We moeien krijgsplan ontwerpen om de vrede te verzekeren" Geloof van de Jeugd moet een „biddend geloof" zijn Medeleven met bevolking overstroomde gebieden Had Nederlandse vinding ze kunnen voorkomen Brussel verbaasd over de Nederlandse reacties DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Treffend koninklijk woord in Frisco: „Deze tijd is von grote betekenis De straaljagerongelukken De notawisseling Benelux Heilige Vader tot vrouwen van de K.A.: God verlangt dat de mensen het goede zullen betrachten EEN NIEUW FEUILLETON „HET GOUDEN WAAGSTUK" Vliegramp in de V.S. Rede van Truman Zware strijd in Indo-China Juwelen gestolen in Den Haag De zaak-Westerling De candidatuur van Ridgway Zes Joegoslaven gevlucht De Friese kwestie I Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. iuiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 19 April 1952 37e Jaargang 4 No. 885 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 Evenals elders in de V.S. is het Koninklijk Paar ook in San Francisco op een buitengewoon hartelijke wijze ontvangen. Bij aankomst op het vliegveld droeg de Koningin een eenvoudige zwarte japon met een zilvervos. De burgemeester van San Francisco, Eler Robinson, was ter verwelkoming aanwezig. Tijdens de vlucht naar het westen hebben de Koningin en de Prins een deel kunnen zien van de overstroomde gebieden. Na aankomst zond het Koninklijk Paar een telegram van medeleven met hen, die door de ramp getroffen werden, aan president Truman. Tegelijkertijd werd een bood schap gezonden, die was onder tekend met „Juliana" en Bern- hard", aan de zeven gouverneurs van de staten, waar de overstro mingen de bevolking hebben ge troffen. De boodschap luidde „Wij in Nederland weten uit eigen er varing al te wel, hoé ernstig het leed voor de slachtoffers van der gelijke overstromingen is. Daar om is ons gevoel van medeleven met de burgers van Uw staat, die getroffen zijn door deze ver schrikkelijke ramp, des te dieper en ernstiger". Koninklijke rede. Gedurende het officiële diner, dat de stad San Francisco aan bood, heeft Hare Majesteit, een gevoelvolle toespraak gehouden, die grote weerklank vond bij de vele genodigden. De Koningin prees de stad als een der fraaiste ter wereld. Een stad van histori sche betekenis. Immers hier werd de organisatie van de Verenigde Naties opgericht. „Men spreekt van haar handvest als van de grondbeginselen van San Fran cisco, die aldus de naam van de zachtmoedige Heilige dragen, die Üw stad ook zelve draagt Alle vlaggen ter wereld kan men voortdurend in Uw haven zien en alle rassen bevolken Uw straten". De Koningin wees erop, dat uit deze stad honderdduizenden Ame rikaanse soldaten zijn vertrokken, die de afgezanten werden van een groot volk, dat meer begrip wil kweken tussen alle volkeren onderling. „Nooit heeft er een betere ma nier bestaan om elkander te leren kennen dan die van het samen vechten. De uitslag van de oorlog en het groter vertrouwen tussen de wapenbroeders zijn er de ge volgen van". Hare Majesteit legde er speciaal de klemtoon op, dat in deze tijd van de wereldhistorie, terwille van het bestaan van de mensheid zelf, deze mensheid moet stre ven naar onderlinge binding. De vele moeilijkheden die bestaan, weet de Koningin aan de ver deeldheid. „We zouden bepaald een krijgs plan moeten ontwerpen om de vrede te verzekeren. Dit zou ver schillende volkeren verschillende taken toevertrouwen, als even zovele rollen in een toneelstuk. Zelfs al zal het resultaat dikwijls onder de verwachtingen blijven, dan nog kan dit nooit een reden zijn om niet een begin te maken. Eén begin is beter dan niets". „Aan U, Amerikanen", zo ver volgde de Koningin, „zou een NEDERLANDS ELFTAL TEGEN ENGELSE AMATEURS Op Zaterdag 15 November zal in Engeland een wedstrijd wor den gespeeld tussen het Engels amateursvoetbalelftal en het Ne derlands elftal. Het ligt in de bedoeling van deze ontmoetingen tussen het oranje team en de Engelse amateurs een reeks van regelmatig terugkomende wed strijden te maken. grote taak toevertrouwd moeten worden, op grond van Uw verras send groot wereld-bewustzijn en zin voor wereldorde, zoals bewe zen is door de rol, die ge reeds op Uw genomen hebt. Ge zult ook voortdurend waakzaam zijn voor de bescherming van de de mocratie en van de rechten van de mens, en zo bij gevolg van de rechten der volkeren. Het komt mij voor, dat het er vooral op aankomt dat de mensen weten, dat deze aanspraken on vervreemdbaar zijn en erkend worden. Zo kunnen zij niet gera ken in de maalstroom van twis ten en conflicten, die hen belet ten ooit tot eenheid te komen. In wereldbewustzijn en eerbied voor de vrijheid van anderen ligt een grote geestelijke kracht, die de Uwe is. Het zal wellicht de roe ping zijn van de V.S. samenhang te brengen in de wereld". Er is nog nooit een dermate vruchtbaar tijdperk in de ge schiedenis van het mensdom ge weest, dat zich leent om te stre ven naar samenwerking en één wording. „Indien alle mensen van goe- OUDEJ AARSSTEM M1NG IN SAN FRANCISCO H. Af. Koningin Juliana heeft in San Francisco mevr. Mahoni, de weduwe van de correspondent van de San Francisco Chronicle", die in 1949 in Bombay omkwam met de ramp van de ..Frane- ker" in audiëntie ontvangen. Het Koninklijk Paar is op dezelfde wijze vandaag inge haald als in New York met een soort van ticker tape parade. Hoewel Frisco slechts wei nig wolkenkrabbers heeft en het effect van New York dan niet kan worden bereikt, heeft de stad op elke Oude jaarsavond een wereldpri meur: elke inwoner ver scheurt dan de oude kalen der en gooit de snippers uit het raam. Deze eer is thans onze Koningin als eerste gekroonde staatshoofd te beurt gevallen. Tot grote hilariteit van de aanwezigen op het vliegveld bij aankomst in San Fran cisco maakte een radio omroeper de fout. om te vermelden. „het vliegtuig van Koningin WilheXmiria is geland". den wille nu hun uiterste best doen, zou de Goddelijke Voorzie nigheid het lot van deze wereld recht naar zijn uiteindelijk doel kunnen sturen, hetgeen ten goede moet zijn". Hare Majesteit voegde daaraan toe, dat de aarde steeds zal blij ven draaien, maar de cirkels, die zij beschrijft zullen niet voor altijd vicieus zijn. Aan het slot van deze gevoelvolle rede riep de Koningin de aanwezigen op zich verantwoordelijk te weten voor de komende generaties. Naar Los Angelos Vandaag is het Koninklijk Paar vertrokken naar Los Angelos waar een even grootse ontvangst staat te wachten. Deze foto, afkomstig uit communistische brontoont de Chinese legercommandant Chu Teh met enige van China's eerste vrouwelijke piloten op het vliegveld van Peking tijdens een bijzondere plechtigheid ter herdenking van internationale vrouwendag. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 18 April. De reacties in Nederland op de Belgische nota betreffende de Benelux hebben hier verwondering gewekt. Bevoegde kringen merken op, dat weliswaar niet alle Neder landse suggesties zijn aanvaard, maar dat daarom nog niet van een afwijzende houding mag worden gesproken. Zij wijzen op de verschillende suggesties, welke België doet om de Benelux-ontwikkeling te doen voortgaan. Gevraagd wordt, dat eerst zal worden gestreefd naar een coör dinering van de interne politiek van de drie landen. Daarmee wordt bedoeld „de harmonisering van de economische, financiële en sociale politiek". Een tweede belangrijke sugges tie betreft de eenmaking van de monetaire politiek ten opzichte van het buitenland, die Neder land verlangt. België wenst die eenheid even hard als Nederland, dit blijkt uit de nota, maar het maakt dit punt ondergeschikt aan De Heilige Vader heeft een toespraak gehouden tof ongeveer 12.000 deelneemsters aan het internationale congres van jonge vrouwen der Katholieke Actie. Uit meer dan 35 landen waren zij naar Vaticaanstad gekomen, waar Z. H. de Paus Zijn toe spraak hield in de zaal der Zegeningen. De Heilige Vader hield hen 'oor, dat het geloof van de jeugd in deze dagen een „biddend geloof" moet zijn. Z. H. de Paus wees erop, dat de gevaren, die de jeugd thans bedreigen ontelbaar zijn. De be schouwingen van de moderne op vattingen met betrekking tot de zedelijkheid achtte Zijne Heilig heid van het grootste gevaar, om dat deze opvattingen mettertijd de bronnen van het H. Geloof zelf zouden vergiftigen en het zouden doen afsterven. Offers brengen. De Heilige Vader spoorde Zijn auditorium en indirect de gehele katholieke jeugd aan, het leven als „moedige christenen" te rege len naar twee richtlijnen n.l., ten eerste, dat het gebed de aller eerste grote opdracht blijft om het H. Geloof levend te doen zijn en ten tweede, dat de jeugd er trots op moet zijn offers te bren gen en de geboden van God te onderhouden. Lezers, wat zijn we bly! Niet omdat ons feuilleton „Het Wonder der Liefde" zijn slothoofdstuk heeft bereikt, maar omdat wij, na zorgvuldige keuze, in staat zijn U te verras sen met ons nieuwe feuilleton: zo heet het is geschreven door T. S. FLETCHER. Van dit boeiende verhaal vol romantiek zal geen onzer lezers ook maar één aflevering willen missen lentezon of niet. Daarom zijn wij blij, lezers: wij brengen een feuilleton, waar U blij mee zult zijn. De Heilige Vader betoogde dat de voorschriften van de zedewet zijn gebaseerd op de waarheden des geloofs en dat zij universeel zijn. „De fundamentele verplichtin gen van de zedewet wortelen in de menselijke natuur.... Zij gel den derhalve waar slechts men sen worden gevonden. De funda mentele verplichtingen van de christelijke zedenwet, voorzover deze boven die van de natuurwet uitgaan, zijn gebaseerd op het be staan van de bovennatuurlijke orde, die door de Goddelijke Ver losser is ingesteld. Zij vormen de essentiële betrekkingen tussen God en de mens". Geen ruimte voor sommige overwegingen. Zijne Heiligheid wees er op, dat de Goddelijke Wetgever „ten strengste verbiedt": haat jegens God, vloeken, afval van het ge loof, verloochening van het geloof, doodslag, valse getuigenis, mein eed, laster, echtbreuk, onkuisheid, misbruik van het huwelijk, dief stal, gierigheid, het onthouden van rechtvaardig loon, onrecht vaardige prijsopdrijving, bedrieg lijke bankbreuk en onwettige spe culatieve kunstgrepen. „Wat dit betreft is er geen ruimte voor overwegingen. In welke toestand men ook moge verkeren, hier heeft men slechts te gehoorzamen". Hr. Ms. VAN GALEN IN RIO RIO DE JANEIRO, 18 April (A.P.). De Nederlandse torpe dojager van Galen onder bevel van kapitein A. M. Valkenburg, is hier vandaag aangekomen voor een bezoek van vijf dagen. Alvorens naar Nederland terug te keren zal de van Galen een bezoek brengen aan Buenos Aires. der Het voorbeeld martelaren. Uitgaande van God's verlangen dat de mensen het goede doen, merkt Z. H. de Paus op, dat zich omstandigheden kunnen voor doen, waarin iemand, en in het bijzonder een christen „niet moet vergeten dat het noodzakelijk is, alles, zelfs het leven, te offeren om de ziel te redden „Dat leren ons alle martelaren, en zij zijn talrijk, zelfs in onze tijden". LOS ANGELES, 18 April (A.P.) Naar verluidt is een C46, die zes uur overtijd was, bij North Whit- tier Heights in een voorwijk van Los Angeles neergestort én uit gebrand. WASHINGTON, 18 April (Reu ter). President Truman heeft op een bijeenkomst van oud strijders er op aangedrongen om te helpen pogen een bezuiniging op het buitenlandse hulpprogram ma tegen te gaan. De V.S. ver keren nog altijd in een gevaar van Sovjet-agressie. Truman viel in het bijzonder het Huis van Afgevaardigden aan. „Als wij be zuinigen op de uitgaven voor de nationale beveiliging, dan is al ons werk tot nog toe voor niets gedaan om een derde wereld oorlog te voorkomen", aldus de president. SAIGON, 18 April (Renter). Franse soldaten trachten duizend Vietminh-opstandelingen, die een belangrijke weg tussen Hanoi en Haiphong bedreigen, te vernieti gen. Er is een slag gaande op dertig km ten Oosten van Hanoi. Vrijdagmorgen vroeg hebben opstandelingen het Vietnamese garnizoen van Tran Tsjet, op 200 km ten Zuidwesten van Saigon, aangevallen. het eerste, n.l. de coördinering van de interne politiek. Als die is tot stand gekomen, kan er een gemeenschappelijk quotum in de È.B.U. worden gevormd en kun nen de handelsverdragen met het buitenland gemeenschappelijk worden aangegaan. België wijst vervolgens de op richting van gemeenschappelijke organen niet van de hand, maar het heeft daarover een andere op vatting dan Nederland. Zelfs een Benelux-ministerraad kan aan vaard worden, aangezien die ver antwoordelijk blijft tegenover de nationale parlementen, maar in geen geval accepteert België een soort supernationaal orgaan. In feite blijkt uit de notawisse ling, dat beide landen het niet geheel eens zijn over de methode om tot een Unie te komen, maar dat zij over de zaak zelf niet van mening verschillen. Uit de etalage van een juwe lierszaak aan het Noordeinde te Den Haag zijn verleden Woens dag enige kostbare juwelen op een raadselachtige manier ver dwenen. Het was die dag vrij druk in de juwelierswinkel. De etalage is met gordijnen van de verkoop ruimte afgesloten. Hoewel het toezicht scherp is, moet iemand kans gezien hebben een antieke broche met parel en briljanten ter waarde van 1400 gulden en een zeldzame losse smaragd van 20 karaat, die ongeveer 5000 gul den waard is, uit de etalage te grijpen. Van de dader(s) geen spoor. 's-GRAVENHAGE, 18 April. Het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (V.V.D.) heeft de mi nister van Oorlog, de heer Staf, de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister konnis genomen van de artikelen over de uitvinding van de heer W. B. Smits, te Voorburg, van een laag- spanningsontsteking in de „Nieu we Haagse Courant" van 12 April j.l., welke uitvinding de ongeluk- leen met straaljagers ten gevolge van het afslaan hunner motoren zou kunnen voorkomen? 2. Is het waar: dat deze uit vinding reeds enige jaren geleden is gepubliceerd in een, van een zeer waarderend voorwoord van professor Broeze, te Delft, voor ziene brochure; dat zij nog in 1950 door de uit vinder is besproken met de toen malige chef van de luchtmacht staf; dat op 8 December 1950 een demonstratie van deze uitvinding te Delft is gegeven, waarbij de luchtmacht door een Overste was vertegenwoordigd, en dat een beschrijving van ge slaagde proefnemingen met deze uitvinding is opgenomen in „De Ingenieur' van 19 Januari 1951? 3. Indien de vragen onder 2 geheel of gedeeltelijk bevestigend worden beantwoord, hoe is het dan mogelijk, dat het hoofd van de luchtmachtvoorlichtingsdienst dezer dagen uitdrukkelijk kon schrijven, dat er noch bij de chef van de luchtmachtstaf, noch bij de directeur van het materieel der landmacht iets bekend was van bedoelde demonstratie, zon der daarbij te vermelden, of de uitvinding zelf en dat is toch de hoofdzaak? bij deze autori teiten al dan niet bekend was? 4. Wil de minister afgezien INDONESISCHE REGERING WORDT OP DE HOOGTE GEHOUDEN Naar van de zijde van het Hoge Commissariaat vernomen wordt, heeft de waarnemende Hoge Com missaris van Indonesië, de heer Susanto, een onderhoud gehad met staatssecretaris mr. N. S. Blom over de arrestatie en vrij lating van Westerling. De staatssecretaris heeft toege zegd, de Indonesische regering op de hoogte te zullen houden van de verdere gang van zaken be treffende Westerling. De Indone sische regering heeft weder in structies gezonden aan haar ver tegenwoordiging in Den Haag voor het verzoeken om de uitleve ring van Westerling. Een derge lijk verzoek heeft de Nederlandse regering echter nog niet bereikt. EXPRESTREIN LONDEN— GLASGOW ONTSPOORD Geen doden LONDEN, 18 April (A.P.). De locomotief en vier wagons van de exprestrein Londen Glasgow zijn vandaag bij Blea Moor in Yorkshire ontspoord. Blea Moor is een heuvel van bijna 600 meter hoog, waar door heen een tunnel loopt van twee km lengte. Er waren geen doden te betreuren. van het antwoord op de vragen onder 2 en 3 mededelen, of hij op grond van het zeer gun stige oordeel van de bij uitstek deskundige hoogleraar Broeze, die deze „revolutionnaire" uitvin ding van enorme betekenis acht, de toepassing of althans de be proeving van deze uitvinding op de straaljagers zal bevelen? 5. Zo de vraag onder 4 ont kennend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen, op welke gronden hij daartoe niet bereid is? LONDEN, 18 April (Reuter). De Verenigde Staten hebben de leden van het Atlantisch Pact in formeel gepolst over een benoe ming van generaal Ridgway, de opperbevelhebber in Korea, en mogelijk nog anderen, tot geal lieerde opperbevelhebber in Europa, in de plaats van gene raal Eisenhower. Dit wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen vernomen. Engeland zou de candidatuur van Ridgway steunen. GRAZ, Oostenrijk, 18 April (AP). 6 Joegoslaven zijn vandaag met een passagiersvliegtuig in Graz aangekomen. Zij hadden de piloot gedwongen, koers te zetten naar Oostenrijk. De Joegoslaven zelden tegen het regiem van Tito te zijn. De Oostenrijkse politie deelde mede, dat de piloot met een pistool in zijn rug van zjjn koers af te wijken. Het vliegtuig behoorde aan de Joegoslavische nationale lucht vaartmaatschappij. Het landde in Graz om 16.00 uur Nederlandse tijd. De Joegoslavische vluchtelin gen zijn door de Britse bezettings autoriteiten in hechtenis genomen, aldus de politie. ANTWOORD OP VRAGEN KAMERLID RITMEESTER Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester (V.V.D.) betreffende de door de regering in Friesland gevoerde besprekingen in zake het gebruik van de Friese taal in die provin cie heeft de minister van Binnen landse Zaken mede namens de minister van Justitie en de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende ge antwoord: De besprekingen, door de mi nisters in Friesland gevoerd, heb ben hun aanleiding gegeven zich op korte termijn, zowel ten aan zien van de vraagstukken, het onderwijs rakende, als ten aan zien van het gebruik van de Friese taal bij gerechtelijke of ambtshandelingen, met betrek king tot de c.q. te treffen maat regelen in commissoriaal verband te doen voorlichten. Tz.t. zal de Kamer van de uitslag van dat overleg op de hoogte worden ge bracht. Het prachtige voorjaarsweer, dat in korte tijd de vruchtbomen hun bloesempracht ten toon heeft doen spreiden, schenkt de huisvrouwen volop gelegenheid de voorjaarsschoonmaak buitenshuis te verrichten. Een gecombineerd bloesem- en schoonmaaktafereéltje in de om geving van Goes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1