Eerste „goedkope Friesland officieel woning in geopend OE KRONIEK VAN ZATERDAG rerlaagt alle prijzen Gedachten iskerk aan voet van de Grebbeberg Rede van de Koningin maakte diepe indruk iVÖftOL Financiën en Economie 80 cl Prins Bernhard, geamuseerde en niet herkende man BERT HEIJN 72 OENMERK 66 ODMERK 60 ELMERK 55 1 VtR^tRVCn ecompliceerd rkeersongeval e goudreserves geslonken ["rumcm over zijn aftreden Financiële zijde woningbouw voor dit iaar opgelost Naar wij vernemen Zondags - Evangelie OLYMPISCH NIEUWS „Europa mag niet langer treuzelen" Aalmoezeniers nemen initiatief Scheeosberichten Op pers en Congresleden Geraffineerd Moordenaar van meisje bekent Het overlijden van luit. Wassenburg DE BEURS ZATERDAG 5 APRIL 1952 PAGINA 3 ERSVERWACHYING gedeeld door het KNM3 te geldig van Zaterdagavond dagavond. EN MEER BEWOLKING. vond en vannacht over het ;n nog weinig bewolking, het Oosten van het land achtvorst. Morgen overdag zwaar bewolkt met voor- k in de Zuid-Westelijke an het land plaatselijk egen. Matige Zuid-Oostelij- Zuidelijke wind. Ongeveer s temperaturen als van- 11 zon op 6.04, onder 19.22; p 15.07, onder 4.47. il zon op 6.01, onder 19.24; p 16.21, onder 4.58. (Advertentie) I nftebbers van een YKELE GEWONDEN n onze correspondent) GEVEEN Een vracht- in de heer van Wieren te Weerdinge, onderweg de veemarkt, werd op de derstraatweg ter hoogte t Schooldijkje door 'n an- rote vrachtauto voorbii ge- Deze laatste week te ver lar links en Teed toen in aart met de laadbak tegen om, waardoor de laadbak werd beschadigd. De boom doormidden en viel op 't straatweg lopende fiets kar een tweetal meisjes, naar hun werk in Hooge- oor de boom werden ge- M©j. G. Koopman te een werd gewond en op van dr. HospeTs naar het uis vervoerd- Zij heeft 'n n arm opgelopen. De in- >n van de cabine van de vamen met de schrik vrij- was direct veel verkeeTS- Bii het weer vrijgeven verkeer geraakte de hr. n, vishandelaar te Hol- eld in botsing met 'n an- agen, waardoor zijn auto keliike schade opliep. De onderzoekt de schuldvraag. JEN, 4 April (A.P.) De erves van Engeland en van 't Sterlinggebied zijn eerste kwartaal van 1952 5 millioen dollar geslon- ldus heeft vandaag een oerder van de regering rd. HINGTON, 3 April. Reu- Ik ben niet van plan mjj at te stellen voor de Se- het Huis van Afgevaar- Ik zal, ook na mijn aftre- „ven strijden voor een Tede.", verklaarde presi- uman op zijn eerste, druk persconferentie, na zijn ng van Zaterdag j.l.,dat niet meer herkiesbaar Hen als president, resident weigerde te zeg- hij de democratische par- aanbevelen gouverneur on van Illinois candidaat voor de presidentsver- STAKING IN DE V. S. YORK 4 April A.P.) dat 9 April 700.000 ar- de Amerikaanse staal- in staking zullen gaan, geworden, doordat de gen over de lonen mis- het C.I.O. aangesloten arbeiders in de staal- is begonnen met aan ies aankondigingen van i te sturen. 's-GRAVENHAGE, 4 April. Dr. Ir. Z. Y. van der Meer, direc teur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, heeft hedenmorgen in Oosterwolde de eerste „goedkope woning" in Fries land geopend. Om tien uur werd eerst het jonge paar, dat de woning zal betrekken, ten gemeentehuize van Ooststellingwerf door de bur gemeester in het huwelijk verbonden. Daarna vertrok men naar de woning voor de officiële opening. De heer van der Meer hield bij die gelegenheid een rede, waarin hij o.m. zeide, dat Fries land een halve eeuw geleden met een percentage van 62 bovenaan de lijst van éénkamerwoningen stond. In 1947 was het percenta- Se nog hoog: 10.4 tegen een lan- elijk percentage van 2,2. Voorop heeft tot nu toe ge staan de voorziening in de be hoefte aan woningen van gezin nen, die samenwonen, zo ging spr. verder. Het zal nog wel eni ge tijd duren voor men daarmee gereed is, maar we mogen niet ontevreden zijn over de tot nu toe bereikte resultaten. Sinds de bevrijding zijn 200.000 woningen gereedgekomen en het jaar 1951 is met 58.000 gereedgekomen wo ningen zelfs een recordjaar ge weest. We kunnen veilig aanne men, aldus spr., dat door de wo ningproductie van de laatste twee jaren het tekort met 1516 pet. is verminderd. Financiële moeilijkheden opgelost. De financiële moeilijkheden voor de woningbouw zijn volgens spr. voor dit jaar wel opgelost, dank zij de activiteit van ge meentebesturen, de bijdrage van f 120 millioen van institutionele beleggers en het succes van de nationale leningen (meer dan f 80 millioen)Het program van 50.000 woningen voor 1952 is nu wel verzekerd, maar of er ook 50.000 woningen gereed zullen werd in hoger beroep bevesti ging geëist van het rechtbank- vonnis, waarbij de Haagse schil der C. V. wegens steunfraude veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. wordt van 28 Juni tot en met 6 Juli in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een internationale post zegeltentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse post zegel. PALMZONDAG Jezus hangt aan het kruis, in Zijn wonden. In Zijn wonden, die de mensen met plezier geslagen hebben in zijn handen en voeten. Hij hangt te sterven van pijn. Vóór Zijn kruis gaan de men sen langs: farizeeërs en priesters, met in hun ogen en stóm de vol doening om Ziin lijden. „Kom maar eens af van dat kruis, dam zullen we U geloven" lachen ze naar de Gemartelde omhoog; Jo den die met Hem jubelend Jeru salem ziin binnengetrokken, maar nu „bekeerd" zijn en in Hem niets anders kunnen zien dan 'n volksbedrieger; misschien zelfs mensen die Hij genas, die Hij te eten gaf in de woestijn. Heel ze ker ziet Hii ook de duizenden, milüoenen mannen en vrouwen, die door de zonde meewerken aan zijn pijn en vreselijk lijden- Ze lachen Heim uit. Kan Hii iets anders doen dan ze vervloeken? of minstens het hoofd van hen afkeren En Jezus sprak: „Vader, ver geef het hun! Ze weten niet wat ze doen!" De mensen die hert hoorden, moeten verbluft elkaar aangeke ken hebben: „Vergeef?" en dan in 'n schaterlach ziin uitgebar sten. Hij is krankzinnig! Hij is gek geworden! Bidden voor de genen die zó met je doen. is niet redelijk, is niet menselijk mieer. Zo zijn ook wij geneigd te den ken. 't Is ook niet menselijk, het is Goddelijk. Zo lief heeft Jaizus de mensen. Tot stervens toe ge marteld bidden dat God de beu len, 't kwaad dat ze ie aandoen, niet zal aanrekenen. „Wie kan de diepte en hoogte meten van Christus' liefde" zegt St. Paulus. Jezus hqeft al wat Hij bezat gegeven- Hii heeft .geen kleren zelfs. Alleen Zijn moeder nog. Die geeft Hij aan ons. Maria wordt onder het kruis onder het lijdend Lichaam van Haar Zoon, onze moeder. Dat lijden doen de mensen Hem aan. en terwijl Hij krimpt en kreunt door de moed wil van de mensen, wordt Maria moeder van die mensen. En Zii aanvaardt het, Zii nieemt ons Ziin beulen als haar kinderen aan. Is het te begrijpen? Dat is Mafia's liefde! Bijna drie uur lijdt Jezus. En dan sterft Hii. Jezus, de Zoon van God, uit liefde mens geworden, sterft, doodgemarteld door de mensen. Wat zouden we nu ver wachten? Jeizus heeft ons voorgehouden wat ta verwachten was in Zijn parabel van de rijke Heer die ziin zoon stuurde om de pacht te innen. De boeren vermoordden die zoon. Aan de omstanders vroeg Jezus zelf: „Wat zal die heer nu doen?" Het enigste ant woord dat kon volgen, was: „Hij zal knechten, ziin legers sturen orm die booswichten te straffen. Adam en Eva werden, uit het garadüs gejaagd om één onge- oorzaamiheid aan God. Maar hier is een Godswoord! komen, is weer een andere vraag. De beperking van het tweede en het derde kwartaal van vorig jaar wreekt zich hier namelijk, maar spr. verwacht, dat we er niet zo heel ver onder zullen blijven. Eigen woningbezit Een reden waarom spr. zich over dit initiatief verheugt, is dat op deze wijze het eigen wo ningbezit wordt aangemoedigd. De huurwoning heeft het peil van onze volkshuisvesting geen af breuk gedaan, maar toch betekent de verdringing van het eigen huis op het platteland een groot verlies. Het eigen huis moedigt 6 APRIL Palmzondag In vele plaatsen trekt de jeugd na de Hoogmis met kleurige Palmpaasstokken de gemeente door. Het doet ons goed, dat dit oude volksge- ruik overal in ere wordt tiersteld en waarom? Omdat in deze tocht van de kinde ren naar ziekenhuizen iets zit van de verlossende ge dachte uit het heilig lijden die in de komende week aan allen wordt voorgehouden. Evenals de jeugd de onge- lukkigen bezoekt zo zal Christus in deze week allen, die gebukt gaan onder het juk van de duivel, tegemoet gaan, om hen te brengen tot het Licht. IN DESERTO de spaarzin aan, verhoogt de liefde voor de woning en de eigen omgeving en zijn de kosten eenmaal afbetaald de financiële draagkracht van de bewoner. In de nieuwe woningwetgeving die op stapel staat, is een voor stel opgenomen, dat de bevorde ring van de eigendomsverkrij- ging van woningen door minder welgestelden brengt binnen de sfeer van de wetgever en, van de bemoeiingen van de overheid. In afwachting van de totstandko ming van deze wetgeving onder zoekt de centrale directie van de wederopbouw en de volkshuis vesting de mogelijkheid van een regeling op kortere termijn, die de bouw van eigen woningen aanmoedigt. Daarna verrichtte spr. de of ficiële opening van het eerste huis. Dezer dagen heeft de directie van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen te Den Haag een bespreking gehad met enkele afgevaardigden van het organi satie comité der Olympische Spelen, welke in Juli a.s. te Hel sinki worden gehouden. In de Finse delegatie bevond zich ook de heer O. J. Niinikoski, commandant van het Olympisch dorp. Tijdens deze besprekingen is gebleken, dat een hoeveelheid van 50.000 kg. groeten en fruit, welke door Nederlandse expor teurs en producenten ter beschik king was gesteld van de deelne mers aan de spelen, niet vol doende zou zijn, mede door het feit, dat de organisatoren mede deelden er op te rekenen, dat het aantal athleten alle records van vorige Olympische spelen zou slaan. In dit verband heeft het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen namens de belangheb benden in Nederland toegezegd de hoeveelheid te verdubbelen, zodat 100.000 kg. Nederlandse groenten en fruit naar Helsinki verscheept zullen worden. In drie verschepingen zal deze kostelijke gave naar de Finse hoofdstad be gin Juli worden overgebracht. SPAAK IN DE V.S. DALLAS, Texas, 4 April (A.P.) De Belgische oud-premier Paul Henri Spaak heeft hier tij dens een redevoering verklaard, dat onmiddellijk een grondwet voor de V. S. van Europa moet worden opgesteld. „Europa, verminkt, ellendig en bedeesd, moet op het ogenblik met een oorlog rekening houden, indien het veel langer treuzelt, zal het misschien te laat zijn." Spaak weet de toestand van Europa ten dele aan het achter wege blijven van maatregelen voor grotere eenheid en de aar zeling zichzelf van douanegren- zen los te maken. Iniplaats van eeuwige zonsver duistering, eeuwige slavernij, werden we kinderen van God, nam God ons aan. al-s leden van Zijn Familie. Uit liefde. Hier valt niét over te schrijven. Dit is God delijk. Dat is God. Dat is Gods liefde. Quid retrilbuam Domme? Wat zal ik U weergeven, Heer. RHENEN (K.N-P.) Hoe kan Nederland het best zijn dank baarheid tonen jegens hen, die ter verdediging van ons vader land en van onze vrijheid ziin gevallen? De beantwoording van deze vraag heeft de aalmoeze niers van leger, vloot en lucht macht ertoe gebracht het initia tief te nemen tot het oprichten van een gedachteniskerlc voor de vele duizenden, die tijdens de oorlog in ons vaderland aan het verzetsfront in Indonesië en in Korea bii de vervulling van hun plicht hun leven hebben gege ven voor ons vaderland. Omdat de fel'le strijd rondom de Grebbeberg wel het sterkste tot alle Nederlanders spreekt en als bet symbool wordt gezien van de Nederlandse worsteling tot behoud van Vaderland en Vrijheid, heeft men gemeend dit monument van Katholieke pië teit jegens de gesneuvelden het beste te kunnen oprichten aan de voet van de Grebbeberg. In een oproep tot alle Katho lieken van Nederland zullen de Hoofdlegeraalmoezenier Mgr. H. J. J. M. van Straelen, de hoofd- vlootaalmoezenier Mgr. J. F. M. die Sain en de stafaalmoezenier- luchtmacht, Lt.-Kol. R. H. M. Verhoeven, de medewerking van alle Katholieke Nederlanders vragen voor de bouw van een gedachteniskerk aan de Grebbe berg. Deze gedachteniskerk zal te vens kunnen dienen tot paro chiekerk van het in de oorlog zo zwaar getroffen Rhenen. Hier door zal de gedachteniskerk kunnen worden onderhouden door de parochie en tevens het centrale punt worden, waar al die Katholieke doden worden herdacht, wier graven liggen ver buiten onze grenzen: in Duitsland, in Indonesië, in Korea of waar ter wereld ook. Het plan tot de bouw van deze gedachteniskerk heeft on middellijk de warme sympathie en instemming gekregen van Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong, die zelf het voorzitterschap van het Erecomité van Aanbeve ling heeft willen aanvaarden. Maar ook in wijde kringen van het Katholieke leven heeft bet initiatief weerklank gevonden, doordat tal van personen in bet Erecomité van Aanbeveling heb ben zitting genomen. Hoewel de plannen nog niet in onderdelen zijn vastgelegd en de uitvoering ervan zal worden beïnvloed door de mate van offervaardigheid van Katholiek Nederland kan toch reeds wor- Loenerkerk 4 Port Said verw.; Overijsel 6 20 u. op de Schelde verw. Antwerpen; Rijndam 3 v. New York naar R'dam; Kedoe p. 3 Gibraltar; Lieve Vrouwekerk p. 3 Ouessant-Marseïlle; Water man 3 v. Halifax naar R'dam; Abbekerk 3 v. R'dam naar Syd ney: Akkrumdijk 3 van Sydney naar Brisbane: Annendijk 4 te Melbourne; Delfland 2 van St. Vincent kv naar A'dam: Duiven- dijk R'dam 3 van Antwerpen u. Londen: Heemskerk 4 te Sydney; Joh. v. Oldenbarnevelt 4 te Co lombo verw.; Kertosono 3 van Djakarta naar Cheribon: Kiel- drecht 4 te Singapore; Kota In- ten p. 3 Finisterre; Oranje p. 3 Guardafui; Overijsel 3 van Ca diz naar Antwerpen; Teresias 3 v. Tj. Priok naar Belatcon; Wil lem Ruys 3 v. Southampton naar Port Said; Phrontis 3 te Aden. den medegedeeld, dat het inte rieur op kunstzinnige wijze de benauwenis van Nederland in de jaren van druk en bezetting zal uitbeelden. In de kerk zal een kapel of altaar worden ge wijd aan de gesneuvelde Katho lieken, die deel zuiden hebben aan alle Heilige Missen, welke aan dat altaar worden opgedra^ gen. Het secretariaat van het Bouw fonds is gevestigd: Herenstraat 95, Rhenen, Tel. K 8376-350. WASHINGTON (A.P.) Prins Bernhard was een ge amuseerde en niet herkende man op een receptie alleen voor vrouwen, waarop Ko ningin Juliana de eregast was. De ontvangst werd gegeven door de Algemene Federatie van Vrouwenclubs, welke met 11 millioen leden in 38 landen de grootste vrouwenbond is. Zij heeft vier gelieerde clubs in Amsterdam. Een stoet auto's met de Prins hield stil voor het hoofd bureau van de Club. Er waren nog enige minuten voordat 't Koninklijk Paar weer op een andere receptie moest verschij nen en de Prins ging naar binnen. Vergezeld van zijn adjudan ten ging hij naar boven en keek naar binnen. De Koning in amuseerde zich best. Zij had plaatsgenomen op een sofa en voerde een geanimeerd ge sprek met de dames rond haar. De Prins ging naar een andere kamer om te wachten. De Koningin, staande naast mrs. Hiram Houghton, de pre sidente van de Federatie, drukte de hand van onge veer 200 gasten. De Koningin droeg het in signe, dat zij gekozen is als „Internationale moeder van 1950". Mrs. Houghton, die drie zoons en een dochter heeft, werd in 1948 gekozen als moe der van de Amerikaanse staat Iowa. WASHINGTON (Van de speciale correspondent van het A.N.P.) Allerwege bij de Congresleden en in geheel Washington heeft de rede van Hare Majesteit Koningin Juliana in het Amerikaanse Congres over het algemeen een zeer goede indruk gemaakt. Talrijke leden, aldus onze correspondent, verzekerden ons diep getroffen te zijn door de intensieve wijze, waarop de Koningin zich bezig houdt met de bestaande internationale spanningen en, wat meer is, zelf naar middelen zoekt deze te doen verminderen. Haar woorden, dat zij niet zo kortzichtig wenst te zijn om de Congresleden te vragen in het bijzonder de belangen van Neder land in het oog te houden, zelfs niet die van Europa, doch de be langen van de gehele wereld, hebben de leden door de oprecht heid die er uit klonk zeer ge troffen, zo verklaarde men. Een Congreslid zeide: „Wij houden nu eenmaal van mensen, die ons komen vertellen, dat zij bereid zijn voor de volle honderd procent hun aandeel in de lasten te dragen. Dat heeft uw Koning in ons letterlijk medegedeeld. Wij geloven dit en derhalve zal Ne derland na dit bezoek nog meer onze sympathie hebben, dat dit thans reeds het geval is". Bü de beoordeling van de in druk, welke de rede op het Con gres maakte, moet men rekening er mede houden, dat de Con gresleden niet gemakkelijk tot enthousiasme op te wekken zijn, zo zegt A.F.P. Wanneer desondanks de rede herhaaldelijk onderbroken wordt door applaus, de daverende ovatie aan het einde niet meegerekend, dan is er alleszins rede tot tevre denheid en voldoening voor Ne derland. Het eerste spontane ap plaus kwam, toen de Kpningm zeide, dat Amerika zich zelf „met (Advertentie) Proberen blijft begeren! recht het land der vrijen en dap peren noemt". Twee der belangrijkste bladen van Amerika, de „Washington Post" en de „New York Times" juichen in de hoofdartikelen de Congresrede zonder voorbehoud toe. Een dame, die in een pension in Den Haag woont, had voordat zij op reis ging, tienduizend gul den in een verzegelde enveloppe toevertrouwd aan de pension houdster. de 50-jarige mevrouw M. R. D. De pensionhoudster had de enveloppe met nog an dere eigendommen van de dame in een koffer gedaan en deze koffer gedeponeerd bii een bank. Toen de dame van haar reis was teruggekeerd ging zii met de pensionhoudster dé koffer ophalen. Tot haar grote ontstel tenis kwam toen aan het licht, dat een bedrag van vijfduizend gulden uit de enveloppe was verdwenen zonder dat het zegel verbroken of de enveloppe was opengescheurd. De recherche werd er bii gehaald. De pension houdster ontkende aanvankelijk iets met dit geval uitstaande te hebben maar een zeer nauw keurig onderzoek wees anders uit. Zii bekende daarop, dat zii met haar vriend, de 49 iarige M. C. B„ de enveloppe met tien duizend gulden had verwisseld voor een enveloppe met vijfdui zend' gulden. De enveloppes wa ren gelijk en die lakstemoels wa ren ook eender. De vijfduizend gulden had ze gebruikt om oude schulden af te lossen. In verband met de moord op het 18-jarige meisje L. van B. uit Biest-Houtakker, dat Maan dagmorgen aan het Wilhelir.ïna- kanaal te Tilburg werd ver moord, is aangehouden de 28 jarige los-arbeider J. de W. Het onderzoek leverde zoveel bewijs materiaal op, dat Donderdagmid dag de verdachte die tot dan toe alles ontkende, een bekentenis heeft afgelegd. AJS motief voor ziin daad gaf hij roof op. Het meisje had na melijk een boodschappentas bii zich, die hii haar ontrukte. Toen zij om hulp riep heeft hii haar met haar das de keel dicht- gesnoerd. Hoewel het meisje zich eenmaal wist los te rukken en de d'i.ifc langs het kanaal kon op vluchten, wist hii haar nogmaals te griipen. Wederom draaide hii de das om haar bals met het ge volg. dat zij gewurgd werd. Kort voor het overlijden van luitenant-ter-zee tweede klasse F. Wassenburg, had de Neder landse Marine-attaché in Wash ington hem telefonisch mede gedeeld dat hii bevorderd was tot luitenant ter zee der 1ste klasse. Hpewel luitenant Wassenburg zich toen reeds onwel voelde wees niets er op, dat het einde zo kort daarop zou komen. De luitenant bevond zich toen in zün hotelkamer. De Prins werd door de Nederlandse ambassade van het overlijden op de hoogte gesteld, toen hii zich gereed maakte voor de ontvangsten van Donderdagmiddag. DP Prins heeft ziin medeleven doen betui gen aan de in Haarlem wonende weduwe met het zo plotselinge verlies. De luitenant heeft vroeger vaak de camera van de Prins be diend, als deze door andere be zigheden verhinderd was bepaal de opnamen te maken. Luitenant Wassenburg was in hofkringen een zeer gewaardeerde figuur. Men achtte hem om ziin be kwaamheid en ziin bescheiden heid. In 1946 overleefde hii in Indonesië als enige een vlieg tuigongeluk. Voor de oorlog ontkwam hii de dood ternauwer nood, toen een duikboot, waarop hii filmde, bii een aanvaring zonk. ONTWIKKELING ATOOM ENERGIE IN DE V.S. NEW YORK, 4 April (Reuter) Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft Donderdag avond aan een diner verklaard, dat het congres zal worden ver zocht een uitbreiding van de ca paciteit op het gebied van de atoomenergie ten bedrage van vijf milliard dollar goed te keu ren. De rede, welke H. M. Koningin Juliana voor wat het oordeel over de koers van de K.V.P. -k1 voor het Amerikaanse Congres gehouden betreft. Wij menen echter te mogen vaststellen, heeft, zal niet nalaten, in heel de wereld, dat hier, indien er nog van verschil sprake is, maar vooral natuurlijk in Nederland en in Ame- slechts gesproken kan worden van een verschil van rika, sterke en goede reacties te wekken. Het is „nuance", op de basis waarvan men niet het recht niet onze taak, hier in deze rubriek diep op dat heeft, conclusies te trekken, als Duynstee deed en woord in te gaan, dat gebeurt elders in dit blad. .in de mate als hij deed om de rest van de groep Maar wy willen hier op iets anders wijzen. De met die conclusies te vereenzelvigen,! Wij hebben President van de Verenigde Staten heeft H. M. reden om aan te nemen, dat het geschrijf in de een sprookjeskoningin genoemd, zoals hij de Ko- „Maasbode" van prof. Duynstee na de overeen- ningin van Engeland, toen zij nog prinses Elisabeth stemming, niet onderschreven wordt door de was, een sprookjesprinses genoemd heeft. Het zou groep-Duynstee. Wij menen zelfs zeker te weten, natuurlijk onjuist zijn, uit dit aardige woord de dat de strekking van de rede van de heer Duynstee indruk te behouden, alsof men in Amerika de te Bussum, door de groep allerminst onderschreven oude wereld als een sprookjeswereld beschouwt wordt. En hier mag nu toch wel eens opgemerkt en de reële werkelijkheid alleen maar in Amerika worden, dat er, (anders dan over de kwestie van te vinden is. Wij weten, dat Amerika wel eens de koers) wel degelijk grote meningsverschillen het land van de onmogelijkheden wordt genoemd, tussen Duynstee en de groep-Steenberghe waren, en dat is in zekere zin ook al sprookjesachtig! Practisch gezien, staat prof. Duynstee als eenling, Maar wij zijn, hier in Europa en in Nederland, en het is ten onrechte wanneer hij de indruk blijft werkelijk en nuchter genoeg om te weten, dat wekken, dat de groep-Steenberghe achter hem de werkelijkheid, de harde werkelijkheid soms staat. De groep is trouwens ontbonden....! Bovendien vergeet prof. Duynstee in zijn rede, door zijn „Maasbode" ongewoon uit voerig, zonder commentaar opgenomen, een belangrijk ding. Hij trekt n.l., als het er op aan komt, in twijfel, dat alle katholieken zich als van- dë"°fweede Kamer ""'een discus'sïe "gevoerd <>uds schoUder-aan-schouder dienen te verenigen op over de wijze, waarop het vredesverdrag met Ja- K.V.P. bij de a.s. stembus, maar was het uit- pan tot stand kwam. De critiek daarop in de gangspunt van de gehele groep, Duynstee mbe- Tweede Kamer was lang niet mals. De Kamer grepen by de besprekingen naar de overeenstem- heeft haar mening niet onder stoelen of banken minS dan niet, om door dat overleg tot een resul- gestoken en het leek werkelijk voldoende, wat ^aa^ komen, dat zoveel mogelijk katholieken daar allemaal gezegd is. Zodat er, ook uit tacti- zich bij de verkiezingen achter de K.V.P. zouden sche overwegingen, geen behoefte bestond aan scharen? Het staat zwart op wit in de tekst van een verdere uitspraak, in de vorm van een motie, de overeenkomstEr was dus overeenstem- gelijk de heer Weiter deze voorstelde. Tot groot m 1 n weloverwogen, over uitgangspunt en over leedvermaak van de communisten, met wie de bet resultaat. Het is mogelijk, dat zoals wel man van de K.N.P.. tegenwoordig in zijn oppositie eens gefluisterd wordt prof. Duynstee met van tegenover de regering onbehaaglijk vaak in één harte met die overeenstemming is accoord gegaan, schuitje zit.De dingen zijn over dat verdrag maar dan was hij dg enige van de groep en ten- goed en duidelijk gezegd, maar zij nemen de slotte heeft hij zich erbij neergelegd. Nu ontken betekenis van de warme vriendschap van Neder- ncn wij niet, dat zekere twijfels gewekt en ver- land ten opzichte van Amerika niet weg. De sterkt zijn door onhandige reacties, o.a. van de heer van Amerika, met al het respect, dat wij aan dat grote, machtige land verschuldigd zijn, de onze niet altijd kan wezen Op het zelfde ogenblik bijna, dat de Ko- H? ningin in Washington aankwam, werd in grote dagen, die de Koningin met de Prins in de Verenigde Staten doormaakt, zullen niet ver hinderen, dat wij ons onderscheidingsvermogen behouden tegenover dat „Amerikanisme", dat o.a. politiek en cultureel ons ondanks alles, tot waak zaamheid in het onderhouden van de goede be trekkingen blijft nopen. Hier geldt een ander woord van de Koningin, gesproken bij haar troons bestijging: wij varen een eigen koers.... Het woord „koers" is overigens in deze da- A. C. de Bruyn, maar kan men in ernst volhouden dat die twijfels ook komen van de zijde van de K.V.P.-leiding? En met die leiding toch had de groep-Steenberghe de overeenstemming gesloten Er is geen aanleiding, om te twijfelen aan de H- goede trouw- van die leiding, wat de uitvoe ring van het aangegane aceoord betreft. „Om practische redenen kunnen wij de bijdrage tot het scheppen van verwarring, welke in de rede van nDuynstee te Bussum is gelegen, sledvts betreuren, gen een gevaarlijk woord, naar het schijnt, vooral nu wij aan de vooravond van de verkiezin- In ons hoofdartikel van gisteren heeft men gen staan", was het geluid, dat na de publicatie duidelijk kunnen lezen, dat wij bezwaar hebben van de rede in de kringen van de vroegere groep- tegen de verwarring, welke prof. Duynstee in een Steenberghe is vernomen! Zelfs wie zou menen, dat rede voor de katholieke middenstand te Bussum er in de kringen van de critici, ook na enige uit- nu weer heeft gewekt, inzake de koers van de latingen van de zijde van de partij, wel enige re- K.V.P. en wat daar op het ogenblik rondom te den tot beduchtheid is blijven bestaan, heeft toch doen is. Wij worden er van bevoegde zijde nog op nog niet het recht, in het openbaar te beweren, dat geattendeerd, dat prof. Duynstee ook opnieuw er reden tot wantrouwen in de Partijleiding is. Die verwarring wekt over de houding van de zgn. grond voor wantrouwen is ook niet te vinden in groep-Steenberghe, waartoe ook hij (nog) be- bepaalde pogingen, om prof. Duynstee los te maken hoort. Op de eerste plaats zegt hij, dat het onjuist van de groep. Wij hebben reden om aan te nemen, geweest is, wanneer van de zijde van de K.V.P. dat het „verband" op het ogenblik al heel erg los de indruk wordt gewekt, dat er verschil bestaat is en dat de Bussumse rede van de hoogleraar dat tussen hem, Duynstee en de „rest van de groep" niet beter heeft gemaakt. Integendeel AMSTERDAM, 4 April. De lichte opleving die de markt gis teren vertoonde (vooral Cultu res gevraagd) blijkt een eendags- vlinder te zijn, want vandaag was de markt weer even luste loos en mat als tevoren. Enkele maatschappijberichten, o.a. van de Deli spoor, de Escomptobanlc en de Ford Automobielfabriek, zijn nog niet ter algemene ken nis gekomen en ook in deze fond sen viel niets opmerkelijks te be leven. Van de „weekend stem ming", die vroeger wegens dek- kingsaankopen op Vrijdag wel eens voor een verrassmg zorgde, is de laatste maanden ook geen sprake meer. zodat al met al een oninteressante week even luste loos is afgesloten als begonnen. Aanvankelijk wisten Cultures zich op het verhoogde niveau goed te handhaven, doch toen de algemene tendens vrij lui bleef, werden de gisteren behaalde koerswinsten weer goeddeels prijsgegeven. Ook vandaag was er nog geen handel in Duitse fondsen, maar werden uitsluitend biedprijzen opgegeven, die hoger waren dan gisteren. Hoe gering de activiteit ook op de industrie-afdeling was, blijkt uit een omzet van zegge twee stuks in nieuwe aandelen Philips gedurende het eerste half uur. Over het algemeen ging de stilte hier gepaard met kleine verlie zen. Aandelen van Wijk werden wederom enige punten lager ge adviseerd, Claims de Wit's textiel daarentegen handhaafden zich op f 100. Ook in de scheepvaartsec tor was de tendens vandaag luier. De Staatsfondsenmarkt is nog niet geheel tot rust gekomen, maar de dalende lijn was veel minder geprononceerd, zodat hier de verliezen eer bescheiden wa ren. DE ESCOMPTO-BANK PASTE CREDIETRE5TRICTI ES TOE De Escompto-Bank N.V. te Djakarta heeft na afboeking der onkosten ad rp 16.262.721 (rp 9.376.947) over 1951 een bedrijfs- overschot behaald van rp 21.034.961 (rp 10.104.610). Na af boeking van het saldo vorig boekjaar ad rp 181.845 en winst op gerealiseerde activa van rp 5.079.896, wordt voor belastingen rp 9.200.000 gereserveerd. Na af schrijvingen en enkele andere voorzieningen, waaronder een dotatie aan de onder crediteuren voorkomende reserve van rp 6.000.000, wordt zoals bekend een dividend voorgesteld van 15 procent ind. ert (v.j. 12 Vi pet in contanten of aandelen). Het verheugt de directie, dat d© zeer gunstige resultaten de innerlijke kracht van de ven nootschap opnieuw hebben doen toenemen en dat zij in staat ge acht mag worden eventueel ko mend tegentij te doorstaan. Van 1952 heeft zij goede verwachtin gen. Het grootste gedeelte van het verslagjaar is eer» strenge credèet restrictie toegepast en vele aanvragen om alleszins toe laatbaar crediet ziin geweigerd ter bescherming van de liquidi teit. In haar verslag wijdt de direc tie een uitvoerige beschouwing aan de algemene toestand in Indonesië. De productie van goederen voor export en con sumptie is door verschillende oorzaken ver beneden de voor oorlogse gebleven. Voor de toe komst wordt het van groot ge wicht geacht dat de regering de leiding der arbeidsverhoudingen meer en meer zelf in handen gaat nemen en paal en perk Sa at stellen aan economisch schadelijke acties der vakvereni gingen. op de zeer grote poten tiële mogelijkheden op econo misch gebied van Indonesië, ziet de directie de toekomst met ge matigd optimisme tegemoet, zo althans .de binnenlandse politieke strijd in rustiger banen kan worden .geleid en de internatio nale politieke spanningen niet tot een catastrophe zullen leiden. Men kan echter niet hopen, dat vreemd kapitaal investering in Indonesië zal zoeken voor deze verbeteringen bereikt zijn. De afschaffing der deviezen- certificaten had moeilijk langer kunnen worden uitgesteld, aldius de directie die deze maatregel dan ook van harte toejuicht. Over het bedrijf zegt het ver slag nog, dat naast cred'ieten met vlot roulerend onderpand, aan enkele suikerfabrieken oogstfinancieringscredieten ziin toegestaan van langere aard. DELI SPOORWEG Ml| BRENGT VERSLAG OVER '50 Reizigers- en goederen vervoer gestegen Het cred'it-totaal der verlies- en winstrekening over 1959 van de Deli Spoorweg-Maatschappij bedraagt fll.894.165 (f6.167.692). Na diverse voorzieningen waar onder afschrijvingen en reserve ringen, resteert eer» saldo winst van f562.500, waaruit een onver anderd dividend van 3 pet wordt voorgesteld. Ook gedurende 1950 gaven de bedrijfsresultaten een verbete ring te zien, aldus het verslag. De omvang van het goederen vervoer beliep 942.611 ton tegen 914.744 ton in 1949. De verwach ting dat deze vervoeren zouden dalen is niet uitgekomen. Het aantal reizigers steeg wederom belangrijk, n.l. van 2.069.736 in 1949 tot 3.400.112 in 1950. De totale bruto opbrengst ad rp 20.803.731 was bijna rp 7.000.000 meer dan in 1949. De exploita tiekosten zijn belangrijk geste gen doch dit kon gedeeltelijk worden opgevangen door hogere opbrengsten, voortvloeiende uit de pas op 1 Augustus 1950 toe gestane tariefsverhogingen. De voorziening der dwarslig gers ontwikkelde zich aanvanke lijk verder ongunstig. In 195J is dit probleem gedeeltelijk over wonnen door de levering van ongeveer 60990 stuks uit Borneo. De resultaten van het telefoon bedrijf stemmen wederom tot te vredenheid. De exploitatie van de Deli Spoor - AVROS - transportdienst (D.A.T.) is nog voortgezet, doch in 1951 is besloten de D.A.T. te liquideren, aangezien hieraan niet langer behoefte bestond. Nieuw groot badhotel te Zandvoort Volgende week zal op de plaats waar te Zandvoort het hotel „Groot Badhuis" heeft gestaan, de eerste steen worden gelegd voor een groot modern, comfor tabel, doch niet luxieus badhotel met café-restaurant, d'at in het voorjaar van 1953 gereed zal zijn. Het hotel dat een capaci teit van 120 bedden zal krijgen, heeft nog geen naam. De bouw kosten bedragen 1.1 millioen gulden. 550.009 gulden hiervan worden verkregen uit het be drag, dat van de Marshall-hulp voor de hotel bouw beschikbaar is gesteld. Ford-maatschappij is financieel sterk „Onze voorraden, die per ulto December 1951 met bijna f21 millioen op de balans voorkwa men, zijn in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar vrij sterk gedaald. Hieronder waren begrepen dp service-onderdelen. Een prijsdaling in de eerstko mende tijd valt niet te verwach ten, zodat we betrekkelijk op rozen zitten", aldus verklaarde de heer C. G. F. Stenger, direc teur der N.V. Nederlartdsche Ford Automobiel Fabriek in de gistermorgen gehouden vergade ring. De toestand van de vennoot schap noemde hij. gezien de in het verleden gevoerde politiek, uitermate gezond en financiëel sterk. De fabriek is ultra modern geëquipeerd en in staat de grootst mogelijke verscheiden heid van wagens te fabriceren, ongeacht van waar de materialen betrokken worden. De grootste Amerikaanse wagens zullen slechts zeer beperkt verkrijgbaar zijn. De jaarstukken over 1951 wer den goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 13 8/9 pet., waar van 11 1/9 pot. in aandelen. In verband hiermede werd het be stuur gemachtigd nog f1.900.900 nieuwe aandelen uit te geven, waardoor het geplaatste kapitaal stijgt tot flO.OÖO.OOO. 9

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3