Wordt Generaal Ridgway thans opvolger van Eisenhower? Ere-doctoraat voor de Koningin van Universiteit te Michigan Opa Klijzing werd gisteravond #s werelds pijproker nummer een Voor de Friese kwestie zal een commissie worden ingesteld Op zoek in de Poolzee naar vermiste robbenjagers Op initiatief van prof. Beel DAGBLAD VOOR ALKMAAR Clark naar het Verre Oosten Noorwegen vraagt hulp aan Verenigde Staten en Rusland rll bent een glanzend symbool van het huiselijk geluk#/ Hevige brand in Japan EN OMGEVING NHD Commandowisseling bij N.A.T.O. Gruenther geen commando-ervaring Aanvaring op het Merwedekanaal Diamantsmokkel in Israël Acheson 'naar Bonn Een slachtoffer thans overleden Busramp in Turkije Westerling geeft erewoord Purmerend's vroegere stadsomroeper met één slag wereldberoemd Crisis in Zuid-Afrika Minister Mulderije in de Eerste Kamer Abonnementsprijs f 6.20 per kwarteel, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., reep. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. StumpeL Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatieee Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Vrijdag 18 April 1952 46e Jaargang No. 12453 Kantoren: HOORN. Draafetngel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 SAN FRANCISCO, 17 April (A.P.). De San Francisco Chronicle meldt vandaag dat de Amerikaanse gezamenlijke staf chefs in Washington een aanbeveling hebben gedaan om gene raal Ridgway te benoemen tot opvolger van generaal Eisenhower van de geallieerde strijdkrachten in ais opperbevelhebber Europa. Gezegd wordt in het exclusieve artikel uit Washington dat deze voordracht spoedig aan de dertien Nato-landen voorgelegd zal wor den maar dat, hoewel de alge mene goedkeuring van de benoe ming als vaststaand wordt aan genomen, de officiële aanstelling uit zal blijven totdat generaal Eisenhower uit Parijs naar de Ver. Staten zal zijn vertrokken. Ter overbrugging van de tijd tussen het vertrek van Eisenho wer en de aankomst van gene raal Ridgway in Europa zal het opperbevel waargenomen worden door maarschalk Montgomery. De gezamenlijke stafchefs zijn voorts van plan om in de plaats van generaal Ridgway generaal Mark Clark te benoemen tot op perbevelhebber in het Verre Oos ten. Generaal Clark is op het ogenblik opperbevelhebber over de landstrijdkrachten in fort Mon roe. Na zijn vertrek zal hij opge volgd worden door generaal Gruenther, thans chef-staf, toe gevoegd aan generaal Eisenhower. Gruenther te jong. Eisenhower zelf voelde het meest voor generaal Gruenther als zijn opvolger. In het artikel wordt gezegd dat om twee rede nen de voorkeur is gegeven aan generaal Ridgway boven generaal Gruenther. In de eerste plaats hebben de Nato-landen ringedrongen op de benoeming van een opperbevel hebber, die zowel in de Ver. Sta ten als in Europa een bekende naam heeft en in de tweede plaats is rekening gehouden met het feit dat generaal Gruenther, de jong- SCHIP UIT DELFZIJL IN BOTSING MET ZANDSCHUIT Gisteravond is het schip „Twee Gebroeders", afkomstig uit Delf zijl, groot 115 ton, schipper S. Kroon, in botsing gekomen met het zandschip „Cura" op het Mer wedekanaal tussen de Zeeburger- sluis en Overdietnen, waardoor de boeg van „Twee Gebroeders" ver nield werd en het schip water maakte. Het schip kon door een sleepboot in de inham bij Over- diemen worden gesleept en daar aan de grond gezet. Schippers daar ter plaatse nemen de lading over, die bestaat uit teerslakken. IN TUNIS ALLES RUSTIC De Haufecloque in Parijs PARIJS, 17 April (A.PJ. Jean de Hautecloque, de Franse resident-generaal in Tunesië, is vandaag in Parijs aangekomen, om besprekingen te voeren met de regering. „Dat ik naar Parijs kon, wijst erop, dat de toestand in Tunesie bevredigend is", aldus de Haute cloque. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL IN FRIESLAND? (Van onze redacteur) In antwoord op een vraag van de Commissaris der Koningin n.a.v. zijn gistermiddag te Leeu warden voor de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken uitgesproken rede heeft minister Mansholt medege deeld, dat de Rijksbegroting 1953 een post zal bevatten voor de stichting van een Middelbare Landbouwschool in Friesland. De minister verklaarde zich overtuigd van het nut van een dergelijke instelling: zijn even tuele opvolger zou echter moeten beslissen. TEL AVIV, 17 April (A.F.P.). De Israëlische politie heeft een groot smokkelcomplot voor dia mant ontdekt. Te Haifa zijn zes hooggeplaatste Israëliërs gearres teerd. De namen zijn nog niet bekend gemaakt. Voor anderhalf millioen Israe- Ksche ponden aan geslepen dia mant is in beslag genomen. Deze diamant was in Israel geslepen. Het schijnt dat de bende ruwe diamant smokkelde uit Frankrijk, Zwitserland en België. Na in Is rael geslepen te zijn, werd de diamant weer naar het buiten land gesmokkeld. TRUMAN BEVEELT HARRIMAN AAN President Truman heeft Don derdag Averell Harriman, direc teur van het programma voor Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland krachtig aanbe volen als Democratisch candidaat voor de komende presidentsver kiezingen. BONN, 17 April (A.P.). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, zal „vrijwel zeker" in Mei naar Bonn komen om het geallieerd- Duitse „vredescontract" te teke nen, zo werd vandaag door een hooggeplaatst Amerikaans woord voerder medegedeeld. Kanselier Konrad Adenauer heeft Acheson, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Ro bert Schuman en de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken An thony Eden uitgenodigd, bij de ondertekening aanwezig te zijn. Acheson heeft de Amerikaanse hoge commissaris John MacCloy medegedeeld, dat hij de plechtig heid, waarbjj de Duitsers vrijwel volledig souverein worden, graag wil bijwonen en ook besprekingen Adenauer wenst te voeren, Amerikaanse woord met aldus de voerder. ste Amerikaanse generaal, nog nooit een commando te velde heeft gehad. Voorts wordt van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken aangedrongen op de be noeming van generaal Ridgway, in een hoge militaire functie, ten einde geen prestige te verliezen in het Verre Oosten nadat het vredesverdrag met Japan onder tekend zal zijn en de Japr zetting af zal lopen. HET AUTO-ONGEVAL IN DE BUURT VAN UTRECHT De heer Nigelli uit Rotterdam, de vader van de bestuurster, is in het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht overleden. De toestand van zijn echt genote is nog zeer zorgwekkend. In de Rijksklinieken worden nog verpleegd de beide overige slachtoffers, de bestuurster mevr. de Ridder en mevr. Buy- tendiik. Haar toestand is onver anderd. ELF DODEN ISTANBOEL, 17 April (A.P.). Volgens berichten die vandaag in Istanboel werden ontvangen is gisteravond laat een bus met 53 passagiers in de nabijheid van Tokat van een heuvel gereden. Elf personen kwamen bij dit on geluk om het leven en zeventien anderen liepen verwondingen op. Dertien van de gewonde passa giers verkeren in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde tenge volge van een mankement waar door de remmen van de bus wei gerden, terwijl deze de heuvel beklom. Tijdens haar bezoek aan het gereconstrueerde Thomas Edison laboratorium in Greenfield Village probeert Koningin Juliana een kopie van het orgel te bespelen, dat door President Roose velt destijds aan Edison ten geschenke werd gegeven. Edison's medewerkers plachten in de weinige ogenblikken van ont spanning gedurende hun arbeid bij het orgel liederen te zingen. OSLO, 17 April (A.P.). Noorwegen heeft de Ver. Staten en Sowjet Rusland verzocht hulp te verlenen bij de opsporing van vijf Noorse robbenjagers met een bemanning van 79 personen, die reeds 16 dagen voor de kust van Oost-Groenland worden vermist. De Noorse minister voor de Visserij Peder Holt deelde van daag mee, dat het Noorse minis terie van Buitenlandse Zaken een boodschap heeft gezonden naar de Noorse ambassaden in Moskou en Washington „waarin hun ge vraagd wordt de mogelijkheid te onderzoeken tot het tijdelijk lenen van ijsbrekers te gebrui ken bij de opsporingspogingen"". Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken VOOR'VAARDEN VAN VRIJLATING Westerling, die zoals gemeld gisteravond werd vrijgelaten, deelde tegenover het A.N.P, mede, dat hem daarbij de voor waarden werden gesteld, dat hij Nederland niet zou verlaten en niet zou onderduiken. Hii heeft in deze voorwaarden toegestemd en daarop zijn woord gegeven. Hij zeide dit woord ook te zullen nakomen indien er eventueel sprake zou zijn van uitlevering. (Van onze verslagggever) PURMEREND Wie als recht geaarde, goed-vaderlandse nuchter - ling wel eens geglimlacht heeft om die „gekke Amerikanen" en hun onmogelijke stunts, had gisteravond eigenlijk een uurtje in het Noord- hollands Koffiehuis in Purmerend moeten zijn. Daar stond een hele drom persfotografen en fllmman- nen op stoelen en tafels rond een oud mannetje met een kalotje op, een pijp in zijn mond. En achter deze drom stond nog een andere: van krantenmannen. Het aloude koffiehuis stond let terlijk op zijn kop. Dat 77-jarige mannetje met het kalotje was opa Klijzing en opa ging een aanval doen op het we reldrecord pijproken, dat met 88 minuten en 2 seconden op naam stond van de Amerikaan Spaniola uit Michigan. De mannen die het weten konden hadden er 'n hard hoofd in, of opa het halen zou. Hij kreeg n.l. Bar- ley-tabak te roken, een Ameri kaanse samenstelling, in het labo ratorium op vochtigheidsgraad en gewicht (3,3 gram) getest en daar na vochtdicht verpakt. Het hield al heel wat, eer de voorzitter van de „Ghesellige Dampkring" zo heet de Purmer- ender pijprokersclub, die juist een jaar bestaat het blikje met de 3,3 gram open had. Het bliksemde van de foto-lampen en heel de nieuws gierige massa, die verslagen ver zorgde voor heel Nederland, voor diverse Amerikaanse en andere buitenlandse syndicaten, drong opa schier op de tenen. Maar tenslotte ginjr dan toch het dekseltje van het blikje en werden drie zakjes zicht baar. Het middelste zakje werd uit verkoren en de pijp ook al nauwgezet gecontroleerd werd gestopt. Daarmee was de openbare „plechtigheid" teneinde. Opa trok zich vergezeld van de jury, die uit twee Duitsers, twee Dordtena- ren en een Hagenaar bestond in de binnenkamer terug, om onge stoord Spaniola's record aan flar den te trekken Ondertussen ging „de Ghesellige Dampkring" zelf voort met de vie ring van het eenjarig bestaan en natuurlijk werd dit gedaan door 't houden van eenpijprook wed strijd, hier om het kampioenschap van Nederland. De filmlampen gloeiden opnieuw, de fotografen gingen weer op de stoelen, half Purmerend verdrong zich buiten op het Marktplein, in één woord: het was indrukwekkend Even over achten was Opa be gonnen en toen we om kwart over negen door het gordijn loerden, trok Opa juist zijn zoveelste haal tje uit het tabaksroer. Hij rookte nog. Zou het lukken? Het moest toch kunnen, want hij had 't toch al eens gehaald tot 86 minuten en 28 seconden. Om kwar voor tien was het zo ver. Opa's pijp gaf de geest, maar niet, dan na het 92 minuten en 18 seconden te hebben gehouden. Spa niola's record was ruimschoots ge broken. Toen het nieuws bekend werd, raakte de oude man nage noeg bedolven onder het enthousi asme. Even later kwam uit Michi gan bericht, dat Spaniola, die deze avond óók pjjprookte, er maar 43 seconden over gedaan had. Opa is dus wereldkampioen. Zo kwam Opa Klijzing, de vroe gere stadsomroeper van Purmerend on z'n oude dag nog in de schijn werpers. In de kranten van alle landen, in het filmjournaal en in 't radioprogramma van wellicht 162 Amerikaanse stations. Opa, die in het geheel niet be duusd was door de overdonderende belangstelling, had de Amerikaanse tabak niet lekker gevonden. Ge nietend van zijn glaasje melk om de smaak kwijt te raken zei hij dat dit zijn laatste wedstrijd in het pijproken is geweest. Wel .blijft hij lid van de „Ghesel lige Dampkring". Een fraaie ta bakspot met zijn eigen beeltenis er op werd hem uit de U.S.A aange boden. Zijn pijp was volkomen leegge- rookt. De pijp zal een plaats krij gen in het museum van Purmerend. Opa vertelde dat hij al 70 jaar rookt Als jochie van zeven jaar kon hij al niet van vaders tabaks pot afblijven: natuurlijk had hij doorvoor heel wat „op zijn billen" gehad De Nationale wedstrijd De heer S. de Ridder uit Purmer end bleek in de nationale wedstrijd de sterkste. Hij deed over zijn 2,5 gram Holandse tabak 77 minuten en 20 seconden. ANN ARBOR, Michigan, 17 April (A.P.). Koningin Juliana werd tijdens de plechtigheid in de universiteit van Michigan, waar haar het eredoctoraat in de rechten werd verleend, door professor Karl Litxenberg „een glanzend symbool van huiselijk geluk" genoemd, dat „door de gehele wereld bewonderd dient te worden". Prof. Litzenberg prees de vor stin als „een koninklijke vertegen woordigster van een land,, tussen welks vlijtige, moedige burgers en onszelf banden van vruchtbare vriendschap bestaan". De Koningin aanvaardde 't ére- doctoraat uit handen van de pre sident van de universiteit Harlan Hatcher met „grote dankbaarheid als een teken van de levendige vriendschap, die er tussen onze beide volken bestaat". De Koningin werd bij haar aan komst begroet door een grote menigte studenten en autoritei ten van universiteit en stad. De Koningin, Prins Bernhard en Hatcher schudden honderden personen de hand. Na de plechtigheid in de Rack- ham hall gebruikte het Konink lijke gezelschap de lunch in de eetzaal van de universiteit. Uitstekende propagandiste Gouverneur G. Mennen Wil liams begeleidde het Koninklijk gezelschap. Hii zei, dat de Konin gin een „uitstekende propagan diste is en elk ambt in de Ver. Staten zou kunnen bekleden, dat zij wenste", hij voegde er aan toe „zover zal het echter wel nooit komen". Gouverneur Williams 'overhan digde Prins Bernhard een das met groene stippen, zoals hij er zelf ook een droeg. De gouverneur vertelde dat de das hem altijd ge luk aanbracht. De Prins bracht een gedeelte van de reds door op de locomotief van de speciale trein. DREIGING MET GEWELD JOHANNESBURG, 17 April (AT.). Wanneer de regering Malan een anarchie schept, zal het Zuid-Afrikaanse volk geweld tegenover geweld plaatsen, ver klaarde gisteravond J. G. M. Strauss, de leider van de Ver. Partij onder luide toejuichingen tydens een byeenkomst in het stadhuis van Kaapstad. „De Verenigde Partij zal de regering met grondwettelijke middelen bestrijden, wanneer de nationalisten zich aan de grond wet houden, zodat er geen moei lijkheden zullen ontstaan zolang de redering constitutioneel op- Strauss verklaarde, nadat het debat in het Zuid-Afrikaanse par lement was verdaagd dat de Ver. Partij, de Labour Partij en het Toorts Commando zich aaneenge sloten hadden en een gemeen schappelijke lijn volgden, tenein de de democratische rechten te verdedigen. verklaarde, dat er nog geen reac tie van de V.S. of Rusland op het verzoek was binnengekomen. Volgens berichten die uit Reik- javik in Oslo binnenkwamen, zijn de opsporingspogingen vandaag in weerwil van het slechte zicht, voortgezet. IJslandse vliegtuigen zochten de Oceaan te Noorden en Westen van IJsland af. Het Noorse oorvet Soeroey heeft zich van Tromsoe in Noord-Noorwegen naar de plaats waar de robbenjagers ver mist worden begeven en neemt thans deel aan het reddingswerk. 2000 HUIZEN VERNIELD TOKIO, 17 April (A.P.). Het nieuwsagentschap Kyodo bericht dat In Tottori City by een zware brand, aangewakkerd door storm achtige wind, 2000 huizen zyn vernield. Er is nog geen melding ge maakt van doden, doch er zijn 25 personen gewond. Minstens 10.000 mensen zijn dakloos. DUBBELE AANKOMST IN GRAND RAPIDS Koningin Juliana is Woens dagochtend tweemaal met haar vliegtuig in Grand Ra pids aangekomen, tenminste wanneer men het plaatselijke radiostation van deze stad mag geloven. De oorzaak hiervan ligt bij de journalisten, die de tocht van het Koninklijk Paar vol gen, en die de radioverslag- fevers een geduchte poets ebben gebakken. Zij kwa men namelijk met hun vlieg tuig, eveneens een Constel lation, tien minuten eerder dan de Koningin op 't vieg- veld van Grand Rapids aan. De journalisten begrepen wel dat men daar beneden de in druk zou hebben dat het Ko ninklijk Paar elk ogenblik zou landen en om deze in druk te versterken, maakten zij onmiddellijk na de lan ding de deur van het vlieg tuig open, haalden een vrou welijke collega naar voren en lieten die minzaam naar de bevolking, die op het vlieg veld was samengestroomd, wuiven. De radioverslaggever werd het slachtoffer van deze grap en beschreef prompt voor zijn toehoorders hoe de Koningin gekleed was en hoe charmant zij de bevolking groette. Tien minuten later kon hij opnieuw beginnen. Opa Klijzing zachtjes puffend aan zijn pijp, nauwlettend gadegeslagen door 2 der juryleden. De heren Michels (links) en Geilen, bestuursleden van de Pijprokersclub te Nieder- mendig in Duitsland. DE OEFENING „STEKEL VARKEN" IN ENGELAND LONDEN, 17 April (Reuter). Vanmorgen vroeg is in Zuid-En- geland de oefening „Stekelvar ken" begonnen, waaraan door duizenden militairen deelgenomen wordt. Zij is bedoeld om alle vaste militaire depots in een perma nente staat van paraatheid te houden. Militairen, die gewoon lijk administratieve werkzaamhe den verrichten, doen er ook aan mede. De eerste actie was gericht tegen een vermeende aanval van valscherm troepen. LAGERE STRAFFEN BIJ „KONING VOETBAL" Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak tegen drie ex-medewerkers van het niet meer bestaande blad „Ko ning Voetbal". De 29-jarige ver tegenwoordiger G. van R. en de 30-jarige magazijnbediende G. S. D. werden voor het vals invullen en met valse namen voorzien van formulieren elk veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een boete van f 40.— subs, twintig dagen. D. moet zich bovendien gedurende de proeftijd onder toe zicht stellen. (Van onze parlementaire redacteur) De Friese kwestie komt in een nieuw stadium. Minister Mul derije deelde gisteren in de Eerste Kamer mede, dat de regering, op initiatief van dr. Beel, de instelling van een commissie wil bevorderen, die zal nagaan wat thans op gebied van justitie en bestuur mogelijk is. De commissie zal voor het grootste deel niet ambtelijk zijn en worden voorgezeten door een lid van het gerechtshof te Leeuwarden. te onderwyzen. Dit gebeurt thans op 35 procent van de scholen en dat het niet in grotere omvang plaats vindt is weer een gevolg van het feit, dat er ook op de kweekscholen geen ruimte wordt gelaten voor onderricht in de eigen taal. In dit licht bezien, achtte de heer Algra het wel heel pijnlijk desondanks toch het verwijt te krijgen, dat zelfs de kinderen van het eigen volk de Friese taal niet machtig waren. Had de minister zich in het algemeen op het standpunt ge steld, dat er voor de Friese taal en cultuur ruimte, moest zijn, ten aanzien van de Friese eed was hij toch reserves blijven maken. Tot nu toe, aldus de minister, is ieder een die tot een kerkgenootschap behoort zonder meer verplicht om de eed af te leggen. Wanneer men er echter vanuit gaat, dat zulks Voor de benoeming van de ove rige leden zal overleg worden gepleegd met Gedeputeerde Sta ten van Friesland. De heer Algra (A.R.) uitte bij de replieken zijn bijzondere voldoening over deze toezegging, maar hiermee kon de Friese afgevaardigde niet vol staan omdat minister Mulderije daarnaast nog verschillende op merkingen had gemaakt, die hem tot een verweer noopten. Spre kende over de eis, dat niet Friese ambtenaren de Friese taal zouden moeten leren, had minister Mul derije er zich op beroepen, dat zelfs een deel van het Friese volk geen Fries kan lezen en een nog groter deel niet schrijven. Maar dit betoog beroerde bij de heer Algra juist een zeer gevoelige snaar. Eerst sedert '37, aldus de Friese afgevaardigde, is het toegestaan om in de hoogste klassen van de lagere school enkele uren Fries desgewenst ook in het Fries moet kunnen geschieden en wel omdat ieder volk het recht heeft om zijn eigen taal te bidden, dan wordt de rechter genoodzaakt om te on derzoeken of de betrokkene in derdaad deze betekenis aan het afleggen van de eed hecht. Een redenering, die ons nogal gezocht voorkomt. En ook de heer Algra (A.R.) zag in de intentie, waar mee de eed wordt afgelegd, slechts een vraagstuk, dat over de hele lijn geldt. Daarnaast bleef de minister vasthouden aan de wens, dat af legging van de eed in het Neder lands een uitdrukking zou kunnen zqn van de nationale eenheid, een wens waarvoor hy de avond te voren steun had gevonden bq mej. Tjeenk Willink (P.v.d-A.). Ook ten aanzien van deze wens bleef de heer Algra zich echter schrap zetten. Hij stelde zich op het standpunt, dat het Friese volk in vrijheid moest kunnen meespreken over de wijze waarop die uitdrukking van de nationale eenheid zal dienen te geschieden. Intussen blijft in deze het be langrijkste, dat nog in het geheel niet vaststaat, dat de huidige wet de aflegging van de eed in het Fries verbiedt. De minister deelde althans mede, dat eerst ons hoog ste rechtscollege hierover uit spraak moest doen voor beslist kan worden over een eventuele wijziging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1