Economische toestand baart ook thans enige zorgen Financiën en Economie De Zilvervloot gezien - ALLE HENS AAN DEK vaart Nederland in WIE RAADT DE UITSLAG? DE SPELREGELS scherming gen t.b.c. Jaarverslag Kamer van Koophandel N.H. Noorderkwartier Toename werkloosheid echter niet verontrustend l/Ot 5 Apr tneu&ei- skow DE BEURS Welk weer voorspelt de Bildtin 1952? Ronde v. Nederland 1460 km lang door het oog van een houtworm Scheepsmodelenbouwers vóór Scheeosberichten Naar wij vernemen 1. België-Nederl. rustst. 2. België-Nederl. eindst. 3. Antwerpen-RoHerdam 4. Brussel-Amsterdam 5. Belg. jeugd-Ned. jeugd ƒ5,00 2,50 f 1 00 eerste prijs *weede prijs drie priizen van DINSDAG I APkIL PAGINA b de ogen half gewoonte, wanneer spanning verkeerde. af. De kogel vloog ;s Tufts hoofd, in de kop getroffen, ng uit de boom. we vertrekken, zei man op de grond kend ineen. Wyatt bij de oude vrouw, zich niet. beval Sergeant vertrekken! man hief beide han en op naar Wyatt: la puedo diiar. No! laat haar niet ach- ek lang in de be- n van de oude. Hu koud en bleek wor- le hii ziin arm rond chouders van de on dood, fluisterde hii. schreeuwde de man. sterde naar het zwa- nde gebrom van de Icala sloot het moeras de Shane ziin bevelen hii begreep, dat er d geen oplossing was. Peachtree! riep hii. toen fluisterend: graaf deze vrouw, ep maar drie mannen elkaar en voer deze meeAls het it anders kan ;t geweld i zon steeg hoger en ger boven het moeras. :t ademen werd zwaar de moerasplanten gonnen bedwelmend geuren. Het zweet ak de mannen uit alle riën uit. Wat doen we met ar? vroeg Wyatt aan ifts, wiizend op het sisie. Ze heet Judy. Ze oet van goede huize n, knikte Tufts. yatt keek hem scherp Waarom? Omdat ze n dienstbode bij zich :eft? 3 trommen dreunden lier nu. Wyatt's man- in trokken dieper en eper het moeras in. ntkomen aan de dood >or de Seminoles gin- :n ze een zekere dood gemoet in de rottende ngle IJZEND PERSONEEL 9PNIEUW GEKEURD? 'weede Kamer is een rp ingediend ter be- van leerlingen tegen Bn van besmettelijke n personeel van inrich- i onderwijs. In de M. v.. rezegd, dat de wet van root nut heeft afgewor- 1 ter bestrijding van de cling van de nieuwe i in bestaande leemten n. Zo zal'n hernieuwd nodig zijn- De kosten omen tenlaste van het s valt ook een ieder die (vijeinriehtinger? werk- us ook volontairs, gods- •en, surveillanten en personen onder de be- térwijl thans ook de on- iehtiiigen, die vallen departementen van so- i, landbouw, visserii en irziening en justitie ingeschakeld. Vroeger Heen voor de ynderwiis- n, die ressorteerden on wijs, kunsten en weten- leid in haar stem. igrijp niet, Stella! Waar t briefje vandaan? Wie geschreven? lit zich de avond herin- wti met Carlos naar /■burg gingen en mis- t u zich herinneren, dat ns de voorstelling een :rd gebracht? ntwoordde Pilar Duero. •liet ons voor een ooos- een heer hem wenste i. nas het briefje, dat naar erd gebracht., zei Stella. i die het schreef, is hii eken istel'tenis op juffrouw ezicht werd nog groter, opnieuw een blik op [iel zei ze. de handteke- id. Maar wie is dat? ïrnoiselle Lucille Fernay. arde Pariise danseres, je daar zeker van, kind? zeker, tantetje Ik heb volgende dag openlijk in ziin auto zier» riiden. zich herinneren, dat hij e pertinent ontkende, aar ooit eerder had ge vist. dat die vrouw niet ai Pilar Duero nadruk- indruk kreeg ik al da rn ik haar zag optreden. (Wordt vervolgd) In een dezer dagen gereedgekomen uitvoerig jaarverslag geeit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar een gedetailleerd overzicht van de economische toestand van het gewest en de werkzaamheden van de Kamer, die in 1951 weer in haar vooroorlogse toestand was hersteld. Daarin komt tot uiting, dat de voortschrijdende welvaart vei 1 invloed heeft ondervonden van de internationale politieke toestand en dat het met name de importbeperkingen van verschillende landen zijn geweest, die belemmerend op de vooruitgang van de industrie heeft gewerkt. Algemeen beeld Het algemeen beeld van de eco nomische toestand is zeker niet ongunstig te noemen. De bedrijfs resultaten waren over het ge heel genomen bevredigend, doch de defensiemaatregelen en de daarmede gepaard gaande zwaar dere belastingdruk, die vooral te bespeuren viel in de motorrijtui genbelasting. omzetbelasting er» vennootschapsbelasting, zullen ze ker van invloed zijn op de ver koop van producten, al kan niet worden ontveinsd, dat verschil lende fabrieken en bedrijven door de defensie-orders tot gro tere werkzaamheid werden aan gezet. De spanning tussen ltoner» en priizen is niet meer zo scherp en het prijzenniveau heeft zich vrijwel gestabiliseerd. In de ar- beidssector keerde daardoor de rust weer. Investeringsproblemen Door de belastingdruk, zo wordt in het jaarverslag gezegd, is de mogelijkheid tot de vor ming van reserves vrijwel on mogelijk -geworden. Investeringen en voorraadvonming moesten nu door credieten in plaats van reserve-vorming worden gefinan cierd. De liquiditeitsmoeiliiik- heder» van handel en industrie namen toe en vooral in het kleinbedrijf en de amlbachtsbe- drijven konden geen kapitaal krachtige opvolgers in de zaken komen, zodat het voor jongeren steeds moeilijker wordt emplooi te vinden als zelfstandig onder nemer of zakenman Vooral voor het platteland acht men dit. niet Advertenti - 9.6 4e etage V. wmiGEN Bllderdljkstrafl» 73*67 A'dam van gevaar ontbloot. Eer» verlich ting van de vestigingseisen voor het platteland zou hier wel enige uitkomst kunnen brengen. Het gemiddelde aantal werk lozen Steeg in 1951 tot 2190 het geen overeenkomt met 2.3 pro cent van ds mannelijke beroeps bevolking, In aanmerking geno men de natuurlijke aanwas van de mannelijke beroepsbevolking, is deze toename van de werkloos heid vooreerst niet verontrustend te achten. De kaashandel Mede dank zij het feit dat de kaaspriizer» op een hoger niveau lagen, kan de handel over het algemeen gunstig worden ge noemd. Er werd 20 procent meer volvette en 5 procent meer 40 plus kaas gefabriceerd. De bin nenlandse afzet en de export waren groter dan het voorgaan de jaar. Vooral naar België, En geland en de overzeese gebieds delen was de export goed. De export bedroeg ruim 72.600 ton met een waarde van biina 175 millioer» gulden! De Alkmaarse kaasmarkt bleek weer een be langrijke propagandistische waar de te bezitten. De aanvoer be droeg hier 1.116.000 kg. Veeteelt en zuivel De rundveeh'O'Uderii werd gun stig be-invloed door de stijging van de veepriizen en het gunstige weideseizoen. Er werd veel vlees ingeblikt naar Engeland en de export van rundvee was ook be duidend. Het najaar bracht hier wat moeilijkheden door de tnond- en klauwzeerziekte. De export maakte de schapenhoude rij ook lonend. De voederpriizer» dreigden belemmerend te wer ken op de varkensmesterii maar door de hoge priizen werd hier vee] goedgemaakt. De productie van melk was 3 procent laser dan het vorig jaar. de productie van boter was 11 pocemt lager. Over d'ê afzet viel tiet te klagen. Alleen het binnenlands verbruik van boter is sterk achteruitgelopen, verge leken de voor-oorlogse verhou dingen. Het consumptiemelk-ver- bruik nam echter toe. Voor de landbouw was voorts het jaar 1951 een gunstig oogstjaar. Voor de wolhandel was het af gelopen jaar wel het meest sen sationeel In de geschiedenis. De stijging, in 1950 begonnen, zette aanvankelijk gestadig door met Maart als hoogtepunt. Toen be gonnen de prijzen plotseling scherp te dalen, totdat in No vember een stabilisatie intrad op een niveau, dat meer dan de helft lager lag dan in het begin van het jaar. Voor de wolhandel brachten deze schommelingen grote risico's mede, De tuinbouw De handel in tuinbouwproduc ten was door de koolverbouw on bevredigend. De aardappelen maakten weer veel goed, deze VERVOER HOLL STOOMBOOT STEEG MET 30 PCT. Het credit totaal der verlies- en winstrekening over 1951 van de N.V. Hollandsohe Stoomboot- Maatschappij bedraagt f 4.960.618 (f 3.682.908). Na diverse voor zieningen, waaronder f 1.287.500 afschrijving op de vloot, reserve ring van f 1.381.000 voor nieuw bouw en f 400.000 voor diverse belangen, resteert een beschik baar winstsaldo van f 732.920 (f 548.568). Zoals bekend wordt een dividend van 9 pet. (v. j. 7 pet.) voorgesteld. Het totale vervoer steeg met ca. 30 pet. t.o.v. 1950, zo meldt het verslag. De directie vreest echter, dat speciaal het vervoer van en naar Duitsland en Oos tenrijk via Amsterdam zal ach teruitlopen, als gevolg van de beschermende tarieven der Duitse Spoorwegen ten gunste van Ham burg en Bremen. Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen en de regering worden hierover be sprekingen gevoerd. Over de af loop en het resultaat laat zich nog niets met zekerheid zeggen. Ook moet worden afgewacht in welke mate de Engelse invoer- bepalingen zich zullen dioen ge voelen. Deze factoren en de con currentie dwingen de maatschap pij tot grote waakzaamheid. UNILEVER EN v. tb BERGH EN JURGENS De Unilever Ltd. maakt be kend, dat er binnenkort dividen den over de oorlogsjaren zullen worden uitgekeerd op de certifi caten van aandelen der Unilever N.V. en de van den Bergh en Jurgens' Fabrieken N.V., die door de N.V. Nederlandsch Ad ministratie- en Trustkantoor te Amsterdam op naam van de „Midland Bank executer and truste co Ltd" zijn uitgegeven. Het betreft hier de certificaten van de 6 procent en de 7 procent preferente aandelen deT Unilever N.V. eij van de 5 'A pet. prefe rente aandelen en de gewone A-aandelen der v. d. Bergh en Jurgens' Fabrieken N.V. BUITENGEWONE VERGADERING PRADJEKAN Na ampele discussies is in de gehouden buitengewone verga dering van aandeelhouders der N.V. Cultuur-Maatschappij „Prad- jekan Tangarang" het bestuurs voorstel aanvaard. Dit komt hier op neer, dat aan houders van bewijzen van op- richtersrecht, tegen inlevering van 1 bewijs wordt uitgerekt f 1200 in contanten en 1 aandeel Pradjekan van f 1000. MARKT BLIJFT STIL AMSTERDAM. 1 April De handel ter beurze blijft miniem en de omzetten schommelen da gelijks rond de 1.1 millioen gul den nominaal voor aandelen. Van daag viel de scheepvaartafdeling op met eep vrij vaste stemming waarbii winsten van maximaal twee punten geen zeldzaamheid waren. In navolging van Wall- street waren enkele Amerikaanse oliewaarden wederom gevraagd en de koersverbeteringen van New York werden hier grif over genomen, waarbii Continental Oil en Canadian Pacific wederom in open hoeken verhandeld wer den. Voor het overige was de stemming ter beurze uiterst stil en merendeels prijshoudend. Olies kwamen een fractie hoger op 294, waarbij men dacht aan omruilingen tegen afgifte van Unilevers, die bijna twee punten lager kwamen. De textielwaar- den blijven zich aarzelend ont wikkelen. Gebr. van Wiik wer den vandaag op 80 wederom 2 punten lager getaxeerd. Voor het eerst werden claims de Wits tex tiel verhandeld. De theoretische waarde hiervan bedroeg f 172. Na veel passen en meten werd na half drie een priis van tegen de f 130 geadviseerd. Aandelen van Nelle die onlangs geïntrodu ceerd ziin tegen 110. (de inschrij vingen werden ten volle toege wezen, zodat men aannam dat de emissie niet geheel geslaagd is) behaalden een eerste notering van 107. De Indonesische sector bleef beïnvloed door het nieuwe Indo nesische -kabinet. De voornaam ste soorten waren vrijwel in een döen met gisteren. Guldensbeleg gingen wederom vast, waarbij conversielening zi°h tot 88ver hief. Van de Dollarleningen was de 3pct lenine op 94 ruim 'n half punt lager. Het agio voor Dollar waarden schatte men onveran derd 1 5/8- gingen vlot en tegen goede prii zen. De export en de omzet aan de veilingen was toch lager dan in 1950. De productie van groen- tenconserven liep terug doordat de priizen van 'het verse product en die van het blik opliepen. De verwachtingen in deze sector ziin niet hoog gespannen. De verkoop in de zuurkool-industrie was ech ter bevredigend. De afzet liep wat terug en er was een scher pere concurrentie merkbaar. De afzetmogelijkheden voor de tuiwbouwzad'en waren iets rui mer door misoogsten in het bui tenland. De prijzen stegen echter weinig zodat de winstmogeliik- heden toch beperkt bleven. Bloembollenhandel De oogst van de bloembollen was ^uitstekend en de export nam weer aanmerkelijk toe. Er werd voor ruim ƒ133.000.000— ge ëxporteerd. De export naar Ame rika, Canada en Scandinavië bleef vrijwel gelijk, die naar Duitsland nam af en die naar Frankrijk weer toe. Ook Enge land nam meer af. Voor gladi olen is een toenemende belang stelling merkbaar. Industrie Door de oplopende priizen van de grondstoffen werd heit resul taat in verschillende industrieën ongunstig be-invloed zoals bii de chocolade-industrie het, geval was in d'e levensmiddelen-branche was een terugslag merkbaar. In de middenstandszaken is een ge ringere koopkracht waar te ne men. terwijl de concurrentie, als mede het cadeaustelsel, van in vloed waren. Hier is aflevering tegen contante betaling het enige middel om enigszins uit de im passe te geraken. Anderzijds be wegen de exploitatiekosten zich steeds in een stijgende lijn. De kerkorgelbouw steunt op vele buitenlandse orders, evenals de scheepsbouw, de machine fabrieken waren goed van orders voorzien en men verwacht hier nog meer opleving door defensie- orders. Voor de confectie-indu- strie was 1951 een bewogen jaar. Het afzetterrein moest naar el ders verlegd worden, terwijl de militaire orders ook niet aan d'e verwachtingen voldeden. De hout handel heeft met moeilijkheden te kampen door hoge priizen en de bouwstop in het begin van 1951. Ook in het bouwbedrijf was er meer slapte dan anders. Verkeer Er valt een toename van het busverkeer op de grote lijnen te constateren, op de plattelands- lijnen wordt het vervoer echter minder. De binnenscheepvaart had behoorlijke lading er» goede vrachtprijzen. De afvoer van landbouwproducten per schip heeft geen reden tot klachten ge geven. Alkmaar was als* centrum van vreemdelingen weer zeer in trek, de resultaten van het tou risme waren, althans voor de badplaatsen, niet geheel onbevre digend. Toch is het merkbaar, dat er op uitgaan er» vertering door het publiek meer bezuinigd wordt. Werk van de Kamer Op een bevolking van ruim 200.000 zielen stonden bij de Ka mer 8747 zaken ingeschreven. Er werden tal van werkzaamheden verricht op het terrein van de Vestigingswet Kleinbedrijf, de Woonruimtewet 1947 de verschil lende bepalingen op de uitver koop en het afbetalingsbedrijf. Er werden ruim 6700 inlichtin gen kosteloos verstrekt, 7158 adressen doorgegeven en 12.737 formulieren namens de Centrale Dienst voor In. en Uitvoer afge geven. fAdvertentie Het staat vast dat wij er in 1952 rekening mee moeten houden dat het weer een wis selend Hollands karakter zal hebben. We zullen dus heel veel dagen in eigen huis moe ten doorbrengen en de ver- standigen onder ons zullen het daarom thuis zo gezellig mogelijk maken. Zij halen de zon en de le vensvreugde in huis door fleurige G-B behangsels aan te schaffen uit de collectie 1952 onthoudt het goed: „G-B" het merk dat de lente verdriedubbelt. Vraag stalen bij de goede schilder/ behanger. De lengte van het varcours der vijfde Ronde van Nederland be draagt ongeveer 1460 kilometer, verdeeld over acht etappes. De grootste afstanden in drie opeenvolgende dagen, zullen de renners moeten afleggen tijdens de eerste, tweede en derde rit en wel ongeveer 700 kilometer in totaal. Vorig jaar hadden de ren ners er na drie etappes echter al' meer dan 900 kilometer opzitten. De afstanden zijn dus inderdaad, zoals in de bedoeling lag, bekort. De langste etappe in het parcours van deze vijfde ronde, is de rit tussen Eindhoven en Veendam, waarvan de afstand 280 kilometer bedraagt. In het parcours van 1951 zou deze etappe wat haar lengte betreft, echter pas op de vierde plaats zijn gekomen. De lengte der verschillende etappes is als volgt: Maandag 2 Juni: Eerste etappe Amsterdam-Etten 220 km; Dins dag 3 Juni: 2e etappe Etten-Sint Niklaas 245 km; Woensdag 4 Juni 3e etappe Sint Niklaas-Tongeren 243 km; Donderdag 5 Juni 4e etappe Maastricht-Geleen (tijd rit) 62 km; vijfde etappe Geleen Eindhoven 94 km; Vrijdag 6 Juni zesde etappe Eindhoven-Veendam 280 km; Zaterdag 7 Juni 7e etappe Veendam-Utrecht 250 km; Zon dag 8 Juni 8e etappe Utrecht- Amsterdam (tijdrit) 66 km; To taal 1460 km. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER D Arrondissenmentsrechtbank bank te Alkmaar heeft gister morgen de belde automobilisten, die enige tiid geleden in Purme- rend hebber, gereden onder in vloed van sterke drank, n-1. G.M. uit Assendelft en C. N. uit Oost- zaan. welke laatste door revolver schoten tot stilstand moest wor den gedwongen, en bij de over brenging naar het politiebureau verzet pleegde, veroordeeld resp. tot f 100 subs. 30 dagen en f 250 subs. 50 dagen met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De Alkmaarder H. v. W. die eveneens in beschonken toestand had auto gereden, kreeg veertien dagen gevangenisstraf met de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd vaïi drie maanden. A.V.O.-AFDELINCEN STICHTEN CONTACTRAAD Zaterdagmiddag vergaderden in Alkmaar de afdelingen van de Ned. Ver. Sociale Zorg voor min der validen Actio Vincit Omnia (bezigheid overwint alles) in Noora-Holland toovf>n het IJ om in va-band met de uitbreiding van het werk van deze 'nuttige ver eniging tot een wederzijds ge waardeerd contact te komen in het -belang van het werk voor de minder validen. In de voorbespreking kwamen de activiteiten van de verschillen de afdelingen ter tafel. Daaruit bloek, dat de afdelingen reeds met een ledenwerfcampagne waren begonnen of deze in voorberei ding hadden. Uitvoerig werd ge sproken over het nut en de wen selijkheid van z.g. beschuttende werkplaatsen voor minder vali den. Sommige afdelingen beschik ken daar reeds over; de andere afdelingen streven er naar tot op richting te komen. De grootste moeilijkheid ligt bij het aantrek ken van werk. Een beroep op de bedrijven om deze buiten het 'be drijf te verrichten arbeid te ver schaffen mag dan ook niet tever geefs zijn- De vergadering legde de nadruk op de wenselijkheid te komen tot stichting van 'n Provinciale Raad voor Noord-Hollaind om daardoor alle ten gerieve van de minder validen bestaande mogelijkheden zoveel mogelijk te kunnen benut ten. In afwachting van dei tot standkoming daarvan werd be sloten een A.V.O. Contactraad voor Noord-Holland boven het IJ te vormen. Een volgende verga dering werd vastgesteld om ver dere maatregelen te bespreken. Deze contactraad zal in verschil lend opzicht nuttig voor de min der validen werkzaam kunnen zijn. A.V-O. toont ook hiermee weer, arbeid voor de minder-va- liden zoveel mogelijk te willen bevorderen. Wijziging zemervacantie ZIJPE Het gemeentebestuur heeft .overeenkomstig het advies van het bureau vacantiespreiding van het Centraal vacantiecomite bepaald dat de zomervacantie van de lagere scholen in deze ge meente zal dit jaar worden ge- i houden van 14 Juli tot 13 Aug. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM We hebben Dinsdagmiddag de Zilvervloot gezien. Door het oog van een hout worm weliswaar maar toch: ge zien. In Suisse stonden maar even zo'n tweehonderdvijftig zee kastelen bij elkaar uit de tijd die wij niet zonder weemoed de „Gouden Eeuw" noemen. De tijd, toen dc Oost- en West-Indiëvaar- ders volbeladen in de Lage lan den terugkeerden. De tijd ook, dat Jan van Riebeeck erop uit trok en de Kaapkolonie stichtte. Zuid-Afrika herdenkt in deze weken die stichting, driehonderd jaar geleden. Het oude moeder land herdenkt mee. In het kader van deze herdenking werd een internationale scheepsmodellen wedstrijd georganiseerd. Het re sultaat van deze wedstrijd de Zilvervloot, bovengenoemd heeft de stoutste verwachtingen geslagen. Nu, dat mocht ook wel. De eer ste prijs van de wedstrijd voor het verplichte model een na tuurgetrouwe weergave van de „Drommedaris", van Riebeeck's schip, op schaal 1 200 was niet minder dan een refourreis voor twee personen met een der schepen van de HollandAfrika- lijn of van de V.N.S. naar Genua. Er waren voor vierduzend gulden Alpherat 3 van R'dam te New Orleans verw.; Ceram 1 rede Bombay; Ittersum 1 van R'dam naar New Orleans; Kota Inten 1 van R'dam naar Tj. Priok- Veen- dam 2 ca. IS.00 van New York te R'dam verw. Almdljk 28 te Tam- pico; Amstelkerk 31 van Dakar naar Freetown; Arendskerk 31 te Rio de Janeiro; Baarn 1 van Ant werpen te Amsterdam; Celebes 31 van Priok naar Singapore; Cronenburgh 1 van Bilbao te IJmuiden verw.; Elmina 31 van W.-Afrika te A'dam; Goraias 31 van A'dam te Hamburg-Bremen; Groote Kerk 1 van Beira te A'dam; Helder 1 te Cristobal verw. Hercules 31 te Malta war Piraeus. Hersilia 31 van Port. of Spain te Laguaira: Kota Inten 1 van R'dam naar Tj. Priok; Rijn dam 31 van R'dam te New York; Schiedijk 30 te Houston; Water man R'dam-Halifax Oranje Suez. 31 1 verw van Colombo naar aan prijzen. Geen wonder dat jong en oud met de tong uit de mond aan het modelbouwen sloeg. Jong en oud: de jongste deelne mer telde amper acht jaar. de oudste liefst 82. Ingezonden kon worden voor drie groepen. De jeugdgroep moest zich beperken tot een leef tijd beneden de zestien en kon bouwen wat ze wilde. Hier vie len de prijzen in volgorde van beste prestatie bij: A. Hummel te Sneek, L. J. Meiilema te Olst en C. v. Harte te Deventer. Voor de vrije inzending, die modellen opleverde van nauwe lijks drie centimeter tot bijna drie meter, waren tien prijzen beschik- ba f gesteld. Ongelofelijk fijn werk zagen we hier bij de win naars, o.a. Johns Botje aan de Parkweg te Groningen en M. Dijkstra, G. Raapstraat te Appin- gedam. Een RAO-prijs kreeg E. Spandauw, Vlasstraat te Gro ningen. Het was een tijdrovend werkje voor de jury werkelijk het beste scheepje eruit te pikken. Al hele maal bij de verplichte inzendin gen. De ene Drommedaris was nog perfecter uitgevoerd dan de an dere. Wie tenslotte als nr. één op alle onderdelen (romp tuig, af metingen en afwerking) te voor schijn kwam: C. v. d. Steen uit Slikerveer. Ook hier waren tien winnaars. Voor de organisatoren het van Riebeeckherdenking-comité, de Zuid-Afrikaanse ambassade, het Zuid-Afrikaanse jeugdblad „De Jongspan" en de Nederland se pendant: de uitgave „Handig Bekeken" van de Muiderkring een succes, dat ze zich nauwelijks voorgesteld zullen hebben. DE BETERE APRILGRAP Een 21-jarige loodgieters knecht in Londen, Albert Speherd, dacht aan een Aprilgrap, toen hem werd verteld, dat hij 75.000 pond sterling had gewonnen in een voetbalpool. Maar het was geen grap en Albert, die een karwei opknapt in de vroe gere woning van baron Rothschild in Piccadilly, werd door zijn collega's tót „de nieuwe Rothschild" uit geroepen. Albert is getrouwd en heeft een dochtertje. Hij had twee shilling in de pool belegd. Omringd door een grote menigte, vertrekt een vrachtauto met levensmiddelen, bijeengebracht door de inwoners van Ocotlan, naar het plaatsje Oaxaca in Mexico, het toneel van ongeregeldheden tegen gouverneur Manuel Mayoral Heredia. De wanordelijkheden ontstonden als protest tegen de belas tingverhogingen. Het opschrift op het plakkaat luidt: voedsel 'voor de slag (van) Ocotlan. werd de 31-jarige Rotterdamse kantoorbediende J. K. aangehou den, die enige tijd geleden met 1250 gulden van een melkfabriek naar België verdween en daar het geld in twee dagen opmaakte. Daarna kreeg hij nog duizend gulden in handen door valsheid in geschrifte en maakte ook dit geld op zal op Donderdag 24 April a.s. door het Algemeen Nederlands Verbond des avonds om acht uur in de Nieuwe Kerk te Delft op I sobere wijze de geboortedag van Prins Willem van Oranje worden herdacht heeft het Duitse s.s. „Bocken- heim'" gistermorgen om zeven uur een drijvende mijn gezien, een kilometer ten oosten van boei ets. Boei et6 ligt ten noord-wes ten van Vlieland.... werd Maandagmiddag op de werf van de N.V. gebr. van der Werf te Deest in Maas en Waal vlot te water gelaten de motortanker „Esso ie Caroubier", een 3000 tonner, voor Franse rekening ge bouwd.... (Van onze verslaggever) AMSTERDAM We leven nu al enige Jaren op de porie- monnaie van Uncle Sam en we zijn dit bestaan als vanzelf sprekend gaan beschouwen. Nog afgezien van de vraag of het nun zo bijzonder vererend is aan de overzijde van de Oceaan als een enorme zwerm bedelaars te boek te staan, moeten we ons langzamerhand toch eens gaan bezinnen op het probleem: „Wat zal ons gaan gebeuren, als die goede Uncle Sam eens de kraan van zijn sympathieke gaven gaat dichtdraaien?" Het mag niet prettig zijn voor een volk van bedelaars aangezien te worden het is nog minder plezierig straks een natie van paupers te moeten zijn. Nu zal het zo'n vaart niet al te snel lo pen, maar er moet in ons landje toch op korte termijn iets gebeu ren, wil het niet radicaal fout lopen. Alle hens moeten echter thans aan dek. De enige manier om straks nog het hoofd boven water te houden, in casu meer te ver dienen dan we uitgeven, is méér produceren. Grotere productie be tekent grotere export. Grotere export: meer deviezen. En daar van. zullen wij als grondstoffen- arm land moeten leven. Daarvan moet het brood op tafel komen, de kleren aan ons lichaam. Daar van moeten de fabrieken draaien daarmee houden we de koopvaar dijvloot op zee. Per man Hoe? Door nieuwe industrieën op te richten? Ongetwijfeld. Maar niet op de eerste plaats. Vóór alles zal de productie per man omhoog moeten. Dat is door de C.O.P. de Contactgroep Opvoe ring, Productiviteit al lang in aller oren getoeterd. In de oren van Doveman, schijnbaar. Er is nog lang niet genoeg „opgevoerd" Voor een flink deel gesteund door de Amerikanen, die zo het een en ander van propaganda weten! kiezen op 16 April twee binnenschepen het sop der Ne derlandse binnenwateren Ze va ren via Arnhem, Zutfen, Hengelo. Polderverkiezing WAARLAND Door de Dijk graaf van de Slootgaardpolder werd tot molenmeester van ge noemde polder benoemd ver klaard de heer J. Beemsterboer te Waarland. De heer Beemsterboer werd bii enkele candidaatstelling benoemd. NIET AL TE BANG ZIJN VOOR EEN POSTPAKKET! Een bewoonster van de Bilthovense Laan te Den Haag, blijkbaar gealarmeerd door de brief pakket-verha len, belde de politie op met de mededeling dat bij haar een verdacht uitziend post pakket was bezorgd, dat niet voor haar bestemd kon zijn en dat ze niet dorst open te maken. De politie, blijkbaar min der bang dan de betrokken dame opende het pakket en vond er een aluminiumbuis in. die voor een ander be stemd wasGelukkig dat niet ieder denkt een Adenauer te zijn. Enschede en Deventer naar Zwol le en vandaar via Kampen, Mep- pel, Emmeloord naar Friesland en Groningen. Van de nok tot de kiel vol met materiaal, dat op vlotte en aantrekkelijke wijze in beeld brengt waar we nu econo misch staan en waar we straks moeten staar-, Aan boord van een der zeshonderdtonners is zelfs 'n complete bioscoopzaal voor ruim tweehonderd man. Het devies is: „Alle hens aan dek." Alle hens: alle groepen der bevolking. In groepen zullen werkgevers, werknemers, huis vrouwen en ambachtscholieren de varende tentoonstelling bezoe ken. Er is overal al veel animo voor dit bezoek, dat duchtig is voorbereid. U maakt er binnen enkele maanden persoonlijk ken nis meet MARKTOVERZICHT PURMEREND, 1 April 1952. De aanvoer op dte runderen- markt was heel wat minder dan de vorige week. Het aanbod van de gelde koeien was door de grootste aandeelhouder min, om dat de algemene gedachte was. dat door het slechte weer, van de laatste dasen, de vraag wel minder zou zijn. Het was in de vroegte heel wat rustiger, maar men kan niet zeggen dat de prijzen er minder om waren. Wat verkocht werd, bleef nog wel goed op prijs. De priizen van de vette koeien hielpen daar aan mee; vooral de prima beesten waren iets hoger in priis, alhoewel de aanvoer te gen viel. Bij de versp koeien was het aanbod iets groter; ook was er belangstelling, maar de prijzen die de laatste paar wp'ken al flink zijn opgelopen, belem merden de vlugge verkoop. Op de nuchtere kalverenmarkt ging het beter; er was een goede vraag naar de slachtkalveren, ondanks dat het aanbod mee viel. En voor de fokkers was ook veel liefhebberij. Er werden hoger prijzen besteed. Enkele goed beharde fokkers stonden flink hoger dan dp notering. De wolveemarkt, die op het nieuwe terrein plaats had, maakte geen beste beurt wat het aanbod be trof. Het was heel gering en de handel.stug, ofschoon die priizen niet minder waren. Op de vette varkensmarkt was in de vroegte een klein aanbod, zodat de prii zen iets hoger inzetten dan de vorige week, maar d.P afloop was heel stug, en dalende prii zen. De vette zeugen deden zo om de f 1,90. Op de biggenmarkt was het aanbod ook niet te groot, was een kalme gang, maar de prijzen iets vaster. De paar denmarkt was kalm maar duur. De pluimveemarkt scheen wel iets beter te ziin met de gang. Verleden week is onze prijsvraag lelijk in de soep gelopen. Nu het gehele programma verzet is naar 20 April a.s., hebben we besloten de inzendingen tot die datum te bewaren en dan voor die datum geen nieuwe prijsvraag samen te stellen. Zondag staan we in het teken van Holland—België. Deurne wacht de duizenden sportliefhebbers en wij in Holland, die niet mee kun nen, zullen popelen van spanning aan de radio. Maar vooraf gaan we toch raden naar de uitslag van deze match en enkele andere „interlands", die zo altijd rondom die grote „match" zijn georganiseerd. Hier komt de prijsvraag dan voor ditmaal: UITSLAG NIET INVULLEN Naam: Woonplaats: Adres: 1 Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dlcht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd, ELKE WOENSDAG ZULLEN 'WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5