Nieuwe openbare lagere school in Willem de Zwijgerkwartier Is de Braderie eeri markt of niet? Manlelcostuums „Neen", zeggen B. en W. en dus zullen zij beslissing nemen „Dij KLIlWKflOECHr Alkmaar tekende voor 31/2 ton in op Nat. Woningbouwlening 33 nieuwe woningen van Rochdale SUPEBDA KREMER'S KOFFIE Paas-fietsenrallye slaagde gisteren uitstekend Raadsvergadering Atkmaar naar maat Schoutenstraat AGENDA Een Haarlemse koffiebrander Moeilijke rit door prachtige omgeving Formeel debat in de gemeenteraad Demonstratie De practische Kluwenknecht, VROOM I>RE ES 31 AN IV Mgr. J. P. Huibers naar Rome Opzienbarende demonstratie PAGINA 2 VRIJDAG 18 APRIL 1952 Alkmaar's Raad besloot gistermiddag met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan tot het bedrag waarvoor door de houders van rentespaarbrieven en obligaties der nationale leningen voor de woningbouw 1952 t.a.v. deze gemeente voorkeur is uitgesproken. Hierbij werd tevens bepaald, dat de opbrengst van deze lening bij voorkeur zal worden gebruikt voor de financiering van de voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw, alsmede voor hiermee samenhangende werken van dringende aard en urgente bouw werken, als scholen etc. De wethouder van Financiën, de heer G. van Slingerland (K.V.P.) deelde mede, dat Alkmaar op f 350.000.zal mogen rekenen. ten noorden van de Heilooërdijk in de polder Overdie en Achter- meer: van J. C. Berger, ruim 11 ha voor f 87.000.van de Stich ting „Familiefonds Ram van Schalkwijk", bijna 5 ha voor f 27.866.en van mevr. A. He- ringa-Hoeufft te Den Haag, ruim 14 ha voor f87.879.Evenzo werd besloten tot aankoop van 361 M2 bouwterrein aan de Frie- seweg van mevr. Wagenaar-van Liempt voor f2.617.en tot aan koop van diverse kleine perceel tjes grond aan de Stationsweg voor de prijs van f 1.per M2. Het tweede voorname besluit, dat de raad nam, was de goed keuring van het voorstel tot stichting van een nieuwe open bare lagere school nabij de Wil lem de Zwijgerlaan. De heer Ven- neker (K.V.P.) betoogde, dat in dit kwartier eveneens behoefte bestaat aan een nieuwe R.K. school. Ongeveer anderhalf jaar geleden, zo zei hij, is besloten tot de bouw van een nieuwe St. Bavoschool en hij vroeg, hoe het daar nu eigenlijk mee stond. De heer Bakker (Arb.) antwoordde, dat de bouw van scholen verliep naar de urgentie en dat de nieu we St. Bavoschool niet voor het urgentieprogramma van 1952 in aanmerking kwam. Toch vroeg de heer Venneker voor dit punt de speciale aandacht van het college. Aan het begin van de vergade ring werd een ogenblik stilte be tracht ter nagedachtenis van de plotseling overleden hoofdcom mies ten kantore van de ge meente-ontvanger, de heer Hu- man. De voorzitter zeide, dat dit plotseling verscheiden het ge meentebestuur diep had getrof fen en hij wenste de echtgenote en de kinderen van de overle dene de kracht toe, dit smartelijk verlies te kunnen dragen. Daarna wenste hij de heer Bak ker en diens echtgenote geluk met hun twaalf en een halfjarig huwelijksfeest, dat Woensdag j.l. was gevierd, waarop de heer Bakker een tractatie in de vorm van gebakjes liet rondgaan. Ver- volgens werden 't nieuwe raads- lid de heer G. W. de Jong (Arb.) de beloften afgenomen,waarmee de voorzitter hem als lid van de raad installeerde. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de heren Sietsma (Arb.) en Berkhouwer (V.V.D.) momenteel buitenslands vertoeven en daarom verhinderd waren de vergadering bij te wo nen. In de plaats van de heer W. K. Bos werd als lid van de commis sie voor het ontwerpen van straf verordeningen gekozen de heer Eriks en in die voor het Grond bedrijf en Reiniging de heer de Jong, met wie tevens de eerste afdeling van de raad werd aan gevuld. Ingekomen stukken Van Ged. Staten was bericht gekomen, dat er bij dit college geen bezwaar bestaat tegen de uitgaaf van f9.200.— voor de restauratie van de oude stads muur in het Victorypark. Een verzoek van de Woningbouwver eniging „Rochdale", om finan ciële medewerking voor het aan schaffen van geysers en het plaatsen daarvan, in de 75 wo ningen aan het Evertsenplein, Coornhertkade en Marnixstraat, werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Aan mej. J. E. Schoemaker werd wegens huwelijk op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool. Een adres van het bestuur van de buurtvereniging U.K.K. om financiële medewerking voor het stichten van een speeltuin in het ressort Uitenboschstraat, Kanaal straten en omliggende buurt, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Onderwijs De raad besloot medewerking te verlenen tot het aanschaffen van les- en spelmateriaal voor het onderwijs in lichamelijke oefening aan de St. Bavoschool, voor het aanbrengen van ver duisteringsgordijnen in een lokaal van dezelfde school, alsmede voor een lokaal van de St. Adelber- tusschool. Ingevolge een verzoek Van de Vereniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs sprak de raad als zijn oordeel uit, dat de uitbrei ding van het leerplan van de Landbouwhuishoudschool alhier door de oprichtingen instand houding van een éénjarige vor mingsklasse voor meisjes, die de opleiding voor lerares N XIX willen volgen, nodig is. B. en W. werden voorts ge machtigd, toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling tot vorming van „Het Landelijk Bu reau voor Examens voor Ac ten voor Kleuteronderwijs" en in het nadelig saldo voor '51 en 52 bij te dragen, voor wat betreft '51 tot een bedrag van f 145.20. Voorts werd het college gemach tigd tot aanschaffing van een geluidsinstallatie met draaitafel voor gramofoonmuziek voor de aula van het Murmellius Gym nasium tot een bedrag van f650. Aan- en verkoon grond De raad besloot vervolgens tot aankoop van percelen weiland (Advertentie) Voorts besloot de raad tot ver koop van 4478 M2 grond aan de Talmastraat voor f 40.302.voor de bouw van 24 woningen door de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten en tot verkoop van 1058 M2 aan de Ferd. Bol straat en Ruysdaelkade voor f 14.547.50 voor de bouw van 6 woningen door de aannemers A. F. Zeegers. Besloten werd een terrein van 1885 M2 aan de Heilooërdijk, waarop de kleuterschool „Kleu- terweide" is gebouwd, uit het Grondbedrijf te nemen en ten laste van de algemene dienst aan dit bedrijf f 37.700.uit te keren. Besloten werd tot wijziging van de bouwverordening, in die zin, dat voor het vervaardigen van betonnen bodemafsluitingen onder de begane grondvloeren van gebouwen, behalve Portland- cement, ook andere cementsoor- ten, zoals Hoogovencement, mo gen worden gebruikt. Machinefabriek „Alkmaar" Aan de orde was hierna een voorstel tot ruiling van grond met de Ned. Machinefabriek „Alk maar" N.V., waarbij deze laatste de kosten van straataanleg, ge raamd op f 30.000.aan de ge meente zal vergoeden. Een en ander maakte noodzakelijk, het uitbreidingsplan ter plaatse te wijzigen, waartoe t.z.t. een voor stel ter tafel zal komen. B. en W. vroegen machtiging voor de uit voering van een en ander het nodige te verrichten. Deze machtiging werd verleend. De heer Holsmuller (V.V.D.) her innerde er aan, dat indertijd van omwonenden een verzoek was ingekomen, tot gedeeltelijke dem ping van de Schelphoek en Zan- dersbuurt en hij drong er op aan, dat dit niet uit het oog zou wor den verloren. De heer Kirpen- steijn (Arb.) verwonderde zich er over, dat t.a.v. dit punt nog steeds geen prae-advies van B. en W. was gekomen. Vervolgens vestigde hij er de aandacht op, dat de bestaande industrieën daar ter plaatse wel eens in het ge drang zouden kunnen komen door de voorgenomen verande ringen. Hij doelde hier vooral op de beschikbare ruimte voor de Êrote vrachtwagens en trailers, ie heer Vmneker vroeg met aan drang, of rekening gehouden zou worden met de fa. Pels en het kaaspakhuis „Gouda", ook vooral wat betreft de ruimte voor het grote transportmateriaal. De voorzitter antwoordde, dat de dempingskwestie wel wat lan ger op zich heeft laten wachten dan verwacht was, zulks omdat plaatsruimte moet worden ge zocht voor de hier liggende woon schepen, welke elders in Alkmaar moeilijk te vinden is. Dit is nog steeds een onderwerp van studie. Natuurlijk wordt rekening ge houden met de bedrijven, die thans nog van het Wolfpad en het Raaksje gebruik maken. Die weggedeelten worden ook niet onmiddellijk aan het verkeer onttrokken. De ruimte in de ten ziekteverzekeringen, kwam aan de orde een voorstel om voorlopig niet over te gaan tot het vaststellen van een wacht geld- en werkloosheidsverzeke ring voor het gemeentepersoneel. De Werkloosheidswet verzekert aan hen, die in loondienst zijn, een aanspraak op wachtgeld in dien zij in de 12 maanden, voor afgaande aan het intreden van de werkloosheid, tenminste 156 dagen als werknemer hebben ge werkt bij een of meer werkge vers in dezelfde bedrijfstak en een aanspraak op uitkering krach tens de werkloosheidsverzekering, indien zij in die twaalf maanden tenminste 78 dagen als werk nemer onverschillig in welke bedrijfstak hebben gewerkt Hiervan zijn o.a. uitgesloten alle ambtenaren van de gemeente, de 65-jarigen, zij die meer dan f 6000.per jaar verdienen en zij, voor wie de voorwaarden van uitkering ingeval van onvrijwil lige werkloosheid publiekrechte lijk geregeld zijn. Behalve wanneer de gemeente voor haar personeel reeds een dergelijke regeling heeft vastge steld, is zij als werkgeefster aan gesloten bij de Bedrijfsvereniging voor Overheidsdiensten te Am sterdam. De kosten, verbonden aan het nemen van eigen risico, kunnen uitgaan boven het pre mie-aandeel van de gemeente bij woningen wel wat klein. VRIJDAG 18 APRIL. BIOSCOPEN: Rex: „De zoon van de Ka lief," 18 j.: Victoria: „Cri sis". 18 j-: Cinema: „De Ri vier," alle leeft.; Harmonie: „Sensatie in San Reimo" 18 j. van het gemeenteslachthuis. Ged. Staten hebben er bezwaar tegen, dat de toepassing van het tot 50 pet. gereduceerde tarief voor slachtingen door vleesverkopers afhankelijk is van het oordeel van B. en W. over vervulling van de voorwaarde, dat betrokkenen een voldoend aantal dieren zul len slachten. Hierdoor is nl. ook in beroep dat oordeel beslissend, hetgeen tekort doet aan het recht van beroep. Nu worden duidelijk de voorwaarden gesteld ter ver krijging van de reductie, gegoten in de vorm van een aanspraak op terugbetaling van de helft der betaalde rechten, nadat de voor waarden zijn nagekomen. 33 nieuwe woningen Tenslotte werd de gevraagde medewerking verleend aan de Woningbouwvereniging „Roch dale" voor de bouw van 33 etage woningen aan de Brederodestraat. Gebouwd worden 11 beneden woningen en 22 bovenwoningen. In totaal is een grondvoorschot nodig van f 42.876.90 en als bouw- voorschot ongeveer f 324.000.—. Het benodigde bouwvolume is beschikbaar uit het contingent 1952. De benodigde grond ver kocht de raad aan „Rochdale voor de som van f 42.174.ter wijl de credieten werden goed gekeurd. De heer Venneker maakte nog de opmerking, dat het woning type achteruit gaat. Hij vond de de verzekering. Het loonbedrag van het niet onder de Ambtena renwet vallende gemeenteperso neel bedraagt globaal f 440.000. De ten laste van de gemeente komende premie wordt dus f 7.500.per jaar. Of de kosten van eigen risico echter tot f 7.500 beperkt zullen blijven, valt sterk te betwijfelen. Daarom besloot men het voorstel conform te aan vaarden. Slachthuis Daarna bracht de raad een wijziging aan in de verordening op de rechten voor het gebruik De heer Couwenhoven ant woordde hierop, dat niet meer volume beschikbaar is, maar dat Alkmaar momenteel wel enige behoefte heeft aan kleinere wo ningen. De volgende maal echter zal men weer woningen van het gebruikelijke type gaan bouwen. Hij illustreerde dit nog met te zeggen, dat 65 pet. van de bevol king genoeg heeft aan een wo ning met slechts twee slaapka mers. Ook kunnen bepaalde cate gorieën gemakkelijker aan een woning in eigendom geholpen worden, als ze wat kleiner zijn. (Advertentie) Al méér dan 150 jaar wordt in Haarlem koffie gebrand; door ervaren vaklieden met liefde voor hun vak. Vraagt Uw winkelier ALKMAAR. Voor de twee de keer heeft het Comité School- wedstrijden in de Paasvacantie een fietsenrallye georganiseerd voor de mannelijke jeugd. Deed de eerste keer het ongure weer aan het enthousiasme wat af breuk: het stralende weer van de laatste dagen lokte de school vrije jeugd naar het sportpark, waar Donderdagmorgen om elf uur het startsein werd gegeven voor de meer dan 150 deel nemers, allen uitgerust met een flink pak boterhammen. Ingewikkelde tocht Iedere minuut startten twee rijders voor een weliswaar moei lijke, maar buitengewon mooie rit door de omgeving van Alk maar. Bergen er» Stihoorl. De ouderen reden ruim 40 km, de jongere deelnemers moesten er 35 km afleggen. In de beste stemming werd door de mees ten de rit volbracht door Alk maar, kris-kras door Bergen en langs Duinvermaak en vandaar weer op Alkmaar aan. Vooral de rit door Bergen leverde nog al wat moeilijkheden op en al kwamen veel rijders binnen met vertraging, veroorzaakt door het zoeken naar de juiste weg: de jongens hebben van de prach tige rit zeker genoten. Verdekt opgestelde controleposten zorg den er voor, dat niemand kon „rommelen". En toen om kwart over vier 's middags in het sportpark de prijzen werden uitgereikt, kon den de oganisatoren. de eerw. broeder Alexius er« de heren L. Rietveld en Dirk de Wild terug zien op een prachtig geslaagde rallye. Veel medewerking Rector van der Zalm. met wie vele jongens kennis konden ma ken en die deze vorm van ont spanning voor de jeugd nog niet kende, was verrast over hetgeen in Alkmaar wordt gedaan. Vooral de broeders en de leken-leraren, die zo spontaan hun vrije tiid beschikbaar stelden om de jeugd ook buiten de schooluren be hulpzaam te zijn .werden door de rector geprezen voor hun voorbeeldig werk. Broeder Alexius meende dat het'slagen van deze dag te dan ken was aan het fraaie weer en de uitstekende hulp van de leer krachten, die als controleurs hadden gefungeerd, de mede werking van de directie van het Sportpark ondervonden en vooral ook door de hulp van de firma De Wild die vele fraaie prijzen beschikbaar had gesteld. De prijswinnaars waren: Groep jongeren (35 km): 1. Kees Kruyer (Willibr. School) 68 strafpunten: 2. Hans Buys (Willibr. School) 108 strafp.; 3. Piet Kraakman (Laur. School) 118 strafp.; 4. Dirk de Vries (Willibr. School) 152 strafp.; 5. Louis de Nijs (Bavo School) B. en W. hebben tot dusverre nog geen stappen ondernomen die zouden moeten leiden tot 't hou den van de Braderie. W-el zijn htm de plannen bekend en zij be schouwen dit particuliere initia tief als een uiting van gezonde ondernemingsgeest. De heer Eriks had gevraagd, of het college niet met hem van oor deel was, dat de Braderie als een markt moest worden beschouwd, zodat dus de beslissing omtrent 't al aan niet houden ervan zou be rusten bij de raad ingevolge art. 178 van de Gemeentewet. Hij gaf daarop een uitvoerige toelichting- Hij vroeg zich eerst af, wat er zou kunnen gebeuren wanneer later blijkt dat er een pnncipe- fout zou zijn gemaakt, indien B. en W. de beslissing aan zich trek- Compagniestraat en""de nieuwe ken. in plaats van die aan de raad verbinding tussen de overbHj- °ver. hicrbij Qp klachten van Middenstanders, die niet aan de Braderie (kunnen) meedoen en zich in hun bedrijfsvoering door de Braaerie bedreigd zou den kunnen gevoelen. Het is im mers zo, dat een aantal winks»- liers van de normale verkoop wordt afgesloten, wanneer het trottoir voor hun bedrijven wordt ingenomen door een stand van de Braderie. Wat zal er gaan gebeuren, als zij de gemeente een proces zou den aandoen, omdat zij van me ning zijn, dat 't gemeentebestuur voor de Braderie verantwoorde lijk is. Zal de gemeente dan on aantastbaar staan? En inderdaad, aldus de heer Eriks, leeft er eni ge ongerustheid onder de midden standers en wellicht zullen zij van zich doen spreken, als hun tijd gekomen is. Is de Braderie een markt, ja of neen? Er bestaat geen algemeen aanvaarde definitie, waarop men zich rechtens zou kunnen beroe pen. Hij had gezocht in allerlei woordenboeken, en daarin stond over Braderie geschreven: een feestelijke, kermisachtige markt, een Zuid-Nederlands Volksfeest, met foor en optocht, een kermis achtige markt met verrassingen. Op het begrip „markt" wordt dus de nadruk gelegd, aldus de heer Eriks. Wat nu ten aanzien van het be grip „markt" zelve? Ook daar over bestaat geen algemeen gang- vende gedeelten van Raaksje en Wolfpad zullen gelijkwaardig blijven aan de thans bestaande toestand. De bedrijven kunnen gerust zijn en de trailers zullen ook de nieuwe bochten zonder enig bezwaar kunnen „nemen", ja zelfs gemakkelijker dan thans. Schoolgeldregeling De raad stelde vervolgens een verordening vast op de heffing van schoolgeld aan de gemeente lijke dagscholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs. De bestaande schoolgeld regelingen gelden niet langer dan tot 1 September 1949. De school geldregeling, in Alkmaar dus voor de Middelbare Handelsschool en het Murmellius Gymnasium, moet gelijk zijn aan die voor de Rijks Hógere Burger Scholen. Maatstaf voor de berekening is in het algemeen wederom de in komsten- of loonbelasting en ver mogensbelasting. Het schoolgeldtarief is belang rijk verminderd, in het algemeen met 30 pet., terwijl de school geldmaatstaf is verhoogd van f 16.tot f 60.De opbrengst van de schoolgelden zal aanzien lijk verminderen. Verzekering gemeentepersoneel Na vaststelling van een ver ordening, regelende de uitkering van een tijdelijk^ vergoeding aan het gemeentepersoneel in de pre- miekosten voor vrijwillig geslo- ALKMAAR. De heer Eriks heeft gistermiddag in de Raad vragen gesteld, die bovenal het karakter en het wezen van de Braderie raken. Onmiddellijk al werd vooropgesteld, dat zowel de Raad als het College van B. en W. de gezonde activiteit van de Alkmaarse winkelstand van harte toejuichen. Het ging er de heer Eriks echter maar om, of de toestemming tot het houden van de Braderie nu door het College van B. en W. dan wel door de Raad diende te worden gegeven. bare definitie. Het woord heeft tal van betekenissen. Het College baschouwt de markt als iets wat regelmatig terugkeert, maar ik betwijfel, zo vervolgde de heer Eriks, of dat wel juist is. Dat «lemen t van periodiciteit is ner gens te vinden. En wordt de Bra derie soms geregeld gehouden? Dat zal nog moeten blijken. Wij bewandelen de veilige weg, als we aannemen, dat de Braderie e„n markt is en hieruit volgt dus op grond van art. 178 van de Ge meentewet. dat spreekt over het feit, dat de beslissing omtrent het instellen of doen houden van jaar markten en gewone marktdagen aan de raad is, dat ook de be slissing t-a.v. de Braderie tot de competentie van de raad behoort. Bovendien is geheel de Burgerij bij de Braderie betrokken; het is iets nieuws, iets groots voor Alk maar, welnu, laat ook daarom de beslissing bij de vertegenwoordi ging van die burgerij, de Alk maarse gemeenteraad, temeer ook om bij eventuele reacties van on tevredenen in de stellige overtui ging te verkeren, dat formeel de> juiste weg is bewandeld, en dat de verantwoording ligt, bij wie ze formeel en in feite, berust. De voorzitter beperkte zich er eerst toe, formeel de gestelde vragen te beantwoorden: „B. en W. zijn niet van me ning, dat de Braderie als 'n markt is te beschouwen. Volgens Koenen Bezoen betekent 't woord Bra derie Zuid-Nederlands volksfeest, niet foor en optocht in Brussel; verouderd: eethuis, gaarkeuken, en Zuid-Nederlands: (kermisach tige) winkelweek. Geen van deze betekenissen, aldus B. en W. is synoniem aan 't begrip „markt". Vervolgens zeggen B- en W- dat artikel 178 der Gemeentewet be paalt. dat de raad besluit tot het instellen, afschaffen of verande ren van jaarmarkten of gewon© marktdagen. Gewone marktdagen staan hier tegenover jaarmarkten en kunnen in dit verband slechts de beteke nis van weekmarkten hebben. Er is geen sprake van, dat 't houden van een z.g. Braderie gelijk staat aan het instellen van een markt, als bedoeld in art. 178 der Ge meentewet. Daargelaten dat het ne« geenszins vaststaat, dat in Alkmaar regelmatig een Braderie zal worden gehouden het op gezette tijden gehouden worden is één der hoofdkenmerken van een markt is een Braderie daar om ook geen markt, omdat de deelneming aan de Braderie, zoals deze thans wordt voorbereid, be perkt blijft tot de Alkmaarse winkeliers, terwijl daartegenover de toegang tot een markt in be ginsel behoort opPn te staan voor iedere verkoper. Een markt heeft mimers een algemeen karakter. Verde-r kan worden meegedeeld, aldus B. en W-, dat dezelfde op vatting ook gehuldigd is in Alme» lo, waar in 1951 een Braderie is gehouden, alsook in Zaandam, waar de volgende maand een Braderie gehouden wordt. B. en W. wijzen er voorts op, dat de raad B. en W. in de pre- cario verordening heeft gemach tigd, tot het in gebruik geven van openbare gemeentegrond voor 't daarop plaatsen van goederen, dadelijk ten verkoop bestemd, tot het daarop uitoefenen van enig: beroep of bedrijf en tot het daar op houden van verkopingen. Zij zijn naar aanleiding van een of ander dus van mening, dat voor het houden van een Braderie een afzonderlijk besluit van de raad niet vereist is. Daarna kwam de voorzitter met een uitvoerige toelichting. Vol gens hem doert het er bij een eventueel kort geding niet aan toe of nu de raad dan wel het Colle- ge voor het besluit verantwoor- aelijk is- Als hot College de pre- carioregeling hanteert, handelt 't binnen de kring van zijn eigen bevoegdheden. Men zal dus nooit kunnen zeggen, dat B. en W. hun boekle te buiten zijn gegaan. En waarom zou men eigenlijk naar de rechter moeten (willen) gaan? Druist een Braderie in te gen de belangen van bepaalde middenstandera? Allereerst zou men de schade, die men van een Braderie ondervindt, moeten kun nen aantonen. Maar men heeft juist voordeel van een Braderie, of men er nu aan meedoet, ja dan neen. Er komen tienduizenden kopers in de stad en bovendien hebben degenen die niet meedoen de onkosten aan de Braderie niet te dragen, terwijl zij wel mee profiteren van de drommen kij kers, die ook kopers zijn, onge acht waar zij hun bedrijf hebben. De Zaterd'agmiddagmarkt op de Laat bewijst zulks! B. en W. aldus vervolgde da voorzitter, zullen er op toezien, dat die ruimte op de trottoirs tussen de winkelpanden en de stands genoegzaam open blijft. (Er was namelijk een adres van winkeliers en bewoners van de Laat ingekomen, met het ver zoek voorzieningen te willen tref fen met betrekking tot het plaat sen. van de Braderie-stands ten opzichte van hun winkels en woonhuizen, welk adres in han den van B. en W. werd gesteld, ter afdoening, waarbij de heer Kirpensteijn het verzoek nog in de speciale aandacht van het col lege aanbeval). Vervolgens achtte de voorzitter het onwaarschijnlijk, dat er enige repercussie van de zijde van sommige middenstanders te ver wachten zou zijn. Dat is ook in Almelo niet gebeurd. Hij wees nog eens nadrukkelijk op hetgeen B. en W. als de wezenskenmerken van de markt beschouwen, n-1- het regelmatig terugkeren en de al- 152 strafp.; 6. H. Klaver (Wil libr. School 152 strafp. De schoolprijs, een Wissel beker, werd gewonnen door de Willibrordus School), Groep ouderen (42 km): 1. Jaap Oostdiik (u.Lo.) 78 strafp.; 2. Herman van Raay (Lyceum) 98 strafp.; 3. Siem Terpstra (Lyceum) 104 strafp.; 4. H. d'e Graaf (Lyceum) 150 strafp. De schoolprijs ging in deze groep naar de u..l.o„ ook hier een wisselbeker. ZUID-AFRIKAANSE AVOND VAN „OOST EN WEST" ALKMAAR De Koninklijke Vereniging „Oost en West" geeft op Maandag 21 April om kwart over acht in „Het Wapen van Heemskerk" een Zuid Afrikaan se film-avond, waarop de admi nistrateur van de Nederlands Zuid-Afrikaanse Beweging zal spreken over Jan van Ridbeek, over het Zuid-Afrikaa vn 1652- 1952 Pn over de emigratiemoge lijkheden en-moeilijkheden. Daarna worden de kleurenfilms vertoond. Voor bijzonderheden zie men de advertentie, elders in dit nummer. H.V.Z., opgelet ALKMAAR De leden die Zon dag 20 April a.s mee te gaan naar Haarlem (bollentocht) worden verzocht om neigen uur aanwezig te zijn bij het truitje. In uniform. Denk om de contributie! EIGEN BRANDBEVEILIGING MAKKELIJK VERKRIJGBAAR ALKMAAR Verschillende gro tere en kleinere branden hebben de laatste weken ons land geteis terd. Daarbij is niet alleen zeer grote schade ontstaan, doch er zijn helaas, ook verschillende mensenlevens mee gemoeid ge weest. Daardoor is het probleem van de brandbeveiliging weer eens in het middelpunt van de be langstelling gekomen en daarbij is gebleken, dt 't goed functionne- ren van een eigen brandbeveili ging van onschatbare waarde kan zijn. De heer Cor Coppens op hei Ritsevoort heeft het initiatief ge nomen, om brandblusmiddelen, die speciaal geëigend zijn voor gebruik in huizen en instellingen zoals schuimiblussers en brand slangen en alle apparatuur, die daar bij nodig is. voor de ver koop in zijn winkel in voorraad te houden. Ook blusapparaten voor garages en automobielen ziin hier voorhanden en in een speci aal daarvoor ingerichte etalage uitgestald. De heer Coppens geeft gaarne advies bij de aankoop van de, in wezen in geen enkel be drijf of instelling overbodige brandblusapparaten en zal ze op deskundige wijze demonstreren. JONGETJE VERDRONKEN IN KALVERDIJK Een zeven-jarig zoontje van de heert P. Mooij is gisteren, terwijl het op een kinderfietsje van een vriendje op de weg aan het fiet sen was, in een onbewaakt ogen blik in de sloot naast de weg ge reden en verdronken. De heer Glas die met een vaartuig de plaats passeerde, zag de klomp jes drijven en zodoende werd het ongeval ontdekt. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 20 APRIL Rayon Westfriesland (West): Dokter Barnhoorn te Blokker, telefoon K2292 533. Dokter Mulder te Midiwoud, telefoon K 2291 225. Dokter Pool te Hoogwoud', telefoon K 1163 297. BerkhoutA venhorn Dokter Van der Linden te Berkhout, telefoon K 2295 264. 1 A Ti Tie) Langestraat 61 - Alkmaar gemeenheid, welke de Braderie beida mist. De heer Kirpensteijn wilde toch nog dat, gezien de algemene be tekenis van de Braderie, B- en W. de hoffelijkheid zouden hebben, de beslissing aan de raad over te laten. En de heer Eriks bestreed, dat de wezenskenmerken, van de markt, zoals B. en W. die zagen, geen gangbare begrippen t.a.v. de markt zijn. Hij verstond onder „markt" elke openbare handel in aen samentreffen van kopers en verkopers. En ook zei hij nog, dat er toch wel enige ongerustheid bij sommige winkeliers blijkt te bestaan, als het zo is, dat een van hen een advocaat in de arm heeft genomen, om over deze zaak te spreken waarop deze bij de bur gemeester een bezoek heeft afge legd om over de Braderie van ge dachten te wisseken, zoals de voorzitter verteld had. De voorzitter antwoordde ten slotte, dat hij geen enkele reden zag voor de hoffelijkheid die de heer Kirpensteijn bedoelde. Het zou commedie ziin die niet bii on ze Hollandse nuchterheid past. 't Verschil van mening tussen het college van B. en W. en de heer Eriks andere raadsleden lieten zich hierover niet uit bleef niettemin bestaan. De voorzitter besloot met te zeggen, dat hii in alle gerustheid de gevolgen zou afwachten maar dat bij verwacht te, dat de Braderie een eclatant succes zou worden, waarbij Alk maar zal tonen, haar naam als Koopstad voor het Hollands Noor derkwartier ondubbelzinnig te kunnen hooghouden. De voorzitter van het Braderie comité had met grote belangstel ling de discussies gevolgd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te Do Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. DROOG. Droog weer met weinig bewol king en weinig wind. Warm voor de Hid van het jaar, inaar in de kustprovincies morgen nvallen van koelere zeewind. 19 April zon op 5.35. onder 19.45: maan op 3.50. onder 13.44. f Advertentie) Vanaf heden demonstreren wij op onze Parterre of beter gezegd de knecht voor de breiende vrouw. Met dit apparaat is 't uitgesloten dat de kluwen hopeloos in de war raakt of dat poes er mee van door gaat. Bezoekt deze demonstratie en U zult zien: Recht of averecht, 'f Gaat altijd goed met de „KLUWENKNECHT"! GISTERAVOND VERTROKKEN VAN SCHIPHOL Donderdagavond zeven uur is mgr. J. P. Huibers per K.L..M.- vliegtuig van Schiphol naar Rome vertrokken voor zijn vijf jaarlijkse bezoek „ad limina" aan Z.H. de Paus, teneinde bii de Heilige Stoel verslag uit te brengen over de godsdienstige toestand in zijn bisdom. Mgr. maakt de reis in gezel schap v.an mgr. H. J. J.van Hus- sen, Nationaal Directeur van de pauselijke missiegenootschappen, en van dr. M. J. de Jong, secre taris van het bisdom. Op toet vliegveld werd het gezelschap uitgeleide gedaan door mr. J. M. van Wessum, directeur van het missiereis bureau R.A.P.T.I.M., en de heer A. E. M. Hanlo. namens de K.L.M. Mgr. H. J. J. van Hiussen zal te Rome de jaarvergadering bij wonen van de Nationale Direc teuren van die Pauselijke Missie- genootschappen en van de Pries- termissiebond. Mgr. Huibers wordt Maandag 28 April in Nederland terug verwacht. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, vertrekt Woensdag 23 April per trein naar de Eeuiwige Stad, eveneens voor zijn bezoek „ad limina". Hij wordrt op deze reis vergezeld door dr. T. J. Roorda, secretaris van het aartsbisdom Ook de coadjutor van de bis schop van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen zal naar Rome gaan en wel op 7 of 8 Mei a.s. WIERINGERMEER Min of meer toevaing raakten we ver zeild op het demonstratietei rem op net bedrijf van v. JVlouriK aan de Hoornseweg waar enkele „Allgaier" dieseltractoren op de proef zouden worden gesteld. We zagen n.i. een kleine nelgevertde tractor midden op een vni smalle straatweg adembenemende snelle rondjes draaien zonder dat ook maar even de graskanten werden geraakt, maar ook zonder dat een der achterwielen door bloK- kering was stilgezet. En aan schoot die trekker voor- en achteruit aJs de slinger van een klok zonder dat de bestuurder ooit koppelpedaal of gashandie aanraakte. Een oude boer vreesde grijze haren te krijgen van die „spookverschijning'want die be stuurder die zijn voertuig zo heen en weer liet springen zat er niet op, maar stond er naast, ja het het ding rustig stuurloos bij het wegtalud op en afklauteren of dat de gewoonste zaak van de wereld was. Grijze haren krijg je echter zo maar niet. Zelfs met, als je met dat trekkertje een met ruim 4 ton gewicht geladen aanhangwa gen zonder haperen een helling van 33 gr. ziet opklauteren. Maar wel wordt je nieuwsgierigheid gewekt naar de krachtbron die zoiets mogelijk moet maken. Die krachtbron waseen 2 cyi. luchtgekoeld dieselmotortje, dat even vlot start als de allerbeste luxe auto, maar behalve de be kende platenkoppeling ook nog een vloeistofkoppeling en naast een normaal differentieel met zes versnellingen ook nog afzonder lijke wiel vertragingen heeft. De motorolie wordt eerst door een filter geperst en vervolgens in een centrifuge van de laatste vuil- restjes ontdaan voordat ze weer in de motor komt. Er zijn drie aftakassen, één voor snaarriemen (maaibalk) onder het carter, en twee achteraan, de onderste draaiend in het tempo van de motor en de bovenste op die van de versnellingsbak. Dat is ook het geheim van de mysterieuze aan hangwagen die met 4 ton beladen door een halve meter dikke mod derlaag rijdt of er niets aan de hand is. Want die aanhangwagen zelf is voorzien van een cardanas waarvan de aftakas met één hand beweging wordt gekoppeld om de meest ideale vierwielaandrij- ving te bewerkstelligen. Die vier- wielaandrijving maakt het moge lijk het motorvermogen voor 100 pet te benutten, zonder dat ook maar één moment van overbe lasting sprake kan zijn, want dan schakelt de vloeistofkoppeling weer vanzelf een versnelling la ger. Prof. Porsche, die de Allgaier ontwierp, bleek dus nog meer te kunnen dan alleen maar Volks wagens uitvinden. En de landbouw is content met dit perfecte „ma nusje van alles".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2