Koningin winkelde in New York Zij kreeg al 1000 brieven en 100 bloemstukken Financiën en Economie HET WONDER DER LIEFDE RADIO Particulier touringcarbedrijf heeft óók recht van leven Een jurkje voor Prinses Beatrix en poppen voor de twee jongste dochters Scheepsberichten BEURSOVERZICHT Lijndienst-onder nemingen willen voorrang WEK DE GAL IN UW LEVER OP door Otto Bührs NEW-YORK. „Rustig, onopvallend winkelen": dat was de wens van Koningin Juliana in New-York. Het is er niet helemaal van gekomen en dat laat zich verklaren: uiteraard kruiste haar weg meer dan eens het oorlogspad van hardnekkige verslag gevers, die zich geen enkel detail van wat hen „een mooi verhaaltje" leek, wensten te laten ontglippen. Amerikaanse jour nalistiek kent daarbij naar 's lands wijs heel wat minder scrupules dan de onze, en zo kan men begrijpen dat de Koningin, nadat zij bedachtzaam „Neen" had geantwoord op de vraag van een verslaggeefster of zij geen pijn in de voeten had na al dat winkelen, er aan toevoegde: „Maar dit week-end wil ik graag eens flink uitrusten." Die rust wensen wij haar met Pasen hartgrondig. Want niet alleen volgden de officiële recepties, bezoeken, kransleggingen en redevoeringen elkaar op gedurende d>e afge lopen dagen: er kwam ook veel post voor de koningin Zij heeft totnutoe ï-uim duizend brieven en telegrammen van bewonde raars, meest Amerikanen ont vangen, die hun gevoelens van sympathie in meer of minder lange epistels vorm wensten te geven. Ook staan er al ruim honderd bloemstukken in de koninklijke suite. Ben dame schreef, ,,diat zij juist haar tranen had gedroogd, die de redie in het Congres hadden teweeg gebracht". Anderen has pelen de titulatuur een beetje door elkaar: Prins Bernhard werd in verschillende brieven als „Zijne Majesteit" betiteld. De koningin is van plan alle brief' schrijvers te beantwoorden, maar verzoeken om handtekeningen zal zij niet inwilligen: dat is tegen de traditie. En wait dlat winkelen betreft: vergezeld van baronesse van Boetzelaer en freule Roell ver liet de koningin, zonder mantel, in een zwarte wollen japon met witte jabot en op wandel schoenen met platte hakken Waldorf-Astoria door de hoofd ingang, in plaats van langs de gasten-ingang waar verslaggevers zich strategisch hadden opge steld. Drie blokken verder aan de Fifth Avenue bezocht zij de zaak van ,,Coty" waar de stads- eeremoniemeester, Grover Wha- len, die er de eigenaar van is, haar begroette en haar enkele prachtige parfum-geschenken aanbood. Prins Bernhard in grijs flanellen pak, zonder hoed was met majoor Geertsema reeds vooruitgegaan langs een PROGRAMMA ZATERDAG 12 APRIL HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ge wijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.25 Metten en Lauden; 9.45 Gramofoonmu ziek; 9.55 Waterstanden; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus, paasklokken en muziek; 12.07 Gramofoonmuziek 12.30 Land en tuinbouwmededc- lingen; 12.33 Pianoduo; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Gramo foonmuziek; 14.00 Boekbespre kingen; 14.10 Voor de jeugd; 14.20 Gramofoonmuziek: 14.40 Fluit en piano; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.38 Gramofoonmuziek; 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie; 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Lichte mu ziek; 18.45 Buitenlandse Corres pondenties: 19.00 Gramofoonmu ziek; 19.15 Parlementsoverzicht: 19.25 Gramofoonmuziek; 19.45 Reportage bezoek Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten van Amerika; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Verzoekprogramma: 21.00 Geva rieerd programma; 21.50 Amu sementsmuziek; 22.45 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws: 23.15 ca. 1.00 Paaswake en Nacht mis. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 1020 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofonn- muziek: 8.40 Voor de huisvrouw 8.50 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor die arbeiders in de continubedrijven: 11.35 Piano, viool en cello; 12.00 Me- tropole orkest: 12.30 Land- en tuinbouwmedcdelingen: 12.33 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 „Klein Zonden", hoorspei; 13.30 Dansmuziek: 14.10 Filmpro gramma; 14.35 West-Fries pro gramma: 15.00 Orgel en zang: 15.30 „Van de wieg tot het graf" causerie; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.15 Sportpraatie; 16.30 Con certgebouw-orkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Amu sementsmuziek: 18.40 Regerings- uitzendling: ..Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19 00 Artis tieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ..Passepartout", causerie: 19 40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie: 19.55 „Deze week", cau serie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten: 20.15 Geva rieerd programma; 21.15 Weense muziek; 21.45 Socialistische com mentaar: 22.00 Promenade or kest: 22.30 Reportage Bezoek Koninklijk Paar aan de Ver enigde Staten van Amerika; 22 40 „Onder de Pannen". hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Nationale schaakkampioenschappen; 23.20 Orgelspel: 23.3524.00 Gramo foonmuziek. andere route. De koningin ging ver-volgens naar het warenhuis Saks aan de overkant van de Avenue. Toen zii met de lift naar de zevend» verdieninv ging. waren er ook twee verslaggevers „aan boord" De koningin vroeg lien „Alstublieft, ik wil vandaag eens ongestoord winkelen. Ik verzoek u vriendelijk niet mee te gaan". On de eerstvolgende étage stan- ten de twee toen uit. mèt de zekerheid dat de koningin des avonds on een persconferentie iets over haar aankODen zou vertellen. En diat deed zij. Bij het wa renhuis ..Best" waar zii ook tijdens de oorlog herhaaldelijk kleren voor de kinderen kocht had zij nu een aardig jurkje voor haar oudste dochter ont dekt „die als alle kinderen altijd overal uitgroeit", zoals zii zeide. De koningin en de prins lunch ten met prins Aschwin en zijn echtgenote in het restaurant van die „Cloisters", een museum, ten dele een oorspronkelijk Frans klooster, dat indertijd door een schenking van Rockefeller steen voor steen naar Amerika werd overgebracht. „Bii Schwarz heb ik toen ponnen gekocht voor miin twee jongste dochters en een naar rubber dingen om in te zwem men" vertelde de vorstin Men vroeg haar of de verrassing er voor de kinderen niet af zou ziin. nu zii al uit de school klan- te. maar de koningin antwoordde „Zii zullen niet verrast ziin. Voordat ik wegging hebben ze me nrecies verteld wat ze heb ben wilden". Deze opmerking verwekte een daverend gelach. Tenslotte zei de koningin dat zij zeer genoten had van deze onderbreking van haar officiële taak. Verschillende mensen hadden haar herkend en waren naar haar toegekomen om iets aardigs tegen haar te zeggen. Maar daar bleef het bij. En het New Yorks verkoopstertje van Franse af komst, Beatrice Bernard, die de koningin vier flessen vloeibare zeep verkocht „precies wat ik zoek" was verrukt. „Ik herkende haar onmiddellijk" zei ze „ik lees alles over haar en heb veel foto's van haar gezien. Ik herkende haar zonder moeite. Ze was buitengewoon -aardig en vriendelijk en maakte helemaal geen overbodige drukte". En zo dienken de meeste New Yorkers er over. Friesland. 10 v. Tj. Priok nr Cheribon; Hercules 9 te Istanbul IzmirKota Agoeng 10 te Basrah Loenerkerk 11 Genua verw.; Rijn- kerk p. 10 Gibraltar/GenuaStad Haarlem p. 10 Kp. Finisterre; Themisto p. 10 Dungeness: Titus 9 te Mersin nr Lattakiaj Tomini p. 10 Gibraltar nr Port Said; Ab- bekerk 9 te Genua; Groote Kerk 9 te Bremen; Indrapoera 11 14 uur R'dam verw.; Leopoldskerk p. 10 Perim; Nieuw Amsttrdam 14 Southampton verw. v. New York/R'dam; Stad Maassluis 12 vm te IJmuiden verw.; Tripang 10 v. Colombo; Waterman 11 vm R'dam verw.; Almdiik 10 v. R'dam te Houston; Alwaki 9 v. New York nr Trinidad; Axeldijk 9 v. New York te New Orleans; Oranjestad 10 voor IJmuiden; Willem Ruys 9 v. Port Said nr Suez. NEDERLANDS ELFTAL EN HELSINKI De kansen voor een uitzending van het Nederlandse elftal zijn na de nederlaag tegen België aanzienlijk gedaald. Onomwon den deelde men ons van K.N. V.B.-zijde mede, dat het thans inderdaad twijfelachtig is een Oranje-team met dragelijk suc ces aan het Olympisch voetbal- tournooi te laten deelnemen. Een beslissing wil men evenwel niet nemen. De termijn voor inschrij ving sluit op 1 Juni, zodat de K.N.V.B; eerst nog het resultaat wil afwachten van de landen- wedstrijd Zweden op 14 Mei in het Olyn -.lisch stadion. De nieuwe postzegels in 1953 Bij het verschijnen van de nieuwe postzegels van het Konin- ginnetype in 1953, zullen de ze gels van lagere waarde dan het port van een binnenlandse brief van enkelvoudig gewicht, wor den uitgegeven in het zgn. cüfer- type, dat is het type postzegels zonder beeltenis van de Konin gin. De briefkaarten blijven voor zien van een afdruk met de beel tenis van H.M. de Koningin. (Advertentie l „Polen" voelt nog niets voor bonus-uitkering In de gisteren gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Hotel Polen te Amsterdam, verklaarde 't bestuur desgevraagd er niets voor te voelen thans tot een verhoging van de nominale waarde der aandelen van f 800 tot f 1000 over te gaan. „Polen" be leeft sinds enige jaren een herle ving, doch deze is nog van te kor te duur geweest voor de vorming van reserves, waaruit een bonus zou kunnen worden betaald, al dus het bestuur. Hot bestuur verklaarde verder dat bepaalde! plannen tot kapi- taal&uitbreiding er geenszins be staan, maar de noodzakelijkheid zou zich kunnen voordoen en de mogelijkheid hiertoe wordt ge opend door de verhoging van het maatschappelijk kapitaal, da-t thans geheel is volgestort van f 548.000 tot f 1.000.000. De. jaar cijfers werden goedgekeurd en 't dividend bepaald op 5 pet. (onv). Nationale Levensverzekering- bank N.V. te Rotterdam De Nationale Levensverzeke- rimg-bank N. V. te Rotterdam, heeft over 1951 een productie be haald, die ongeveer overeenkomt met- die van 1950- De netto-toe neming van het verzekerd be drag beliep f 138.642.789 waardoor het totaal verzekerde bedrag bii de „Nationale" gestegen is tot f 1.881.587.0.61. De bedrijfswinst bedraagt f 6.671.631 (f7.199.278), waaruit na diverse voorzieningen o.a. toevoeging van f 4.009.003 aan de extra reserve, een dividend van f 24 per aandeel (onv.) kan worden uitgekeerd- Twijnstra's Oliefabrieken verhoogt het dividend Volgens het verslag van de U. Twiinstra's Oliefabrieken te Akkrum over 1951 was de ver werkte boeveelheid oliehoudende zaden in de oliefabriek aanzien lijk groter dan verleden jaar De modernisering van de fabriek te Akkrum is jhans gereed en de nieuwe fabriek is officieel in bei- drijf gesteld. De financiële uit komsten mogen 'ook thans weer zeer bevredigend genoemd wore en Voor afschrijvingen wordt be stemd f 698.207 (f548.556) en f 350.000 (f 300.000) wordt aan de reserve toegevoegd. Er resteert een saldo-winst van f 169.151 (f 140-202). Een dividend van 8 pet. op de gewone aandelen en 6.2 pet. op de preferente aandelen wordt voorgesteld (v-j. voor beide soorten 6 pet.). Dividend NYMA Over het boekjaar 1951 wordt voorgesteld een dividend uit te keren met gebruikmaking van de faciliteiten geboden- door de wet op de herkapitalisatie, van 12% pet, waarvan 10 pet. in gewone aandelen en de rest 2 pet. in contanten, (v.j. 9(4 pet., waarvan 5 pet. in contanten of aandelen). AMSTERDAM, 10 April De iets betere tendens van gisteren kwam vandaag op vrijwel dezelf de wijze tot uiting, nl. in goed prijshoudende tot iets hogere koersen voor de tapefondsen, voor zover deze verhandeld werden. Vrijwel overal werd dit toege schreven aan kleine dekkings aankopen van de beroepshandel, in verband met het lange week end, daar de beurs tot Dinsdag gesloten blijft. Het duidelijkst kwamen de koerswinsten tot uiting op de scheepvaartmarkt, waarbij Stoomvaart-maatschappij „Nedei'land" de leiding had. Gis teren was dit fonds reeds 2 'A punt gestegen en vandaag werd hier nog ruim een punt aan toe gevoegd. Naar verluidde zou bin nenkort een dividendvoorstel komen, dat niet ongunstig zou zijn. De industriemarkt hield zich voor de leidende soorten goed op peil met winsten van 1 a 2 pun ten. Enkele textielpapieren, zoals Gebrs van Wijk waren eveneens iets beter. Nyma reageerde met een verlies van 9 punten op het dividendvoorstel van 12 K pet, waarvan 10 pet in aandelen, gis teren 180 laten bij een vorige no tering van 185, vandaag 176. Stockdividenden Ford werden op 17 a 18 iets beneden de theoretische waarde geadviseerd. De cultuurafdeling bleef goed op peil met winsten van maximaal twee punten. Alleen Deli Bata via Tabak viel met een verlies van bijna 4 punten enigszins uit de toon. In vorstenlanden ont stond midden beurstijd plotseling een open hoek, waarbij dit fonds van 16 aantrok tot 19. Guldens beleggingen trager, dollarobliga ties maximaal I punt, aantrek kend ondanks het agio dat op 1 procent een fractie lager werd geschat. Televisie-uitzending van NederlandZweden? De Nederlandse Televisie Stichting heeft aan de voetbal bond -het plan voorgelegd om die interland wedstrijd Nederland Zweden op 14 Mei in het Olym pisch Stadion te Amsterdam o-p het televisiescherm te brentgen. De secretaris van de K.N.V.B., de ihieer L. Brunt, deelde ons mede dat door het bestuur dit plan op korte termijn za] wor den behandeld. Over de proble men. welke aan een uitzending vastzitten, is door de secretaris en het bondsbestuiursHd de heer G. Kruyver, een rapport samen gesteld, dat reeds aan de andere leden van het bestuur is voor gelegd. Persoonlijk kregen wii de indruk, dat de K.N.V.B. thans wel zijn toestemming zaa willen geveni voor de uitzending van een eerste interlandwedstrijd van het Nederlands elftal. Wyatt vindt een kralensnoer Wat voor nieuws is er van Captain Wyatt? informeerde Ge neraal Zachary Taylor. In het hoofdkwartier heerste al dagenlang de grootste verwar ring. De schipper van Luitenant Tufts' Fregat had rapport uitge bracht. Geen teken van leven, sir, ant woordde Majoor Kennedy. We zullen het zoeken dan maar opgeven. Schrap Wyatt en zijn mannen maar van de lijst. Ben je in staat geweest, het eiland te bereiken en het jongetje uit de handen van de Seminoles te krij gen? Nee sir. Er zat een dikke haag van Indianen tussen hier en dat eiland. De hele stam der Semino les is samengetrokken rond het moeras. Generaal Taylor stampte woe dend op de grond. Dan zullen we in elk geval een inval doen en ziin jongen probe ren te redden. Dat zijn we aan Wyatt verplicht. We rukken nu onmiddellijk op met vol materi- Óp het tijdstip, dat Generaal Taylor ziin volledige troepen macht in beweging zette, sleepte 'n uitgeput troepje mensen zich voort in de richting van 't eiland Quincy Wyatt's eiland. De hitte was ondragelijk, de mannen vloekten. Het moeras zag zich zijn prooi ontglippen en wasemde alle gif tige dampen uit, die erin waren. Judy veegde zich het zweet van het voorhoofd, haar haren lagen verward rond haar slapen. Wyatt zakte door zijn knieën van uit putting. Toe nou, mannen, niet inzin ken. Volhouden. We zijn bijna aan mijn eiland. Achter hen werd nu in het wilde weg geschoten. De Semi noles drongen op. Volgende aflevering: WYATT DAAGT OCALA UIT Daag is het! schreeuwde Monk. Daar is het eiland van de Captain! juichten de mannen. We hebben 't 'm gelapt! schreeuwde Peachtree. Op dat ogenblik sprong Tibbet voor Wvatt. Captain! Je staat voor het wa ter. De Seminoles zitten vlak achter ons. Ik zal ze afleiden. Trek snel het water over. Tibbet.schreeuwde Wyatt boven alles uit. Maar Tibbet rende de Semino les tegemoet: Vooruit, jullie rode duivels, volg me! Tibbet! schreeuwde Wyatt en zijn roep klonk als een snik. Hier ziin we dan, gilde Tibbet. Kom en grijp ons! Ga eens met me mee! Tibbet. snikte Wyatt. Let niet op me, Judy..; Tib bet. fluisterde hii. Toe, Judy, ga naar de over kant en blijf hier met staan. Wyatt draaide zich om. Hij waadde door het water, het hoofd gebogen. Toen keek hij op. De mannen stonden doodstil. Wvatt keek op, niet begrijpend. Hii liep door de rij van zijn man nen heen. Hij was op zijn eiland. Toen dacht hii dat hii krankzin nig zou worden. Zijn hut was platgebrand: een rokend wrak tegen het helwitte strand. Met wankelende stappen Waggelde Wyatt op de rokende puinhoop toe. Toen bukte hij zich. Tussen de zwartgeblakerde stukken hout raapte hij een kralensnoer op. het klarensnoer van zijn zoontje. Wyatt slikte en slikte. Hü boog het hoofd. De mannen zagen zwij gend toe. Nou vooruit! zei Peachtree. Opstellen! We hebben hier nog iets op te knappen. Als wezenloos met een ver schrikkelijke trek op zijn gezicht kwam Wyatt weer aanlopen. Hou op! We lopen niet verder. We blijven hier en we gaan vech ten. Ze zullen ons vermoorden. We zullen er dus zoveel mogelijk van hen meenemen. Ingraven. We zullen ze hier opvangen. Toen begon een gevecht, dat Luitenant Tufts nooit zou verge ten en dat in de annalen van de Amerikaanse geschiedenis tot op heden is geboekstaafd. Toen de schemering tenslotte kwam stonden de Seminoles nog altijd aan de overkant van het aii ZWALUWEN-ELFTAL TEGEN RODE DUIVELS Het Zwaluwen-elftal, d'ait a.s. Woensdag, 16 April, in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen de Rode Duivels uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Landman (Sparta) achter: Bakers (P.S.V.J en Claus (Helmondia); midden: Hendriks (Vitesse) en Famger (D.W.S.): voor: Van der Boigert (D.O.S.). Lugthart (Be Quick). Cor van der Gijp (Emma), Mommers (Wilem II) en Schmidt (Eind hoven). Reserves: Hagenaars (Vole- wijekers), Bak (Gooi), Kuipers (Volewijckers) en Tjepkerna (Blauw Wit). Van Sahiijmdel was gevraagd voor de rechtshalf-plaats. doch I de S.V.V.-er is verhinderd in verband met zijn voorbereiding voor een examen. Over de be zetting van de rechtshalf-plaats zal nog nader worden beslist. De aanvang van de ontmoeting is bepaald op 18.08 uur. 12 APRIL Paas-Zalerdag In vroeger tijden brachten de Christenen de nacht voor een grote feestdag gemeen schappelijk, wakend en bid dend door. Wii kunnen ons nauwelijks meer indenken welk een feestelijke opge wondenheid, welk een ver rukking deze viering wekte in de christelijke harten. Het is dan ook een weldadig be sluit van de Paus om althans voor Pasen de oude liturgie van de Paasnacht weer toe gankelijk te maken voor onze christenen. In bijna alle parochies uit onze gewesten zal deze viering dit jaar voor het eerst worden gehouden. Er is nogal wat over te doen geweest: men heeft allerlei bezwaren gemaakt maar wij bidden vurig, dat gij, wan neer gij hedennacht de plech tige paasviering mee gaat maken, ervan overtuigd wordt, dat door dit alles de paas.jubel meer en meer be zit gaat nemen van de ziel van het christenvolk. IN DESERTO water. Staakt het vuren, beval Wyatt. Het wordt donker. Ze vechten niet graag 's nachts. Tegen de ochtend zullen ze komen opzet ten. Ik ben nog nooit zo dol geweest op mane schijn als nu, bromde Monk. Zo weinig mogelijk praten. Pas op voor trucjes, zei Wyatt. Zo ging de nacht in. Aan de overkant zon gen de Seminoles een tonig en angstaanjagend. Ocala's trommen dreun den dof en diep, drei gend en onheilspellend. Mohair! fluisterde Hiff. Ja..? Mohair, ik hoor iets juist of iemand in het water springt. een gevecht, dat Tufts nooit zou ver geten en dat in de annalen van de Ame rikaanse geschiedenis tot op heden is ge boekstaafd (Van onze verslaggever) UTRECHT Een paar maanden geleden is door de Ned. Vereniging van transportondernemingen die zich met lijn- en streekvervoer be zighouden. de NVTO, een rapport uitgebracht, dat zich vooral bezig houdt met het ongeregelde perso nenvervoer. „Wij hebben dat losse touringcar-vervoer naast onze lijn diensten nodig om onze rentabili teit veilig te stellen en te kunnen handhaven" zegt dat rapport. Daar tegen is nu op een druk be zochte vergadering in Utrecht de sectie touringcar-bedrijven van de Federatie van Ned. Organisaties voor 't personenvervoer (de FNOP) in het geweer gekomen. De FNOP is van mening dat het toerwagen-bedrijf niet onderge schikt mag worden aan het lijn- dienstbedrijf, dat zulks ook zeker niet in de bedoeling heeft gelegen van de Wet Autovervoer Personen en dat tenslotte het lijndienstbedrijf in de concentratie tot streekver voerders en in de privileges met be trekking tot het groepsvervoer al zodanig in zijn rentabiliteit wordt beschermd, dat het geen pas geeft, de lijndiensten en het streekver voer schadeloos te willen stellen ten koste van de particuliere tou ringcar-ondernemers. Natuurlijk, aldus de FNOP, heeft ook de NVTO recht op het exploi teren van een touringcar-bedrijf. Maar niet op basis van een voor rangspositie. Heeft de NVTO histo rische rechten: de particuliere on dernemers hebben ze ook, en mede hun initiatief is oorzaak en drijf veer geweest bij de .vlucht die het toeristisch vervoer heeft genomen. De vergadering besloot de regering in een adres te verzoeken, met het afgeven van definitieve vergun ningen voor het ongeregelde nerso- nenvervoer te wachten, totdat ook de FNOP het rapport heeft uitge bracht. dat men al druk bezig is samen te stellen. H.M,. DE KONINGIN 18 JULI NAAR GOUDA H.M. de Koningin zal op 18 Juli a.s. een bezoek aan de ge meente Gouda brengen, in het bijzonder ter opening van het ge restaureerde stadhuis. Op haar weg naar Gouda zal de Koningin een enkele bezienswaardigheid in de gemeenten Oudewater en Haastrecht worden getoond. Voorts staat de bezichtiging van een bedrijf in de gemeente Moordrecht op het programma. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilletles. FEUILLETON 60. De bank. die zij aanwees, stond half verborgen in een rustieke boog. begroeid met klimrozen. Carlos, beseffend dat verzet gel'ijk stond met het in gevaar brenger» van zijn eigen belangen, volgde haar gedwee. Geen van beiden merkten iets van een gestalte, die hen onder de schaduw van de bomen had gevolgd en die zich nu geluid loos over het gras bewoog naar de achterkant van hiat prieel en daar in luisterende houding neerhurkte. Hadden zij het ge weten, dan zouden beiden wel licht meer discreet zijn ge weest. In Parijs was je heel an ders, dan hier, zei Lucille, en dat begrijp ik niet. Nu ben ik beroemd en jij in het bezit van grote goederen. Je huis ziet er schreven aan kleine dekkings- indrukwekkend uit. Ik mag het - - wel en Madrid is vrolijk, hoe wel niet zo vrolijk als Parijs, Maar ik zou hier best willen wonen. Wonen? Er klonk vrees in Carlos' stem. toen hij het woord herhaalde. Wat bedoel je Lu cille? We zijn altijd goede vrien den geweest, Carlos. Het zou nog zo dwaas niet ziin als je me trouwde. Goeie hemel! Lucille, je schertst! riep Cabados ongelovig uit! Neen. Het is geen scherts, hernam de danseres op een toon, die zeer beslist klonk. Carlos was te verwonderd om op ziin woorden te letten.. Je li,jkt wel gek, Lucille. Neen, antwoordde de dan seres. Ik vraag wat ik wil. Je hebt er trouwens vroeger zelf over gesproken. Ik kan er nu niet meer aan denken, hernam hii. Waarom niet? Mannen van mijn positie trouwen niet met een meisje uit Café De Nuit merkte Carlos scherp op. Ik zou er veel voor over hebben om je een genoe gen te doen, Lucille, maar daar is geen sprake van. Zeker, wel, Carlos. Je weet alles nog niet. Neen. Gisteren is er iemand gekomen om mij te spreken, iemand, van wie ik dacht, dat zij aan het andere einde van de wereld zat. Heus? vroeg Cabados ver wonderd. Ja, Yvette, miin zuster! Herinner je haar? Neen! antwoordde Cabados. scherp en nadrukkelijk. Dat is jammer, erg jam mer, want zii herinnert zich jou heel goed. Yvette! Hij zweeg en de danseres ver volgde: Ze kwam naar mij toe te vragen of ik wist waar jii woont. Ze vertelde een heel vreemde geschiedenis. Carlos Cabados zei nog altijd niets er» na een snelle, onder zoekende blik op hem vervolg de de danseres: Ze kwam van Nieuw-Cale- doniië, waarheen haar vriend werd gezonden, die in Parijs in moeilijkheden was geraakt. En daar heeft ze een oude kennis ontmoet, Jacquës Sardon. Wat heeft dat allemaal.... Wacht slechts één ogenblik en het zal je duidelijk worden volkomen duidelijk. Carlos, Yvette vertelde mij, dat ze je heeft ontmoet op Nieuw-Cale- donië, dat ze tegen je sprak. maar dat je net deed of je htaar niet kende. Maar Sardon is een vriend van haar en hii ver- lelde haar, waarom je op Nieuw- Caledonië was. Hij vertelde, dat je gekomen was om een man uit de gevangenis te helpen, maar dat je niet wilde, dat hii ontsnapte. Hij zei. dat je hem dood wilde zien en hii vroeg zich dikwijls af waarom. Hii vertelde Yvette wie deze man was en Yvette herinnerde zich de naam, ze herinnerde zich, dat hii in Parijs vermoord moest zijn, wamt haar verloofde was een vriend van Pedro en Pedro heeft het hem verteld en van haar verloofde wist zii het weer. Toen vertelde Yvette omdat je haar boos had gemaal I de ge schiedenis aan Sardon eix hii verwonderde zich nog meer waarom je de man die op lie Nou was, dood wilde hebben. Zij dachten, dat er geld veel geld in de zaak zat. Ze ziin naar Spanje gekomen om je te bezoe ken. omdat ze hopen, dat je zult betalen voor hun stilzwijgen begrijp je Carlos? Dat Carlos het volkomen be greep, was duidelijk. Zijn gezicht was wit en vertrokken en er lag een gejaagde uitdrukking in ziin oger». Toen hii sprak klonk zijn stem gebroken en hees. En jii wat heb jii gezegd. Lucille? e Ik heb ze gewaarschuwd. Ik zei: Grote honden bijten el kaar niet. Ik zèi Yvette, dat je van mii was en dat je met mij gaat trouwen. Heb je dat gezegd? Natuurlijk Carlos. Want ik wist, dat je niet zoudt weige ren, als ie alles wist. Die Sardon is een slechte man, hii kan je veel kwaad doen ais hii wil. Maar van hem weet ik ook een en ander! Als hii je wat doet, zend ik één klein briefje naar d'e prefect in Parijs en hii wordt gearresteerd, maar begrijp, Car los, dat ik dat alleen doe, om mijn man te redden. Begrijp je? O. maar Neen! Neen! Er ziin geen maren! Je moet me zonder om wegen antwoorden. Maar ik zal betalen Lucille. Ik.... Geld! Er klonk verachting in de stem van de danseres. Wat is dat? Poeh! Niets! Ik heb zelf veel geld. Ik verdien handenvol! Je vraagt me iets moeilijks. Lucille, zei Cabados, trachtend tijd te winnen. Dat moet. je be grijpen, Je eigen verstand.... Ah, maar dat weet ik. Je zoudt met baby-gezichtje willen trouwen. Maar dat zul je niet doen. Dat zeg ik. Ik zoek haar op. Ik zal haar zeggen Je zultt haar niets zeggen, viel Carlos haar ruw in de rede. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4