Nieuuu Tijdelijk carillon aangeboden door Koningin Juliana Is binnenkort een overeenkomst te bereiken in Korea? Fabrieksramp in Westfalen eist 4 doden en 187 gewonden Koninklijk Paar woonde plechtige herdenking bij Thans 84 millioen voor woningbouw geleend Ketel,chloorgas ontploft DAGBLAD VOOR ALKMAAR Koninklijk woord! Aden moet ook recht doen wedervaren aan kleine stemmen Optimistische oordelen Gemeenten spoedig aan bod EN OMGEVING Het Koninklijk bezoek aan de V.S. van ondertekening Atlantisch Pact Gas en olie bij Berkel-Rodenrijs? Bandieten op Java geven zich over Grote overwinnjng voor Labour Schreieder vraagt schadevergoeding Bouw 3000 woningen voor militairen „Karei Doorman" in Nederland terug Gasvergiftigingen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum 'f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 5 April 1952 46e Jaargang No. 12443 Kantoren: HOORN. Draqfsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. «eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36. teL 459 K 2240 NIEMAND HEEFT HET RECHT de waarheid tegen te spreken van de woorden, welke H.M. Koningin Juliana deze week bij haar staatsiebezoek aan Wash ington heeft gesproken tot het Congres der Verenigde Staten. Het ogenblik van die rede was een groot moment, geschikt ook om een blos van schaamte te brengen op de wangen van hen, die uit politieke berekening wel willen beweren, dat Nederland niets meer betekent en in de grote wereld niet meer in tel is! De Koningin en, de Prins wor den in Amerika bejubeld en ge- eerd. natuurlijk om hun persoon lijke charmes en kwaliteiten, maar zij veroveren het hart van het Amerikaanse volk ook, om dat zij de afgezanten zijn van een groot volk aan de lage lan den bij de zee, dat zich jegens het Amerikaanse volk dankbaar en verknocht gevoelt en zijn taak in de wereld van thans begrijpt. Dat is duidelijk uit de belang rijke rede van de Koningin naar voren gekomen. Wij zijn dankbaar. Misschien dreigen wij de grote offers aan bloed van de Amerikaanse jeugd al weer wat te vergeten. Ook daarom is het goed, dat de Ko ningin daar nog eens aan heeft herinnerd. Het waren offers voor de vrijheid, welke wij in onze geschiedenis ook kennen. Maar hier waren het in de grond van de zaak offers, door vreemden ook voor ons zelfbehoud gegeven! Wij zijn ook dankbaar voor de stoffelijke hulp, door Amerika zo royaal aan ons gegeven. Dat is ook niet alleen uit bijzondere liefde voor ons land gedaan, maar wij hebben toch sterk ge profiteerd van die hulp en steun, ook in Amerika's eigen belang gegeven. En, hét is van groot belang, dat Amerika óns die steun in zijn plannen voor het herstel en de versterking van Europa waard achtte! Wij voelen ons verwant aan de vrijheidswil, die Amerika tot zijn offers bracht en wij willen ons dat waardig maken. Wij we ten nu, dat het grote land over zee ons meetelt en het woord van de Koningin heeft het nog eens duidelijk gemaakt, dat wij geen eiland meer zijn in een zwaar beproefde wereld, die voor haar vrijheid en zelfstandigheid werkt en als het moet, met de anderen vechten zal. En toen sprak de Koningin dat prachtige woord, dat wij zin heb ben voor de samenhang, de broe derschap en het samenzijn van de mensheid: één menselijk geslacht, onder de leiding en de liefde van één God! Dit treffende woord, op die plaats onder die omstandigheden door Koningin Juliana gesproken, moet meer dan een frase zijn. En het is on ze taak, de taak van christelijk Nederland, dat woord waar te maken en dus Gods leiding en Gods liefde bij zijn werk voor de internationale samenwerking te aanvaarden. Niet om in de prac- tische politiek daaraan alleen schone woorden te wijden, maar „met de daad en in waarheid ook in het persoonlijk leven en in de samenleving der mensen gemeenschap van elke dag! Er bestaat, zei de Koningin, ondanks historische kameraad schap en verwantschap, nog be hoefte aan de verdieping van wederzijds begrip en „het Ne derlandse volk is bereid, voor de gemeenschappelijke zaak de volle last van zijn aandeel te dragen". Wij willen dat zo verstaan, dat aan dat wederzijds begrip in het verleden niet alleen van onze kant nog wel eens wat heeft ont broken, maar ook, dat wij, ons eigen standpunt in bepaalde za ken handhavend en waar nodig met klem verdedigend, als „last" in ons te dragen deel ook aan vaarden, dat Amerika wel eens niet precies zal doen, zoals wij het gaarne zouden zien. Wij zijn geen niet-volk. Wij weten te kunnen zijn „betrouw bare pijler van de Europese een heid". Dat kunnen wij niet, als grote landen voor die belangrijke positie onvoldoende begrip zou den hebben en dat begrip niet in daden omzetten. Dat zou het ons ook minder moeilijk maken, „de uitdaging van de tijd" te begrij pen, en de dreiging van de neer gang om te buigen tot een op waartse beweging naar nieuwe welvaart. Het juiste antwoord moet in vele problemen nog gevonden worden; met die woorden gaf de Koningin blijk van begrip voor werkelijkheidszin, dat bij velen nog wel eens ontbreekt. Maar dat begrip wordt niet verdiept door defaitisme, om van kwaadaardige tegenkrachten maar te zwijgen. Wij zullen allen allen, zei de Koningin, offers moeten bren gen. Niet alleen de kleine lan den, betekent dat ook. Tot opof fering zullen wij onze geest moeten oefenen en onze harten moeten opwekken. En diep uit ons aller hart kwam dan ook het Koninklijk woord: „Ik hoop van ganser har te, dat de moderne productiever- meerderihg, nu opgeëist voor de herbewapening, omgezet zal wor den in een, die tegemoet zal ko men aan de reusachtige ontwik kelingsplannen, die welvaart be ogen". Wij moeten dus niet, zo voegde de Koningin daaraan toe, doen als de landen achter het IJzeren Gordijn, die alles zetten op de militaire defensie en het economisch, sociaal en cultureel welzijn en de vooruitgang der samenleving vergeten.... M.a.w. het moet zo zijn, dat de noodzaak van militaire ver- Het Koninklijk Paar is ook Vrijdag overal met een groot enthousiasme ontvangen. Op de Nederlandse ambassade werd een receptie gehouden, waar tal van landgenoten in een lange rij voor de ambtswoning van dr. van Royen stonden opgesteld. Onder hen bevond zich prof. H. H. A. v. d. Valk, die destijds in Utrecht optrad als promotor bij het uitreiken van het ere doctoraat in Utrecht aan Z. K. H. Prins Bernhard Dr. van Royen stelde ook zijn beide dienstmeisjes aan Hare Majesteit voor. Het waren Tonie Prijs en Willie Wulfraat. Later op de dag zat het Koninklijk Paar bij aan een lunch, die in het ho tel Statler door dagblad-, radio- en televisiecorrespondenten werd aangeboden. Hare Majesteit zei- de op deze samenkomst o.m., dat het de wens was, dat de Verenig de Staten van Europa eens een feit zouden zijn. „Te veel haast is niet goed voor een gezonde groei van het jonge plantje der Europese eenheid. Dochtertjes moeten naar school. De Koningin gaf twee redenen op, waarom Zij de vier Prinsesjes niet had meegenomen. „Zij moe ten naar school en het zou niet juist zijn, als zij zozeer in het middelpunt der belangstelling kwamen te staan, als hier in Amerika het geval is." Mevr. Corning, echtgenote van een schoolopziener in Washing ton, heeft de Koningin een aantal brieven overhandigd, die geschre ven zijn door schoolkinderen. De brieven zijn bestemd voor de Prinsesjes. Vele kinderen nodig den in deze correspondentie de Prinsesjes uit voor een logeer partij. Inwijding tijdelijk carillon Bij de inwijding van het tijde lijk carillon, als symbool van het carillon, dat straks door het Ne derlandse Volk aan de V.S. zal worden aangeboden, hield de Ko ningin een rede. „Dit is de kleinste van de klok ken, die het Nederlandse Volk wenst te schenken aan de Ver enigde Staten. Het is een groot genoegen voor mij, mijnheer de president, U deze kleine klok aan te bieden, omdat het luiden van een klokkenspel iets waarlijk Nederlands is: reeds eeuwen lang kon men het horen in de steden van de lage landen. Het Nederlandse Volk in al zijn geledingen heeft bijgedragen aan deze gift en de klokken, die nog volgen, komen van verschil lende groepen van de bevolking, zoals zeelieden, mijnwerkers, landbouwers, de strijdkrachten, vrouwenverenigingen, zakenlie den, kunstenaars, studenten en anderen. Elk der provincies van Neder land wenste, dat een der klok ken ook haar naam zou dragen. Daarnaast geven Suriname en de Antillen, de Rijksdelen, in dit halfrond, waar de Nederlandse vlag waait, eveneens uitdrukking aan hun dankbaarheid jegens de' bevolking van de Verenigde Sta ten. Bovendien zal nog een klok- ketoren worden aangeboden door de Nederlanders, die hier te lan de wonen en door Amerikanen van Nederlandse afkomst. Deze klok, die ik meegebracht heb naar Uw land, is geschonken door de Nederlandse kinderen, uit wier naam mijn jongste doch ter haar mij overdroeg". Hare Majesteit vervolgde, dat eb- der klokken een inscriptie draagt, luidende: „Ik kleinste, het reinste". „Om een werkelijke harmonie te verkrijgen, moet men ook recht doen wedervaren aan de kleine en heel kleine stemmen, die zich niet door de macht van haar gewicht kunnen laten gelden. Het mensdom zou hieruit lering kunnen trekken. Zovele stemmen in onze bewogen wereld worden nog niet ge hoord." Na deze rede aanvaardde de president het geschenk. Onderhoud Stikker-Acheson Minister Stikker heeft een uur lang een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse collega Acheson. In een officieel bulletin werd gezegd, dat beide ministers gesproken hadden over de toe stand in de wereld. Mrs. Odgen Reis, president van de New York Herald Tribune, heeft 31 Maart uit handen van baron J. A. de Vos van Steenwijk, de Nederlandse consul-generaal in New York, de orde van Oranje- Nassau in de rang van comman deur ontvangen. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard ver laten na inspectie van de ere-wacht het vliegveld van Washington. Naast H.M. president Truman. MOENSAN, 4 April (A.P.) De gebeurtenissen in Pan- moenjon en in het Bestandskamp der V.N. hier doen vermoe den, dat een compromis op komst is voor de drie struikelblok ken voor een Koreaans Bestand, t.w. Rusland, de vliegvelden en de krijgsgevangenen. De snel op elkaar volgende ge beurtenissen waren; dat generaal Ridgway gaf te verstaan, dat een compromis misschien nodig zal zijn om de kwesties op te lossen. Een andere aanwijzing is, dat de stafofficieren, die vergaderen over de kwestie van de uitwis seling van de gevangenen, voor onbepaalde tijd op reces zijn ge gaan, om nieuwe wegen te zoe ken ter verbreking van de im passe. WASHINGTON H. M. Koningin juliana en Z. K. H. Prins Bernhard heb ben gisteren in de Constitu tion Hall te Washington de plechtige herdenking bijge woond van de ondertekening van het Atlantisch Pact op 4 April 1949. President Truman sprak N.A.7 De communistische verslaege vers in Panmoenjon verklaarden dat de communisten de deur ge opend hadden voor een compro mis inzake de deelneming van 's GRAVENHAGE, 4 April Naar de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten mede deelt is in de eerste drie weken van de verkrijgbaarstelling der rentesDaarbrieven, die zoals he kend lot 1 Juni duurt, voor een bedrag van circa 11 millioen gulden aan rentespaarbrieven geplaatst. De totale opbrengst van de drie woningbouwleningen is hierdoor gestegen tot meer dan 84 millioen gulden. Voor het sparen ten behoeve van de aankoop van een rente- spaarbrief voor personeel van bedrijven er« instellingen bliikt belangstelling te bestaan. De bank heeft daarvoor een rege ling getroffen, welke het moge lijk maakt, dat tot December kan worden gespaard. De kaarten, waarbii inschrij vers op de leningen voorkeur voor bepaalde gemeenten uit spreken, komen thans bij de bank binnen en worden gesor- dedigingsmaatregelen het econo mische, sociale en culturele wel zijn niet aantast. Stellig heeft de Koningin dit woord op die plaats niet zonder zin gesproken. Laten wij, tenslotte, ook dit woord van Koningin Juliana ver staan: „Laten wij allen ons uiter ste best doen. Laat ons de rest aan God overlaten. Hij zal deze arme wereld niet verzaken, om wille van de goedwillenden en dapper strijdenden, die haar-be- wonah." Welnu, laat ons zorgen, dat wij behoren tot die goedwillenden en die dapper strijdenden! teerd. Verwacht wordt, dat de eerstvolgende twee weken aan elk gemeente mededeling kan worden gedaan van het bedrag van de voorkeur dat te barer behoeve is uitgesproken en dat tevens het geld ter beschikking van deze gemeenten kan wor den gesteld. In de boring Berkel-Rodenrijs bij Rotterdam, zo deelt men van de zijde der B.P.M. mede, wer den op een diepte van circa 2950 meter zwakke gas- en oliespo- ren aangetroffen. Of deze van enige betekenis zijn wordt na der onderzocht. DJAKARTA (A.P.) Ver scheidene groepen rebellen, in totaal 192 man sterk, hebben zich in het Bantam rijst district van West Java vrijwillig aan de autoriteiten overgegeven, aldus blijkt uit mededelingen van de politie uit Serang, de voornaam ste stad van dit district. Volgens het rapport behoorden de mannen, bewapend met 34 vuurwapens en eeni aantal zwaarden en dolken, niet tot. een politieke groep, maar waren „gewone bandieten, die al voor het begin van de tweede wereld oorlog dit district onveilig maak ten". Rusland aan het toezicht ou het bestand en de kwestie van de vliegvelden. Een geallieerde woordvoerder was het hiermee niet eens, maar de verslaggevers zijn dikwijls op de hoogte van de officiële com munistische zienswijze. De journalisten zeiden, dat de communisten er op stonden, dat de V.N. eerst hun bezwaar tegen aanleg van vliegvelden tijdens het bestand moesten in trekken, voordat voortgang gemaakt zou kunnen worden. Indien aan deze eis tegemoet gekomen wordt, aldus de com munistische verslaggevers, dan zullen de communisten misschien bereid zijn de candidatuur van Rusland als neutrale waarnemer in te trekken. LONDEN, 4 April (Reuter) Donderdag zijn in Londen ge meenteraadsverkiezingen gehou den, die een grote overwinning voor Labour zijn geworden. De volledige uitslag van de verkiezingen voor de Londense Graafschapsraad is als volgt: Labour 92 zetels (gewonnen 27. verloren 0); Conservatieven 37 (gewonnen 0, verloren 26). DE ACC11NSVERLAGING VOOR SIGAREN Zoals bekend is het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot verlaging van de accijns op sigaren thans bij de vaste commissie voor de be lastingen uit de Kamer. Naar ons ter ore komt, zal deze com missie nog deze maand dit wets ontwerp behandelen. Verwacht wordt, dat het antwoord der rege ring dus snel zal verschijnen. Het ligt voor de hand, dat de Kamer deze aangelegenheid zal afdoen in de vergaderweek, beginnende op 6 Mei. NASLEEP ONLUSTEN CAIRO CAIRO, 4 April (A.P.) Een militair gerechtshof heeft gis teren 18 mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot 18 maanden, omdat zij goederen in hun bezit hadden, welke ge stolen waren uit winkels, welke bij de ongeregeldheden op 26 Januari afgebrand of vernield zijn. Vier van de gedaagden werden vrijgelaten, omdat zij nog geen 15 jaar oud waren. DEN HAAG. 4 April Naar wij vernemen heeft Joseph Schreieder, de grote figuur uit het Engeland-Spiel. die thans in München woont, bij de bijzon dere strafkamer van de Haagse Arrondissementsrechtbank een verzoek tot schadevergoeding in gediend wegens ten onrechte ondergane detentie. Namens hem heeft zijn raadsman, mr. Klazin- ga, verzocht om een vergoeding tot een bedrag- van 6396 gulden. Een dergelijk verzoek werd eveneens gedaan door de Duit sers Ranenbrock, Belschner. Geercke, Kerperien en Segger. HERFSTMANOEUVRES IN DUITSLAND Van NATO-landen PARIJS, 4 April (Reuter) In de herfst van dit jaar zullen in Duitsland grootscheepse ma noeuvres worden gehouden, waar aan soldaten van negen NAVO- landen (Amerika, Engeland, Ca nada, Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg, Denemar ken en Noorwegen, gesteund door vliegtuigen, zullen deelnemen. De manoeuvres zullen worden gehouden in de driehoek Keulen —KasseiFrankfort en onder leiding staan van de Franse ge neraal Juin, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in de sector Midden-Europa. Waar schijnlijk zal het hoofdkwartier in Metz worden gevestigd, aldus een woordvoerder van het hoofd kwartier der NAVO te Parijs. hier opnieuw uit, dat de N.A.T.O. een instrument van de vrede is. „De volkeren van onze landen willen geen oorlog. Zij willen de oorlog verhinderen en hebben daartoe de enige weg gekozen, die nog mogelijk is: zij hebben zich tot een gezamenlijke verdediging aan eengesloten." Overleg tussen de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting en de Staatssecretaris van Oorlog heeft geleid tot overeen stemming omtrent de bouw van ongeveer 3000 woningen ten be hoeve van het personeel van de ministeries van Marine en Oor log. Dit kon door de toepassing van duplex-bouw wellicht op te voe ren zijn tot een aantal van 3200. Het is gebleken, dat de beroeps militairen tengevolge van over komst uit Indonesië, langdurig verblijf buitenslands en andere bijzondere oorzaken ernstig ach terop zijn met hun huisvesting. VLIEGENDE SCHOTELS NEW YORK, 4 April (A.P.) Woordvoerders van de Ameri kaanse luchtmacht hebben naar aanleiding van een artikel van 11 pagina's in Life, getiteld: „Hebben wij bezoekers uit het heelal?", verklaard, dat er geen nieuwe ontwikkelingen zijn in de kwestie van de vliegende schotels. Het doel van de N.A.T.O. is, zoals president Truman zei: „de oorlog uitschakelen en krachten vrij maken voor de menselijke vooruitgang. Wjj werken samen om de goede sociale en econo mische grondslagen te verschaf fen, die voor onze militaire ver dediging maar ook voor onze ge meenschappelijke toekomst on ontbeerlijk zijn. „KONINGIN VAN EEN STOER VOLK" De New York Herald Tri bune heeft Koningin Juliana verwelkomd „als vorstin van een der grote landen in de wereld". In het redactionele artikel werd gezegd, dat de Konin gin en Prins Bernhard tij dens hun rondreis door de V.S. zullen bemerken, dat de „Amerikanen nog steeds het davpere verzet van de Ne derlanders gedurende de ge hele Duitse bezetting be wonderen". De New York Times noem de Juliana „de Koningin van een stoer en op zichzelf vertrouwend volk". Het vllegdekschip „Karei Door man", dat deel uitmaakt van het oefensmaldeel 5 van de Konink lijke marine, is gisteren in Rot terdam teruggekeerd, na een reis van bijna drie maanden. Het schip is via het Kanaal en de Azoren naar West-Indië ge varen, waar het op 23 Januari j.l. arriveerde. Een daarheen ver voerd squadron vliegtuigen werd op 29 Januari officieel aan de gouverneur van de Nederlandse Antillen overgedragen. Op de thuisreis werd de „Karei Door man" bij het smaldeel 5 inge deeld. De commandant van het smal deel, commandeur F. T. Burg- hart, vertelde o.m., dat de be manningen in de verschillende plaatsen een uitstekende indruk hebben achtergelaten. Wat de oefeningen betreft, deel de hij mede, dat er veelvuldig is geoefend en met succes. DUSSELDORF, 4 April (D.P.A.) In de nacht van Donder dag op Vrijdag is in de celstoffabriek van Walsum (Noordrijn land-Westfalen) een ketel met chloorgas ontploft, waardoor 4 personen om het leven kwamen en 187 werden gewond. Vele der gewonden verkeren in levensgevaar. Een politieman verklaarde, dat na de ontploffing de arbeiders trachtten hals over kop de fa briek te verlaten. Velen raakten echter op hun vlucht door het gas bedwelmd en zakten in elkaar. De meeste gewonden lijden aan gasvergiftiging. Politie en brand weer, die na de ontploffing om 2 uur des nachts de fabriek be reikten, hebben gebruik moeten maken van zuurstofapparaten. Om drie uur werd de gehele stad Walsum gewaarschuwd voor gas- gevaar. Deze waarschuwing kon na twee uur worden ingetrokken. Oorzaak nog onbekend D.P.A. meldt, dat de oorzaak van de ontploffing nog niet be kend is. De ketel werd ongeveer dertig meter de lucht in geslin gerd en kwam terecht op het stookhuis, dat instortte. Twee ar beiders in het stookhuis werden op slag gedood. Vele omwonenden verlieten on middellijk na de ontploffing het gebied. Het gas verbreidde zich zo zeer, dat de politie in het na bijgelegen Sterkrade met gasmas kers voorzien dienst moest doen. De autoriteiten van Walsum hebben onmiddellijk alle beschik bare melk laten aanvoeren voor de slachtoffers. Vrijdagmiddag deelden de func tionarissen van de brandweer mede, dat nog drie arbeiders wor den vermist. Men vermoedt, dat zij half verdoofd bij hun vlucht in de Rijn zijn gelopen en ver dronken zijn. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1