Spanje bij het Atlantisch Pact? Nieuw Bolivioans regiem houdt grote schoonmaak LEONARDO DA VINCI zoon van een arme boerin Slachtoffers van de brand op treffende wijze begraven Henry Ford commandeur in Orde van Oranje Nassau Voor vier billioen francs aan goud opgepot eluk bij kaveling inplanting nd verwoest Conferentie Franco—Salazar aan Spaans-Portugese grens De kinderbijslag voor loontrekkenden Pauselijke gezanten op excursie Kunstschatten bij duizenden vermist Revolutie eiste 3000 slachtoffers Vijf eeuwen geleden geboren Politieke moorden Doden en gewonden aan Ssraëls grens Naar wii vernemen LABOUR WINT Kampen zag laatste tocht Pinay geeft een lening uit Wegenwacht vierde zesde verjaardag Het buitenland in vogelvlucht Scheepsberichten WOENSDAG 16 APRIL 1952 PAGINA 4 {WACHTING oor het K.N.M.I. iig van Woensdafi- ïderdagavond. G WEER it plaatselijk mist- igens droog en maar morgen in an het land tijde- olking dan van- iatige wind tussen Dezelfde of iets ituren. n op 5.39, onder 3.05, onder 10.46. Tiidens werkzaam- e ruilverkaveling Valkkoog is de der Joh Abels uit :r een kantelende t en ernstig ge bruikte kipkarren s mannen zelf over iwd. Het ongeval ns het oversteken 'isorisch bruggetje >t tengevolge van in een der dwars- boven de sloot het, zodat de kip aar beneden sloeg Abels nogal hevig rof. Medearbeiders off ene wijselijk op liggen en riepen e hulp in van Dr. >p zijn beurt ont beer de ziekenauto Deutekona om de tan de wervelkolom i naar het Centraal Alkmaar te laten eerst enkelp dagen Utrecht naar Alk- 1 en verbleef daar. van de toewijzing ng, met ziin vrouw 1. ER Op Tweede >li de Donkere Dui- vlakte van vijfhon- meter dumaan- prooi der vlammen brandweer heeft na erken de brand tot kunnen beperken, t dat jeugdige per vuurtje stoken ziin bovenvermeld ge- srzoek is nog gaan- d is reeds de derde tijd, hetgeen voor at niet bepaald met l van natuurschoon feite fataal kan zijn. zich in de achter jaren reeds her- t beklaagd, dat de Is zijn afgesloten >liek. Vernielingen e tijd door brand :ijn er niet bevor- at de betrokken in- hikkelyker zouden iet duinterrein we- geven. Bovendien politie thans reeds chten binnen, A ige personen vanaf duinen intrekken aanplantingen ver- ;volg hiervan is, dat ger op zal worden t er niets kan ge uit de goe-gemeente conclusie kan gaan men ook niets meer lordig. Men dient f te vragen, wat de dergelijke afsluitin- :ingen is geweest en rflTÉ„GROEN" IT IN SCHACEN Het kie«comitc dat door div figuren is gevormd met het de heer Jac Groen esbare nlaats gesle'd voor de komende Herverkiezingen. zal isdagmiddag in zaal i" aan de Markt te i vergadering van uren beleegen voor n van doel en werk- ir van dit kiescomité te heren G. P. Roe- lam, A. N. Aarden- vijk. A. Jong Lutje- d. Peet Halfweg, Saase Schermer, Jac iharwoude en J. L. Ilpendam. GEEL-NIEUWS FEESTAVOND Voor de HSV feest- nog enkele kaarten bij die heer Kroon Belangstellenden lan niet te wachten e avond, de zaal kan meer dan het vast- ital bezoekers bevat- niet-leden kunnen jor deze laatste kaar- terking komen. een beroep op U >p tijd aanwezig te sluit om 8 uur. daar ïid programma afge wonden. (THOLIEKE RUITZENDING - De Stichting Kath. ding vergaderde onder van Burgemeester No- van de secretaris ter. Met voldoening sn terug op de bereikte n het afgelopen boek- uitgezonden: 1 kleuter ilbossen en 3 kinderen huizen. De resultaten in 1 geval zelfs zeer gemeente was f 188. /angen. Het kassaldo 12,02. terwijl f 43,50 in gedeponeerd was. De inkte de secretaris-pen - voor zijn beheer en hij zijn functie nog mocht vervullen. KAMPIOENSCHAP •I Heden, Woens- n half 7 wordt op het de N. Laagziide de edstrijd gespeeld tus- en Conzelo uit Waar- »en zal wel benieuwd er kampioen wordt, en flinke belangstel- gerekend. Een span- triid mag in elk geval vacht. MADRID, 15 April (A.P.) Generaal Franco en de Portugese premier Antonio Salazar hebben vandaag aan de Portugese grens geconfereerd hoe Spanje aan de N.A.T.O. te koppelen. Gezaghebbende woordvoerders, die dit verklaard hebben zeiden, dat de Spaanse en Portugese leiders gisteren om ongeveer 20.00 uur Ned. tijd per auto bij de grens aankwamen. De on derhandelingen begonnen onmiddellijk na het diner. Zowel in Madrid als in Lissabon was men in politieke kringen verrast. de zes landen van het Midden- Oosten, die op het ogenblik door de Spaanse minister van Buiten landse Zaken Alberto Artajo be zocht worden. De twee premiers confereren in het historische 12de eeuwse kasteel van Hendrik II van Ca's- tilië in Ciudad Rodrigo. een stadje van 11.000 inwoners, 32 kilometer van de grens. Portugal, dat lid is van de N.A.T.O., is geallieerd aan Spanje door een Iberisch Pact. Sedert het begin van de N.A.TO. hebben de Portugezen getracht Spanje daar ook in te krijgen „om een strategische dwaasheid te corrigeren". Het kasteel is nu een hotel in regeringsbezit. Het ligt binnen de muren van een versterkte stad, die op een hoge heuvel ligt en uitkijkt over de vlakte van Agueda. Gisteren moesten de gasten het hotel verlaten teneinde de con ferentie te kunnen dwoen plaats vinden. Uren voor de aankomst van Franco, die de stad bereikte, enkele minuten voordat de Por tugese premier arriveerde, leek Ciudad Rodrigo een legerkamp. Civiele garde, bewapend met tommy guns en gekleed in groene uniform en met leren driekanten steken op, deed bewakingsdienst. Hoewel volledig betrouwbare woordvoerders hebben meege deeld, dat de aansluiting van Spanje bij de N.A.T.O. de belang rijkste kwestie is op de agenda van de besprekingen, geloofden zij, dat de twee staatslieden even eens zouden spreken over het verzoek van Spanje tot herziening van de status van Tanger en over Spanje's pogingen óm te komen tot een verdedigingspact voor de Middellandse Zee met Er waren geen aanduidingen hoe lang de besprekingen zouden duren. Het is zo goed als onmoge lijk telefonisch verbinding met Ciudad Rodrigo te krijgen, en toen Ass. Press daarin na uren slaagde zei de directeur van het hotel: „Ik kan u niets vertellen, ik weet niet. Ik weet zelfs niet wie hier zijn." WEER 847 NEDERLANDERS NAAR CANADA Met de „Waterman" zijn gis termiddag uit Rotterdam 847 Nederlandse emigranten naar Canada vertrokken. Er waren 517 personen boven 12 jaar, 310 beneden dde leeftijd en 20 zui gelingen aan boord. De .„Wa terman" wordt. 23 April in Halifax verwacht. Naar wij vernemen is het ad vies over de kinderbijslag van loontrekkenden, dat de minister van Soc. Zaken en Volksgezond heid aan de Soc.-Economische Raad heeft gevraagd, in prin cipe vastgesteld. De Raad heeft dit advies ter nadere vaststel ling van de redactie teruggezor.- den naar de commissie van voor bereiding, welke' onder voorzit terschap staat van prof. Verrijn Stuart. Zoals bekend heeft de minister nu ook over de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen advies aan de S. E. R. gevraagd. LUNCH IN DE PASTORIE TE HOORN Dezer daigen bracht de nuntius te Brussel, Mrg. Cento, zijn jaar lijkse bezoek aan de internuntius te Den Haag, Mrg. Giobbe. In aansluiting daarop maakten de Pauselijke afgezanten gisteren een uitstapje naar de Afsluitdijk, in gezelsohap van drie monseig- nori, zgn. auditores. Zij gebruikten de lunch in de pastorie te Hoorn, waar de hoogeerw. deken P. L. Ch. v. d. Meer hun gastheer was. Ook de rector van het Sint Boni- fatius Missiehuis, farter Hemmer zat hierbij aan. Na de lunch vertrok het gezel schap ter bezichtiging van de Haarlemse kathedraal en de bol lenvelden. CAIRO, 15 April (A.P.) Uit liet Egyptische museum worden duizenden waardevolle en histo rische voorwerpen vermist, aldus is vandaag bekend gemaakt. Verschillende voorwerpen, die worden vermist, ziin uit zuiver goucl vervaardigd. Volgens be richten in de pers wordt aange- LA PAZ, 15 April (A.P.) De nieuwe Boliviaanse regering heeft vandaag grootmoedig te kennen gegeven de regering, die uit het zadel werd geworpen te zullen vergeven, maar begon haar acties met het ontslaan van vele topfunctionarissen, die door de vorige regering waren be noemd. De Nationale Revolutionnaire Partij, die de revolutie gewonnen heeft, begon intussen .voorberei- .Jdingen te treffen voor een fees- nomen, dat de meeste voorwer- telijke ontvangst van hun leider pen ziin meegenomen door leden van buitenlandse missies. Vol gens dP „Egyptische Gazette" be klagen de autoriteiten er zich over dat Egypte een aantal be langrijke archeologische schatten heeft verloren. Het blad voegt er aan toe dat na verschillende inventariserin gen is gebleken diat in totaal 25.309 voorwerpen ontbreken. Volgens een zegsman ziin ver schillende van de vermiste voor werpen niet geregistreerd en lig gen een boel andere opgegeven voorwerpen in de kelders opge slagen. Victor Paz Estenssoro, die naar La Paz terug zal keren na zes ja ren in ballingschap te hebben doorgebracht in Buenos Aires. Zolang de revolutionnairen nog niet aan de macht waren eisten zij steeds de nationalisatie van de rijke tinmijnen, maar sinds Vrijdag heeft nog niemand hier op gezinspeeld. Een van de grootste en meest urgente problemen waarvoor de nieuwe regering zich geplaatst ziet, is de vraag hoe het tin ge loosd zal moeten worden. Er is sinds verleden jaar Octo ber geen tin meer verkocht, na- Op de Amerikaanse luchtbasis Elm.endorf in Alaska heeft deze F.80 „Shooting Star" de eerste geslaagde vlucht als straaljager op ski's gemaakt. Door het slagen van deze proef neming verwacht men een verdere ontwikkeling van het vliegen met straaljagers in de Pool-gebieden. VINCI, 15 April (A.P.) - Hoof den van staat en vertegenwoordi gers van het buitenland zijn van daag naar het kleine Italiaanse dorpje Vinei getogen om hulde te brengen aan de zoon van een arme boerin, die het stoomkanon uitvond. die vliegtuigen ont wierp en die de glimlach om de lippen van Mona Lisa schilderde. Leonardo da Vinci, die vijf eeuwen geleden in dit dorp werd geboren, nam de naam van het dorp als de zijne aan en bezorgde het gehucht daarmede de eeuwi ge roem. Een ogenblik zijn de geschil len, die Oost en West gescheiden houden, vergeten en voor een enkele maal brachten de kranten aan beide zijden van het ijzeren gordijn gelijksoortige woorden van hulde aan eenzelfde persoon. Het dorpje, dat tegen de heu vels van de Monte Albano leunt en omgeven is door eindeloze wijngaarden, was versierd met vlaggen en voorjaarsbloemen. De straatjes waren vol luid sprekers en schijnwerpers en daar tussen door slenterden de talloze bezoekers en toeristen. Een regiment cavalerie en et telijke eenheden van de carabi nieri waren in groot tenue aan wezig om eveneens hulde te brengen aan de renaissance schil der, beeldhouwer, bouwmeester, musicus, geleerde die de artille rie ontwierp, waarmede de Bor gia's hun zegenrijke veldtochten volkrachten. Da Vinci is een genie geweest, die zijn leven lang in zijn ge boorteplaats rust heeft kunnen vinden, Een zestal andere Ita liaanse steden, waar de meester heeft gewoond en waar over blijfselen van zijn werk bewaard zijn gebleven, zullen op eigen wijze zijn vijfhonderdste geboor tedag vieren. dat er moeilijkheden ontstonden over de prijs met de Reconstruc tion Finance Corporation en de Verenigde Staten hun aankopen stop zetten. De mijnen hebben echter wel de productie voortgezet, hierdoor in staat gesteld door de reserves van de tinmaatschappij. In regeringskringen wordt het aantal slachtoffers van de gevech ten tijdens de revolutie geschat op drieduizend. In La Paz alleen werden 368 stoffelijke resten ge borgen. In het bergachtige ge bied rondom La Paz sneuvelden tal van Bolivianen tijdens de opmars van de revolutionnaire troepen. vers ONRUST IN VENEZUELA CARACAS, 15 April (Afp). In een communique van de Vene zolaanse nationale recherche wordt verklaard, dat plannen zijn achterhaald voor een grootscheep se revolutionnaire actie, die o.m. voorzag in het vermoorden van de huidige minister van Defensie. Uit door de politie in beslag genomen documenten was geble ken, dat er een komplot beraamd was door de „Accion Democratica" waarvan de leiders waren de oud minister van verbindingen Ruiz Pineda en de voormalige afge vaardigde Carnevali. Volgens de plannen zouden na de aanslag op de minister van Defensie talrijke andere aanslagen gepleegd moe ten worden in verschillende delen van het land om een chaotische atmosfeer te scheppen, die gun stig zou zijn voor een staatsgreep door de leiders van de „Accion Democratica". TEL AVIV. 15 April (A.P.) In twee grensincidenten ziin een Israëlische soldaat en twee Isra ëlische arbeiders om het leven gekomen. Drie andere arbeiders liepen verwondingen op. Het eerste incident vond plaats nabij de Egyptisch-Israelische grens, toen volgens Joodse zegs lieden een Egyptische patrouille doordrong op Israëlisch grondge bied en daar stuitte op een is- raelische patrouille. Een Israëli sche soldaat sneuvelde tiidens de korte schermutseling die volgde. Het tweede incident vend bii de Israeiisoh-Jordaanse grens, ten Zuiden van Sodom plaats, waar Arabische bandieten een truck met arbeiders aanhielden en be roofden. Twee arbeiders kwanvn om het leven en drie liepen ver wondingen op. CHELSEA VERPLETTERD De uitslagen van de in de Engelse Leagua gespeelde wed- strii den Eerste divisie: United 20 Hudtdersfield TownSunderland 2—2 Wolverhampton Wanderers West Bromwich Albion 14 Tweede divisie Coventry CityLuton Town 5—2 Leicester CityRotherham Aston VillaChelsea 71 zal het personeel der Staats mijnen bij gelegenheid van het gouden jubileum zowel een extra dag verlof als een feestgave krij gen is de burgemeester A. M. W. J. Coenders van Sittard benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote met steek en degen. heeft Maastricht de premiere be leefd van de nieuwe internationa le circus-combinatie Mullens- Bouglione. Het circus heeft zowel een olifanten- en leeuwen-, als een tijger- en ijsberennummer, terwijl een Spaans dresseur chim pansees in de piste brengt. vierde de Bond van leden van transportcolonnes van het Ned. Rode Kruis in Nijmegen zijn zil veren jubileum. Alle leden van transportcolonnes zullen voortaan worden verzekerd tegen ongeluk ken, hen in en door de dienst overkomen zal de vakgroep Groothandel in boter haar werkzaamheden be ëindigen en overdragen aan de pas opgerichte Vereniging van Groothandelaren in boter. zal deze maand een Nederlandse filmexpeditie voor een reis van 10.000 km. naar Kameroen ver trekken uit Den Haag. De Labourpartii heeft bjj de; verkiezingen voor de raden dei- Engelse graafschappen opmerke lijke resultaten behaald, die een ernstige tegenslag betekenen voor de conservatieven. Labour heeft een totale netto zetelwinst verkregen van 409; in 12 van de 62 graafschapsraden hebben de Engelse socialisten thans de meerderheid. De aanhangers van Attlee nemen Van het wereldtoneel schappelijk graf op de algemene begraafplaats te Kampen zijn gistermiddag de stoffelijke over schotten van de bij de in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. opgetreden noodlottige brand omgekomenen ter aarde besteld. Van het stadhuis en het politie bureau woei de vlag halfstok. Het stoffelijk overschot van mevrouw Breuker werd gister middag uit het huis van de fa milie gedragen en met een lijk- auto naar de begraafplaats ver voerd, waar de stoffelijke resten van de heer Breuker en zes hunner kinderen reeds tevoren (Vervolg van pag. 1 hoegenaamd geen export van Ne derlandse producten naar deze landen bestaat, aldus zeide hij, dank zij de controle van de Ne derlandse Bank. Als de andere landen eenzelfde strenge con trole als Nederland zouden uit oefenen ten aanzien van hun producten, zou er ook geen sprake kunnen zijn van heruitvoer door Nederlandse firma's van buiten Nederland gefabriceerde goede ren. Helaas ontbreekt die con trole in andere landen, aldus de minister. Ten aanzien van het Neder landse prijspeil merkte de minis ter op, dat Nederland een eiland vormt waar het leven goedkoop is in tegenstelling tot de rest van de wereld. Gevraagd of het zijn indruk is, dat Amerika tot isolationisme te rugkeert, antwoordde minister Stikker tot grote hilariteit, dat hij daarop tot na de Amerikaanse verkiezingen het antwoord schul dig moest blijven. In Washington had minister Stikker twee maal een onder houd van drie uur met Acheson terwijl hij ook Averell Harriman gesproken had, doch hij kon zich hierover niet verder uitlaten. Minister Stikker zeide og dat de Europese landen gaarne een opvolger van hetzelfde kaliber als generaal Eisenhower op diens plaats zullen zien, en dat hij niet geloofde, dat er onmiddellijk een derde wereldoorlog dreigde. Wel zou de koude oorlog voorlopig voortduren. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van Haar be zoek heeft H. M. de Koningin Henry Ford junior, wiens fabrie ken zij Dinsdag doorkruiste, on- derscheide met het commandeur- kruis in de Orde van Oranje- Nassau. Eenzelfde onderscheiding werd verleend aan Ward Canady, president van de Willys Over land" en aan dr. Harlahatcher, president van de Universiteit van Michigan. Burgemeester Cobo van Detroit en gouverneur Wil liams van Michigan werden be noemd tot Groot-officier van deze orde. Op haar terugweg van de Ford-fabrieken zag de koningin, die des morgens een receptie in het stadhuis van Detroit had bij gewoond, gisteren voor het eerst van haar leven een baseball-wed- strijd: die tussen de Detroit Ti gers en de St. Louis Browns in het Briggs stadion. Gistermiddag volgde nog een receptie voor driehonderd gasten,- meest van Nederlandse afkomst, en gisteravond een diner, waar de koningin opnieuw een rede uitsprak, waarvan wij elders in dit nummer een uittreksel brengen. Vandaag zal de koningin Grand Rapids en Holland Michigan be zoeken, streken die overwegend door mensen van Nederlandse af komst worden bewoond. In Grand Rapids zal zij een krans leggen op het graf van een beroemd senator Arthur Vandenberg. Donderdag zal de koningin het eredoctoraat van de Universiteit van Michigan ontvangen. De wrakstukken van het K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana" dat op 22 Maart nabij Frankfurt is verongelukt, zijn thans opgeruimd. Op de plaats van de ramp komen nog steeds per sonen, die zoeken naar voorwerpen, welke achtergebleven zijn. Tot op een halve meter diepte worden stukken alumi nium opgegraven. dit euvel niet op zo grote schaal voor als dikwijls wordt aange nomen. Niet officiële deskundigen ramen het gederfde inkomen van de schatkist als gevolg van belastingontduikingen op 8 a 10 groc. van het huidige totaal der elastinginkomsten, die circa 3 billioen francs per jaar bedragen. DEN HAAG, 15 April Met de uitreiking van het (nieuwe) schildje met blauwe ondergrond en een éénj aarster aan de Hoofd inspecteur Mosheuvel en wegen wacht Bouwmeester heeft de „Wegenwacht" de zesdie ver jaardag gevierd. Negen andere wegenwachten ontvingen even eens het schildje, diat voor 5 jaar dienst wordt uitgereikt Nog vermoeid van de drukke Paasdagen waren de manschap pen bijeen om te vernemen, dat de W.W. thans 107.000 leden met 109 wegenwachten telt. Deze mannen verleenden in 1951 hulp aan 89.000 gevallen, waarvan in 1500 gevallen E.H.B.O. Aan de vraag naar meer wegenwachten op enkele trajecten kan nog niet voldaan worden, omdat een wegenwacht met materiaal bil na f 10.000,— per jaar vergt, al dus de directeur H. J. Rienstra. Twee Franse prelaten, de aartsbisschop van Tsjoengking, Mgr. Jantzen, en de bisschop van Tsjengtoe. mgr. Pinault, zijn in Hongkong aangekomen,. Zij zijn door de Chinese communistische autoriteiten uitgewezen. Een Amerikaanse oliedeskun- dige heeft de brandende methaan gasbron bij Milaan geblust. Hij gebruikte 250 kg. springstof. De bron heeft ruim drie weken met een 30-meter hoge vlam gebrand. De 3 Duitse zakenlieden, die vorige maand in het Ruhrgebied zijn gearresteerd onder verden king van industriële spionnage voor een vreemde mogendheid, zijn op vrije voeten gesteld we géns gebrek aan, bewijs.- Een rechtbank te Carditsa in Thessalië heeft een zekere Ste phanos Stinis, die in 1948 een tijdbom in een gebouw te Volos had geplaatst, vier keer ter dood veroordeeld. In een, drukke Parijse straat hebben drie gewapende mannen, februik makend van een gestolen estelwagen e» een dito perso nenauto. 45 kg goud geroofd uit een bestelauto, terwijl zij de be geleiders van. het goudtransport met hun wapens in bedwang hiel den. Zij wisten met hun buit te ontkomen. Veertig personen bevinden zich in een. ziekenhuis te Rome. Er hebben zich bij hen verschijn selen geopenbaard van voedsel vergiftiging, nadat zij een brui loftsdiner hadden bijgewoond in een gerenommeerd restaurant. PARIJS, (Reuter) De Franse regering zal waarschijnlijk de volgende maand haar eerste „ver- trouwenslening" uitgeven. Uit de resultaten van deze emissie zal moeten blijken of de veronder stelling van premier Pinay, dat hij de Fransen er toe kan bewe gen de Staat een gedeelte van het goud, dat zij opgepot hebben te lenen, juist is. Men raamt, dat het gehamster de goudbezit in Frankrijk onge veer 4 billioen francs beloopt. De lening zal vermoedelijk een goud- of deviezengarantie hebben, doch een definitieve beslissing dien aangaande is nog niet genomen. Pmay is de mening toegedaan, dat de amnestie voor de belas tingontduikers de Fransen en de particuliere Franse maatschap pijen zal aanmoedigen tot inves tering van een gedeelte van hun verborgen en naar het buitenland gebrachte kapitaal in de Franse industrie of in staatsleningen, daar de amnestie hen zal bescher men tegen vragen van belasting inspecteurs aangaande de her komst van het geïnvesteerde geld en hoe het bezit van dit geld te rijmen is met vroegere inkom stenaangiften of het achterwege blijven van dergelijke aangiften. Volgens ambtenaren van het Franse ministerie van Financiën is de belastingontduiking in Frankrijk algemeen, doch komt KAMPEN In een gemeen- in de aula waren opgebaard. Ds. L. Blok. Ned. Hervormd predikant te Kampen leidde in de aula de dienst. Er werd ver der o.a. het woord gevoerd door de loco-burgemeester van Kam- Den, de heer A. Scholten en het hoofd der openbare lagere school, waar drie der slachtoffers naar school gingen, de heer J. B. Keuter. Duizenden hadden zich op de begraafplaats verzameld om de overledenen de laatste eer te bewijzen. Daarbij was een depu tatie van de brandweer van Kampen, het voltallige personeel van de blikfabriek van de Wal en van de mattenfabriek Last, waar1 de heer Breuker en de oudste twee zoons werkzaam wa ren. De plechtigheid werd met het „Onze Vader" besloten. Diep onder de indruk verlieten de be langstellenden de dodenakker. DE 25000 DEN HAAG, 15 April In de 515e Staatsloterij, vijfde klasse, 13de lijst is de f25.000 gevallen op nr 12392. nu een krach tiger positie in dan toen zü, kort na de oor. log, het roer in handen na men. De uit slag van deze verkiezingen is voor Churchill en de conserva tieve partijvoorzitter, lord Woll- ton, dan ook een waarschuwing. De positie van de conservatie ven is in gevaar gebracht, hoe wel zij een daling van hun aan hang hadden verwacht. Het is een bewijs, dat hun aanzien aan het tanen is. De oorzaak hiervan is hoogst waarschijnlijk, dat de regering-Churchill slechts in een zeer beperkte mate gevolg heeft kunnen geven aan de uitvoering van het conservatieve partijpro gramma. In de practijk was dit ook moeilijk te verwezenlijken. En het is het nog! Churchill heeft van het eerste begin af, dat zijn partij in het vorige jaar de overwinning behaalde, erop ge wezen, dat voor Engeland een moeilijke tijd zou aanbreken. De vroegere oorlogspremier stelde het nationale beiang voorop, met als gevolg, dat van alle Britten grote offers werden gevraagd. Zijn aanvankelijke regeringspro gramma was niet meer dan een orde op zaken stellen en het brengen van meer lijn in de economische politiek van Enge land. Een verhoging van het le venspeil is achterwege gebleven. Thans blijkt, dat de conservatie ven bij hun verkiezingspropa ganda van 1951 de zaken van een te luchthartige kant hebben opgenomen en zich geen vol doende rekenschap hebben ge geven van de zwaarte der pro blemen, waarvoor het oude Al bion was gesteld. Men kan over het algemeen zeggen, dat de oorzaak van de overwinning van Labour ge zocht moet worden in de arbeids problemen. De werkloosheid is toegenomen, het woningvraag stuk baart grote zorgen en de handel floreert niet, althans niet met de overzeese gebiedsdelen. Het een en ander heeft ook span ningen teweeggebracht in de conservatieve partij zelf. Men is ongeduldig geworden. Enkele da gen geleden is een krachtige druk uitgeoefend op het partij bestuur om de verkiezingsbelof ten onder alle omstandigheden gestand te houden. Churchill is voor de moeilijkheid geplaatst het schin van Staat een veilige haven binnen te loodsen, maar tot nog toe ondervindt hij daarbij èn critiek van ziin eigen partij genoten èn van ziin politieke te genstanders. En wat hij juist no dig heeft, de offerzin van het gehele Britse volk. dat ontbreekt hem. Het is een wedloop met de tijd. Er zou drie jaar voor nodig ziin om de economische moei lijkheden op te lossen. De ver sterking van Labour en het ge brek aan vertrouwen in het conservatieve kamp over het re geringsbeleid zouden het wel eens mogelijk kunnen maken dat Churchill vöór deze drie jaar om ziin, het veld zal moeten ruimen. Wat ware te betreuren. A Abbekerk 16e Port Said verw.; Amsteldijk p. 15 Startpoint; Raki 15 v. Portswettenham nr. Bela- wan: Rotti 16 Tj. Priok verw.; Alioth, Buenos Aires-R'dam, 15 te Antwerpen verw.; Mapia 14 te Genua-Port Said; Merwede 13 v. Houston nr. Galveston; Oran jefontein 14 v. Eastlonden te Durban; Cheshire 10 nm v. Tj. Prik nr. R'dam; Iris p. 14 Hol- tenau; Laurenskerk p. 15 Gibral tar nr. Hamburg; Leopoldskerk 15 v. Suez nr. R'dam; Lindekerk p. 14 Malta nr. Hamburg; Loe- nerkerk p. 15 Gibraltar; Saran- gan 9 v. Vancouver nr. Philip- pijnen; Tripang 20 te Singapore verw. v. R'dam nr. Tj. Priok; Waterland 14 v. St. Vincent kv; Laagkerk 12 v. R'dam nr. Ham burg: Leerdam 12 v. R'dam nr. Hamburg; Rijndam 12 v. New Vork te R'dam; Alnati 14 v. Montevideo nr. B. Aires; Amstel- land 14 v. Recife nr. Rio de Ja neiro: Arnediik p. 14 Csillys; Britsum p. 14 vm Scillys; Ceram 14 te Madras; Cleodora 14 v. Bahrein nr. Bombay: Cottica 14 v. Paramaribo nr. Georgetown; Diemerdijk 14 Flores; Heemskerk 14 v. Sydney nr. Melbourne; Hestia 15 te Cristobal; Joh. van Oldenbarnevelt 14 in Suez ka naal; Klipfontein 14 te Antwer pen; Langkoeas 13 v. Port Said v. Balikpapaiï-R'dam; Malvina 14 v. Bahrein nr. Savebo (Japan); Meerkerk 15 te Genua; Oranje 14 te Southampton; Phrontis i5 te Penane: Roebiah 15 v. Sema- rang te Tj. Priok; Salland o. 14 Quessant; Tabanta 15 te Bom bay; Tjisadane 15 te Tanga. Tijdens een wandeling over het strand to Sea Islands vond Prins Bernhard die daar met H.M. de Koningin een korte vacantie doorbrengt enige hoefijzerkrabben. De Prins onderzocht met enige jongens, en Allon Baron, een van deze grootste krabben. Richard Bowers (links)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3