Niet ALLE legeronderdelen 90 dagen onder de wapenen Nachtelijke brand in Kampen eist ACHT MENSENLEVENS Atlantische zeestrijdkrachten zijn volstrekt onvoldoende Alkmaarse schilder doet belangrijke ontdekking Eindhoven zetel van tweede Technische Hogeschool DAGBLAD VOOR ALKMAAR ,/n Slappe boel in Februari Regering komtwaar mogelijk aan de bezwaren tegemoet Zes kinderen kwamen tragisch met hun ouders in vlammen om Uniek in de gehele wereld Admiraal McCormick spreekt zijn bezorgdheid uit EN OMGEVING Minister Staf over herhalingsoefeningen Indeling bij oorlogsonderdelen Ford moet negen millioen betalen Kind in doodsnood vluchtte over dak Times over kabinet-Wilopo Geen UNO-, maar Grote Vier-gesprek EEN NIEUW HANDWERK Modern antiek De Regering oordeelt: Nederland heeft 'n tekort aan ingenieurs België heeft thans de grens bereikt Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Suiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 11 April 1952 46e Jaargang No. 12448 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 KONINGIN JULIANA heeft tijdens Haar be zoek aan het gebouw van de Verenigde Naties een ogenblik ■plaats genomen op de zetel van de Nederlandse gedelegeerde. Daar luisterde zij aan de koptelefoon om kennis te kunnen nemen van de werking van de „vertaal-instal- latie", welke bij de Verenigde Naties in ge bruik is. Rechts van H.M. Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N. Staande ach ter de Koningin de Nederlandse gedelegeerde bij de V.N., de heer D. J. von Balluseck; ach ter hem op de achtergrond staande derde van links onze minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker. DEN HAAG Minister Staf xegt in een nota aan de Tweede Kamer, dat het niet in de- bedoeling ligt om alle legeronder delen dit jaar voor de in het ontwerp van wet vermelde maxi mumduur van 90 dagen onder de wapenen te doen komen. Dit maximum zal voor het merendeel van het personeel, wellicht ook na volgende herhalingsoefeningen, nóg niet worden bereikt. lijksoortige moeilijkheden in. de tarticuliere sector worden reeds In sommige gevallen evenwel zal van de volle termijn gebruik moeten worden gemaakt, en wel bij de onderdelen, welke op ge heel nieuwe bewapening worden omgeschakeld, van welke het personeel tot heden niet vol doende kon worden geoefend of waarbij de geoefendheid om an dere redenen niet aan de nood zakelijk te stellen eisen voldoet. Bij het opstellen der plannen is met de materieelvoorziening rekening gehouden, waardoor van sommige eenheden dan ook slechts beperkte aantallen dienst plichtigen zullen worden opge roepen. De minister ontkent, dat nauwe lijks aandacht zou zijn geschon ken aan de offers, wélke moeten worden gebracht door de mili tairen, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zullen moeten komen. Evenwel dwingt de noodzaak van een zo sterk mogelijke de fensie tot langdurige herhalings oefeningen. De particuliere werknemer vindt een waarborg voor het behouden van zijn betrekking in het bui tengewoon besluit arbeidsverhou dingen 1945. Het kan niet worden ontkend, dat herhalingsplichtigen helaas in meerdere gevallen moeilijkhe den ondervinden bij het zoeken van een betrekking. De minister heeft echter niet de indruk, dat deze moeilijkhe den juist dikwijls bij overheids diensten zouden voorkomen. Zou echter blijken, dat openbare li chamen in dezen niet de juiste wijze van handelen weten te be trachten, dan zal de regering ze ker ingrijpen. Ter zake van ge- „SCHADEVERGOEDING" NEW YORK (Reuter) In het proces van Harry Ferguson tegen do Ford Company wegens inbreuk op de patentrechten is na 'n strijd van vier jaar een schikking tot stand gekomen. De Ford Company zal een bedrag van 9 1/4 millioen dollar moeten betalen aan de Harry Ferguson belangen in En geland. Ferguson had een schade vergoeding op verschillende gron den geëist van 342 millioen dol lar, maar de schikking kwam al leen tot stand op grond van de ingediende eis wegens schending van patentrechten. particuliere sector worden reeds besprekingen gevoerd in het ka der van het bestaande regelma tige contact met het georgani seerde bedrijfsleven. Er zijn besprekingen gaande om financiële schade zoveel mogelijk te voorkomen en waar mogelijk daaraan tegemoet te komen. Met betrekking tot de vraag hoe de tijd, welke de man in totaal voor herhalingsoefeningen op zal moeten komen, over de onderwerpelijke drie jaren is ver deeld, diene, dat deze verdeling is geschied naar de eisen van het oefenschema, waarbij echter niet een gelijke verdeling- over de drie jaren werd aangehouden. Het ligt voorts in het voorne men om, indien daartoe aanlei ding en gelegenheid bestaat, Ne derlandse troepenonderdelen, wel ke voor herhalingsoefeningen wor den opgeroepen, te doen deelne men aan oefeningen in geallieerd verband, ook buiten de lands grenzen. Bij de huidige organisatie van het leger is het systeem van her halingsoefeningen per lichting verlaten. Na het voltooien van de eerste oefening worden de dienst plichtigen ingedeeld bij oorlogs onderdelen. Bij de samenstelling van deze onderdelen wordt dus ;aan van militairen van .illende lichtingen. De her halingsoefeningen vinden thans plaats met bedoelde oorlogsonder delen. Derhalve kan het aantal bij de onderwerpelijke herhalings oefeningen betrokken lichtingen niet worden aangegeven. De plannen hebben betrekking op de opkomst in 1952 van rond 50.000 militairen. Auto's zullen voor de herha lingsoefeningen niet worden ge- requireerd. Van een regelmatig intrekken van verlof is geen sprake en in onderdelen, waar een strenge tucht en discipline wordt gehand haafd, worden weinig straffen op gelegd. ENGELAND EN EGYPTE CAIRO, 10 April (A.F.P.) De Egyptische regering heeft de Egyptische ambassadeur te Lon den Amr Pasja opdracht gegeven zich met spoed naar Groot- Brittannië te begeven en zich daar in verbinding te stellen met de Britse Minister .van Buiten landse Zaken Anthony Eden. Amr Pasja bevindt zich thans in Egypte. VERBETERING ONDERWIJSPACIFICATIE Minister Rutten is voornemens een overzicht samen te stellen van de punten en van de wijzen waar op de wettelijke regeling ter be vordering van de onderwijspaci- ficatie verbetering behoeft. Aan de hand hiervan hoopt hij zich een oordeel te kunnen vormen over de wenselijkheid van over leg tussen voorstanders van open baar en bijzonder onderwijs om tot een oplossing te komen van de redelijke wensen. Instelling van curatoria voor O.L. onderwijs zal hij gaarne overwegen. Hij heeft geen bezwaar tegen com promis- of synthesescholen op basis van vrijwilligheid. KAMPEN De stad Kampen heeft reden om te rouwen. Acht van haar inwoners hebben in de afgelopen nacht op uiterst tragische wijze het leven moeten laten in een hevige brand, die er in de oude binnenstad heeft gewoed en die een groot gezin in de slaap heeft verrast. Een vader, een moeder en zes van hun kinderen kwamen jammerlijk in de vlammen om. om. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is omstreeks twee uur een felle brand uitgebroken in een perceel in de Klokkensteeg te Kampen, dat werd bewoond door het gezin A. Breuker. De brand was zo hevig, dat het gehele ge zin, voor zover dat in huis aan wezig was, op een jongetje van twaalf jaar na, in de vlammen is omgekomen. De brandweer was binnen zeer korte tijd het vuur meester, doch het bleek te laat te zijn voor de bewoners. Om het leven kwamen de va- TUNIS NIET IN DE VEILIGHEIDSRAAD? NEW YORKj (Reuter) De Veiligheidsraad heeft Donderdag avond het debat over de vraag of de kwestie-Tunesië op de agen da geplaatst dient te worden, tot een later te bepalen datum uit gesteld. Het ziet er naar uit, dat Paki stan, Chili, Brazilië, De Sovjet- Unie en China voor behandeling van de kwestie zijn, Engeland tegen behandeling is en Neder land, de Verenigde Staten, Griekenland en Turkije zich zul len onthouden. Daardoor zou dus niet de voor in behandeling ne men vereiste meerderheid (zeven stemmen) behaald worden. der. de moeder, vier jongens (resp. 19, 16 en 9 jaar en 8 maan den oud) en twee meisjes (10 en 7 jaar). Een kind van twaalf jaar wist zich te redden door de dak pannen weg te schuiven en over het dak te ontkomen. De vermoedelijke oorzaak van de brand was een kachel, die des avonds gevuld was. Na veel moei te gelukte het de brandweer de lijken te bergen. Op het terrein van de brand was o.m. ook de loco-burgemeester van Kampen, de heer A. Scholten, aanwezig. Nog drie kinderen uit het gezin worden verpleegd in het sanato rium bij Zwolle. WAAROM ZWEDEN BUITEN DE NATO BLIJFT STOCKHOLM (S.I.P.) De Zweedse premier, Tage Erlander heeft te New York op een pers conferentie uiteengezet, waarom zijn land niet tot de NATO toe treedt. Hij noemde hiervoor drie redenen: de traditionele politiek van het land. zijn geografische ligging en de verhouding tot Fin land, bij de neutraliteitwaarvan Zweden belang heeft. LONDEN. 10 April. (Ass. Press). De onafhankelijke Times schreef vandaar in een hoofd artikel over de „regering in In donesië": ..De regering van dr. WilODO liidt aan een zwakheid waaraan alle Indonesische rege ringen liideo: er is niet genoeg vers bloed in Er zijn zo weinig mensen be schikbaar in het Voorlopig par lement met kwaliteiten, nodig om in een kabinet opgenomen te kunnen worden, dat het vor men van een nieuwe regering een soort „algemene post" is geworden binnen een zeer be perkte kring". Er kan geen enkele ver andering komen voordat het land rustig genoeg is om het houden van verkiezingen toe te staan. Op de achtergrond wachten de com munisten op het ogenblik dat, onder het mom van onrust, zij hun vroegere falen om een ge slaagde opstand op touw te zetten. RUSSEN OVER DUITSLAND: PARIJS, 10 April (A.P.) Sowjet Rusland heeft in zijn ant woord aan de grote Westelijke Drie het idee de commissie der V.N. een onderzoek naar de mo gelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in Duitsland te laten instellen, van de hand gewezen, en in plaats daarvan voorgesteld dat een commissie van de Grote Vier in het leven geroepen zal worden. Het Sowj et-antwoord, dat van middag door het Franse Ministe rie van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt werd. bevestigt het Sowjet-standpunt, zcils dit in de oorspronkelijke nota van 10 Maart werd uiteengezet. In deze nota vroeg Moskou Duitsland te her enigen en besprekingen tussen de Grote Vier over een Duits Vre desverdrag. ALKMAAR De Alkmaar der, de heer Chris Wiedijk, heeft in de loop van de laatste tien jaren, na moeizaam zoeken en experimenteren, een merkwaar dige en belangrijke ontdekking gedaan. Hii heeft namelijk een procédé uitgevonden, dat, uit gevoerd met een aantal vloei stoffen, van een samenstelling, die uiteraard hem alleen bekend is, het mogelijk rr.aakt. ongeacht welk materiaal ook, te ..bepleis teren", te bestrijken bij wijze van verf, behang, papier, lak. cemertt, betfrin-emaiUe, plastiek, etc. Dit vindt zijn toepassing in duizenderlei vormen. Het is door de heer Wiedijk de naam gegeven van break- plastic. In het kort komt het procédé hierop neer: wil men een wand van een gang bijvoor beeld, met break plastic bekle den, dan wordt eerst een laag van een bepaald soort plastic op het steen gebracht, vervolgens NORFOLK, Virginia, 10 April (Ass.Press). Admiraal Lynde D. McCormick heeft vandaag gezegd, dat het huidige peil van de strijdkrachten in het geallieerde commando „onaanvaardbare risico's met zich brengt". Door alle landen die bii dit commando aangesloten ziin ..moet veel groter insnanning verricht worden voor het onbouwen van de strijdkrachten die de controle moeten uitoefenen on zee en langs de kusten", aldus de Ad miraal. Hij sprak tijdens een plechtig heid waarbij formeel het eerste Internationale Oceaan Comman do in de geschiedenis ingesteld werd. McCormick zei: „Zelfs de ver sterkte zeestrijdkrachten, zoals in de plannen van de NATO opgenomen, blijven achter bij het geen nodig is om Europa en het Geallieerde Europese Comman do rechtstreeks en onrechtstreeks de steun te verlenen, d'ie' naar wij denken van ons gevraagd zal worden". „Denkt U er wel aan dat de taak van dit commando in geen enkel opzicht evenredig is aan de omvang van de vloten van sterke vijanden. Er is geen zweem van defaitisme onder ons te bespeuren. Het feit, dat zo vele landen gezamenlijk tot actie zijn overgegaan, hetgeen geleid heeft tot deze plechtig heid, geeft een gevoel van veer kracht." De eerste officiële daad van McCormick na het commando op zich genomen te hebben was het bekend maken van zijn voor naamste aan hem ondergeschikte bevelhebbers. Het zijn vijf En gelsen, twee Fransen, twee Ca nadezen, een Amerikaan en geen enkele Nederlander.... KONINKLIJK PAAR VERTROK NAAR TENNESSEE NEW YORK, 10 April (AFP) Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Donderdagmorgen plaatselijke tijd naar Knoxville Tennessee )v ertrokken met het particuliere vliegtuig van presi dent Truman, de „Independence". Na aldaar een dam in de Ten nessee te hebben bezocht is het Koninklijk Paar rechtstreeks per vliegtuig naar Sea Island vertrok ken. de vloeistof, die men „break" heeft willen noemen, en omdat beide stoffen een verschillende tijdsduur nodig hebben, alvorens te drogen, breekt de tweede laag in een aantal fijne barstjes, adertjes, die als een fijn net werk over de break liigt grof of fijn kan men natuurlijk zelf bijna geheel regelen waarna de onderste laag van plastic daar doorheen kojnt en men dus tekening krijgt in het geheel. Tenslotte wordt de gehele laag afgewerkt met een dun laagje plastic. Dit procédé bergt natuurlijk duizenden mogelijkheden in zich Op deze wijze kan een nieuw soort kunst zich baaubreken. Men vervaardigt reeds tegels, tableaux, in schitterende Meu ren, die tijdens het procédé wor den aangebracht, terwijl in het netwerk van barstjes, om het zo maar te blijven noemen, een oneindig aantal variaties moge lijk zijn. Wat de tegels betreft, is men in staat, het middeleeuwse handwerk op andere moderne wijze voort te zetten, maar zo, dat onderscheid voor de leek nauwelijks te zien is. Gisteren heeft de heer Wiedijk in zijn studio aan de Oudegracht een showroom opengesteld, waar men tal van producten reeds kan' bewonderen. Het product is op allerlei wijze beproefd, tegen invloeden van het weer. vochtigheid, zelfs brand en de proeven hebben uit gewezen, dat het nieuwe pro duct schier onverwoestbaar en onverslijtbaar is. Men overweegt zelfs, er auto's mee te bespuiten. Tal van firma's en particulie ren in binnen- en buitenland, o.a. Amerika. Canada, Zweden en Italië, hebben reeds gerea geerd op dit unicum, dat een bijzondere toekomst belooft De waardebepaling van het nieuwe product ten opzichte van echt Delfts blauw, mozaiekwerk. zelfs schilderijen (want ook die kunnen op dezelfde wijze aldus vervaardigd worden, zodat ze. pas afgewerkt,, honderden en honderden jaren oud lijken) heeft natuurlijk heel wat voeten in de aarde. Daarover zal het laatste woord nog wel niet ge zegd zijn. Doch het is zeker, dat n.en liet echte niet van dit product kan onderscheiden en in dit op zicht kunnen we een zelfde oor deel verwachten als de juichen de recencies over de vervalste schilderijen van Han van Mee geren in zich droegen DEN HAAG De regering meent, dat Eindhoven moet worden aangewezen als plaats van vestiging voor een even tueel te stichten tweede instituut van technisch hoger onder wijs. In net bijzonder zijn het de argumenten met betrekking tot de industriële sfeer en de omstandigheid, dat het poten tieel van de bevolking van de zuidelijke provincies onvoldoende tot uitdrukking komt in het aantal studenten aan universiteiten en hogescholen, welke bij die keuze van overwegende betekenis zijn geweest. Aldus deelt minister Rutten mee in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp omtrent de kosten van voorbereiding voor een tweede T. H. Zoals men weet ging de keuze tussen Twente, Eindhoven en Arnhem. Over de wenselijkheid van een decentralisatie zegt de minister o.m.: De stand van zaken is op dit ogenblik niet gunstig ten aan zien van de aantallen dergenen, die in staat zijn de ontwikkeling van de techniek in ons land te leiden, met andere woorden: „Er is een tekort aan ingenieurs" Er zijn nog tal van bedrijven, wier bezetting met ingenieurs laag is en die onvermijdelijk binnen kor tere of langere tijd in dit tekort zullen willen voorzien om de con- ZUI DERZEEMUSEUM WEER OPEN ENKHUIZEN Op eerste Paasdag opent het Zuiderzee museum te Enkhuizen zijn poor ten weer voor het publiek. De vernieuwde opstelling legt in dit seizoen meer dan tot dusver de nadruk op twee aspecten van de cultuur rond de oude binnenzee: klederdrachten en visserij. currentie het hoofd te kunnen bieden. Bovendien zijn er nog tal van producten, die in aanmerking zouden kunnen komen voor ver vaardiging hier te lande. Daarvoor zijn ingenieurs nodig. In" het kader van de uitbreiding van de Technische Hogeschool te Delft zijn reeds een aantal voor zieningen tot stand gekomen. VAN FINANCIEEL KUNNEN BRUSSEL (Reuter) In een Woensdag gehouden radiorede heeft de Belgische premier, Jean van Houtte, verklaard, dat de Bel gische staat zowel in nationaal als in internationaal opzicht de grens van zijn financiële draagkracht heeft bereikt door gelijktijdig de herbewapening van het land, de Belgische uitvoer naar de landen der Europese betalingsunie en speciale uitkeringen aan de arbei ders te financieren. Van Houtte zeide, dat het duidelijk is, dat België moet terugkeren tot de normale procedure, waarbij de handel gefinancierd wordt door de exporteurs zelf en niet door de Staat. DE KATHOLIEKE KERK TE HEERENVEEN De parochie van de H. Geest te Heerenveen, bestaande uit ca. 850 katholieken, dat is ongeveer 3,5 pet. van de totale bevolking dezer gemeente, bezit een opvallend mooi kerkge bouw. De kerk, die ruim twintig jaar geleden werd aanbe steed voor de som van f 1^8.720 en op 15 Mei 1933 geconsa creerd, werd door de toenmalige Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Janssen, is gebouwd volgens plannen van architect H. C. M. Beers te Huisterheide. De moderne bouwstijl, hoewel sterk practisch gericht, heeft hier tot een fraai, kunstzinnig geheel geleid, met een majestueus priesterkoor, dat een zeer nadrukkelijk accent krijgt in deze zo geslaagde compositie van lijnen, spitsbogen, licht en schaduw.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1