Wetenschap tracht de gevreesde ziekte in de kern aan te tasten Wie wil zijn woning splitsen om te helpen in de nood? MONNIKEN WERKEN yooreigen levensonderhoud HET WONDER DER LIEFDE Maakt de kankerbestrijding vorderingen? Tal van wegen liggen open voor onderzoek maar welke is de juiste? RADIO programma Egmond's kloosterboerderij een bekend modelbedrijf HET VERHAAL VAN DE PAASEIEREN "V r Rijk en gemeente drogen voor twee-derde bij in de kosten mm door Otto Bührs WOENSDAG 16 APRIL 1952 toe. Quincy legde de heup. hij.. ik hoop., in Savannah naar ik niet, omdat ik ben te gaan. haar lachend aan. wrok niet eeuwig ze plagend, achterom en zag nbescheiden was. ,i tegen Boy, we ie verderop, erde Wyatt zich, lief was. iINDE euk vindt" IANPS2AKEN 1AAN rensmarkt Leiden 15 April Aange- ette varkens. Note- 105212; lichte geen uters 195201, zeu- del slepend. 27 nuch- ;n 100115 ct pep er stuk. irkt Groningen EN. 15 April. Kalf- in le srt 925980, 2e 3e srt 625725; 800—925,. 625—725; rnde koeien 750800 ire koeien 625675, leren 2.60—2.70, 2.25 vet en vlees; kalve- :en 150525; slacht- 50,2 2.40—2.50, 1.90— vet en vlèes; nuchte- le srt 2243: wei- li130, vette lamme- vette schapen 110 •kens 4490; biggen .62—1.78, p. kg. lev. iters 1.921.94 Aan- underen. 2078 kalve- aapen, 48 lammeren, 345 biggen, 34 paar- ken en geiten, 4845 ■URS GRONINGEN lEN, 15 April. Rode 24.75, witte tarwe inlandse rogge 30.25 itergerst 30.2535.50, 50.25—36.25, witte ha- 8.50, karwijzaad 50.50 ezaad 30.3538, liin— ei en lijnzaad blauw- -52. nmarkf Utrecht T, 15 April. Op de aardenmarkt werden levoerd 158 paarden, varieerden voor luxe n 1000—1200; werk- an 85011.50; oude I850: paaiden boven -1000; paarden bene- 350900: veulens 375- 450750. De handel >eurs Rotterdam 1AM, 15 April. Bin- ;ranen (officieuze no- r 100 kg franco Rot- irwe prijshoudend 24 ma kwaliteit zonder ie 24.85—25.85; voe- kalm, zomergerst 34 er 26—28.25, rogge peulvruchten boe- kalm, groene erwten ikkers tot 62; bruine 58. elbeurs Rotterdam 3AM, 15 April. Klei- 35 mm opwaarts, alpha's 12.7513.50; 017; Bevelanders 17 jerlanders 16; zand- i 35 mm opwaarts: Record 8.25, IJselster ribertas 1011; Noor- 011; voeraardappe- 'rijzen per 100 kg en jp de handelsvoorw., voor de verkoop van -aardappelen op wa- >f auto. DEN HAAG De „Vereniging Koningin Wilhelminatonds" is voor het Nederlandse publiek geen onbekende. Dat immers is de instantie, die zich sedert 1948 heeft ingespannen gelden te verzamelen ten behoeve van de kankerbestrijding in Nederland. Zo veelvuldig als de publicaties over deze inzameling zijn ge weest, zo schaars zijn de berichten over de wijze, waarop de bijeengebrachte gelden worden, of misschien zijn besteed. Hoe staat het met de kankerbestrijding in Nederland? Worden er vorderingen gemaakt? En welke zijn de plannen voor de toekomst? Mede ter beantwoording van deze vragen werd dezer dagen in het Antoni van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam, het centrum van de kankerbestrijding in ons land, een persconferentie belegd, waar prof. dr. H. G. K. Westenbrink uit Utrecht, lid van de weten schappelijke raad van de kanker bestrijding, en dr. W. F. Wassink, directeur van de kliniek van het Antoni van Leeuwenhoekhuis, het woord voerden. Met het 'beheer en de besteding van de gelden, die door het Ne derlandse volk ten behoeve van de kankerbestrijding zijn bijeen gebracht, is de „Stichting Konin gin Wilhelminafonds" belast. Ook door deze stichting en door de haar adviserende oommissies is in de afgelopen jaren enorm veel werk verzet. Maar dat werk is voornamelijk van voorbereidende aard geweest en daarom vooral heeft het publiek er weinig van gehoord. Twee kanten uit De stichting kan op het ogen blik met de besteding van de ver zamelde gelden twee kanten uit, namelijk op de eerste plaats zich richten op de kankerbestrijding met behulp van de middelen, die thans ter beschikking staan, en op de tweede plaats zich bezig houden met het onderzoek naar het wezen van de kanker en met het zoeken naar meer afdoende middelen ter voorkoming en ter genezing van deze gevreesde ziekte. Met beide taken wil de stichting zich bezig houden en het is te begrijpen, dat er heel wat beraad nodig is om het be lang van beide tegen elkaar af te wegen en de beschikbare geld middelen dienovereenkomstig te verdelen. Is het nog enigszins mogelijk concrete plannen te maken voor de kankerbestrijding volgens de tegenwoordig 'bekende methoden, met de research liggen de zaken geheel anders, juist omdat men nog zo weinig inzicht heeft in het wezen van deze ziekte. Voorop gesteld kan worden, dat in de tegenwoordige tijd geen natuur wetenschappelijk onderzoek, dus ook geen medisch onderzoek, meer kan worden verricht wanneer daarvoor niet grote bedragen ter beschikking staan. Met behulp daarvan kan men dan de beno digde instituten gaan bouwen en die voorzien van de vereiste outillage. Tekort aan onderzoekers Aan instituten en instrumenten alleen heeft men niet voldoende. DONDERDAG 17 APRII, 1952 HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu- Ziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Kerkmuziek; 10.00 Gramofoonmuziek; 19.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 13.35 Pianorecital; 14.00 Promenade-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramo foonmuziek: 15.20 Pianokwartet; 16.00 Bijbellezing: 16.30 Harpen- semble! 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianorecital; 18.00 Nieuws; 18.15 Gemengd koor; 18.40 „Op de stel ling"; 18.50 Gramofoonmuziek: 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Gramofoonmuziek: 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 20.10 Gervarieerd pro gramma; 22.10 Buitenlands over zicht; 22:30 Koninklijk bezoek aan Amerika: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15—24.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws- 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening: 8.00 Nieuws: 8.15 Gramofoonmuziek; 8 45 Orgelcon cert; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gra mofoonmuziek: 9 25 Voor de huis vrouw; 9.30 Gramofoonmuziek 10.35 Vragenbeantwoording; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radioscoop; 11.45 ..Leonardo da Vinei 14521952 causerie; 12.00 Zan? pn piano: 12.25 ..In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Gra mofoonmuziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek: 13.20 Orkest! oncert; 13.55 ,.U tunt het geloven of niet"; 14.00 ..De fa milie Malinden", hoorspel: 14.43 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor_ de zieken: 16.05 Hersengymnastiek; 16.30 „Dit is mijn lievelingsmelo die", enquête: 17.00 Voor de ,1°ugd; 17.30 Piano en orgel: 17.45 Rege ringsuitzending: Drs. L. Coomans de Ruiter: „Sulawesi, grensgebied van twee dierenvelden"; 13.00 Nieuws: 18.15 Bezoek Koninklijk Paar aan Amerika; 18.30 dansmu ziek: 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen: 19.05 Avrq-allerlei; 19.10 Causerie over de moderne veld-artillerie: Gramofoonmuziek: 19 40 Ronde Ta fel Parlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest: 21.10 ..Unacht in eer armstoel", hoorspel: 22.10 Ce- varfoprd programma: 23.00 Wipnwc 23.15 Sportaetualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. De instituten moeten bewoond en de instrumenten gebruikt worden door wetenschappelijke onder zoekers, die in een kameraad schappelijke sfeer onderling tegen de kanker ten strijde trekken. Onderzoekers zijn er in Neder land niet voldoende, waarschijn lijk mede tengevolge van de ge ringe bestaansmogelijkheden, welke er voor de wetenschaps mensen op dit gebied zijn. Men kan nog zo enthousiast zijn voor de bestrijding van de kanker, men moet ook in staat zijn een dragelijk leven te lijden. Om toe komstige onderzoekers aan te trekken zal men dus kansen op een redelijk bestaan moeten ver ruimen. Bij de kanker-research is een froot aantal specialisten betrok- en. Het ligt voor de hand, dat het noodzakelijk is, dat deze spe cialisten nauw samenwerken om bjj het onderzoek tot resultaten te kunnen komen. Om dezelfde reden is het nodig, dat er ook tussen de verschillende laborato ria, waar men zich met het kan keronderzoek bezig houdt, een hecht contact bestaat. In deze richting wordt thans gewerkt. In Juni aanstaande zal een sympo sion -worden gehouden, waar de super-specialisten op het gebied van de kankerbestrijding zullen samenkomen. Het is de bedoeling, dat in de toekomst meer van der gelijke symposia worden gehou den, waar dan steeds een bepaald onderwerp van verschillende zij den zal worden belicht door de diverse onderzoekers en waar de resultaten van de onderzoekingen zullen worden uitgewisseld. Het eerste symposion heeft tot onder werp de zogenaamde „ziekte van Kahler", een beenmerg-kanker, die de laatste jaren overal in het land intens is bestudeerd. De moeilijkheid De grote moeilijkheid bij het kankeronderzoek is deze, dat er voor de mensen van de weten schap tal van wegen openstaan, welke kunnen worden ingesla gen. Maar welke van die wegen nu eigenlijk de juiste is, is een open vraag. Men zou deze toe stand kunnen vergelijken met de situatie in de tuberculosebestrij ding een vijftigtal jaren geleden. Daarvan was toen ook hoege naamd niets bekend. Het t.b.c.- onderzoek heeft echter in een halve eeuw geleid tot grote ont dekkingen en tal van patiënten plukken daar thans de vruchten Zeeman in Singapore door messteken gedood De 21-jarige vijfde machinist F. Vink uit Dordrecht, opvarende van de „Drente" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, is in Singa pore met een mes gestoken door een Javaanse bediende. Direct werd een bloedtransfusie toege past en ook werd het slachtoffer geopereerd, doch dit heeft niet mogen baten. Zondagmorgen is Vink overleden. POST VOOR „VAN GALEN" 's-GRAVENHAGE Post, uit ■te reiken aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Var Galen" te Buenos Ayres dient uiterlijk 22 April om 18.00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn Voor te Recife uit te reiken posl is de sluiting te Amsterdam be paald op 3 Mei om 14.00 uur voor Paramaribo 8 Mei 18.00 uur. voor Willemstad 17 Mei. 24 Mei en 31 Mei, alle drie dagen om 14.00 uur: voor Hamilton op 3 Juni om 10.00 uur en voor Ponte Delgada op 9 Juni om 18.00 uur. De brieven mogen worden ge frankeerd' met 10 cents voor een maximum-gewicht van 10 gram en moeten als volgt worden ge adresseerd: naam, rang of kwa liteit, marinenu.mmer: aan boord van Hr. Ms. „Van Galen". Am sterdam C.S. Marine. De haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet op 't. adres te worden vermeld. van. Deze ervaring met de tuber culose moet voor de onderzoekers op het4 gebied van de kanker een stimulans zijn om de research met kracht voort te zetten. Al valt daarbij niet te voorspellen of in dezelfde tijd dezelfde suc cessen zullen worden geboekt. Voor vele klooster-instellingen maakt de boerderij, die men bij vrijwel alle kloosters op het platteland aantreit, een zeer belang rijk onderdeel van de gemeenschap uit. Vooral de monniken van de beschouwende Orden, die St. Benedictus' Regel volgen, vinden in handenarbeid hun hoofdbestaansmiddel. Dat zien we zeer sterk tot uiting komen in de Middeleeuwen, toen de abdijen niet alleen centra waren van wereldlijke en geestelijke macht, maar vooral ook van de landbouw en de veeteelt. Landbezit vormde toen immers de voornaamste bron van inkomen, de levensmiddelen-voorziening van de, vaak zeer grote communi teiten, moest er door worden veilig gesteld. Vooral de Benedic tijner- en Cisterciënsermonniken hebben landbouw en veeteelt steeds in hoog aanzien gehouden en hun verdiensten, ook wat ontginning en vervening, bedijking en waterkering betreft, zijn moeilijk te schatten. En hoewel in de tegenwoordige tijd de economische functie van de kloosterboerderij, vergeleken met de tijd der Middeleeuwen, wel is veranderd, toch zijn het vaak nog de kloosterboerderijen, die voor de zelfvoorziening van de communiteiten van onschatbare waarde zijn gebleken. Men vindt ze dan ook vrijwel overal, zij het dat ze een ondergeschikte functie hebben en niet meer de leidende positie van voorheen. Enkele kloosterboerderijen ma ken daarop echter een uitzonde ring. Zo oefenen de klooster boerderijen van Diepenveen en Tilburg, behorende aan de Cister- ciënsers, nog steeds een grote invloed uit op hun naaste omge ving en van de boerderij van de Achelse Kluis is het bekend, dat deze een zeer grote invloed heeft gehad op de varkensstapel van België, vooral wat de opfok van stamboekvarkens betreft. Ook de invloed van de grote, nog in opkomst zijnde klooster boerderij van de Benedictijner- Abdij St. Adelbert te Egmond- Binnen, die zich vooralsnog uit strekt tot Noord-Holland boven het IJ, is in argrarische kringen goed merkbaar. Het is een bedrijf, evenals de andere boerderijen, op gezet met het doel de voedsel voorziening van de communiteit van Benedictijner monniken ze- 1 ker te stellen. Maar gezien de re sultaten, vooral op het gebied van de rundveefokkerij, begint dit bedrijf in de veëhouderswereld steeds meer naam te krijgen en zonder overdrijving kan gezegd worden, dat dit modelbedrijf, dat reeds in het middelpunt der be langstelling staat van L.T.B.- kringen en waarheen zelfs de Regeringsvoorlichtingsdienst al excursies organiseert, momenteel gerekend mag worden tot de eerste en voornaamste klooster boerderij in Nederland. Op historische grond Wij hebben er, op uitnodiging van Dom F. B. Gerritsen O.S.B. de man op wiens schouders de leiding rust van het bedrijf, eens een bezoek gebracht. Deze boerde rij, zo niet de grootste van deze streek, maar toch wel een der meest moderne, ligt op de histo rische grond van het oude St. Adelbertsklooster waarop in de dertigerjaren het nieuwe, majes tueuze abdij-complex onder archi tectuur van het Kropholler, op nieuw werd opgebouwd. De boer derij, die een paar honderd meter van de abdij ligt, werd naar eigen ontwerp, door de architect op bouwtechnische punten ietwat verbeterd, grotendeels gebouwd door werkloze jongens van het Rijkswerkkamp Vredesteyn. Reeds direct, met het oog op de toe komst, in de definitieve grootte gebouwd, is nog niet alle bedrijfs ruimte in gebruik, maar als het bedrijf zich ontwikkelt in de geest, die Dom Gerritsen zich denkt, dan zal eerlang de ruimte zelfs te klein worden. Goede veestapel Men heeft zich direct toegelegd op de veeteelt. De veestapel, be staande uit circa twintig stuks, waarvan momenteel 10 melk koeien, veel jongvee en een paar stieren, is nog niet groot. Maar van belang is, dat de stal t.b.c.- vrij is en dat er de door de boe ren zo gevreesde ziekte van het besmettelijk verwerpen niet voor komt. Aan melk-opbrengst en aan de fok beide wordt aandacht be steed. De stier van de abdij, die in heel de omgeving bekend staat als een prima fokdier, wordt door de boeren in de omtrek geregeld voor dekking gebruikt. Daarnaast werden reeds meerdere stieren uit de Abdij verkocht aan vee fokkers uit Egmond, Castricum en Bergen. Rond 1950 werden zelfs stieren verkocht naar Frank rijk en Peru! Al het beschikbare land is nog niet in gebruik en de pluimveefokkerij, met Red Islands is ook nog in opbouw. Successen De oudste koe van de Abdij, Trijntje 5, een 16 jaar oud dier, en de stammoeder van de Eg- mondse veestapel, nu drachtig van het dertiende kalf, met een gemiddelde melkopbrengst van 6300 liter (met 3,76 proc. vet) per lactatie-periode van 349 dagen, behaalde op de jubileum-fokvee- dag van de Rundveevokvereniging „De Duinstreek" in September 1951 de IA prijs als de stammoe der met de beste afstammelingen. De oudste dochter, Trijntje 6 werd zelfs kampioen! De rundveefok kerij in Egmond is dan ook een succes, maar Dom Gerritsen zegt zeer bescheiden: „We zijn met de nafok van deze koe zeer geluk kig geweest". Dom Gerritsen, zelf breed ge oriënteerd op alle vraagstukken, het boerenbedrijf betreffende en uit de boerenstand afkomstig, die met enkele andere paters en broeders en wat lekenpersoneel het bedrijf voert, toonde ons bij een rondgang over het abdij-land, waarvan nu nog een deel ver pacht is, de boomgaard, het tuin bouwbedrijf en de pluimvee-af deling. Hier zitten de kippen vol gens de modernste inzichten op een z.g. potstal, levende grond van koemest, turfmolm en teelt- aarde. Er is, gezien in het licht van de Regel van St. Benedictus, wel geen werk, dat zo zeer past in het kader van het monastieke le ven als deze handenarbeid, zozeer met de natuur verbonden. Ook andere vormen van handenarbeid worden in de Benedictijner kloos tergemeenschap beoefend zoals de vervaardiging van paramenten in het atelier „Deo Vacare". Maar de voornaamste vorm van han denarbeid blijft toch die op de boerderij, ook in het kader van de zelfvoorziening, de voornaam ste. Het is bovendien een arbeid, die door de'H. Schrift wordt aan geprezen als de meest menselijke en aan God welgevallige. En er is ook geen arbeid, die de mens, door de ieder jaar weerkerende wonderen van de ontluikende en stervende natuur, die ons de grootheid en de almacht doet zien van Hem, die alle leven op aarde bestiert. L. S. HET uep tegen Pasen en overal stonden de winkels vol chocolade Paaseieren, grote en kleine, prachtig gekleurde en heel gladde, effen bruine Paas eieren. Sommige hadden een opening, waar een klein trapje voor stond. Meestal zat er daar een klein donzig kuikentje op. Een van die eieren met zo'n kuikentje was nog versierd met witte choco lade. Dat was iets heel bij zonders en het ei voelde zich dan *ook verschrikke lijk gewichtig. „Ik ben een grote zeldzaamheid" zei het vaak, „wie mij koopt, koopt het mooiste ei, dat er is". Op zekere dag werd het ei ook gekocht. De winkel juffrouw wikkelde het in zacht vloeipapier en legde het toen in een kartonnen doosje. „Weest u maar voorzichtig" zei ze tegen de mevrouw, die het aan nam, „het zou zonde zijn, als het brak", Hoor toch eens, dacht het chocolade ei bij zich zelf, hoe zuin'g ze op mij zijn Het prakki- zesrde er niet over, dat de mensen met alle Paaseier- i zo "oorzichtig omgaan en vond zich zelf steeds ge wichtiger.. ,,Ik ben be nieuwd waar ik terecht kom" zei het bij zich zelf, „als het maar een keurig huis is". En het was een keurig huis. Het stond in een tuin met viooltjes en crocusjes, maar daar merkte het Paasei natuurlijk niets van, toen het met de mevrouw het tuinpad opging. Het zag pas weer iets van de bewoonde wereld, toen het i uit het kartonnen doosje gehaald was en uit het vloeipapier werd gewfk- i keld. Aï, wat een fijne keuken was dat! Het blonk en het glom er van pas ge wreven ruiten en mooi ge poetst koper. Het Paasei I wist niet, dat het Paasza terdag was en dacht, dat al die moeite om zijn aan wezigheid gedaan was! „Keurig" prees het, „zo kan ik het wel hebben" Meteen werd het opgeno men en in een grote keu kenkast gezet. Het Paasei kon net nog door de ruit jes van de kast de keuken in kijken en daar was het heel tevreden over. Aardig gevonden, dacht het, zo heb ik ten minste nog wat afleiding. „maar wie zijn jullie eigenlijk?" De kippeneieren moes ten even nadenken. Zo'n lang verhaal als het Paas ei hadden ze niet. „Wij zijn kippeneieren" begon een van de drie en een ander liet er meteen op volgen: „Maar we zijn ook Paas eieren". Het chocolade ei begon spottend te lachen. „Of jullie kippeneieren zijn weet ik niet" zei het uit de hoogte, „maar Paas- TOEN het alles in de keuken goed gezien had, begon het eens om zich heen te kijken. Maar o, wat schrok het opeens! In dezelfde kast stonden nog drie eieren en wat voor eieren. „Doodgewone kale eieren" zei het Paasei bij zich zelf, „en hoe ko men ze zo klein?" Het wa ren kippeneieren, die had het Paasei nog nooit ge zien. .,Hela" riep het en het was verontwaardigd, dat zulke lelijke eieren vlak bij in dezelfde kast Rtonden „hela, wie zijn jullie en hoe komen jullie hier?" De drie eieren ant woordden niet op deze vraag. Ze zeiden alleen kort: „zeg jij eerst ma«r eens precies, wie je bent. Wij stonden hier het langst." Eerst wilde het Paasei kwaad worden om dat ..jij"» maar het hield zich in. „Ik ben het Paasei van bruine en witte chocolade, met een aparte opening, een kunstig laddertje en een donzen kuikentje" zei het plechtig en voornaam en het liet er op volgen: eieren zijn jullie zeker niet. Een Paasei is net als ik, van chocolade, bruine of witte of allebei en met de prachtigste versierin gen". „En toch zijn we Paaseieren" bromde toen het derde kippenei boos, „mevrouw heeft zelf ge zegd, dat we voor de Pa sen zijn." „Voor de Pasen" her haalde het chocolade ei smalend, „ik lach er om. Zulke doodgewone kale eieren voor de Pasen". Na die woorden werd het stil in de keuken. De drie kip peneieren zagen wel in, dat er met het ei van chocolade *och niets te beginnen was. Het chocolade ei zelf keek trots voor zich uit, alsof het 't enige Paasei op de hele wereld was. We zullen wel eens zien dacht 't nog, wacht maar, tot het Pasen MAAR vóór het Pasen was, ging de deur van de keukenkast open. De drie kippeneieren wer den er uitgehaald en op de aanrecht gezet. Daar lagen al de leukste dingen klaar, gekleurd papier, penseel tjes en verf, ja zelfs snor ren van wol! Wat gebeur de er nu? Het was* niet te zien want de kinderen uit het huis gingen er vlak voor staan en begonnen ijverig te werken. „Zouden die drie eieren nu al opgepeuzeld wor den?" peinsde het chocola de ei, „het zal wel, voor da Pasen zijn ze immers niet?" Maar.ze waren wel voor de Pasen. Toen de kinderen zich omdraaiden, zag het chocolade ei drie prachtige Paaseieren op de aanrecht staan, Paaseieren met gezichten, met Chine se gezichten nog wel! Ze hadden grappige schuine ogen en heel smalle wenk brauwen. Die waren ge verfd, maar de snor was van echte wol. Dat was trouwens nog niet alles. De eieren hadden mooie punt hoeden op van gekleurd papier. Het eerste had een blauwe hoed met zilveren stippels, het tweede een rode met gouden puntjes en het derde een groene met paarse noppen. Triomfantelijk keerden ze in de keukenkast terug. „Hoera hoera", juichten daar alle borden en kopjes, ,,wat zien jullie er piekfijn uit. Echte Paaseieren hoor!" De drie Chinese gezichten glommen van trots. „Ik ben Lung" zei het ene ei, „ik Tsjing" zei het tweede, en ik Tsjeng" voegde het der de er aan toe. Het chocolade Paasei in de kast zei maar niets meer. Het begreep, dat het zich lelijk vergist had. De drie kippeneieren waren de mooiste Paaseieren ge worden, die het ooit gezien had. Ze hadden wel geen laddertje met een donzig kuikentje er op, maar ze droegen Chinese namen en ze gingen met echt Chine se gezichten het Paasfeest tegemoet! DEN HAAG Een van de middelen, welke tot leniging van de woningnood kunnen bijdragen, maar die om een of andere reden weinig bekendheid geniet, ofschoon het in bepaalde ge vallen goede resultaten kan afwerpen, is het splitsen van wonin gen. Hieronder wordt over het algemeen verstaan het verbou wen van huizen, zodat meer woningen worden verkregen. Er zijn tal van gevallen aan te wijzen, waarin dit mogelijk is en men behoeft hier bijvoorbeeld maar te denken aan sommige huizen, welke te groot en te kostbaar zijn om in deze tijd door één gezin te worden bewoond en niet voor samenwoning ge schild zijn. Et wordt evenwel geen nieuws verteld, wanneer wordt opge merkt, dat dit verbouwen veel al een kostbare geschiedenis is en dat vele eigenaren of schoon zi.i wellicht splitsings- mó'geljjkheid in hun eigendom men zien de kosten ervan .niet in het geheel voor hun ekening nemen of wensen te nemen. Er zou op dit gebied dus oetrekkeli.jk weinig gebeuren, ware het niet, dat aan deze eige naren een helpende hand wordt geboden. De overheid namelijk is ook belanghebbende in deze kwestie, in zoverre zii bij wo- ninigyermeerderirag door splitsing minder subsidie behoeft te geven eni minder kapitaal behoeft te investeren. Het blijkt nuttig weer eens de aandacht te vestigen op een stap die de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting al op 13 Maart 1948 heeft gezet. Toen is een regeling van kracht geworden, waarbij aan huis eigenaren, die tot woningspli't- «ing wensen over te gaan, een premie wordt verstrekt, welke moet worden gezien als een bij drage in de splitsingskosten. Het spreekt vanzelf, dat slechts dan tot het verstrekken van de pre mie wordlt overgegaan, wanneer niet alleen een aanvaardbare maar ook een definitieve oplos sing wordt verkregen. In plaats van één, moeten er twee of meer volwaardige woningen ontstaan die moeten voldoen aan de eisen, welke de plaatselijke bouwver ordeningen aan een woning stel len. Voor elke nieuwe woning, die op deze wijze ontstaat, komt zestig procent van de kosten voor rekening van het rijk en de betreffende gemeente. Men krijgt echter nooit meer vergoed dan zestig procent van 3.500.—. Liggen de verbouwingskosten dus hoger, dan blijft het bedrag bover» 3.500.ten volle ten laste van de eigenaar. Liggen de kosien voor splitsing lager dan 201dan wordt er geen pre mie toegekend. Daar de gemeenten de regeling in uitvoering hebben, dieni de aanvraag ook daar te geschie den. Op deze wijze zijn sinds de regeling in werking is getreden tot 1 Januari van dit jaar 5733 nieuwe woningen gewonnen, welke in totaal 30.547.867.— hebben gekost. De bijdragen van bet rijk en de gemeenten hier in zijn 13.390.55S.i-. met dien verstande dat drie-kwart hier van voor rekening van het rijk is en één-kwart voor rekening van de gemeenten. Wij zijn in de gelegenheid ge weest een aantal vffn door split sing verkregen woningen te be zichtigen en heit 'dient gezegd, dat door samenwerking van overheid en eigenaren resultaten zijn verkregen, die anders niet tot stand zouden ziin gekomen. BLOEMENFEEST-NOORDWIJK WEER VROEGER NOORDW1JK, 15 April. In verband met de zeer gunstige weersomstandigheden heelt het bloemencomité te Noordwijk he denmorgen besloten de bloemen- feesten, die aanvankelijk waren 'vastgesteld van 2 tot en met 5 Mei a.s. te vervroegen naar de dagen tussen 24 en 29 Avril. DR HIRSCHFELD IN NEDERLAND TERUG Dr. H. M. Hirschfeld, regerings commissaris voor het Europese Herstelprogramma, keerde gis termorgen met de „Nieuw Am sterdam" in ons land uit Amerika terug. Hij heeft daar een vacantie doorgebracht. FEUILLETON 63. Neen, antwoordde hij scherp. En neven? Slechts één! antwoordde hij stroef, en zijn gelaat werd don kerder, toen hij de verdenking, die hij had gekoesterd, zag ver anderen in zekerheid. Dan dan monsieur. Toen ze betekenisvol pauzeer de, stond hij langzaam op. Waar gaat u heen? vroeg ze, terwijl ze in zijn hard wor dend1 gelaat keek. Ik ga mijn heef zoeken. Hoofdstuk XXVIII HET MYSTERIE ONTSLUIERD Toen Juan Cabados aanstalten maakte de serre te verlaten, sprong de danseres op. Ik ga met u mee, zei ze. TTPe, schilder antwoordde niet. Hij keek zelfs niet naar haar. Met een verbeten gelaat en vlammende ogen liep hii de met boomvarens bezette gang af. de danseres naast. zich. Voordat ze tiet andere einde bereikten, kwam een man door de met een •gordijn afgesloten ingang en be- gon op hen toe te drentelen. Het was Carlos Cabados. Zijn gelaat droeg een sombere uit drukking en er lag een afwezige blik in zijn ogen. Plotseling be merkte hij het tweetal, dat naar hem toekwam en in ziin ogen lichtte een vonk van vrees. Hij bleef abrupt stilstaan en op dat ogenblik lachte de danseres boosaardig. Ziedaar, monsieur Cabados, uw neef. Hii is bang. Het is het geweten, dat hem zegt.... Zwijg! zei Juan Cabados met hese stem. Maar de danse res liet zich haar triomf niet ont nemen. Hij weet. dat ik u verteld heb van dat geval van Pedro Ze zweeg, toen Carlos zich vlug omkeerde en naar de met gordijnen bedekte ingang vlucht te. Maak voort,'riep ze. Hij vlucht. Juan Cabados lachte schor, toen zijn neef vluchtte en begon hem te volgen. Maar toen hijzelf de ingang tussen de gedrapeerde gordijnen bereikte, verscheen Stella Duero. Toen hii haar zag, beheerste hij zich terstond. Het gelaat van het meisje kleurde, toen ze hem zag en ze keerde gich half om, alsof ze wilde teruggaan. Stella, zei hij op vlugge, drin gende fluistertoon, ga niet weg! Ik moet je iets vertellen iets vreselijks. Het meisje aarzelde, duidelijk in tweestrijd tussen twee ver langens. Toen kwam de stem van de danseres tussenbeide: U kunt naar hèm wel luiste ren, mademoiselle Duero. Hij is een trouwe ridder. Het is slechts een kleine zakelijke aangelegen heid geweest, waarover wii ge sproken hebben. Zij lachte opnieuw, wuifde met haar hand ten afscheid naar de schilder, haastte zich toen langs Stella heen en verliet de serre. Een ogenblik stonden de twee, die zij verlaten had, tegenover elkaar; toen sprak de schilder opnieuw: Ik kan die vrouw niet uitstaan, ze is als 'n stekende mug! En toch verkoos je haar bo ven Neen neen, Stella, dat niet. Ik bevond me in een netelige si tuatie. Ze had me inlichtingen aangeboden over de moord in mijn flat en stond er op ze mij te geven of in 't geheel niet. Ik trachtte me een ogenblik te ex cuseren, zodat ik jou een verkla ring zou kunnen geven, maar ze vermoedde dat en wilde me niet laten gaan. En heeft ze je die inlichtingen werkelijk gegeven? viel Stella hem in de rede en haar houding veranderde merkbaar. Ja. Ze bevestigde vermoedens, die ik al enige tijd koesterde. Stella deed een stap naar voren en legde een hand op zijn arm. Juan, zei ze, was het je neef? Ja, antwoordde hij. Ik ontmoette hem toen ik hier binnenkwam. Hij had haast, hij rende bijna. Hij zag mij zelfs niet. Heb je met hem over die aange legenheid gesproken? Vanavond niet. Ik was op weg om hem te zoeken, toen hii de serre binnenkwam. Hij zag me met die vrouw; iets dat ze zeide, deed hem schrikken en hij vlucht te. Wat ga je doen? vroeg ze. Ik weet het niet. Ik zal over de zaak moeten nadenken. Mis schien is het wel zo goed, dat hij zoeven is weggelopen. Ik ben bang, dat ik miin zelfbeheersing zou hebben verloren en een scène had gemaakt of iets dergelijks had gedaan. Waarom waarom heeft hij het gedaan? vroeg Stella fluiste rend. Mijn oom had me een legaat nagelaten: 2 millioen peseta's. Ik kan slechts aannemen, dat het. hem daarom te doen was. In elk geval heeft hij het zich als naaste bloedverwant toegeëigend op gfond van mijn veronderstelde dood in Parijs, Hoe verschrikkelijk! zei het meisje met een lichte huivering; toen gleed de hand, die op zijn arm gelegen had, door de krom ming ervan. Kom mee en vertel mii er alles van alles, wat die vrtouw je heeft verteld en vergeef me, dat ik je verkeerd heb be grepen, Juan. Jou vergeven? Een glimlach brak de grimmige uitdrukking op zijn gezicht. Als ik iets te verge ven had. Laten we dan ergens gaat zit ten, zei ze. Ik kan je niet het ri sico laten lopen nu Carlos te ont moeten. Je moet me alles vertel len. Ik ik heb 't recht om het te weten een dubbel recht. Ze liepen samen voort. Een ogenblik later bereikten ze de bank, die hij zo pas had gedeeld met Lucille Fernay. Stella bleef ervoor staan. Dit is een aardige bank. Neen! Neen! Die niet, zei Juan Cabados vlug. Ze keek hem verbaasd aan, raadde ziin bezwaar en glimlach te. Omdat ie daar gezeten hebt met die vrouw, wil .ie hier niet zitten met mij. Heb ik het goed geraden? Ja, antwoorddde hu, het zou een belediging voor jou zhn. als ik je hier liet zitten. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5