Koningin en Prins enthousiast ontvangen in Amerikaanse hoofdstad Raad van de Franse republiek aanvaardt het plan-Schuman Taft wint ten koste van rivaal Eisenhower TRUMAN wachtte hen op in stralend voorjaarsweer Vijf milliard geïnvesteerd in de nationale industrie Opnieuw twee slachtoffers DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Oranje-boven in Washington De voorverkiezingen in de V.S. V „DE TIJD" 79 muziekcorpsen langs intochtroute Door drie landen thans aangenomen Ridgway opvolger van Eisenhower? Fedde Schurer niet in cassatie Noodlanding van Noors vliegtuig Nieuw offensief V.N.-vloot Nieuw kabinet in Tunesië ZEGE VOOR PINAY Hevige tornado in Pakistan Prof. Brouwers tot N.A.V.O.-autoriteiten Ned. aandeel in Japanse oorlogsbuit Engeland-Egypte Huishoudzeep wordt goedkoper Romme is bij C.P.N. het kwade beest De communistische zuivering in Praag Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct.# resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. STADSEDITIi HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Donderdag 3 April 1952 46e Jaargang No. 12441 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 ER IS ENIG RUMOER ont staan over het ontslag aan. mr. Jan Derks als hoofdredacteur van ,De Tijd". Reeds was bekend, dat Derks zou heengaan, alleen was het, voor de buitenwereld althans, nog onbekend, wanneer dat zou geschieden. Mr. Derks had in dertijd zelf om ontslag verzocht. Dit is hem verleend met ingang van 1 April. Wie gedacht had, dat dit op eervolle wijze zou zijn gebeurd, is bedrogen uitgeko men. Er is in. „de Tijd" van 1 April een mededeling van de Di rectie verschenen, waarin ge sproken wordt over het ontslag, dat eind December 1951 tegen 1 Juli gevraagd werd, en inge willigd werd „met de reserve, dat onze Vennootschap slechts zolang van zijn diensten gebruik zou maken, als haar gewenst voor kwam". Verder rept deze mede deling van „gerezen moeilijkhe den van verschillende aard", met name van „een aantal recente publicaties, die ernstige critiek ontmoetten". Tot het definitieve ontslag werd besloten „na over leg met enkele vooraanstaande redacteuren". Dan wordt leedwe zen uitgesproken over de April mop. welke „De Tijd" lanceerde, en waarin gezegd werd, dat mi nister Lieftinck enige millioenen van de belastingmeeropbrengst zou verdelen welke mop genoemd wordt „in strijd met de waardig heid van het blad en van de le zers". En tot slot wordt gezegd, dat „wij van harte hopen, dat in de ontstane vacature op zodanige wijze zal kunnen worden voor zien, dat „De Tijd" zijn oude glorie in korte tijd zal herwin nen". Wij weten natuurlijk ndet precies, hoe de zaken bij „De Tijd" intern staan, het gaat ons en anderen in zekere zin niet aan. Maar door een dergelijke publicatie is nu toch wel zoveel publiek geworden, dat reacties van buitenstaanders te verwach ten en gerechtvaardigd zijn. Menigeen zal zich dan verbazen over het niveau van de verkla ring der Directie van een krant als „De Tijd". De „hint" aan het slot is zeker niet in overeenstem ming met de traditie, noch met „de oude glorie" van dit dagblad, dat onder het ruim vierjarige hoofdredactionele beleid van Mr. Derks zeker de traditie van „De Tijd", als pionier van de katho lieke emancipatie, gehandhaafd heeft. Natuurlijk gebeurde dat in andere vormen dan voorheen, omdat de omstandigheden geheel anders zijn. „De Tijd" was het blad van de vooruitstrevende, moderne katholieke intellectuele jongeren. Dat was niet alleen aan Mr. Derks te danken, maar hij was wel de grote stimulerende kracht in, deze evolutie. Het doet ons leed. dat aan deze scheiden de hoofdredacteur niet een meer nobel afscheid is gegund. WASHINGTON (A.P.-Reuter) Om twee minuten over vier Woensdagmiddag, 22.02 uur Ned. tijd, is de „Prinses Beatrix", die Koningin Juliana en Prins Bernhard voor hun officieel be zoek naar de Verenigde Staten bracht, veilig geland op het militaire gedeelte van National Airpont in Washington. De laatste etappe van de reis had van Gander-New Foundland af ruim 6 uur geduurd. Het vliegtuig bleef, nadat het boven het vliegveld was aangekomen, met toestemming van de Koningin nog twaalf minuten rondcirkelen, omdat de televisie-camera's nog niet geheel gereed waren voor de uitzending. aan het hoofd, waren voorge steld, geleidde Truman het vor stelijk paar naar een podium en begroette hen officieel. „Ik hoop dat ge nog vriendschappelijker gezind vertrekken zult dan ge gekomen zijt, als dat mogelijk is", zei hij. Voor het oog van talrijke film- en televisie-camera's uitte H.M. de Koningin daarop haar blijdschap over de gelegenheid, die deze reis haar biedt om de groeten van het Nederlandse volk aan het Amerikaanse over te brengen. Het was prachtig lenteweer in Washington: 't befaamde Oranje zonnetje scheen, in de parken staan magnolia's en kersen in volle bloei en in de tuinen van het Witte Huis vlammen de oranje tulpen. Dinsdag geplant. Aan het hoofd van een twintig meter lange rij hoogwaardigheidsbekle ders wachtte president Truman, lichtgrijze' hoed in de hand, zijn gasten op. 150 meter verder vuurde een batterij van 10 stuk ken 21 saluutschoten af eer de Koningin, die een frambozenrode organdi-japon droeg, en de Prins in marine-uniform afdaal den langs de statietrap. Zij wer den het eerst begroet door de chef van het protocol, John F. Simmons en schudden daarna de president en zijn vrouw hartelijk de hand. Truman verontschuldigde zijn dochter Margaret, die op concert tournee aan de Westkust is. „Jammer dat zij niet aanwezig kon zijn", zei de Koningin. „Zij is haar eigen baas niet meer". Waarop de president lachend ant woordde, dat „zelfs Margaret's vader zijn eigen baas niet meer is". Nadat over en weer leden van het gevolg en ministers, Acheson Nadat een kapel van de lucht macht het Wilhelmus en de Stars spangled banner" had gespeeld, inspecteerden de president en het koninklijk paar in flinke pas de erewacht, die in acht formaties van leger, marine, luchtmacht en mariniers tegenover het vliegtuig stond opgesteld. Tijdens de in spectie voerden Truman en de Koningin een levendig gesprek. Om half vijf ongeveer begon een stoet van zeven auto's de intocht in Washington. Truman en zijn adjudant, generaal Vau- ghan, vergezelden de Koningin, een auto met mannen van de ge heime dienst volgde, de Prins was naast mevrouw Truman in de derde auto gezeten. Langs de gehele, 25 minuten lange route naar het stadhuis verdrongen tienduizenden jui chende Amerikanen zich achter het cordon der strijdkrachten. Alle ambtelijke bureaux hadden PARIJS (A.P.). De Raad van de Franse Republiek heeff1 Woensdagochtend het plan Schuman voor de West-Europese kolen- en staalgemeenschap met 182 tegen 32 stemmen goed gekeurd. De stemming vond plaats na een lange zitting van de Franse Eerste Kamer, tijdens welke de minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman er op aangedrongen had het naar hem genoemde plan zonder amendementen goed te keuren. aan te tonen, dat deze vrees on gegrond is. Hij vertelde, dat al het mogelijke gedaan wordt om met Duitsland een vredelievende regeling inzake het Saargebied te bereiken en dat niet toegestaan zou worden, dat het probleem het inwerkingtreden van het plan zou vertragen. In één van de resoluties werd nota genomen van de verklarin gen van premier Pinay en de minister van Buitenlandse Zaken Schuman, dat „Frankrijk zal wei geren voor de Saar eén status te aanvaarden, waarbij niet tege lijkertijd de economische unie van Frankrijk en de Saar, met de conventies waarop deze gebaseerd is, en de internationale politieke autonomie van de Saar wordt er kend". Verscheidene senatoren hadden hun bezorgdheid te kennen gege ven, dat het plan Schuman ge bruikt zou worden als een middel om het Saargebied weer in het Duitse staatsbestel terug te bren gen. Regeling met Duitsland. Schuman weidde lang uit om Voorjaar 1952. Hij zei,' dat het plan het „voor Frankrijk en Duitsland onmoge lijk zou maken met elkaar oorlog te voeren, daar zij wederzijds elkaar in hun macht zouden heb ben". Frankrijk is na West-Duits'land en Nederland het derde land, dat het. plan goedgekeurd heeft. In Bonn gebeurde dit 1 Februari en in den Haag op 19 Februari, toen de Eerste Kamer het plan goedkeurde. De Tweede Kamer had reeds op 31 October haar goedkeuring' aan het wetsontwerp gehecht. NEW YORK, 2 April (Reuter). In een hoofdartikel van de „New York Post" wordt verklaard dat luitenant-generaal Ridgway gene raal Eisenhower als opperbevel hebber der Atlahtische strijd krachten in Europa zal opvolgen, indien laatstgenoemde zou beslui ten ontheffing van zijn post te vragen, om zich candidaat te kun nen stellen voor het president schap der Verenigde Staten. De heer Fedde Schurer heeft, na overleg met zijn verdediger, mr. Abel J. Herzberg, besloten te berusten in het arrest van het Leeuwarder gerechtshof en van cassatie af te zien. Zoals bekend is de heer Schurer veroordeeld tot f150.boete of 30 dagen hechtenis. 23 PERSONEN AAN BOORD. SLECHTS 1 GEWONDE BORDEAUX, 2 April (Reuter). Een Noorse Dakota met 23 passa giers, onder wie de Zweedse voet balploeg Norrkoeping, heeft van daag wegens motorstoring op het strand van Mimizan bij Bordeaux een noodlanding gemaakt. Het toestel brak in tweeën en een der passagiers werd gewond. Het vliegtuig was uit Madrid ver trokken met bestemming Amster dam en Oslo. De gewonde, een Zweed, heeft waarschijnlijk een enkel gebro ken. Het vliegtuig was gehuurd door de voetbalploeg. om drie uur de deuren gesloten en vele zaken hadden dit voor beeld gevolgd, soms nadat de winkelmeisjes hadden gedreigd haar post ook zonder toestem ming van de directie te zullen verlaten. Er speelden 19 muziek corpsen langs de route en van alle gevels woeien de vlaggen. Duizenden schoolkinderen zwaai den met Nederlandse vlaggetjes, terwijl de dag officieel tot „Ne therlands day" was geprocla meerd. Via een erepoort van brand ladders bereikten de hoge gasten het podium voor het stadhuis, waar Russel Young, voorzitter van de Raad van Commissarissen van het district Columbia, Hare Ma jesteit de sleutel van de stad overhandigde. Om vijf uur reed de stoet de hekken van het Witte Huis binnen. Later op de avond bood de president in het Carltonhotel een diner aan, waar de Koningin in een tafelrede de president roem de als een groot vriend der mens heid en de Amerikanen als zeer menslievend en van goeden wille. DE STRIJD IN KOREA TOKIO, 2 April (Reuter Het hoofdkwartier in Korea van het achtste Amerikaanse leger heeft medegedeeld dat bijna twee dui zend man communistische mili tairen in de nacht van Dinsdag op Woensdag in het gebied ten Zuiden van Panmoendjon een krachtige aanval hebben uitge voerd. Amerikaanse en Britse oorlogs schepen zijn Dinsdag voor de kusten van Oost- en West-Korea een nieuw offensief begonnen. Van vliegdekschepen afkomstige vliegtuigen hebben de gehele dag aanvallen uitgevoerd, waarbij explosieve en brandbommen wer den uitgeworpen, raketsalvo's af gegeven en doelen met boordwa- pens beschoten. TUNIS 2 April (AP) Van Franse zijde wordt vandaag mee gedeeld, dat premier Baccouche er in geslaagd is een kabinet te vormen en dat zijn lijst van mi nisters morgen aan de Bey ter goedkeuring zal worden voorge legd. De samenstelling van het nieu we kabinet zal niet officieel be kend gemaakt worden, totdat de Bey er morgenochtend zijn goed keuring aan gehecht heeft. Inmiddels hebben de Fransen bekend gemaakt, dat twee van de ontzette ministers uit het vorige kabinet, Mahmoed Materi en Mo hammed On Ben Salem waar schijnlijk spoedig terecht zullen moeten staan. De t,wee bevinden zich in poli tieke ballingschap in Kebili (Zd. Tunis) met de voormalige pre mier Tsjenik en nog een lid van het kabinet. PARIJS Nadat Woensdag avond de Franse Nationale Ver gadering eerst met 432 tegPn 187 stemmen geweigerd had een plan van de regering te bespreken om 110 milliard op de begroting te bezuinigen, waarvan 60 milliard op de investeringen en de weder opbouw, nam zij later toch met 363 tegen 224 stemmen het be sluit, het debat over dit regerings voorstel te openen. NEW YORK, 2 April (A.P.). Volgens de titans beschikbare gegevens over de voorverkiezingen in Nebraska, leidt Taft met 53.705 stemmen. Eisenhower kreeg 41.225 stemmen, Stassen 35.997, MacArthur 5.363, Warren 1.456 stemmen. Dexe cijfers zijn gebaseerd op de gegevens van 1512 van de 2058 districten. Bij de democraten zijn thans de uitslagen van 1483 van de 2058 districten bekend. 44.690 stemmen werden uitgebracht op Kefauver en 29.439 op Kerr. Senator Taft heeft zich bij deze verkiezingen weer een weg ge baand naar de voorste gelederen van de candidaten voor de presi dentsverkiezingen, door een thans bijna zekere overwinning op ge neraal Eisenhower tijdens de voor verkiezingen in Nebraska en Wisconsin. Toch blijft de generaal zijn grootste rivaal. De winst die Eisenhower in New Hampshire en zijn succes in Minnesota worden door de uitslag van deze verkie zingen practisch teniet gedaan. Met ruim de helft van het aan tal districtsuitslagen bekend leidt Taft met bijna zesduizend stem men op Eisenhower. Deze voor sprong neemt nog in belangrijk heid toe door het feit dat nog van ongeveer tachtig districten in Omaha, een centrum van de aan hangers van Taft, de uitslagen niet binnengekomen' zijn, terwijl in Lincoln dat over het algemeen pro-Eisenhower is nog slechts vijftien districten niet gemeld zijn. DACCA, Oost Pakistan. 2 April (A.P.). Volgens officiële be richten, die vandaag Dacca be reikten, heeft tijdens het week eind in het district Seragoenj en aangrenzende gebieden in Oost- Pakistan een hevige tornado ge woed. Er zouden honderden per sonen gedood en talrijke gebou wen verwoest zijn. Het juiste aantal slachtoffers is nr niet bekend. Men heeft reddingbrigades naar het getroffen gebied gezonden. De kampioenskoe van de Schager Paastentoonstelling, met links eigenaar D. Rademaker uit Wieringerwerf. Rechts keurmeester Groot. Prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van Economische Zaken heeft een toespraak gehouden tot de N.A.V.O. burgerlijke autoriteiten, die momenteel in Nederland vertoeven. Nederland heeft niet geaarzeld deel te nemen aan de gemeenschappelijke inspanning voor de verdediging, aldus prof. Brouwers. Spr. achtte het van bijzonder belang, dat de autoriteiten met hun bezoek aan Nederlandse in dustrieën een goed inzicht kun nen krijgen in hetgeen wordt ge presteerd. De fundamentele kwes tie is niet voor Nederland, wat er in dit land wordt gefabriceerd, maar wat er met grote vakman schap en tegen redelijke prijzen kan worden gemaakt. Sinds 1938 is het aandeel van de industrie in het nationale inkomen van dertig tot meer dan veertig procent toe genomen. Gedurende de laatste vier jaren is 5 milliard gulden in De oorlogsbuit van het Japanse leger is verkocht. De opbrengst hiervan is verdeeld onder een aantal landen, waaronder Neder land, die van de Japanse bezet ting te lijden hebben gehad. De opbrengst is, naar een woordvoer der van het geallieerde hoofd kwartier te Tokio mededeelde, 3.261.000 dollar en 3.441.000 jen. Nederland krijgt hiervan twaalf procent. VERBETERING VERHOUDING? CAIRO, 2 April (Reuter). Volgens het Arabische blad „Al Ahram" heeft het „rechtstreekse contact tussen Egypte en Enge land" tot resultaat gehad, dat men het eens is geworden over de basis, waarop „de toekomstige besprekingen" gevoerd kunnen worden. Het blad, dat een „welingelichte bron" aanhaalt, zegt, dat beide landen de tijd voor een regeling rijp achten. Het zou Engeland echter moei lijk vallen een verklaring vóór de onderhandelingen af te leggen. De correspondent van de „Times" in Cairo laat zich even eens optimistisch uit: In sommige kringen, zo zegt hij, ziet men in de verlenging van de termijn voor het benoemen van candida ten voor de komende verkiezin gen een hoopvol teken. de industrie geïnvesteerd, dat is 8 a 9 pet. van het nationale inko men. De waarde van de export is gestegen van 2 milliard gulden in 1947 tot 7'/2 in 1951. Veertig procent van de beroepsbevolking is thans werkzaam in de industrie. Prof. Brouwers herinnerde tevens aan de regeringsbesluiten voor uitbreiding van de defensiedoel einden. Naar de Nederlandse Vereni ging van Zeepfabrikanten mee deelt vertonen de prijzen van verschillende grondstoften, die in de zeepindustrie verwerkt worden, de laatste tiid een da lende lijn. Het gevolg hiervan is, dat de prijs van huishoudzeep binnenkort verlaagd zal kunnen worden. De meest bekende merken toi letzeep en zelfwerkende wasmid delen zullen niet in prijs ver laagd worden, daar in deze pro ducten ingrediënten verwerkt worden, die op de kostprijs een belangrijke invloed hebben en deze geen prijsdaling vertonen. Het partijbestuur van de Com munistische Partij Nederland heeft zich in een brief gericht tot de besturen van de Partij van de Arbeid, de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, dé Christelijk Historische Unie en de Katholiek Nationale Partij, waarin een be roep wordt gedaan op deze par tijen om in de a.s. verkiezings strijd ons volk voor een regering ,,van oorlog, fascisme en armoede, in de gedaante van een kabinet- Romme, te waarschuwen". Wij doen een beroep op uw partijen zo gaat de brief verder om datgene op de voorgrond te stel len en op opbouwende zin te richten, wat alle Nederlanders verenigt, die prijsstellen op de nationale zelfstandigheid van ons land en die de vrede in de wereld wensen. DUITSE DELEGATIE DANKT NEDERLANDSE POLITIE De Duitse delegatie naar de herstelbetalingsbesprekingen in Den Haag, die thans weer in Bonn vertoeft, heeft haar dank uitge sproken aan de Nederlandse poli tie wegens de aanslag op de leden der delegatie, die zoals bekend, bompakketten hadden ontvangen. Hilversum relayeert toespraak Koningin De toespraak van H. M. Konin gin Juliana tot het Congres van de Verenigde Staten op Maandag zal van Washington door de „Voice of America" naar Neder land worden uitgezonden en via Hilversum gelayeerd. De uitzen ding zal plaats hebben over beide zenders van 18.15 tot 1915 uur. WENEN, 2 April (A.P.). Uit de Praagse bladen valt op te ma ken, dat de zuivering van de Tsjechische regering, die nu reeds maanden aan de gang is, weer twee slachtoffers heeft geëist. Vermoedelijk zijn Stanislav Bau- dys en Antonin Bina ontslagen als plaatsvervangende ministers voor de Veiligheid. Hun directe chef Ladislav Kopriva werd in Januari 1.1. van zijn functie ont heven. Men zei toen, dat dit „op eigen verlangen" gebeurde. Enkele dagen geleden werd in de pers als nieuwe plaatsvervan- 5ende minister voor de Veiligheid indrich Kotal genoemd. Vandaag stond in de Rude Pravo, dat een zekere Jermann (voornaam werd niet meegedeeld) had deelgeno men aan een conferentie van de communistische partij in Karoly Vary. Jermann werd in het ver slag plaatsvervangend minister voor de Veiligheid genoemd. Jermann zei o.m. op de confe rentie: „Na de liquidatie van vijandelijke agenten in de partij, moeten wij de schade herstellen, die zij hebben aangericht". Het is welhaast zeker, dat Bau- dys en Bina vervangen zijn door Koral en Jermann. De vorige .week gaf de minister van Defensie generaal Alexei Xepicka voor het parlement te kennen, dat de zuivering die in het ministerie voor de Veiligheid gaande was, nog niet was vol tooid. Mijnwerker spoorloos Een Maastrichtse mijnwerker is sedert 7 Maart spoorloos. Wel stuurde de man nog een geheim zinnig telegram uit Brussel. De politie stelt thans een onder zoek in. Een kijkje op de Schager Paastentoonstelling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1