Voorzitter Bijzondere Rood St. Vincentius ridder H. Gregorius De Ned, Machinefabriek Alkmaar" wil uitbreiden Die man moet daar weg, Derde jeugdtentoonstelling is van goed gehalte Indrukken H. Paasnacht-viering Vele verdiensten van de heer v. d. Drift AGENDA want hij doet mij overlast aan Mcirk+herichten PAGINA 2 DINSDAG 15 APRIL 1952 De Paasklokken uit Rome brachten voor de Sint Vincentius- vereniging van Alkmaar nog een bijzondere verrassing. Als een verheugende naklank van het in Januari gevierde eeuw feest kwam het bericht dat de voorzitter van de Bijzondere Raad, de heer A. J. J. van der Drift, door Z. H. de Paus was benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. In een intieme bijeenkomst is de nieuwe ridder, temidden van zijn medebroeders der St. Vinceniius-vereniging, gistermorgen deze hoge onderscheiding uitgereikt door de Z.E. Heer Pastoor L. Biesta O.P., tot wiens parochie de nieuwe ridder de vijfde Gregoriusridder in onze stad behoort. Vooraf hadden de leden dei drie conferenties, alsmede van de dannesconterentie in de devote kapei van de 'Eerw. Zusters aai <le Oude Gracht de H. Mis bii gewoond, welke door pastoo, Biesta werd opgedragen. Daarna verzamelden de Vineen tianen zich aan een gemeenschap peiijik ontioiit in 't Gulden Vlies waaraan ook h-et grote gezin vai. de nieuwe ridder aanzat. Nadat ere wnd. voorzitter, do heer M. tipruyt, allen had vei weikoma. w.o. ook de ih. e. dekei. J. Th. Jacobs, nam pastoor Bies,, het woord. Hoewel deze onde, scheiding de heer v. d. Drift te. deel viel ter gelegenheid van he Ï'OO-jarig bestaan van de St. Vin centiusveieniging, toch, aidu» pastoor Biesta, zijn wu het e» allen over eens, dat voorzitter v d. Drift deze hoge ondierscheid in, ten volle verdient, omdat thiii zici. gedurende de korte tiid. dat hi. deze functie vervult, in Alkrnaa als een voorbeeldig en princip. eel katholiek zoveie verdiensten heeft verworven in het charita. tieve er» sociale leven. Het was spr. daarom een groot genoegen de heer v. d. Drift, temidden van diens medebroeders met deze hoge onderscheiding te mogen honoreren. Spr. hoopte dat de nieuwe ridder zijn onderscheiding nog vele jaren mocht dragen en dat deze een aansporing mocht zijn, voor hem en zijn medebroe ders, zioh ooik in de toekomst met liefde en ijver te geven aan het schone werk der St. Vincentius- vereniiging. Onder applaus spelde pastoor Biesta de heer v. d. Drift hiierna het eremetaal op de borst. De heer J. L. Küppers sprak hierna namens alle Vinceratianen woorden van gelukwens en sloot zich aan bij de woorden van pas toor Biesta; herinnerend aan het vele werk, dat de heer v, d. Drift in de vijf jaren, dat hij reeds voorzitter is, voor de Vincentius- vereniging deed, noemde ook de heer Küppers deze hoge onder scheiding ten volle verdiend1, ook al had de heer v. d. Drift deze in zijn bescheidenheid ook niet ge wenst. Spr. wenste ook het gezin van de nieuwe ridder met deze onderscheiding geluk en hoopte, dat deze rxog vele jaren in Alk. maar mocht werkzaam ziin. Deken Jacobs, die ook niets dan lof had voor de zielenijver en het sociale werk van dP on derscheiden voorzitter, wénste hem en Alkmaar met deze hoge onderscheiding geluk, de wens uitsprekende, dat deze, als een ridder zonder vrees of blaam, nog vele jaren in zijn functie werk- iaai mocht zijn. Nadat aan mevr. v. d. Drift bloemen waren aangeboden en de heren D. Lohman en H. Hof stee hun nieuwe mede-ridder hadden gelukgewenst, nam deze zelf het woord. Hij vond, dat hij niets meer gedaan had dan an- 'ere Vincentianen en beschouw- le deze onderscheiding dan ook egeven aan allen, die gedurende onderd jaar Op het sociaal- •haritatieve terrein in Alkmaar 'ewerkt hadden; hij had er laarbij behoefte aan de eer, hem uermee bewezen, over te dra- ren op al ziin medebroeders der St. Vincentiusvereniging. Hij bracht diank aan God voor deze r-hone dag, aan Z.H. de Paus en ille hiërarchieke instanties, die i erbij betrokken waren geweest. Hj spoorde al ziin medebroeders ■n -zusters aan voort te gaan •p de ingeslagen weg, om zich -ens de hoogste onderscheiding n de hemel waardig te maken. Tenslotte kwamen alle Vincen tianen en genodigden de nieuwe ridder, diens echtgenote en kin deren hun gelukwensen aan bieden DINSDAG 15 APRIL. BIOSCOPEN; Rex; „Aan de Rivièra" 18 j. Victoria: „Eiland der Pyg- maeën," 18 i-; Cinema; „En rico Caruso," alle leeftijden; Harmonie: „Tramlijn Begeer te" 18 j. Voorstellingen 8 u. Rex ook des middags om 2-30 uur. APOTHEKERS Van heden avond zes uur af voor spoed gevallen geopend: Apotheek „De Bever." Emmastraat 36, Apotheker P. J. Meurs. GULDEN VLIES: 8 uur 't Voetlicht met ,,'t Was een leugen." TROUWZAAL RAADHUIS: 8 uur: lezing T-B.C.-bevol- kingsonderzoek. HOTEL LOUDON: Ver- dronkenoord 8 uur: Wedstrij den Ned. Bond van Techn, Clubs'van het Kappersbedrijf WOENSDAG 16 APRIL. BIOSCOPEN: zie boven. (Voorstellingen 2.30 en 8 u). APOTHEKEN: zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur: Cantecleer met „Van ander Ras." VALKS Lunchroom, Hout- til: 8 uur: Letting Ver. voor Weer- en Sterrenkunde. Algemene viering Paasvigilie ALKMAAR. Voor de eerste keer is Zaterdagavond ook in de Alkmaarse parochiekerken het Paasvigilie gevierd. Er bestond van de zijde der parochianen grote belangstelling voor dit plechtig gebeuren en de drie parochiekerken waren dan ook geheel gevuld, terwijl alle aan wezige parochianen tot de H. Tafel naderden. De liturgische plechtigheden van de wijding van paaskaars en doopvont, gevolgd door de plechtige Paasmis, lieten niet na een diepe indruk op allen te maken. Het is wel gebleken, dat dit nieuwe gebeuren in de kerkelijke liturgie in de geest is van de gelovigen. Car Ruys in „Het Witte Schaap" ALKMAAR. De 4e en laatste voorstelling van de serie C vindt a.s. Donderdag 17 April plaats in het Gulden Vlies. Het is een bui tenkansje voor de abonné's dat deze voorstelling verzorgd wordt door Het Vrije Toneel van Cor ALKMAAR De Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar", N.V. wil het terrein gelegen tussen de Compagniestraat, Zuiderplein- steeg, Raaltsje en Wolfpad, waarvan zij eigenaresse is, als mede de tussenliggende gedeel ten van Raaksje en Wolfspad bij haar fabriek betrekken. B. en W. achten het van groot belang voor de gemeente, dat uitbreiding van dit belangrijke bedrijf zoveel mogelijk wordt gesteund. De huisjes en andere opstallen op bedoeld terrein ver keren voor een groot deel in vervallen staat en zullen ge sloopt moeten worden. In ruil voor deze gedeelten van het Raaksje en het Wolfspad is de N.V. bereid, ter verbreding van de Compaigniestraat, het ooste lijk gedeelte van de Schelphoek en de Zuiderpleinsteeg stroken grond af te staan: zo ook een stuk grond aan de noordzijde van de Zuiderpleinsteeg, waarop nog twee huisjes staan, terwijl zij tevens de kosten van straat- aanleg en dergelijke geraamd op f3'0.000,aan de gemeente wil vergoeden. De verbreding van genoemde straten gaat zo ver, dat een rii- weg'breedte van 6 meter wordt, verkregen met aan weerszijden eer» trottoir van 1.50 meter; het vaarwater van de Schelpfooeik zal iets versmald moeten wor den, waartegen uit scheepvaart- technisch oogpunt geen bezwaar bestaat en wel'k werk ter hand en Ant. Ruys met „Het Witte j genomen kan worden, gelijk met Schaap van de Familie", waarin de vernieuwing van de beschoei- Cor Ruys onlangs het 1272-jarig bestaan van „Het Vrije Toneel 1 herdacht. „The White Sheep of the Family" is een van die ty pisch Engelse blijspelen door drenkt van een ernstige droge humor, die toch in wezen altijd mild blijft. Denkt U zich in: Cor Ruys in zjjn hoofdrol als „vrede-rechter" en naast hem o.a. Sara Heybloem Nell Koppen, Yda Andrea, Gijs- bert Tersteeg en Willy Ruys. Het staat wel vast dat de abonné's van serie C met Cor Ruys en de zijnen een uiterst aangename avond te wachten staat. Groepswerk stimuleer! arbeid van de jeugd ALKMAAR Tijdens de offi ciële opening van de derde ten toonstelling, „De jeu die Zaterdagmiddag Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Elisa beth M. G., dv C. H. W. Schilder en G. M. Pronk; Cornelis J., zv N. B. Berger en M. A. v. d. Vel den; Maria A. E„ dv C. H. Sol en J. C. M. Roose; Gerrie H., dv W. Faber en J. G. van Delft; Paul, zv J. v. Haneghem en E. G. de Njjs; Nicolette, dv J. Ho- man en J. Jongejans. Overleden: Gerretje Esmeijer, 23 jr., geh. met J. Scheepbouwer; Jacob Slooten, 78 jr., wednr. van M. H. Evelein; Johannes H. R. van der Werff, 5 jr.; Neeltje Dek ker, 88 jr. A.F.C.-NIEUWS Adsp. c kampioen ALKMAAR Jammer, dat het eerste het in Schagen niet kon bolwerken; het werd ditmaal {jeen winst, zoals bij vorig© ge- egenheden. Met 52 wist Scha gen, dat met Grasshoppers aan de kop staat, te winnen en zijn positie te handhaven. Het vijfde leed een smadelijke nederlaag (132) tegen Berdos. Wat moe ten wij daar nog meer van zeg gen? De junioren A maakten er in Wormerveer ook al niet veel van; zij verloren met 31 van WSV a; gelukkig, dat Jun. c de eed op hield en met 111 wist te win nen van WSV b. Jun. b ontving ZAP b en wist het tot een gelijk spel (33) te brengen. Daar mogen wij ook niet over mopperen. En tot slot weer een kam pioenselftal bij de Adspiranten, de spes patriae; Adsp. c speelden in Wormerveer tegen WSV b en won maar eventjes met 013; dat zijn nog eens cijfers, om het kampioenschap mee te behalen. Proficiat jongens! En nu allemaal maar weer flink trainen deze week. SUPPORTER De jeugd exposeert nidóag in de aula van het Stedelijk Gymnasium plaats vond, heeft wethouder R. Bakker gesproken over de bete kenis van deze tentoonstelling die, zoals wij reeds schreven, ieder jaar omvangrijker wordt, zo wed wat kwantiteit als wat kwaliteit betreft. Het belang van deze tentoon stelling ligt niet alleen in het feit. dat de jeugdige werkers ieder jaar voor een doel vernieuwd wonden omdat de leeftijden steeds wisselen, maar is vooral gelegen in het feit, dat door de werk stukken, die worden ingeleverd de bezoeker een kijk krijgt op de persoonlijkheid van oe heden daagse jeugd. Het is gebleken, dat een groot deal van de jeugd tus sen de 17 en 19 jaar behoefte heeft aan handenarbeid teneinde de persoonlijke mogelijkheden tot ontwikkeling te brengen- En ta- vens blijkt uit deze tentoonstel ling, dat toah een vrij groot deel van onze jeugd van een derge lijke mentaliteit is, dat men nic» de vrije tijd wil doden, maar nut tig werk ter hand wil nemen. Het groepswerk, waarvan op de ze tentoonstelling hecil goede voor beelden zijn te vinden, wordt be langrijk geacht. Verder is het van groot belang, dat ook die meisjes de aolit vrouwelijke handenarbeid aks borduren en naaien, met ani mo hebben beoefend. De tentoon stelling toont echter tevens aan, hoe noodzakelijk de. opvoeding van het meisje in de richting van de vrouwelijke beroepen is. Zo gezien heeft deze expositie waarvoor de belangstelling van de ouderen ieder jaar groeiend is, meer betekenis dan het laten zien van werkstukken alleen. L.T.J. „St. Isidorus" ALKMAAR Woensdag 16 April komt het vernieuwde be stuur mot zijn eerste bijeenkomst die zoails gewoonlijk gehouden wordt bij de Heer Bloothoofd. Als spreker treedt die avond op de Zeereerw. Heer Pastoor Drost, uit Sohoorl met een van zijn zeer leerzame onderwerpen. Tevens zal die avond de excur sie besproken moeiten worden die in Miei a-s. gehouden wordt. Zijn er nog enige jongeren, die een object weten, gelieve men dit aan het Bastuur mede te delen- ing van de Schelphoek, voorzo ver deze niet mocht worden ge dempt. Een en ander brengt' mee. dat het Raaksje en Wolfspad aan het openbaar verkeer worden onttrokken en het uitbreidings plan ter plaatse wordt gewijzigd. B. en. W. verzoeken de Raad machtiging ter uitvoering van een en ander de nodige stappen te verrichten. Nieuwe Openbare Lagere School ALKMAAR. In de Donder dag te houden raadsvergadering komt aan de orde een voorstel, om in het Oostelijk deel der ge meente, in de buurt van de Wil lem de Zwijgerlaan, een nieuwe Openbare Lagere School te stich ten. Verkoop grond ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor aan de aannemer A. F. Zeegers (of zijn lastgevers) te verkopen 1058 M2 bouwterrein aan de Ruysdaelkade voor f 13.75 per M2, of in tot. voor f 14.547.50, voor de bouw van zes woningen. HET VERKEER EN DE MOTORRACES ALKMAAR Hoe druk be zocht de motorraces in de middag van de 2e Paasdag waren illustre ren de volgende cijfers: De motorraces werden bezocht door 11.000 betalende bezoekérs. In en om het sportpark stonden 402 personenwagens geparkeerd, 3 autobussen, 68 vrachtwagens, 630 motorrijwielen en 1800 rij wielen. FIETSENRALLEY Donderdag na Pasen ALKMAAR. De jongensdeel nemers hebben op school hun wedstrijdwimpel en starttijd ont vangen. In het Broederhuis aan de Nassaulaan heeft het sport comité met de Eerw. Broeders en onderwijzers die aan deze fietsenralley medewerken een be spreking gehad, waarin de orga nisatie en andere technische din gen besproken werden. De rou te's zijn uitgestippeld, de con troleposten bemand en de prijzen worden gekocht. De start geschiedt om 11 uur v.m. in de Sportlaan, waarin de ralleyrijders hun routekaart vlak voor de start in ontvangst nemen. Men denke er om: de start tijd niet te vergeten. Wie niet op tijd aan de start verschijnt, is uitgeschakeld. Na de wedstrijd volgt meteen die prijsuitreiking. Hoogstwaar schijnlijk op het Sportpark. DE H.S.V.-FEESTAVOND Zoals u allen bekend is, zal Donderdag 17 April a.s. de jaar lijkse HS V-feestavond worden gehouden in de Rustende Jager. Velen profiteerden reeds van de voorverkoop van toegangskaarten op de beide Paasdagen, zodat nog maar een klein aantal plaat sen over is. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij dhr. Kroon, Sta tionsweg. Introducé's en andere belangstellenden kunnen, zolang de voorraad strekt, op boven staand adres een plaatsbewijs bekomen. Om teleurstelling te voorkomen raden wij u aan niet tot de laat ste dag te wachten, daar er voor deze avond grote belangstelling bestaat. BERGEN De heer A. Visser aan de Vincent van Goghweg 2 heeft d.d. 13 Maari een schrijven gericht aan de gemeente raad# waarin hij o.m. mededeelt# dat de heer C, Zwakman op no. 6 reeds zeven jaar een autoreparatiebedrijf uitoefent, zonder dat hij in het bezit is van een vestigingsvergunning. Voorts noemt hij de uitoefening van een dergelijk bedrijf aldaar in flagrante ctrijd met het uitbreidingsplan. Tenslotte, aldus de heer Visser, levert dit bedrijf voor de omgeving en met name voor hemzelf (omdat zijn erf onmiddellijk grenst aan dat van de heer Zwakman) een dergelijke hinder en overlast op, dat hij (de heer Visser) niet alleen ernstig wordt gestoord in het rustig genot van zijn bezit, doch door het lawaai ernstig wordt belemmerd in de studie, die hij voor zijn werk als leraar moet verrichten. die maatregelen zal nemen, die het dienend oordeelt, om de na leving van dit bevel te waarbor- daar immers de heer Zwak- Voor de derde keer heeft de Alkmaarse jeugd in haar vrije tijd tal van werkstukken bijeen gebracht voor de grote tentoon stelling, die in het Murmellius Gymnasium pleegt te worden gehouden. Onder het motto „Dat maakte de jeugd in de winter 1951-1952" is deze keer wel een heel interes sante expositie ingericht, die ons bijzonder trof door de grote ver scheidenheid en door het uitste kende gehalte van de inzendin gen. Er is weer van alles te zien. Boten en zeilschepen, poppen en kastelen, borduurwerk en boet seerwerk, voorbeelden van hout zaag- en houtsnijkunst en tal van tekeningen met een enkel schil derij er tussen. De heer Balder heeft alles weer aantrekkelijk, beter nog dan vorig jaar menen wij, gerangschikt en de tentoon stelling maakt de indruk goed voorbereid te zijn, terwijl het werk goed werd geselecteerd. Op net toneel van de aula wordt een demonstratie linoleum sneden gegeven en als bijzondere attractie zal Jaap Min, de kunst schilder uit Bergen, Woensdag avond laten zien hoe men met boetseerklei om moet gaan. Jan Ivangh komt vanaf Dinsdag tot Vrijdag een praatje maken over natuur- en vogelbescher ming, toegelicht met lichtbeelden. Bovendien wordt er iedere dag voor de jeugd film gedraaid. Men kan er iedere dag een bezoek brengen van 2 tot 10 uur. Vervolg van pag. 1 er in onze kerk, een diepe in druk. Zeg niet, dat het een sprookje was, of het zou in elk geval een heiligsprookje moeten zijn, maar het was er teveel wer kelijkheid voor om een sprookje te neten. Eerst na de Paasmare, het beroemde „Exsultet", terwijl inmiddels de grote lampen in de kerk zjjn ontstoken, werden de kaarsen gedoofd. Na de vier „vigilie-lezingen", is er dan het dieptreffende derde deel, de herdenking van de doop, onze opstanding tot het boven natuurlijke leven. Bij een her denking alleen bleef het niet, want na de wijding van het doop water, ontroerend van zinrijkheid, had de vernieuwing van de doop beloften plaats. Allen weer de kaars in de hand, opnieuw ont stoken aan de kaars van de aco- lyth, die het vuur van de Paas kaars heeft ontleend. In Christus begraven door ons doopsel, staan wij met Christus tot een nieuw leven op. Zo hebben tienduizenden op nieuw aan de duivel en zijn wer ken verzaakt, opnieuw hun ge loof beleden en beloofd, God in Zijn Kerk te zullen dienen. En als dan het tweede deel van de grote litanie gaat beginnen, werd een schat van schitterend-witte bloemen aangedragen, om het altaar te versieren, waarna de plechtige H. Mis begon. Dan bele ven wij weer dat vreugdevolle oude moment van de vroegere Paas-Zaterdagmorgen, als de Glo ria wordt gezongen; voor het eerst na vele weken klinkt weer het orgel, de bellen rinkelen, in het nachtelijk uur luiden de klokken. Het is Pasen. Christus is verrezen!En „zo gij met Christus verrezen zijt, streeft dan ook naar de dingen van boven, waar Christus is gezeten aan Gods rechterhand". Driemaal klinkt het „Alleluja", wij lezen en horen het oude ver haal van de vrouwen, die bij het graf kwamen, en de boodschap van de Engel: Hij is verrezen. Hij is hier niet meer, gij zult Hem zien En dan ,na de gewone mis- gebeden, de Lauden, Looft de Heer, alle naties, en verheerlijk Hem, alle volken! Ook, om door de herinnering aan dit vernieuwde schone, indrukwekkende Paas feest heel het laar door levend te houden, een blijvend, voortdu rend Pasen, van liefde en trouw aan Christus en Zijn Kerk. Zo blijve ons hart brandend in ons, gelijk de Emmaüsgangers het voelden, toen zij het grote geluk hadden, Christus, enige uren na Zijn wondervolle verrijzenis zo vlak bij zich te hebben. Gelijk wij, het kunnen, als wij willen, iedere dag.S. Helaas zag de heer Visser zich genoodzaakt een en ander ter kennis van het College van B. en W. en de Raad te brengen. B. en W. aldus vervolgt de heer Visser, hebben kennis van deze aange legenheid, al jaren, doch zij heb ben nog geen afdoende maatre gelen genomen om aan deze toe stand een eind te maken, hoewel herhaaldelijk verbetering is be loofd. De heer Visser werd na melijk vanwege het gemeente bestuur meegedeeld, dat het col lege de heer Zwakman had aan gezegd, dat hii in of bij het door hem bewoonde perceel geen hin- dergevend bedrijf mag uitoefe nen, dat het college bezig was, de voorwaarden te scheppen, het de heer Zwakman mogelijk te maken, zijn bedrijf elders uit te oefenen, dat de heer Zwakman zelfs is aangezegd, dat voor 1 Aug. '51 zekerheid moest zijn verkregen omtrent de verplaat sing van zijn bedrijf, hetzij dat hij een bestaande loods elder's verkrijgt, hetzij hij een nieuwe laat bouwen Tenslotte werd de heer Visser verzocht, enig geduld te oefenen, omdat de moeilijk heid „in de naaste" toekomst on getwijfeld zal worden opgelost, waarvoor hem dan dank gezegd wordt. En tot op de huidige dag is er niets veranderd. En de heer Zwakman werkt maar door, over dag en des avonds, op Zaterdag middagen en des Zondags, kort om ook op werktijden waarop volgens de wet niet gewerkt mag worden, aldus de heer Visser. Niet alleen, dat de heer Visser nu nog steeds overlast ondervindt, op grond van bovenaangehaalde passages is zijn vertrouwen in het bestuur van de gemeente Bergen ernstig geschokt, schrijft hij. Nu heeft de heer Visser zich wederom tot het college gewend, met het beleefde, doch dringen de verzoek, onmiddellijk die maatregelen te nemen, die ertoe leiden, dat de heer Zwakman zal worden gedwongen zijn bedrijf onmiddellijk te staken, althans te vernlaat'en. De heer Visser hoopt verder, dat het College tevens gen,- man in het verleden de hem rechtmatig gegeven bevelen niet, althans onvoldoende heeft opge volgd. Bij deze brief aan de raad was nog een bijlage gevoegd, waarin de heer J. Ponstün, kunst schilder, wiens terrein eveneens onmiddellijk grenst aan dat van de heer Zwakman, verklaart, dat hij bovenstaand reauest ten volle ondersteunt. DE PAASDAGEN IN BERGEN BERGEN Het prachtige len teweer lokte de stedelingen bui ten de wallen van hun benauwde veste en Bergen kon dat best merken! Het was gedurende de Paasdagen één defile van lieden, die erop uit trokken, gemotori seerd, op de fiets en te voet. Daar kwam nog bij, dat de hotel ruimte al moest worden aange sproken door degenen, die in Amsterdam geen plaats meer vonden, doorgezonden werden naar Alkmaar en vandaar hun heil moesten zoeken in Bergen. Het is hun ongetwijfeld goed be vallen. De mannen van de Rijkspolitie hadden beide dagen hun handen vol en kunnen tot hun voldoe ning terug zien op een blanco ongevallenregister. Wel doemde het parkeerprobleem langs de Zeeweg en te Bergen aan Zee al op. Het V.V.V.-bureau mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. Er waren zelfs nogal veel buitenlandse gasten. Er wa ren nu al meer aanvragen voor zomerverhuur dan vorig jaar. De N.H.A.D.O. reed af en aan met acht bussen, met extra dien sten op Camperduin. „Bello", die nog op winterdienst één wagon was ingesteld, kon er rustig vijf bijkoppelen om de drukte te verwerken. Het was weer eens een „ouderwetse" Paas. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI to De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. WEINIG VERANDERING. Bijna overal droog weer met weinig bewolking en zwakke hoofdzakelijk Noord-Oostelijke wind. Warm voor de tijd van het jaar. 16 April zon op 5.42. onder 19.40: maan op 2.28. onder 9.20. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zün verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de Zeer eerw. heer C. J. Boekhorst als Deken van het Dekenaat Ouder kerk en als Pastpor van de St. Augustinus te Buitenveldert. Z.H. Exc. heeft benoemd tot: Deken van het Dekenaat Ouder kerk de Hoogeerw. heer W. J. J. de Jongh. die Pastoor is te Ouder kerk a.d. Amstel; tot Pastoor van de St. Augustinusparochie te Buitenveldert de Weleerw. heer L. W. A. M. Roelvink; tot Pastoor te Moordrecht de Weleerw. heer H. G. J. de Wys; tot Pastoor te Zwijndrecht de Weleerw. heer A. Th. Brouwer, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Agnes). ZIEKEN ACTIE-PASEN 1952. BERGEN De wijkverpleeg sters van Bergen, zuster van En geland en zuster de Grauw wil den de zieken in Bergen met Pa sen wat eieren toestoppen onder de slagzin: „Bij elke zieke Ber- genaar verschijnt een extra ei dit jaar, nietwaar?" Om dat te be reiken was er een etalage-wed strijd georganiseerd. Óm aael te nemen moest men minstens één ei inleveren bij de ambulancetva-gen van het Rode Kruis bii het station. 1250 eieren stroomden er binnen. In overleg met de doktoren en met medewer king \*an het Rode Kruis werden de leren aan ongeveer 150 zieken uitgedeeld. Een menslievend idee met een goed succes. WARMENHUIZEN Aanvoer 13.000 kg gele kool 1515.60; 26.000 kg rode kool 17.8024.20; 3.000 kg witte kool 16.4016.60. ALKMAAR, 15 April Aan voer 7 vette koeien 5001050; 81 nucht. kalveren 4065; 63 varkens 22.12 per kg. NRD.-SCHARWOUDE - Aan voer 350 kg uien 36; 33.000 kg rode kool 19.1030.60; 10.000 kg gele kool 15.6016.20: 26.000 kg witte kool 16.1018.10; 180 kg witlof 1B 32, 2B 29, stek 23. LANGEDIJK, 15 April 7000 kg rode kool 21.8027.10; 15000 kg gele kool 15.10—17.40; 12000 kg witte kool 1416.80; 800 k.g witlof I 33.80—34.30; II 24.20— 26.60. XII Wyatt daagt Ocala uit De trommen van Ocala dreun den in afschuwelijke cadans. De maan lichtte blauwwit over het strand, het water, de bossen Tufts speelde met zijn sabel. Het ziet ernaar uit, dat dit ding in vreemde handen terecht zal komen. Tufts wees op zijn sabel. Ik had hem aan Wyatt's zoon wil len geven. Judy keek hem verwonderd aan; ..Zijn zoon..? Tufts begreep. Dat is waar, zei hij. dat weet je niet. Het was een echte leuke jongen van een jaar of zes, zwar te haren en levendige, bruine kijker's. De Captain was getrouwd met een Creek-prinses. Zij was beeldschoon. Tufts stak zijn sabel weer op. En nu zijn ze allebei van hem weggenomen. Een groot medelijden vervulde Judy. Ze keek naar Wyatt, die voorovergebogen op een boom stam zijn handen tot vuisten wrong. Hij keek haar aan, toen ze bij hem kwam. Haar gezicht vertrok zachtjes, toen ze naast hem kwam zitten. Hii keek nauwelijks op. Misschien is hij met dood, fluisterde zij, misschien is hü nog weg kunnen komen. Uit zijn voorovergebogen hou ding keek Wyatt Haar van ter zijde aan. Dat probeerde ik mezelf ook wijs te maken over ziin moeder, tot ik haar vond.vermoord. Dus daarom vecht je tegen ze. Daarom haat je de Seminoles. Wyatt snoof vtrachtelijk. Het waren geen Seminoles, die haar doodden, het waren sol daten. Soldaten? Werd zii door sol- Volgende aflevering: Slot volgt daten vermoord? Maar1 hoe kun je dan.. Je vraagt je af, hoe dat kon? viel Wyatt haar in de rede. Zijn vingers verfrommelden een stuk touw. Hoe ik nog een van hen kon zijn? Je vraagt je af, hoe ik kon leven zonder wraak. Wyatt hijgde. Wel, ze warén jong en volge goten met drank, ze waren nieuw in dit territorium en voor hen waren alle Indianen gelijk. Zeker ik had ze kunnen doden, ik had elke man in blauw uniform kun nen doden, maar als je nog een beetje kerel bent, houdt iets bin nen in je je daarvan af. Kiik eens, Judy, je kunt niet door het leven gaan met de wil om gelijk te maken, je kunt een wrok niet voor eeuwig blijven koesteren. Op dat ogenblik klonk er een smartelijke kreet. Voor Wyatt wist wat er gebeurde lag er een Indiaan dood aan ziin voeten. Hij keek recht in het lachend ge zicht van Monk. Net op tijd. Captain. Hij is over de rivier gekomen. Wyatt keek naar het licht van de morgen, dat langzaam aan gloeide. Er zullen er meer ko men.. Waak over jezelf. Het is zo licht. Dan zullen ze allen op ons afkomen. Ik denk dat met ons er wel een honderd van hen aangaan, zei Monk. Misschien dat er maar één gaat, sprak Wyatt raadselachtig. Ga jij terug met de vrouwen. Als er iets fout mocht gaan, weet ie wat je doen moet. En wees sterk als het einde daar is.. Wyatt deed zijn jas uit. Ziin rode shirt blonk in het eerste licht. Hii legde zün patroonhiem af en verhief zich in volle lengte op het witte strand. De trommen dreunden hem in de oren. Doe het nie. smeekte Monk, probeer het niet, Quincy. Je bent nu niet fit. Doe zoals ik je gezegd heb. Ga nu! Wat toen gebeurde, zou nie mand ooit vergeten. In volle lengte opgericht stond Wyatt voor ziin mannen. Dit was de Quincy Wyatt, zoals Monk hem kende. De mannen slikten een brok weg. Wat doet hii? fluisterde Judy. Ocala.schreeuwde Wyatt. Ocala.hoor je mij.Ocala. ben je een vrouw, dat je je ver schuilt achter je dapperen? Wyatt kent de India nen, fluisterde Monk; als hii het wint, verlie zen de Indianen alle móed en zullen vluch ten. Vrees je Wyatt, dat ie je verschuilt..? Kom te voorschim en ontmoet mij. waar ik alle kro kodillen ontmoet.in het water.Ontmoet me met je eigen wapen Toen sprong Ocala te voorschijn, alleen ge kleed in een kleurige lendendoek. Het water beroerde. Judy sloeg de handen voor de ogen. Toen svrong Ocala te voorschijn...^

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2