Nieuw Aansporing van Heilige Vader tot vurige Katholieke Actie Prachtige Paasdagen deden velen van natuur genieten Koninklijk Paar in Detroit aangekomen Duizenden beloften van trouw aan Christus en Zijn Kerk Enorme overstromingen in de Verenigde Staten m ijsëIé uitvoering 300 doden Drama in IJszee f eens ikman, tialistr U Mfe*, ermeerruiters leren Sprookjesland DAGBLAD VOOR ALKMAAR SN OMGEVING NHD Heilige Vader sprak tot de v/ereld Half miUioen gelovigen uit ganse wereld in Rome bijeen Pasen in Sint Pieter m&sa Bollenstreek middelpunt van grote belangstelling Vreemdelingen zonder logeerruimte Gezinnen vluchten naar elders 2 militairen gedood bij auto-ongeval Chili stelt compromis voor De brand in Kampen Vliegramp boven Duitsland Verkiezingen in Egypte uitgesteld Grote betoging in Belgrado INDRUKKEN VAN DE HEILIGE PAASNACHTVIERING Klokken luidden in nachtelijk uur Je sjirak over een sterk bed? Er is geen sterker dan het Tijdgeest Refornibed 2 pers. 138.30 50 2 pers. 124.50 beter met Erdal oencrême waarmee je niet •ter poetst. Kijk die prach- wel dat Erdal voor elke de'kleur schoencrême heeft, n oxblood (roodbruin). Erdal's edele walsoorten voeden" het leer, dat soepel blijft en zonder barsten. Grote doos 28 ct. Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, donker-, middel- en lichtbruin, oxblood en wit. i hef vijfjarig bestaan —1952 erruiters geven op 1L a.s. een grote :ies, in de tot manege chuur van de Heer eg C 37, Middenmeer. van het uitgebreide len we slechts: IN, BEDRIJFSREVUE. 3DRESSUURNUMMER enz. met plaatsbespreking Zeugweg 28a, W'werf. irijs f 2.50 s en fietsen aanwezig IIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIHUj n begon zijn ogen uit te lerwijl een beetje af en at hem verwonderd aan. :n. „Wie bent u? Ik ken ig plezier en voelde, dat kroond. „Mijn naam is aor. „Johannes Jacobus, it men mij echter smidje daat, „dat is een leuke meer gehoord, geloof ik. Roderick de Graef van wel sapperdemalle- >e kom ik aan dat gekke kop? Ben ik soms naar laar een glaasje teveel helemaal niet herinneren ns uw woning, mijnheer Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per weck, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT 'Suiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Dinsdag 15 April 1952 4 46e Jaargang No. 12450 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 36, teL 459 K 2240 (Van onze Romeinse correspondent) Het- mooie lenteweer gedurende de Goede Week heeft op de Romeinse heirwegen, welke alle op het plein van het Capitool te Rome samenkomen, een intens verkeer meegebracht. De Flaminia voerde, hoofdzakelijk, over de Brennerpas Oostenrij kers en Duitsers, de Salari^. over de St. Gothard Zwitsers, Luxemburgers, Belgen en Nederlanders en de Aurelia langs de Rivièra Fransen, Engelsen, leren, Spanjaarden en Amerikanen aan. Gedurende de dagen van hun Romeins verblijf was niet het Capitool de vergaderplaats van deze vreemdelingen, maar de Via della Conciliazione, het Sint Pietersplein, de Sint Pieter en de overige drie aartsbasilieken. om zeggen Wij U: Leeft, leeft, geliefde kinderen! Gij hebt reeds zoveel moeilijkheden en zorgen voor Uw dagelijkse behoeften: gij arbeidt of zoekt arbeid, opdat Uw gèliefden brood zullen hebben en een geschikte woning: een recht vaardige en plichtvolle bezorgd heid. Maar zo willen Wij hier de woorden aanhalen van Jezus, de goddelijke Leraar van de held haftigheid „Wat baat het de mens, indien hij de gehele we reld wint, maar schade lijdt aan de ziel?" „Of wat zal de mens in ruil geven voor zijn ziel?" (Matt. 1626). De ziel nu kan niet leven zonder adem, zonder dat zij gevoed wordt; de ademhaling van de ziel is het gebed, haar voedsel is de H. Eucharistie. De lentezon verschool zich ach ter een wolkendek op de Eerste Paasdag boven de stad. Het weer was eerder somber dan stralend. Ongeveer 500.000 personen woon den de H. Mis bij, welke werd opgedragen op een altaar, op het trappenbordes voor de hoofd ingang van de basiliek. Rond het altaar, waarop de Mis werd ge celebreerd, stonden de Pauselijke gendarmes in groot tenue en ook detachementen van de Palatijnse Wacht, waarvan het muziekcorps tedurende de Consecratie de ymne speelde, zoals de bazuinen dit doen bij de Pausmis. De me nigte had het plein niet alleen Dezet maar ook voor een gedeelte de Via della Conciliazione. Even voor het middaguur ver scheen de statige witte figuur van Z. H. de Paus. De enthousiaste menigte barstte in luide toejui chingen uit, de H. Vader sloeg het schouwspel gade. Het duurde dan enkele minuten, vooraleer de H. Vader Zijn Faaswensen in dit middelpunt der Katholieke wereld tot de internationale me nigte kon uitspreken. De stem van de Paus was helder, vast en zeker. Zijn woorden weerklonken door de luidsprekers over het plein en werden voortgedragen, tot ver in- de Via della Concilia zione, en vandaar over de Tiber, over de stad en de Alpen en de zeeën de wijdd wereld in. Rede Heilige Vader Gij hebt goede reden om te jubelen en de stralende dag der Verrijzenis te vieren, aldus de H. Vader. Op deze dag verrees Christus uit de dood. Op deze dag straalde Zijn goddelijke Zen ding, welke in de ogen der be- vreesden op het uur van het Lij den verduisterd scheen, met nieu we luister. Hij zal de eeuwige overwinnaar van de dood. de eeuwige bezitter van het leven blijven. Gisteren, vandaag, door de eeuwen heen leeft Christus onoverwinnelijk, evenals op het eerste Paasfeest Maar het onverwoestbare leven van Christus wordt medegedeeld aan Zijn Mystieke Lichaam. Daar- DE VOORVERKIEZINGEN IN DE V.S. LOUISVILLE, 14 April (Reuter). De republikeinen in de Ameri kaanse staat Kentucky hebben Zaterdag besloten negentien le den af te vaardigen, die Taft op de nationale conventie voor de benoeming van de candidaat voor het presidentschap zullen steunen, en eén lid, dat generaal Eisen hower zal steunen. Het zou echter niet voldoende zijn, indien gij voor Uzelf beslo ten waart intenser te leven, in dien gij ongevoelig zoudt blijven voor het sterven van Uw mede mensen. Wij zouden daarom wil len, dat op dit plein de plechtige kreet weerklonk: „Wij willen onze broeders ook doen leven; waar wij de dood ontmoeten, daar willen wij leven brengen". Wij zouden willen, dat in grote getale apostelen zouden opstaan, zoals de jonge Kerk kende. Laat de priesters prediken van de preekstoelen, op de straten en pleinen, waar maar een ziel gered kan worden. En laat naast de priesters ook de leken, die ge leerd hebben gedachten en harten te doordringen, met woorden van liefde spreken. Ja, gij dragers van het leven, dringt overal door, in fabrieken, kantoren, op het land, overal waar Christus het recht heeft binnen te komen. Offert Uzelf op, weest bekend met elkan der in de verschillende arbeids- centra, in dezelfde huizen, allen nauw verenigd in één gedachte en in één verlangen. Opent wijd Uw armen voor allen, die bij U komen om een woord van troost en bemoediging in déze tijd, die duister en ontmoedigend is. Gaat aan het werk, bouwers van het Huis Gods, tegen de ijveraars der zonde, zodat de overwinning van het Geloof, van de deugd en van de liefde, waar Wij zo vurig naar verlangen, in U zal toenemen en zijn heilzame uitwerking zal me dedelen zelfs aan een wereld, die Christus niet kent of vergeet, om zodoende de vrede, waarvoor Wij voortdurend bidden, te vestigen en te verzekeren. De Paus besloot deze korte Paastoespraak met een gebed tot de verrezen Christus. Daarna gaf de H. Vader de ze gen „Urbi et Orbi". 1 ii- J -if i, è- *.W<w Een overzicht van de enorme mensenmenigte op het S'nt Pieter plein tijdens de toespraak van de Heilige Vader. De beide Paasdagen van dit jaar zullen steeds in de herinnering blijven vanwege het ujtzonderlijk fraaie voorjaarsweer. Tien duizenden hebben van de buitenlucht geprofiteerd. Per trein, tram, autobus en fiets trok men er in alle oorden van het land op uit. Enorm groot was het aantal bezoeker, aan de bollen streek, hoewel het record bezoek niet werd bereikt. En de Keukenhof in Lisse ontbrak het zeker niet aan belangstelling. Een grote stroom van vreem delingen, w.o. Amerikanen, En gelsen, Duitsers en Belgen, zwermde Zaterdag reeds over het Westen van het land uit. Er bleek voor deze geweldige toeloop geen voldoende slaapgelegenheid te zijn. De hotels, pensions en an dere logeergelegenheden waren volgeboekt in de rayon's 't Gooi, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, De meeste bezoekers waren ge noodzaakt het hoger op te zoe ken en reden naar Alkmaar en Schoorl. Zij, die zelfs in Amers foort geen kamers meer konden krijgen waren wel genoodzaakt in de auto's te slapen. Tot laat in de avond keerden de velen gisteren terug. De auto's behangen met bloemenslingers. OMAHA (Nebraska), 14 April (A.P.). Eén van de ergste over stromingen uit zijn geschiedenis heeft de Missouri Sioux City in Iowa geteisterd, terwijl de dijken van een gebied, 160 kilometer stroomafwaarts bedreigd worden. South Sioux City in Nebraska, Twee Padvindersgroepen uit Baarn hebben als onderdeel van de actie „Een heitje voor een karweitje welke actie door het gehele land door Padvinders wordt gevoerd, een gedeelte van de tuin bij het Paleis te Soestdijk aangeharkt en schoonge maakt. Nadat dit omvangrijke karwei volbracht was, werd hun de beloning door Prinses Beatrix overhandigd, terwijl Prinses Irene de staatjes, waarop het door de jongens ver diende bedrag wordt aangetekend, bijhield. een stadje met een bevolking van 6000 zielen, is vrijwel uitgestor ven. De stad staat onder water. De overstromingen in het mid den-westen teisteren thans zeven staten. Volgens het Rode Kruis hebben thans 17.744 gezinnen een toevlucht voor het wassende wa ter moeten zoeken. Men vreest, dat dit cijfer verder stijgen zal. Het gebied, dat blank staat, strekt zich over een afstand van 1600 kilometer uit van de beide Dakota-staten tot Kansas en Mis souri. Sioux City, een stad van 84.000 inwoners, staat voor een deel on der water. Aan de overzijde van de rivier is South Sioux City in Nebraska van de buitenwereld afgesneden. Tot dusver zijn er nog geen slachtoffers gevallen. De ontrui ming van de meest bedreigde ge bieden is vrijwel voltooid. Zaterdag is op de Apeldoornse weg bij Apeldoorn door tot nu toe onbekende oorzaak, vermoe delijk doordat de wagen slipte, een militaire volkswagen over de kop geslagen en vervolgens tegen een boom gevlogen. Twee inzittenden, de 34-jarige korporaal E., die de wagen be stuurde, en de 38-jarige sergeant majoor M. werden op slag ge dood. De derde inzittende, de sol daat eerste klasse H., werd zwaar gewond. Reusachtig kruisbeeld aan SpaansFranse grens MADRID (K.N.P.). Te Jun- quera aan de Spaanse grens zal een reusachtig kruisbeeld worden opgericht als welkomstgroet aan de buitenlanders, die langs deze grensplaats in Spanje komen om het Internationale Eucharistische Congres bij te wonen. Het kruis beeld zal worden opgetrokken in de stijl der oude kruisen, die vroeger als grenspalen voor de steden dienden. Op de Tweede Paasdag deed zich een kleine storing voor in de treinenloop AmsterdamZaan dam als gevolg van een defect aan de Hembrug. De passagiers werden met autobussen verder vervoerd. Later op de dag. was de brug weer bruikbaar en werd de treinenloop normaal hersteld. In het Noorden van het land werd druk gezeild op het Paters- woldse meer, op de plassen in Friesland en brachten velen een bezoek aan de bekende plekjes natuurschoon. Uit de meldingen van de politie bleek, dat er zich geen ernstige ongelukken hebben voorgedaan. BIJ REVOLUTIE ÏN BOLIVIA BUENOS AIRES, 14 April (Reuter). Meer dan 300 perso nen zouden om het leven zijn ge komen bij de strijd om de macht, die drie dagen in Bolivia heeft gewoed. Dr. Siles Suazo, die de revolutionnaire strijdkrachten leid de, is benoemd tot waarnemend president. In betrouwbare kringen ver wacht men echter, dat dr. Esten- soro, die zes jaar in Uruguay en Argentinië in ballingschap heeft geleefd en aan 't hoofd staat van de „nationale revolutionnaire be weging", het presidentschap zal worden aangeboden. DE KWESTIE TUNIS NEW YORK, 14 April (Reuter). In de Veiligheidsraad heeft Chili Maandag als compromis in het FransTunesische geschil voorge steld dat de kwestie op de agenda wordt gehouden, doch dat de raad zich voorlopig van optreden onthoudt om Frankrijk en het protectoraat gelegenheid te geven over een nieuwe overeenkomst te onderhandelen. Geheime ontmoeting FrancoSalazar MADRID, 14 April (Reuter). Van betrouwbare zijde wordt te Madrid vernomen, dat generaal Franco en de Portugese premier dr. Antonio de Oliveira Salazar een geheime bespreking hebben gehad bij de SpaansPortugese grens. HUISSEN WIL STEUN VERLENEN AAN OVERGEBLEVEN KINDEREN In Huissen bij Arnhem is daags na de brand in Kampen door een aantal burgers een comité opge richt ter verlening van finan ciële hulp aan de vier overgeble ven kinderen van het gezin Breu- ker te Kampen, waarvan 8 leden bij de brand zijn omgekomen. Dit comité, waarvan als penningmees ter optreedt de heer A. J. M. Dicker, gemeente-ambtenaar al daar, stelt zich voor gelden in te zamelen. In het dorp zelf is inmid dels reeds een collecte gehouden. 77 ROBBENJAGERS VERONGELUKT? 'REYKJAVIK, 14 April (A.P.). Vijf Noorse robbenjagers met een totale bemanning van 77 koppen, van wie een week geleden het laatst werd gehoord toen zij zich tussen Groenland en IJsland be vonden, zijn nog steeds zoek. Uitgebreide verkenningen te water en in de lucht hebben niets opgeleverd. Er is nog steeds geen spoor van de mannen gevonden. Men vreest, dat de robbenja gers in een storm zijn omgeko men. BRUNSWIJK, Maine, 14 April. (A.P.). Een patrouille-vliegtuig van de marine met tien man aan boord is vandaag bij het marine- station van Brunswijk neerge stort en in brand gevlogen. Vijf man overleefden de ramp doch werden gewond. Het vliegtuig kreeg kort na zijn start voor een oefenvlucht, motor- stoornis. Het trachtte te lan den, doch stortte neer. Julia Cuypers overleden In haar woning te Amsterdam is op 80-jarige leeftijd de toneel speelster Julia Cuypers op de Eerste Paasdag overleden. Zij was een der meest begaafde en veel zijdige actrices, die Nederland heeft voortgebracht en, hoewel zij de laatste tijd niet meer op trad had zij een zo langjarige to neelloopbaan achter zich als slechts zelden voorkomt. NEW YORK, 14 April (van een speciale verslaggever van het A.N.P.). Na de Paasdagen in volkomen rust te hebben doorge bracht op Sea Island in Georgia zijn Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard, toegejuicht door meer dan 200 vacantiegan- gers, om kwart voor twee plaat selijke tijd met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar Detroit vertrokken. (Waar zij inmiddels zijn aangekomen Red.). Kort voor het vertrek gaf Hare Majesteit een boodschap aan de bevolking van Georgia, waarin zij zeidc uiterst dankbaar te zijn voor de grote gastvrijheid die de bevolking in het Zuiden haar en de prins in deze dagen heeft ge schonken. Een speciaal woord van dank richtte de Koningin aan de pers, die haar tijdens de korte vacantie volkomen met rust heeft gelaten. Een half uur voordat de VOOR ONBEPAALDE TIJD CAIRO, 15 April (Reuter). De Egyptische regering heeft Za terdag besloten de aanvankelijk voor achttien Mei a.s. uitgeschre ven algemene verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Constellation zich losmaakte van McKinnon Air Field plantte de Koningin voor het hotel Cloister een boom, die haar naam zal dra gen. Slechts staatshoofden kunnen het voorrecht genieten als herin nering aan hun verblijf op Sea Island een dergelijke eik achter te laten. Tot nog toe staan er pas twee andere bomen, die de na men dragen van vroegere presi denten van de Verenigde Staten. Bosbrand bij Nijmegen In de omgeving van Stollen- berg onder Berg en Dal bij Nij megen brak gistermiddag een bosbrand uit. De Nijmeegse brand weer en de bosbrandweer waren spoedig ter plaatse, zodat ernstige uitbreiding kon worden voorko men. Een kleine hectare bos en heide brandde kaal. TEGEN ITALIë BELGRADO, 14 April (A.P.). Vandaag is in Belgrado de groot ste betoging sinds de oorlog ge houden. Volgens officiële schat ting bevonden zich 300.000 men sen in het centrum van Belgrado om te protesteren tegen een eventuele terugkeer van Triest, geheel of gedeeltelijk, bij Italië. De massa werd gevormd door soldaten in uniform, studenten, schooljongens, fabrieksarbeiders, boeren en kantoorbedienden. Voordat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard enige dagen vacantie nemen op Sea Island, hebben zij nog een bezoek ge bracht aan de enorme waterwerken in de Tennessee Vallei. De directeur der Tennessee Valley Authority, de heer ir. G. O. Weesenauer (links) geeft aan Koningin Juliana en Prins Bern- lrard een uiteenzetting van het systeem der dammen in deze enorme waterwerken. Het Koninklijk Paar nam met grote be langstelling kennis van de indrukwekkende hydro-electrische werken. Van hier vertrokken de Koningin en de Prins per vliegtuig naar Sea Island voor hun vacantie tijdens de Paas dagen. En hij herinnerde aan het woord van prof. dr. v. d. Meer: „wij kunnen ons nauwelijks in denken, welk een feestelijke op gewondenheid, vreugde, ja ver rukking, zij toenmaals wekte in christelijke harten". Iets van die opgewonden vreugde, die bij ve len tot innerlijke verrukking moet gegroeid zijn, hebben wij in deze Paasnacht gevoeld. Zo moet de Paasjubel inderdaad meer bezit genomen hebben van de ziel van het Christenvolk, naar de bedoe lingen van de Paus. Zeker, velen hebben er eerst wat onwennig tegenover gestaan. Men miste de plechtigheden op Zaterdagmorgen, die ons oud en vertrouwd waren, maar waarvan toch niet kan wor den ontkend, dat zij maar voor een beperkt aantal bestemd kon den zijn, om allerlei, practisch- maatschappelijke redenen. Wie er heen kon gaan, moet het altijd schoon en verheven hebben ge vonden, al was er wel wat sleur in gekomen en vonden de nurk sen het maar een gedoe voor kinderen".... Die waren er nu, althans in de plechtigheden, die in het latere avonduur begonnen, niet. Wie dat een verlies vindt, moet overwegen, hoe daar op een andere wijze in voorzien zou kunnen wordenWaar de plechtigheden laat, zo omtrent elf uur in de avond van Paas zaterdag begonnen, zou er een hindernis kunnen zijn voor de Hoogmis dag WIE HET GELUK gesmaakt heeft, de nieuwe, maar oude, viering van de H. Paasnacht mee te maken, heeft iets gevoeld van wat geestelijke schrijvers van deze dagen, op het voetspoor van de oude, ons hebben voorgehouden over de diepe zin van dit feestelijke gebeuren. Het was aan ons voorbehouden, zei p. fr. Gilbertus Lohuis O.F.M. in de korte toelichting tot deze nieuwe Paasviering, welke „Gooi en Sticht" ter verspreiding in de parochies beschikbaar stelde, het was aan onze eeuw voorbehouden, om de kracht dezer oude Paasviering van de frisse, eerste Christenheid weer opnieuw te genieten. Onze H. Vader, Paus Pius XII, heeft de geweldige pracht van de oude Paasnacht weer toegankelijk willen maken voor alle christenen. van de Eerste Paas zondag. Dat is het, volgens onze inlichtingen hier en daar inge wonnen, ook wel geweest. Voor deze gelovigen is een Hoogmis op Paas-Zondag zonder H. Commu nie de volledige Paasviering niet. Maar die hadden zij danook in de nachtelijke plechtigheid gehad. En toch hebben er velen, zij het minder dan vroeger, ook de Hoogmis op uie Eerste Paasdag naar oud gebruik meegevierd. In de meeste parochies, die, het zij vroeger in de avond, het zij later, zodat de plechtige Paas- mis na middernacht begon, de nieuwe Paasviering hadden inge voerd, was het grote voordeel ongetwijfeld dit, dat thans hon derden en honderden per parochie meer, en over het gehele land ge nomen, tien en tienduizenden meer dan voorheen, de gelegen heid hebben benut, om de nach telijke Paasmis met de vooraf gaande schone plechtigheden mee te maken. In vele kerken hadden die plechtigheden in het priester koor plaats, in vele anderen ge schiedde een deel, als vanouds, achter in de kerk. De wijding van het nieuwe vuur, de wijding van de Paaskaars, die overal in plech tige processie (weer) naar de Evangelie-zijde van het altaar werd gebracht. Het was één der meest-indruk- wekkende momenten. De donkere kerk, het langzaam ontstoken licht, dan de kleine kaarsvlamme tjes, meer dan duizend waren het (Vervolg pag. 2) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiun?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1