Studie in huishoudboekjes UIT SPEELGOEDLAND leuws oman Centraal bureau voor de Statistiek maakte eerste resultuten bekend Leerzame bijeenkomst in Parijs De „coupe fuseau" doorW/mKnipjcbeep én Roo$ heic/jes asen LAGERE AMBTENAREN BESTEDEN MEER AAN VOEDING DAN HOOGGEPLAATSTE COLLEGA'S Vierduizend vrouwen hebben deelgenomen aan een onderzoek, dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek is ingesteld naar de huis houdboekjes van de Nederlandse gezinnen. Dit onderzoek is opgezet om een beter inzicht te krijgen in de verbruiksgewoonten en de kosten van levensonderhoud. In het geheel verklaarden 22.000 gezinnen zich bereid tot medewerking. Er werden er 4000 uitgekozen, terwijl reke ning werd gehouden met een aantal afvallers, die het niet vol konden houden. De medewerking eiste n.l. een jaar lang de uiterste nauwkeu righeid bij het noteren van alle inkomsten en uitgaven, die over een reeks van posten waren verdeeld. Het Centraal Bureau kreeg hierdoor iedere week 262500 boekingen te verwerken. De gegevens, die thans gepubli ceerd worden zijn voorlopig. Zij hebben slechts betrekking op het eerste kwartaal van het afgelopen jaar. Men zij dus voorzichtig met het trekken van conclusies. De cijfers hebben alleen nog maar betrekking op de uitgaven. In komsten, be- of ontsparingen zul len later verwerkt worden. Het Bureau heeft samengewerkt met de gemeentelijke bureaux voor de statistiek van Rotterdam, Amster dam, den Haag, Eindhoven en Til burg. De gegevens hebben betrek king op vier sociale groepen: ge schoolde arbeiders, lagere ambte naren en employé's, hogere amb tenaren en ouden van dagen. Een van de conclusies luidt, dat een vergelijking van de huidige resultaten met de uitkomsten van de onderzoekingen in 1946/'50 voor de lagere ambtenaren en employé's en de geschoolde arbei ders over het algemeen weinig verschillen oplevert. De hogere ambtenaren met ge zinnen van drie of vier personen hebben aan voeding in het eerste kwartaal van 1951 gemiddeld 18 pet. van hun totale uitgaven be steed. Dit percentage stijgt tot 23 bij gezinnen met 5 en meer per sonen. Voor de lagere ambtenaren is dit laatste cijfer 30 tot 37 pet en voor geschoolde arbeiders resp. 37 en 38 pet. Daarentegen ligt b.v. de post belastingen geheel anders. Deze geeft juist verschillen in om gekeerde richting van 16 tot 1 pet. te zien. Onder de gespecificeerde voe- dingsposten komen ook merk waardige verschillen voor. Zo blijkt, dat lagere ambtenaren met gezinnen van 5 en meer personen procentsgewijze het dubbele beste den bij de bakker, de slager, de visboer van wat hogere ambtena ren uitgeven. Buiten wonen is goedkoper Verder blijkt uit het onderzoek, dat de percentages van de uitga ven aan huur voor de verschillen de groepen op 6 a 8 pet. van de totale uitgaven liggen. In het al gemeen liggen de percentages in de grote steden hoger dan daar buiten. Deze verschillen doen zich bij alle drie de groepen gelden. In de kleinere gemeenten geven d# hogere ambtenaren gemiddeld niet meer dan 1/20 a 1/25 van hun bud get aan huur uit. Kleding blijkt in het algemeen 1/7 a 1/8 van het gezinsbudget te vragen. Voor medische, sociale en culturele doeleinden geven de ho gere ambtenaren met 1 a 2 kinde ren ongeveer 1/6 uit van hun bud get, nadat hiervan de noodzake lijke uitgaven voor het levenson derhoud zijn afgetrokken. Lagere ambtenaren en employé's beste den hiervan ongeveer 1/8 voor ge noemd doel en geschoolde indus triearbeiders ongeveer 1/9. Voor VWWUWWWWWH^MWW1WWWWWWUWUWWW gezinnen met 3 a 4 kinderen gel- MO?» BB— W^WSSST >'CoWUow" heet den de volgende getallen: 1/5 a ij avondtoilet 1/6 bij hogere ambtenaren, 1/7 a li Jvan de Engelse 1/8 bij lagere ambtenaren en em- WÊÊ/P ontwerper Her- ploye's en 1/9 bij de geschoolde ar- wpf^^BSL.. J- i S., beiders. De posten roken, verkeer she f Sidon. Het en huishoudelijke hulp vertonen ';1bestaat uit een een gelijksoortig beeld. HU- M zwart zijden blou- Ook worden de uitgaven beke- H se en een rok van ken van enkele groepen, waarbij j met bijzondere bedoelingen on- roze zijde, die met derscheid is gemaakt in het aantal Hg tsSKKm- een streepmotief personen per gezin. Daarbij blijkt bedrukt lijkt Dat o.a. dat gezinnen van 5 en 6 per- K is echter niet het sonen aan voeding meer besteden f dan die van 7 en meer personen. HHK geval. Deze rok Bij de post kleding liggen de ver- is op gelijkmatige houdingen weer andersom. HR afstanden bestikt De steden vergeleken H .**5'.. met zwart franje, Er is in de tabellen ook een ver- zodat er vanzelf gelijking gemaakt tussen Amster- MwlPk'ó strepen ontston- dam, den Haag, Rotterdam en den. Een brede Eindhoven voor gezinnen van la- - t .ij1'1' 1 j„ gere ambtenaren. Daarin komt j ceintuur geeft de Eindhoven met een gemiddelde ^^5* .JÊÊÊ finishing touch van 32,6 procent voor voeding naar |ra-' aan dit uiterst voren, terwijl den Haag en Am- eenvoudige toilet. sterdam beide 30,2 noteerden en Rotterdam het laagste cijfer, n.l. 29,9 aangeeft. De post kleding geeft daarente gen voor Rotterdam een maximum te zien van 12,6 pet., waarnaast T I I den Haag 10,2 noteert. Gezond- I tfl flP I 111 tl heidszorg schijnt in Amsterdam 111 VJ t U11I het duurst te zijn. Er wordt daar 4,5 pet. van de uitgaven voor dit TTET wordt zo langzamerhand hout ongeveer tot op de helft doel besteed, tegen 4,4 pet. in den Al hoog tijd, dat wij wat meer wordt ingesnoeid. Struiken, welke Haag, 3,3 pet. in Rotterdam en 2,8 aandacht besteden aan onze tuin. vroeg in het voorjaar bloeien, zo- in Eindhoven. Er zullen ongetwijfeld lezers zijn, als jasminum en forsythia (Chi- Bij de post verzekeringen ligt die reeds in het najaar, toen aan nees klokje) worden na de bloei- Eindhoven weer aan de top. Bij (je bloemenweelde een einde be- tijd gesnoeid en uitgedund, ontwikkeling en ontspanning is gon te komen, plannen hebben ge- het den Haag die met 3,8 pet. de maakt over de inrichting van hun kroon spant. tuin, hetzij groot of. klein. Dit is In Parijs is een bijeenkomst ge houden van een honderdtal ka tholieke vrouwelijke gemeente raadsleden uit diverse landen. Er waren vrouwen uit Frankrijk, Ita lië, Oostenrijk, Duitsland, België en Nederland. Zij spraken daar over eikaars werkzaamheden en probeerden van elkanders erva ringen en inzichten te leren. Voor Nederland bracht het gemeente raadslid van Amsterdam, mej. Ag nes Luns, verslag in Parijs uit. Zij vertelde over de vrijheid van ons onderwijs, over de sociale voorzie ningen en over het woningpro bleem. Vooral de complexen voor bejaarden, die men thans in ons land bouwt, trokken veel belang stelling. Er werden vele vragen over gesteld. Telkens opnieuw bleek, zo schrijft men in het tijdschrift „Vrouwenleven" voor de katholie ke vrouw, wat een zware proble men zich voordoen in andere lan den en in hoe gelukkige omstan digheden Nederland en in som mige opzichten ook België ver keert. Zoals de textiel haar grootste triomfen beleeft op de Voorjaars- beurs, zo is het speelgoed pas in zijn element tijdens de beurs van het najaar. Als de herfst zijn in trede doet, is het seizoen voor het speelgoed aangebroken. Vandaar dan ook, dat de beurs, die de af gelopen dagen werd gehouden, niet veel nieuws op dit gebied te tonen had. Toch waren er enkele fabrikanten, die een noviteit had den meegebracht. Een van die noviteiten was het auto-verkeersspel, dat enigszins vergeleken kan worden met een stationsemplacement met electri- sche treinen. De treinen zijn na tuurlijk vervangen door metalen (opwindbare) auto's en in plaats van seinpalen en dergelijke kan de jeugd startplaatsen met stop borden en allerlei verkeerssplit- singen opstellen. De lijnen, waarover de auto's voortsnellen, bestaan uit spiraal draden, die heel simpeltjes aan el kaar te bevestigen zijn. Het aar dige van dit spel is, dat het zo een voudig is en toch zoveel mogelijk heden biedt. Kinderen, die nog lang niet aan electrische treinen toe zijn, kunnen zich met dit spel uitstekend vermaken en tevens het een en ander van de verkeers regels leren. De auto's, die desge wenst ook met de hand via een spiraalveer bestuurd kunnen wor den, leggen na eenmaal opwinden een afstand van ongeveer 23 me ter af. De prijzen zijn niet hoog bij dit spel, dat uit Duitsland af komstig is. Uit bovengenoemd land komen ook de grappige figuurtjes voor het electrische treinenspel. Het zijn poppetjes in min of meer Tiroolse trant, die met koffers sjouwen, reislectuur verkopen of met een aapjeskoets op de klan ten staan te wachten. Gezellig zijn ook de nieuwe wagons van plastic, bij voorbeeld een koelwagen, die er een klein beetje berookt uitziet, en de wagen met wijntonnetjes uit Bordeaux. Een aardige aanwinst voor het treinenstel, dat steeds meer mogelijkheden heeft. Zoals men ons vertelde, hoeft een trein die een heuvel afkomt, bij de bocht niet meer uit het gareel te geraken, omdat de snelheid dan automatisch verminderd wordt. Naast dit speelgoed wisten ook de constructiedozen van Neder landse makelij de bezoekers te trekken. De dozen voor de con- structiebouw zijn weer uitgebreid. Zo ging het ook met de collectie van pluche speelgoedbeesten in de volgende stand. Er zijn o.m. weer guitige een den, parmantige doezen en stati ge kamelen bijgekomen, allemaal even natuurgetrouw en voor het merendeel met beweegbare kop of pootjes. In dezelfde stand zagen wij leuke attributen voor in de poppenkamer, ttij voorbeeld bord jes met boterhammen van fleurig aardewerk, eierdopjes en kleine bloempotten. Verder was er een aardige set voor de poppendokter, bestaande uit injectiespuit, ther mometer, spatel, bril en een ge wichtig horloge, alles van plastic. Zoiets zal zeker inslaan bij het jonge volkje. Wij willen besluiten met een compliment voor het houten speel goed, dat weer in allerlei variëtei ten en in de aantrekkelijkste kleu ren op de beurs pronkte. Het Ne derlandse houten speelgoed weet overal respect af te dwingen, zo wel in eigen land als over de grens. De werkplaats te Bilthoven, waar herstellende patiënten hou ten speelgoedmateriaal vervaardi gen, kreeg dit voorjaar o.m. een belangrijke order van onze buur België. namelijk een van de belangrijkste voorwaarden om er zoveel moge lijk profijt van te trekken. Wie de planten maar lukraak door elkaar zet, zal misschien wel het eerste ogenblik bevredigd zijn, maar om dat het nu eenmaal zo is, dat elke soort haar eisen stelt aan bemes ting, licht en „levensruimte" kun nen er na verloop van tijd allerlei teleurstellingen optreden. Wij dienen ook in het oog te houden, dat om een zo fraai mo gelijk geheel te krijgen het nood zakelijk is om rekening te houden met de hoogte der planten en vooral met de kleuren en de tijd waarin deze planten bloeien. Wij willen natuurlijk allemaal graag het gehele jaar door bloemen heb ben. Dat is echter alleen te berei ken, wanneer wij van te voren een „plan de campagne" opmaken. Van de werkzaamheden, welke thans in onze tuin moeten worden verricht noemen wij allereerst het opruimen van het halfvergane blad, als dit tenminste nog niet gebeurd is. De afgestorven plan tendelen moeten hoognodig ver wijderd worden om de jonge loten gelegenheid te geven zich te ont wikkelen. Veel mensen menen, dat in het voorjaar alle bomen en struiken gesnoeid moeten worden. Niets is echter minder waar! Er zijn zelfs bomen en struiken, die absoluut niet gesnoeid mogen worden; hoogstens kunnen deze dan, in dien nodig, iets worden uitge dund. Van de roos is het echter bekend, dat zij in het voorjaar sterk wordt ingesnoeid, om een zo 'welig mogelijke bloei te verkrij gen. Van bloemheesters kunnen de zwakke loten worden wegge haald, terwijl het overblijvende Elk seizoen worden er kapsels gebracht, die bij de nieuwe mode lijn aansluiten. Ditmaal is het de „coupe fuseau," die de Parijse coif feurs naar voren brengen. Bij dit kapsel wordt het haar aan de zij kanten van het gezicht wat naar achteren gebracht. In de hals wordt het haar tot dichtbij de kruin gekapt, hetgeen goed over eenkomt met de voor op het hoofd gedragen platte hoedjes. Bovenop wordt het haar losjes gekruld. Er zijn diverse variaties op deze „coupe fuseau" te bedenken en Franse zowel als Nederlandse kap pers houden zich hier dan ook mee bezig. Q/oor cle ssomergarclcirobe Stelt V zich eens iemand voor, die plotseling een bepaald bedrag in handen krijgt om zich daarvan en zomergarderobe aan te schaf fen. Wat zou zij dan kiezen en wat niet? Natuurlijk minstens één fleurige zomerjurk. En dan? Een zomermantel kan er niet meer af, want dan blijft voor het overige niet genoeg meer over. Als zij verstandig is bedenkt zij, dat men met een mantelpakje en een goede regenjas een heel eind komt. Kiest zij een pakje met een ruim jasje, dan kan dat jasje prachtig de zomermantel vervan gen, als het tenminste een neu- HOEMPA, HOEMPA, HOEM Toen ik zo oud was, als jullie nu bent, had ik al tijd plezier, als er straatmuzikanten kwamen. Daar liep ik de hele middag achteraan. Ze hadden mooie pakjes met gouden biezen en bliezen op pas gepoet ste instrumenten. Er was altijd een hele dikke mu zikant bij en die moest vanzelf het zwaarste in strument bespelen. Dat was de bas of de hoempa, zoals wij jongens die noemden. Die hoempa, kron kelde als een koperen slang om z?n dikke lijf en de hoorn stak een eind boven z'n pet uit. Als hij „vol gas" gaf, stonden z'n wangen bol en de zware tonen klonken „hoempa, hoempa, hoem" boven alle an dere instrumenten uit. MOETEN ZE JOTJ ALTIJD HOREN? dacht ik dan. Jongens èn meisjes, die al tijd het hoogste woord hebben, zijn nu net als die dikke muzikant. Die blazen ook altijd van „hoem pa, hoempa, hoem", zodat alle andere stemmen niet meer gehoord worden. Blaas niet altijd de zware bas, want daar beginnen de trommelvliezen pijn van te doen. MOETEN ZE JOU ALTIJD HOREN? 'n Japanse professor Is enkele weken geleden ka tholiek geworden. Hij is door 'n Japans priester gedoopt. In Rome. Eieren schilderen Een mandje met leuk geschilderde eieren is een sieraad voor de Paastafel. Zorg er voor, dat de eieren eerst gekookt wor den en liefst een beetje hard. Dan de verf: ver schillende kleuren Eco- line-verf is je ware. Dan pak je een penseel en toon je je schilderkunst. Sommige eieren maak je helemaal blauw, geel, rood enz. Andere versier je met stippen, golvende lijntjes, zig-zag lijntjes, bloemetjes en wat je zelf bedenken kunt. Dat teke nen kun je het best doen met een pen en O.I.-inkt. Dat gaat lekker op de gladde eischaal. Je kunt ze ook nog glimmend ma ken met spiritus-vernis. En dan de eieren in een mooi opgemaakt mandje met crêpe-papier, klimop blad of varenblaadjes. Een mooie strik om het heng sel en dan vertel ik je, dat zo'n zelfgemaakt eier- mandje er tip-top uitziet. Wat zullen de paaseieren dan lekker smaken. Ge zellig eiertikken, hoor. Diabolo=puzzle In het Heilig Land zijn nog veel vluchtelingen: mensen en kinderen, die geen huis hebben en geen werk. Bij Jericho in Palestina zijn geleerde mannen ook weer aan het zoeken in de grond. Weet je wel? Jericho, de stad, die door de Joden is veroverd heel lang geleden. Mannen zijn bezig met schoppen en zo, en andere geleerde man nen schrijven alles op en maken er tekeningen van. In Korea zwerven gro te groepen kinderen rond, en ze weten niet, wat ze moeten beginnen, kleine vrienden! Konden we die kinderen maar helpen! Amerikaanse aalmoeze niers helpen al en geven eten van de soldaten. Die aalmoezeniers hebben dat natuurlijk gevraagd. Dat doen ze niet zó maar! In China zijn veel pries ters gevangen genomen en heel veel zijn er het land uitgezet. In Nederland zijn 165.000 mannen werkloos. Jammer! We hopen maar, dat dat gauw verandert! Van de week kwam de Lassoman 'n aardige jon gen tegen, en die jongen had 'n leuke naam. Hij heette Piet Bollebakker. Gezonde knaap! In Tsjecho-Slowakije zijn 2000 priesters gevan gen gezet in kampen. In de Sint Pieter in Ro me zijn kort geleden elf Amerikaanse matrozen gedoopt. Ze zijn ook bij de Paus geweest, die elf matrozen! Dat vonden ze reuze fijn! In Limburg heeft laatst 'n priester van 89 jaar zijn 65-jarig priesterfeest gevierd. In Sittard. Je moet bovenstaande figuur zó invullen, dat de begin- en eindletters ieder de naam vormen van een stad in Noord-Holland. De woorden, die inge vuld moeten worden, heb ben van boven naar be neden de volgende bete kenis: 1. Een kledingstuk. 2. Een mooie meisjes naam. De naam van een vloot uit de 80-jarige oor log. Deel van een schip. Andere naam voor slimmerd. Vreemde naam voor opheffing bij de H. Mis. Iets wat voor bijtende honden nodig is. 3. 6. 7. Haantje Half (III) „Nou", zei Haantje Half tegen bezorgde moeder Nelle, „zit over mij maar niet in. Misschien kom ik onderweg wel een chi rurg tegen. En als die handig is, zet hij me er een-twee-drie een nieuw oog, een nieuwe vleugel en een tweede poot aan. Houd nu maar op met die duizend en een vermanin gen. Er helpt toch geen lieve moeder Nelle aan. Ik smeer 'm en daarmee basta." Toen moeder Nelle zag, dat het een hopeloos ge val was haar trotse kind van z'n dwaas plan af te brengen, zei ze toch nog tussen twee kippensnikjes door: „Jongen, luister dan tenminste nog even naar wijze raad. Ga toch in 's hemelsnaam nooit voor bij een kerk, waar een beeld van Sint Petrus voor staat. Die heilige heeft het helemaal niet op haantjes begrepen en nog minder op hun gekraai. Zorg er ook voor, dat je uit de handen blijft van sommige mensen, die je op je weg kunt tegen komen: ze noemen ze koks of op z'n Frans cuisiniers. Die lui zijn onze doodsvijan den. En nu, jongenlief, ga met God, maar neem eerst netjes afscheid van je va der." Haantje Halfs kam was al scharlakenrood van on geduld geworden en hij stond op z'n ene poot te trappelen om weg te ko men. Maar gehoorzaam aan moeder Nelle's ver zoek, stapte hij naar va der haan toe, boog nede rig z'n kopje om diens poot te kussen en kukele- kude ten afscheid. Vader haan gaf Haantje Half een tikje vol bemoedi ging op z'n wuivend vleu geltje, terwijl moeder Nelle haar verdriet niet langer kon inhouden. Ze draaide zich haastig om en veegde haar tranen weg met een dor eiken blad. Haantje Half richtte zich op z'n' ene pootje op, sloeg nog eens parmantig met z'n vleugeltje en ging vastberaden op weg. Alle kippen hadden het pikken vergeten, keken elkaar eens veelzeggend aan, schudden hun veren eens uit, alsof ze schouderop halend zeiden: „Zo'n eigenwijs nest toch." Wie heet er GEMMA Op 10 April, midden in de Goede Week dus, vie ren we het feest van een van de jongste heiligen, de H. Gemma Galgani. „Alles voor Jesus, de Ge kruisigde", was haar voortdurend schietgebed. Gemma wist wat lijden was. Kort achter elkaar stierven haar moeder, va der en broer. Dan' werd ze zelf zwaar ziek. Een jaar later werd ze plotseling gezond en gaf zich toen helemaal aan Jesus over. Heel verborgen deed ze als dienstmeisje haar plicht in het gezin, waar ze was opgenomen. God gaf haar grote genaden en schonk haar de vijf wondtekenen met de won den van geseling en door nenkroon. Ze leed de verschrikkelijkste smar ten en offerde ze voor de zondaars. Eens hoorde haar biechtvader haar voort durend zuchten: „Heer, om Uw Moeders wil, geef mij deze ziel". En kort daarop kwam de grootste zondaar van de stad bij de priester zijn levens biecht spreken. Gemma had hem gered. Laten we met de H. Gemma in deze Lijdensweek voor de be kering van de zondaars bidden en offeren. 's Lands wijs, 's lands eer In onze trams en bus sen tref je bordjes aan, waarop staat niet met de bestuurder te spreken. In andere landen is dat ook zo, maar er zijn todh wel kleine verschillen en daar kun je iets van de aard van het volk in ontdek ken. Let op! Frankrijk: „Verboden met de bestuurder te spre. ken." Duitsland: „Het is vol strekt verboden met de bestuurder te spreken." Engeland: „Men wordt verzocht niet met de be stuurder te spreken." Schotland: „Welk be lang hebt u erbij met de bestuurder te spreken?" Italië: „Verboden de be stuurder antwoord te ge ven." Amerika: „Verspil de tijd en de aandacht van de bestuurder niet." Rusland: „Verboden met de (bestuurder te spreken, zelfa over de groot heid van Stalin." NoorcLBrabant zingt Vrouwke, vrouwke, doe [uw best, Haal de eieren uit het [nest Van de witte hennen, God zal ze kennen. Een ei is geen ei De tweede is een half el De derde is een Paasei Van die wit en van die .[zwart, Geef van elk henneke [wat. trale kleur heeft. En als er dan nog iets over is van het fantasie-bedrag? Dan zou den wij twee blousjes kiezen om bij het pakje te dragen, een ge kleed en een sportief exemplaar. Of wij zouden het laatste vervan gen door een wollen truitje. d/~~lardig= Gekleurde eieren horen eigen lijk op elke Paastafel. Er zijn di verse manieren, om de eieren een fleurig jasje aan te trekken en daarvan willen wij er nu enkele opnoemen. Als men waterverf en een pen seel in huis heeft, kan men hard gekookte eieren daarmee naar eigen fantasie beschilderen. Men zou bijv. een gezicht op het ei kunnen tekenen en er nog een hoed of kraag, baardsnor of vlech ten van papier op kunnen plak ken. Een volgende, minder bekende, maar heel aardige manier is het kleuren van eieren met lapjes en bloembladen. Hiervoor neemt men ongekookte eieren, zoveel oude lapjes als men eieren heeft of wat bloemblaadjes die best van uit gebloeide bloemen afkomstig mo gen zijn, bijv. van tulpen, donkere hyacinthen, wat er zo te vinden is. Ook met spinazieblaadjes is een aardig effect te bereiken. De bla deren om de eieren leggen, hier om een lapje wikkelen en dit met een draadje vastbinden. De eieren nu met heet water opzetten en 10 minuten koken. Een verrassend resultaat geven ook bonte lapjes van niet geheel kleurechte stof, bijv. bedrukte stukjes kunstzijde of lint van bloe menmanden. Deze om de eieren wikkelen en vastbinden en zo het geheel koken. De stof geeft dan in patroontjes af op het ei, het geen onverwacht aardige effecten opleveren kan. Tot slot de beschilderde of ge verfde eieren glanzend maken door er met een stukje zwoerd of een met slaolie vetgemaakt lapje over te wrijven. Natuurlijk presenteren we met Pasen nog graag iets anders dan bont versierde eieren, hoe gezellig ze er ook uitzien. We geven bij voorbeeld Paaskuikentjes waar voor nodig zijn: 1/5 pakje boter of margarine, 3 eetlepels basterdsuiker, 1 ei, 9 eetlepels bloem en bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, zout, 1 a 2 eetlepels melk, 50 g amandelen. De boter of margarine met de basterdsuiker schuimig roeren. Hei ei door de massa kloppen, even flink roeren. Daarna de bloem en het zout toevoegen. De kuikens maken door met twee theelepeltjes bergjes deeg op een ingevet bakblik te leg gen: één voor de kop, met de om trek van een dubbeltje, één voor het lijfje, zo groot als een stuiver. De bergjes moeten ongeveer 2 mm van elkaar af liggen, anders vloei en zij bij het bakken te veel ineen. Voor het aanbrengen van sna vels en poten de amandelen wel len in heet water, pellen en dro gen, er in de lengte plakjes van snijden en deze onder tegen het lijfje van de kuikens drukken. Driehoekjes snijden voor de sna. veis (bedenk dat de kuikens in de oven tijdens het bakken groter worden). Van kleine stukjes rozijn of broodkorst ogen maken. De kuikens bakken in een ma tig warme oven en met een plat mes vlug van het bakblik nemen. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5