Financiën en Economie Een nieuwe autokaart van Nederland Kleinste Duitse staat gaat premier kiezen Nog steeds in stadium „verkennen" van §g m 1 In c Lustrun UW PUZZLE mm Met alle verharde wegen en kleinere plaatsen RADIO voor vandaag HET GOUDEN WAAGSTUK Twee( acht De besprekingen in Panmoendjon Millioenenzwendel in Stockholm BEURSOVERZICHT door T. S. Fletcher LandeI PAGINA 4 WOENSDAG 23 APRIL 1952 Temidden van de uitgestrektheid van de Noord-Oostpolder ligt de plaats Em- meloord, die het eco nomisch en admini stratief centrum gaat worden van deze polder. De plaats, genoemd naar een dorp op het voorma lige eiland Schok land, telde in 1949 reeds ruim 2.000 in woners en het is de laatste jaren het centrum van een grote bouwbedrijviq- heid. Op het ogenblik wordt gewerkt aan de voltooiing van een honderdzestig woningen, nieuwe bruggen en wegen. Een luchtopname van een gedeelte van het ruim aange legde en zich nog steeds uitbreidende Emméloord. Samengesteld met medewer king van de KNWB is door het N.V. Cartografisch Instituut Bootsma te Den Haag een Drach tige nieuwe autokaart van Ne derland, met alle verharde wegen en ook de kleinere Dlaatsen. uit gegeven. zeer fraai en flus doel matig uitgevoerd en met een zo ingenieus vouwsvsteem. dat men telkens kleine stroken van Ne derland kan bestuderen. Dit is de eerste kaart van Nederland, on een schaal van 1 250.000. welke verschiint in één geheel, hetgeen door dit vouwsvsteem wordt mogeliik gemaakt. Elk gedeelte van Nederland kan worden geraadpleegd bii een oppervlakte, die ruiet groter is dan de gemiddelde pagina van een beek, terwijl de onmiddellijke samenhang tussen de verschil lende delen toch gehandhaafd blflft. Het zal met grote voldoening zijn, wanneer de automobilisten deze kaart ontvangen. Behalve de veelvuldige topografische ge gevens, die up to date zijn, over eenkomstig de nieuwste plaatse lijke situaties, en die op de kaart zelve te raadplegen zijn, bevat deze kaart, uitgevoerd in de vorm van een langwerpig, gemakke lijk te hanteren boekje, als ver wezenlijking van nieuwe frisse ideeën, plattegronden van de voornaamste steden, adressen- materiaal van hotels en pen sions, een lijst verkeerstekens, een technische woordenlijst m het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Zweeds en Italiaans, een voudige technische termen en Uitdrukkingen in dezelfde talen, flsook een lijst van, de aan de grens gebruikelijke vragen en zegswijzen, eveneens in zes talen. Voorts vindt men achterin een plaatsnamenregister met een aanduiding, waar men de plaat sen op de kaart moet zoeken en tenslotte een lijst van auto dealers voor de onderscheiden automerken. Op de kaart zijn de wegen, naar de belangrijkheid, in verschillende kleuren aange geven, zodat men in één oog opslag een volledig beeld krijgt van de geraadpleegde plaatse lijke situatie. Niets, wat voor automobilisten van belang kan zijn, is onvermeld gebleven. Ongetwijfeld zal dit geslaagde Bootsma-produot onder de auto mobilisten en motorrijders, kort om alle weggebruikers, met enthousiasme en verrassing ont vangen worden. Trouwens, niet alleen voor de weggebruikers en wie zijn dat niet is deze kaart een waardevolle gids en begerenswaardig bezit, elkeen, die belang stelt in de topografi sche wetenswaardigheden ons mooie land, zal zich gaarne aanschaffen. PROGRAMMA/ DONDERDAG 24 APRIL Hilversum 1. 402 m. 7.00 KRO 10 uur NCRV 11-00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon; 7-45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.O0 Nieuws en weer berichten; 8.15 Tulpenraliey; 8.25 Gramofoon; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9-35 Gramofoon; 9.40 Schoolradio; 10 uur Gewijde muziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11-45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 u. Angelus; 12.03 Gramoloon; (12-30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen)12.50 Tulpenrailye; 13.00 Nieuws en katholiek nieujys 13.20 Koperkwartet; 13.35 f luit en piano; 14-00 Promenade Ork. en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15-15 Gramofoon; 15.30 Sopraan en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ensemble; 17.00 Voor ae jeugd; 17.30 Fluit, viool en alt viool; 18.00 Nieuws; 18.15 Kamer koor; 18-40 „Op de stelling"; 18-50 Gramofoon; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19-20 Gramofoon; 19.30 Tulpenrailye; 19-40 Raaiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 u. Gevarieerd programma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoon; 22-45 Avondoverden king; 23.00 NSeuws en herhaling SQS-berichten; 23.1524.00 uur Gramofoonmuziek. Hilversum 2. 298 m. 7.00 AVRO 7,50 VPRO, 8.00—24-00 AVRO- 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.50 Dagopening; 8.00 u. Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.45 id-; 9-00 Morgenwijding; 9.15 Gramo foon; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoon; 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 10.50 u. Voor de kleuters; 11-00 Theater orkest en solisten; 12.00 Orgel en saxophoon; 12.25 „In 't spionne tje"; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen en gramofoonmuz- 13.25 Gramil.'oon; 13.55 U kunt 't geloven of niet; 14.00 „De Familie Malinden", hoorspel; 14.45 Gra mofoon; 15.00 u- Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoon; 17-45 Regeringsuitzending: Dr. H J. de Graaf: „Senopati, stichter van 't rijk Mataram"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18-25 uur Lichte muziek; 18.55 Voor de kin deren; 19.00 AVRO-allerlei; 19.05 Voor burger en militair; 1915 Or- kesteoncert; 19.40 Rubriek van kunst en cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest en solist 20.50 „De vrouw in gezin, maat schappij en staat," causerie); 21-25 Cabaret; 21.55 „Dit is mijn lieve lingsmelodie," enquête; 22.25 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gesproken brief uit Londen 23.20 Sportactualiteiten; 23.30—24.00 Gramofonmuiziek. PRINS SPEELT TEGEN ROBOT en..... verliest TEDDINGTON (A.P.) De hertog van Edinburgh heeft gisteren een intelligen- tiespel gespeeld tegen een electronisch brein en ver loren. Prins Philip die in de af gelopen maanden een leven dige belangstelling voor de wetenschap aan de dag legt, bracht een bezoek aan het nationale natuurkundige la boratorium. Hij begon tegen de machine te spelen maar deze versloeg hem weldra. Een technicus zei: ,.U kunt de machine niet verslaan maar als U geen fouten maakt, kunt U gelijk spel maken". Viering verjaardag Koningin te Baarn Het jaarlijkse bloemendéfilé ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin is dit jaar te Baarn vastgesteld om 11 uur des morgens. Mede werking verlenen het muziek gezelschap Pieter Aafjes uit Culemborg en het fanfaregezel schap Wilhelmina uit Volen- diam. Prinses Armgard definitief in ons land Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, heeft Maan dag definitief Duitsland verlaten om zich in ons land te vestigen. Zii passeerde Maandag de grens bii Gronauw en heeft haar intrek genomen in de havezaat „War- melo" bii Diepenheim. van haar parlement om tot kics-combinaties te komen. STUTTGART (D.U.D.) De constituerende vergadering van de Duitse Zuid-West Staat de benjamin van Adenauers landen, welke enkele weken geleden door samenvoeging van Baden en Württcmberg geboren werd moet Vrijdag a.s. voor de eerste maal een minister-president kie zen- Dat wordt een moeilijke op gave, wat nu reeds duidelijk is door de talrijke pogingen in het TOKIO 22 April (Reuter) Te Panmoendjon hebben de staf officieren, die de kwestie van toe zicht op naleving van een wapen stilstand bespreken, zestien minu ten vergaderd. De stafofficieren, die de uitwisseling van krijgsge vangenen bespreken, waren hon derd minuten bijeen. Een woord voerder der verbondenen ver klaarde, dat men zich nog in hel stadium van „verkenning" bevindt Woensdag zullen de onderhande lingen worden voortgezet. Het marinehoofdkwartier van de V.N. heeft Dinsoag meegedeeld, dat Noordelijke kustbattei'iien in de afgelopen achttien maanden 41 maal Amerikaanse, en 11 maal Britse schepen alsmede schepen van landen van T Britse gemene best hebben getroffen, maar dat de schade „in alle gevallen se ring" was- De marine voegde er aan toe, dat de grote nauwkeurigheid van de kustbatterijen vrijwel zeker bete kent, dat de Noordelijken door Te Stockholm is dezer dagen 'n fabrikant van homopathische ge neesmiddelen L. Gawatin gearres teerd wegens oplichting. Gawa tin wordt ervan beschuldigd^ dat hij waradeloze suikerpillen heeft verkocht als homopathische ge neesmiddelen voor 'n bedrag van niet minder dan vijf millioen kro nen. Hij blijkt zich reods gedurende tien jaren aan deze praktijken te hebben schuldig gemaakt. Thans wil in Zweden niemand homopa thische geneesmiddelen meer ko pen, en een hele reeks apotheken heeft aan de firma Gawatin ver goeding geëist voor de gekochte medicamenten- Merkwaardig is dat tot dusver slechts vier patiën ten tot een gezamenlijk bedrag van 480 kronen schadevergoeding bebben gevorderd. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK RIJSSEL (A.P.) Naar ge meld wordt zijn bij een spoorweg ongeluk te Roost-Warendin bii Douai gisteren drie man van het treinpersoneel gedood en een gewond. radar gerichte zware kanonnen gebruiken. Volgens een mededeling van de luchtmacht der verbondenen zijn Maandag bij een treffen tussen Noordelijke straalvliegtuigen en „Sabres," die bommenwerpers be geleidden, zeven Noordelijke toe stellen neergeschoten cn zes be schadigd. Van het front worden alleen lichte infanterie-acties ge meld. SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING OVERLEDEN Een van de getroffenen bii de ontploffing die zich Zaterdag morgen voordeed in een chemi sche fabriSk (Nourypharma) te Deventer, de 34-jarige hoofdana list M. Kemp uit Deventer is in de afgelopen nacht aan zijn verwon dingen bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De toestand van de bei de andere getroffenen is naar om standigheid en redelijk wel. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN. 22 April. Aanvoer 220 vette varkens. Notering zware 200204. lichte 198200, zouters 190198, zeugen 170 185. Handel zeer traag. 44 nuch tere kalveren van 1.001.15 per kg levend gewicht, van f 3245 per stuk. De Christen-democraten won nen bii de verkiezingen van 5 Maart vijftig zetels. De Socialisten 38, de Liberalen 23, de vluchte- lingenpartij 6 en de, Communis ten 4 zetels. Geen enkele partij kan dus regeren zonder met an dere een coalitie aan te gaan: bij de benoeming van de minister president zal reeds duidelijk moe ten worden welke richting men bii het vormen van zo'n coalitie wenst uit te gaan. De Christen democraten maken als sterkste groep als eerste aanspraak op 't ambt van eerste minister en schuiven dr. Gebhard Muller naar voren. In Socialistische kringen spant men zich echter naarstig in om alles wat niet Christen-demo cratisch of communist is, voor een andere oplossing te winnen. Een welke dan noodzakelijkerwijze de sterkste partij zou dwingen de oppositie te kiezen. FATHER STOUTEN IN DE MISSIE OVERLEDEN Op het Missiehuis te Roosen daal van de fathers van Mill Hill is bericht ontvangen, dat op 19 April jl. in de missie van Nellore is overleden Father Jog. Jac. Stouten, geb. te Nieuwveen in 1687. Father Stouten studeerde te Heeswijk, Roosendaal en Mill Hill, waar hij in 1902 priester werd gewiid. In hetzelfde jaar vertrok hij naar de missie van Madras. Na de splitsing van het aartsbisdom ging hij over naar Nellore. Father Stouten was een eenvoudig priester, maar een harde werker van het goede oude soort. Hii was een van de pioniers in de India-missie van Mill Hill. MISSIE-BISSCHOPPEN IN NEDERLAND Mgr J. Buijs en Mgr J. Vos: de beide missionarissen van Mill HT11, die de komende maand resp. in Leiden en Amsterdam tot bis schop zullen worden gewiid, zijn in Nederland gearriveerd. Naar wij vernemen zal bij de wijding te Leiden niet, zoals eer der gemeld, Mgr Paulissen co- consecrator zijn doch Mgr E. Lebouille, oud-bisschop van Yungpingfu, titulair bisschop van Calaman. Algemene Norit gaat herkapitaliseren Het concern der N.V. Aigemene Norit Maatschappij heeft over 1951 na afboeking der algemene kosten van 261.191 232.681), afschrijvingen ad 352.685 O 350.920) en bijzondere voorzie ningen van 150.000 (nihil) een winst behaald van 7Ö7.337 (J 955.475). Voorgesteld wordt met gebruikmaking van de di videndreserve een dividend uit te keren van 35.71 pet, waarvan 7.14 pet in contanten en 28.57 pet in bonus-aandelen. In haar verslag schrijft de di rectie, dat na een «terke toene ming van het aantal onuitgevoer de orders in het voorjaar en de zomer in de herfst enige achter uitgang optrad. Deze werd ech ter weer gevolgd door een verbe tering in de orderpositie in het begin van 1952. In het binnenlandse verbruik trad enige daling op doch de ex port steeg. Bijzondere omstandig heden voorbehouden laten de af zetmogelijkheden, vooral wat de export betreft, zich in de naaste toekomst niet ongunstig aanzien. Se fabrieken te Klazienaveen en embrug evenals de fabriek van de American Norit Company inc. te Jacksonville, waren het gehele jaar volledig in bedrijf. Door het afsluiten van een overeenkomst op lange termijn zijn veengron den 'gereserveerd, waardoor al thans een gedeelte van de grond- stoffenvoorziening gedurende een sroot aantal jaren is verzekerd. De uitbreiding van de fabrieken en het veenderijbedrijf stelt hoge eisen aan de liquide middelen. Of in verband met deze en mogelijke verdere uitbreidingen in de naas te toekomst nieuw kapitaal zal moeten worden aangetrokken, is nog niet te overzien, aldus het verslag. Lijm- en gelAinefabriek „Delft" In het jaarverslag over 1951 van de N.V. Liim- en gelatine- fabriek „Delft" te Delft wordt medegedeeld, dat de artikelen op alle markten een gerede afzet vinden, zij het, dat men op som mige markten over hoge tarief muren moet klimmen. De afdeling kunstharslijm is er in geslaagd in het afgelopen jaar enige nieuwe producten op de markt te bren gen, waardoor haar basis weder om is verbreed. Zij wordt echter in haar ontwikkeling geremd doordat biina alle grondstoffen moeten worden geïmporteerd. De exploitatierekening sluit na re serveringen voor belastingen en een aanvulling van het dividend reservefonds met een winst van 922.366 (v.j. 722.233). Na af schrijving blijft ter verdeling over 198.457 (134.167). Aan het dividendreservefonds wordt toe gevoegd 30.200. Er wordt een dividend voorgesteld van 9 pet (vorig jaar 8 pet) en een uitke ring van 9 gulden (v.j. 5.40) per restantbewijs. AMSTERDAM, 22 April. Van daag had de Beurs hetzelfde lusteloze en trage verloop van gisteren, waarbij vooral op de incourante indiistriemarkt be hoorlijke verliezen vielen. Sti mulerend bedirijfsnieuws is er nog steeds niet, integendeel, thans heeft van Gelder en Zo nen medegedeeld, dat de pro ductie zal worden beperkt. De betreffende aandelen, die de laat ste dagen reeds gedrukt lagen, kwamen circa 4 punten lager op 135, De herkapitalisatie bi.j de algemene Norit maatschappij bracht het bekende gevolg. Na een laatste koers van 289 werd vandaag tussen 282 en 284 ge adviseerd. De bouw van een Salpeterzuurfabriek in Zuid- Afrika, waarvoor de opdracht aan Werkspoor is gegund, had weinig invloed op de koers. Stockdividenden Ford werden wederom iets lager geadviseerd, hetgeen uitgedrukt in de aan delenkoers een verlies van circa vijf punten betekent. Bij de Cultures waren van daag vooral de Deli tabaksmaat schappijen aan de lage kant. Zo wel de Deli Maatschappij als de Senembah Maatschappij ver loren twee punten. Deli Batavia Maatschappij, die gisteren 4 punten lager was, trok vandaag aan van 97 tot 99. De overige rubber- en suikerwaarden nau welijks prijshoudend. Van de internationale indus trieën bleven Unilever, PhiliDS en AKU goed op peil. Kon. Olie, waarin iets meer omging dan gisteren, was aanvankelijk flau wer op 279 3/4, doch herstelde zioh tot 280 3/4. Tegen gisteren 2813/4. De Scheepvaart afdeling had v^derom een traag verloop en vrywel overal moest met een klein verlies genoegen geno men worden. De Guldensbeleg- fingen nog steeds gevraagd, och zonder de markante ver beteringen van gisteren. Dollar waarden onveranderd zowel voor die aandelen als de obligaties, evenals het agio op 5/8 procent. Batavia-Arak Mij. 8 procent dividend Aan de op 1 Mei a.s. te houden algemene vergadering van aan deelhouders der Batavia-Arak Maatschappij N.V. te Amsterdam, zal worden voorgesteld over het boekjaar 1951 een dividend van 8 pet (onv.) uit te keren. DE VERDEDIGING VAN WESTERLING Naar het ANP verneemt is nog geen datum vastgesteld voor de behandeling van het hoger beroep van het O.M. tegen de voorwaar delijke in vriiheidsstelling van Westerling. Men verwacht deze behandeling echter einde dezer of begin volgende week, waarbij dan een datum voor uitspraak wordt vastgesteld. Een raadsman voor een event, proces heeft Westerling nog niet gekozen. Voor uitleveringskwes ties zal hij eventueel worden bij gestaan door Jhr Mr C. H. Beelaerts van Blokland te Den Haag. GEDROOGD BIER LONDEN (A.P.) De weten schap is gisteren te voorschijn gekomen met iets nieuws voor de militair: gedroogd bier. Na toe voeging van water, hopolie en essence heeft men overal wan neer en waar men wil bier. De geleerden geven evenwel toe, dat de smaak verschilt van het echte bier. Het nieuwe product, aldus vertellen zij, heeft een wijnach tige smaak als oud bier, maar is toch een redelijke drank. i. i-'1 Advertentie a Ook at'n Ja zuster, de boog kan niet altijd gespannen zijn. En dan gaat er niets boven 'n Strandt Vooral nu de prijs is VERLAAGD tot 1 i V t r 9 to *f ft n Af 'X Jé e ff Kfl-v JU l£ tA tr V 9 So U J4 IV JS Ji Ter vervanging van de oude sluizen, die in de oorlog zwaar beschadigd werden, wordt sedert October 1950 hard gewerkt aan de bouw van de nieuwe sluiswerken te Vlissingen. Midden op de achtergrond ziet men het puin van bunkers, die in de oorlog door de Duitsers waren gebouwd, en die plaats moesten maken voor het nieuwe werk. Links in de bovenhoek een boot van de lijndienst Vlissingen-Breskens. De sluis komt gedeeltelijk op de plaats van de aanlegsteiger van deze veer dienst. In de bouwput is men bezig de bewapening gereed te maken voor de betonnen vloer. HORIZONTAAL: I» 1. Rotswoning 3. Cand. van het heilige leraars- ambt (afk-) 5. Kloosterhoofd 8. Water in N.-Brabant 9. Vis 10. Onder andere 11. Motorschip 12. Dra 14. Deel van de Bijbel 15. Likdoorn 18. Pausennaam 19. Ampère 20. Badplaats in Duitsland 22. Rustplaats 24. Zeer langzaam lopen 27. Reeds 28. Koningin (Fr.) 29. Geogr. aanduiding 31. Radio Omroep (afk.) 32. Lof 33. Zangnoot 34. Vrachtvaartmij. 35. Vorm van kennen 36. Europeaan VERTICAAL: 1. Vleesgerecht 2. Vruchtbare plek 3. Buiteling 4. Bericht 4a Meisjesnaam 6- Deel van een cirkel 7. Geheel de Uwe 12. Vuilnisbak 13. Naargeestige 16- Kon. Landmacht 17. Voorzetsel 20. Rtofmaat 21. Plaats in Friesland 22. Onderdanen 23. Lidwoord 24. Fteeg 25. Velg (Eng.) 26. Stug: onvriendelijk 27- Woonschuit 30. Europeaan Oplossing kruiswoordraadsel N 3 Horizontaal: 1. eek: 4 eos; 7 ader: 8. epos: 10 arena; 11 malie; 13 gal: 14 sos; 16 olm; 17 aken; 19 enos; 20 egaal; 21 vrek: 24 spat: 28 oor; 29 ala; 31 ode; 32 staat; 34 river; 36 stro: 37 adel; 38 aal; 39 kar. Verticaal: 1 edele; 2 een; 3 kras; 4 eems: 5 opa; 6 solon; 7 arak; 9 silo; 10 aga; 12 ems; 15 opaal: 18 nek; 19 els; 21 vos; 22 rots; 23 erata; 25 pover: 26 adel; 27 ter; 29 atol; 30 arak; 33 ara: 35 ida. FEUILLETON Nog nooit gezien? vroeg zij. Maar u bent toch wel een Engelsman? Hii lachte hartelijk alsof dat een kostelijke grap zou ziin van haar. Ja, ik ben inderdaad een Engelsman, antwoordde bii haar. maar toch heb ik dit deel van Engeland nog nooit gezien. Ik ben in het Noorden van Engeland geboren, doch als kind van vijf jaar al naai' het buiten land gegaan en sindsdien ben ik nooit weer in Engeland geweest. Dus u bent eigenlijk hele maal vreemd in Engeland? Hij knikte en staarde toer» weer voor zich uit met een dromerige uitdrukking in de ogen, alsof hij heel erg verlang- van een lang gekoesterde wens. Ja, antwoordde hii einde- Hik. Het enige wat ik me van Engeland herinngr, is die grote fabrieksstad in' het Noor den, de stad, waar ik geboren ben. Ik herinner mij nog heel goed een grijze hemel, lange hoge schoorstenen en het geha mer er» geratel van scheepswer ven. Gaat U nu ook weer naar die stad terug? vroeg zij. Ja, ik denk, dat ik er even ga kijken. Maar eerst ga ik naar LondenLonden zou ik zo dolgraag wlHen zien. Er scheen een uitdrukking van walging te komen op het schone gelaat van het meisje; 'haar ogen schitterden en baar goed ge vormde lippen vertrokken zich de naar het in vervulling gaan-1 tot een dunne lijn. Er zijn heel veel mensen, antwoordde zij, en om haar mond speelde nu een bitter glim lachje die heel blii zouden zijn, als zij Londen nooit weer behoefden te zien. Maar de jongeman, die zo naar Londen verlangde, was te zeer verdiept in ziin eigen gedachten, om die verandering welke over zijn reisgenote gekomen was, op te merken. Ziin ogen waren ge richt op de nevelige verten Londen.mompelde hij. Londen, dat is de enige stad waar het mogelijk is Wat is altgen in Londen mogeliik? vroeg zij belangstel lend, toen hii zweeg. De man scheen te schrikken en iets als eer» blos gleed over zijn gelaat. Neemt U me niet kwalijk. Ik was even in gedach ten verzonken. Maar volgens mij is Londen de enige plaats, waar het mogeliik is om fortuin te maken. O, antwoordde zii half spottend, terwijl zii wees naar zijn met zoveel zorg bewaakte koffer. En het geheim van uw fortuin is zeker in die koffer verborgen. De man die ging zoeken naar zijn fortuin, staarde het meisje verwonderd aan. Onwillekeurig sloot ziin hand zksh vaster om de dunne ketting. Waarom denkt U dat? vroeg hii. Zij lachte. O, ik ben heel erg knap. Maar.... klik! De man wendde zich om en keek in de richting van haar uitgestoken hand. Op dat ogen blik schoot de „Prinses Eliza beth" uit de witte mistbank in een gebied van heldere zonne schijn en sprankelende wateren en in de vertp zag Laurence Workman voor het eerst in ziin lever» de witte krijtrotsen van Dover. Hii slaakte een lichte kreet van verrukking, liep vlug naar de verschansing en bleef daar staan staren naar dat won derlijke schouwspel, alsof hii nooit genoeg zou kunnen krijgen van het genot, dat dit hem schonk. Toen hij in Dover aan wal ging. zag hij haar nog even terwijl zij in de trein naar Lon den stapte. En in zijn brein vormde zich de gedachte: Zal ik haar ooit weer zien! HOOFDSTUK 2 Hoezeer hij ook verlangde naar Londen, om daar een aanvang t.e maken met zijn speurtocht naar het fortuin, dat daar. volgens' ziin vaste mening op hem lag te wachten, haastte bij zich vol strekt niet om de Metropolis te bereiken. Aan dat bezoek van ziin geboorteland had hii vele jaren gedacht en met grote nauwgezetheid zijn plannen ge maakt. Hij was van plan die eerste nacht in Dover door te brengen; de tweede dag in Can terbury; een dag en een nacht in Rochester; hii wenste Londen bii etappes te bereiken. En nadat hij de trein naar Londep had zien vertrekken en nog enige tijd had doorgebracht op d-e drukke steiger aan de voet van de zonderlinge witte rotsen, wan delde hii op zijn gemak de stad in, om te zoeken naar eer» hotel, dat ziin bescheiden wensen zou kunnen bevredigen. Hij genoot van de heerlijke zomeravond. Alles was nieuw, aantrekkelijk en vol leven voor hem en diep in zijn hart ontwaakten zonder linge gevoelens bii "de gedachte, dat dit toch eigenlijk ziin vader land was. Laurence had al heel gauw een geschikt hotel gevonden, dicht bii de haven en was enige tijd later bezig toilet te maken pp zijn kamer, welke uitzicht bood op zee. (Wordt vervolgd) (Van BELLEGARDE potloodstrepen I het weelderige warme lentezon herbergde, dat verbaasde, dat moest getuigen De Rallyekarava verlaten, spoedc daarna Zuidwaa Het was een fe jolijt en de rijd* slechts de equipi gensen-Jacobsen in Namen moest kwamen uitgelat* tiid in Reims aa hun slaperige ogi uitgewreven en z Hollanders onder verwondering i boerderijen zone hekken en zone met „verboden t dat is een woord met kennen. D gewekt en ree< allerlei fleurige de mannen h vriendelijk. Zij a auto's na, die v< terwijl him lippea vormden: „Voila un Anglais, un S handen een well aan de al e Ra 1 lyekaravaan. Zo trok de st( langs vele lupi eerste moeilijke t moet. Niet vermo de klassementsprc men zou worden die afgelast was, rijders uit Clorrrx het nachtelijk t Puy Des Domes. Inmiddels was voorjaarszon vers achter jagende waaruit juist bii 'de avond de rege te kletteren en df hier eens goed vc ervarenen uit de ten dat het uit wi deling. Er zou g« trokken moeten 1 voorgeschreven g 54 km. per uur zou de kleine moeten benutten op te voeren en bochten gedurfd rijden om niet op achter te komen, de duisternis vi wachtten Wii gingen van VEEMARKT P PURMEREND, 2 markt was hed< bezet met rundei Hik gelde koeien, vraag was. De pri dan ook niet mind aanbod van vette 1 togen, maar de prij lager. Met de ve: ging het heel goec bruiksbeest met brengt een flinke voor de graskal vraag beter. Op d verenmarkt was di slacht weer heel p nog een flink aan fokkers werden 1 verhandeld, vooral ren duur. Op de was er voor de w te zoeken; de prij ter hoog- In de bo was het weer een Op de vette varke de prijzen ook laj maar weinig die e boven de noterii maakt, de meeste 1 f 2. De vette zeui f 1,86 tot 1,90. Hel biggenmarkt viel n een vrii kalme hai ongeveer prijshoud denmarkt gaf een bod te zien. maar ook vrii duur, was ge handel ontstond nogal een flinke a De pluimvgemark leen slecht bezet, handel was er hee Hef vijfjarig bi in de Wieringerm willen herdenker king en velen da verheffende hoog dagmiddag, op de te genieten in de rijzige coniferen, heldere witte pa* de feestelijke kl, leiding van de he Het was een fee meer dan 400 kinde 3 uur volop hebbei hetgeen geduld en vaardigheid en 1 voort te brengen, plaus van de kin* de adembenemende soihmige verrichtin te nemen, was dan bewijs, hoezeer het waardeerd werd. D heette de genodi welkom en daarn; leiding van de hee het spel beginnen, stapten binnen e vele sierlijke figui op muziek gedraafi gewend. Men reed tallen, alles op eei commando. Daarna werden - gen getoond van e niores, die ook al ten te presteren. T tal fraai uitgedosti

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4