In de Tulpenrallye-karavaan vielen de eerste gaten Eerste klassementsproef ging niet door Lustrum in Wieringermeer Woon- en verpleegprijzen definitief vastgesteld JZZLE DOMME, domme inwo ners van Soepia. Aan hun soep ontbrak niets, ook het zout en het tikje peper niet. Toch gingen ze er nog een paar kilo zout bij doen en je begrijpt ze ker wel, wat er toen ge beurde Die heerlijke soep, die altijd zo goed gemaakt had, werd zout, veel en veel te zout. Ze was ge woon niet meer te eten, maar.dat ging zo maar niet. Weet je nog wel, dat er elke dag minstens een bord soep uit de vijver ge geten moest worden? en drastisch verminderd indaag Tweede nacht bracht velen achter op het tijdschema DE TULPENRALLYE IN BOURGES Landelijke ruitersportvereniging Britten moeten nog meer versoberen HET VERHAAL VAN DE SOEPVIJVER Bejaardenstichting Tuitjehorn Behalve bij de K.L.M Marktberichten kan niet altijd dan gaat er „.ndl Vooral nu AAGD tot WOENSDAG 23 APRIL'1952 PAGINA 5 V 1' l 7 n /v i ju l£ ii *9 AO 43 jl it heilige leraars- el -Brabant Bijbel Duitsland tam lopen Fr.j duiding nep (afk.) tmij. kennen plek en cirkel Uwe ?e macht Friesland n iendelijk t iswoordraadsel N 3 >s: 7 ader: 8. epos: talie; 13 gal: 14 sos; ten: 19 enos: 20 t: 24 spat: 28 oor; 32 staat: 34 river; 1; 38 aal; 39 kar. en; 3 kras; 4 eems: >n; 7 arak; 9 silo; s; 15 opaal: 18 nek; 22 rots; 23 erata: tdel: 27 ter: 29 atol: a: 35 ida. n dat bezoek van land had hij vele it en met grote d zijn plannen ge- vas van plan die in Dover door te tweede dag in Can- dag en een nacht hii wenste Londen bereiken. En nadat naar Londen had ten en nog enige oorgebracht op de er aan de voet van »e witte rotsen, wan- ziin gemak de stad eken naar eer» hotel, cheiden wensen zou edigen. Hii genoot erliike zomeravond, tieuw, aantrekkelijk i voor hem en diep ontwaakten zonder- ens bit de gedachte, eigenlijk ziin vader- had al heel gauw ct hotel gevonden, haven en was enige ■zig toilet te maken ner. welke uitzicht (Wordt vervolgd) (Van onze slaperige verslaggever) BELLEGARDE, Woensdagmorgen 6 uur. Als kaarsrechte potloodstrepen trekken de wegen in Frankrijk een baan door het weelderige groen, dat beschenen en gekoesterd door de warme lentezon deze Dinsdag zoveel kleurschakeringen in zich herbergde, dat het ons, die er sprakeloos van stonden, niet verbaasde, dat eens zelfs Vincent van Gogh van zijn onmacht moest getuigen om dat op het linnen doek te vereeuwigen. De Rallyekaravaan, na België via Namen en Dinant te hebben verlaten, spoedde zich langs de wegen eerst Westwaarts en daarna Zuidwaarts naar Clermont Ferrand. Het was een feest vol lente- joliit en de rijders, die Dinsdag slechts de equipe Heltzen-Foer- gensen-Jacobsen (Denemarken} in Namen moesten achterlaten, kwamen uitgelaten en ver voor tijd in Reims aan. Zii 'hadden him slaperige ogen allang weer uitgewreven en zelfs de nuchtere Hollanders onder hen zagen met verwondering naar de grote boerderijen zonder sloten of hekken en zondterbordjes met „verboden toegang". Want dat is een woord dat de Fransen niet kennen. De meisjes op gewekt en reeds gekieed in allerlei fleurige zomertoiletjes, de mannen hulpvaardig en vriendelijk. Zü allen keken de auto's na. die voorbij raasden, terwijl hun lippen de woorden vormden: „Voila un Hollandais, un Anglais, un Suède" en de handen een welkom toewuifden aan de al even opgewekte Rallyekaravaan. Zo trok de stoet zuidwaarts, langs vele lupineveldten, het eerste moeilijke bergtraject tege moet. Niet vermoeid nog door de klassementsproef, die te Na men zou worden gehouden, maar die afgelast was, begonnen de rijders uit Clermont Ferrand aan het nachtelijk traject door de Puy Des Domes. Slecht weer Inmiddels was echter de felle voorjaarszon verscholen geraakt achter jagende wolkenvelden, waaruit juist bij het vallen van Me avond de regen begon neer te kletteren en de rijders gingen hier eens goed' voor zitten. De ervarenen uit de karavaan wis ten dat het uit was met. de wan deling. Er zou gescheurd en ge trokken moeten worden om het voorgeschreven gemiddelde van 54 km. per uur te halen. Men zou de kleine rechte einden moeten benutten om de snelheid op te voeren en evengoed in de bochter» gedurfd en snel moeten rijden om niet op het tijdschema achter te komen. De regen viel, de duisternis viel de bergen wachtten Wij gingen van start in een VEEMARKT PURMEREND PURME1REINX), 22 April De markt was hedenmorgen goed bezet met runderen, voorname lijk gelde koeien, waarnaar veel vraag was. De prijzen waren er dan ook niet minder om. Ook het aanbod van vette koeien viel niet teigen, maar de prijzen lagen flink lager- Met de verse melkkoeien ging het heel goed; een goed ge- bruiksibeest met witte papieren brengt een flinke prijs op- Ook voor de graskalveren was de vraag beter. Op de nuchtere-kal- verenmarkt was de gang voor de slacht weer heel goed, hoewel er nog een flink aanibod was. De fokkers werden ook weer vlug verhandeld, vooral de beste wa ren duur. Op de schapenmarkt was er voor de weiders wel wat te zoeken; de prijzen staan ech ter hoog- In de bokken en geiten was het weer een stugge handel. Op de vette varkensmarkt lagen de prijzen ook lager; er zijn er maar weinig die een paar centen boven de notering heibben ge maakt, de meeste liepen zo om de f 2. De vette zeugen deden van f 1,86 tot 1,90. Het aanbod op de biggenmarkt viel mee, het was eer een vrii kalme handel, maar wel ongeveer prijshoudend. De paar denmarkt gaf een heel klein aan bod te zien. maar die dieren ziin ook vrij duur, waardoor 'n stug ge handel ontstond. België schijnt nogal een flinke afnemer te zijn De pluimvqemarkt was niet al leen slecht bezet, maar ook de handel was er heel traag. colonne wagens, waarvan de snelste onmiddellijk weggierden, de eerste zware rit tegemoet. Het is een fantastische tocht gewor den langs steile afgrondten en prachtige, majestueuze rotspartij en. Over een weg. die maar slin gerde en slingerde langs en over de bergen. De felle koplampen van voor en achterliggers boor den in de duisternis, verdwenen en doken hoger of lager in de bergen weer op. Het was duide lijk: hier zouden strafpunten vallen. Het voorgeschreven ge middelde was hoog en passeren van langzamer wagens viel niet mee op dit traject. Bovendien kwam nu in deze tweede nacht de vermoeidheid een woordje meespreken en het steeds maar door de bochten scheuren, S- bochten, haarspeldbochten en wat voor bochten al niet meer. bracht die vermoeidheid op een toppunt. Geen uren rust in Bellegarde, het eindpunt van deze temptatie. Aankomst daar. afstempelen, vlug een kop koffie en dan weer op pad. De Jura door, de Voge zen, waar Piet Nortier verrassin gen in petto houdt, die het aller uiterste van de deelnemers zul len gaan vergen. In Bellegarde heerste reeds vroeg hedenmorgen een drukte die voor dit prachtig gelegen plaatsje tussen de verweerde uitlopers vain de Jura en vlak tegen het Meer van Genève aan, wel zeer ongewoon was. Om 5.23 uur zouden de eersten, allen Britten, weer van start moeten gaan en eerst vlak voor het aan gekondigde startuur kwamen de eerste rijders Bellegarde binnen. Geen rust dus. op weg alweer. En de ongeschoren, flegmatieke Engelsen namen het zonder morren. Precies op tijd werd met het starten begonnen. Maar ook reeds in deze eerste gelede ren waren gaten gevallen. Ver schillende equipes kwamen niet op tijd binnen, waaronder ook de heer Warren er» Mrs. John son. De beul in de Puy des Domes had zijn werk goed gedaan. De Tulpenrallye was nu pas goed begonnen. En vandaag? Vandaag wacht de deelnemers de moeilijkste dag. Eerst is er een ruig Juratxaject woest en wild. vol bochten en ingelaste „aardigheidjes", maar ook on vergelijkelijk mooi. Dan is er de route van de vijftien bergen en als de mensen vanavond dood moe in Luxemburg arriveren, liggen de duizend bochten klaar. Daarover praten we nog wel eens (Van één onzer beide verslaggevers) BOURGES, Dinsdagavond De hele troep was vanmorgen uren te vroeg in de hoofdstad van onze zuiderburen. Er stond zo 't een en ander in het routeboek, dat bij de start hier werd uitgereikt. Precies zoals de krant het had aangegeven. Er stond bovendien een tekening bij met haarspeldbochten rondom Na men om het er koud van te krijgen, terwijl er blijkbaar om de heren op hun gemak te stellen, nog eens drie extra plaatsen stonden aangegeven, als zijnde zeer gevaarlijk en slechts met de grootste voorzichtigheid heelhuids door te komen. Begrijpe lijk, dat daarover in het kampement de wildste verhalen de ronde deden. De heren hadden hun zenuwen echter kunnen sparen. Want aan gekomen op de startplaats van uit exclusieve scheurevenement, bleek dat het feest niet kon doorgaan, omdat Belgische leger- autoriteiten hadden geweigerd de weg gedurendp de tijd van de speciale klassementsproef voor het overige verkeer te sluiten. Er zijn toen heel lelijke woor den gezegd, speciaal aan het adres van het Belgische leger, al zullen wij ze niet herhalen, omdat België een bevriende mo gendheid is. In elk geval is op deze wijze de met zoveel ophef aangekondigde klassementsproef te Namen gesneuveld. De stakker Onze équipe kwam er min of meer door in 'een downstemming en Louis van Noordwijk draaide lusteloos zijn kilometers als gold het een Zondagsritje met vrouw en kroost. Lang duurde dat ech ter ook weer niet, want aan de Franse grens stond een oranje race-wagentje var. Dries van der Lof, en Louis wilde zijn zinnen verzetten door te trachten de sportieve Haaksberger bij te hou den. De stakkerbinnen enke le. minuten was het wagentje uit het gezicht verdwenen en Louis kon naar ander bezigheden uit zien om de tijd te doden. Dat kwam al spoedig; toen we ver zeild raakten in een peleton van vijf wagens, die elkaar wel een uur lang de kunst van het boch tjes rijden hebben afgekeken, zon der elkaar ook maar een centi meter uit het oog te verliezen. Het was de Panhard van équipe 230 (Dm. van Hoevelaken-Ch. v. Heelsbergen). de Ford van équi pe 232 (J. R. W. Gommans-J. L. van Hulzen-J. Hulleman), de Fiat van équipe 234 (J. H. Broedelet- W. J. de Vries), de Talbot van de Engelsman Collier en onze schuit. Samen zijn we de bochten door gedarteld tot aan Reims toe. Het eigenlijke nieuws moet echter nog komen. De rallye begint pas bij Clermond Ferrant, wanneer de echte serpetines komen, zeggen de kenn ers. De aanloop tot nu toe is er alleen maar om te doen geweest om behoorlijk wat kilo meters bij elkaar te krijgen. We hebben nog een nacht voor de boeg door de landstreek Auverg- ne en nog een „morgenstond in de bergen". Het klinkt erg roman tisch. We vrezen echter, dat de strafpunten dan wel op de prop pen zullen komen. (Advertentie) Het vijfjarig bestaan van de landelijke ruitersportvereniging in de Wieringermeer heeft de jubilerende vereniging feestelijk willen herdenken en daarvoor de hele Wieringermeerbevol- king en velen daarbuiten willen tonen tot wat een edele en verheffende hoogte men in deze sport kan opklimmen. Dins dagmiddag, op de generale repetitie, viel er reeds veel schoons te genieten in de feestelijk ingerichte omgeving met plechtige, rijzige coniferen, versierd met vlaggen en slingers groen. De heldere witte paarden getrokken over het rulle grauwe zand, de feestelijke klanken van de Wieringermeer-fanfare onder leiding van de heer Gladbeek, dat alles gaf sfeer. Het was een feestzaal, waarin meer dan 400 kinderen, meer dan 3 uur volop hebben genoten van hetgeen geduld en oefening aan vaardigheid en kunde wisten voort te brengen. Het vele ap plaus van de kinderen alsmede de adembenemende stilte, die bij sortimige verrichtingen viel waar te nemen, was dan ook wel een bewijs, hoezeer het getoonde ge waardeerd werd. De heer Stocke heette de genodigde kinderen welkom en daarna ging onder leiding van de heer H. R. Sprits het spel beginnen. 27 Ruiters stapten binnen en beschreven vele sierlijke figuren. Er werd op muziek gedraafd, gekeerd en gewend. Men reed met 10 en 4- tallen, alles op een enkel fluit- commando. Daarna werden de verrichtin gen getoond van een vijftal ju niores, die ook al heel wat wis ten te presteren. Toen een acht tal fraai uitgedoste ruiters met 4 grote bogen in de nationale kleuren binnentraden, mochten zii al aanstonds veler bewonde ring afdwingen. In de pauze reden twee ver sierde wagens binnen met meis jes met helder witte schorten onder de tonen van „Ik heb mijn wagen volgeladen". Deze kwa men de kinderen tracteren en boden verkwikkende drank aan. Na de pauze reden de heren H. Dijken en J. v. Schagen bin nen, ieder een viertal paarden sturend, waar zij zelf op de ach terste twee stonden. Klingelend van de vele bellen reden zij de manege rond, waarbij de vier vossen van Dijken zich iets de meerdere toonden van de vier bruinen. Maar toch was het ge heel een machtig gezicht. Toen de vier ruiters met 8 paarden kwamen binnenrijden, mooier uitgedost dan we tot nu toe za gen, leek het wel of we waren verplaatst in een groep kozakken Voorop reden de belhamels met pluimen en echte bellen: beide paren werden volmaakt door de ruiters in bedwang gehouden; er werd gedraafd, naar binnen en buiten gedraaid in grote en klei ne bochten, maar alles in volko men orde en in een volmaakte tucht. Maar niet enkel de paar den, ook de ruiters toonden hun kunsten. Ze sprongen over één, twee en tenslotte over drie paar den tegelijk. Ze maakten hoog standen en hoofdrollen op de ruggen der paarden en dames zowel als heren toonden daarbij dat zij niet enkel een paard maar ook hun eigen lichaam tot een athletische hoogte hadden ont wikkeld. De Wieringermeerruiters toon den zich echte Wieringermeer- ders, door niet enkel oog te heb ben voor hun edel dier, maar door ook de tractoren te tonen, die, zoals de heer H. R. Smits het uitdrukte, de Zuiderzeepolder gemaakt hebben tot hetgeen ze nu is- Speciaal de runstrekkers hebben een ongelooflijk grote bpdrage geleverd voor de ont ginning van de polder. Het speet de heer Smits dan ook dat de eerste rupstrekker in de Wierin- Reï"Sleer.' ^.'e thans nog in de nolder is, met meer in toonbare toestand aanwezig kon zijn. Ten slotte kwam het sluitstuk, 27 ruiters brachten de groet aan het vaandel, aan al de aanwezigen en onder de tonen van het Wil helmus hetzii zittend, liggend, staand en zelfs met, een hoog stand op hun makke dieren. Terwul de heer Stoele tot slot 'n dankwoord snrak en de aanwezi gen opriep tot waardering voor de lubdfrende snort, stonden 95 HVi hli eej. ri' onbeweeglijk v.1!» ,r ?'°rpn volkomen In Vo'daan en verrijkt gingen de aanwezigen huiswaarts plausSn en we'ver(t'entl ap- UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De loodgieter C.S. uit Bever wijk werd verooTaeeld tot f 125, subs- 35 dagen. Hem was ten laste gelegd, dat hij een auto-ongeluk had veroorzaakt te Castricum, terwijl hij daar de Zeeweg met zijn auto overstak en een ver keerde manoeuvre maakte. Wegens het niet verlenen van voorrang aan van rechts komend verkeer bdj het oversteken van Rijksweg no 7 onder de gemeen te Hoorn, waarbij eveneens een autobotsing werd veroorzaakt, werd de groentenhandelaar S.P. te Warvershoof veroordeeld tot 'n boete van f 150. subs. 30 dagen. De Officier van Justitie had f 250 subs. 60 dagen geëist. De landarbeider C.J. E- te De Waal op Texel kreeg een boete van f 15,subs. 5 dagen, wegens een voor Katholieken beledigen de uitlating in het openbaar. De Officier van Justitie had f 26, subs. 10 dagen geëist. De tuinbouwers P.B. enM.G-K. werden vrijgesproken. Hun was verduistering van een partij uien ten laste gelegd, doch de Officier had vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. LONDEN (A.P.). De Britse regering heeft vandaag gewaar schuwd. dat zii een nog strenger soberheidsprogramma zou invoe ren dan Groot-Brittannië thans kent, mocht dit nodig zijn om het evenwicht tussen het sterling- en dollargebied te herstellen. Zij vervatte deze waarschu wing in het economische over zicht voor 1952. opgesteld door het ministerie van Financiën. KATHOLIEK ESPERANTO- CONGRES ALKMAAR Op 26 en 27 April zal te Alkmaar het Katho lieke Esiperanto-congres worden gehouden, georganiseerd door de afd. Alkmaar van de Ned. R.K. Esperantistenbond „Neerlanda Katoliko". Zondag 26 April zal in de kapel van Huize St. Augus- tinus een H. Mis voor de deel nemers worden opgedragen, waaronder de geestelijk adviseur der afd., Pater Buffing O.P.. een predikatie in bet esperanto zal houdten. Om 11 uur begint in Victory de jaarvergadering, waarop een bekend esperantist uit Parijs een causerie zal hou den. Des avonds biedt de afde ling Alkmaar in Victory een feestavond aan. De belangstelling voor het Es peranto is steeds groeiende. De Vereniging van onderwijzers- esperantisten in Nederland heeft zich aangesloten bii de Interna tionale Bond van Onderwijzers- Esperaniti.it'.en-Verenigingen, die thans 18 landen omvat. Ook in medische kringen bestaat belang stelling voor het esperanto; op een algemeen artsencongres in Japan hielden de esperanto! sprekende artsen een speciale bijeenkomst, terwijl aan de uni versiteit te Agram een afdeling voor esperantisten-medici is op gericht. Ook op de bijeenkomst van de Academie voor medische wetenschappen te Barcelona werden rapporten ih het espe ranto uitgebracht. In Korea vol gen 200 studenten van twee uni versiteiten de verplichte colle ges in het esperanto en in Ham burg volgden 250 politiemannen een esperanto-cursus tijdens de diensturen. Er is ook al een esperanto- film vervaardigd. Het Benelux- Esperanto-Congres, dat eerst te Antwerpen zou wordlen gehou den komt nu met Pinksteren naar Rotterdam. Kroonprins Olaw van Noorwe gen heeft het beschermheerschap aanvaard van het 37ste Univer sele Esperanto-Cohgres, dat deze zomer te Oslo wordt gehouden- EINDEXAMENS „VAKSCHOOL VOOR ZUIVELBEREIDERS" Op 17 April j-1. werden in Ho tel „De Roskam" te Hoorn de eind-examens gehouden van de Stichting „Vakschool voor Zui- velbereidiers", waarin zijn opge nomen de diverse cursussen op 't gebied van melkcontróle en zui velbereiding, eertijds gegeven door het Rijkszuivelconsulent- schap voor de provincie Noord- Holland en de Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuivelfabrie ken. Beëindigd werden een vier tal cursussen, n.l. de één-jarige cursus voor centrifugist, de 2-ja rige cursus voor botermaker, kaasmaker en fabriekscontrö- leurs. Het eindexamen omvatte een practisch gedeelte (alleen voor de laatstgenoemde cursus) een schriftelijk en een mondeling gedeelte, hetgeen werd afgeno men ten overstaan van het be stuur der Stichting door de lera ren en een 8-tal deskundigen uit het bedrijfsleven in onze provin cie- Voorts waren aanwezig de Directeur van het Landbouwon derwijs Ir. N. van Vliet en na mens de Directeur van het Zui- velwezen, Ir. M- de Vos. Aan het examen voor centri fugist werd deelgenomen door 11 candidaten; 7 cand. werden vcor het diploma afgewezen. 4 ver wierven het diploma, n.l.: J.A-M. Bakker te Opmeer; C. de Boer te Warder; B.R- Lodewijk te Julianadorp; J.P. de Wit te 't Zand. Aan het examen voor boter maker werd door 9 candidaten deelgenomen, 1 cand. werd afge wezen, 8 ervan ontvingen het di ploma: n.l.: D. Boontjes te St. Maartensbrug S. Bosma te Spanbroek; S. Bouw- stra te Wognum; J.J. Hartog te Edam; C- van Herwerden te Nw. Niedorp; A. de Jong te Oudendijk H. Sok te Wognum: W. Wiersma te Opmeer. Voor het examen kaasmaker waren 11 candidaten, waarvan 10 werden gediplomeerd, n.l.; Jac. van Dijk te Hoorn K. Hem stede te Castricum; T.J. Ligthart Midden Beemster; C.M. Pepping te Heiloo; J. van Scheijen te Nw. Niedorp; J. Snijder te Spanbroek R. Veen te Oudendijk; T. Vrielink te Twisk; J. Water te Hem; Jac- Zeeman te Wormerveer. Voor het examen fabriekscon- tróleurs waren 13 candidaten, waarvan aan 9 het diploma ter hand kon worden gesteld, n.l.; J. van Baar te Ursem;H. Barne- veld te Oterleek; C. Bruijnes te Beemstar; J.J. Bus te Oost-Knol lendam; A- Hagen te Velsen; Th. Hoekstra te Alkmaar; A. Jansma te Hauwert; J. Soer te Oudendijk J. Vogel te Baarsdorpermeer. T ANG geleden lag er L in een ver land een dorpje, dat Soepia heette. Weet je, waar het die naam aan te danken had? Aan de soepvijver, vlak ibij het huis van de burge meester. Soepvijver? Ja heus, die vijver zat vol - met heerlijke soep. Hij had de vorm van een groot diep bord, precies een soepbord. Daar kon je soep uit scheppen zolang je maar wilde. Nooit werd de bodem zichtbaar. Er dreven groene plantjes in, dat waren soepgroenten, en hier en daar zag je kleine gehaktballetjes. Er ontbrak niets aan die soep, zelfs het zout en het tikje peper niet. De bewoners van Soepia hadden maar geboft met die eoepvijver. De vijver was er altijd geweest en ze wis ten niet beter, of hij hoor de bij hen. Elke morgen, elke middag en elke avond gingen de vrouwen er met een pannetje of een emmer heen om soep te scheppen. Thuis hoefden ze de pan maar op het vuur te zetten en klaar was het eten. Het smaakte steeds even lekker en het verveelde nooit, 's winters niet en 's zomers niet. En zo zou het altijd blijven op één voorwaarde, dat er elke dag minstens een bord soep uit de vijver gegeten werd. Dat was een eeuwenoude wet, waarvan niemand wist, waar ze van daan kwam. De oudste in woners van Soepia gaven haar weer door aan de jon geren en iedereen had er vrede mee. Wie zou er niets voor voelen om elke dag een heerlijk bord soep uit de soepvijver te eten? De mensen van Soepia lust ten er wel meer! Er was geen enkel dorpje in de omtrek, waar ze zo'n fijne vijver hadden en je begrijpt, dat de dorpelin gen in de buurt de bewo ners van Soepia erg benij den. Ja er was zelfs een dorpje, dat verschrikkelijk jaloers was. Dat was Pam- pleton. De burgemeester van Pampleton kon maar niet verkroppen, dat ze in Soe- celden de koks, terwijl zij zich onder de witte muts krabden. „Wat zal dat zijn? Goudgele kippensoep met pia zoveel heerlijke soep hadden. „Weet je wat?" zei hij op een goede dag, „ik ga de Soepianen eens trac teren op andere soep, op soep, die duizend maal lek kerder is. Dén zullen ze eens wat proeven." Die hur- meester van Pampleton! Hij liet tien koks komen en droeg hen op de verrukke lijkste soep ter wereld te maken. „De verrukkelijk ste soep ter wereld" mom- vermicelli-lkuikentjes of pia 'knikten. „En wanneer krijgen we die soep nou?" vroeg een klein jongetje. „Straks" antwoordde de burgemeester, „als uw eigen burgemeester het eer ste bord soep In ontvangst genomen heeft." De bewoners van Soepia volgden het rijtuig en na enige tijd kwam de op tocht bij het burgemees tershuis aan. Ik geloof, dat de burgemeester vanuit zijn kamer de heerlijke geur al kon ruiken. Hij deed zelf de voordeur open en liet zich niet lang bid- soep a la tomate, door- snipperd met paddestoe len?" Ze zaten lang na te denken en tenslotte waren ze het er over eens, dat het paddestoelensoep met tomaat moest zijn. Ze gin gen meteen aan de slag en onderhand liet de burge meester van Pampleton een vriendelijke boodschap brengen aan de burgemees ter van Soepia, dat hij het schone dorp van Soepia zou komen bezoeken en alle inwoners wilde trac teren. Toen de soep klaar was, en dampend in grote ketels stond, ging de burgemees ter van Pampleton op pad. De ketels werden op een grote wagen gezet, die door paarden getrokken werd, en de burgemeester volgde in zijn rijtuigje. Tjonge, tjonge, wat liep er een volk van Soepia uit, toen de stoet van Pample ton het dorp binnentrok. Dat moest de burgemeester net hebben. Hij liet zijn rij tuigje stoppen en vertelde, dat ieder een bordje heer lijke soep zou krijgen. „Ik weet dat u elke dag fijne soep uit soepvijver hebt" zo sprak hij, „maar me dunkt, het moet daarom ■des te prettiger zijn om ook eens andere soep te proe ven". De bewoners van Soe- den een bordje soep te ne men. Het was hem duide lijk aan te zien, dat hij de soep uit Pampleton ver rukkelijk vonddat wa ren alle dorpelingen al spoedig met hem eens. „Heerlijk" zeiden ze. „voortreffelijk, dat is nog eens soep". Ze waren wer kelijk vergeten, dat hun eigen soep eigenlijk veel lekkerder was en dat die nooit en nooit ging ver\".'- len, 's zomers niet en 's winters niet. Nog lang na het vertrek van Pampleton's burge meester spraken ze over de nieuwe soep en ten slotte zeiden er een paar, wat ieder dacht: „die soep was lekkerder dan de onze". Sinds dat ogenblik rustten ze niet, of hun eigen soep moest veranderd worden. Ze vergaderden er over met de burgemeester en zelfs de burgervader van Soepia stemde er mee in.... De soep in de soepvijver moest anders van smaak worden, die zelfde avond nog! „Wat zullen we er mee doen?" vroeg de bur gemeester. Tja, dat was me ook een vraag. „Er zat in elk geval meer zout in die andere soep" riepen de vrouwen en hierna nam men het besluit, dat er een paar kilo zout in de soep- vijver gegooid moest wor den! Och ja, dat was waar ook. Wie zou het eten? De burgemeester, want die was toch eigenlijk de va der van heel het dorp. De burgemeester at de vol gende dag dus een ver schrikkelijk naar bord soep en de overige bewo ners van Soepiaaten niets. Ze hadden immers enkel maar een soepvijver? Er was nooit ander voedsel nodig geweest dan soep. Omdat honger ook zo plezierig niet is, namen de bewoners van Soepia de dag daarop allemaal weer een bord soep, maar meer ook niet. Twee borden van die zoute soep konden ze er heus niet door krijgen... Weet je, hoe lang de soep zout gebleven is? Driehonderd dagen lang, dat was precies evenveel als er borden soep uitge reikt waren door de bur gemeester van Pampleton. De burgervader van Soe pia had het zelf uitgere kend. „Misschien is dat wel een teken, dat we te vreden hadden moeten zijn met onze eigen soep" zei hij tot de bevolking en alle mensen knikten. „Voort aan komt er geen andere soep meer in ons dorp", spraken ze af „we houden alleen van onze eigen soep uit onze eigen soepvijver". Dat werd weer een wet, de tweede wet van Soepia en ook daarmee hebben de bewoners van het dorpje tot in lengte van dagen vrede gehad, ijl Korten tiid geleden konden we in een uitvoerig artikel het een en ander vertellen omtrent de bouw en inrichting van het grote bejaardencomulex te Tuitjehorn, gebaseerd od een ontwern van de R.K. Stichting voor Bejaar denzorg te Utrecht. In dat arti kel werden diverse Driizen ee- noemd. zoals deze door de heer Zorn, adj.-secretaris van genoem de stichting, waren ongelegd. Bjj naoer overleg met deze stichting is echter gebleken, dat de toen genoemde Bedragen ge baseerd waren op een geflat teerde berekening, zodat een zeer ingrijpende correctie naar omlaag noodzakelijk werd. Lief hebbers voor een 1, 2 of 3 per- soons hofjeswoning zal het dan ook genoegen doen te vernemen, dat de kosten van bewoning met inbegrip van water, centrale ver warming, en alle sociale voor zieningen als hulp bii ziekte etc. variëren vanaf f 10.6'5 per week. Dat is dus bijna f 8.lager dan aanvankelijk was genoemd. Bo vendien is nu uitdrukkelijk vast gesteld dat niemand verplicht wordt om lid te worden van de bejaardenclub of enige andere organisatie. Het is zelfs de vraag of hier ooit een bei aardenclub wordt opgericht. Zoiets moet groeien. Men richt pas iets op als er behoefte aan is, maar ook geen moment eerder. Dit besluit had mede tenge volge, dat het plaatselijk stich tingsbestuur de zaken 'meer in eigen hand heeft genomen. Men wilde natuurlijk geen breuk met Utrecht, maar wèl baas in eigen huis. De landelijke stichting fun geert derhalve voortaan alleen nog maar als een, zij het een buitengewoon gewaardeerde, ad viseur. Want zonder de hulp van het landelijk stichtingsbestuur, dat als het ware kind aan huis is op d'e diverse departementen, en dat bovendien over eigen archi tecten en een schat van ervaring beschikt, had men te Tuitjehorn nimmer een dergelijk perfect ge outilleerd en toch buitengewoon goedkoop te exploiteren bejaar dencentrum kunnen bouwen. Wat dit laatste b.v. betreft: In geen enkele der na de oorlog gebouwde bejaardencentra zijn de prijzen voor één- en twéé- persoons kamers in het verzor gingshuis zo laag als hier. Voor twee personen met volledig pen sion en volledige sociale verzor ging is f 140.per maand onder de huidige omstandigheden op z'n minst uitzonderlijk. Onder deze sociale verzorging wordt ook begrepen verpleeg- matemlen in geval van ziekte e.a. Bewoners van het verzor gingshuis behoeven daarom b.v. ook geen lid te blijven aan een Kruisvereniging. Voor de bewo ners van de huisjes ligt het iets anders, omdat in enkele geval len daar wel eens materiaal van de Kruisverenigingen nodig kan bliiken. Een andere belangrijke mede deling is wel, dat juist dezer dagen begonnen zal worden met de stoffering van het hoofdge bouw, zodat dit ongeveer over 14 dagen al kan worden betrok ken. De hofjeswoningen ziin zelfs nog eerder klaar. Reeds de vol gende week kunnen de bejaar den er hun intrek in nemen. Dat zal in het landelijke Tuitjehorn wel enige drukte veroorzaken, want de animo is dermate groot, dat op dit ogenblik al ruim de helft der huisjes en van de ka mers in het verzorgingshuis de finitief zijn verhuurd aan ge gadigden uit het nabijgelegen Warmenhuizen, uit Alkmaar, Bergen, Amsterdam en vele an dere plaatsen uit het gehele land. Hieronder bevindt zich ook een aanzienlijk aantal niet-katholie- ken. VRIIE TIJDSBESTEDING JONGE ARBEIDER De K. A. J. in het Bisdom Haarlem zal van 21 tot 25 Mei op Drakenburgh te Baarn stu diedagen houden. Deze studie dagen zijn bedoeld om inzicht te verkrijgen in het probleem der vrijetijdsbesteding voor de jonge arbeider. Het programma vermeldt o.a.: Woensdag 21 Mei: Algemene inleiding door Jan Beerends, di recteur van „Drakenburgh". Donderdag 22 Mei: Het pro bleem der vrijetijdsbesteding, door A. J. L. Verhoeven, hoofd aalmoezenier K. J. B. „Film" inleiding aan de hand van films door dr. J. Peters, Di recteur Katholieke Film Cen trale. Vrijdag 23 Mei: „Radio" aan de hand van materiaal, ingeleid door Ton Bouws, medewerker K. R. O. Forum met werkgevers over verlenging van de vacantieduur der jonge arbeiders en over be- driifsbemoeiingen met de vrije tijdsbesteding, toegelicht door Jos Niessen, directeur Katho liek Sociaal Kerkeliik Instituut te Amsterdam. Zaterdag 24 Mei: „Sport" in geleid door Gé de Boer, leraar Lichamelijke Opvoeding M. O. aan Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Zondag 25 Mei: „Het leider schap", ingeleid door A. H. Huy- boom, diocesaan aalmoezenier van de K. A. J. in Bisdom Haar lem. „Groot Ganzenbordspel" o.l.v. Stephan Haug. (Advertentie) kunt U het beste met beide benen op de grond blijven, het is nog altijd redelijk veilig op de grond Maar.,.!, laat het behalve veilig ook gezellig zijn in Uw wereldje maak er iets van, schep 'n> vriende lijke zonnige sfeer in de wo ning waar U met Uw gezin het grootste deel van Uw le ven moet doorbrengen. Met 1012 rol G-B behang uit de prachtige collectie 1952 haalt U levensvreugde, decoratieve schoonheid en rust tegelijkertijd in huis voor zeer weinig geld. Vraag vandaag nog bij de goede schilder/behanger, naar ae moderne behangsèlcol- lectie 1952! ALKMAAR, 23 April. Op de voorjaarsmarkt werden aan gevoerd 800 stuks rundvee. De prijzen waren: kalfkoeien 750 900; melkkoeien 7001250; gel de koeien 650850; kalfsvaarzen 500850: gelde vaarzen 500700; stierkalveren 7001000; pinken 350475. De handel was goed en de prijzen hoog. LANGEDIJK. 2500 kg wit lof I 27,40—31,50; II 17,19—19: 500 kg rabarber 14. NRD.-SCHARWOUDE 2000 kg rode kool 19.20; 6300 kg wit lof, I 28—32, IB 21—29, II 21. IIB 19—23. III 15—17. stek 12— 17; 200 kg prei A 8.20, B 8 PURMEREND. 22 April 7000 kipeieren 12.5013.50; 5000 een deneieren f10 per 100 stuks; 1461 runderen. 252 vette koeien 2.20 3.10 per kg, stugger; 880 gelde koeier» 650850 p. st„ goed; 262 melkkoeien 6751050 p. st„ goed; 19 stieren 6901600 p. st., kalm; 48 graskalveren 290—400 p. st., goed; 10 vette kalveren 160225 p. st„ stug; 1314 nuch tere kalveren, v. d. sl. 4295, goed, id. fokk. 65140 p. st., vlug; 177 vette varkens v. d. sl. 1.862.06 p. kg, kalm; 948 var kens, magere 42—92 p. st.. kalm, bigigen 3850 m.. 52—88 p. st., prijsh.; 560 schapen, weiderii 95 235, fokkerij 165—215 p. stuk, kalm; 58 bokken en geiten 10 60 p. st., stug; 23 paarden 675 1050 p. st., stug duur; 23 fokzeu- gen 300-410 p. st.. matig. 4574 totaal aantal dieren, 1800 oude kippen en hanen, witte en rode 2.152.20; 150 oude kippen en hanen, blauw 22.35; 90-0 jonge hanen, witte en rode 2.15—2.40 p. kg.; 150 eenden 1.502.00; 40'0 konimen 1.508 per stuk. GROOTEBROEK, 22 April 450 kg witlof, le f21, 2e f16, afw. f 1415; 500 bakken poters. Eerst. A 0.64—1.90, AB 0.60—1.99, Be velanders 2.73. Doré 0.30—l.OO, Saskia 0.33—1.23. AVENHORN; 22 April. 1500 kg rodfe kool f 1519; 1000 kg gele kool 6.507.50; 2500 kg grove uien 31.50 8000 kg witlof, le f36 —42, 2e f29—37. 3e f20—28 par 100 kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5