppe gefingeerd is. De straat die er op is aangegeven, bestaat niet in Amsterdam. Aanvankelijk was men zeer verrast dat de Duitse delegatie en Reeds eerder dreigbrieven Volgens Duitse bron heeft de Duitse delegatie te Den Haag reeds eerder dreigbrieven ontvan gen. Het bompakket werd door de secretaris van de Duitse delegatie dr. A. Frowein ontvangen, vlak voordat deze voor ruggespraak naar Bonn zou terugkeren. Vol gens Duitse gegevens zouden twee vrouwelijke assistenten van dr. Frowein eveneens bompakket- ten hebben ontvangen. Deze be wering wordt te Den Haag met stelligheid ontkend. (Zie vervolg op pag. 3) Op de begraafplaats te Krommenie is Dinsdagmiddag het stof felijk overschot van de heer L. E. J. Poutsma, gezagvoerder van 't bij Frankfort verongelukte K.L.M. vliegtuig „Koningin Juliana" ter aarde besteld. Dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. spreekt aan de groeve. (Van onze redacteur) GRONINGEN. Jan van Rie- beeck voer in 1652 met zijn schip de „Dromedaris" naar Zuid- Afrika. Grootse feesten worden ter gelegenheid van dit feit ge vierd. Het Groninger juweliers- bedrijf Frans Brugsma kreeg thans de opdracht naar de afbeel ding van Jan van Riebeeck's vaar tuig een zilveren miniatuur-dro medaris te maken. Dit kostbaar kunstwerk, dat dezer dagen gereed kwam, zal de regering van Zuid-Afrika worden aangeboden. Zondag a.s. wordt het vervoerd naar de Zuid-Afri kaanse gezant te Den Haag. Het is een kostbaar en kunst zinnig product geworden, waar aan edelsmeden en leerlingen van dit gilde bijna 80 uur gewerkt hebben. Thans staat het eindpro- NEW YORK, 1 April (A.P.). Stalin heeft vandaag aan een groep verslaggevers van Amerikaanse bladen en radiostations een boodschap gezonden dat een derde wereldoorlog niet dichterbij was dan twee of drie jaar geleden. In de boodschap wordt gesuggereerd dat een bijeenkomst van de leiders van de grote mogendheden wellicht een oplossing zou kunnen brengen voor de hangende problemen. geschreven en vertaalde de tekst mondeling. .Volgens James Wiek luidden de antwoorden als volgt: Vraag: Is een derde wereldoor log thans dichter bij dan twee of drie jaar geleden? Antwoord: Neen. Vraag: Zou een bijeenkomst van de leiders van de grote mo gendheden enig nut hebben? Ant woord: Misschien zou het nuttig zijn. Antwoord: Een vreedzaam naast elkaar leven van kapitalis me en communisme is zeker mo gelijk, wanneer wederzijds het verlangen naar san -nwerking be staat, wanneer men wederzijds bereid is op zich genomen ver plichtingen na te komen en wan neer wederzijds het principe van gelijkheid en non-interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen, geëerbiedigd wordt. James L. Wiek, de voorzitter van de Raad van Bestuur van de Niles Daily Times (Ohio) heeft bekend gemaakt dat de-boodschap vandaag door twee Russen aan hem was overhandigd. James Wick is een van de groep van negentien verslaggevers die vandaag is teruggekeerd na een tournee van een maand door Europa. Hij verklaarde dat de groep de vragen enkele weken vanuit Rome per telegram aan de gene ralissimo stelde. De twee Russen bezochten Wiek na aankomst thuis op. De een was K. Tsarapkin, plaatsvervangend Sovjet-gedelegeerde bij de Ver enigde Naties en de ander noemde zich A. K. Startsev, tweede secre taris van de Sovjet-delegatie. Tsarapkin overhandigde de boodschap die in het Russisch was Vraag: Is naar uw mening thans het geschikte ogenblik aangebro ken voor de hereniging van Duitsland? Antwoord: Ja. Vraag: Op welke basis is het mogelijk dat kapitalisme en com munisme naast elkaar voortbe staan? LONDEN, 1 April (A.P.). Drie Engelse schooljongens hebben met een Aprilmop een grote opschudding veroorzaakt. Zij bekenden vandaag, toen zij hoorden, dat zelfs de regering en Scotland Yard de zaak ernstig hadden opgevat. De opschudding ontstond gisteravond, toen de 14-jarige Harry Sibley en de 13-jarige Neville Thompson zich bij het politiebureau van Highgate meldden met een bundel indrukwekkende documenten gewikkeld in een Noorse krant, die zij naar hun zeggen op straat hadden gevonden. Op de documenten stond: „Cen trum voor atoomonderzoek, Har well" en „na lezing verbranden". Er was een aantal blauwdrukken en ingewikkelde mathematische berekeningen bij. De politie van het bureau High gate belde onmiddellijk Scotland Burgemeester Vincent R. lmpelliteri van New York kreeg voor zijn verdiensten voor de Nederlandse zaak uit handen van de Ne derlandse consul-gene raal te New York, Ba ron J. A. de Vos van Steenwijk de versier selen van de rang van grootofficier in de Or de van Oranje Nassau, bureau. Yard. Een der detectives van Scotland Yard verklaarde: „Wij hadden geen idee of het formules waren voor atoomenergie of limo nade". Scotland Yard riep deskundigen van het ministerie van Bevoor rading te hulp, waaronder het Britse atoomonderzoek ressorteert. Deze zeiden, dat zij er vrijwel zeker van waren, dat de papieren niet van Harwell afkomstig wa ren. „Het kan het werk zijn van onafhankelijke particuliere onder zoekers", meende een van hen. Kort na twaalf uur vanmiddag kwam er een mededeling van het ministerie, dat er in het Lagerhuis een verklaring over de zaak zou worden afgelegd. Inmiddels was een aantal ver slaggevers dat eens op de ka lender gekeken had achter Sib ley en zijn kameraadje aangegaan. Siblev bekende alles. „Gisteravond kwam ik Victor Mehra tegen op de jeugdclub van Highgate", zei hij. „Victor is 15. Hij liet me een map zien met papieren erin, waarop schrijf machineschrift stond, en enkele symbolen en handtekeningen in inkt. Ook zaten er een paar blauwdrukken in de map. "Victor zei, dat ik ze naar de politie moest brengen. Ik was zo onder de indruk, dat ik ze aan mijn vriendje Neville liet zien en samen gingen we naar het politie- Toen we op de jeugdclub terug kwamen lachte Victor ons uit". Victor, een leerling-tekenaar op een fabriek, deelde de verslagge vers berouwvol mee: „Ik had niet gedacht, dat de grap zo ver zou gaan. Ik kreeg het idee gisteren tussen de middag en zocht toen de papieren bij elkaar". Aangezien de Britten wel hou den van een geslaagde grap, ver moedt men, dat zowel Scotland Yard als Whitehall het er bij zul len laten. OVER DE KWESTIE TRIEST ROME, 1 April (A.P.). Pre mier Alcide de Gasperi van Ita lië heeft vandaag een uitnodiging gericht aan maarschalk Tito van Joego Slavië om gezamenlijk te trachten een oplossing te zoeken voor het geschil over de toekomst van Triëst. De premier deed dit aanbod in de Senaat, in antwoord op de redevoering die gisteren door Tito in Belgrado is uitgesproken. Premier de Gasperi zeide o.a.: „Op de woedende toespraak van de maarschalk antwoorden wij met de kalmte van hen, die we ten, dat zij het recht aan hun zijde hebben". „MAG IK EVEN Bij U OP HET DAK?" 's-GRAVENHAGE. „Mag ik even bij u op het dak?" placht de 33-jarige J. H. bij verschillende lieden te vragen. En bij de vol gende regenbui merkten de be woners dan dat H. inderdaad op het dak was geweest, want met stralen liep het water dan het huis binnen. H. had n.l. het lood weggehaald en deze looddiefstal len brachten hem kennelijk meer op dan zijn eigenlijke beroep: het vertonen van de poppenkast. Twintig keer minstens was de tocht naar het dak met goed ge volg uitgevoerd, maar tenslotte liep H. toch tegen de lamp. BUENOS AIRES (Reuter). De moeeliikheid bestaat dat de 20 van het eiland Urk afkomstige vissers, die in dienst van een Belgische reder naar Argentinië waren vertrokken en aldaar wer den ontslagen wegens hun wei gering on Zondag te werken, een eigen maatschaDni.i voor de vis vangst in Argentijnse wateren zullen vormen. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, die thans te Buenos Aires vertoeft, deelde de vissers mede, leden van de te Buenos Aires gevestigde Neder landse Gemeenschap te hebben verzocht bij te dragen aan een fonds, waaruit de aan dit plan verbonden uitgaven zouden moe ten wor.den bestreden. Burgemeester Keyzer zal bin nen enige dagen naar Urk terug- Baby gestikt onder sneeuw EPPING (Engeland), (A.P.). Tengevolge van smeltende sneeuw is de 10 maanden oude Jack Wat- ling om het leven gekomen, ter wijl hij voor het huis in de kin derwagen lag. Zijn moeder vond hem verstikt onder een laag sneeuw, die door de warme zon in de namiddag van het dak van het huis was losgeraakt. reizen. Een beslissing wordt vóór zijft vertrek uit Buenos Aires verwacht. De heer Keyzer heeft verschei dene malen besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Belgische reder en de vissers. Hij is er echter niet in geslaagd het bestaande meningsverschil te overbruggen. HET BELGISCH ELFTAL TEGEN NEDERLAND Het Belgische elftal, dat Zondag 6 April a.s. te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Meert (Anderlecht) achter: Diricx (Union St. Gil- loise) en Saeren (F.C. Luik); midden: Van Kerkhoven (Da ring), Carre (F.C. Luik) en Maer- tens (Antwerp F.C.); voor: Lemberechts (F.C. Meche- len), Bensch (Beringen), Henri Coppens (Beerschot), Anoul (F.C. Luik) en Thys (Standard). Reserves: Seghers (La Gan- toise), Schroyens (Beerschot), Mees (Antwerp F.C.), van Steen- lant (St. Niklaas). duct van hun kunnen voor enkele dagen in de etalage van de fa. Brugsma tentoongesteld. Men heeft 18 pond zilver moeten ver werken om het uiteindelijke pro duct, dat acht pond weegt, te wrochten. Driehonderd meter zil verdraad en tweehonderdvijftig katrollen moesten in het scheeps tuig worden aangebracht. Men heeft bij de vervaardiging ge bruik gemaakt van de modellen welke in het Ned. Historische Scheepvaartmuseum en het mu seum tê Kaapstad zijn geëxpo seerd. GANDER (New Foundland) (A.P.) Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden zijn gisteravond om 23 uur 40 (Ned. tijd) per vliegtuig in Gan der aangekomen. Zij werden op het vliegveld niet officiëel ontvangen. Het Ko ninklijke gezelschap bracht de nacht door in het Jupiter Hotel en vertrekken heden naar Wash ington. DJAKARTA (Aneta). Pre sident Sukarno heeft Dinsdag avond de samenstelling van een nieuwe regering aangekondigd, waarvan formateur mr. Wilopo van de P.N.I. (Nationale Partii) nremier is en Prowoto van de Masiumi (Islamietische Partii) vice-nremier. Het ministerie van Buiten landse Zaken zal ad interum door de nremier beheerd worden. In het nieuwe kabinet beheert mr. Mohammed Roem Binnen landse Zaken, Sultan Hamengku Buwono Defensie, ir. Suwarto van de Partai Katholik Openbare Werken. Mononutu Voorlichting en dr. Leimena Gezondheid. Mr. Sumanang, voormalig di recteur van het dagblad Nasional is minister van Economische Za ken. FONTAINEBLEAU 2 April, (Reuter) In kringen van het hoofdkwartier van Generaal Eisenhower te Fontainebleau is men van mening dat het Westen eind 1953 een machtevenwicht met de Sowj et-Unie zal hebben bereikt, mits er geen verslapping komt in de verdedigingsinspan ning der veertien Staten-leden van het Noordatlantische verdrag. PARIJS (A.F.P.) De Franse Ministerraad heeft besloten de 45-iariee Jean Letourneau. mi nister voor de Verbonden Staten van Indo-China. te belasten met de functie van Hoge Commissaris in Indo-China. als opvolger van wiilen Maarschalk de Lattre de Tassignev. Letourneau zal lid van de re gering blijven doch in Saigon gestationneerd zijn. Hij zal geassisteerd worden door secretaris-generaal Gautier voor burgerlijke zaken en door generaal Salan, de Franse Op perbevelhebber. Letourneau is een van de leiders der M.R.P. BONN (A.P.). De Ver. Sta ten hebben zich in principe ac- coord verklaard met een plan om behulpzaam te zijn bij de training van Duitse troepen, voor het voor gestelde Europese leger, aldus is bekend gemaakt door de Ameri kaanse plaatsverv. Hoge Commis saris in Duitsland generaal majoor George P. Hays. Hij zeide dat de mogelijkheid niet uitgesloten was dat enkele Duitsé specialisten, zoals piloten, hun training buiten Duitsland zouden ontvangen. LESVLIEGTUIG VERNIELD BIJ NOODLANDING DEN HAAG. Gistermiddag om 15.45 uur zag de leerling-vlie ger L. Brunt, die met een Tiger Moth van de Rijksluchtvaartschool Ypenburg een oefenvlucht uit voerde, zich genoodzaakt bij Reeuwijk, vermoedelijk door een motorstoring, een noodlanding te maken. Het toestel kwam even wel in een sloot terecht en werd volkomen vernield. Brunt bleef ongedeerd. Kaas en textiel naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben voor invoer van kaas uit Nederland een bedrag toegestaan van 12,6 millioen D.M. en voor invoer van textiel eveneens uit Nederland een bedrag van 270.000 D.M.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1