Hulpverlening aan Nederland zal niet worden stopgezet Herhalingsoefeningen bestemd om te worden verlummeld? Oproep K.V.P. actief te steunen Bestrijding rundvee-t.b.c. Saar-oplossing uitgesteld? Verkiezingen en radio Zeven klinkende klapzoenen voor een blozende Jacoba! DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Jacobo niet eenkennig PRESIDENT TRUMAN BESLIST: Ondanks Nederlandse levering van boormateriaal aan Polen Blijft Westerling in vrijheid? Garanties tegen „Duits gevaar" Tweede Kamer slecht te spreken over „vacantie" in Oirschot Verklaring van mr. Steenberghe Groep allerminst reactionnair Critiek op prof. Duynstee Twee olifantjes aan boord De persfotograafde Koningin en de ambassadeur Nederlanders en Denen in actie HET FEU Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. Vondel STADSEDITIE NHD VAN HEDEN PAG. 1 Donderdag 24 April 1952 46e Jaargang No. 12458 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 WASHINGTON, 23 April (A.P.) President Truman heeft van daag beslist, dat de economische hulpverlening aan Nederland zal worden voortgezet niettegenstaande het feit, dat een Neder landse firma strategisch materiaal voor olieonderzoekingen aan Polen heeft geleverd. „De stopzetting van de hulp verlening aan Nederland zou be tekenen, een materiële verzwak king van het defensiesysteem, zo als dit op het ogenblik in het kader van het Noordatlantisch Verdrag wordt opgebouwd", al dus de president in een medede ling aan het congres. In de „Defence Assistance Act" van 1951 wordt bepaald, dat de hulpverlening aan een land, dat strategische grondstoffen naar Communistische staten zendt, moet worden afgesneden. Presi dent Truman heeft echter krach tens de wet het recht uitzonde ringen te maken. Van het Nederlandse geval zei Truman, dat het slechts een klei ne hoeveelheid boormateriaal be trof. Welingelichte woordvoer ders schatten de waarde van de zending op 200.000 a 300.000 dol lar. President Truman zei, dat Amerikaanse deskundigen van mening zijn, dat de hoeveelheid materiaal, die door Nederland aan Polen is verscheept, „geen aanzienlijke bijdrage betekende tot de capaciteit van het Russi sche blok om olieboringen te doen of olie te produceren". AMSTERDAM, 23 April. Vanmiddag is beslist, dat de Amsterdamse rechtbank Maan dagmiddag a.s. om half twee in raadkamer zal beslissen of Wes terling alsnog in voorlopige hechtenis zal worden genomen. Naar bekend willigde de rech- ter-commissaris, mr. J. Knotten belt, het verzoek van het open baar ministerie, om Westerling tijdens het door het O.M. in te stellen gerechtelijk voor-onder- zoek in voorlopige hechtenis te laten nemen, niet in. en werd de ex-K.N.I.L.-kapitein de vorige week na verhoord te zijn weer in vrijheid gesteld. Tegen deze beslissing tekende het O.M. hoger beroep aan, dat thans door de rechtbank, onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman, in raadkamer zal wor den behandeld. Of de rechtbank Maandagmiddag reeds meteen een beslissing zal nemen dat wel de uitspraak op een andere datum zal bepalen is van te vo ren niet bekend. ZATERDAG A.S. BLOEMENCORSO Het bloemencorso in de bol lenstreek wordt thans definitief op Zaterdag 26 April gehouden. Tienduizenden hyacinthen zul len zo nodig in gereedheid wor den gehouden in koelhuizen. Het corso begint in Sassenheim om één uur. Er zullen 32 wagens meerijden. Als hoofdmotief is dit jaar het sprookje van de gelaars de kat gekozen. De president voegde eraan toe, dat de Nederlanders in Augustus 1949 beloofd hadden, het materi aal te zullen leveren. Officiële woordvoerders zei den, dat de Nederlandse firma in kwestie (die zij niet met name noemden) voor zover zij wisten geen plannen had voor verdere soortgelijke leveranties. President Truman, zijn besluit met redenen omkledend, zei, dat Nederland „een aanzienlijke bij drage leverde voor de wederzijd se veiligheid van de vrije lan den". WETSONTWERP AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 April. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aanvaard, waarbij de bestrijding der tuberculose onder het rundvee wettelijk wordt geregeld. Deze bestrijding is reeds eer der op eigen initiatief door de betrokkenen ter hand genomen en vooral in Friesland zijn als gevolg hiervan zeer belangrijke resultaten bereikt. Daarnaast is er tijdens de bezetting een be sluit tot stand gekomen, dat de bestrijding in handen legt van de provinciale gezondheidsdien sten, maar hieraan kleefden toch verschillende onvolkomenheden. Er was te weinig coördinatie tussen de provinciale activiteiten en een ander belangrijk bezwaar was, dat de veehandelaren bui ten de werkingssfeer van het be sluit vielen. Het aangenomen wetsontwerp heft de bezwaren op en schept daarnaast de moge lijkheid, dat ook de minister van Landbouw voorschriften kan ge ven. De belangrijkste reden van het wetsontwerp is echter, dat de bestrijding thans grootscheeps wordt aangepakt. Er is een plan om in vijf jaar de hele rundvee stapel t.'b.c.-vrij te maken. De grote kosten, die hieraan zijn verbonden, kunnen worden be streden uit de vijftig millioen, die uit de tegenwaarde van de Marshall-hulp voor dit doel zijn vrijgemaakt VENHUIZER VEEHOUDER SCHULDIG VERKLAARD Gisteren heeft de Hoornse Kan tonrechter vonnis geveld in de saak tegen de Venhuizer veehou der, die in strijd met de gemeen telijke verordening, een op t.b.c. reagerende koe op stal had gehad. Verd. werd veroordeeld tot een boete van f 20,te vervangen door 10 dagen hechtenis. STIJGENDE PRIJZEN VAN VLEES EN VLEESWAREN 's GRAVENHAGE. Sedert April 1951 zijn de inkoopprijzen van vlees circa 70 procent per kilogram gestegen, zo deelt de Federatie van Slagerspatroons bonden ons mede. Tot heden is deze prijsstijging nog niet tot stilstand gekomen Uiteraard, aldus de federatie, moet deze verhoging tot uitdruk king komen in de consumenten prijzen van vlees en vleeswaren, daar de kosten van distributie, be- en verwerking in geen en kel opzicht zijn gedaald. ANJERS VOOR OLYMPISCHE WINNAARS De winnaars van de verschil lende nummers op de Olympische Zomerspelen te Helsinki zullen ook nog iets anders, dan alleen een medaille voor hun prestatie in ontvangst te nemen krijgen. Dank zij een gift van Deense kwekers zal nl. iedere man of vrouw, die een gouden medaille in de wacht heeft gesleept 20 rode en 20 witte anjers aangeboden krijgen. De tweede en derde prijs winnaars zijn ook niet vergeten. Aan de veroveraars van de zil veren medaille zullen 20 helrode anjers en aan degenen, die de bronzen medaille winnen 20 bronsgekleurde anjers worden uitgereikt. Minister Mukarto op Schiphol De heer Mukarto. die benoemd is tot minister van Buitenlandse Zaken in het nieuwe Indone sische kabinet, is hedenochtend op doorreis naar Indonesië op Schiphol aangekomen. Koningin Juliana en Prins Bernhard poseren in gala toilet voor de fotografen. Zij staan op het punt een te hun ner ere aangeboden dinér in San Francisco bij te wonen. VOOR FRANKRIJK PARIJS (Reuter). Uit ge woonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat de V.S. en Engeland besloten heb ben, Frankrijk speciale garanties te geven tegen het gevaar, dat Duitsland zich te eniger tijd uit het Europese leger terug trekt en een eigen nationaal leger vormt. De juiste bewoording van deze waarborg wordt thans te Parijs door vertegenwoordigers van de drie grote mogendheden opge steld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 April Minister Staf werd gisteren 47 jaar, maar desondanks ging het werk toch door, want de Tweede Kamer behandelde het wetsontwerp over de verlenging van de herhalingsoefeningen. De overgrote meerderheid van de Kamer bleek de onvermijdelijkheid van de voorgestelde verzwaring in te zien, een instemming die zij echter vergezeld deed gaan van verschillende klemmend gestelde wensen en van een critiek die wij sinds het aftreden van minister Schokking niet meer gewend waren. De woordvoerder van de KVP- fractie, de heer van Vliet, ging bij deze critiek voorop door te herinneren aan de publicaties over de onbevredigende gang van zaken tijdens de herhalings oefeningen te Oirschot. Voor de opgeroepenen zou er eigenlijk geen werk zijn geweest en ook aan legering en voeding zou veel hebben ontbroken. „Ook al is er maar de helft van waar", aldus deze afgevaardigde, „dan is het nog erg genoeg". De heer van Sleen (Arb.) uitte zich in de zelfde geest. Al deze bemerkingen brachten genoemde afgevaardigden tot de conclusie, dat van de gevraagde machtiging slechts gebruik zou mogen worden gemaakt als zulks ook werkelijk zin had. „Anders is het maar' beter om geen her halingsoefeningen te houden al dus de heer van Sleen. Vergoeding onvoldoende Voorwaarden van andere aard, die de heren van Vliet (KVP) en van Sleen (Arb.) aan hun in stemming verbonden, betroffen de geestelijke en materiële be langen van de betrokkenen. Wat Mr. M. P. L. Steenberghe heeft naar aanleiding van hetgeen na de ontbinding van de groep-Steenberghe gepubliceerd is rond het overleg tussen de K.V.P. en deze groep een uitvoerige nadere verklaring uitgegeven omtrent de aanleiding en de oor zaken vgn deze actie. Daar de groep-Steenberghe zich ontbonden heeft verklaard, draagt zijn uiteenzetting, waaraan wij enige passages ontlenen, een persoonlijk karakter. In deze verklaring memoreert mr. Steenberghe nog eens de z.L grote ongerustheid, welke leefde in onderscheiden groeperingen van het katholieke volksdeel en de instemming, die volgens hem een aantal artike len van prof. Duynstee verwierf. „De maatschappelijke groepe ringen, die de groep in haar samenstelling weerspiegelde, wa ren uiteenlopend zo zegt mr. Steenberghe verder maar de Politiehulp uit alle hoeken van de staat Michigan is naar de Staatsgevangenis in Jackson gekomen ten einde te trachten de reeds enige tijd du rende opstand van de 2600 gevangenen meester te worden. Boven: In gesloten gelederen trekken po litiemannen met het geweer in de aanslag door de gangen van de gevangenis, de op standelingen voor zich uit drijvend. Eén ge vangene en één wacht werden hierbij ge wond. Deze foto is vanuit de gevangenis met een draagbare tele-zendinstallatie naar de buitenwereld overgebracht. Onder: Tevoren kwam het buiten tot een treffen. De oproerlin gen staken verschei dene gebouwen in brand (cp de achter grond). Bewakers rich ten machinegeweren op een gedeelte der 2600 opstandelingen om een poging tot uit breken te voorkomen. belangstelling van de leden voor het probleem van de katholieke staatkundige eenheid en voor de integriteit van het beleid van de K.V.P. was objectief en zuiver van intentie. Vast staat voor mij, dat particuliere belangen daarbij niet in het geding waren". „Ik betreur het dan ook zeer, zo vervolgt hij, dat op hoogst dubieuze, in ieder geval op on juiste gronden, om niet te zeggen zonder enige grond, de bedoelin gen èn van de groep-Steenberghe èn van de K.V.P.-leiding op soms onheuse cn tendentieuze wijze zijn geïnterpreteerd. Met name meen ik mij te moeten verzetten tegen de wijze, waarop de groep voor reactionnair is uitgemaakt; de voorstelling, als zou de bedoe ling van de groep of zelfs maar het effect van haar streven zijn geweest de positie van de arbei ders aan te tasten, mist iedere grond van waarheid. De aandach tige lezer van het gezamenlijk communiqué over het beëindigde overleg vindt hiervan een beves tiging in de daarin ter sprake gebrachte onderwerpen". (Vervolg op pag. 3). BONN (Reuter). De West- Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft in de Bondsdag verklaard te vrezen, dat een oplossing van de Saarkwestie met Frankrijk op het ogenblik moet worden uitge steld. Frankrijks houding doet vermoeden, dat de Europese ge dachte niet overal volledig steun en ingang vindt, aldus Adenauer. Adenauer herinnerde aan een op 1 April door de Franse Senaat aangenomen resplutie, volgens welke de economische band tus sen het Saargebied en Frankrijk en zijn politieke onafhankelijk heid van Duitsland door een op lossing der Saarkwestie gewijzigd mag worden. HILVERSUM, 23 April Voor de politieke radio-uitzendingen in verband met de aanstaande verkiezingen zal een regeling komen, zoals die ook in 1948 is getroffen. Aan de politieke par tijen zal daarbij bepaalde gele genheid worden geboden zich door de radio uit te spreken. Dit brengt mee, dat de omroeporganisaties zich gedurende de verkiezingstijd moeten onthouden van uitzendin gen, die een polemisch politiek karakter dragen. Onder de verkie zingstijd wordt verstaan de pe riode 'tussen de goedkeuring van de candidatenliist door het hoofd stembureau en de dag van de verkiezingen. TWEE JAAR VOOR TERSCHELLINGER NOTARIS LEEUWARDEN Met gedeel telijke vrijspraak van de hem ten laste gelegde verduisteringen heeft gisteren de Leeuwarder rechtbank de 47-jarige voormalige notaris W- F. te Terschelling, oyer eenkomstig de eis van die officier van justitie veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van prefentief. Bij 't bepalen van de strafmaat heeft de rechtbank rekening gehouden met het feit, dat de verdachte door het verlies van zijn ambt reeds zeer zwaar is getroffen. de laatste betrof wees de heer van Vliet er op, dat het toch al onbevredigend was, dat slechts een deel van ons volk lasten als deze moet dragen en zulks klem de in nog sterkere mate voor de gevallen, waarin meerdere leden van één gezin bij de oefeningen betrokken worden. Met de heer van Sleen pleitte hij daarom in die gevallen voor een grotere financiële tegemoet koming, torwijl daarnaast de kostwinnersvergoeding verbeterd diende te worden en een nieuwe regeling voor niet-kostwinners diende tot stand te komen. Minister Staf zal heden op de gemaakte opmerkingen antwoor den. REUSACHTIGE ZEGE VOOR EISENHOWER NEW YORK. 23 April (AP.) Hier volgen officieus de vol ledige uitslagen van de in Penn sylvania gehouden voorverkie- zingen voor het vaststellen van een candidaat voor het president schap: Republikeinen; Generaal Eisenhower 840.638 stemmen; Se nator Taft 170.568 stemmen. Democraten: Senator Kefauver 81.422 stemmen: President Tru man 21.358 stemmen. A.K.U. NOG NIET ONTEVREDEN AMSTERDAM, 23 April In de laatste vergadering van de ondernemingsraad van de Alge mene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem, heeft de president directeur, Ir Th. van Schaik, enige mededelingen gedaan over de gang van zaken. Hij zeide o.m. „Het stemt tot tevredenheid, dat ondanks de afzetmoeilijkheden de productie in onze bedrijven in Nederland tot nu toe niet behoef de te worden verminderd: tot ont slag van werknemers zag de di rectie zich nog niet gedwongen, wel is vervanging van het ge wone verloop op het ogenblik reeds zoveel mogelijk beperkt. Van de Enkalonfabriek te Em- men. welke nu geleidelijk in productie komt, verwachten wij in de loop van dit jaar een be langrijke bijdrage". ROTTERDAM, 23 April Elke ochtend gingen we een uurtje met de diertjes over het %dek wandelen, nadat ze gepoetst en gekamd waren, aldus vertelde vanmorgen kapitein P. Brunt, gezag voerder van het ms ,jMng- koeas" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Hij doelde daarbij op twee olifantjes, die in Colombo aanboord waren gekomen, bestemd voor diergaarde „Bliidorp" te Rotterdam. Ge durende de tocht van Colom bo naar Rotterdam, die 3 we ken duurde, werden Radjah (prins) en Kumahi Prinses resp. drie en twee en half jaar oud, verzorgd door bootsman W. van Roon uit Vlaardingen en timmerman M. Veltenaar uit Rotterdam. „Ze kennen ons op een prik", vertelden ze. .Ja", voegde de kapitein er aan toe, „maar ze waren ondeu gend tegen vrouwen en kin deren". OTTAWA (Van de verslag gever van het A.N.P.). Toen de Koningin de Rode Kruiswinkel te Ottawa, waar zij in de oorlog gewerkt heeft, na haar bezoek verliet, werd zij omringd door Nederlanders en Canadezen, die deze gele genheid ten nutte wilden ma ken om Hare Majesteit de hand te schudden of zo moge lijk een paar woorden met haar te wisselen. Zo dicht opeengedrongen stond de menigte voor de win kel, dat de fotografen niet eens kans kregen hun fototoestel len te voorschijn te halen. Een zeer kleine Franse persfoto graaf was ten einde raad en probeerde zich uit de mensen kluwen los te maken, doch te vergeefs. In wanhoop richtte hij zich tot een fors gebouwde heer die naast hem stond en vroeg: „Wat moet ik doen, wat moet ik in hemelsnaam doen?" De aangesprokene antwoordde: „Klim maar op mijn schou ders". De man kraaide van blijdschap. „Wie bent u?" vroeg hij zijn weldoener. „Dat doet weinig terzake", ant woordde deze. Toen Hare Ma jesteit er echter in geslaagd was. in de auto te stappen, ontdeed de forse gestalte zich van zijn last en maakte dat ook hij in de auto kwam. De Fransman stond sprakeloos. Hij begreep nu, dat iemand van het gevolg van de Konin gin hem deze dienst had be wezen. De heer in de auto zwaaide nog even lachend naar hem; het was de Neder landse ambassadeur in Otta wa, Zijne Excellentie A. H. J. Lovink. L1SSE, 23 April Zeven klin kende klapzoenen beloonden de keukenhof bestuurders T. van Wa- veren en D. Hogewoning, toen op verzoek van graaf va.n Lijnden Vrouwe Jacoba van Beieren deze onderscheiding uitdeelde, omdat deze mannen zo bijzonder ver dienstelijk zijn voor de nationale bloemententoonstelling „Keuken hof". Vrouwe Jacoba kwam deze keer naar haar oude jachtgronden per helicoptere. Zij werd gevlo gen door de heer A. Vernieuwe, directeur van de Sabena, die zeer in zijn nopjes was een dergelijke hoog personage te mogen vliegen. Sophie Marie Parlevliet, gouver nante van de kinderen van mi nister Mansholt was ook dit jaar weer een zeer charmante en waardige gravin, die met haar jachtstoet duizenden en duizenden bezoekers naar de bloementen toonstelling in Lisse trok. Bij haar aankomst en tijdens haar rit werd zij allerwegen toegejuicht. De paardenhoeven klopten over de verharde paden, de bloemen wuifden vrolijk in de frisse wind onder het Aprilblauwe uitspan- TEGEN BRITSE IMPORT BEPERKINGEN KOPENHAGEN (Reuter). De Deense en Nederlandse indus trieën voor blikvlees zullen ge meenschappelijke stappen onder nemen met betrekking tot de Engelse invoerbeperkingen. Vol gens de vorige week in de Deense pers verschenen berichten zijn vertegenwoordigers van de Deen se en Nederlandse blikvlees- industrieën bijeengekomen naar aanleiding van het voorstel van hun resp. ministeries van Land bouw om samen te werken. Straaljager vloog uit „moedervliegtuig" Een F-84 „Thunderjet" ge vechtsvliegtuig is tijdens de vlucht uit een moedervliegtuig 's werelds grootste bommen werper, de B-36 neergelaten De F-84 viel enige ogenblikken, bleef toen in de lucht hangen en vloog vervolgens weg. (RTR) sel en die bellen van de valken rinkelden lustig. Na deze rondrit werd Vrouwe Jacoba ontvangen op het kasteel „Keukenhof". Vrouwe Jacoba bloosde en hak kelde een beetje tot groot plezier van de aanwezigen voor wie het een niet-alledaagse bezigheid is een hooggeboren vrouwe in lichte verlegenheid te brengen. Het was voor de vele bezoe kers een kleine teleurstelling, dat de prinsesjes, die oorspronkelijk dit bezoek van Vrouwe Jacoba op de Keukenhof zouden bezoe ken. niet konden komen. &»l» .At. Twee-en-veertig seconden na dat de atoombom was uitge worpen uit een B-36 vliegtuig, kwam hij tot ontploffing op het atoom-proef ter rein in de woestijn bij Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada. Waarnemers en troepenonder delen (op de voorgrond) slaan de explosie, die gepaard ging met enorme hitte- en rookont wikkeling, gade.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1