EMIGREREN is iets voor mensen, die tegen 'n stootje kunnen Wet zie' naai>Uiu smaak Financiën en Economie DE BEURS Van Git Appelman en Jan Groot om er maar 'n paar te noemen de <ha<3 De zwaarste wedstrijd van dit seizoen Mars en défilé Reservediensten nen- ZEVENTIGJARIG KLOOSTERFEEST T onder cACjINA 4 WOENSDAG 16 APRIL 1952 Wanneer Jan Groot en z'n vrouw Git Appelman, geboren en getogen in West-Friesland, alles gelezen hebben wat hieronder nog over hen verteld wordt, zullen ze misschien wat neerbuigend en zachtjes spottend zeggen: „You telling mehetgeen aan de overzijde van de Oceaan zoveel betekent als „Moet je hèm horenMaar daarom mogen we het verhaal van deze Nederlandse immigranten in het onmetelijke Canada toch niet onverteld laten. Want of de man nu Jan Groot heet en de vrouw Git Appelman of dat ze heel andere Hollandse namen dragen en uit andere contreien van de lage landen stammen: een verhaal hebben ze allemaal en ieder verhaal op zich is de moeite van „een stukkie in de krant" dubbel waard. i Het is nog wel iets anders, dan een „overstappie" op een dagje- uit-in-Amsterdam, zo'n sprong met je hele hebben en houden van Hoogkarspel naar het zuide lijke puntje van Ontario, in het hartje van Canada. Wat weten wij eigenlijk van Canada? Wei nig anders dan dat het 'n enorm groot land is. dat 'n oorlog mee- gewonnen heeft en daar waar achtig niet eens failliet aan is gegaan. Het is waar: Canada heeft het in nagenoeg alle opzichten flink wat ruimer dan de staten van het oude Europa, die nog steeds niet op gang kunnen komen. Wat over de „onbegrensde mogelijk heden" van de Verenigde Staten opgaat, geldt grotendeels ook voor het land van de Maple Leaf. Maar het is er helemaal niet zo, dat het geld er op straat ligt. En wie in Holland te lui was om te werken, die zal er in Canada zeker niet komen. Die begint na een paar maanden alweer hard te verlangen naar het goede oude vaderland, waar je wel weinig armslag had, maar waar alles ook zo veilig en zo beschermd, zo georganiseerd en zo geregeld was. Boer in glasfabriek Jan Groot, die momenteel op een glasfabriek werkt voor een dollar per uur, was in Binnen- wijzend boer. Hij zal straks wéér boer zijn, als hij genoeg heeft overgehouden om een farm te kopen. Lang zal dat niet duren. Een dollar is niet zo bijzonder, zult u zeggen, maar in een land waar de levensstandaard niet zo toren-hoog is als hier, telt die ene dollar behoorlijk mee. En nu mogen de Canadezen zo hard be wapenen als ze willen hun nationale begroting heeft maar weer een overschot, dit jaar. En dat betekent, dat de belastingen geen dingen zijn, die je uit je slaap houden Jan Groot vertrok vorig jaar Maart met de Ascania. Hij heeft volstrekt niets tegen de gechar terde emigrantenboten, nee. Maar aangezien hij liever in een tweepersoons hut reisde dan in een ruim met driehonderd mede passagiers, weggestouwd in' hang matten, betaaide hij met genoe gen dertig gulden extra. Het was op de zeeziekte na een pret tige reis. En in Montreal stond Arie Groot ook al uit Binnen- wijzend op de kade. Arie was al vier jaar eerder overgestoken. Hij had het niet zo gemakke lijk gehad in het begin, maar hij heeft doorgebeten. Van de ene „job" in de andere doorkruiste hy bijna heel Canada beneden de poolcirkel. Je moet er wat voor over hebben, zal Arie gedacht hebben. Hy is momenteel de trotse bezitter van een eigen farm. Dat wil zeggen: veertig bunder eigendom en veertig bun der in huur met recht van koop. De huur bedraagt amper drie honderd dollar.... Jan Groot en Git Appelman zitten dus een dik jaar in Canada. Ze zitten er niet meer alléén, trouwens. In begin Januari deed een jonge Jan zijn intrede in het nieuwe land. En die jonge Jan hij groeit als kool heet naar 's lands wijs: John. Hij zal op groeien als Canadees en zich over een kwart eeuw niet eens meer herinneren, dat hij Hol land nog gezien heeft. Want hij moet dit najaar mee, wanneer Jan en Git nog één keer het oude land zullen gaan zien. „Om het af te leren" zeggen ze, want die al eerder terug zijn geweest, wa ren maar al te blii, wanneer de kust van het vrije, brede Canada weer opdoemde. 't Begin De stapels luchtpostvelletjes in Hoogkarspel vertellen van veel optimisme, veel enthousiasme. Huisvesting was een probleem met een hoofdletter P. Je begint maar met één kamertje, waarin je letterlijk alles moet neerzet ten: tafel, stoelen, fornuis, ledi kant, een flinke hutkoffer om je spulletjes tenminste ergens te bergen, een vuilnisemmer, een emmer water omdat er geen waterleiding is en noem maar op. Dat duurt natuurlijk geen (Advertentie) V.Z.V.-nieuws Adlspiranten B-el'ftal speelde jat tegen Hugo Boys adspiran- ten B en wist met 20 te win nen. Goed gedaan. jongens. Hiermee houden jullie de kans nog m eigen handen. Junioren speelden uit tegen Holland! a junioren en wisten gelii'k 22 te spelen. Geen slecht resultaat. V.Z.V.. 3 spealde tegen L.S. V.V. 3 en wist te winnen met 4—1. Er rest jullie nog één thuiswedstrijd tegen Petten 2. Weten jullie die in winst om te zetten, d)an kunnen jullie de kampioensvlafi hijsen. jaren, maar het is in het begin een rare aanpak, vooral voor de huisvrouw, die wat armslag ge wend is ennodig heeft. Jan en Git hebben nu al lang een aardig bovenhuis met badkamer en al. Ze hebben méér langza merhand. Een auto b.v. wat zou je denken: arbeider in een glasfabriek! en het is eigenlijk de tweede al. Hii heet Plymouth, werd gebouwd in 1946, opnieuw gespoten, van vijf nieuwe ban den voorzien, opgefrist met een splinternieuwe motor1 en rijdt als een vorst. Al bij al 1400 dollar daar mag je 't niet voor laten, zeg nou zelfx Afstanden Die auto, dat is nu zoiets. Wie wat wil in Canada, moet zich ge motoriseerd hebben. De afstan den zün er enorm. Ze ziin zelfs al enorm in één enkele provincie. Neem Ontario, waarin de woon plaats van Jan is gelegen. De stad Strathrov ligt in ,het zuiden er- iteliike tot de n ai van. Van de oost zoiets als van hier tot Madrid. Nog een voorbeeld van de wer kelijk fantastische afstanden: St John's, een stad aan de oostkust ligt dichter bij Antwerpen (in Europa!) dan bij Vancouver op de westelijke kust van Cana- na. Git en Jan gingen eens naar een picnic, georganiseerd door Nederlandse patehs, die zich het vuur uit de sloffen lopen voor de emigranten. Ze troffen daar nog kennissen ook, uit Hoogkarspel Em Kraakman en haar man, Arie Koomen, met vier zoons een le vensgrote kippenfarm houdend daar in de buurt. Op die picnic kwamen de Hollanders van twee honderd kilometer en verder. En dat is gerust niet ver.als je naar Canadese maatstaven gaat meten. D.w.z. als je alle afstan den eens door driehonderd deelt. Want zoveel maal is het land groter dan Nederland. Ze zullen het er wel rooien, denkt U niet? Er zijn al eens eer der Hollanders de wereld inge trokken en al eeuwen terug land den er Nederlanders op kusten, die nog niet eens op een kaart bestonden en toen Pieter Stuii- vesant op de plaats van het he dendaagse New York aan wal stapte, had hij er geen idee van of de westkust van het onbeken de land vier of vierduizend kilo meter af lag. Waarmee we maar willen zeggen, dat de afstanden ie de nek niet om zullen draaien. En de taal niet en de hele aanpak niet. Als ie maar werken kunt. en wilt. Want Canada geeft nie mand een kans, die op de bonne fooi wil leven. Alleen hij, die werken wil aan de toekomst van zijn nieuwe vaderland en dat betekent óók: aan zijn eigen toe komst en aan die van zijn.gezin, die is welkom. Maar die is dan westelijke grens van deze provin- die is welkom. Maar aie is cie is het royaal 1700 kilometer: ook dubbel dn dwars welkom (Advertentie) Vier Westfriese immigranten in Canada. Van links naar rechts Jan Groot en z'n vrouw Git Appelman, Arie Groot en zijn vrouw Cath. Keesom. Wim Schermer uit Hoorn! nam deze foto en stuurde 'm naar Holland. En als de be scheidenheid ons niet gebood te zwijgen, dan zouden we uw aandacht nog vragen voor de krant in de handen van Jan het Noordhollands Dagblad, zelfs in Canada OP 26 APRIL IN AMSTERDAM Op Zaterdag 26 April treden de reservediensten, Nationale Re serve, Reserve Rijks- en Gemeen- te-politie en Reserve-Grensbewa king uit Noord-Holland aan in Amsterdam. Dan zal ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin een mars door de stad worden gemaakt, besloten met een défilé voor de autoritei ten op de Dam. Het défilé zal om kwart over vijf 's middags begin- In aansluiting op mars en defile vindt om kwart over zes in de goederenbeurs van het Beurs gebouw een begroetingsbijeen komst plaats. Hier zullen Mr W. F. Schokking, oud minister van Oorlog en Marine en Mr Arn. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam het woord voeren. De Amsterdamse Politiekapel concer teert tijdens deze bijeenkomst. TWEEDE PAASDAG IN EGMOND AAN ZEE Het leek wel hoogseizoen EGMOND AAN ZEE. Het mooie weer lokte velen naar Esmond, zowel naar de duinen als naar het strand. Aan alle automobilisten werd door de V.V.V. een gratis vaantje aange boden. keurig uitgevoerd in drie kleurendruk, voorstellende een gedeelte van het strand met de vuurtoren. Biina TO'O vaantjes zijn uitgereikt. Het totaal aan tal auto's werd op ruim duizend geschat. De fietsenstallingen wa ren ook goed bezet en de N.A. C.O. heeft de gehele dag met extra materiaal, zoals in de maand Augustus, het traject Eg- mondAlkmaar bereden. Op het strand werd reeds druk gevolleyd. Eerst werd er gespeeld met één net, maar we gens d'e grote liefhebberij, moest er met twee nettep gespeeld worden. Jammer voor de nog jonge club. die met veel moeite de materialen bii elkaar heeft gekregen, d.at er tijdens de wed strijden een lint ter length van 30 meter spoorloos verdween. COED MOSSELSEIZOEN EINDIGT r-EZE WEEK Het mosselseizoen 1951/'52 ein digt deze week. De vorige week zijn afleveringen door de kwe kers reeds gestaakt. Het mossel seizoen geeft aan velen reden tot teverdenheid. De aflevering bedroeg ruim 500.000 tonnen, waarvan ongeveer 250.000 tonnen Zeeuwse mosselen. De oogst op de Waddenzee viel mee. De goede kwaliteit der Zeeuwse mosselen was een grote verrassing. De prijs was bevredigend, al werd deze wel ongunstig beïn- fluenceerd door de hoge tarra- aftrek, een gevolg van de mossel- sterfte op de percelen in het vo rige seizoen. DUIZEND GULDEN VERDUISTERD PU RMER EN D Gistermiddag heeft de Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank té Alkmaar, gepraeeideerd door Mr. A. D. van Regteren Altena een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek geëist, togen de Amsterdammer Kl van B. die in «een café te Purmerend een bank biljet van duizend gulden had gevonden en zich had toegeëigend Twee horen waren met elkander aan t onderhandelen over 'n be paalde som gelds en dat ging ge- paar aan een woordenwisseling en heftige gesticulaties, waarbij de briefjes van duizend en hon derd en vijf en twintig ovar de grond dwarrelden. Van B. raapte ze o-p, gaf alles netjes terug, doch .hield het briefje van duizend tus sen muis en handpalm. Met een „Beter op Uw geld passen, heren verdwepb hij schielijk. Mr. Dumtoar te Alkmaar vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. |AN KEESOM NATIONAAL KAMPIOEN 't VELD In de athletiek- wedstrijden voor junioren, welke 2e Paasdag te Arnhem werden gehouden, werd op de 2500 meter hardlopen het Nederlands record gebroken door onze plaatsgenoot Jan Keesom Wz. (A.V.'23 Am sterdam) met de tijd van 7 min. 37,8 sec. Kort na zijn thuiskomst werd hem onder grote belang stelling door het fanfarecorps St Martinus een serenade gebracht, waarbij onze kampioen van Ne derland door meerderen werd toegesproken. UTRECHT Op 21 April her denkt de Eerwaarde Frater M. Jo hannes Smit, geboren te Dokkum in 1865, de dag, dat hij 70 jaar ge leden zijn Noviciaat begon in de Congregatie van de Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart, geves tigd te Utrecht. Van zijn zeven en tachtig levensjaren heeft Frater Jo hannes er vier en zeventig in de stad Utrecht doorgebracht en er zijn beste en befaamde krachten gegeven aan het Katholiek onder wijs. o.a. als getrouwe medewerker van Frater M. Franciscus Hafken- scheid, 'oud-algmeen overste der Congregatie. De jubilaris wist zich na zijn 56e jaar nog uiterst verdien stelijk te maken door het geven van Franse en Engelse lessen en voor de katechetische arbeid on 'n school voor moeilijk lerende kinde ren, toen er in Utrecht voor katho lieke kinderen n°S Reen dergelijke school was opgericht. De vele oud-leerlingen en ken nissen van deze sympathieke jubi laris, die de derde in ouderdom is in zijn Congregatie, zullen hun leermeester en vriend op zijn jubi leum wel niet vergeten. Op Zon dag 27 April is er in het St. Gego- riushuis, Herenstraat 6 Utrecht van 13 uur gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. was r.iet de wedstrjjd Belgen of de wtedstryden van Fanny Blankers-Koen in Zuid- Afrika e.d. De meest sensationele strijd werd gevoerd door 'n keur van voor aanstaande ontwerpers, welke zich de grootste inspanningen ge troostten om de G-B BEHANG SELS tot de topklasse te voeren; dat zn hierin slaagden, kunt U controleren aan de fraaie rustige G-B BEHANGSELS uit de collec tie 1952; elke goede schilder, behanger heeft ze. Zweedse geleerde verdwenen .WENEN, 14 April (A.P.). Sinds Vrijdag j.l. is de Zweedse geleerde Erik Graaf Oxenstierna uit Stockholm, die op 8 April in Wenen en op 10 April in Graz een lezing had gehouden over praehistorisch onderzoek, ver dwenen. Graaf Oxenstierna is 38 jaar oud. H;j werd het laatst gezien in Insbrück. RICHTPRIJZEN OOGST 1952 voor gerst en haver DEN HAAG Minister Mans- holt heeft in overeenstemming met de Stichting voor de Land bouw de richtpry's voor gerst en haver van de oogst 1952, voorzo ver deze producten vallen onder een inleveringsverplichting, on veranderd vastgesteld op f 22,25 per 100 kg, franco pakhuis hande laar. De inleveringsverplichting heeft evenals in het afgelopen jaar uit sluitend betrekking op de klei gronden en wordt slechts dan opgelegd indien de beteelde op pervlakte gerst en haver globaal genomen, tezamen groter zijn dan de oppervlakte tarwe. De inleveringsregeling blijft gehandhaafd om verdere ver schuiving van de teelt van tarwe naar voedergranen te voorkomen. Indien de teler er voor zorg draagt dat zijn oppervlakte gerst en haver die van de tarwe niet te boven gaat, wordt de inleve ringsverplichting derhalve niet opgelegd. MARKT PURMEREND PURMEREND 15 April Eieren: 5000 Kipeieren 12.50 13.50 per 100 st; 4000 eenden eieren 10 per 100 st; 3000 kievits eiieren 710 ct. per stuk. Veemarkt Runderen, totaal 1428 •stuks. 212 Vette koeien 2.30 3.25 per kg- kalm, prijsli-; 875 geldekoeien 500825 per st. vlug 271 melkkoeien 6801100, kalm; 18 stieren 6501600, kalm; 52 graskalveren 275'375, matig; 8 vette kalveren 140180, stug; 1613 nuchtere kalvoren v.d. si. 2885, stug; nuchtere kalveren fokk. 60 110; kalm; 141 vette varkens v. d. si- 190—2.12 p. kg. goed; 53 bokken en geiten 1066, stug; 29 paarden 6501025, matig; 17 fok- zeugen 320475. kalm. Pluimveemarkt. Totaal aantal dieren 4569. 1500 Oude. kippen en hanen (witte en rode) 2.20-2.30 per kig; 200 oude kippen en hanen (blauw) 2.40—2.50 p- kg; 150 jon ge hanen (blauw) 2-60 p. kg: 450 jonge hanen (witte en rode) 2.40 —2.60 p. kg; -150 eenden 1.501.75 p. st; 400 konijnen 19 P- stuk. PURMEREND, 15 Aprü. We kregen 'hedenmorgen een groot aantal runderen aangeboden, maar daarvan was het aanbod van vette koeien niet te groot, 't was dan ook wel d'e algemene dat er wegens de ver- ie uitgestelde markten van Maandag er ditmaal wat minder kopers van vetvee zou den zijn. Dit kwam ook uit, en de handel daarin was dan ook wel kalm. maar de prijzen wa ren eerder hoger dan lager. Op de geldemarkt was het anders, daar was een heel groot aanbod, maar ook waren de weiders druk in de weer, het mooie weer, heeft die grasgroei zeer bevor derd, zodat daar veel liefheb berij was. De prilzen waren dan ook hoger als de vorige week. Voor die kopers van de verse melkkoeien was ook nogal flink keus en daar onder waren hele XIII „Wij vonden hem in de jungle" Minuten lang duurde de strijd. De natuur zweeg bij dit gevecht, waarvan de uitslag slecbs men senlevens bedoelde te besparen. Toen sprong Wyatt op het strand. Hoog boven ziin hoofd zwaaide hij Ocala's tomahawk, het teken dat hii overwonnen had. De verwarring onder de Semi- noles was onbeschrijfelijk. In wilde paniek sloegen zij op de vlucht. Op dat ogenblik rukte de voor hoede van Generaal Taylor's le ger op naar het eiland. De blau we uniformen overstroomden het strand. Monk kwam .naast Wyatt staan. Wel Quincy, dit had een prach tige dag kunnen zijn.. Wvatt lachte. Ja., ja., het is een prachtige dag.. Zeker is het dat., kijk daar eens. Toen volgde Monk Wyatt's blik. Over het strand kwam een jon getje aanhollen. Wyatt ving hem in zun armen op. Mijn ijn jongen, snikte hii.. mijn jongen Wyatt voelde een klopje op ziin rug: Quincy! Ik moet eerst eens kijken, of je het werkelijk bent. Ik heb je al 100 keer voor dood gehouden. Wyatt draaide zich om en keek recht Generaal Taylor in de ogen. En ik had het weerzien met die jongen van mij al op gegeven. We vonden hem tien mijl hier vandaan, verborgen in de jungle. Zo zie je dat het onmogelijk is een Wyatt te doden. Wyatt lachte. Ze hebben het anders dikwijls genoeg gepro beerd. Luitenant Tufts stond lachend toe te zien. Hij maakte ziin sabel los en hing die Wyatt's zoon om de hals. Hier, ik denk dat hij dit wel leuk vindt, zei Tufts. En dan geef ik je dit voor jouw boy, lachte Quincy en maakte ziin tomahawk los uit de gordel. Dank je wel. Ik zal hem de geschiedenis vertellen, die erbii oort. Wyatt wendde zich tot Judy. Ze lachte hem toe. Quincy legde de handen op de heup. Wel., zei hii.. ik hoop., eh.. dat alles in Savannah naar wens zal gaan. Dat denk ik niet, omdat ik niet van plan ben te gaan. Wyatt keek haar lachend aan. Je kunt een wrok niet eeuwig koesteren, zei ze plagend. Tufts keek achterom en zag dat hii zeer onbescheiden was. Kom, zei hjj tegen Boy, we gaan een eindje verderop. Toen herinnerde Wyatt zich, dat Judy heel lief was.... EINDE V- „Ik denk, dat hij dit ding wel leuk vindt" NM.AUEMAAL ZH/ANENBERC'S ROOAMORSr..KOCOSSAAC WANNEER 'SIANDS 2AKEN 2'JA/ GEDAAN ZONT ROOKWORST VAN DE sssëssssS „W/TK2MAAN"/ TO goede gebruiks beesten. Er was liefhebberij, maar de verkoop ging minder vlug, dan met de gelde koeien, alhoewel ook daal de prijzen oplopend zijn. Naar vette kalveren was die vraag minder goed, even zo was dit met de nuchtere kalveren, waar een recordaanbod was. Maar een veel stugger gang, met la gere prijzen; de afloop was al heel stug. De wol veemarkt blijft hetzelfde, een kalme gang, maai de prijzen blijven hoog. Op de vette varkensmarkt was maar een klein aanbod, en iets vlug ger handel met iets oplopende prijzen, enkele deden nog een paar centen boven de notering Op de biggenmarkt was het aan bod niet te groot, en bij een kalme gang waren ook dé prij zen hoger, De paardenmarkt bleef vrij wel in oude doen, een matige handel maar wel duur. En de pluimveemarkt was he denmorgen weer heel dun bezet met een geheel matige gang. 15 PROCENT DIVIDEND ROTT. DROOGDOK-MIJ Commissarisen en directie van de Rotterdamse Droogdok-maat- maatschappij hebben besloten voor te stellen het dividend op de aandelen over het jaar 1951 te bepalen op 15 procent (vorig jaar 12 pet.) en voor houders van oprichteisbe wijzen 1100.— (over 1950: f 800.per bewijs te bestemmen. 4pet. 20-JARIGE OBLIGA TIELENING „HET OUDE EN NIEUWE GASTHUIS TE ZUTPHEN Op Dinsdag 22 April a.s. wordt bij de Rotterdamse Bank N. V. de inschrijving opengesteld op f 2.000.000.4''» pet 20-jarige obligatiën, in stukken van f 1000- en f 500.ten laste van de stich ting „Het oude en nieuwe gast huis" te Zutphen tot de koers van 100 pet. Notering ter beurze van Amsterdam zal worden aan gevraagd. Vervroegde of algehele aflossing voor 1 Mei 1962 is niet toegestaan. De opbrengst van deze lening dient ter financiering van de bouw van een verpleegstershuis, een gebouw voor arbeiastherapie en een paviljoen voor de verple ging van chronische patiënten. LAMPONG-SUMATRA BRACHT VERSLAG OVER 1941-1950 De N. V. Lampong-Sumatra rubber maatschappij heeft thans verslag uitgebracht over de boek jaren 1941/1949 en 1950. Dat dit eerst thans geschiedt werd ver oorzaakt door het verloren gaan van archief en administratie. Bo vendien konden de onderne mingen eerst in 1950 weer in exploitatie worden gebracht. De schade aan de bezittingen der vennootschap als gevolg van de oorlogstoestand in Indonesië laat zich becijferen op f 416.389. Hier van wordt twee derde gebracht ten laste van de verlies- en winstrekening over de jaren 1941/ 1949 (deze periode wordt als één boekjaar beschouwd) en een der de gedeelte is geactiveerd, aan gezien dit gedeelte fiscaal com- pe 1950/51. De jaren 1941/49 sluiten na afboeking van 2/3 van het oorlogsverlies met een saldo van f 47.549 hetgeen wordt overge bracht naar de reserve diverse belangen. Eerst in het najaar van 1949 kon een bezoek aan de onderne mingen worden gebracht. De aan getroffen situatie was verre van rooskleurig. Van 1 Januari 1950 af kan weer van een enigszins normale exploitatie worden ge sproken. Alle pogingen werden in het werk gesteld de onderne mingen zo goed mogelijk op gang te brengen en te exploiteren. Totaal zijn geoogst 135.104 kg. rubber en 9680 kg. koffie. Na af boeking van het resterende oor logsverlies en andere voorzie ningen, sluit de winst- en ver liesrekening zondar saldo. Gedurende 1951 werd geoogst aan rubber 643.000 kg en aan koffie 22.700 kg. Deze werden resp. verkocht tot dooreen 6.68 rp per kg en 6.50 rp per kg, loco afscheephaven. Deze verkopen wettigen de verwachting, dat in 1951 in Indonesië een behoorlijk winstcijfer is verkregen. HAZEMEYER VERHOOGT HET DIVIDEND In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de N.V. Fabriek van electrische appara ten v/h F. Hazemeyer en Co te Hengelo, dat de conjunctuur in haar bedrijfstak niet ongunstig was. De bedrijfsuitkomsten wa ren lager dan in 1950. De stijging der grondstoffenprijzen en der onkosten is slechts gedeeltelijk door prijsverhoging opgevangen. Hoewel de opdrachten voor ge ruime tijd een voldoende bedrijfs bezetting waarborgen is de or derportefeuille in de loop van het jaar iets achteruitgelopen. De bedrijvigheid in de bouwnijver heid is n.l. afgenomen waardoor er minder talrijke orders in deze sector waren. Hoewel de internationale ver houdingen een regelmatige ont wikkeling van de export blijven remmen, kon de export worden opgevoerd, waartoe vele orders van de B. P. M. bijdroegen. Ge durende het gehele jaar werd op volle toeren gewerkt. Het saldo van de exploitatie rekening bedraagt f 2.166.784 (f 3.177.179). Na diverse voorzie ningen resteert een winst van f 541.554 (f 569.681). Voorge steld wordt een dividend van. 10 pet (vorig jaar 9 pet). MARKT VIEL TEGEN AMSTERDAM, 15 April. „Het valt na vier dagen beurssluiting ontzettend tegen", was het eens luidend commentaar, dat in alle hoeken ter beurze te beluiste ren viel. Stimulerend nieuws is .er voor de beurs in de afgelopen dagen niet geweest en ook de vele uitgebreide jaarverslagen brachten geen leven in de brou werij. Men was dan ook geneigd de betere stemming van Donder dag j.l. volledig aan de activiteit van de beroepshandel toe te schrijven. Hoewel bijna overal lagere koersen werden vernomen, ble ven de verliezen meestal beperkt tot maximaal twee punten. Al leen op de scheepvaartmarkt vielen aandelen KPM en Maat schappij Nederland met een da ling van resp. drie en twee pun ten uit de toon. De overige scheepvaartpapieren maximaal anderhalf punt lager. De voornaamste industriepa pieren telden zich eveneens iets lager, doch de locale industrieën waren min of meer verdeeld. Gebr. van Wijk werden iets ho ger geadviseerd, Stockdividenden Ford daarentegen wat lager. Ko ninklijke Olie wist zich aanvan kelijk te handhaven op circa 287, doch tegen slot werd 286 betaald (28844). Cultures deelden volop mee in de apathie, enkele leidende soor ten werden in het geheel niet of pas tegen slot genoteerd, waar bij fractionele verliezen vielen. Deli Batavia Tabak echter beter op 101 (98441, wegens lichte vraag. De vaste stemming voor Vorstenlanden was geheel ver dwenen en het avance van Don derdag ging goeddeels verloren. Het agio voor Amerikanen was onveranderd op 1 pet., ook dol larleningen prijshoudend zonder meer. Guldensbeleggingen tra ger met zeer minieme verschil len. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 15 April Aange voerd 168 vette varkens. Note ring zware 205212; lichte geen notering. Zouters 195201, zeu gen 185. Handel slepend. 27 nuch tere kalveren 100115 ct per kg, 3042 per stuk. Veemarkt Groningen GRONINGEN. 15 April. Kalf- en melkkoeien le srt 925980, 2e srt 750—850, 3e srt 625—^25; kalfvaarzen 800925,, 625725; zomerkalverende koeien 750800 650700; vare koeien 625675, 475600; stieren 2.602.70, 2.25 2.40 p. k. vet en vlees; kalve ren en pinken 150525; slacht vee 2,70—2.80,2 2.40—2.50, 1.90— 2.20 per kg vet en vlees; nuchte- er kalveren le srt 2243; wei- deschapen 90130, vette lamme ren 95115; vette schapen 110 140; loopvarkens 4490; biggen 1,98—2.02, 1.62—1.78, p. kg. fev. gewicht; zouters 1.921.94 Aan voer 1813 runderen, 2078 kalve ren,. 103 schapen, 48 lammeren, 393 varkens, 345 biggen, 34 paar den, 31 bokken en geiten, 4845 totaad. GRAANBEURS GRONINGEN GRONINGEN, 15 April. Rode tarwe 21.2524.75, witte tarwe 21.2525.75, inlandse rogge 30.25 34.25, wintergerst 30.2535.50, zomergerst 30.2536.25, witte ha ver 24.2528.50, karvvijzaad 50.50 65, kanariezaad 30.3538, lijn zaad witbloei en lijnzaad blaiiw- bloei 40.5052. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 15 April. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 158 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 10001200; werk paarden van 85011.50; oude paarden 550—850: paaiden boven 3 jaar 7001000; paarden bene den 3 jaar 650900; veulens 375- 600; hitten 450—750. De handel was matig. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 15 April. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam): tarwe prijshoudend 24 25.40: prima kwaliteit zonder vochtconditie 24.8525.85; voe dergranen kalm, zomergerst 34 35.75; haver 2628.25, rogge 32.5033.50: peulvruchten boe- renschoon, kalm, groene erwten tot 59; schokkers tot 62: bruine bonen tot 38. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 15 April. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts, Bintjes 16, alpha's 12.7513.50; Furore 16.5017; Bevelanders 17 17.50; Meerlanders 16; zand- aardappelen 35 mm opwaarts: Voran 8.50, Record 8.25, IJselster 9.5010; Libertas 1011; Noor deling 10.5011; voeraardappe- len 45. Prijzen per 100 kg en berekend op de handelsvoorw., vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon schip of auto. DEN HAI voor het de instantie verzamelen Zo veelvuld weest zo bijeengebr staat het vorderingen toekomst? Mede ter deze vragen het Antoni in Amsterd. de kankerbe een perseon prof. dr. H uit Utrecht, schappelijke bestrijding, directeur va Antoni van woord voeri Met het van de geld derlandse de kankerbe gebracht, is gin Wilhelm: door deze haar advise in de afgeloj werk verzet voornamelijk aard geweest heeft het gehoord. De stichti blik met de zamelde gel< namelijk op richten op met behulp thans ter op de twee< houden met het wezen v; het zoeken middelen ter genezing vr ziekte. Met stichting ziel het is te be wat beraad lang van be te wegen en middelen dii verdelen. Is het nog concrete plannc de kankerbestr tegenwoordig met de researi geheel anders nog zo weinig wezen van d gesteld kan tegenwoordige wetenschappelij ook geen medisc kan worden daarvoor niet beschikking daarvan kan digde instituten die voorzien outillage. Tekort Aan instituter alleen heeft DONDERDAG HILI 7.00 KRO, 10. 14.00—24.00 N 7.00 Nieuws; ziek; 745 Morg< sche kalender; weerberichten; ziek; 9.00 Voor Waterstanden; 10.00 Qramofoönir gendienst; 11.00 11.45 Gramofoonrr de ziele luister 12.03 Gramofoonrr Land- en tuinb 12.55 Zonnewijzer, katholiek nieuws foonmuziek; 13. 14.00 Promenade 14.45 Voor de vr foonmuziek; 15 16.00 Bijbellezing semble! 17.00 Voo Pianorecital; 18 Gemengd koor; ling"; 18.50 19.05 Levensvrag aard en een pas 19.20 Gramofoonr diokrant; 20.00 richten; 20.10 gramma: 22.10 zicht; 22:30 Kor Amerika; 22.45 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Conce HILV1 7.00 AVRO 7. AVRO. 7.00 Nieuws: 7.15 tiek; 7.30 Gramr Dagopening; 8.0( Gramofoonmuziek: eert; 9.00 Morgen mofoonmuziek; 9 vrouw; 9.30 Gram Vragenbeantwoord de kleuters; 11.00 ..Leonardo da causerie; 12.00 Za ,.In 't spionnetje" tuinbouwmededeli mofoonmuziek: 13 Mededelingen of 13.20 Orkesilonce: het geloven of nl mille Malinden" Gram of oonm u ziek zieken: 16.05 1 16.30 „Dit is mij die", enquête: 17. 17.30 Piano en oi ringsuitzending: de Ruiter: „Sula van twee diet Nieuws: 18.15 E Paar aan Ameril ziek; 18.55 Voor Gesproken brief i Avra-allerlei: 19.1 de moderne vel Gramofoonmuziek fel Parlement- 20. Omroeporkest: 21 een armstoel", hc verteerd nroerami 23.15 Sportaetualii Gramofoonmuziek

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4