Nieuw Koninklijk bezoek aan Detroit Leeuw doet woedende aanval in arena op persfotograaf Engels aanbod tot overeenkomst met zes Europese landen Mr. Stikker over Indonesië Nooit was de tijd zo vol vèrreikende mogelijkheden Nieuwe zending militaire uitrusting in ons land DAGBLAD VOOR ALKMAAR Sensatie in circus Mikkenie Ternster redt situatie Tot onmiddellijke wederzijdse militaire hulpverlening Motortrekkers en Thunder jets EN OMGEVING Hachelijk moment in circuspiste Zd-Afrika opgelicht voor f 2#5 millioen Vijf optimisten H. AA. de Koningin in Detroit: B 36 neergestort viiftien doden Bloedige onlusten in Nazareth TRUMAN krijgt oeen nensioen Willem Barendsz" had record-vangsf Tragi-comedie gaat door in Panmoèndjon TUNIS komt niet op de agenda Wat de SIGAREN zullen gaan kosten Abonnementsprijs f 6.20 pei kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. het eejt p Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 16 April 1952 46e Jaargang No. 12451 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, leL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 DETROIT Om kwart over zes Maandagochtend plaatselijke tijd, een kwartier te laat, zijn H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht voor een vierdaags bezoek aan Michigan aange komen op het Wilow Run-vliegveld, waar een commissie van ontvangst die driehonderd leden telde, haar verwelkomde. De koningin die een bontmantel, een met bloemen gegarneerde hoed en een grijs mantelpak droeg, kreeg een bouquet gele en rode rozen en reed vervolgens vijftig kilometer verder naar het Sheraton-Cadillac hotel in Detroit. Een reusachtig rood tapijt was er voor de ingang uitgespreid, en de koningin was kennelijk enigszins van haar stuk gebracht door de geweldige ontvangst die haar werd bereid. Da aankomst op het vliegveld was overigens zo informeel, dat een onbekende heer van blijkbaar Nederlandse afkomst gemakke lijk tot de koningin kon door dringen met de vriendelijke vraag „Hoe maakt u het?" „Dank u, uitstekend", 2ei de koningin, die kort na haar aankomst in het hotel 80 journalisten ontving voor een persconferentie. Daar beant woordde zij eerst een aantal te voren ingediende vragen, die vooral betrekking hadden op de Prinsessen. „Hoeveel zakgeld krijgen zij", was een van de vragen, die de Amerikanen blijkbaar meer in teresseren dan wat dan ook. Prins Bernhard rekende tenslotte uit dat het zakgeld ongeveer over eenkomt met één dollar in de maand. De koningin die o.a. ook vertelde, dat zij Zaterdag met haar dochters en met Prinses Wilhelmina had gesproken, liet de beantwoording van een aan tal economische vragen o.a. met betrekking tot de wederopbouw van ons land, de overbevolking en de emigratie aan Prins Bernhard over, die ook antwoord gaf op de vraag of de prinsessen mogelijk voor haar opvoeding nog een tijdje in de Verenigde Staten zou den doorbrengen. „Dat heeft totnogtoe geen punt van overweging uitgemaakt", zei de Prins, maar hij voegde er on middellijk aan toe, dat het zeer goed zou zijn als daar iets van zou kunnen komen „zoals het voor ieder opgroeiend kind en iedere student uiterst nuttig is, een tijdlang in een ander land te vertoeven". Mr. Stikker Een kruisvuur van politieke vragen was voor minister Stikker. inzake Indonesië merkte de minister op, dat de Nederland se investeringen aldaar nog steeds vrucht dragen maar dat niemand kan voorspellen hoe lang dat nog het geval zal zijn. Er is een mo gelijkheid, dat de Unie met Indo nesië zal verdwijnen, aldus mi nister Stikker. Bij het eerste gesprek, dat hij Zaterdag in New. York met de nieuwe Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto, had gehad, was de kwestie van het Uniestatuut niet ter sprake gekomen. De minister bleef ech ter vol hoop, dat economische samenwerking tussen Nederland en Indonesië mogelijk zou blij ven. Hij zeide zeer gaarne een on dubbelzinnig antwoord te willen geven op de vraag, of Nederland en in het bijzonder Rotterdamse handelsfirma's naar de landen „achter het IJzeren Gordijn" ex porteren. Het is zeker, dat er (Vervolg op pag. 3) KAAPSTAD De Zuid-Afri kaanse minister van Economische Zaken, Eric Louw, heeft in het parlement medegedeeld, dat kort geleden 250.000 pond sterling (ongeveer 2.500.000 gulden), toe behorende aan de Zuid-Afrikaan se regering, bij een New-Yorkse bank tegen vertoon van vervals te papieren zijn opgenomen. De Zuid-Afrikaanse regering had crediet bij de bank voor de betaling vdn graanzakken. De bank had genoemd bedrag uit betaald, toen een vervalst la- dingsbewijs was vertoond. De zakken waren echter niet aange komen en zodoende was men er achter gekomen. De fraude was gepleegd ondanks nauwkeurige voorzorgsmaatregelen. GRONINGEN Dat het warm was in de afgelopen dagen is ook u niet ontgaan. Wij vonden het overigens nog wel te harden. Er zijn echter altijd men sen, die in een ijsje of een flesje spuitwater niet die verkwikkingdie zij zozeer van node hebben, vinden. Deze mensen gaan zwemmen Nu is het vrij algemeen bekend, dat de diverse bad en zwem- inrichtingen eerst half Mei geopend zullen worden, en de werklieden die bezig waren de droogge- lopen bassins van de ge meentelijke bad- en zwem inrichtingen aan de Paters- woldse weg voor het nieuwe seizoen in gereedheid te brengen, waren dan ook verbaasd toen ze om zes uur in de morgen een vijftal knaapjes, compleet met op gerolde sokken en mouwen, en met badpakken onder de arm, voor de gemeente lijke ingang zagen staan, met de duidelijke intentie om te gaan zwemmen. De werklieden meenden dit te moeten ontraden: een droog- gelopen bad zwemt niet vrey- tig. De knaapjes zagen het redelijke van dit standpunt zeer wel in, doch waren toch zichtbaar teleurgesteld. „Kom tegen half Mei eens terugsprak tenslotte een der werkers, om tenminste iets troostends te zeggen: „je mag je zwempakken hier wei vast laten liggen DETROIT Aan een diner in het Sheraton Cadillac hotel heeft II.M. de Koningin gisteravond op nieuw een belangrijke rede uitge sproken. Zij zeide o.a. dat de aan dachtige beschouwer van het Amerikaanse volk de indruk krijgt, dat het in sommige opzich ten met het Nederlandse te ver gelijken is. „Wat ons boeit, is de loopbaan van de zogenaamde self-made man", die wij ook kennen en be wonderen. Deze loopbaan treft ons, doordat hij betekent: hon derd procent kans voor iedereen, en het is juist de ontkenning van heit recht hierop dat zovele van uw voorvaderen naar dit land deed komen. Ik geloof, dat het juist ook om deze reden is, dat ge het liefheb bend „Gods eigen land" noemt. Mensen, die dapper genoeg ziin om huis en haard en alle bescher ming van de bekende omgeving te verlaten, hebben ook de moed het te wagen, zichzelf en de we reld rekenschap te geven van hun gaven en tekortkomingen", aldus de Koningin. „Als volkeren van de wereld van vandaag moeten wij allen de organische en geestelijke struc tuur van elkaar leren kennen, teneinde te komen tot een onder ling begrip, dat een zegen voor ons allen zal zijn. Hiervoor zullen wij respect moeten hebben voor elkaar en niet de vergissing moeten begaan elkaar in de vorm als onze eigen te willen dringen. Deze vergis sing wordt nog te dikwijls begaan in ieder land, het mijne niet uitge zonderd. Dit neigt altijd tot het verwekken van disharmonie. Maar anderen te kennen en hen te begrijpen, betekent een vrucht baar uitgangspunt te maken voor een denken in wereldtermen, dat wij-zo nodig hebben, zii het op politiek of op economisch terrein. Als in gemeen overleg betere oplossingen moeten worden ge vonden om plannen te ontwerpen voor verdere samenwerking tus sen de burger van veel landen, zal ongetwijfeld een diepgaand verantwoordelijkheidsgevoel van ons allen worden geëist. Alleen zo kan „goodwill" tot een voldon gen feit worden. Nooit was de tijd zo rijp. zo doorwrocht en zo doorploegd met menselüke ervaring aan illu sie en desillusie als juist nu en daarom nooit zo vol van verrei kende mogelijkheden". GROOTSTE BOMMENWERPER TER WERELD WASHINGTON Een tien- motorige bommenwerper, type B 36, de grootste ter wereld, is gisterochtend kort na het opstij gen van het militaire vliegveld „Fairchild" neergestort en in brand gevlogen. Vijftien van de zeventien inzittenden zijn omge komen. De twee overlevenden hebben ernstige brandwonden op gelopen. Het toestel maakte een oefenvlucht. Een B 36 kost 3.5 millioen dollar, zo meldt A.P. TEL AVIV, 15 April (A.P.) Tijdens relletjes, waarbij Mo hammedanen en Christenen in Nazareth met elkaar in botsing kwamen, zijn negen personen ge wond. Drie van hen liepen, naar verluidt, ernstige verwondingen op. Vier der gewonden waren Arabische Mohammedanen en de andere vijf waren Grieks Katho lieke Arabische padvinders. Do gewonden werden allen op genomen in het Schotse zieken huis, dat door Britse doktoren wordt geleid. Nazareth is een bijna dode stad vanmorgen, tengevolge van het uitgaansverbod dat na de on lusten door de gouverneur, lui tenant kolonel Neeman Steevi is opgelegd. MAAR GRATIS NAAR BASEBALL-WEDSTRIJDEN WASHINGTON. (Reuter) Als Oud-nresident van de Verenigde Staten zal Harrv Truman maar weinig biizondere voorrechten genieten Er be staan voor oud-presidenten geen financiële voorzieningen zoals pensioen.. Wel zal Truman iedere dag kosteloos do .han delingen van het Congres" toe gezonden kriieen. het recht hebben boeken te lenen uit de bibliotheek van het Congres en als waarnemer de zittingen van de Senaat bii te wonen. Geruchten, dat een oud-presi dent zijn brieven portvrij kan verzenden als hij zijn naam op de enveloppe vermeldt, is door een beambte van het Huis van Afgevaardigden tegenge sproken. Volgens hem had bet Congres wel dit voorrecht ge schonken aan de weduwen van eni'ge presidenten, tp beginnen met de weduwe van Lincoln. Het Washington National ba- seball-team heeft echter be sloten de president, nadat hij zich uit het politieke leven heeft teruggetrokken, een lidmaat schapskaart voor het leven aan te 'bieden, zodat hii gratis alle wedstrijden kan bijwonen. Maandagmorgen is de Neder landse walvisvaarder „Willem Barendsz" in de Noordersluis te IJmuiden, na een korte reis en met een record vangst van 110.000 barrels traan, binnenge lopen. Sinds de ochtend van de Tweede Paasdag had het schip voor de pieren gelegen en de belangstelling voor de thuisva rende walvisvaarder was allengs aangegroeid tot®een mensen me nigte, De „Willem Barendsz". die 26 September uit Nederland vertrok, voor zijn zesde expe ditie naar het Zuidpool-gebied. is via Buitenhuizen, waar het kruit werd gelost, naar de hoofdstad doorgevaren. Hoog-vliegende bom menwerpers en een straaljager zijn prac- tiscli onzichtbaar ter wijl zij boven Chica go's Wrigley Buildinq vliegen. Hun aanwe zigheid wordt verra den door het spoor van de condenserende uitlaatgassen. Volgens een officiële medede ling van de Canadese Luchtmacht was deze vlucht een routine oefeningsvlucht. (Van een onzer verslaggevers) Een Haagse persfotograaf, die zich in het hol van de leeuw heeft gewaagd, heeft deze stunt bijna met niet te overziene ernstige gevolgen moeten betalen. De fotograaf was de heer Simon Smit; het hol van de leeuw de leeuwenkooi van circus Mikkenie, dat zijn tenten heeft opgeslagen op het Malieveld in de residentie. De leeuwen waren dezelfde, die zijn opgetreden in de film „Quo Vadis". De heer Smit had de opdracht van de heer Klant, eigenaar van de dieren, om enkele opnamen van het nummer te maken. Na de eerste foto, werd de grootste der leeuwen onrustig. De dompteuze miss Belita achtte het raadzaam niet meer foto's te maken. Zij beval de leeuwen de kooi te ver laten. Eén van hen, de grootste en gevaarlijkste „Nelly" stelde zich te weer. Het journalistieke bloed van de persman ging op dat moment waar het wellicht niet gegaan had moeten zijn. "PANMOENDJON, 15 April (AFP) De bijeenkomst van de subcommissie voor een wa penstilstand heeft vandaag slechts 25 seconden geduurd. Er zijn maar 22 woorden gewisseld. Dit is de derde keer, dat de afgevaardig den minder dan een minuut ver gaderd hebben. Generaal Wil liam Nuckols, de geallieerde woordvoerder, heeft niettemin verklaard, dat de vergadering, hoewel van korte duur, „serieus en belangrijk" was geweest. Woensdag komt men weer bij een. Te Kampen zijn Dinsdagmiddag de slachtoffers van de brand in de Klokkensteeg, acht leden van het gezin Breuker, onder zeer grote belangstelling ter aarde besteld. Een overzicht tijdens de aangrijpende plechtigheid. In. het ^hidden op de achtergrond de 12-jarige Kpos Breuker, die aan de dood door het vuur ontkwam. Naast hem een broer en een zuster. LONDEN Engeland heeft aangeboden de Europese Verde digingsgemeenschap (E.V.G.) onmiddellijke militaire hulp te verlenen als het Europese leger zou worden aangevallen. Het Stelt een overeenkomst met de E.V.G. voor, die tevens voor ziet in hulp van het Europese leger aan Engeland als Engeland in Europa zou worden aangevallen, aldus een Dinsdag uitgege ven Brits communique. Op 14 Maart hadden de zes landen, die over het instellen van de E.V.G. onderhandelen (Fankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg), Engeland verzocht met de E.V.G. een pvereenkomst aan te gaan voor militaire bijstand in geval van een aanval. Volgens het communique heeft de Engelse regering bevestigend op dit verzoek geantwoord. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat de door Engeland aan de landen van de E.V.G. te geven verzekering in feite de zelfde is als deze landen elkan der geven. Het zou volgens hem mogelijk dienen te zijn „binnen enkele weken" de overeenkomst op' te stellen. Het gevolg van de overeen komst is, dat Engeland voor het eerst in deze eeuw bereid is zich militair met Duitsland te verbin den, aldus geallieerde waarne mers. In dc N.A.V.O. heeft Enge land zich reeds met de andere leden van de E.V.G. verbonden tot wederzijdse bijstand. Op grond van de Britse ver klaring zouden de bepalingen be treffende de defensie, opgeno men in het Brusselse pact van 1948, worden uitgebreid tot West Duitsland en Italië. Volgens A.P. heeft de Britse belofte aan de E.V.G. in hoofd zaak een psychologische en juri dische betekenis. Zij is bedoeld om de landen van het Europese continent ervan te overtuigen, dat de weigering van Groot Brittannië om toe te treden tot de E.V.G. niet voort spruit isolationistische gevoelens ten aanzien van de Europese pro blemen. De Britse verklaring zal verder Frankrijk's vrees dat Duitsland een overwegende positie in het Europese militaire apparaat zal gaan innemen, doen verminderen. De Britse garantie aan de E.V.G. geldt voor de tijd van 17 jaar, dit is dezelfde periode als die waarin het Noord-Atlantische verdrag van kracht blijft. VEILIGHEIDSRAAD BESLIT: NEW-YORK De Veiligheids raad heeft geweigerd de Ara- bisch-Aziatische klacht over de Franse politiek in Tunesië op de agenda te plaatsen. Alleen Bra zilië, Chili, China, de Sovjet- Unie en Pakistan stemden voor. Engeland en Frankrijk tegen, Amerika, Nederland, Grieken land en Turkije onthielden zich. Er waren zeven stemmen nodig. Het secretariaat-generaal van de Arabische Liga neeft thans be sloten het voorleggen van de Marokkaanse kwestie aan de vol gende Algemene Vergadering der V.N. voor te bereiden. Zonder aan de mogelijke gevol gen te denken schoot hij met zijn Speed opnieuw de leeuw. Tot het uiterste geïrriteerd keerde de leeuw zich daarop tot de foto graaf en met een fameuze lenige sprong probeerde hij de vreemde sinjeur mores te leren. De foto graaf, die opzij week, kwam te vallen. Op hetzelfde moment sprong de aompteuse tussen beide en redde de fotograaf van een bloedige ontmoeting met de leeuw. Het meisje had een flinke shock opgelopen, die zich pas had doen gevoelen toen zij met veel moeite èn de fotograaf èn zichzelf vei lig uit de leeuwenkooi had ge werkt. Aan zichzelf had zij in die benauwde ogenblikken in het geheel niet gedacht. Onvervaard had zij gedaan wat op het ogen- zij de woedende leeuw door de traliegang naar de wagen had gewerkt, viel zij uitgeput op de eerste de beste stoel neer. Het was haar niet mogelijk in de avondvoorstelling van gisteren op te treden. De heer Klant nam het nummer van haar over. De fotograaf, ofschoon deerlijk van streek, was 's avonds waar niemand hem zou zoeken, nl in het circus. Na het voorval in de kooi was hij door de heer Klant naar het ziekenhuis gere den. Een onderzoek door twee doktoren bracht geen noemens waardige letselen aan het licht. Het werd echter raadzaam ge oordeeld röntgenfoto's van ziin geblesseerde rechterarm te ma ken. Na een onderzoek, dat een uur m beslag nam en waarbij hij gelegenheid had weer wat op adem te komen, kon hij huis waarts keren De ontmoeting tussen leeuw en fotograaf was zo snel in zijn werk gegaan, dat Smit later, toén we hem nu onder de veilige hoede van zijn echtgenote op het circusterrein aantroffen, er zich weinig meer van kon her inneren. Hij vertelde, dat hii door de heer Klant was verzocht enkele foto's van het leeuwen nummer te maken. Deze opdracht was niet zonder gevaar, aldus werd hem voorgehouden. Voor de persman was het echter een unieke gelegenheid zijn nieuwste apparaten op hun grootste snel heid te proberen door foto's te maken van de leeuwen op het moment, dat zij van de ene bank naar de andere sprongen. De op dracht werd door hem dan ook graag aanvaard. Dinsdag was voor de opnamen af gesproken. Op deze middag wa ren ook de stallen te bezichtigen van welke gelegenheid juist doordat het Paasvacantie is druk door jeugdig publiek ge bruik werd gemaakt. De heer Smit wijdt het aan het geloop en gedraaf van deze kinderen dat de leeuwen onrustig werden Hiertegenover staat de lezing van de heer Mikkenie, die van oor deel is, dat het blitzlicht de die ren heeft geïrriteerd. Een sigaar van 30 cent zal 26 cent gaan kosten, 25 cent wordt 22 cent, 20 cent wordt 18 cent en 15 cent wordt 13 cent. Over de wijze, waarop de genomen be sluiten zullen kunnen worden uitgevoerd, zal verder 'overleg met de grossiers en winkeliers worden gepleegd. DEN HAAG, 15 April Aan boord van een Nederlands vrachtschip, dat vandaag in Rotterdam arriveerde, bevonden zich 25 gemotoriseerde eenheden voor onze landmacht. Zij vormen een onderdeel van het Amerikaanse Hulpprogramma voor Wederzijdse Beveiliging (Mutual Defence Assistance program). Daarmee werd het totaal dezer legervoertuigen artillerietrekkers en affuiten, dragende vier machinegeweren kaliber 50 dat in de laatste weken uit de V.S. werd ont vangen, op 189 gebracht. Van een Amerikaanse vlieg kampschip werden vorige week in Kopenhagen 16 Thunderjets f-84g gelost, die bestemd zijn voor ons land. Hiermee is het totaal aantal Thunderjets, dat binnen een maand in Kopenhagen voor ons land arriveerde, op 35 gebracht. In Maart werden in Kopenhagen 19 Thunderjets niet 20 zoals aanvankelijk werd opgegeven voor ons land gelost. Deze .laatste zullen binnenkort, in onze tac tische luchtstrijdkrachten zijn op genomen. Met hetzelfde vliegkampsehip werden 13 Thunderjets voor De nemarken, 13 voor Noorwegen en 3 voor België vervoerd. Naar wij van de M.A.A.G (de U.S. Military Assistance Advisory Group) in Den Haag vernemen zijn met een transportvliegtuig van de Nederlandse luchtmacht 5 piloten naar Kopenhagen ver trokken teneinde vijf Thunder jets naar het militaire vliegveld in Volkel te vliegen. Ook de dezer dagen in Kopenhagen geloste Thunderjets zullen door Neder landse piloten naar ons land worden gevlojgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1