PELS' f.7.25 Gebruik van het woord „paap" beledigend? Middelbare R.LW.S. GOUDEN ECHTPAAR Tweede dag der nationale schaakkampioenschappen ^&23,7°-27'80; 1000 kS leverde 28 gediplomeerden af W. Hes Cz. - M. Hes-Schoen Kramer staat er goed voor Officier van Justitie meent van wel HEEFT U EEN KARWEITJE? Weerstaat hen, die U belagen Citroen-Jenever WIJ LEVEN SNEL... RONDOM HET PAASFEEST Y P M A - Alkmaar Koningin sprak met Malik en Palar Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 9 APRIL 1952 ALKMAAR Gistermiddag moest de 26-jarige landarbeider C.J.E. te Texel voor de Alkmaar- se Arrondissementsrechtbank ver schijnen, om zich te verantwoor den voor een beledigende uitla ting ten opzichte van liet Katho lieke bevolkingsgedeelte van ons land- Om en bii de jaarwisseling, des nachts om 12 uur dus, was er- een beetje herrie ontstaan voor een cafeetje in Oosterend on Te xel, waarbij oen aantal jongelui, die een bon-el teveel ophadden, zich geducht lieten gelden. On der hen bevond zich E- wien ter ore was gekomen, dat een kame raad van hem zojuist van een agent van de Rijkspolitie 'n pak slaag had gekregen. Het verhaal was onjuist, doch E's reactie was, de agent in kwestie, zonder enige verdere aanleiding voor 'n „paap" uit te scheiden. En in een haast niet te stuiten woordenvloed voegde hij daar onmid'delijk ach ter, dat andere personen, om wie de herrie was ontstaan, toch maar PADVINDERS KNAPPEN 'T OP VOOR EEN HEITJE ALKMAAR. Onder het mqt- to ,.'n heitje voor 'n karweitje organiseren padvinders en ver kenners gedurende de Paas- vacantie een grote actie, waar van de opbrengst voor 50% voor eigen groep wordt besteed en voor 50% ten goede kamt aan het Nationaal Hoofdkwartier. De NPV bestemt deze laatste 50% aan de uitzending van gebrek kige padvinders naar het in 1953 in België te houden internationa le B. li.-kamp Agoon en het Hoofdkwartier van de katholieke verkenners zal het geld besteden aan de herbouw van de eeuwen oude St. Jariskapel in het trai ningscentrum in Persingen St. Wairick bij Nijmegen. Doch geld-verdienen is niet het enig doel; men wil bij de verken ners gemeenschapsgevoel aan kweken, hun handvaardigheid, paraatheid en doorzettingsver mogen tot ontwikkeling brengen. Natuurlijk kan de actie niet slagen zonder de medewerking van het publiek. Dezer dagen kunt u in uw brievenbus een fol der vinden, waarop een grote P. staat. Wilt u de padvinders een karweitje laten uitvoeren, dan hangt u die P. even voor uw raam en het sal niet lang duren, of de verkenner of padvinder zal zich bij U aandienen. Mocht u geen folder ontvangen, dan kunt u zelf een P. tekenen en voor uw raam hangen. Alleen padvinders in uniform, voorzien van een z.g. werklijstje, dat tevens als legitimatie dient, zijn bij deze actie ingeschakeld. Jongens,, die geen legitimatie kunnen tonen, verlene men geen medewerking. U kunt de verkenners en pad vinders alle mogelijke karweitjes laten opknappen, zoals bood schap pen doen, de zolder oprui men, uw fiets schoonmaken, n band plakken, uw fietslantaarn laten nakijken, de tuin opknap pen, schoenen poetsen, messen slijpen, ramen lappen, kippenhok schoonmaken, hout zagen of hak ken, de auto schoonmaken, op de baby passen, matten of lopers uitkloppen, de dakgoot schoon maken, enfin u zoekt het zelf maar uit. Voor elk karweitje betaalt u als minimum 'n kwartje (heitje), doch als het u meer waard is of als het geruime tijd in beslag neemt, mag u natuurlijk meer betalen. De jongen moet dan het karweitje in uw tegenwoordig heid op zijn werklijstje aanteke- Heeft u een spoedkarweitje, of een ..grote klus voor meerdere verkenners, dan kunt u dat t beste even telefonisch doorgeven aan no. 2607 of 2779; dan komt ook dat in orde. Het betreft hier een gezamen lijke actie van alle padvinders in Nederland en dat het dus niet uitmaakt of u een jongen van de NPV of van de KV een karweitje ''üe padvinders jeugd zal dus tijdens de Paasvacantie tonen dat zij werken kan. Laten de ouderen hun de gelegenheid daartoe ge ven. Wie heeft er niet een kar weitje. dat steeds maar blijft liggen? En wat is nou 'n heitje voor zo'n karweitje? KATH. LEESBIBLIOTHEEK Nieuwe aankopen AT,KM A AR 9360 Gerard Walschap: Zuster Vingilia (III); 9361 Graham Greene: Het einde van het spel (III); 9362 Felix Salten: Bamibi's kinderen (V); 9364 Robert Standish: Goud in de jungle (IV): 9367 Aar van de Werfhorst: 0e grote stille knecht (IV); 9368 Harry Vencken: R9- ver-toisschop (V); 9369 Marja Roe: Spiegel er» Portret (III); 9370 Olaf J. de LandeH: 0e appels bloeien (IV); 9371 Daniel Pézeril: Rue Notre Dame (IV); 9372 Paul Keiler: Mijnheer Hu- bertus (IV); 9373 Vinca Brant: Knud. Hansen (IV); 9374 Man ning Coles: De vijfde man (IV); 9375 Jan Eekhout: Jerrnoüin (IV); 9376 Heden Girvan: De witte tulp (V); 9377 Inez H Ir win: Fatale maskerade (IV) 9378 K. F. Kurz: De gouden golf <V); 9379 Arthur van Schendel: Het oude huis (IV); 9380 Gert Stemipher: Verkeerd vertoonden (V); 9381 Sigurd Togeby: Irène bepaalt het (IV); 9382 Hugo Wast: Goud Dictators (IV); 9383 Belle van Zuijlen: De geschiede nis van Caliste (III-IV); 9385 Anthony van Kampen: Dn ver loren vallei (III); 9386 Toon Kort,ooms: Deze jongeman (IV); 9387 Gabriel Gorris: De poort der stilte (XV); 9388 A. B. Gu thrie: De trek naar het Westen (mi; 9389 Harald Braun: Nacht wake (IV). Meisjesboeken, 9363 Marij ke van Raephorst: Voor de twee sprong (IV)9365 Sanne van Ha- velte: De verloren melodie (IV): 9366 Max dia Lange-Praanrsma Goud-Elsje na de grote storm (IV); 9384 Nettie Wijnberg: Yvonne (V); 9390 Bep Otten: Staat dan in de vrijheid (IV); 9391 Marijke de Jongh; De last post (V). een stelletje papen waren en hii eindigde met een spottende uit lating, waarbij hij de woorden „pastoor" en wijwater gebruikte. De vard. betreurde het, zich der gelijk, ontva rei op, was 't van gekomen. Had ik niet gedronken, dan zou ik het niet gezegd hebben, Maar. zo voegde hij eraan toe, is het woord „paap" nu eigenlijk wel oen belediging? De officier beantwoordde deze vraag bij zijn requisitoir beves tigend- Onder de omstandigheden waarin de verdachte zich van de ze terminologie, die ten aanzien van het voorgevallene kant nog wal raakten, bediende, moet dit wel degelijk als een belediging voor het Katholieke bevolkings gedeelte worden aangemerkt. Hij eiste dan ook een boete van f 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 22 April a.s. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR Hoewel Herwon nen Levenskracht vrij algemeen goed bekend is. komt het toch wel voor dat niet precies bekend is wat H.L. doet, wat zij wil en wie van Herwonnen Levenskracht kunnen profiteren. Allereerst moet dan gezegd worden dat men geen lid kan zijn van H.L.. Zij is een instelling van de Kath- Anbeideirstoeweging en allen die daar lid van zijn komen in aanmerking om hulp te ont vangen in sommige omstandighe den, wanneer deze niet op ande re wijze kunnen worden verkre gen. Wie hebben dan recht op hulp van H.L.? Ten eerste de leden van de KAB; de vrouwen van deze le den; de kinderen, mits deze niet zelf lid kunnen zijn. 't Recht voor vrouw en kinderen duurt nog voort vijf jaar na het overlijden van het lid. Ten. tweede de z.g. enkelvoudi ge leden van de KAB die geen lid kunnen zijn van een Vakbond- Hieronder vallen ook leden van ARKA, die lid zijn geworden van de plaatselijke KAB. Normaal gaan de rechten van H-L. in een half jaar na de aan vang van het lidmaatschap van de KAB. In bijzondere gevallen ka,n een langere tijd worden ver langd. Welke hulp verschaft H-L.? Vooraf moet worden opgeme/rkt dat H.L. een vereniging is ter be strijding van de TBC en dat zij dus alleen hulp verschaft, wan neer er sprake is van tbc., wat moet zij-n vastgesteld door een consultatiebureau. Alsdan bestaat de te verschaf fen hulp in uitzending naar een sanatorium en eventueel huis- verpleging. Bovendien verzorgt H-L. de uitzending van hulpbe hoevende moeders, maar daar voor is iets meer nodig. Naast de bovenstaande vereiste lidmaatschap is daarvoor nodig, dat men donateur is van H-L. Omtrent dit donateursschap kan elk vakaf delingstoestuur u in lichten. Vooral willen we op dat donateursschap even de aandacht vestigen, omdat het de laatste tijd herhaalde malen voorkomt dat men uitzending vraagt naar een rustoord voor vrouw of moeder, zonder dat men donateur is, en dat brengt teleurstelling. Moge dit tovens een stimulans zijn voor de afdelingen 't aantal donateurs op te voeren. At-hletieknieuws „Olympus" ALKMAAR Men verzocht ons opname van het volgende: In verband met het vee-trek van P. Schouten naar Canada, wor den de tedpn allen verzocht, a-s. Vrijdag op de training aanwezig te zijn. De aanvrage plaatsbewijzen „Olympische Dag", op 22 Mei a.s- moeten vóór 12 April in het bezit van het secretariaat zijn. Vrijdag a.s. kan men dit ook opgeven tijdens de training. Na 12 April, kunnen geien kaarten meer aangevraagd worden.- D.A.W.Neptunus 63 ALKMAAR In een weinig enerverende wedstrijd heeft het eerste herenzevental van DAW g.'l teravond haar enige concur rent voor de eerste plaats in de winterpolocompetitie op eigen terrein een 63 nederlaag be zorgd- Weliswaar staan de Zaan dammers nog op de eerste plaats, maar zij hebben één wedstrijd méér gespeeld. Neptunus begon zeer fel. waar door de Alkmaarders spoedig 'n 2—0 achterstand kregen, zij wis ten zich echter te herstellen en midvoor v.d- Horst kon binnen enkele minuten de partijen op gelijke voet brengen. Via de stan den 42 en 4—3 wisten de DAW- ers ten slotte de score tot 63 op te voeren door drie doelpunten van v.d. Horst, terwijl het vierde door een Neptuniaan in eigen doel werd geplaatst. AANRIJDING ALKMAAR t* Gistermorgen om half negen is een bejaarde dame die op een bromfiets van de Heul in de richting van de Koorstraat reed, tegen een luxe auto aangereden die uit de rich ting Ri'tsevoort kwam. Zii werd binnengebracht in het telefoon kantoor waar dokter Lourens haar de eerste hulp verleende. (Advertentie) MM.AUEMAAL ZWNENBERG'S ROOKWORST..HOCOSSAAL VETHMISCIM8 HEEfT VERLOREN EN STAAT MM ONDERAAN MAAüZWANmm'S NMAL/TE/T BLVFTALT'JD BOVENAAN. SCHAGEN Het is lang niet eenvoudig een onderneming te leiden, maar je hebt alvast de theoretische kennis vergaard om zulks met succes te doen. Het belangrijkste Is nu het winnen van de pr\ctijk met zijn eteeds wisselende omstandigheden. Weersta aan de krachten, die streven naar goedkoop voedsel en die het op Uw welvaart hebben voorzien, door een sterke organisatie. En grond je recht op een goede prijs voor je product op kennis, kunde en wijs beleid. Deze opmerkelijke woorden sprak de heer Reiners-Volmer Woensdagmorgen in zaal Igesz tijdens de openbare les en diplo ma uitreiking aan 28 geslaagden van de Rykslandbouw winter - school. Hii voerde het woord na mens de heer H. K. Koster, voor zitter van de Commissie van Toezicht, die 39 maal in succes sie de diploma's heeft uitgereikt, en nu uitgerekend de keer dat hij zijn „jubileum" zou vieren, verstek moest laten gaan we gens ziekte, De heer Reiners-Volmer felici teerde de geslaagden en hun LESUREN TAVENO Men verzocht ons opname van het volgende: Vrijdag 11 April is er geen gym vanwege Goede Vrijdag. Hier volgt een volledige lijst van de lesuren, die sinds 1 April enige veranderingen onderging. Maandag: 89 u. Dames Rhythmisch 910 u. Dames Rhythmisch Woensdag: 2.30—3.30 u. jongens 4—7 jaar 3.304.30 u. meisjes 89 jaar 4.305.30 u. meisjes 9—-10 jaar 5.306.30 u. meisjes 1011 jaar 6.307.30 meisjes 11-—13 jaar 78 u. meisjes 13—-14 jaar 89 u. Dames 3e graad 910 u. Dames le en 2e gr. Vrijdag: 4.30—5.30 u, jongens 7—10 jaar 5.30.6.30 u. meisjes 12—14 jaar 6.307.30 u. jongens 1014 jaar 7.308.30 u. meisjes 14—16 jaar 8.3010 u. Heren Zaterdag: 34 u. meisjes 4—7 jaar 45 u. meisjes 7—8 jaar Met fiets te water ALKMAAR Gisteravond om streeks tien over zes reed een 8-jarig meisje van de familie K. op de Laat, na een ongelukkige manoeuvre met fiets en al in het water van de Lindengracht. Op haar hulpgeroep snelde de heer J. Koopman vanuit zijn wo ning toe en sprong onmiddellijk gekleed te water. Even later kon hij het drenkelingetje overreiken aan toegesnelde buren. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Theo- dorus J„ ?.v. H. van der Meulen en G. Duin; Johanna M., d.v. F. Schouten -en J. Wal; Cornelia F. Z,v. N. C- Hejjnjs en H. de Boer. Overleden: Theodorus Bijman, 87 jr., wednr. van A. Roskam. KLAKKELOOS EN STUNTELIG Gisterenmiddag moesten twee automobilisten voor de Arron dissementsrechtbank te Alkmaar, gepraesi'deerd door Mr. J, Krabbe verschijnen. De eerste, uit Be verwijk, had op 27 Mei van het vórige jaar verzuimd voorrang te geven aan een, v-oor hem van rechts komende auto, terwijl hij met zijn luxe wager» de Zeeweg in Castricum overstak. Hij deed dit met ingetrapte k-oppeling en kon niet snel genoeg optrekken, toen de andere auto, d-ie tegen de zijne opgereden was, ter plaatse verscheen. De Officier noemde dit een staaltje van stuntelig rijden en eiste f75. subs. 25 dagen. Een zelfde soort zaak diende ook tegen de automobilist uit Wervershoof, die zomaar klak keloos, zoals <le Officier van Justitie het uitdrukte, er» ook zonder voorrang te verlenen aan een van reehtskomend'p perso nenwagen, van de Bo-beldiik af die grote verkeersweg Afsluitdijk- Amsterdam opreed, en daar met die andere in botsing kwam. De Officier eiste een boete van f25'0,subs. 60 dagen. Uitspraak in beide zaken Dinsdag 22 April. (Advertentie) ouders, maar complimenteerde vooral ook do docenten van de school die bun ijveren met een prachtig succes bekroond zien. Voorts wekte hii de jongens op om de hier verworven kennis niet te verwaarlozen, doch in tegendeel dagelijks aan een ver dere ontwikkeling voort te bou wer», gedachtig de gulden rege len „Volhardt in uwen braven loop: volharding is voor zweet te koop". De beste leerling van de school, P. Vries uit Barsinger horn, had een bijzondere hulde in ontvangst te nemen. Openbare les Voordat echter de diploma's werden uitgereikt, moesten de candidaten publiekelijk een proeve van hun bekwaamheid afleggen middels een openbare les, Ir. van Beneden ondervroeg hen omtrent het werktuigen- vraagstuk en dierenarts de Boer over de gezondheidsleer. Mochten er bii die werktuigen diverse lastige klippen te om zeilen zijn, wegenis de sterke va- riatig in de tegenwoordige typen cultivatoren, eggen, ploegen, kunstmest-, zaaimachine's e.d„ het gezondheidsvraagstuk is heel wat moeilijker en letterlijk be zaaid met allerlei voetangels en klemmen. Maar de jongens die reeds 5 dagen met examens ge plaagd waren, sloegen zich ook hier heel goed doorheen. De heer Kaan, voorzitter van de Bond van Oudleerlingen van de winterscholen te Schagen en Alkmaar, kwam zijn vereniging aanbevelen, niet in het minst v-oor de jongens die straks als emigranten overzee een toe komst gaan opbouwen. De heer Rademaker bracht na mens alle ouders dank aan het lerarencorps voor hun voortref felijke leiding er» de tact waar mede de zeer goede verhouding tussen leraren en leerlingen is bewerkstelligd. Dat het wekelijkse „debatuur" goede vruchten begint af te wer pen, bewees de keurige speech van leerling Bakker. Deze dank te de RLWS-staf voor de goede zorgen gedurende twee winter halfjaren. Maar zijn kornuiten bond hii met klem op het hart, dat de komende practiik beslist véél belangrijker is dan de ver worven schoolse kennis. Ir. Rinsema directeur van d'e Landbouwschool schetste de grote verandering ten goede die d-e jongens gedurende de afge lopen twee jaren hebben onder gaan, en hii meende, dat voora) het dagelijks contact met jon gens uit alle windstreken bij zonder nuttig is geweest. „Met deze klas hebben we goed ge werkt. .We staan nu tegenover elkaar als goede vrienden. Maar als vriend geef ik dp vrienden de goede raad: van je vak weet je nooit genoeg. Er zijn ontwik- kelingsmogeljikheden te over Gebruik die en blijf ze gebrui ken, opdat d« offers die ie ouders zich voor je hebben moe ten getroosten, niet voor niets zijn geweest". De geslaagden aan wie nu het diploma werd uitgereikt zijn: P. Vries, Barsingerhorn, J. C. Kui per, Veenhuizen L. Koning, Oostwoud, A. Appel. Veentoui zen, E. v. d. Outenaar, Lutjewin kei. (deze heeft het bestaan om in één halfjaar het diploma te halen), E. Kooistra, Slootdorp. C. v. d. Oord Barsingerhorn, C Bakker, Wieringerwaard, R. de Jong, Haringhuizen, E. N. Vlieg, Slootdorp, K. Hondius, West- zaan, H. P. Bruin, Waarland K. Bakker, Middenmeer, H. Flens De Coeksdorp. J. A. Wit, Nieu we Niedorp. J. Ridder. Midden- meer H. Woudstra, Slootdorp, W, N. Kramer. Burgerbrug, N. C, v. Rozelaar, Nw. Niedorp, G Rademaker, Wieringerwerf. J, J Huijberts, Schagen, A. Wonder, Wieringerwaard D. Speets, Valkoog, J. C. Vijzelaar, Hoog woud, j. Smid, Sloofdoro, Z, v. d. Weerd, Wieringerwerf, W. J. Schoorl. Barsingerhorn en E. ICooij. Wieringerwaard. Afgewe zen 5 candidaten. Bevorderd van de lpte nagr d'e 2de klasse: J. Baken 't Zand, S. Boermans, Purmerend, S, Borst. E. G. Kooij, Wieringerwaard, N, C, Bruin en J. Jimmink. Scha- Eferbvus, D. Burger. Moerbeek, W. Dieleman Middenmeer. M J. Druif- Berkmeer. J. Koedijk, Street, R. Kruyér, Tuitjehorn, J. H. Leyen, Anna Paulowna. F. Liefhebber. S. Miede-ma P J, Postma en H. de Roo. Slootdorp, C, Lont. Terdiek. J. G- Schuyt. St, Maartensbrug. P. C. Stins. Barsingerhorn en K. West.ra. Warm-enhulizen. Voorwaiard-rf ijk bevorderd 3 niet bevorderd 1. AdvertentieI GEURIG - ZACHT per Liter vanaf f 5.95 OUDORP Op 10 April a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar W. Hes Cz. en H. Hes Schoen in de echt verbonden zijn. Bruid en bruidegom zijn resp. 75 en 74 jaar. Ofschoon de leeftijd zich doet gelden en de man door een oogziekte wordt gekweld zijn ze nog kras en flink. Na hun huwelijk, te Obdam ge sloten, woonden zij eerst 3 maanden in bij de Vader van de Bruidegom, om daarna op de stille Achterweg te Sint-Pancras 'n eenvoudig huisje te betrekken. In dit huis woonden zij 10 jaar en daarna betrokken zij eén zelfde huisje naast het vorige, waar zij nu reeds 40 jaar in wonen. Van de acht dochters die 't echt paar heeft, hebben vier het kloos terleven verkozen, drie in de orde der Eerw. Zusters Ursulinnen te Bergen en een in de orde van de H. Franciscus Xaverius, die te Bergen (in Noorwegen) werkzaam is. Twee dochters zijn gehuwd en er zijn 18 kleinkinderen. Als land- en tuinarbeider heeft de bruidegom 't dagelijks brood voor zijn gezin ver diend. Dertig jaar heeft hij bij een werkgever gewerkt. Dat het niet altijd of eigenlijk nimmer weelde was, spreekt wel uit het feit, dat het loon van f 7.50 tot f 10.— be droeg. In de crisisjaren. toen in de tuinbouw weinig of geen werk te krijgen was, heeft hij verschillende perioden (gedurende 7 jaren) ge werkt in de werkverschaffing te Schoorl. Aangezien hij niet kon fietsen en Been rijwiel bezat, moest hij dagelijks de reis naar de Schoorlse duinen te voet maken. Hij liep dan ongeveer 3 uur en ging om 5 uur °P stap. Hij mocht, om dat hij zo lang moest lopen, een half uur later op het werk komen, en een half uur eerder vertrekken. Het loon bedroeg f 12 tot f 15 per week. Ondanks de zorgen, waaron der deze mensen geleefd hebben, leven zij opgewekt en hebben door de tegenwoordige ouderdomszorg een rustige oude dag. Een sterk ge loof heeft hen altijd de nodige kracht en steun verschaft. Het feit dat al hun k'inderen (ook de zuster uit Noorwegen) bij gelegenheid van het gouden feest tegenwoordig zuilen zijn, vervult hen met grote blijdschap. Aangezien 10 April op Witte Donderdag valt, wordt het feast ge vierd op 16 April a.s. Na de plechti ge H. Mis in de parochiekerk te Oudorp zal, wegens het ontbreken van ruimte thuis, die dag in Café Hes bij de spoorhalte worden door gebracht. Aan belangstelling zal 't wel niet ontbreken.,.. misschien zelfs te siiej on in elk geval veel sneller dan in vroeger tijden..-. Het is daarom raadzaam ons korte leven zo aangenaam mogelijk in te richten en aangezien wij in 't Hollandse klimaat een groot deel hier van binnenshuis doorbren gen, is een vriendelijke hui selijke sfeer van doorslagge vende betekenis. De ontwerpers van G-B behangsels hebben dit volle dig begrepen en ontwierpen voor 1952 een toonaangeven de collectie behangsels, die stuk voor stuk een vreugde voor het oog zijn. Deze fleurige behangselcollec- tie ligt bij elke goede schil der/behanger voor U gereed Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Petrus G. zv P. F. Pielaet en E. Schek- kerman: Geertje I. dv W. Moi en T. Tegel; Petrus J. M. zv J. Krom en A. S. M. Peperkamp; Lidwina M. dv P. J. Huiiben en R. M. Sprenger. Ondertrouwd: J. M. de Zwart en A. G. Roosloot. Gehuwd: G. Schokkeren J. W. Westenberg. Overleden: C. Roobeek 76 jaar. Inschrijving H.H.-WAARD. Voor uit breiding en verdere voorzienin gen ten behoeve van de Tuin bouwschool te H.H.-Waard Nrd. was Fa. C. Leegwater Verlaat H.H.-Waard de laagste inschrij ver. De jeugdige Hein Ponner, die toch bekend staat om zijn ferme eetlust, roerde zijn avondboter hammetjes die uitnodigend naast zijn bord stonden niet aan. maar zat stilletjes en een beetje pips naar zijn stelling te kijken. Dit was dan ook geen wonder, zijn positie was verre van rooskleurig. Donner had zich Nimzo-Indisch verdedigd, echter onbegrijpelijk genoeg een volko men louche variant gekozen. Kramer had dan ook weinig moeite een superieure stelling op te bouwen. Ook verder wist de Friese kampioen door subtiele manoeuvres een eindspel te ver krijgen, dat hem positieve winst kansen bood. De partij werd in zo goed als gewonnen stelling voor de Fries afgebroken, Dat er in deze tweede ronde van de strijd om de nationale schaaktitel hard gevochten is blijkt wel uit het feit, dat g«en der duels tot 'n beslissing kwam- Een wel zeer enerverend ge vecht leverden de Amsterdam- meirs van de Berg en van Schel- tinga. Het was een Sioliaanse verdediging met de z.g. pen-va- riant. Er werd buitengewoon fel gestreden. Van de Berg wist door fraai tactisch spel zijn tegenstan der voor grote problemen te plaat sen- Van Soheltinga kon niet voorkomen, dat zijn tegenstander zijn stelling binnendrong en een pion vee-meesterde. Ondanks een hevige tijdnood-scène behield v. d- Berg, die zich in deze partij van zijn beste zijde liet zien. de pion meer en heeft in de afgebro ken stelling goede winstmogeliik- li'6^3n Vinken had de afruil-itus. HM moest strijd leveren tcigen de Amsterdamse psycholoog Baren- dregt, doch verkoos een rustig spei door te slaan, wat er te slaan viel. Al spoedig ontstond 'n eind spel. waarin nog wel hard ge- SUCCESSEN VOOR NED. AMATEURS IN BELGIË Het klassement voor de beide „Printanières", de wegwedstrij den waarin jonge Belgische. Fran se en Neoerlandse amateurs hun krachten meten en waarvan de tweede, SeraingAineffe. zoals gemeld gewonnen werd door Kemplaire (B.) voor Waucomont (B), Lacroix (B) en Nolten (N(, ziet er als volgt uit: 1. Nolten (N) 20 pnt-; 2. Kem plaire (B) 17; 3. Ehlen (N) 15; 4. en 5- Lacroix (B) en wauco mont <B) 14 pnt.; 6. Digont (Fr.) 10; Catudal (Fr.) 8; 8- 9. en 10. van Schil (B); Mathieu (B) en Dingens (B) 6; 11- en 12. Ratoeux (B.) en Gelissen (N) Spunten. knokt werd, maar dat zeker op remise uit zal draaien. Ook de strijd tussen ir- van Steenis en Stumpers zal wel in remise eindigen- Het was een boeiend spel, waarin beide riva len handig manoéuvreerden, doch elkaar geen handbreed toegaven Cortlever, die in de eerste ron de een nul moest incasseren, te gen «F- Max Eauwe die van daag vrij was kon tegen Bouw meester maar niet op dreef ko men, Volkomen tegen zijn natuur verloor hij zijn geduld en daar door tevens een pion. Ook deze partij werd afgebroken in 'n stel ling, waarin Bouwmeester nog steeds een pion voorstaat. VERVROEGING OPRUIMINGSTERMIJN Tengevolge van het feit. dat 15 Juli dit jaar op een Dinsdag valt, welke dag minder geschikt is als aanvangsdatum voor de halfjaar lijkse opruiming, js bii besluit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, gevestigd te Alk maar, voor het gebied van deze kamer voor het jaar 1952 de ter mijn waarin de halfjaarlijkse op ruiming mag worden gehouden bepaald van Zaterdag 12 Jul: t.e.m- Maandag 11 Augustus d.a.v. MARKT PURMEREND Men kan niet zeggen, dat we aan de aanvoer van de vette koeien konden zien dat we de Paasmarkt hadden; wel waren er enkele prima dieren, maar niets buitengewoons. De handel in de vette koeien was heel kalm; de prijzen waren hoog. Op de gelde markt was een groot aanbod; bli een kalme gang waren ook daar de prüzen heel hoog: de beste kwamen dan ook flink boven de notering. Voor de verse melk koeien was wel animo, maar de steeds oplopende prijzen belem meren de vlugge verkoop. De gang in de graskalveren was al heel kalm, maar de nuchtere kal veren. vooral de zware, waren voor de slacht goed gezocht. Met de lichtere soorten was het min der goed. Ook de fokkers waren weer goed gezocht. Op de scha- penmarkt 'n kalme handel, of schoon de prijzen vrü vast blij ven. Er waren ook enkelelam meren. maar de animo niet groot, de prijzen waren overigens vri goed. De vette varkensmark zette in de vroegte wat beter in, terwijl de prijzen iets hoger wa ren: toen het aanbod iets aan hield. zakten de prijzen weer in. De biggen begon vrij vlug met iets hogere pruzen, maar later op de dag, toen de aanvoer aanhield, werd net wel wat stiller. De pluimveemarkt was veel drukker wat het aanbod betreft, hoewel er een kalme gang was, voor de konijntjes was de vraag wel iets beter. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: MEER WIND Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien en in de nacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen matige tof krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid Aanhoudend zachter. 19 10 April zon op 5.55, onder .29* maan op 20.11. onder 5.31. (Advertentie) Muziek van J. S. BACH Toccata en Fuga voor orgel f 6,25 Fuga en koraalpreluden „Christ lag in Todes- banden", door het Phi ladelphia Orkest o.l.v. olv Leopold Stokovsky f 7.75 Bist du bei mir en Ich halte treulich still, door Jo Vincent ro.b.v. cello en clavecimbel f 4.80 Ook alle platen van frag menten uit de Mattheus Pas sion ieder afzonderlijk ver krijgbaar. GRAMOFOONPLATEN Langestraat 77 Tel. 2626 Koningin Juliana heeft tijdens het diner, dat de leden van de Veiligheidsraad werd aangeboden in de Colony Club te New York een lang gesprek gevoerd met de Sowjetrussisehe vertegen woordiger in d-e Veiligheidsraad. Ma ijk. Na afloop van het diner zei Malik: „De Nederlandse Koningin is een erg gevoelige en erg aar dige vrouw". Voorts sprak de Koningin lange tijd met de Indonesische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad. Palar. W ARMHUI ZEN 9000 kg ge le kool 17,30—18,60; 25.000 kg PURMEREND, 8 April 5000 kipeieren 12,50—13,50; 3500 een- uerieieren 10; 200 kievitseieren 35—40; 224 vette koeien 2,30— 3,25 kalm; 642 gelde koeien 585— 775 stug duur: 215 melkkoeien 675—1075 matig; 32 s-tieren 675— 1650 goed; 11 graskalveren 280— 360 kalm; 1437 vette kalveren 150 —220 stug; nuchtere kalveren v.d. Slacht 30—90; goed; fokk. 65-135 vlug; 182 vette varkens voor de slacht 1,882,10 begin goed. af loop stugger; 1035 magere var kens 36—90; biggen 34—54 en 56 80; 409 schapen (weiderij) 95— 140;; fokkerij 165—200 kalm; lam meren 60—85 goed; 76 bokken en geiten 1070 vlug; 42 paarden 675—1050 matig; 16 fokzeugen 325450 kalm; Totaal 4342 stuks; 2900 oude kippen en hanen )wit en rood) 22,25; 500 (blauw) 2,20—2.35; 450 jonge hanen )bl.) 5,20—J,70; 600 jonge hanen (wit en rood) 2,25—2,60; 200 eenden 1,502; 600 konijnen 1,259, LANGEDIJK -1450 kg witlof I 50,50—52; II 36,10—42,50. NOORD-SCHARWOUDE 1500 kg rode kool 24,70; 28.000 kg witte kool 17.40—13,30: 570 kg witlof I 56; Ib 54; 2 51—57; 3 46—48; stek 36—42- AVENHORN. 8 April 1300 kg rode kool I 31—38,30; 1300 kg gele kool 8,30—21,80: 10.000 kg uien grof 41,1041,80; gew- 40,20 —42,20; Lange bieten I 25,80 26,10;; II 16,70; modjo 18.80; 5100 kg witlof 57-64; II 52—60; III 42 —49; II 37,70—40,70; III 38—40,90 IV 26,70; afw. 7,90—27,40. MEDEMRLIK, 8 APRIL 2780 kg uien grof 38,10; middel 40.30; driei 28,10; stak 12,90—23; 1945 kg witlof I 52—59; II 49—53 III 36—45; bieten B 17; C 5,90; modjo 19,10 witte kool afw. 8; stekpeen 11,9013,90; Alpha 8,30 (Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2