KONINKLIJK PAAR vertrokken voor statiebezoek aan Amerika NEDERLAND is volop bezig een industrieland te worden rt' hi Nodig: Geloof, zelfvertrouwen, toewijding en vasthoudendheid Politie van vijf landen speurt naar bompokket-bende i botsing; r gestort Gemakkelijk reizen Russische tactiek T~ Meervoudige amer Alkmaar H, M. de Koningin maakt „een vreugdevolle reis" Volste vertrouwen in de K.L.M. Minister v. d. Brink over de ontwikkelingsgebieden „Als 't niet kan zoals 't moet, dan moet 't maar zoals 't kan Nieuwe groeivitamine ontdekt- Twee jaren Shape - Eisenhower ziet terug Naast tegenslagen waren er zeer belangrijke successen In Duitsland al zeventig verdachten gearresteerd en weer vrijgelaten RSVERW ACHTING eeld door het K.N.M.L ilt, geldig van. Woensdag- it Donderdagavond. MEER WIND cht opklaringen met vind en in het binnen ste vorst. Morgen over- r het algemeen veel be- met later kans oo enige Tot krachtig toenemen- telijke wind. Ongeveer temperaturen als van- 1 zon op 6.10, onder 19.17; 11.27, onder 3.55. Metalen vergaard CrEtRBRUG Twee jonge- G- Z. uit Burgerbxug en J. der S, uit Zijpe, hebben gezonde belangstelling voor ïetalen aan de dag gelegd, t woonhuis van een zekere den 'n afvoerpijp en 'n re- tervergaarbak weggehaald, er verkocht te worden. Bii /an waarschuwing werden gelieden ieder met een boe- f 30 of 15 dagen door de arse politierechter gestraft. Burgerlijke Stand RINGERMEER 'Gebo- .afje dv Y. Tiisma en G- artrouwd: R. Wittink 29 i.. Ammersken 25 j-t J. Be-u- r 39 i. en M- Zuidweg 35 j. ouwd: H. Kussendrager 26 J. van Enk 21 j. •leden S. Bierma 57 .1- echt- van D. Fedtsma. IEREND Gistermorgen de 35-jarige J.K. uit Pur- 1 voor de Arrondissemento- ank te Alkmaar verschil- m zich te verantwoorden iin poging tot diefstal van pelen en brandhout uit de van de heer de V. te.Pui'- d. Op 10 Maart had hij zich lie schuur begeven, met de ing aardappelen en brand- 2 slelen, doch hii werd door =naar op heterdaad betrapt. Is lange tiid invalide ge en zat in grote financiële Onlangs heeft hu echter oorwaardeliike gevangenis- ran drie maanden gekregen, pgelegd door de Rechtbank ïarlem en de Alkmaarse jank had hem eveneens «eleden, nog voorwaardelijk schikking van de Regering i De Officier van Justitie mnd. met aftrek. Zijn ver- r Mr Lesterhuis, die op al- persoonlijke omstandighe- an zijn cliënt inging, vroeg te clementie. Uitspraak ig 15 April. DEEMSTER De volgende was D.F.H. te Amsterdam, j de avond van de 29e De- ir van het vorig jaar op een eg in De Beemster zijn wa- inverlicht had geparkeerd, jolge waarvan een motor die de auto te laat had op- •kt. er tegen op botste en g gekwetst werd. De Qffi- van Justitie eiste f U)0, 40 dagen. Uitspraak Dins- 5 April. GEEST Tenslotte moest Ltstaan J. B. te Uitgeest, die >p 4 November j.l. een da- itstas, gevonden te Castri- had toegeëigend en waarin een geldsbedrag van onge- 55 gulden bevond en die op n. nog een geldsbedrag had en van f 76,50 bij een. m- r van Uitgeest. De Officier twee jaar1 gevangenisstraf, te brengen in een jeugd- igenis. Mr Thiiss te Alkmaar deze straf aanmerkelijk te en achtte dit voor zpn niet de juiste strafpaedago- maatregel. Uitspraak Dins- 5 April. WOENSDAG 2 APRIL 1952 PAGINA 3 ;e zijn toestel de vleugel van aast hem vliegende machine, licht werd beschadigd doch veilig op de vliegbasis kon >n. De Gloster van sergeant- er Nagtegaal bleef zwaar ïadigd nog enkele honderden rs doorvliegen, waarbij het ns nieuwe brokstukken ver- Even voorbii de kerk van ningen ramde het twee bo- vernielde 150 meter verder drie bomen en stortte toen •n weiland neer, waarbil het si zich diep in de grond ie. Er ontstond geen brand toen omwonenden toesnel- vonden zii naast de totaal Tongen staalmassa de jonge er reeds overleden- Pastoor ma van Deurningen heeft nog het H. Oliesel toege- 1. (Van een onzer verslaggevers) Alle voortekenen voor een gelukkige tocht waren er gister morgen, zowel in de zonnige lucht als op de grond, toen de Constellation „Prinses Beatrix", de koninklijke standaard in top, glanzend en fris in de kleuren, inwendig als een modelmachine opgepoetst en gereviseerd, met zijn vier razende motoren op volle toeren de startbaan verliet van Schiphol voor de sprong over de Atlantische Oceaan. Duizenden bezoekers waren ge komen om dit afscheid van de Koningin en Prins mee te maken. Het was toen enige minuten voor twaalf. De Koningin en de Prins waren met hun gevolg, in totaal 32 passagiers, aan boord van een der grootste vliegtuigen van de Nederlandse lucht vaart voor het statiebezoek aan Amerika, dat een groot deel van deze maand in beslag zal nemen. Om 10.40 uur waren de Konin gin en Prins Bernhard van Soest- dijk vertrokken. Bij dit vertrek waren prinses Wilhelmina, prin ses Beatrix en prinses Marijke aanwezig. Het is bekend, dat de Koningin vooral van deze reis bij voorbaat heeft genoten. Haar in teresse, die zo veel verder reikt dan alleen het diplomatieke en representatieve deel van haar taak, is de ondergrond van die vreugde, waarvan zij bij aan komst op Schiphol, en bij de toe spraak, die zij hield voor de mi crofoon, duidelijk blijk gaf. Op Schiphol was reeds uren tevoren een feestelijke stemming. De „Prinses Beatrixstond op het platform met de Nederlandse en Amerikaanse vlag voor op de cockpit. Daarbinnen zaten bij het vertrek een Nederlandse en een Amerikaanse piloot voor het in strumentenbord. Als altijd zoemden buiten de motoren van het nooit-rustende Schiphol. Binnen klikten de ca mera's en even was er de sfeer van het Hof, met de uniformen van enkele hoge officieren, die zich mengden in het gezelschap van ministers en officiële persoon lijkheden, die de Koningin uitge leide kwamen doen. Natuurlijk was in hun gezelschap ook dr. Plesman. de president-directeur van de K.L.M. Wij zagen verder de ministers Drees, Lieftinck en Wemmers. Voorts de Amerikaanse gezant Seiden Chapin, admiraal Rost van Tonningen, baron Baudt, de alge mene secretaris van de Koningin en de Canadese ambassadeur, de heer Dupuy. De leden van de bemanning stonden op een rij om aan de Koninklijke Familie te worden voorgesteld. Vooraan stond cap tain Groeneveld, de 36-jarige ge zagvoerder, die de verantwoorde lijkheid voor deze tocht draagt. De Koningin herinnerde zich aanstonds, dat hij tijdens de oor logsjaren, toen hij als vlieger in de West was gestationneerd, haar meermalen over de Nieuwe We reld heeft gevlogen. Voor de microfoon sprak daarna de Koningin een eenvoudig af scheidswoord. Zij uitte haar vreugde over het feit deze reis te kunnen maken en sprak haar vertrouwen uit in het contact, dat tussen verschillende volkeren op deze wijze kan worden gelegd. „Ook de kinderen had ik deze reis graag gegund, maar we zul len hen er alles over vertellen, als we weer terug zijn", aldus Hare Majesteit. Dat de reis haar ook naar Ca nada zal voeren, zij het niet officieel, verheugde haar zeer. De Koningin herinnerde aan haar vele vrienden daar en de Neder landers, die daar tegenwoordig wonen. Ook Prins Bernhard richt te zich met een afscheidswoord tot het Nederlandse volk. Daarbij wil de de Prins vooral degenen in Nederland geruststellen, die er zich ongerust over hebben ge maakt, dat de Koninklijke Familie per vliegtuig reist. „Wij hebben samen", aldus de Prins, „het grootste vertrouwen in de K.L.M., onder de veilige vleugelen van deze maatschappij voelen wij ons werkelijk even rustig als in onze auto tussen Soestdijk en Amsterdam". „Als God het einde van een mensenleven gekomen acht, dan is dat einde niet afhankelijk van enig vervoermiddel". Achtereenvolgens zagen wjj in het vliegtuig stappen minister Stikker met zijn echtgenote, jhr. Tjarda van Starkenborgh, Sta- chouwer, mevr. van Boetzelaer van Oosterhout, mejuffrouw Tei legen, de Amerikaanse gezant Sei den Chapin met echtgenote, jhr. mr. van Tets en majoor Geertse- ma, de andere leden van het ge- straaljager te vliegen. volg waren reeds in het vliegtuig aanwezig. Het vertrek was zeer eenvou dig. Zonder militair eerbetoon. Om kwart voor twaalf precies werden de blokken van de wie len van de constellation wegge schoven en even later was het toestel uit het gezichtsveld ver dwenen. Om elf minuten voor twee landde het op Prestwick bij Glasgow, op zijn weg naar Gan der. VOOR JONGELUI LONDEN (AF.) De bij het Brussels Pact aangesloten landen hebben bekend gemaakt dat voor jongelui die een bezoek willen brengen aan een van de landen Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland en Groot Brittannië het reizen vergemakkelijkt zal worden. De regelingen, die culmineren in de procedure voor het collec tieve paspoort zijn met ingang van 1 April van kracht geworden. Duizenden jongelui reizen al in school- of clubverband door Europa meit gebruikmaking van het veel goedkopere collectieve paspoort. De landen van 't Brus sels Pact hebben thans de hier voor in de verschillende landen bestaande regelingen met elkaar in overeenstemming gebracht. Door alle landen zal een uni form document gebruikt worden, waarop vijf tot vijftig namen ge plaatst kunnen worden. De kos ten zullen in alle landen hetzelf de zijn. De jongelui die naar Frankrijk of Groot Brittannië willen, hoeven niet langer een visum in hun paspoort te hebben, tenminste zolang zij nog niet de leeftijd van 18 jaar bereikt heb ben. Wanneer ze boven de achttien zijn, wordt een visum vereist door de Britse regering, maar de Britten zullen dit zonder beta ling afgeven. De leider van iedere groep zal een gewoon paspoort nodig heb ben. Straaljagerpiloot van 89 jaar LOS ANGELES, 1 April (A.P.) James W. Montee, met zijn 89 ja ren de oudste piloot in de V.S., heeft speciale toestemming van de marine gekregen om vandaag voor de eerste maal met een Vóór het vertrek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard Dinsdagmorgen van Schiphol verschen het Koninklijk Paar voor de televisie. f Advertentie) Aan het vitamime-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, n.l. de „rentespaar- brief-vitamine", die geld binnen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs 2% maal zijn oorspronke lijke waarde gekregen. Geef ook Uw geld een dosis _groei- vitaminen en koop een of meer rentespaarbrieven van de Natio nale Leningen voor de Woning bouw. Verkrijgbaar bij banken of com- missionnairs in effecten (in stuk van f 100.en f 25.en bij de postkantoren (in stukken van f 25.U kunt ze ook bij de postcheque- en Girodienst be stellen. V De stofomslag van het boek „Spell of the Netherlands" dat volgens de uitgever toen doel heeft „de faam van Nederland, vooral in de Verenigde Staten, Canada en de Zuid-Ameri kaanse staten uit te dragen op een wijze zoals dat voorheen niet is geschied". Het boek, dat geschreven is door Ton Koot, heeft een Nederlandse uitgever (Boom en Ruygrok N.V., Haarlemuitgegeven met het oog op het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten. Het is rijk voorzien van kleiiron fn+n'* HOOFDKWARTIER DER GEALLIEERDE MOGENDHEDEN IN EUROPA (A.P.) Generaal Eisenhower heeft ten behoeve van radio-, televisie- en filmjournaals de volgende opmerkingen ge maakt in verband met de tweede verjaardag van Shape en de publicatie van zijn jaarverslag aan de permanente commissie (Standing Group): Deze week drie jaar geleden hebben verte genwoordigers van onze verschillende volken het verdrag on dertekend, dat het aanzijn heeft gegeven aan de NATO. Enige tijd later hebben zij met het oog oj* de speciale situatie van West-Europa en hun doel: de handhaving van de veiligheid der Westelijke wereld, besloten de reeds bijeengebrachte strijd krachten onder een eenhoofdig opperbevel te plaatsen. Zo werd Shape geboren. Vandaag een jaar geleden heeft dit hoofdkwartier het operatio. neel bevel op zich genomen over d!e troepen, in Europa gestation neerd voor de verdediging van dit uitgestrekte gebied. Het doel van onze regeringen was zeer eenvoudig, n.l. de vrede te handhaven door het organise ren van een gedegen collectieve veiligheid. Dit doel was in volmaakte overeenstemming met de geest en de bedoeling van de Uno, zijnde een regionaal pact voor de handhaving van de vrede. Het doen samenwerken van al deze onafhankelijke landen voor het tot stand' brengen van een militaire organisatie was uit de aard der zaak een vrij ingewik kelde aangelegenheid. Deze landen hadden heel wat te doen vooraleer kon worden bereikt wat zij zich voor ogen hadden gesteld. Naarmate wij vorderen op de weg naar de bereiking van doel einden, die van invloed zijn op onze geestelijke, economische en militaire activiteit schijnt de vooruitgang soms beangstigend langzaam. Eerst deze week hebben mijn staf en ik een rapport opgesteld omtrent de vorderingen, welke zijn gemaakt. Dit rapport heeft o.m. ten doel, elke moedeloosheid te bestrijden, die zou kunnen ontstaan uit het bewustzijn dat het einddoel nog verre is, door over onze schouders heen te zien naar het punt, dat wii hebben be. reikt. Zoals alle menselijke dingen zal dit rapport noch geheel wit, noch geheel zwart zijn. Wii heb ben onze tegenslagen gehad, maar ook onze belangrijke suc cessen. Wat de tegenslagen betreft, hebben wii b.v. gehad de span ningen in de volkshuishoudingen in Europa, die de uitvoering van tevoren opgestelde schema's heb ben bedreigd en vertraagd. In Korea, Indochina en Malak- ka hebben natolanden van Europa en in Amerika zeer zware lasten te dragen lasten, die veel bloed en geld kosten. Zij hebben een gingen hier om een defensief ap paraat in Europa te scheppen dat veiligheid waarborgt. Tot de bemoedigende feiten behoort een biina revolutionnaire verbetering van het moreel» van de gewanende strijdkrachten. Hun opleiding is doeltreffend en staat onder leiding van een aantal van de meest ervaren militairen van land-, zee- en luchtstrijdkrachten van onze dagen. In elke eenheid bestaat een toenemend vertrouwen dat zij voor hun taak berekend zijn de taak, die hun is gegeven door onze verenigde volken. Een andere bemoedigende fac tor is de opneming van Turkije en Griekenland in onze organi satie. Deze beide sterke, van zelf vertrouwen vervulde landen, hebben zich bij ons aangesloten in dezelfde geest, die de andere hebben ten toon gespreid om de vrede te handhaven door het tot stand brengen van een organi satie voor collectieve veiligheid. Het omvangrijke productieve apparaat van de westelijke we reld begint te lopen. Materiaal wordt vervaardigd in een veel sneller tempo dan in de vele afgelopen maanden het geval is geweest. Men mag aannemen dat dit een bespoediging van de or ganisatie van militaire eenheden mogelijk zal maken en aanmoe digen. Een zeer belangrijke, misschien de belangrijkste moedgevende op zichzelf staande factor van het laatste iaar is de vooruitgang in de richting van centralisatie en unificatie van West-Eurona. We hebben het plan-Schuman gehad, dat binnenkort in wer king zal treden. Er zijn tekenen dat de landen proberen tot el kander te komen op het gebied van de landbouw, de electrische energie en overeenkomstige soor ten van economische werkzaam heid. En dan hebben we nog de over eenkomst inzake een Europees verdedigingsleger, door middel waarvan de macht van Duitsland -1 Vpf) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nederland is bezig een industrieland te worden. Mi nister v. d. Brink gaf daarover gisteren in de Tweede Kamer enkele interessante cijfers. Bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina was 33 proeent van de bevolking in de landbouw werkzaam en 32 proeent in de industrie. Toen Koningin Juliana haar opvolgde was dit cijfer voor de landbouw echter 20 procent en 37 procent voor de industrie. Deze ontwikkeling is intussen ook nodig om voor de groeiende bevolking werkgelegenheid te behouden. Minister v. d. Brink schatte, dat de bevolkingstoename wat betreft de beroepsbe volking in de komende 15 jaar 6 a 700.000 personen zal bedragen. Een ander probleem, dat zich in verband hiermede doet gevoe len, is de spreiding van de in dustrie. Wij kunnen niet door gaan, aldus de bewindsman, met de industriële bevolking in het Westen samen te pakken. Van daar dan ook de ontwikkelings plannen voor de achtergebleven gebieden, teneinde ook deze voor industrialisatie geschikt te ma- keh. Echter weer niet zo, dat de industrie overal de eigen aard vanh et gewest zou verdringen! Mede uit geestelijke overwegin gen gaan ook deze plannen uit vain regionale concentratie. Minister v. d. Brink maakte deze kanttekeningen bij de ver dere behandeling van de wets ontwerpen, waarbij gelden voor de uitvoering van deze plannen worden uitgetrokken. De be windsman was het met verschil lende woordvoerders eens, dat ook andere streken geholpen die nen te worden. Met de onderha vige plannen was dan ook zeker het laatste woord niet gezegd. De minister wilde het zo zien, dat thans een begin wordt gemaakt met een meer systematische spreiding van de industrie, En voorts herinnerde hij de kamer er aan, dat deze plannen tot stand waren gekomen in een tijd van mvesterings-beperkingen. Een Fries spreekwoord luidt: „Als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan". Nader ingaande op de wensen, die als „een Maartse hui" over hem waren heengekomen, merkte de minister op, dat de ontsluiting van „Het Land van Maas en Waal bij de voorbereidingen wel degelijk de aandacht had ge had. Maar de kosten hiervan ver uitgaan boven hetgeen in het ka der van de huidige plannen wordt gevraagd. Dit kon ook dui delijk worden uit het basisplan, dat door de burgemeesters van deze streek is opgesteld en waar- worden toegevoegd met erken ning van de rechten van Duits land pn zonder dat de vrede van Wast-Europa in gevaar wordt ge bracht. Hierdoor zal een econo misch en politiek geheel tot stand komen, dat de vrede in dit gebied zal verzekeren en bevei ligen. Daarnaast bestaat goede hoop, dat spoedig een permanent vre- descontract zal worden gesloten tussen Duitsland en de drie Wes telijke mogendheden. Wij hier op het hoofdkwartier der geallieerde mogendheden in Europa werken dag aan dag zon der onderbreking aan deze inge wikkelde en moeilijke problemen. Wij koesteren het volstrekte ver trouwen, dat gij in staat zij t uw taak te vervullen. Natuurlijk zi.it gij daartoe in staat. Al wat nood zakelijk is, is dat ieder voor ogen houdt, dat zijn welbegrepen eigenbelang het best wordt ge diend door versterking van de voor ons allen zo noodzakelijke collectieve veiligheid. De hieruit voortvloeiende taak moet volstrekte voorrang hebben. Wij hebben geloof nodig, zelfver trouwen, toewijding en vasthou dendheid altijd vasthoudend- mede een bedrag van 42 min. is gemoeid. Wat West-Brabant betreft was de minister het met de heer Janssen (KVP) eens. Dat migra tie een slecht middel zou zijn voor de verheffing van deze streek. Onderwijs en scholing dienen hier voorop te gaan. Bin nenkort zal met de bouw van 'n ambachtsschool in Etten-Leur worden begonnen. Over Volendam had de heer Maenen (KVP) deze middag ge zegd, dat de bevolking daar spe ciale aanspraak op hulp mag ma ken als zijnde gedupeerd door de drooglegging van de Zuiderzee. Volendam moet uit zijn isole ment worden verlost, door de aanleg van een weg, die verbin ding geeft met Amsterdam. Minister v. d. Brink bleek overtuigd, dat ook hier iets moet worden gedaan. De vissersvloot, aldus de minister is van 200 op 100 schepen achteruit gelopen en er is een sterke bevolkingsaan- was. Hij wilde in deze echter wachten op het rapport van de Economisch Techn. Instituut van de provincie Noord-Holland. Wat de onderhavige plannen betreft was ln Oost-Groningen Friescheloo als centrum gekozen, 'noverleg met de provinciale autoriteiten. Zolang deze autori teiten niet van het tegendeel de den blijken, wilde de minister er van blijven uitgaan, dat goed gekozen was. Minister Wemmers deelde me de. dat het kanalenvraagstuk in deze provincie door een speciaal bureau zou werden bestudeerd. Afschaffing van de tollen was oo zich alleszins wenselijk. maar deze moeilijkheid hine nauw sa men met de onderhoudskosten van deze waterwegen. Wat het ontwikkelingsplan voor Noord-Oost-Overijsel betreft con stateerde minister van d<e Brink, dat de Kamer verdeeld was ge bleken in haar opvattingen ten aanzien van de positie van Al melo De minister erkende, d'at er voor Almelo een industrieel probleem bestaat, in zoverre de industriële structuur van deze stad eenzijdig is. Er is a 1 eerder gepoogd om hierin verandering te brengen door ook metaal industrie aan te trekken. De be windsman wilde gaarne mede helpen om dit vraagstuk op te lossen, maar deze bereidheid sloot niet in, dat hij het ontwik kelingsplan in deze zin zander meer kon wijzigen. Hij was in deze afgegaan op de voorstellen van het provin ciaal bestuur en wilde zich niet aanmatigen om het probleem van Den Haag uit beter kunnen beoordelen. Om dezelfde reden was ook Ommen niet in het ontwikkelingsplan opgenomen. Dr. (Vervolg van pag. 1) Frowein heeft de politie laten waarschuwen en is nadien voor overleg naar Bonn vertrok ken. In Hotel De Witte Brug heeft men van de gehele affaire niets bemerkt. Even geruisloos als de verdachte brief naar binnen is gebracht, heeft een politie-ambte- naar het ding weer verwijderd. Kort voordat de besprekingen in Den Haag begonnen, hebben de Britse autoriteiten in Duitsland de Duitse regering gewaarschuwd voor bomaanslagen. De tip, die uit het buitenland ontvangen werd, bevatte de naam van een beruchte territoristische organi satie. Het is wel zeer waarschijnlijk dat er verband bestaat tussen het zenden van een explosief brief- pakket naar het Duitse consulaat in Den Haag en de aanslag die vorige week middels een dergelijk pakket op Bondskanselier dr. Adenauer werd beproefd. Zoals wij gisteren reeds meldden heb- F-origo p crV)l q rï pri bripvpri ontvangen van een „Joodse parti- sanenorganisatie" uit Genève die beweerd heeft verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op Ade nauer. Joodse kringen in Londen geloven echter dat in Zwitserland ondergedoken nazi's verantwoor delijk- zijn voor het zenden van deze brieven. De Zwitserse politie heeft tot nogtoe geen spoor van een Joodse partisanen-organisatie gevonden. De West-Duitse politie heeft de Franse autoriteiten toezending van de uit Zwitserland verzonden brief verzocht. Intussen wordt het onderzoek naar de dader van de aanslag op Adenauer voortgezet. De Duitse criminele politie heeft daartoe contact opgenomen met de Zwit serse, de Italiaanse en de Zweedse politie. De beloning die tot de ar restatie van de schuldige moet leiden is tot 15.000 mark ver hoogd. Tot dusverre werden 70 personen gearresteerd en weer vrijgelaten. Maandag is te Hamburg weer De Russische nota van 10 Maart jl., waarin aan de Westelijke Grote Drie het voorstel werd ge daan tot de hereniging van Duits land. hebber» wii destijds geken schetst als een „manoeuvre van het Kremlin". Zowel het passen de en logische antwoord! van het Westen, als de reacties elders in de wereld, wezen uit, dat over het algemeen het standpunt werd gehuldigd wat vaker wereidkun- dig is gemaakt, nl. de vrees van Rusland voor de versterking van het Westen en tegelijkertijd de angst voor een positieve deelne ming van de West-Duitse Bonds republiek in het kader der Euro pese Defensiegemeenschap. Het lijkt er allerminst op, dat do Russen hun Van het wereldtoneel een kantoorbediende gearresteerd die veel gelijkenis vertoonde met de man die de twee jongens in Munchen het bompakket voor dr. Adenauer ter hand stelde. De man bezit geen papieren en zegt in Januari j.l. uit krijgsgevangen schap te zijn ontvlucht. De twee jongens die hem waar schijnlijk het leven "redden, zijn gisteren door dr. Adenauer ont vangen. Volgens dr. Joseph Ochs van de Duitse politie, chef van de on- derzoek-commissie kan de aanslag nauwelijks het werk van één man geweest zijn. Alle sporen wijzen er op dat buitengewoon handig te werk is gegaan, door wat veron dersteld wordt een bende van samenzweerders te zijn. Nieuwe postzegels van H. M. de Koningin 's-GRAVENHAGE. In 1953 zal een nieuwe uitgifte verschij nen van de Nederlandse postze gels met de beeltenis van H. M. de Koningin. In de nieuwe serie zullen geen zegels van een hogere waarde dan 5 gulden worden opgenomen, om dat voor het frankeren van lucht- postzendingen gebruik kan wor den gemaakt van de luchtpost zegels van f 15.en f25.—. opvatting van 10 Maant zul len wijzigen. Een uitlating van Wisjinsky en een arti kel in één der toonaangevende bladen in de Sovjet-Unie, duiden in deze richting. Het Sovjet- voorstel. om aan Duitsland een gewapende macht toe te staan heeft verwarring gesticht in de communistische gelederen in West-Europa. De Franse aanhan gers van Moskou zijn altijd nog Frans genoeg, om in hun hart enigszins bevreesd te zijn voor het Duitse militairisme. Moskou heeft thans te kenner» gegeven, dat men nooit genoegen zal ne men met een herleving van een Duits nationaal-socialistisch mili tair apparaat, „maar d'at elke nationale staat het recht heeft oo een nationale weermacht". Een vreemde uitlating, die moeilijk past in de gedachtenwereld van de communisten, die een gezond nationalisme verwerpen, als in striid met het internationalisme, zoais Marx en Lenin dit hebben gepropageerd. Het een en ander behoeft nauwelijks een verkla ring. Rusland' wenst een herenigd Duitsland met een Duitse „weer macht", waarin de communisten de boventoon voeren. Nationale weermacht betekent hier „com munistische weermacht". Lukt de hereniging niet, en daar is alle kans op, dan kon het wel eens .gebeuren, dat Moskou Oost-Duitsland' inschakelt oo de zelfde wijze als met Hongarije en andere staten is gebeurd. Hoe inconsequent de Russische bedoelingen zijn valt ook af te leiden uit een voorstel van de onder communistische leiding staande „Socialistische Eenheids partij", de S.E.D. in Oost-Duits land. Deze politieke formatie, die in 1946 werd opgericht heeft en kele dagen geleden een voorstel gedaan aan de West-Duitse So cialistische Partii. In een brief aan de partijraad, van. de West- Duitse socialisten werd' d-e wens te kennen gegeven, „gezamenlijk te strijden tegen wederinstelling van het Duitse militairisme" er» op de bres te staan voor een „vredesverdrag met Duitsland en verkiezingen in geheel Duits land'". Het commentaar van de West- Duitse socialisten is niet mals geweest. Met zoveel woorden werd er in te kennen gegeven, dat de personen, die de voorma lige sociaal-d'emocraten in Oost- Duitsland op grond van hun overtuiging en hun striid voor d'e vrijheid vervolgen, moeilijk de vrienden kunnen zijn van de socialisten in West-Duitsland. De S.E.D. bestaat louter uit „huur lingen" der Sovjet-Unie aldus de socialistische partijleiders in Bonn. Moskou heeft dus niet alleen met de diplomatieke nota van 10 Maart de plank misgeslagen, maar ook een nederlaag geleden op het politieke front. Men krijgt in West-Duitsland de Russische tactiek in de gaten. Aanvankelijk leek het daar niet op. Moskou heeft gemeenicl met een voorstel tot hereniging het Duitse gemoed te strelen. Maar hereniging en hereniging zijn er twee! En dan is de keuze voor hen, die zich niet laten misleiden door de tac tiek en manoeuvres van het Kremlin, allerminst moeilijk. A VAST BALLET BIJ NEDERLANDSE OPERA AMSTERDAM. De Neder landse Opera is bezig plannen uit te werken voor de oprichting van een vast ballet, dat in nauwe sa menwerking met de opera zal optreden en werken. Men zal daartoe trachten een aantal dan sers en danseressen uit het bui tenland, voornamelijk Frankrijk, te engageren. Ook Nederlandse balletdansers als Hanny Bouman, Johanna Zuiver, Jean Rebel en Cobi Spelstra, zullen aan het nieuwe ballet medewerking ver lenen. De algehele leiding zal in han den zijn van de Franse danseres Francoise Adret. Zittende in zijn „straalauto' ichijnt de 27-jarige autobou wer Richard Harp te Mary- 'and klaar te staan om in de ruimte „weg te zoemen". Hard heeft de wagen geheel zelf gebouwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3