Poolse officier beschuldigt Kremlin van massa moord-Katyn De groslijststemming in Noord en Oost Rallye-karavaan-ondanks regen vol goede moed gestart Muiterij in een der grootste gevangenissen van de wereld 7600 gevangenen zouden bij de opstand betrokken zijn CIPIERS GIJZELAARS VAN GEDETINEERDEN Willy Mullens overleden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD Tulpenrallye trok van start Geloof en politiek Kleine groep geïnterneerden met opzet in leven gehouden Vele priesters onder slachtoffers 15.000 zusters uit haar klooster Levensmiddelen voor slockfoH-prs Dwars door Nederland Met 3500 lange kilometers voor de motorkap PRINSES BEATRIX: middagje boetseren Overval op jeep in het Lembangse De vergiftiging in Veenendaal Het vredescontract met Duitsland Bosbranden op Long Island HET REIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct.» resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Dinsdag 22 April 1952 46e Jaargang No. 12456 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'el 2046, (2 Uinen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) L pE „DOORBRAAK" heeft na de bevrijding, ook een aantal protestanten en katholieken naar de Partij van de Arbeid gevoerd. Zij verlieten de partijen, waarin het overgrote deel van hun ge loofsgenoten zich op de basis van de christelijke en katholieke levensbeschouwing bleef vereni gen en sloten zich aan bij een partij, die christenen en niet- christenen ging binden op een gemeenschappelijk socialistisch program. Een deel van de „door- braak"-mensen stelde zich hierbij op het standpunt, dat geloof en politiek niets met elkaar te ma ken hebben. Nog bij'het drie-jarig bestaan van de P.v.d.A. schreef prof. Banning in „Socialisme en democratie" dat er „geen enkel wezenlijk vraagstuk meer is aan te wijzen, waarvoor de confessio nele beginselen een oplossing bieden", maar de protestantse „doorbraak"-man, dr. Dippel. be toogde in hetzelfde n.ummer, dat „geloof alles met politiek te ma ken heeft". Een uiting van deze spanning vonden wij enige tijd geleden in een artikel van ds. Ruitenberg, weer een andere protestantse „doorbraak"-man, in „Tijd en taak", die niet verbloemde dat het hem steeds meer ging verontrus ten „dat men binnen de Partij van de Arbeid onvoldoende aan dacht heeft voor de geestelijke achtergrond van de doorbraak". Een federatief opgebouwde partij is hem wel, maar niet in die zin, dat het geloof slechts in de groe pen tot uiting komt, terwijl de partij in haar uitingen „neutraal" is. Een „doorbraak"-man. als ds. Ruitenberg blijft dus de behoefte voelen om het geloof op de met niet christenen te voeren ge meenschappelijke politiek te doen inwerken. Maar nu zijn er en kele feiten van de afgelopen weken waaruit ook weer kan worden afgeleid, dat juist het tegendeel het geval is. Bij de behandeling van de Jus titiebegroting in de Eerste Ka mer kwam andermaal de kwestie ter sprake van de geestelijke ver zorging in de gevangenissen. Het Humanistisch Verbond eiste het recht op om hierbij ook betrok ken te worden en wel voor dat deel der gevangenen, dat tot z.g. onlcerkelijken behoort. Minister Mulderije, een belijdend protes tant, weigert echter en o.i. terecht, om te erkennen dat hier sprake zou zijn van een recht. Een recht op het hele terrein van de ziel zorg hebben z.i. krachtens godde lijke zending, slechts de Kerken. Wie deze stelling op zich laat in werken, beseft dat het hier dus om een zeer belangrijke princi piële kwestie gaat. In de stelling van minister Mulderije hand haaft zich de christelijke staat, die de bovennatuurlijke opdracht van de Kerken erkent en zulks zou volledig teloor gaan, wanneer diezelfde overheid zich bereid verklaarde om de Kerken met goddelijke zending op één lijn te stellen met het Humanistisch Verbond, dat slechts zich zelf een taak heeft gesteld. Deze pro bleemstelling wordt nog aange scherpt doordat het Humanistisch Verbond in feite een anti-kerke lijke strekking heeft en door ge noemde eis in te willigen zou de overheid dus ook meewerken om de z.g onkerkelijken onder de gevangenen officieel aan een anti kerkelijke gemeenschap als ar beidsveld af te staan. Desondanks was het toch de protestantse „doorbraak'-man, mr. van Wal- sum, die door zijn humanistische partijgenote mej. Tjeenk Willink in het vuur werd gezonden om de eis van het Humanistisch Ver bond tegenover de ministeriële geloofsgenoot te verdedigen. FRANKFORT, 21 April (A.P.) Een voormalige Poolse officier heeft vandaag de beschuldiging uitgesproken dat de massamoord bij Katyn op 4500 Poolse officieren geschied was in opdracht van het Kremlin. De officier Joseph Czapski was de eerste getuige voor een speciale commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden die vandaag kaar verhoren in de Katynse massamoord is begonnen. De commissie tracht na te gaan of het de Russen of de Duitsers waren die elkaar beschuldigden die de massa moord op hun geweten hebben. Czapski, is een van de vele duizenden Poolse officieren, die door de Russen geïnterneerd wer den toen zij in 1939 Oost-Polen onder de voet liepen. Czapski zei, dat zich onder de geïnterneerden verschillende ge neraals, enige honderden dokto ren, een aantal professoren en vele priesters bevonden. Om te beginnen werden de ge ïnterneerden over drie kampen verdeeld. Toen, in de lente van 1940, werd 't kamp waar Czapski zat, opgebroken en werd hij naar een ander kamp gezonden in Graziovec, waar ongeveer 400 of ficieren zaten allen afkomstig uit de eerste drie kampen. „Onze onzekerheid over het lot van de andere officieren begon toen wij brieven van hun familie leden begonnen te ontvangen, waarin zij ons om inlichtingen over hen vroegen", aldus Czapski. De Republikeinse afgevaardig de Daniël J. Flood (Dem. Penn sylvania), een lid van de onder zoekscommissie vroeg Czapski: „Waarom denkt u dat ze u in leven lieten en heeft uw groep over deze kwestie gesproken?" „Geen van ons dacht toen, dat deze mannen vermoord waren", aldus Czapski. Zich naar voren buigend en met sterke nadruk sprekend zei Czapski toen: „Mijn mening is dat de beslis sing om mijn mede-officieren te vermoorden genomen werd in het Kremlin". „Dit was tijdens de periode van vreugde over de nauwe samen werking tussen Hitler en Stalin", aldus Czapski. „Het was hun plan deze officieren uit te moorden omdat zij een portie wraak ver tegenwoordigden. Maar zij wil den een kleine groep in het le ven houden zodat, zou er ooit een Pop voor Prinses Marijke LOS ANGELES. 20-4 (A.P.) De acht jarige Rita George stapte vandaag met een klei ne pop en een bouguetje oranje bloemen naar de koningin. Aan de pop was een kaartje bevestigd: .Aan prinses Marijke". De koningin nam lachend de pop in ontvangst en be loofde Rita, dat zit goed voor het geschenk zou zorgen. De vader van Rita vertel de dat de pop niet nieuw is, maar dat deze de lieveling van zijn dochter is. Het idee de pop aan prinses Marijke te geven was helemaal van Rita zelf. (Van onze redacteur) De groslijststemming voor de samenstelling van de K.V.P.-can- didatenlijst in de Tweede Kamer verkiezingen heeft niet overal zo veel sensatie opgeleverd als in het Westen des lands. In de ge combineerde kringen Groningen, Friesland, Drente en Overijsel werd in het algemeen het Poli tiek Advies gevolgd, zodat de ver wachte volgorde in deze gecombi neerde kringen is geworden: 3. Prof. Mr. C. P. M. Romime. 2. B. B. A. Engelbertink. 3. (Mej. dr. A. de Waal). 4. Mr. E. G. M. Roolvink. 5. (Mej. Mr. dr. J. V. de Vink). SIR STAFFORD CRIPPS OVERLEDEN GENEVE, 21 April (Reuter). Sir Stafford Cripps is Maandag avond te Zuerich overleden. Sir Stafford Cripps leed reeds lang, eerst, aan tuberculeuze in fectie aan de ruggegraat en later aan een „zeldzame en gevaarlijke ziekte" in het abdomen. Een ope ratie was wegens zijn zwakte onmogelijk. 6. J. C. de Prof. pater dr. R, Beaufort O.F.M. 7. Tj. de Jong. 8. G. J. Steggmk. In de kring NijmegenArnhem kan als volgorde thans worden aangenomen: 1. Klompé, 2. Cals, 3. Janssen, 4. v. Koeverden, 5. Mr. de Haas. Het advies van de grote steden zal er waarschijnlijk als volgt uitzien: 1. Andriessen, 2. Koersen, 3. Lucas, 4. Bachg, 5. de Groot 6. W. Schuijt. In de Noordoostpolder zullen de groslijststemmingen eerst as. Zondag worden gehouden, daar de oproepingskaarten door de gast niet op tijd waren bezorgd. n in het Brabantse Hoeven is er maar helemaal niet gestemd, we gens „onenigheid in de boezem van het K.V.P.-afdelingsbestuur". ROME Volgens Vaticaanse kringen zijn in Tsjecho-Slowakije 15.000 katholieke kloosterzusters uit haar kloosters verdreven. De meesten van haar zijn in concen tratiekampen ondergebracht en velen der anderen zijn tewerk ge steld in ziekenhuizen (wegens het tekort aan verpleegsters) of in fabrieken. onderzoek ingesteld worden, zij zouden kunnen zeggen: „Kijk, daar zijn ze". Czapski gaf niet onmiddellijk redenen op waarom hij gelooft dat de massamoord beraamd was in het Kremlin. Czapski woont in Parijs. Men verwacht dat de verhoren een week zullen duren. De zaal waar het verhoor plaats vond was propvol. Onder de 2Ö0 aanwezigen bevonden zich een vijftigtal verslaggevers, fotogra fen en radiomensen. Het verhoor vond plaats in drie talen: Pools, Duits en Engels. Autoriteiten hebben medege deeld, dat een vijfentwintigtal Duitsers en in ballingschap le vende Oost Europeanen gehoord zullen worden over de verschrik kingen van Katyn om de enquê teurs materiaal te verschaffen betreffende degenen die 4500 Poolse officieren doodden en be groeven in een massagraf, nadat zij in 1939 door Russische troepen waren gevangen genomen. De commissie heeft reeds in Washington getuigen gehoord ten einde te trachten vast te stellen dat de Poolse officieren in het Verblijfsvergunning voor Urkers in Argentinië URK De positie van de Urker vissers die in Argentinië verblij ven. is thans enigszins beter ge worden. Aan de Urke»s is een verblijfsvergunning verleend. Zij behoeven dus Argentinië niet te verlaten. De minister van Sociale Zaken van Argentinië heeft per soonlijk zijn bemiddeling hiertoe verleend. begin van 1940 door bewakers van de N.K.V.D. uit de weg wer den geruimd. De Russen hebben over deze officieren drie jaar lang het stil zwijgen bewaard. De nazi-rege ring heeft in 1943 het massagraf ontdekt en bekend gemaakt en de Russen er voor aansprakelijk gesteld. De Russen beweren, dat de Polen vermoord zijn door de Duitsers. Bij de zittingen in Frankfort zullen een vijftigtal verslagge vers en fotografen aanwezig ziin. VAN AMERIKAANSE OVERSTROMINGEN LOS ANGELES, 20 April (A.P.) Koningin Juliana heeft mede gedeeld, dat Nederlandse levens middelen beschikbaar gesteld zul len worden voor de slachtoffers van de overstromingen in het midden-westen der V.S. De Koningin zag Donderdag j.l. tijdens haar vlucht van Detroit naar de Westkust het verwoeste gebied. De zending, welke door middel van het Rode Kruis verdeeld zal worden, zal bestaan uit 300 ham men, 900 blikjes cacao, 2800 repen chocolade en 200 blikjes crackers allemaal Nederlandse produc ten, die in Amerika verkrijgbaar zijn. Vernomen wordt, dat de Ko ningin en de Prins het volgende telegram aan president Truman gestuurd hebben: „Na op weg naar San Francisco over een deel van het overstroom de gebied gevlogen te hebben. Voelen wij ons gedwongen tegen over U uiting te geven van onze grote sympathie en medeleven in verband met de verschrikkelijke ramp, welke zoveel lijden en droefheid veroorzaakt." Besprekingen over Sovjet-nota LONDEN In het midden van deze week zullen in Londen driemogendiheden besprekingen beginnen over de jongste S-ov- jot-nota over Duatsland. PRINSESJES BEZOEKEN JE KEUKENHOF fergezeld van enige vriendinnetjes en vier hofdames hebben de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet Maandag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „de Keu kenhof' te Lisse. Zij cregen kransjes nar issen die zij op het hoofd konden dragen. Links de Prinsessen Irene en Beatrix, rechts Prinses Mar griet. (Van onze verslaggever) Wij zijn gestart! Dat wil zeggen de auto en wij. Want wat voel je je als mens klein entoch trots bij het zien van die „brokken" techniek, die briesend, brullend en loeiend vooruit schoten, telkenmale als de starter daartoe de vereiste toestem ming geeit. Om de minuut één. En daar gingen ze dan, al die deelnemers aan de Tulpenrallye 1952, de vierde in de reeks. In hun Jaguar, Porche of Lanzia, maar ook in een doodgewone Ford, Fiat of Chevrolet. Ze hadden één ding gemeen: het oranje kleurig deelnemers-embleem, dat op iedere auto prijkte en waarmee ze al vol trots hadden gereden in hun woonplaatsen. Want het is een sportieve prestatie van de eerste rang om deel te gaan nemen aan deze Rallye van 3500 lange kilome ters. 3500 km. af te leggen in drie nachten en nog geen drie dagen over vlak-, heuvelachtig- er» bergachtig terrein; extra „ge plaagd" doo-r klassementsproe- In gezelschap van twee doch tertjes van prof. de Quay, de Commissaris der Koningin in Noordbrabant kwam dezer dagen prinses Beatrix een middagje van twee tot half zeven boetseren bij mej. Cia van Boort, de bekende kunstenares in de poppenspeelkunst in Oisterwijk, onder wiens leiding en die van tmar assistente, mej. Trudy de Ruyter de prinses, die, zoals bekend onmiskenbare begaafd heid voor het boetseren bezit, naarstig heeft gewerkt. Twee zeer expressieve koppen, die van een oude proffessor en die van een neger, waren het resultaat, maar toen een herder uit Haaren met zijn schapen naderde, liet de prinses haar werk toch in de steek om met de schort nog voor en de handen vol boetseerklei, het idyillisch tafreel in ogen schouw te nemen. Later zag ze samen met twintig andere meis jes bij de Commissaris thuis een voorstelling van „Floris ende BIancefloer' die Cia van Boort er gaf. NOTARISKLERK VERDUISTERDE AANZIENLIJK BEDRAG KAMPEN De enige tijd ge leden ontslagen notaris-klerk K. P. te .Kampen heeft, naar thans eerst is gebleken een aanzienlijk bedrag verduisterd. Dit ontslag was het gevolg van het feit dat hij zich voor candidaat notaris had uitgegeven. Hoewel tiidens zi,in dienstverband betrokkene zich nogal hoge uitgaven per mitteerde, had zelfs eer» privé- auto, werden geen onregelmatig heden ontdekt. Na ziin ontslag volgde een accountants onder zoek. waarbii gebleken is, dat door geknoei in de administratie meer dan flO.OOO. afkomstig uit het privé-vermogen van ziin werkgever, successievelijk ziin verdwenen. De man is gisteren te Zwolle aangehouden en hedenochtend naar Kampen overgebracht. De heer K. P. zal voor de officier van Justitie geleid worden. Door zijn handelingen zijn de zakelijke relaties van de notaris niet benadeeld. JACKSON, Michigan, 21 April (A.P.). 179 gevangenen in de gevangenis hier zijn gisteravond aan het muiten geslagen en houden vier cipiers als gijzelaars vast. De muiters eisten een onderhoud met de onder-directeur en een journalist. Zij beweren dat zij wreed behandeld worden. De leiders van de muiterij zijn twee beruchte bandieten. Volgens één van hen gebruiken de cipiers „ploertendoders en ket tingen voor disciplinaire maat regelen". De leiding van de ge vangenis spreekt dit met kracht tegen. Ruim 300 politiemannen zijn bij de gevangenis aangekomen, maar zij nebben nog geen poging ge daan zich toegang tot het ge bouw te verschaffen. Wel hebben zij veiligheidsmaatregelen geno men om te voorkomen, dat mui ters zouden kunnen ontsnappen. De gevangenis is met 6.481 ge detineerden één der grootsten ter wereld. De opstand stond onder leiding van de beruchte „Crazy Jack" Hyat, een roofmoordenaar. Hij heeft de directie laten we ten dat de vier gijzelaars zonder meer om zeep zouden worden ge bracht, wanneer tegen hen met gewapend geweld opgetreden zou worden. Autoriteiten zijn van mening, dat gisteren, toen de rel op zijn hoogtepunt was minstens zestien honderd gevangenen bij de op stand betrokken waren. De opstand in de belegerde ge vangenis heeft zich vandaag uit- Australië streeft naar verhoging van de Landbouwproductie CANBERRA. De Australische regering heeft een vijfjaren-pro- gram aangekondigd, dat beoogt de landbouwproductie te verho- gen en daardoor de inkomsten uit hoofde van de uitvoer met 80 millioen pond sterling per jaar te doen stijgen. Het is de bedoe ling dat Australië o.a. minder tabak katoen en lijnzaad zal be hoeven in te voeren. De vlees productie zal met 230.000 ton per jaar worden verhoogd. gebreid terwijl de gevangenen, die gisteren de muiterij begonnen nog steeds vier bewakers als gij zelaars vast houden. Vandaag werden drie bewakers die trachtten de muiters in be dwang te krijgen gewond. De hall van de gevangenis werd door de opstandelingen met luid ge schreeuw veroverd op de bewa kers. ADMINISTRATEUR ONTSNAPT BANDUNG (Ri/Aueta) De 32-jarige administrateur van de thee-onderneming Bukanegara in het Lembangse, de heer F. Dozen, ontsnapte Zaterdagmiddag ter nauwernood aan de dood, toen hij op weg van Bukanegara naar de onderneming Kassomalang met zijn jeep in een hinderlaag reed. Plotseling werd van twee zij den hert vuur op de wagen ge opend, waarop de chauffeur de jeep tot staan bracht. Onmiddel lijk sprongen enkele gewapende bandieten op de weg, doch de ad ministrateur wist nog uit de auto te komen en vluchtte de bossen in. Enkele van de bandieten zetten een achtervolging in en losten 'n aantal revolverschoten op de heer Dozen- Geen van deze schoten trof echter doel. De administrateur slaagde er in zijn vervolgers kwijt te raken en een militaire post te waarschuwen. Teruggekeerd op de plaats van het ongeval, trof men de ieep aan met kapotgescho ten banden en een brandende benzinetank. De chauffeur hing bewusteloos over het stuur. De man bleek met de kolf van een revolver een klap achtar het oor te hebben ontvangen. ven soepelheidsproeven en wat dies meer zii. In Den Haag op de Lange Vij verberg. was het reeds ver voor het vastgestelde uur een drukte van belang, ondanks de regen. Op het Tournooiveld en de Lan ge Voorhout groepeerde zich de lange file auto's, aangegaapt en bewonderd door een talrijk pu bliek. Een ultra luxe Lago, die met een geluid als een ontploffing van start ging, naast een kleine Volkswagen, die echter ook in zi.in klasse de kans van zii-n mis schien zeer kortstondig Ralley- leven ging maken. En dan overal de riiders. In de meest zonderlinge Medii uit gedost, met. rode, blauwe groene en gele truien, met pof- en lange broeken en ook in keurige spor tieve zomerpakken, al naar de aard van het land waaruit ze stamden. Ian Appleyard, de winnaar van het vorig jaar, zag eruit om door ©en ringetje te halen „Gatsoni- des. onze Hollandse „hoop" leek in het lederen vest, van een in spectietocht onder de auto terug gekeerd. De start Maar dat alles, die voorberei ding. de laatste wensen, h-et was toch maar het wachten op het grote moment. De start. Twee radio-verslaggevers deden hun uiterste best den volke kond te doei» van alles wat er voorviel. Batterijen persfotografen op lad ders en trappen in bomen en GEEN EENDENEIEREN, MAAR GAS? VEENENDAAL Zoals be kend heeft zich op 6 April jj. in Veenendaal een geval van vergif tiging voorgedaan. Bij vijf leden van het gezin Wagensveld wer den vergiftigingsverschijnselen geconstateerd, omdat de familie Wagensveld eendeneieren had ge geten, meende de politie de ver giftiging aanvankelijk aan het ge bruik hiervan te moeten toeschrij ven. Omtrent de juiste oorzaak is evenwel nog niets bekend. De handelaar, die de eendeneieren aan het gezin had verkocht, stelde een aantal eieren voor deskundig onderzoek ter beschikking. Deze eieren bevatten evenwel geen schadelijke baccillen. Later con stateerde de politie, dat zich in de gasleiding ten huize van de familie W. een klein lek bevond. Hierdoor kan de vergiftiging ook zijn ontstaan. Zekerheid hierom trent heeft de politie evenwel niet. De vijf leden van het gezin W. maken het goed. BEROVING BI) DjEMBER DJEMBER, (P.I./Aneta) De administrateur van de onderne ming Dampar, de heer Brauwer, werd dezer dagen op de weg tus sen Djember en Dampar aange houden door drie in uniform ge klede bandieten, die hem van een bedrag van rd 52.000 beroofden. Zijn jeep werd later ergens op de weg aangetroffen. boven op auto's bezetten de strategische punten, toen een blauwe Citroën van de heer Hamel voorreed om als eerste de grote reis te aanvaarden. De laatste seconden werden afge teld, het sein van vertrek gege-" ven; het inschakelen van de mo tor ging vlot en weg waq n-o. één. het avontuur tegemoet. De Tulpenrallye 1952 was be gonnen Daarna, elke minuut één, re den de overige deelnemers weg. Tot half zever» duurde dit feest en toen beleefde den Haag de doortocht van die riiders. die in Brussel waren gestart. Maar toen waren wii al ver weg. langs de bloembollenvelden. die geurden en bloeiden in de regen en die we zouden terug zien na eer» rit door half Europa. Alkmaar tegemoet, de Afsluitdijk over en dan via Leeuwarden. Groningen, Zwolle en Hengelo Zuidwaarts. Daarover straks meer. TEGEN 20 MEI GEREED? PARIJS Het Franse Ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat het vre descontract met West-Duitsland en het verdrag voor het Europese leger niet ver voor 20 Mei gereed zullen zijn om ondertekend te worden door de Ministers van Buitenlandse zaken van het Wes ten. Het Duitse vredescontract zal waarschijnlijk in Bonn onderte kend worden en het verdrag voor het Europese leger zal waar schijnlijk in Parijs ondertekend worden, aldus het ministerie. New York, 21 April. (A.P.) Aangewakkerd door een zeer sterke wind. ziin vandaag de bosbranden tot op nog geen 8 km de ggote artoomlafoarataria op Long Island genaderd Ver scheidene electriciteoits kabels werden door 't vuur verteerd en 50 huizei» kwamen in gevaar. Na urenlang zwoegen is de vrijwillige brandweer er in ge slaagd de ene brand terug te dringen en de andere gedeelte lijk meester te worden Over 'n afstand van een kleine 20 km zijn de bossen weggebrand. PIONIER VAN DE FILM IN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE Op 71-jarige leeftijd overleed Maandag jde heer W. Mullens, directeur der N.V. Haghe Film. De heer Mullens werd op 4 October 1880 te Weesp gebo ren. Zijn contact met de film da teert van 1898 toen hij met ziin broer (als de Albert Frères) de eerste filmvoorstellingen gaf, waar bij hij als explicateur optrad. In 1900 werd hij de grondlegger van het Nederlandse filmjournaal, toen hij enige actuele gebeurtenis sen op de filmband vastlegde. Te vens maakte hij in dat jaar een korte speelfilm. In 1902 vestigde hij zich te's-Gra- venhage. Hij vervaardigde vele grote films, zoals „Leger en Vloot" voor de Ned. Regering, „Nederland" als stomme- en geluidsfilm, die op de Biennale te Venetië bekroond werd en een film van de Zuiderzee werken. In 1918 werd hij mede oprichter en voorzitter van de Ned. Bioscoopbond, in 1932 voorzitter van de Raad van Beheer van deze bond. In 1924 vertrok hij op uitno diging van Sir Henri Deterding naar Ned. Indië ter vervaardiging van de film „Koninklijke". Hij was Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van het Legioen van Eer, Officier d'Acadejnie en Ridder in de Kroon orde van België.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1