Rechtbank stelt Pieter de Boer in het ongelijk tegen de Staat FRANSE SCHILDERS exposeren in Bergen Jubileum - motorraces Zegetocht van Dr. Euwe door Barendregt gestuit „Ruwenberg" honderd jaar Joan Praetorius: eerlijke zoeker naar de waarheid op de Alkmaarse sintefbaan Selectie-wedstrijd in 't Veld Veel middelmatig werk Ja memel, Echtpaar Koenis in het goud 18-jarige jongen stichtte brand Carlsen vaart op nieuwe „Enterprise" Tweede Paasdag OM DE SCHAAKTITEL Althans voor het ogenblik Rusland wenst geen V.N.-controle Vele verdiensten voor het Kath. onderwijs Vorderingen werden daarmee niet ontvankelijk verklaard Met Pasen naar de bollen Graanopslagplaats te Wylre ingestort Expositie in ULO-schooI HANDBALSPORT Bijzonder geschenk voor de Koningin 4 VRIJDAG'H APRIL 1952 PAGINA 7 BERGEN Terwijl jongere Bergense kunstenaars on het Holland-Festival in Menton met hun werk vertegenwoordigd zijn, exposeert 'n 30 tal Franse schil ders uit de Cóte d' Azur de ko mende weken in Bergen. Het was op initiatief van Matthieu Wiegmann, die zelf dezer dagen een jubileum-tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft, dat deze uitwis seling tussen Bergen en Menton tot stand kwam. Voor de ruim 70 werken, die naar Holland kwamen, was de kunstzaal van het K C.B. te klein; aanvankelijk zou een ge deelte in het Stedelijk Museum te Alkmaar worden onder gebracht, doch het te exposeren werk zou dan eerst door de com missie voor kunsttentoonstellin gen beoordeeld moeten worden, waar de organisatoren van de uitwisseling zich niet mee kon den verenigen. Zo bleef al het werk in Bergen en heeft men er ook de zalen van de Rustende Jager mee vol gehangen. Het hangt er inderdaad vol en het geheel is daardoor dan ook niet erg overzichtelijk Wie verwachthad, dat de moderne schilders, de abstracten en de experimentelen in deze Franse collectie de boventoon zouden voeren, komt bedrogen uit; er ziin slechts enkele wer ken, dip onder dit genre gerang schikt kunnen worden De alge mene indruk is, dfet de Franse schilders niet boven de middel maat van hun Hollandse kunst broeders uitkomen. Hun palet is over bet algemeen licht en het zonnige Zuid Frankrijk is in veel van hun werken terug te vinden. Het is niet doenlijk het werk van de ca. 30 inzenders stuk voor stuk te bespreken; daar voor is deze expositie te om vangrijk. Wjj beperken ons daarom tot het noemen van en kele schilders, die naar onze smaak boven de middelmaat uit komen en ook daarbij zullen wij mogelijk de een of ander nog over het hoofd zien. Tot. een van de groten onder deze inzen j ,rs zouden wij Frits Advertentie v»»i, i V U b«nt Je zoveelste vandaag, die Strand vraagt. Hoe kan het ook an- ders: zo'n kwaliteit voor die prijs i WAARLAND. Binnenkort hebben wij wederom in onze pa rochie een gouden echtpaar. Op 17 April a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat het echt paar J. Koenis W. Koenis-Klaver on het huwelijksbootje is ge stapt. De bruidegom werd gebo ren te Hoogwoud de bruid in Op meer. In de parochiekerk van „St. Joannes te Hoogwoud werden zij op 17 April 1902 in de echt verbonden. Het jonge Eaai4 kwam te wonen aan de angereis, alwaar Jan Koenis bij verschillende boeren te werk ging. Het was in die dagen: lange werktijden, weinig verdienen. In 1914 vertrok bij met vrouw naar Waarland, waar zij nu dus 38 jaren wonen. Jan Koenis trad toen ais wegwerker bij de Spoorwegen in dienst. Maar aan gezien h;j bij de spoorlijn geen perspectieven zag en het meer m zijn aard lag om zelfstandig te zijn, zei hij de Spoorwegen al heel spoedig vaarwel en werd tuinder, wat hij nu nog is. Hoe wel hij thans minder land heeft dan enkele jaren terug is Jan Koenis nog steeds actief op zijn bedrijfje werkzaam. De bruide gom, een forse stoele kerel is on danks zijn 72 jaren nog flink en sterk en menige jongere zou hem bij het werk amper kunnen bij hóuden. De bruid die eveneens de 72 gepasseerd is, is zoals men dat in West-Friesland zegt, nog monter en vief, het is een echt paar, waarvan menseliikerwijs gezegd kan worden dat het zijn 60-jarige huwelijksfeest wel zal beleven; dat wensen wij het paar en de enige gehuwde dochter van harte toe. Auto met smokkelwaar aangehouden Door Douane-ambtenaren te Vaals werd gistermorgen een auto aangehouden. De Belgische bestuurder vervoerde in een ge heime bergplaats 65 kilo koffie naar Duitsland. Koffie en auto werden in beslag genomen. Sieger willen rekenen; in de kunstzaal zagen wii twee stil levens, boeiend van kleur en compositie; ook de tekening in de voorzaal bewijst, dat Sieger ziin vak verstaat. In de kunstzaal trekken ook twee doeken van Louis Maine: „Moederschap" en „Model" de aandacht. Wij noemen voorts een havengezicht van Robert Mau- ehant; het portret van een oude vrouw van Emile Marze enkele landschappen van J. Gras Hey- en, enkele vlotte aquarellen van Johian Bergey, twee kleurgevoe- lige landschappen van Jean Dries en een drietal knappe stil levens van Max Papart. Het landschap js in deze Franse in zending rijk vertegenwoordigd; het portret maar matig. De prij zen liggen voor ons Hollanders over het algemeen aan de hoge kant, geziein ook het peil van het werk. In ieder geval is het voor die belangstellenden in die Ku-nst een goede gelegenheid eens nader kennis te maken met de schilders van Zuid Frankrijk. Morgenmiddag om 3 uur wordt de tentoon®telling door burge meester Dr. W. Huyeens in de kunstzaal van het K.C.B. ge opend. IN HET HEILOOëR BOS HEILOO. Om tot nog toe onbekende redenen heeft Woens dagmiddag een 18-jarige jonge man uit Heiloo tot tweemaal toe getracht het zogenaamde „Over- bos", in de brand te steken. Om ongeveer 13.10 uur zagen enige arbeiders, die in het bos aan t werk waren, rook opstijgen. Zij gingen naar de plaats, vanwaar de rook kwam, toe én zagen daar een begin van brand in het dichte kreupelhout, dat reeds door de zon flink was opge- aroogd. Zij wisten de brand te blussen. Inmiddels hadden zij de boswachter, de heer Willems, ge waarschuwd, die op zijn beurt de Rijkspolitie in kennis stelde. Deze ging met de boswachter op onderzoek uit. Om ongeveer 5 uur zagen zii in het bos een jon geman op verboden terrein lo pen. Even latei' steeg er op on geveer dezelfde plaats als waar de eerste maal de brand was ontstaan weer rook uit het bos op en voor de tweede maal was er een begin van brand. De wachtmeester der Rijkspolitie en de boswachter wisten dit echter spoedig te doven. Hierop volgde de aanhouding van de jongeman, die aanvankelijk ontkende iets met de brandstichting te maken te hebben. Door de politie aan de tand gevoeld gaf hij toe dat hij tot tweemaal toe getracht had brand in het Heilooërbos te stichten. Er is nog niet komen vast te staan met welke reden hii dit gedaan had. De politie zal een nader onderzoek instellen en proces-verbaal is opgemaakt. MOBILE, (A.P.) Kapitein Kurt Carlsen heeft gisteren het com mando op zich genomen van een nieuwe „Flyir.g Enterprisell". Hij begon onmiddellijk het schip voor het vertrek gereed te maken. Kapitein Carlsen zei genoeg te hebben van zijn driemaands ver bluf op de wal. Het 10.000 ton metende schip, dat de afgelopen nacht vertrok, gaat eerst naar Houston om' een lading graan voor Frankrijk op te halen. Toen verslaggevers hem vroe gen wat hij de laatste maanden gedaan had, antwoordde kapitein Carlsen: „Ik heb 11.000 brieven beant woord van personen, die over mij gelezen hadden en er liggen er nog 1000 op antwoord te wach ten." Noodbrug bij kasteel „Eijsden" Gistermorgen is men begonnen over een der grachten aan de achterkant van het kasteel „Eijs den" een noodbrug te makèn, aangezien bij de hoofdingang nog meer instortingen worden ge vreesd. Gravin R. de Liedekerke werd gistermiddag te Eijsden verwacht. OUDE MAN DOOR TRUCK AANGEREDEN Gistermiddag werd op het Wil lemsplein te 's-Hertogenbosch de 79-jarige B. uit Haarsteeg (ge meente Vlijmen) door een truck met aanhangwagen uit Tiel aan gereden. Tijdens het vervoer per G.G.D. naar het ziekenhuis be zweek de man. aan zijn verwon dingen. MOTORRIjDER GAF GEEN VOORRANG Gisteravond tegen zeven uur verleende de 36-jarige motorrijder J.. A.'v. d. B. uit den Haag op het Jonckbloetpleih geen voor rang aan een zeswielige vracht auto. Hij werd overreden en overleed ter plaatse. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN BEIEREN MUENCHEN (Reuter) De Christen-democratische Partij in Beieren de Christeliik-Sociale Unie genoemd behaalde 26.4 pet der uitgebrachte, stemmen. 26.1 pet der kiezers heeft op so cialistische candidaten gestemd. De definitieve uitslagen der in Beieren gehouden gemeente raadsverkiezingen zijn thans be kend. De Christen-democraten gingen achteruit; ,ïn 1948 behaal den zii 37.7 pet der uitgebrachte stemmen. Het stemmentotaal der Socialisten steeg met 2.4 pet. Der traditie getrouw het geldt een traditie van 25 jaren organiseert AIcmaria V.V.V. •in samenwerking met de K.N.M.V. Tweede Paasdag weer motorraces op de sintelbaan van het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar. Reeds Donderdagmiddag da verden er de motoren, want de cracks als Metzelaar, Hartman Ko'tje Boef, Al Collins e.a. draaiden er hun eerste proef rit j« na eer» gesloten wintersei zoen. De nieuwe motoren moes ten even ingereden worden en de baan moest even worden Ver kend. Nu. de baan is prima, zei Piet van Aairtsen ons, nadat hii met zijn splinternieuwe Jap een paar rondjes had gereden. Deze races staan dus in het teken vain het zilveren jubileum; AIcmaria heeft dan ook voor ...de renners enige jubileu.mpr ijzen beschikbaar gesteld, welke de renners elkaar in drie wedstrii- der» zullen bekampen. De K.N.M.V. heeft besloten alle drie de motorraces, welke op de Alk maarse sintelbaan worden vér reden (de andere zijn op 25 Mei en 31 Aug.) te laten meetellen voor het officiële langebaan- kampioenschap van Nederland', waarvan de finale op 31 Aug. te Alkmaar zal worden verreden. Het aantal renners, dat heeft ingeschreven, was zo groot, dat Barendregt is er deze ronde in geslaagd de zegetocht van onze nationale schaakheid althans voor het ogenblik even te stuiten. In een Konings-ïndische verde diging experimeiiteerde dr. Euwe met een dame-manoeuvre, doch hij beleefde daarvan niet het ple zier, dat hij zich misschien wel had voorgesteld. Barendregt kreeg weldra gele genheid in het centrum op te rukken en zijn tegenstander voor lastige problemen te plaatsen. Dr. Euwe sloeg zich er evenwel goed doorheen en toen Barendregts eenfrumactie was uitgewoed wa ren de stellingen zodanig vastge lopen. dat Barendregt remise aanbood op de 27e zet, hetgeen prompt een gunstig onthaal vond. Aan de andere borden ging de strijd inmiddels miet onvermin derde hevigheid voort. Ja, met 't vorderen van de speeltijd werden vrijwel alle stellingen steeds moeilijker, zodat tegen het einde van dé speeltijd deze ronde vol komen in het teken van de tijd nood. stond. Cortlever had tegen Vinken een kansrijk eindspel af gedwongen, maar vergat bij het zoeken naar een winstgang, dat de tijdcontróle nog niet was ge passeerd. Hii zat argeloos te pein zen, toen Vinken met een vrien delijk gebaar op het omgevallen vlaggetje wees. Voor de nuchtere practicus Cortlever eien merk waardige verstrooidheid. KramerStumpers gaf 'n ge vecht te zien tussen damevleugel en centrum, waarbij, zoals dat BIJ VRIJE VERKIEZINGEN IN GEHEEL DUITSLAND LONDEN Het officiële Sov jet-Russische persbureau, Tass, heeft Vrijdagmorgen vroeg de tekst van de laatste Russische nota aan de Westelijke mogend heden bekend gemaakt. In de nota, die Woensdagavond aan de Westelijke diplomatieke Vertegenwoordigers in Moskou is overhandigd, wordt het Westelijke voorstel om een commissie van de Verenigde Naties vrije verkie zingen in geheel Duitsland te la ten controleren, verworpen. Het Westelijk voorstel was „in tegen spraak met het handvest van de Verenigde Naties", aldus de nota. vaak het geval is, de centrumac- ■tie het eerst aan bod kwam. Stumpers' ver opgerukte pion nen waren Kramer een doorn in het vlees en 'de Friese kampioen zag zich weldra gedwongen een kwaliteit te offeren om de vijan delijke vrijpion onschadelijk te maken. Vanaf dat ogenblik even wel nam Kramer niettegenstaan de hevige tijdnood 'zijn kansen uitstekend waar. Stumpers kon tenslotte de draad niet meer vin den en raakte zoif zodanig in tijdnood, dat op het ogenblik van zijn capitulatie tevens zijn vlag viel. Ir. van Steenis en van Schel- tinga leverden een rustige remi se- Terwijl in de partij van de BengBouwmeester, na *n span nende strijd waarin de talentvol le van de Berg zich op zijn best toonde, deze een gunstig eind spel wist te bereiken, dat hem uitstekende winstkansen bood. tenslotte enkelen moesten wer den teleurgesteld. Oude bekenden, als Piet van Aartser», J. Iesberts en P. Cor- d'amg die enkele malen verstek lieten gaan, komen echter weer aan die start. Het programma .ziet er aantrekkelijk uit. De se nioren 500 cc starten in 3 series met een herkansingsrit en een finale. Naast deze langefeaan- race rijden zij voor de pauze ook nog een kortebaanwedstriid, welke meetelt als 1ste wedstrijd voor het KNMV-kampioenschap. Ook staat nog een handicap wedstrijd voor senioren op het program: na de' pauze rijden zij eei» afvalrace en de 1ste wed strijd1 voor de jubileurnprijzen op de lange baan. De Junioren rijden voor de pauze in de 500 cc-klasse een wedstrijd in 2 series, met eén herkansinigsrit en een finale. Na de pauze in dezelfde klasse wed strijden over 4 en 5 baanrond-en. Van de deelnemers kunnen wü nog noemen de Engelsman Bill Harris, Kops, Houweling. Bis- sebops. Jonker, Sleutel, Verhoef en Bosman. Van- de Junioren Ba- g'i.l-n Herniary. Hulst ei» Hach- man'g. Er wordt ditmaal een talriik bezoek verwacht. U.S.-STAALINDUSTRIE NAAR DE RECHTER WASHINGTON (Reuter) De grote staalbedrijven in de Ver enigde Staten hébben zich we derom tot de rechter gewend. Zij willen trachten de opvordering van de staalindustrie door de re gering alsnog ongedaan te ma- ken. Intussen hebben zij de ver zekering gegeven, dat zii de pro ductie zo spoedig mogelijk weer op normaal peil zullen brengen. De rechtbank heeft zich niet bereid verklaard de klacht inge diend door vier grote staalmaat- schappijen, onmiddellijk jn be handeling te nemen. INTERNATIONAAL CONGRES KATHOLIEKE MEISjESBESCHERMING PARIJS (KNP) Van 3 tot 6 Mei belegt de Internationale Meis- jesbeschermmg in Parijs een con gres, dat zal staan onder voor zitterschap van Mgr. Roncalli, Apostolisch Nuntius in Parijs, Mgr Feltin, aartsbisschop van Parijs, en Mgr. ChanrrièEe, bisschop' van Lausanne. Genève en Freiburg en geestelijk raadsman van dit In ternationaal Katholiek Instituut. Het congres valt samen met 't gouden jubileum van de Franse Kaholieke Meisjesbescherming. In Parijs zal het probleem van de meisjesbescherming in de huidige tijd onder de loupe worden geno men. Inleidingen op-de discussies worden gehouden over; 't Meisje en haar tijd, moderne atmosferen, jeugdsecretariaten, speciale dien sten voor meisjesbescherming op stations, haven, vliegvelden enz. In September wordt in St. Michielsgestel het -honderdjarig bestaan gevierd van Huize ..Ru wenberg" een der oudste en voornaamste katholieke interna ten. waar zeer veel vooraan staande katholieken uit ons land hun eerste school-opleiding ont vingen. Huize „Ruwenberg" heeft in die honderd jaar ruim 9100 stu denten afgeleverd, waarvan een groot deel naar seminaria of opleidingsscholen van verschil lende klooster-ordlen en Congre gaties gingen. Huize „Ruwenberg" werd in 1833 door het Bossche Vicariaat gekocht, nadat het oude kasteel sinds 1337 in handlen van ver schillende adellijke families was geweest. In 1852 werd er een internaat gevestigd, waarvan de zorg werd toevertrouwd aan de Congregatie van de Fraters van Tilburg, die enkele jaren tevo ren door Mgr. Zwjjzen was ge sticht. Het onderwijs werd. mede met behulp van enkele leken-krach- ten tot een zeer hoog peil ge bracht en tot 1938 was er o.a. een Frans-sprekende afdeling. Het gemiddeld aantal leerlingen heeft zich lange tijd rond de 275 bewogen, de laatste jaren echter zijn er gemiddeld 350 jon gens, die er een opleiding. ook voor de handels- en midden standsexamens, krijgen. Een comité, gevormd uit de oud-leerlingen, bereidt de ko mende feestviering voor, waar van de hoofdpunten zullen zijn een reünie op 3 Sept., een re ceptie op die dag en het aanbie den van een cadeau van.de oud leerlingen. Op de feestdag zal de Bisschop van Den Bosch, Mgr. W. Mutsaers, een Pontificale H. Mis opdragen. In een jubileum boek zullen de grote momenten van „Ruwenberg" worden vast gelegd. Oud-leerlingen, die nog geen circulaire van het feestcomité hebben ontvangen, wordt ver zocht zich schriftelijk te melden bij de secretaris, de heer F. M. Sehellekens. gemeentesecretaris van St. Michielsgestel. GEOFFREY DUKE IN VERLEGENHEID Geoffrey Duke, wereldkam pioen 1951, raakte, geheel .de kluts kwijt toen hij in het Savoy Hotel, waar Lord Aberdare hem de trophee had uitgereikt voor zijn verkiezing tot „beste sportman van het jaar", een speech wilde afsteken. Hij stamelde zenuw achtig enkele woorden en zeide toen: „Het is me te machtig en ik hoop dat U het mij niet kwa lijk zult nemen dat ik er nu mee ophoud". In totaal waren bijna een kwart millioen stemmen uitgebracht. Duke kreeg er ruim 60.000 van, Randolph Turpin kwam op de tweede plaats en Reg Harris werd derde. LEEUWARDEN. Eindelijk heeft de civiele kamer van de Leeuwarder rechtbank vonnis gewezen in de zaak van de heer Pieter de Boer, de Bond voor Mobilisatie Invaliden en hun na bestaanden en de Stichting de Nederlandse Soldaat, allen te Drachten, contra mr. dr. F. Hollander, de officier van justitie in het arrondissement Leeuwarden en de Staat der Nederlanden. Men zal zich herinneren waarom het in dit proces draait. Toen de heer De Boer ter zake van vermoedelijk gepleegde verduiste ringen was gearresteerd, heeft mr. Hollander de pers inlich tingen verstrekt, die naar het oordeel van de heer De Boer deels onjuist en ook voorbarig waren. De rechtbank verwierp het gedane beroep op die nietigheid der dagvaarding en verklaarde zich bevoegd van dP ingestelde vordering kennis te nemen. Zij verklaarde de eisers niet ont vankelijk in hun vorderingen, ingesteld tegen mr. Hollander en de officier van Justitie en ont zegde aan de eisers hun vorde ringen ingesteld tegen de Staat der Nederlanden. Eisers werden in de kosten van het geding veroordeeld, voor de heer De Boer bedragende f 211,25 en een zelfde bedrag voor de beide an dere eisers. Jeugdig inbreker Hielke H. landarbeider te Gerkesklooster had, toen hii in het huwelijk trad, schulden ge maakt, waaraan hij niet anders meende te kunnen ontkomen, dan doorin te breken. En dat deed hij met overleg. Op het ogenblik, dat veehouders in het land waren te melken, ging hij de boerderij binnen- en eigende zich dan hét voor dP hand lig gende geld toe. Zo maakte hij in de boerderij van J. Hazenberg te Westerzand een buit van f 150 en in de boerderij van P- Briniksma te Westerhorn van f 350,—. Een poging in te bre ken bij zijn buurman mislukte, Gedurende het Paas-weekeinde zullen de narcissenvelden volop in bloei staan, terwijl men hier en daar verrast wordt door velden rode en gele tulipa's, de hyacin- then beginnen te kleuren en te geuren en als het zachte weer aanhoudt verwacht men dat met Pasen de eerste vroege tulpen zullen bloeien. De bollenstreek maakt zich op om de bezoekers op waardige wijze te ontvangen. ïn Lisse en Hillegom heeft men straatversieringen aangebracht. De grote kas op - „Keukenhof" is het a.s. weekeinde op haar mooist. Ook buiten, op het terrein van „Keukenhof" komt thans veel meer kleur.. Hier zullen over en kele dagen naast de narcissen en de tulipa's ook de hyacirithen in volle glorie hun bloemenweelde tentoonspreiden.. In Hillegom heeft de Treslongtuin haar poor ten voor de bezoekers geopend ook hebben in deze plaats enige exportfirma's hun tuinen voor het publiek toegankélijk gesteld. daar de vrouw onraad bemerkte. De Groninger rechtbank had verdachte een jaar en drie maanden opgelegd, met aftrek van preventief, DP procureur- generaal zeide, dat .verdachte reeds viermaal eerder is ver oordeeld, maar dat hij. gezien het reclasseringsrapport, verdachte nog een kans wil geven. Hij vorderde een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van preventief, met toe wijzing der civiele vordering ad f 150,Mr. Huizenga refereerde zich aan het requisitoir. SCHILDER DOOR HET PUIN BEDOLVEN Gistermorgen is een graan opslagplaats te Wylre tegenover het station plotseling ingestort. De 71-jarige schilder Habets uit Vaals, die bezig was met het schilderen van cafémeubelen op de bovenverdieping van het ge bouw, werd onder het puin bedol ven en kwam om het leven. Zijn collega de 22-jarige Sluijs- manes uit Wylre kon zich nog op het nippertje redden door uit een raam te springen. In het gebouw was 280 ton graan opgeslagen. Men vermoedt dat overbelasting de oorzaak van de ramp is. Eigenaar van de- opslagplaats is de heer Schijndel uit Mechelen. Om kwart voor één kon het lijk van hét slachtoffer worden geborgen. Daar er gevaar bestaat voor nieuwe instortingen zullen waarschijnlijk de nog overeind staande muren worden omgetrok ken. Ongeveer drie minuten voor de instorting hadden vier arbei ders het gebouw verlaten. HEILOO Van Zaterdag af tot en met 16 April- exposeert Joan Praetorius, in de ULO-school aan de Herenweg. Voor het eerst treedt hij uit zijn stille afzonde ring in 't licht van de openbaar heid en voor het eerst kunnen Heiloo en Alkmaar zich confron teren met een schilder, die 'n eer lijke zoeker naar de waarheid is, waarvan zijn schilderijen en on gelofelijk knappe tekeningen ge tuigen, Joan Praetorius is in het jaar 1935 in Heiloo komen wonen; hij heeft gestudeerd op de Academie te Amsterdam, werkte een tijd lang onder van Wijngaarden, la ter liet hij de penselen rusten om zich te wijden aan mode-ont werpen, bestemd voor grote Pa- rijse shows en is, wat het schil deren en tekenen betreft, hoofd zakelijk autodidact. Op de expo sitie komt hij met werken uit de laatste jaren; enkele portretten, voorts hoofdzakelijk stillevens en landschappen. Onmiddellijk treedt aan 't licht -dat Joan Praetorius van- abstracte kuinst niets moet hebben, zich verre houdt van het nihilistisch experimentalisme, doch in de realiteit zelve eerlijk zoekt naai de pure waarachtige schoonheid, naar de picturale mogelijkheden, die in de natuur zelve ih welda dige overvloedigheid voor het grijpen liggen. In elk van zijn stillevens, waarbij men dikwijls de zonnebloem terug vindt, tracht hij en met succes een le vendige bewogenheid te leggen, Hoewel aanvankelijk door de competitieleiding voor 2e Paas dag geen wedstrijden waren vastgesteld, is nu gedwongen door de slechte weersomstandig heden van 14 dagen terug, toch een •klein programma vastgesteld Immers de 25e Mei nadert, de dag waarop het Districtselftal in Den Haag de kleuren van het District zal moeten verdedigen. Maar nog steeds is de Technische commissie er niet in geslaagd een behoorlijke training aan het elf tal te bezorgen. Nu spelen op het veld van VZV de twee vertegen woordigende elftallen uit de Kop van Noord-Holland en van West-Friesland, om uit deze twee elftallen het vertegenwoordigend elftal te kunnen kiezen. Veertien dagen terug publi ceerden we reeds de opstelling van beide elftallen, zodat we menen daar naar te mogen ver wijzen. De wedstrijd vangt aan om 4 uur. Liefhebbers van een mooi partijtje handbal kunnen we een bezoek van harte aanbe velen. Programma: Terrein VZV 4 uur Kop v. N.HollandWestfriesl. Ie klasse: DOS—VI. Vlug 2e klasse: VIOS—DOS 2 Hugo Girls 2—VZV 2 FSA 2—TOP 2 3e klasse: Con Zelo 2—WGW 2 terrein' VZV VIOS 2—VI. Vlug 2 Juniorten A: VI. Vlug aGeel Zwart a 12.00 16.15 13.40 17.30 12.00 16.50 17.20 -DWO a 13.00 .12.00 16.15 17.00 12.35 14.45 14.00 15.30 VI. Vlug fa- Junioren B: Con Zelo a—VZV b Hugo Girls aCon Zelo 1 FSA a—KSV a Junioren C: DOS a—SEW a VIO a—DTS a Adspiranten A: VI. Vlug b—DWO a VI. Vlug a—TOP a Adspiranten B: Con Zelo b—VZV a Con Zelo aCon Brio a terrein Con Brio Adspiranten C: VIO b—DTS a 12.00 FSA- a—VIO a 17.00 TOP 2 zal er rekening mee moeten houden, dat FSA de steun heeft van een thuis legioen, dat FSA 2 terdege zal Aanmoe digen, wetend dat het kampioen schap veilig zal zijn als deze wedstrijd gewonnen wordt. Het zal dus een zware strijd worden, met een ongewisse uitslag; Hugo Girls 2VZV 2 is van belang voor de bezetting van de onderste plaats. VZV hééft daar het ganse jaar opgestaan, maar gezien de resultaten van de laat ste tijd, zal het nu definitief wel willen wisselen met Hugo Girls. Ook hier dus volop spanning. VI. Vlug 2 zal wel weten te winnen van VIOS 2 en daarmee inlopen op Geel Zwart 2. De overige wedstrijden zijn van geen belang meer voor de bezetting van bovenste of onderste plaats, hier kan dus rustig een prettig partijtje handbal gespeeld wor den. AUTO GEGREPEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg in de Lange Dijk te Apeldoorn op de spoorlijn naar Zutphen is Woensdagmiddag een personen auto, bestuurd door de heer D. J. van Leeuwen uit Apeldoorn, door de trein, die om 17.48 van het station Apeldoorn was vertrok ken, gegrepen en totaal ver nield. De heer van L. en ziin naast hem gezeten echtgenote werden ernstig gewond naar het St Liduinaziekenhuis te Apel doorn overgebracht. Naar om- standgheden mag hun toestand thans echter redelijk worden ge noemd en levensgevaar kan vrij wel geweken worden geacht. SPIONNAGEPROCES IN ITALIË ROME (Reuter) Donderdag is te Rome een proces begonnen tegen vier Italiaanse militairen, onder 'wie een majoor, die van spionnage worden beschuldigd. Het proces is niet openbaar en het is niet bekend gemaakt, voor wie zij zouden hebben gewerkt. BOUW VAN DE R.K. LANDBOUWSCHOOL TE SCHERMERHORN SCHERMERHORN. Na moeizame voorbereidingen is het thans zo ver, dat met het bou wen van de nieuwe school een aanvang is genomen, op het ge meenteterrein aan het Zuideinde te Schermerhorn. De firma Ent uit De Rijp, wel ke het uit twee lokalen bestaan de gebouw heeft aangenomen, wensen wii de grootst mogelijke voorspoed bij deze onderneming. In ieder geval is het een drin gende behoefte, dat het nieuwe schoolgebouw voor de aanvang van het nieuwe schooljaar in gebruik kan worden genomen, om de plm. 90 leerlingen een ge past onderdak te verschaffen. Mogen zij, die in een min of meer pessimistische stemming waren of dit gebouw ooit tot stand zou komen door dit bericht gerustgesteld worden. horizontaal, verticaal of diago- naalsgewijze de lijnen en vormen componerend tot een' geheel, wel ke van een evenwichtige en har monische bezonkenheid spreekt, die soms geaccentueerd wordt in een klein, doch nauwkeurig uit gebalanceerd dietail, dat de bewe ging opvangt, het licht tempert, en dat daarom een werkelijke functie in het schilderij vervult. Aldus bereikt hij ietwat gemonu- mentaliseerde figuren, maar toch weer niet zo, dat. verstarring is opgetreden. Wat de kleurencom- positie betreft, deze is bij Joan Praetorius merkwaardiger wijze tweeërlei. Sommige zijn uitbun dig. met scherpe gedurfde kleur contrasten en hevige, vlammende coloriet, met over het algemeen een ietwat vrolijk karakter, an dere daarentegen vertonen een neiging naar het tragische, bet gedempte, het gedrukte, doch in beide genres met voortdurende nuanceringen in detail en achter grond, zodat het geheel tot hoge re geestelijke spanning wordt op gedreven. Een bijzondere voorliefde vertoont Joan Praetorius voor draperieën, waarmee hij, juist in de compositie, door het aardige lijnenspel en in de, meest grote, kleurvlakken, telkens nieuwe ef fecten zoekt, vooral die van een soms grillige levendigheid ten opzichte van dè rust in de achter gronden. Dezelfde elementen zijn aan wijsbaar in de landschappen. Ook hier weer de waarachtige, reële natuur-aanschouwiriig, met een voorliefde voor bomen, met fijne stemmingen in 't Hollands land schap (van in en rond Alkmaar en Heiloo), alle onderwerpen van verkwikkende eenvoud. Weder om, ook hier diezelfde beweging in horizontale of verticale rich ting en de kleine details, die de beweging verstillen en aan de schilderijen hun statisch, element geven. Bijzonder knap zijn de te keningen, alle fijne, minutieuze aquarellen, volgens een bijzonde re methodiek van Joan Praeto rius zelf, die hii na jaren pente keningen gemaakt te hebben, vond. Voorts hangen er zelfpor tretten. meer in het stadium van het experiment, met de ernstige trekken, als van iemand, die het niet gemakkelijk heeft gehad en voorts o.a. twee markante en in twee verschillende opvattingen geschilderde kopjes van zijn oud ste dochter. Ongetwijfeld zal het publiek de tentoonstelling waar deren, want in deze tijd van bi zarre expressies schildert Joan Praetorius de bomen en de bloe men en de ménsen uit zijn on middellijke omgeving, wat ook t publiek, althans thans nog, bet meest nalbij staat. G.P- JOHANNES POST HIELP DUITSER ONDERDUIKEN Onder de post die de Koningin in Amerika totnog toe heeft ontvangen, bevindt zich een met de hand ge schreven en verlucht boekje dat in 1944 werd uitgegeven ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Beatrix onder de titel „De Duike laar". Er is slechts een exemplaar van bekend en er werden, ter informatie van onderduikers, politieke ge beurtenissen én de ontwik keling van de oorlogin be schreven. Het boekje ging van hand tot hand en iedere onderduiker die het las. zette een streepje op de laatste pagina. Er staan achttien streepjes in het exemplaar dat de Koningin werd toegezonden door een ex-Duitser, die nu in New Yórk woont, maar tijdens de oorlog door de bekende ver zetsstrijder Johannes Post aan een onderduikadres werd geholpen. Zoals be kend, werd Post later door de Duitsers gefusilleerd. Ned. echtpaar had auto ongeluk bij Parijs VERSAILLES, 11 April (AFP). De heer J. J. M. Nord, Parijse correspondent van „Het Parool", is Donderdagmiddag bij een auto ongeval buiten Parijs zwaar ge wond. Zijn toestand wordt hope loos genoemd. De echtgenote van de heer Nord was op slag dood. Door een tot nog toe onbekende oorzaak reed de auto van de heer Nord tegen een stilstaande vraetet- auto op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7