De Tulpenrallye 1952 belooft een groot succes te worden Marijke-klokviel in handen van Amerikaanse douane Kasteel „Eysden" voor een deel ingestort Financiën en Economie BENELUX-BIJEENKOMST van katholieke politieke partijen De dag van het Laatste Avondmaal Bij vergissing op vliegveld vergeten Het agrarisch probleem Scheepsberichten Sterkste equipes uit Europa dingen naar ereplaats 244 deelnemers aan de start Naar wii vernemen Trein ontspoord bij Milaan Lingerie-ju ff rouw omgekomen en Jloióe/Staadjeó DE BEURS DONÜtRüAG lO ackiL \uz PAGINA 3 De veertigdaagse retraite van de Vasten eindigt met een heilig triduuim, een driedaagse plechtig heid, die oorspronkelijk het eigen lijke het volledige Paasfeest uit maakte: 't feest van het vrijwil lig offor van het Larn Gods. Jezus Christus, door zijn lijden en dood en tevens van zijn verheerlijking in de verrijzenis. De liturgie doet ons deze tragische en tegelijk glorieuze wereldreddende gebeur tenissen niet alleen herdenken als historische feiten uit een ver ver leden, zij doet ze voor ons her leven als een immer actuele wer kelijkheid, waaruit het genade leven voor ieder mensengeslacht en voor ieder mens ontspruit. De hoofdgedachte van de litur gie op Witte Donderdag kan sa mengevat worden in de woorden van Sint Paulus: Christus is ge hoorzaam geworden tot de dood. Wij herdenken vandaag nog niet de eigenlijke dood dés Heren, maar wel zijn doodsangst, zijn doodstrijd in de hof van Olijven en tevens de voor-aanbieding van zijn bloedige dood aan zijn Vader in het offer van het Laatste Avondmaal, het eerste Misoffer. De stemming van de liturgische viering is dan ook gemengd: vreugde om de wondere gave der Heilige Eucharistie en van het heilig Priesterschap, droefheid om het komende lijden des Heren. Bij de aanvang der H. Mis over heerst het visioen van het Laat ste Avondmaal, de Kerk waant zich in het Cenakel van Jerusa lem op het ogenblik waarop de reeds gedurende 1500 jaren her dachte verlossing uit 't dienst huis Egypte overgaat naar de eindeloos te herdenken verlossing uit het diensthuis der zonde. Toen de Heer het oude Pascha vierend het nieuwe instelde dat Wijven zal tot Hij wederkomt. Oudtijds werd op Witte Donder dag driemaal de eucharistische viering gehouden. Vroeg in de morgen had de boetelingenmis plaats, waaronder de openbare boetelingen weer in de kerkelijke gemeenschap werden opgenomen, ■later op de dag volgde de missa chrismalis of missa chrismatis, waaronder de heilige Oliën wer den gewijd en in de avond her dacht de Kerk de instelling van de Heilige Eucharistie in 't laatste Avondmaal en gingen de gelovi gen te communie. De gewoonte om drie H. Mis sen op te dragen is zeer lang blij ven bestaan, eerst in nieuwere tijden bepaalde men zich tot één enkele, de verzoening der boe telingen vond plaats in het begin de wijding der heilige Oliën werd begonnen vóór het Pater Noster en voltrokken na de Communie. En deze Eucharistische viering herinnert sterk aan de oudste tij den van het Christendom. Zo wordt vandaag in iedere kerk éénmaal de heilige Mis opgedra gen, behalve de celebrant zijn ook alle andere priesters daarbij te genwoordig e.n ontvangen de hei lige communie op dezelfde wijze als de gelovigen. Hierdoor ook is deze dienst een levendige herin nering aan 't Laatste Avondmaal. De feestelijke stemming bereikt haar hoogtepunt tijdens 't plech tig gezongen Gloria dat volgens sommige liturgisten overgenomen werd uit de missa chrismalis, wel ke door de bisschop werd opge dragen. Alleen de bisschoppen hadden oudtijds het voorrecht om het Gloria in excelsis in hun Mis sen te mogen zingen en er is een brief bewaard van Paus Nicolaas I (866), waarin hij vraagt het Gloria te zingen op Witte Don derdag. Dan is er plotseling de schrille tegenstelling het feestgeluid sterft weg en die grote stilte komt slechts verbroken door ernstige klagende zang zonder orgel en door stroef en koud ratelgeklep- per. Voortdurend herinneren nu de teksten aan Judas.' verraad de Oollecta spreekt van de straf zijner zonde, het Epistel herinnert aan de nacht waarin de Heer werd overgeleverd en in 't Evan gelie lezen we dat de duivel aan Judas, de zoon van Simon Isca- riot het plan had ingegeven om de Heer over te leveren. Zo herdenkt de Kerk in de H. Mis van Witte Donderdag niet alleen de geheimen van Christus' liefde maar ook het mysterie der boosheid en de plechtigheden zo feestelijk begonnen eindigen in bijna beklemmende stilte. DE COST GAAT BOVEN DE BAET UIT MILAAN A.P.Een zakenman uit de provincie heeft 500.000 lire betaald voor een kaartje in een voet balpool. dat hem echter maar 1500 lire zal opbrengen. De man kocht het kaartje Zondag nadat de resultaten bekend waren. Ongelukki gerwijze hadden 113.000 Ita lianen de uitslagen van de 13 wedstrijden juist geraden. DE VUREN WERDEN AL GEDOOFD De staking in de Ame rikaanse staalindustrie is afgelast, toen de regering dreigde de industrie te zullen overnemen. Niettemin waren in verschillen de bedrijven de vuren al gedoofd. Op de foto zien we hoe in de U.S. Steel Plant te Chicago de vuren werden ge doofd en de koeler- opening van de hoog oven verzegeld. NEW YORK (ANP). De kleinste klok van het carillon, dat het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk zal aanbieden, is weer terecht, of liever, was weer terecht. De klok, waarop gegraveerd is: „Ik, de reinste en de fijnste", was meegekomen met het koninklijke vliegtuig. Zij was vervoerd als diplomatieke post. Bij het uitladen van het vliegtuig schijnen echter verschillende fouten te zijn gemaakt en tal rijke artikelen zijn toen dan ook op het vliegveld blijven staan. Hieronder bevonden zich waar schijnlijk ook de boeken van Ton Koot. Aanvankelijk verkeerde men volkomen ih onzekerheid, waar de Marijke-klok gebleven was. Toen de plechtigheid in Meri dian Hill Park in Washington een aanvang zou nemen, reali seerde men zich plotseling, dat de klok, die aangeboden zou wor den, er helemaal niet was. Ge spannen keken de leden van het gevolg naar de stoet, waarin het Koninklijk Paar het veld betrad, of mogelijk een der adjudanten het pak meedroeg. Dit bleek ech ter, tot grote schrik, niet het geval te zijn. Men moest dit wel meedelen aan de Koningin. Haar gehele rede was opgebouwd op de Ma- rij ke-klok en op het laatste ogen blik kon die rede niet veranderd worden. De Koningin deelde dit president Truman mede en nau welijks iemand heeft hiervan iets gemerkt. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane K.N.&.M. HEEFT ELF SCHEPEN IN AANBOUW ROTTERDAM. De vloot van 64 schepen van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij N.V. te Amsterdam zal in de toekomst worden uitgebreid met elf nieuwe schepen, die thans op Nederlandse werven in aanbouw zijn. Hierbij zijn vijf kustvaartuigen en één, dé „Boreas", zal aan het einde van deze maand zijn proeftocht gaan maken. bevindt, die een hardnekkige strijd levert met het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over het bezit van de klok en de andere artikelen. De Nederlandse autoriteiten in New York en Washington konden de verslaggever van het ANP tot nog toe niet precies meedelen, waar de klok zich thans bevindt. Men meende aanvankelijk, dat de zaak nu opgelost was, maar de douane werkt niet mee en de zaak is daarom niet zo eenvoudig. Men heeft echter wel goede hoop, dat de Marijke-klok spoedig „bo ven water" zal komen. WIE MIST ER 20 SCHAPEN? UTRECHT. In een weiland langs de Vleutenseweg te Utrecht zijn twintig schapen, achttien witte en twee zwarte, aangetrof fen, waarvan de eigenaar niet bekend is, noch de wijze waarop de dieren in het weiland zijn gekomen. Ze zijn overgebracht naar de schutstal van de veemarkt. In tussen vraagt de Utrechtse politie zich af of de dieren afkomstig zijn van diefstal. Nederlandse Fruittelersorganisatie 's-GRAVENHAGE. De Ned. Fruittelersorganisatie houdt Vrij dag 18 April haar algemene jaar vergadering in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 9 April. Goudse le soort 2.402.44, Goudse 2e soort 2.362.39. Handel kalm. 14 partijen Goudse. Op 7 April vergaderden te 's-Gravenhage vertegenwoordigers van de Katholieke Volkspartij met afgevaardigden van de Bel gische en Luxemburgse zuster partijen: de Christelijke Volks partij en de Christelijk Sociale Partij. Naast de bespreking van de huidige politieke ontwikke lingen werd bijzondere aandacht besteed aan de Benelux-samen- werking op agrarisch terrein en aan het z.g. groene plan. In verband hiermede woonden economische en landbouwdeskun digen van de drie partijen de bij eenkomst bij. Van de zijde der K.V.P. wordt over deze bijeen komst het volgende medegedeeld: Na een uitvoerige behandeling van de moeilijkheden, welke zich op agrarisch gebied voordoen, werd vastgesteld, dat het uitein delijk doel, de gemeenschappe lijke Benelux-markt, bevorderd moet worden door regelmatig en nauw contact tussen de land bouworganisaties der betrokken landen. De partijen zullen het hare hiertoe bijdragen en daarbij slotte een bijzonder belang is voor elk der drie landen, bij dit con tact voorop zal staan. Wat de agrarische integratie van Europa betreft, werden de verschillende standpunten nauwkeurig met elkaar vergeleken. Hoewel in het huidige stadium nog weinig details vastliggen, kan toch reeds een verheugende over eenstemming worden bereikt over de algemene lijnen, die bij deze integratie zullen moeten worden gevolgd. Aagtekerk 9 v. Antwerpen nr Genua; Almkerk 9 v. Aden nr Suez; Eemdijk 9 te Antwerpen; Etrema 10 te Aden verw.; Heel- sum 12 R'dam verw.; Mataram 10 te Beiroet verw.; Rondo 9 v. Aden te MenaalahmadiRijnkerk p. 9 Kp Finisterre"/Genua; Gra- veland 7 v. Rio de Janeiro nr Bahia/A'dam; Gooiland 7 v. Ita- jai te Paranagua; Hestia 9 v. Curacao nr Aruba; Lurm 8 te Malta; Titus 8 v. Iskenderun nr MersinWillemstad 9 v. Aruba nr Pto Limon; Zuiderkruis 8 v. R'dam nr Nieuw Zeeland; Bloem fontein 8 v. Kaapstad nr Port Elisabeth;C eram 8 te Colombo: Cottioa 8 v. Barbados nr Port of Spain; Hersilia 9 v. Aruba te Maraacaib o; Laurenskerk 9 te Genua; Loenerskerk p. 9 Str. Messina/Genua: Stad Alkmaar 9 Tulpen en Rallye. Twee woorden, die deze laatste dagen van voorbereiding voor de vierde Tulpenrallye, een soort nacht merrie zijn gaan betekenen voor de organisatoren van deze prestatierit. Een prestatierit die toch als uitgangspunt heeft, de belangstelling voor onze onvolprezen bollenvelden vooral in het buitenland nog meer te stimuleren, een uitgangspunt, dat zelfs de Nederlandse Bank niet vergat, toen men daar aanklopte voor extra deviezen voor de Hollandse deelnemers. Ook dit jaar doen wieer veel buitenlanders mee. Daar zijn 54 Engelse equipes, 15 Duitse, 12 Zweedsei 9 Deense, 7 Belgische, 5 Franse en dan nog deelnemers uit, Italië, Zwitserland en Indonesië. In totaal zullen 244 equipes aan de start verschijnen met hun wa gens waaraan nu koortsachtig ge werkt wordt, om volkomen toebe reid aan de rallye te kunnen deeinemen ente winnen. Dit alles en nog veel meer, ver telde gisteren de volijverige voor zitter van de RAC-West Op een persconferentie in het Victoriaho- tel te Amsterdam. Hij vertelde over de aanvanke lijke moeilijkheden van de Engel se deelnemers, die de deviezen- buikriem sterk zagen aangehaald door de Bank of England. Zo erg zelfs, dat en'kele dagen voor de sluitingstermijn slechts zeven in schrijvingen van Albion waren ontvangen. Toen is de heer Apple- yard, glorieus winnaar van ver leden jaar naar dat „stugge li chaam" toegestapt, heeft gespro ken over allerlei dingen, die de trots van een Engelsman raakten enkreeg gedaan, dat dei deviezentoewijzing werd ver ruimd. Een soort wonder daar aan de overzijde, maar dat tot gevolg had, dat thans vier en vijftig equipes uit Engeland deelnemen. Negen groepen. Het totaal aantal inschrijvingen 244 is een triomph voor de orga nisatoren, die de wagens ditmaal *- j o-~-j jucookmt/ tjciktu, otuu n.t(vfjtuu( bevorderen, dat het grote gewicht Hoe/c v. Holl.; Tarakan 9 v. Djed van het Benelux-verband, dat ten-dah nr Aden. is het vandaag weer „bloemen- vlootdag" op Schiphol en worden aan alle aankomende en vertrek kende passagiers bouquetten nar cissen uitgereikt; gaat Will Redley met zijn ijs- circus een tournee maken langs enkele Nederlandse steden. Het circus biedt plaats aan vijfdui zend personen en een grote ver plaatsbare ijsvlakte. Van 19 tot 28 April staat het circus in Am sterdam; worden de handelsbesprekingen tussen Nederland en Engeland op 16 April in Den Haag hervat; heeft de Franse ambassadeur in Nederland gistermiddag aan mi nister van den Brink de tekenen van het Grootkruis van 't Legioen van Eer overhandigd; promoveerde gistermiddag te Leiden in de rechtsgeleerde facul teit de heer Muhammad Khalb Ibrahim, van Arabische land - aard. Hij werkte tot voor kort aan de Wereldomroep. in 9 groepen hebben onderver deeld waardoor iedere rijder rijdt tegen tegenstanders miet een zelf de soort wagen. Hierdoor is de strijd om de eerste plaats veel meer open geworden, hetgeen nog bevorderd .wordt door de klasse mentsproeven die niet alleen ge baseerd zijn op snelheid maar ook op wegligging bestuurbaarheid en tenslotte zal een soepelheidsproef in hoogste versnelling te rijden, de rijders voor nieuwe moeilijk heden zetten. En voor alles.... alleen zij. die zonder strafpunten binnen zijn gekomen mogen aan die proeven deelnemen. En dat betekent dus eerst 3500 km rij den Die 244 wagens zijn verdeeld over 75 verschillende types en niet minder dan vijftig merken. Al deze wagens zijn verdeeld in negen groepen, waarvan zeven m de tourwagenklasse en twee in de sportwagenklasse. We komen op deze Rallye na tuurlijk nog nader terug. MILAAN, 9 April (Ass. Press). Een automatische wissel is giste ren plotseling versprongen, ter wijl de Oriënt Expres er juist overheen reed. De drie achterste rijtuigen raakten daardoor uit de rails en sloegen de richting naar Frankrijk in, terwijl het voorste gedeelte reeds op de baan naar Zwitserland zat. Negen personen liepen verwon dingen op. Een boer, die bij de overweg stond te wachten om over te steken, was er het ergste aan toe. In het ziekenhuis is hij na korte tijd overleden. Van de passagiers liep niemand ernstige verwondingen op. Een van de wagons reed tegen een seinwachtershuisje aan, dat prac- tisch geheel werd vernield. De drie vrouwen, die zich in de wo ning bevonden, liepen verwon dingen op. Ook zij werden ter stond naar het ziekenhuis van de nabijgelegen plaats Rho overge bracht, waar zij in ernstige toe stand werden opgenomen. Het in renaissancestijl opge trokken en door Arnold de la Magnella gestichte kasteel „Eijs den", gelegen langs de Maas bij Eijsden en bewoond door gravin R. de Liedekerke, is voor een deel ingestort. Tegen half zeven gistermorgen stortte de ooste lijke zijgevel plotseling en met donderend geraas in de slot gracht. Ook de kamers op de eerste en tweede verdieping wer den verwoest. De 63-jarige lin gerie-juffrouw Sabine Wi.jnands werd onder het puin bedolven en kwam om het leven. Toen de muur scheurde en plotseling wegsdhoof, waar schuwde de linigerie-juffrouw nog de in de naastbiiliggende kamer slapende 55-jarige gou vernante Germain® Thiriet, die later door de kok kon worden gered, dank zij het openbreken van een d'eur. Mej. Wijnaiids liep toen terug naar haar eigen kamer, die op dat momenit in stortte. Het kasteel werd1 tussen 1630 en 1650 gebouwd en staat op de lijst van landgoederen in Lim burg. die onder de werking van de Natuurschioonwet 1928 zijn gerangschikt. Gravin R. de Liedekerke heeft vijf kinderen, drie dochtertjes en twee zoontjes. Haar echtgenoot wérd in 1943 als verzetsman door d'e Duitsers gefusilleerd op het fort Rhijnauwen bij Utrecht. De gravin bevond zich met haar kinderen niet op het kasteel toen de instorting plaats had. Door geldgebrek was van res tauratie van bet kasteel nog niets gekomen. Een vertegen woordiger van Rijksmonumen tenzorg ging onmiddellijk na het vernemen van de ramp naar Eijsden. Het wegschuiven van de fun dering van een der torens wordt als de vermoedelijke oorzaak van de ramp beschouwd. Aange zien nog meer instortingen wor den gevreesd, moesten de op ruimingswerkzaamheden voor lopig worden gestaakt. GESLAAGDE EMISSIES De inschrijving op 3.200.000 4 1/4 pet 30-jarige obligatiën ten laste van de Unie van Water schapsbonden tot de koers van 100 pet, is ruim voltekend. Op de grotere inschrijvingen moet een min of meer belangrijke reductie worden toegepast. Bij de inschrijving op 1573 ge wone aandelen van 1000 in de Telegram uit Moskou voor Koninklijk Paar Nederlanders, die deelnemen aan de economische conferentie te Moskou, hebben aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard in de Verenigde Staten een telegram gezonden waarin dank gebracht wordt voor het bevorderen van de vrede en de goede wil onder de volkeren. Veemarkt Leiden LEIDEN, 9 April Te Leiden ter veemarkt aangevoerd op Woensdag 9/4 1952: 2 stieren, 110 melkkoeien, 40 vette koeien, 273 vare koeien 10 vette kalveren, 212 nuchtere kalveren, 67 weide- schapen, 25 lammeren, 31 var kens, 114 schrammen, 351 biggen, 1 paard, 21 geiten, totaal 1257. Melkkoeien 6751050, vette koeien 8001250, vette kalveren 210360, nuchtere kalveren 35 55, weide schapen 190240, var kens 200350, schrammen 60 105, biggen 3550, geiten 1535. Handel: melkkoeien, vare koeien en vette kalveren levendig; vette koeien en nuchtere kalveren sle pend; schapen, schrammen, big gen en geiten matig. Praetisch? De Tweede Kamer wil haar ledental uit breiden. Daar moet de Grondwet voor gewij zigd worden, met alle rompslomp van dien. Dat is allemaal goed en best. Nu heeft de Eerste Kamer, die zich ook oveT die verandering moet uitspreken, be zwaar tegen enige pun ten. welke in het desbe treffende wet.ie geregeld zijn. Niet echter tegen de eigenlijke Kameruit breiding. De Eerste Ka mer kan echter geen veranderingen in de wet brengen, zij moet die aannemen of verwerpen, alles of niets Dat vindt de Tweede Kamer erg onprettig, en de grote partijen, die op dlie Ka- meruitbreiding al gere kend hadden, vinden dat ook. Nu zoekt men een uitweg. langs allerlei omwegen. Vindt U dat nu wel nractiscb. vraagt abonné A. van G. te Th. Waarom moeten er nu kronkelwegen bewandeld iVorden, waarom niet liever ook aan de Eer ste Kamer bet z.g. reent van amendement gege ven. Dat zou inderdaad wel eenvoudiger zijn, maar de deskundigen zijn van oordeel, dat dit nu eenmaal niet ,.nast in de nnzet van ons staats bestel". En wii hebben wel eens gehoord, dat het maken van practi- sche wetten niet onze sterkste zijde is.... Olijk oudje Het moet gebeurd zijn. in 1947. dat een dame honderd jaar werd. Toen de „interviewende" persmensen haar vroe gen. hoe het kwam. dat ze honderd kon worden, luidde het olijke ant woord: omdat ik in 1847 geboren ben Mopje (I) Wilt u dit eens proe ven, vroeg een juffrouw aan een winkelier, en ze hield hem een pakje poeder voor. Ik zou zeg gen, diat het soda is, luidde het antwoord. Och, wilt u nog eens goed proeven, zei de dame, mijn man meent dat het rattekruid is.... Kans gemis! Koningin Juliana, die op haar rondreis door de Verenigde Staten een enorme voorraad „good will" voor ons land ver zamelt bij een machtige vriend, spreekt elke dag een paar keer en zij houdt de ene talentvolle, veelzeggende en treffen de redevoering na de andere. Zo bij de aan bieding van de carillon- klok. kleinste deel van het nog volgend geheel. In ziin antwoord heeft president Truman naar onze wijze van zien een kans gemist. D0 Konin gin immers zei o.a. dat die kleine kink niet van minder wezenlijk belang was dan haar andere grotere en machtiger zusters. Om een werke lijke harmonie te krij gen moet. men ook recht doen wedervaren aan de kleine en heel kleine stemmen, die z'ch niet door macht van haar ge wicht kunnen laten gel den. Het mensdom zou óaar lering u't kunnen trekken, voegdP de Ko ningin daaraan toe. On danks die toevoeging heeft de president in zijn antwoord niet „ge- bant" Dat had "hij nu wel moeten doen Wet zou nrettis geweest ziin. wanneer de grote man van Amerika no? pens de gelegenheid had benut, cm te zeggen, dat hij de schone heeldsnraalr uan ziin ..snrookieskoninigin" begrepen had en er naar handelen zou.... Mopje (II) De meneer van de grote bank staat tegen over zijn schoonzoon. Die zal zijn schulden MEER MENSELIJK, zo weet men, is de toon tegenwoordig in de officiële regeringsstukken, ook zelfs bij de belasting. Dezer dagen verscheen het nieuwe voorlopige verslag over het wetsontwerp inzake de vervreemding van landbouwgron den. Dat ontwerp is nl. zo ingrijpend gewijzigd, dat er een nieuw afdelingsonderzoek in de Tweede Kamer wenselijk was. Twee-en-een-half jaar is fr verlopen, sinds het eerste voorlopig verslag verscheen. Men begrijpt, dat er in die lange tijd al weer nieuwe problemen opdoemden. Maar de Kamer was zeer teleurgesteld over het ontbreken van belangrijke gegevens, die zij onmisbaar acht. En dan lezen wij, „dat vele leden het gevoel niet van zich konden afzetten, dat de rege ring, op jacht naar verscheurend wild, slechts een klein knaagdier heeft omgelegd". Ik vind het maar mooi gezegd. En nog symbolisch ook. Want het wetsontwerp behandelt problemen van prijsbeheersing en versnippering van land bouwgronden, met kwesties van huur en pacht, welke sterke tegenstellingen blijken op te roepen. Tegenstellingen, die „knagen" aan een vlotte gang van zaken op dit punt. De oorspronkelijke wet is vier jaar geleden ingediend! En de wind. is rut niet meer zo progressief als toen eens opbiechten. Neemt u me niet kwalijk, be gint hij, maar zouden we er niet bij gaan zit ten.... (Ingez. door J- van K. te S.). Mopje (III) Het jonge vrouwtje snikte tegen haar man. Haar schoonmoeder had haar vreselijk beledigd. Hoe dat kon, terwijl de schoonmoeder een paar honderd kilometer ver der weg woont? „Er kwam vanmorgen een brief van haar voor jou.en die.heb ik ooen gemaakt.. Na tuurlijk. zei die jonge man. die al wel wat ge wend was. Maar wat is daar nu voor beledi gends aan?" Tn het P S. stond: Lieve Truus. Ver geet niet. deze brief aan je man te geven. Sollicitatie Bepaald knap was ze niet, de nieuwe secreta resse, dip bij de direc teur van een grote in stelling kwam sollicite ren. „En dan, meneer van Dungen, moet u weten, dat ik ook ge dachten kan lezen. „Ik vraag u wel verontschul diging, zei dp. heer van Dungen toen. Frankrijk Het is een poosje stil geweest met de schan dalen in Frankrijk. Er waren er, voor en na de oorlog, heel wat. Nu duiken ze weer van alle kanten op. De politie schijnt er rare methodes van mishandeling van verdachten op na te houden, zware zaken worden weer terugver wezen naar een nieuw vooronderzoek, omdat die eerste voorbehande ling zo „slordig" is ge weest. Open en bloot staat er in de Franse pers, dat rechters en ad vocaten zich laten om kopen, een dame, die zich meester gemaakt heeft van een bedrag van 50 millioen, met behulp van een vals tes tament, wordt door hoge vrienden beschermd. Hpt mooiste verhaal geeft het „Vrije Volk" dteze week van een vodden raper, die milliardair is. Hij stal zich rijk in de bezettingstijd en heeft nu zijn vrienden, en machtige beschermers in de allerhoogste kringen. Dp man wordt verdacht, een rol te hebben ge speeld in de „liquidatie" van een verzetsman, die ten onrechte van verraad was beschuldigd. De steenrijke „voddenraper" blijft overal buiten, poli tiemannen, die wat we ten, durven niet te ge tuigen, uit vrees voor represailles. Er schijnt aan de rechtsstaat Frankrijk toch nog wel iets wat tP mankeren Oase van rust In Syrië ziin de poli tieke partijen ontbonden Dat moet een oase van rust zijn Wii dienken er heen te gaan. onder voorwaarde, dat prof. Duynstee en A. C. de Bruyn meegaan Geluk Mevrouw Geluk in het Engelse Graafschap Northamtonshire kreeg op een kwadp dag plot seling roet en rook. as en watei- in haar zitka mer. Er bleek een schoorsteenbrand te ziin bij de buren en de brandweer had de blus- singsmaatregelen in de verkeerde schoorsteen genomen! Je moet maar geluk heten. Tradities In de „Tiid" lezen wii. dat men het niet prettig vond. dat de Avro de strijd tussen twee tradi ties (Mattheus-passie in het Concertgebouw ep voetbalwedstrijd België- Holland uitzenden, die tegplijkertiid nlaats had den) zo heeft, opgelost, dat de voetbal de gehele Zondagmiddag kreeg en de cultuur mrer twee da gen verdeeld wordt uit- geznpden. Is dat wp! zo Pek? Kop mep met re den vergen, dat. de Avro ziin snortuitzemdlipg aan een ander afstond, of had het contract met het Concertgebouw aan de Kro moeten rijn over_ gedaan? Wii gMoven dat elke omrnee zim eigen rechten heeft. F.p dat. het pen misvatting is te menen dat piet zeer velen dip naar de Passie uitzending luisteren, even goed de sportuit- 'andin'g willen horen. Door de verdeling van het programma werd hun en moeilijke keuze bespaard. Wit's Textielnijverheid te Hel mond hebben nagenoeg alle hou ders van claims van hun inschrij- vingsrecht gebruik gemaakt. PRODUCTIECIJFERS De rubber-productie van de N.V. West-Borneo cultuur-mii bedroeg in Maart jl. 18.400 kg (v.m. 14.517 kg). De totale pro ductie van de eerste drie maan den van dit jaar bedroeg 49.232 kg rubber. De sisal-produetie van de on der de controle van de NV cul tuur-mij „Ngombezi" staande on dernemingen heeft gedurende Maart bedragen: 200 ton tegen 158 ton in Februari. Gedurende het eerste kwartaal van 1952 is in totaal verkregen 562 ton tegen 509 ton in dezelfde periode van 1951. De cultuurmaatschappij „De Oostkust" N.V. heeft in Maart verkregen 521.151 kg rubber te gen 533.361 kg in Februari. De productie gedurende het eerste kwartaal 1952 is hiermede ge stegen tot 1.586.266 kg tegen 818.309 kg in dezelfde periode van 1951. Geen Beurs op Goede Vrijdag en Koninginnedag Met goedkeuring van de mi nister van Financiën heeft het bestuur van de vereniging voor de effectenhandel bepaald, dat de beurzen voor de geld en fondsen handel op 11 April (Goede Vrij dag) en op 30 April (verjaardag van H.M. de Koningin) gesloten zullen zijn. IETS BETERE TENDENS AMSTERDAM, 9 April Voor de beurs is er veel meer aanlei ding deze week voor Pasen de „stille" dan de „goede" week te noemen, want de affaire blijft uitermate gering. Was gisteren de tendens naar beneden gericht, vandaag had de markt een wat vriendelijker voorkomen, vooral voor de leidende soorten. Met uit zondering van de beleggings- markt werden vrijwel overal iets hogere openingskoersen verno men. Een van de voornaamste as pecten was wel de verbetering van het agio voor Amerikaanse waarden. Bij de aanvang was dit reeds een fractie hoger op 1 pet, midden beurstijd werd 1 3/8 ge noteerd en tegen slot 1 1/4, dus een halve punt hoger dan giste ren. De dollar-obligaties werden eveneens iets hoger getaxeerd. De lichte verbetering uitte zich bij de leidende soorten voor het overgrote deel in winsten van zeer bescheiden omvang, een koerswinst van meer dan een punt kwam alleen voor bii HVA en Unilever. Olies sloten nauwelijks prijshoudend op 288 1/2, de scheepvaart papieren en cultuur waarden in doorsnee iets beter. De incourante industrfemarkt was overwegend een kleinigheid lager, waarbij vooral textielwaar- den weer enige punten verloren. De conversielening opende een fractie luier op 86 7/8, doch her stelde zich spoedig tot 87, het slotniveau van gisteren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3