SAN FRANCISCO stad gebouwd op 21 heuvelen aan Stille Oceaan Er zijn rustiger luchtvemrders dan een gezelschap stieren s Financiën en Economie HET WONDER der liefde Waar Oost en West elkaar ontmoeten In afwachting van bezoek van het Koninklijk Paar RADIO Creaties van Duynstee' In de „vliegende stal" mee van Schiphol naar Milaan Oproep voor kanker bestrijding Scheepsberichten tr IDEALE LUIERS PI K FLANEL, H YD R O PH IEL, ONDERLEGGER5. DE BEURS door Otto Bührs WOENSDAG 9 APRIL 1952 San Francisco, dat reeds met spanning het bezoek van H.M. Koningin Juliana op 18 en 19 April tegemoet ziet, is het belang rijkste financiële en culturele centrum aan de Amerikaanse westkust en de stad zou daarom terecht het New York van het Verre Westen genoemd kunnen worden. Zij ligt op de noorde lijke punt van een langgerekt schiereiland, waarvan de weste lijke oever bespoeld wordt door de golven van de Stille Oceaan en de oostkust grenst aan een diepe brede baai. De toegang tot deze wijde inham wordt geheel beheerst door de beroemde Golden Gate Bridge, die een doorvaartbreedte van meer dan 1260 meter heeft en daarmee de grootste hangbrug ter wereld is. te danken, want al spoedig arri veerden over land en over zee talloze pioniers en immigranten, die binnen korte tijd met goud- zoeken een vermogen hoopten bijeen te garen. De bevolking nam zienderogen toe en omstreeks 1851 telde de uit haar landalijke dommel opgeschrikte nederzet ting reeds mear dan 25.000 inwo ners. De winkelstand deed goede zaken en zslfs toen 't eerste en thousiasme van de goudzoekers geluwd was, doordat het kostbare metaal in de meeste gevaren on vindbaar bleak, bleef de stad zich uitbreiden tengevolge van de be volkingsaanwas veroorzaakt door de vele teleurgestelde avonturiers die zich in San Franciseo vestig den en daar emplooi zochten toen bleek dat zelfs in Caüfornië de „nuggets" niet voor het opschep pen lagen- De stedebouwkundigen hebben het in San Francisco niet gemak kelijk gehad want de 21 heuvels, die de ouda stadskern omgaven, stelden hen bij de aanleg van ■nieuwe wijken voor grote proble men. In sommige delen van de stad ziat men nog „ka'beltrams" die door middel van ondergrondse De naam van deze brug, dia nog aan de „gold-rush" van 1949 herinnert, is zeer wel gekozen, want San Francisco is inderdaad «en „Gouden poort", waar Oost en West elkaar ontmoeten- Het scheepvaartverkeer in de baai van San Franciseo is bijzon der druk. w^t voornamelijk moet worden toegeschreven aan de intensieve handel op India, China Ceylon en de eilanden in de Stil le Oceaan. Dagelijk worden enor me hoeveelheden citrusvruchten en voedselproducten, petroleum en ertsen, apparaten en machi nerieën naar alle delen van de wereld verscheept. Gemengde bevolking.' Doordat de stad zulke nauwe betrekkingen onderhoudt met het Verre Oosten heeft San Francis eo een zeer gemengde bevol king. Zo is er bijvoorbeeld een aparte. Chinezen-wijk met een eigen telefooncentrale en in het adresboek komt men de meest fantastische namen tegen. Ook die godshuizen spreken een duidelij ke taal- Men vindt in San Fran- sico Arabische moskeëen, Boed dhistische tempels en „gewone" kerken broederlijk in eén wijk verenigd en zo men ook hierdoor niet overtuigd mocht zijn van 't cosmopolitische karakter van de stad, dan bestuderei men in de talloze restaurants eens de spijs kaarten waarop de meest myste rieuze gerechten vermeld staan. Eens 'n kleine nederzetting Het tegenwoordige San Fran cisco is gegroeid uit 'n kleine ne derzetting, die tussen 1759 en 1775 door Spaanse ontdekkingsreizi gers gesticht moet zijn. Deze han delspost heette oorspronkelijk Verba Buona, Goed Gras, vanwe ge de vele grazige weiden die men overal in de omtrek aantrof. La ter werd het gehucht herdoopt in San Franciseo door een zekere Junipero Serra, een Franciscaan se missionaris, die er 'n zendings kerkje bouwde. In 1848 toen de Mexicaanse re- ■gering Caüfornië aan de Verenig de Staten afstond, woonden er in San Franciseo slechts 800 mensen en dit povere aantal liep zelfs nog terug toen er korte tijd later in het dal van de Sacramento goud fevonden werd. Toch heeft San rancisco zijn opkomst voor een niet-gering deel aan de gold-rush PROGRAMMA/ DONDERDAG 10 APRIL 1952 HILVERSUM I, 402 m, 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Overdenking; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu- Ziek; 8.25 Hoogmis; 9.45 Gramo foonmuziek; 9-55 Waterstanden; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Idem 12.301233 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.30 Viool en piano; 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbelle zing 16.30 Vocaal kwartet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoon muziek; 17.40 „Een praetje van Aerie Bombaerie", causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Gemengd koor en soliste; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gramofoonmuziek; 19.05 „Levens vragen. van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.20 Radio Philharmonisch orkest en solisten; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Passie en Pa sen". cantate (le deel); 20.40 Gra mofoonmuziek; 21.10 Buitenlands overzicht; 21.30 „Passionsbericht des Matthaus", oratorium; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws 8.15 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.25 Voor de huisvrouw 9.30 Gramofoonmuziek; 10.35 Vragenbeantwoording; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Amuse mentsmuziek; 12.00 Voordracht; 12.10 Pianospel; 12.55 „In 't spion netje"; 12.30 Land- en tuinbouw- mededeüngen; 12.33 Gramofoonmu ziek; 12.50 Financieel weekover zicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen en gramofoonmuziek 13.30 Musette orkest; 14.00 „De Familie Malinden". hoorspel; 14.45 Gramo foonmuziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf' 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: „De landbouwplannen voor Suriname"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen 18.30 Dans muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Avro-allerlei; 19.10 Nieuws van de Koninklijke Marine; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkestconcert; 20.35 „De vrouw in Gezin, Maatschappij en Staat", causerie; 20.45 „Matthaus Passion", oratorium (2e deel); 22.30 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actuaüteiten; 23.3024.00 Gramo foonmuziek. VAN 5 VOORAANSTAANDE NEDERLANDERS Vijf vooraanstaande Nederlan ders, ir. J. W. Albarda, mr. J. R. H. van Schaik en mr. W. F. Schok- kii«ï, allen leden van de Raad van State, alsniede mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, hebben hun hand tekening gezet onder een oproep van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wil- helminafonds voor de kanker bestrijding, die dezer dagen per circulaire aan 275.000 landgeno ten zal worden verzonden. „In ons land is sinds enige tijd de algemene mobilisatie afgekon digd m de strijd tegen de kanker" zo staat in de oproep vermeld. „Elk jaar overlijden er alleen in Nederland reeds ongeveer 14.000 mensen aan deze ziekte. Dit be tekent, dat er elke drie kwartier een kankerlijder sterft." Na de mededeling, dat begin nende kanker veelal kan worden genezen en dat de niet-deskundige zich moeilijk kan voorstellen, welke enorme sommen zowel voor wetenschappelijk onderzoek als voor genezing met een in tensieve kankerbestrijding zijn gemoeid, doen de samenstellers van de circulaire een beroep op de lezer toe te treden als lid van het Koningin Wilhelminafonds. EMICRATIEDIENST DER K.A.B. Van de zijde van de Utrechtse Diocesane Emigratied'ienst der KAB verzoekt men ons het vol gende mede te deiien: De grote belangstelling van d'e zijde van de KAB-leden eji onge organiseerden voor de emigratie- dienst der KAB wordt zo groot, dat maatregelen moeten worden genomen ten aanzien van de be zoeken die aspirant-emigranten brengen aan het bureau van deze dienst. Gegadigden kunnen voor taan slechts te woord worden ge staan, indien zij zich. eerst schrif telijk, hatzij rechtstreeks, hetzij via de betrokken distïictsbestuur- der der KAB hebben aangemeld. Zij krijgen daarna een informa tief ormuliar toegezonden met de mededeling wanneer zij een ge sprek kunnen hebben met de leiding van de emigratiedienst. De ia verstrekken informaties zijn meestal zo omvangrijk, dat met een dergelijk bezoek meer dere uren zijn gemoeid. Slechts door op deze wijze teiwerk te gaan, kan worden voorkomen, dat er achterstand ontstaat in de be handeling en dat men een ver geefs bezoek brengt, wat temeer te betreuren is, als daardoor werkverzuim- ontstaat. Naar wij verder varnemen is een regeling in voorbereiding, waardoor binnen afzienbare tijd, regelmatig gelegenheid zal wor den geboden zich voor eerste aan melding en voor het verkrijgen van de «erste informaties betref fende emigratie o.a. aan te melden in Leeuwarden, Sneek, Zwolle, Emmen en Groningen. Raeds thans kan men zich, be halve rechtstreeks aan het kan toor Biltstraat 190 Utrecht, ook wenden tot de districtsbestuurder der KAB. Voor de drie Noordelij ke Provincies is dit adres; Ooster- weg 100 Groningen- Arendskerk 7 v. Hongkong; Bantam 7 v. Singapore; Kedoe 9 20.00 te Hoek v. Holl. verw.; Leerdam 7 te Antwerpen; Nieuw Amsterdam 7 v. New York/ R'dam; Overijsel 7 22.30 te Ant werpen; Rijndam 11 Southamp ton verw.; Diemerdijk p. 7 Mona eil./le Havre: Hector Levant/ A'dam 8 te R.'dam; Hera 7 v. Cristobal/Curacao; Kedoe p. 8 Ouessant; Edam p. 7 Wight: Langkoeas p. 7 Kp Guardafui/ Port Said; Manoeran 7 v. Bitung nr Makassar; Mapia v. v. South ampton nr GenuaOranje 7 v. Port Said nr Southampton; Prins Willem 5 p. 7 Scillys/Quebec; Sumatra 7 te BalikpapanTeucer 7 v. Belawan nr Colombo. kabels de verschillende heuvels worden opgetrokken. De bekend ste heuvels zijn de .Telegraph Hill' d'ie vroeger als seinpost diende, de „Russian Hill", waar indertijd veel Russische zeelieden begra ven werden, en de „Nob Hill", waar eenmaal de marmeren droompaleizen van „gearriveerde" goudzoekers stonden, die echter allang plaats hebben gemaakt voor torenhoge hotels en flats. Eén van de meest tragische ge beurtenissen uit de geschiedenis van San Franciseo was de aardbe ving, die op 18 April 1906 't groot ste deel van de stad in een puin hoop veranderde. 500 mensen ver loren bij deze natuurramp het leven en de schade werd destijds op ongeveer 300.0000.000 geschat San Franciseo is tegenwoordig de belangrijkste handelsstad aan de kust van de Stille Oceaan, De stad vormt het eindpunt van tal loze spoor- en luchtvaartlijnen en vanuit de haven vertrekken schepen naar alle windstreken. Er zijn in San Franciseo ver scheidene grote banken gevestigd en een groot deel van de industrie in het Verre Westen wordt dan ook vanuit San Francisco gefi nancierd. Zij die menen dat eir in een dergelijke handelsstad wel geen plaats zal zijn voor de Muzen, vergissen zich deerlijk. Er bestaat in San Franciseo juist een zeer grote belangstelling voor culturele aangelegenheden en toneelvoor stellingen en concerten trekken steeds een duizendkoppig publiek terwijl ook de musea niet over ge brek aan belangstelling te klagen hebben. VERENIGINGEN VAN HOGER PERSONEEL De drie besturen van de Ka tholieke Vereniging, de Neder landse Ckristeliike Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Hoger Personeel hebben, teneinde te geraken tot een zeer nauwe samenwerking, besloten tot de oprichting van de raad van verenigingen van hoger ner- soneel. Deze raad zal worden gevormd uit afgevaardigden van ,de be sturen der drie organisaties, met het doel namens deze organisa ties op te treden in alle kwesties waarbij de drie verenigingen ge lijkelijk zijn betrokken.*Speciaal zal de raad de drie verenigingen vertegenwoordigen, waar het be treft htm verhouding tot de sociaal-economische raad en de andere organen en organisaties, ■diie betrokken zijn bij de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. HET EREFONDS VOOR OUD-VERPLEEGSTERS Het ,-Erefonds voor oud-ver- pleegsters" dat zich in een steeds grotere belangstelling van het Nederlandse volk mag ver heugen, groeit nog gestadig. Er komen op het secretai-iaat (We teringschans 86 te Amsterdam, postgiro 3650) nog steeds kleine en grote bedragen binnen, zodat het fonds thans ruim f 50.000 ■groot is. De oproep welke het werkco mité tot het Nederlandse be drijfsleven richtte is niet tever geefs geweest. Vele werkgevers en werknemers werken thans samen voor het „Erefonds". Soldaat stal geld uit poststukken Het Hoog Militair Gerechts hof heeft gistermorgen arrest gewezen in de zaak tegen de soldaat Z. J. A. uit Amsterdam, die in hét tijdvak van Juli tot November 1949 bij die veldpost te Amsterdam uit poststukken 1500 gulden zou hebben geno men. De Krijgsraad te Velde West veroordeelde A. voor dit feit tot 2 jaar gevangenisstraf en ont slag uit de müitaire dienst. Het Hoog Miütair Gerechtshof bevestigde dit vonnis. Voorraad bewaarkoo! De voorraad bewaarkool aan de veilingen te Langedijk en omgeving zal spoedig geruimd zijn. De voorraad was in het be gin van deze week: rode kool 125 wagons, gele kool 75 wa gons en witte kool 150 wagons. Het is niet onmogelijk dat de aanvoer voor Pasen al zal zijn afgelopen. De gehele afzet geeft een gun stig beeldvooral over de laatste weken. Het koude weer heeft hier veel invloed op gehad. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur; Uw artikel onder bovenvermeld opschrift, zal vele lezers hebben ontstemd, wegens de liefdeloze w;ize, waarmede U een geloofs genoot, die een mening verkon digt, die van de Uwe afwijkt, tracht af te maken. 1) De verkiezingen zijn nog ver verwijderd en nu reeds is de po litieke hartstocht bij U dusdanig opgelaaid, dat U eén tegenstan der met woorden als „politieke brandstichter enz." te lijf gaat en tracht U deze als een soort stie keme onderkruiper 2) te brand merken. „Und bist du nicht willig, so brauch ich Gewalt". Daarbij voert U de verwachting en de vrees daarvoor, dat de KVP bij de komende verkiezin gen een groot aantal stemmen zal verliezen, dat U over het hoofd ziet, dat U de apostolische zen ding, die U Prof. Duynstee ver wijt, zelf overneemt en tracht U de lezers in geweten te binden op de KVP te stemmen. 3) Ik herinner mij dat bij de vori ge verkiezingen het geweten ook meerdere malen het onderwerp van discussies in de katholieke bladen is geweest, maar dat de gangbare mening was dat een atholiek volgens zijn geweten zelfs op de PvdA mocht stemmen. In ieder geval is er nooit een Bisschoppelijk gebod geweest. Ware dit wel het géval geweest, dan zou het voor de katholieken weinig zin meer hebben zich een eigen mening over de politiek en over het doen en laten van de KVP te vormen. 4) In ieder geval schijnt deze zo genaamde gewetensplicht onbe kend te zijn geweest aan een, van de meest invloedrijke leden van de KVP, nam. de heer de Bruijn, die heeft gedreigd om, indien een zogenaamde zwaai naar rechts zou worden genomen, met zijn arbeiders uit de partij te tre den. 5) U kunt niet verwachten, Mijn heer de Redacteur, dat de mid denklasse, die gedurende' de laat ste Regeringsperiode in alle op zichten het kind van de rekening is geweest en die in economisch opzicht met vernietiging wordt bedreigd, er zonder meer aan zal medewerken, haar eigen graf te graven 6). Uw verklaring dat de politiek in de fractie eenstemmig is gevoerd is overigens verhelde rend, daar hieruit blijkt dat er geen leden van de fractie zijn ge weest die op forse wijze de be langen van de middenklasse heb ben verdedigd. Ware dit wel het geval geweest, dan zou immers niet langer van eenstemmigheid kunnen worden gesproken. 7) Prof. Duijnstee, die zonder twijfel de spreekbuis is voor dui zenden katholieke stemgerechtig den, eist thans een verklaring welke politiek in de volgende pe riode gevoerd zal worden. 8) De verklaringen, die tot heden in dit opzicht zijn gegeven, zijn name lijk zo duister, dat niemand er houvast aan heeft. Het is toch re delijk dat de kiezers, die weldra hun stem moeten uitbrengen ver langen te weten waar zij aan toe zijn. Hoe zal b.v. de houding zijn ten opzichte van de kwesties „hu ren en pachten", welke aangele genheden van zo buitengewoon groot belang zijn in ons econo misch bestel en het woningpro bleem. 9) ALKMAAR, 4-April, 1952. A. C. SCHOUTEN NOTEN VAN DE REDACTIE 1) Tegen deze ongegronde en ongemotiveerde beschuldiging protesteren wij met klem. De in zender mist volkomen het recht, iets dergelijks te beweren. 2) Men kan het wel mooi wil len versieren, maar moet ons geen woorden in de mond leggen, die wij niet gebruikt hebben. Wat wij wel geschreven hebben, handha ven wij woord voor woord. 3) Wij verwachten noch vrezen, dat de K.V.P. een groot aantal stemmen zal verliezen. Hoewel een katholiek blad beslist een apostolische zending heeft, willen wij deze niet zonder meer uit strekken tot de practische poli tiek. Wij binden echter niets, hebben alleen aangehaald wat anderen, die de volkomen zending wel hebben, zeiden of schreven. 4) Verder is et 'n misverstand in het spel. Een bisschoppelijke uit spraak of een verbod of gebod neemt de vrijheid niet weg, om (Van onze verslaggever) Drie dagen lang had een snijdende sneeuwstorm, die over ge heel Europa woedde, het luchtverkeer grotendeels stilgelegd. Ook het vliegtuig van de Silver City Company dat door de Nederlandse luchtvrachtvaartmaatschappij Blue Air gecharterd was voor het vervoer van 52 van de beste Nederlandse stieren naar Italië, stond vleugellam in een 2 meter dikke sneeuwlaag op het vliegveld Lim in Engeland, en durfde de sprong niet wagen. Dinsdagmiddag klaarde de lucht op. De vliegende stal arriveerde op' Schiphol. Het stieren transport kon na 3 dagen vertraging weer een aanvang nemen. Op uitnodi ging van Blue Air sloeg Uw ver slaggever de gedragingen van d'e stieren tijdens de vlucht gade. De beesten kwamen uit de quaran- een eigexx oordeel te hebben over het beleid van de K.V.P. Alleen wezen de Bisschoppen er op, dat men, terwille van andere grote belangen en daar horen wij de inzender nooit over zijn eigen mening over politieke ver schillen niet de doorslag mag la ten geven. En dan nog blijft waar, dat een afwijkend stand punt van de katholieken pas ver antwoord is, als vaststaat, dat de betrokkenen in staat zijn, dat eigen oordeel te geven en dat oordeel gaat over belangrijke za ken. 5) En dat zegt iemand, die an deren verwijt, liefdeloos te zijn! De heer de Bruyn zal gedacht hebben, waarom mag ik niet, wat vroeger notaris Swane, notaris van Cranenburg en later de heer Weiter wel mogen? 6) Dit is nu weer zo mateloos overdreven, gelijk het mensen uit Duynstee-kringen betaamt. De middengroepen hebben het zeker moeilijk, als gevolg van de om standigheden, en er worden nu langs allerlei wegen en middelen maatregelen beraamd, om het verstoorde overwicht te herstel len, zoals voorheen, toen de zgn. mindere klasse het nog veel moeilijker, ja zelfs veelal onmens waardig had, ook maatregelen genomen zijn tot verbetering. Wij hopen vurig, dat de ontwikkeüng- tot-herstel voor de middenklasse niet zo veel tijd zal vergen. Ove rigens graven de midden-groepen hun eigen graf, zelfs „zonder meer", wanneer zij er toe mede werken, dat de K.V.P. verzwakt uit de stembusstrijd te voorschijn zou komen. 7) Zou het niet kunnen zijn, dat die eenstemmigheid een ge volg was van het feit, dat men zich in bepaalde gevallen liet overtuigen, dat het zo moest en niet ander-s, nadat men de ver schillende tegenstrijdige belangen tegen elkaar had ofgewogen? 8) Prof. Duynstee heeft niet méér te eisen, dan „uit de verkla ring inzake de overeenstemming voortvloeit". Welke politiek in de volgende periode gevoerd zal worden, staat in het algemeen in het program, aan de samenstel ling waarvan mensen, die tot de groep-Steenberghe behoren, heb ben meegewerkt. De kiezer kan niet meer verlangen, De Partij kan echter verlangen, dat men de fractie zo sterk mogelijk maakt; hoe sterker de fractie, hoe groter de kans op integrale uitvoering van het program. 9) Hier komt de aap van het pure eigenbelang weer uit de mouw. De politiek v.d. KVP om vat nog wel iets meer dan mate riële belangen, al ontkennen wij de betekenis van een goede finan- ciëel-economische politiek na tuurlijk niet. Maar dat hangt of hing niet in de eerste plaats van binnenlandse factoren af. Zonder buitenlandse hulp (Marshall e.d.) zou ons economisch bestel nu geen knip voor de neus waard ge weest zijn - Redactie. tainestallen Hoorn en Hoek van Holland. Stieren in de lucht- Het moet voor de stieren een vreemde gewaarwording zijn ge weekt toen zij door de geweldige bek van de reuzenvogel werden opgeslokt. Met rollende ogen, angstig gebrul en woest getrappel gaven zij van hun gemoedsstem ming blijk. Het vliegtuig stond te trillen onder het geweld van de logge lichamen van de stieren die zich geheel vrij in de romp van het toestel konden bewegen. De heet- de Ruiter die voot de Nederlandse veefokkers geen onbekende is en reeds enige dui zenden transporten naar het bui tenland hecht geleid had zijn handen vol om de beesten in be dwang te houden- Toen echter 't toestel zich los maakte van de aarde, werden da stieren plotse ling rustig. Wanneer- zij echter in hun angst alle aan één kant waren gaan staan, dan was 't vliegtuig naar de piloot ons vertelde zeker gekanteld en de ramp was niet te overzien geweest. Ons le ven hing af van de gedragingen der stieren, maar juist door het feit dat zij in hun bewegingen niet belemmerd werden door ket tingen en touwen hieilden zii zich kalm. .Even voor Lyon kwamen we te:-echt in een storm, 't Vlieg tuig begon hevig te deinen. De stieren warden zeer onrustig. De heer de Ruiter, zich lénig voortbewegend over de brede ruggen, wist met stokslagen een complete opstand te voorkomen. De tussenlanding in Lyon be vrijdde hem uit eqn netelige posi- ti«. Het weerbericht voor Zwit serland luidde gunstig en de pi loot besloot de kortste maar ge vaarlijke route over het gebied van de Alpen te nemen, 't Vüeg- tuig steeg tot 5000 meter hoogte. Diep beneden ons staken de Al- pen-toppen als scherpe riffen door het wolkendek. De stiqren stonden doodstil, verstramd door de ijzige kou: 30 graden onder nul. De vlucht ver liep daardoor zeer rustig en na 'n reis van zes uren landdo de vlie gende stal 'behouden op 't vlieg veld Malpensa bij Milaan, waar de stieren na een laatste keu ring door Dr. Previdi, die de transactie in Italië leidde in de ruime stallen van de Italiaanse graaf een prachtig onderdak von den in hun nieuwe vaderland. Experiment gelukt. De 52 stierpn hebben nu alle 't trieste Nederlandse klimaat ver wisseld voor het warme Italië. Een -gewaagd experiment is ge lukt. Tnr gelegenheid hiervan werd een diner aangeboden waar dr. Previdi (econoom) dr. Berettj (veearts) en de heer Bakker (di recteur N-V. Vaeexport) aanzaten Tijdens dit diner sprak dr. Pre vidi met grote waardering over het Nederlandse product en hoop te dat er nog vele dergelijke zendingen zouden volgen. Advertentie) J)Wj PRODUCT Carp's Garenfabrieken boekten minder winst Ook de directie van de J.A. Carp's Garenfabrieken N.V. te Helmond meldt in haar jaarver slag over 1951 een achteruitgang in de verkopen. Het saldo van de bedrijfsrekening beloopt 534.381 685.146). Na afschrijvingen ad 77.972 en interestbetaling van 21.299 resteert een saldo winst van 437.938 657.869). Na re servering van 200.000 wordt een onveranderd dividend van 10 pee. voorgesteld. Het verslag zegt verder, dat de terugslag in de bedrijvigheid in de textielsector in aanmerking genomen, 1951 bevredigend ge noemd mag worden. Ofschoon er enkele aanwijzingen zijn. dat het dieptepunt van de achteruitgang gepasseerd is, meent de directie zich te moeten onthouden ver wachtingen voor 1952 uit te spre ken. Handelmaatschappij „Van Rossum Co." Büjkens het jaarverslag over 1951 van de Handelmaatschappij „Van Rossum en Co" NV te Den Haag ziin de bedrijfsresultaten over 1951 wederom bevredigend geweest, hetgeen voor een zeer groot gedeelte gunstig werd be ïnvloed door de groeiende pro ductie van de nieuwe Goodyear- fabriek in Luxemburg. Er wordt een dividend uitge keerd van 8 3/4 pet. Stijgende productiviteit bij Chamotte Unie N.V. De directie van de Chamotte Unie N.V. acht de in 1951 be haalde bedrijfsresultaten zeer be vredigend. De vraag naar de vuurvaste en zuurvaste produc ten was groot en de fabriek be haalde een hogere productie dan in enig voorgaand jaar. Steeg de arbeidsproductiviteit in 1950 met 14 pet, over 1951 kan een stijging van 21 pet gemeld worden. De directie schrijft dit toe aan de verdere doorwerking van de me chanisatie en rationalisatie. Na reservering voor belastin gen en statutaire afschrijvingen bedraagt de winst 699.000 6361000). Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet op de preferente en gewone aandelen (v.j. 8 pet voor beide soorten). RECORD-PRODUCTIE Bij VAN GELDER „Het ligt niet in de bedoeling onze productiecapaciteiten ver der uit te breiden", aldus de voorzitter in de vergadering van aandeelhouders van Van Gelder en Zonen N.V. De directie meent, dat de markt nu „om" is, al is het verbruik nog met ingekrom pen. De afnemers spreken echter thans hun voorraden aan en ge ven minder orders. Ook de im portbeperkingen in enkele landen gaan Van Gelder niet ongemerkt voorbij, daar zij practisch naar alle landen papier exporteert, zo dat dergelijke maatregelen altijd voelbaar zijn. Gedurende het eerste kwartaal 1952 is een recordproductie ver kregen op basis waarvan de jaar productie in 1952 tot 190.000 ton zou kunnen stijgen, doch er zijn tekenen, die er op wijzen, dat met een inkrimping in de nabije toe komst rekening gehouden moet worden. De jaarcijfers werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 9 pet Koersen wederom lager AMSTERDAM, 8 April De executie veiling, die vanmiddag om twee uur gehouden werd, trok vele bezoekers uit de grote beurszaal weg, waaruit wel blijkt dat ook vandaag de animo ter Beurze zo goed als nihil was. Bovendien is dit maar een korte beursweek, Vrijdag as. büjft de beui-s ml. gesloten tot Dinsdag, zodat ook de beroepshandelaren uitermate voorzichtig te werk gaan. De veiling bestond uit 35 kavels na de 19e kavel bleek het vereiste bedrag bereikt te zijn, zodat de ovei-ige 16 onverkocht bleven. De prijzen hier weken slechts weinig af van de officiële noteringen. Het koersverloop ter Beurze was vandaag weer zeer on interessant. De conversielening kenmerkte zich door een flinke daling van een half punt tot 87 1/16. Een der huizen, dat voor enige weken regelmatig verkocht, gaf ook vandaag flinke posten af. Het agio voor dollarwaarden werd wederom een fractie lager getaxeerd op 3/4 a 7/8. In over eenstemming hiermede waren ook de dollarobligaties trager. Wat de aandelenmarkt betreft was de weerstand minder groot dan gisteren en over de gehele linie werden wederom lagere koersen vernomen. Olies b.v. zakten ruim twee punten in tot 288 1/2. Unilever en Phiüps za gen zich anderhalve punt ont gaan. Voor textielwaarden blijft men nog steeds huiverig. Carp's garen reageerde met een verlies van zes punten op het onveran derde dividend voorstel van 10 pet. Claims de Wit, die gisteren tot 75 waren gedaald, bleven vandaag onveranderd. Dit was de laatste dag waarop ze verhan deld konden worden. De theore tische waarde was vorige week nog 172. De cultuurmarkt wist de vriendelijke stemming van gisteren niet te prolongeren en sloot voor de leidende soorten tot maximaal twee punten lager. De scheepvaartmarkt was eveneens ongeanimeerd, al bleven de ver liezen hier vandaag beperkt. FEUILLETON 58 De terrier blafte jammerlijk aan de andere kant van de ri vier en toen Cabados zich af vroeg boe hü uit het water moest komen, riep een stem: Maak dat je wegkomt! Juan Cabados schreeuwde om hulp. Een minuut later boog een verwonderde boer zich over hem heen. Als je me nop! Wat zijn jullie aan het doen Help man, en wees met dwaas! Wil je ons helemaal la ten verdrinken? Neen, maar De man leunde voorover, zon der zijn opmerking te voltooien en strekte een sterke arm uit. Het volgende ogenblik lag het meisje op de oever en de jonge man klauterde haar na. Hii sid derde van angst, toen hit naar haar bleke gelaat keek. Is er een huis in de buurt? Daar ginds, de molen, een paar honderd meter.... Ren er heen om hulp! Breng brandewijn of wat er is aan opwekkends zo vlug als je kunt man. het is een kwestie van leven en dood. Blijkbaar besefte de man de waarheid van deze opmerking, want hij zette het, met zware, logge stappen op een lopen, ter wijl Juan Cabados met de wei nige kennis, die hij had van het bijbrengen van half verdronken •mensen, op het bewusteloze meisje kunstmatige ademhaling begon toe te passen. Hij was hier nog mee bezig, toeni drie mannen iangs de oever kwamen aansnellen. Twee van hen, van top tot teen met meel bestoven, behoorden kennelijk bii de molen maar de derde man was gekleed in donkere jas en rijbroek. Toen het drietal hen bereikte, nam de man met de rijbroek de leiding. Vlug, riep hii. draag haar naar de molen. Ik ben dokter. Toe vallig was ik op bezoek. De schilder verspilde geen seconde. Voordat iemand andiers een vinger kon uitsteken, had hii het meisje in zijn armen er» spoedde zich naar het molenhuis de anderen achter zich aan. Gedurende de volgende twin tig minuten liep hii voor het huis op en neer in doodsangst. De molenaar, bood hem droge kleren aan, maar hii weigerde. Met één teug dronk hii echter het glas hete brandewijn met water uit, dat de man hem op drong Toen verscheen de dok ter. Er lag een glimlach op ziin gelaat. Het komt in orde met juf frouw Duero. Zij Gelukkig, riep de schilder uit. Ze zou graag willen weten wie haar redder is. Ik kon het haar niet zeggen, maar.... Zeg haar Juan Badosca. De dokter verdween en keer de na een minuut of twee weer terug. Weer glimlachte hij. Juffrouw Duero is erg dankbaar, mijnheer Badosca, en als ik het zo zeggen mag zii schijnt blij te zijn, dat juist u haar deze dienst hebt kunnen bewijzen. Hoe is het gebeurd? De schilder legde het in het kort uit en" stelde toen een vraag: Wanneer zal juffrouw Due ro in staat ziin naar huis te gaan? Over een uur of twee. als zij zich daarbij tenminste niet te veel inspant. Ik heb een auto. antwoord de de schilder. Ik zal haar halen. Hij wendde zich tot de molenaar. Ik zou nu wel graag die kleren van u willen hebben. Zeker, senor, kom binnen alstublieft. Bijna drie uur later stapte Stella Duero in de auto van de schilder. Ze zag nog bleek, maar haar ogen straalden. Ze wuifde naar de molenaarsvrouw, terwill de auto startte: toen, nadat ze het huis achter zich hadden ge laten, keek ze haar redder aan. Ik schijn voorbestemd bii u in de schuld te staan, zei ze be deesd. Ik moet u bedanken....* Neen. doe dat niet. Ik zou miin leven willen geven Hii zweeg, toen er een rode blos op het witte gelaat kwam en snel voegde hij er aan toe: U weet dat, niet waar? Ja, ik geloof het wel, ant woordde Stella rustig. En weet u waarom? Ook dat, stemde ze ernstig toe. Als u dan weet. dat ik u liefheb, zeg me dan of ik hopen mag Ik kan niet anders zeggen, dan dat het me heel gelukkig maakt, en haar stem trilde van ontroering. Toen ziCh de woor den van Carlos herinnerend, die haar diep hadden gegriefd voeg de ze er haastig aan toe: Maar u moet wachten. Juan Cabados zag de uitdruk king in haar ogen en hii wist. dat hij nu met eer» gerust hart kon wachten op de verwezen lijking van zijn hoop. Net zo lang als je wilt. Stella. Hoofdstuk XXVI IN HET PRIëEL Twee dagen later aanvaardde Juan Cabados' gastheer een uit nodiging voor zichzelf en zijn gast van een familie in de om geving ,i aar de meerderjarigheid van de oudste zoon des huizes zou worden gevierd. Natuurlijk zal het er een vervelende boel zijn zei Taba- rez, maar het is een van die din gen. waar je niet buiten kunt, ik schilder het portret van de erfgenaam, weet je. Ik hoop, dat je het niet erg vindt, Cabados? Helemaal niet, was het lachend gegeven antwoord. Het kan best aardig ziin. De hotelier in Alcira had liet er ook al over. één dezer dagen. De tuin zal met lampions verlicht ziin en er ziin artisten besteld, de beste, die voor geld maar te krijgen ziin. Ik denk niet. dat we ons zullen vervelen. (Wordt vervolgd) f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5