Luilekkerland van de SUIKER in R.A.I.-gebouw te Amsterdam Financiën en Economie Jongeman te Amsterdam schoot zijn buurman neer RADIO WIE RAADT DE UITSLAG? T HET GOUDEN WAAGSTUK Internationale expositie is gisteren geopend Reeds 102 millioen voor de woningbouw Rallye Radiostad DE BEURS Texel#s vliegveld weer in gebruik De volgorde van de candidatenlijst 1. E.B.O.H.~~Volendqm 2. Alcmaria~Baarn l 3. Hollandia~H.M.S. 4. ZouavenHMeervogels 5. Hugo Boys-Berdos DE SPELREGELS ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 eerste prijs tweede prijs drie prijzen van Tulpenrallye door T. S. Fletcher DONDERDAG 24 APRIL I V52 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Stellages van gelakt karton, geflankeerd door perkjes met bloemen en heesters en tussen die stellages vitrines met balletjes en dropjes, zuurtjes en reepjes, koekjes en fon- dantjes in alle mogelijke en onmogelijke kleuren. Het geheel door heren in geperste colbertjes en juffrouwen in gebloemde Jurkjes glimlachend en met gul en breed gezwaai van handen, aangeprezen als „jè-van-hèt" van Nêerlands en buitenlands produceren: dit is het beeld van de Internationale Tentoonstel ling „De Suiker", welke Woensdag in het met vlaggen omgeven R.A.I.-gebouw te Amsterdam is geopend. Een expositie van het hoe en wat van de suiker als zodanig, en van het kunnen van de suikerverwerkende industrie en van het ambacht. Het moet gezegd: kosten noch moeiten zijn gespaard om van deze tentoonstelling een niet al te zoet, nochtans smakelijk ge heel te maken. Variërend in stijl van opbouw en decoraties rijen de fleurige stands zich aaneen. Van de allermodernste middelen van etaleren en illustreren en van de fraaiste begaafdheden van kunstenaars met potlood en pen seel werd een gretig gebruik ge maakt, om deze tentoonstelling niet alleen aantrekkelijk te ma ken voor de industrieel en voor de zakenman, maar ook boeiend en interessant voor het publiek, dat op deze expositie weer eens de gelegenheid krijgt om van een belangrijke Nederlandse industrie het vakmanschap van achter de schermen te bewonderen. Inder daad:: te bewonderen. Want wat deskundigen op het stuk van het banketbakkers-sierwerk, van het „boetseren" met suiker en met suikerproducten op deze interna tionale tentoonstelling te zien geven, is onbetwist de moeite van een bezoek aan „De Suiker" wel waard. Niet nodig te zeggen, dat machinefabrikanten en producen ten van allerhande installaties op het gebied van de suikerverwer kende industrie deze gelegenheid hebben aangegrepen om met het nieuwste van het nieuwste in het RAI-gebouw te voorschijn te ko men. Vermeldenswaard is verder de historische afdeling, waar een keur van klassieke literatuur en gebruiksvoorwerpen is bijeenge bracht. Tegenover deze afdeling, waarnaast fantasierijke maquet- PROGRAMMA tes van suiker zijn tentoon gesteld van de IJ-tunnel en een duinlandschap, pronken op ge drapeerde zijde kunstwerkjes in tule en kant op het gebied van verpakkingsmaterialen, Deze werden vervaardigd door een afdeling van een Amsterdam' se vakschool, welke school' een aparte plaats kreeg in de RAI- ruimte, welke werd bestemd voor de vakopleiding in het algemeen Daar toont een galerij van werk stukken van leerlingen de "oplei dingsmethode aan, welke de ad- spirant banketbakker en suiker werker maakt tot een virtuoos met garneerspuit of tot een meester-bakker, die op zijn ter rein niet onder behoeft te doen voor welke kunstenaar dan ook. Zo geeft deze expositie, welke op 29 April extra zal worden op geluisterd door de komst van Charles III, de suikervorst uit Kemelstad, een fraai beeld van de gestadige ontwikkeling welke de suikerindustrie doormaakt en de vakman zijn -of kunnen wor den bereikt. In zijn ofifcieel openingswoord heeft mr. J. Th. Bonnerman, se cretaris-generaal van het Minis terie van Landbouw, er op ge wezen, dat suiker als algemeen gebruiksartikel nog betrekkelijk jong is. Tot in de vorige eeuw werd suiker in Europa ingevoerd uit landen met een warmer kli maat. Noordelijke streken ken den slechts honing als zoetmiddel. Niet lang geleden was suiker meer als een luxe-artikel, een genotmiddel te beschouwen, dan als voedingsmiddel. De opkomst van de Nederlandse suikerproductie uit grondstoffen van eigen bodem, dateert van het einde der vorige eeuw. De ont wikkeling verliep zo snel, dat Nederland reeds voor de eerste wereldoorlog genoeg suiker uit suikerbieten produceerde, om te kunnen voorzien in eigen be hoefte. De opbouw van de ver werkende industrie hield daar mede gelijke tred, en er ontston den suikerfabrieken die tot de modernste en grootste van Euro pa behoren, terwijl daarnaast de suiker-raffinage, die buitenlandse ruwe rietsuiker tot witsuiker ver werkte voor binnenlands gebruik en wederuitvoer, haar plaats be hield. Zo kon Amsterdam zich ont wikkelen tot een belangrijke sui kermarkt. Toen suiker algemeen consump tie-artikel werd, bouwde Neder land ook een belangrijke suiker- verwerkende indusrtie op, die eveneens in aanzienlijke mate exporteert. Mr. Bonnerman be groette de expositie als een ver heugend bewijs van kracht en van de hoogtepunten welke door van vertrouwen in de toekomst. VRIJDAG 25 APRIL HILVERSUM 1. 402 meter KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram. muziek, 9.00. V-oor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden, 9.35 School radio, 10.05 Gram. muziek. 11.00 Voor de zieken, 11.40 Klein koor, 12.00 Angelus, 12.05 Gram. mu ziek, 12.30 Land- en tuinbouw- m ededelingen. 12.33 Salonorkest en solist 12.55 Tulpenrallye, 13.00 Nieuws en katholiek niieu-ws, 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano spel, 13.45 Voor die huisvrouw, 14.00 Schoolradio, 14.20 Maas trichts Stedelijk Orkest en solis te, 15.00 Metropole orkest en soliste, 15.40 Gram. muziek, 16.00 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.28 Viool en piano, 17.55 Tulpen rallye, 18.00 Nieuws, 18.15 Mu sette orkest en solisten, 18.40 Causerie over het leidersprobleem in de katholieke kinderkampen 18.50 Lichte muziek, 19.05 „De medische verzorging van de marine-man", causerie, 19.15 Rege- ringsuitzenddng: „Verklaring en toelichting", 19.35 Gram. muziek, 19.52 Actualiteiten, 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Zendtijd door de minister van O. K. en W. ter beschikking gesteld van de V.V.D.: mr. P. J. Oud opent de jaarlijkse algemene vergade ring van de Volkspartij van Vrijheid en Democratie, 21.05 Promenade orkest, pianoduo en soliste, 21.50 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld, 22.10 Vocaal ensemble, 22.35 Gram. muziek, 22.45 „Ik geloof in ene, heilige. Katholieke Kerk", cau serie, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte muziek, 234.5—24.00 Gram. mu ziek. HILVERSUM 2, 298 meter VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek, 7.33 Gram. mu ziek, 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gram. muziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gram. muziek; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie, 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Schoolradio, 10.50 Orgelspel, 11.10 Voordracht. 11.30 Pianorecital; AVRO: 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 Sport en prognose, 12.48 Gram. muziek, 13.0-0 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Theater orkest (intermezzo: Orgelspel), 14.00 Kookpraatje, 14.20 „Aida", opera (derde en vierde acte) (gram. platen), (pl.m. 15.05— 15.25 Boekbespreking): VARA: 16.0-0 Ierse muziek, 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Roemeense muziek, 17.20 Muzikale causerie met illu straties. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties, 18.45 Denk om de bocht, 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzen- praatie: VPRO: 19.30 „Op huis bezoek", causerie, 19.50 Berich ten, 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Gram. muziek, 20.30 .Benelux", causerie. 20.40 „Leven op aarde". causerie; VARA: 21.00 Gram. muziek. 21.30 Twintig vragenspel, 21.5-0 Bui tenlands weekoverzicht. .22.05 Theater orkest, -koor en solisten: VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie, 22.45 Avondwijding: VARA: 23.0-0 Nieuws. 23.15 „In huweliik en gezin" causerie, 23.30—24.00 Orgelspel. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 25 APRIL Experimenteel televisieprogram ma van de VARA. 20.15—21.45 1. „Wat is Uw beroep", televisie-spel: 2. Ko ninklijk bezoek aan Amerika: 3. Weeroverzicht; 4. Actualiteiten Pauze. 5. Gevarieerd programma. Tweede 2V» pet. premielening Rotterdam In verband met de grote be langstelling, voor de 2 Y, pet pre mielening van de gemeente Rot terdam aan de dag gelegd, heeft hetzelfde bankiersconsortium een tweede premielening ad 10 mil- lioen aangeboden op dezelfde voorwaarden als de eerste. B. en W. van Rotterdam stellen daarom voor tot de uitgifte te besluiten. Het leningsbedrag zal in het al gemeen leningfonds worden ge stort voor de financiering van ka pitaalsuitgaven. De geldlening is verdeeld in 100.000 obligaties van 100,aan toonder. Amstel Hotel zet modernisering voort Het verslag over 1951 van de N.V. Amstel Hotel Maatschappij te Amsterdam, meldt een batig saldo van de exploitatierekening van 186.856 158.133). Na en kele voorzieningen vesteert een saldo winst van 148.842 124.463). Hiervan wordt 108.842 84.463) afgeschreven op „Amstel Hotel Vernieuwing". Voorgesteld wordt een dividend van onveranderd 4 pet. De mo dernisering en vernieuwingen hebben de exploitatie gunstig be- invloed; het aantal extra partijen en feesten is hierdoor niet onbe langrijk toegenomen, zodat de directie de modernisering van het hotel voortzet. Emissie Oude en Nieuwe GasHtuis Zutphen geslaagd De lening van f 2.000.000 4'A pet. 20-jarige obligatiën ten laste van de stichting „Het Oude en Nieuw Gasthuis te Zutphen", tot de koers van 100 pet, waarop Dinsdag de inschrijving open stond, is dusdanig overtekend, dat bii de toewijzing een reductie zal moeten worden toegepast. Sallandsche Bank Deventer De N.V*. Sallandse Bank te De venter heeft gedurende 1951 aan winst op rente, provisie en vreem de wissels 378.485 ontvangen 348.590). Na diverse voorzie ningen resteert een saldo winst van 226.832 219.490), waar uit een onveranderd dividend van 7 y„ pet op de aandelen A en 39 op de aandelen B (eveneens onv.) wordt voorgesteld. PRODUCTIESTIJGING BIJ KONINKLIJKE ZOUT De N.V. Koninklijke Nederland- sche Zoutindustrie te Boekelo meldt in haar verslag over 1951, dat de productie, zowel van zout als van chemische producten, aan zienlijk gestegen is. De directie is erin geslaagd voldoende afzet te vinden en bereikte voor zout een cijfer van 475.000 ton tegen 410.000 ton in 1950. De stijging van de productie is voor een be langrijk deel te danken aan een effectiever verbruik van de ca paciteit van bestaande installa tie aandacht van de directie concentreert zich thans vooral op een verdere verlaging van de kos ten, in de eerste plaats door een verhoogde brandstofeconomie, overeenkomstig de ontwikkeling van de techniek. Als grote brand stofverbruiker blijft zii voor een mogelijke verwerking van het op korte afstand aanwezige aardgas onverflauwde belangstelling to nen. De deelnemingen leverden een gunstig resultaat op. Van de 500 uitstaande aandelen A Belgische francks 1000 van de N.V. Konezo te Brussel, ziin 470 aandelen ver kregen. Deze vennootschap behar tigt de verkoopsbelangen op de Belgische markt. De afschaffing van de zoutacrijns in Augustus 1951 betekende een vereenvoudi ging voor de maatschappij, door een grotere vrijheid van werken, anderzijds verviel de ambtelijke scheiding tussen de handel in con- sumptiezout en die in zout voor technische doeleinden, aldus het VOOR F 29 MILLIOEN AAN SPAARBRIEVEN GEPLAATST 's GRAVENHAGE De Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt mede, dat bij de verkoop van de rentespaarbrieven van de Na tionale Leningen voor de Woning bouw, in de eerste zeven weken van de verkrijgbaarstelling voor een bedrag van 29 millioen werd geplaatst. Met de opbrengst van de 4 1/4 pet. en de 0-5-10 pet. leningen, die in totaal 73 millioen bedroeg, hebben de drie woning bouwleningen gezamenlijk nu reeds meer dan 102 mUiocn opge leverd. Hiermede is de verwachting ver re overtroffen en een hoogst be langrijke bijdrage geleverd voor de financiering van de woning bouw en dus voor een onbeperkte en ongestoorde uitvoering van 't woningprogramma. Dit resultaat is mede te danken aan de activi teit, welke vele gemeentebesturen hebben ontwikkeld. De Bank heeft de geleende gel den. voor zover voorkeur voor 'n bepaalde gemeente is uitgespro ken en dat is het geval met plm. 85 pet. van de obligatielenin gen reeds ter beschikking van de gemeenten gesteld, zodat men de woningen, welke voor het geld van deze grote leningen kunnen worden gebouwd, al spoedig in aanbouw zal kunnen zien. Op Zaterdag 26 April a.s. zal een motor- en auto-rallye worden gehouden naar Radiostad Hilver sum- Medewerking hieraan wordt door alle officiële instanties uit Hilversum, alsmede de omroep verenigingen verleend. De rallye zal 's morgens om 7 uur uit iedere gemeente starten, zonder dat men aan een bepaalde snelheid is gebonden. Voorwaar de is achter, dat men des mid dags tussen 2 en 5 uur in Hilver sum finisht, waarbij uit de con- trölekaart moet blijken, dat men minstens 100 km heeft afgelegd en dat men minstens een der vier verplichte stempels in de omge ving van Hilversum heeft verkre gen. De controleposten in de kop van Noord-Holland zijn: Texel: Hotel de Oranjeboom. DPn Helder: Garage Noordermeer Alkmaar: Restaurant Wanner Hoorn: 't Wapen van Friesland Wieringerwerf: Garage Cremers Amsterdam: Service-station „De Blokhut". Men kan bij deze adressen ver der alle inlichtingen verkrijgen- NEDERLANDSE PLOEG NAAR WARSCHAU De Nederlandse ploeg van 6 renners, die zal deelnemen aan de grote wegwedstrijd Warschau- Berlijn-Praag, welke 30 April be gint, heeft thans toestemming van de KNWU ontvangen. De nloeg bestaat thans uit: Donker, Daan de Groot, van Ingen, Lag- rouw, Mehagnoul en W. Remkes. lereerst 1.500.000,gedoteerd aan het uitbreidings- en vernieu wingsfonds. Aandeelhouders ont vangen een onveranderd dividend van 10 pet en ook de uitkering aan de Staat der Nederlanden is even groot als vorig jaar, nl. 315.429. De overige gelden zijn aangewend voor tantiemes en uit kering aan het personeel. Het onverdeelde saldo beloopt 17.021. GEDEPRIMEERDE MARKT AMSTERDAM, 23 April. De toestand in de confectie-indu- strie, die blijkens de jongstp be richten verre van rooskleurig is, de aanzienlijke daling van de vracihtenimarkt, de vele dividend declaraties in aandelen en de productiebeperking bii verschei dene ondernemingen. werden vandaag als voornaamste oor zaken genoemd voor de gedepri meerde stemming ter beurze. In geen enkele h-oek. werden dan ook hogere koersen vernomen, al-leen de guldens-markt bleek goed prijshoudend te zijn. Daar entegen was h-et agio voor dol larwaarden vandaag tot bijna nihil gereduceerd, dit werd ge schat op 1/4 tot 1/2 procent. De dollarobligaties waren dienten gevolge luier. Evenals gisteren waren de verliezen op de incourante indu- striemarkt verreweg het grootst. Niet alleen in de textielsector, maar in vrijwel alle branches noteerden de betreffende papie ren lager. Norit gold 270, na een vorige notering van 289 (wegens de gisteren aangekondigde her kapitalisatie). Van Gelder ver loor opnieuw vijf punten. Hol- landia-Kattenburg 64 3/4 teg,en gisteren 66 1/2. Koninklijke Zout 259 (262 1/2), ondanks het on veranderde dividend in contan ten van 10 procent In aandelen Nederlandse Dok en Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij werd vandaag geen notering gemaakt, daar de voor gestelde dividenden in aandelen nog niet algemeen bekend wa ren. De scheepvaartafdelin-g gaf overal lagere prijzen te zien, niet alleen wat, de liinmaatschap- pijen betreft, maar ook voor de wilde vaart. Verliezen van twee tot vier punten waren geen zeld zaamheid. De internationale in- dustriemarkt was eveneens aan de flauwe kant, doch hier ble ven de verliezen beperkt tot maximaal twee punten. Konink lijke Olie bleef op 280 1/4 slechts een fractie ben-eden gisteren. De cultuurmarkt kon zich aan vankelijk vrij goed handhaven, doch tegen het einde brak ook hier de algemene markttendenz door en werd circa twee punten lager genoteerd. Dinsdagavond heeft de 24-jarige constructiebankwerker S„ wonen de in de Bestevaerstraat te Am sterdam, voor zijn woning zijn 66- jarige buurman Z. met enige scho ten uit een pistool dermate aan de knie verwond, dat deze in het Binnengasthuis moest worden op genomen. Een juist passerende 35- jarige vrouw werd door een der kogels in het been getroffen, maar kon na in het ziekenhuis be handeld te zijn naar haar wo ning terugkeren. Het gebeuren verwekte in de anders zo rustige Bestevaerstraat grote consternatie- Toevallig was 'n politieagent in burger, die met zijn echtgenote op een bus stond te wachten, getuige van de schiet partij en 'hii rekende de bankwer ker. een ex-Korea-vrijwilliger on middellijk in. Uit het eerste ver hoor van de politie bleek, dat de ex-Korea vrijwilliger enige tijd omgang heeft gehad met de doch ter van zijn buurman. Nadat deze omgang beëindigd werd wegens nog niej bekende redenen, schijnt de bankwerker een vete te heb ben gekregen tegen de vader van zijn voormalig meisje. Hii zou reeds eerder Z. bedreigd hebben. Dinsdagavond heeft hii blijkbaar de oude man opgewacht en toen Het vliegveld Texel, dat in de oorlog werd opgeheven, zal Za terdag 24 Mei opnieuw in gebruik worden genomen. Het zal hoofd zakelijk worden gebruikt voor de sportvliegerij. Mocht de KLM er ooit toe overgaan de binnenlandse lijndiensten te heropenen, dan hoopt Texel als landingsplaats te worden ingeschakeld. De KLM, die op de openingsdag vertegenwoordigd zal zijn, zal trachtpn een Dakota vrij te maken voor het maiken van rondvluchten boven het eiland. Ook door de Nederlandse Vereniging van sport vliegers zullen enkele vluchten bovpn Texel worden uitgevoerd. Waarschijnlijk nog dit jaar zal de N.V. Vliegveld Texel worden opgericht. In de exploitatiekosten zal door het Riik worden bijge dragen met 40 procent, door de provincie met 15 procent en de gemeente Texel met 45 procent. SCHAGEN TEGEN RUX? Naar te Parijs verluidt zal in de eerstvolgende zitting van de Europese Boksunie ongeveer half Mei te houden de uitdager worden aangewezen van de Euro pese halfzwaargewicht Conny Rux voor een gevecht om de Europese titel. Men gelooft, dat er een keus zal worden gedaan tussen de Ne derlandse titelhouder Schagen en de Italiaanse kampioen Tontini. Gemeente Boxtel gedagvaard Op 28 April a.s. zal te 's Her togenbosch voor de meervoudige Economische Kamer terecht moe ten staan de gemeente Boxtel op beschuldiging van het „Zwart bouwen" van woningwetwoningen. deze zijn woning verliet twee huizen verder haalde hij een pistool te voorschijn en loste daar uit vior schoten met het vermeide gevolg. Het pistool en de ammunitie had de bankwerker tijdens zijn verbüif in Korea op de Noord- Korean.en buit gemaakt en het bii zijn repatriëring als souvenir mee naaT Nederland genomen. IN DE KRINGEN DEN HELDER, HAARLEM EN UTRECHT IN AANSLUITING op ons be richt op pagina drie van dit nummer, kunnen wij mededelen, dat de volledige volgorde voor de officiële candidatenlijst dioor de gezamenlijke Kringbesturen van Den Helder, Haarlem en Utrecht, als volgt is vastgesteld: 1. Jac. Groen Azn. te Alkmaar 2. Dr. L. G. Kortenhorst, te Den Haag 3. Th. S. J. Hooy, te Haarlem 4. P. mag. dr. J. Stokman OFM te Utrecht 5. Ir. J. M. A. Penders, Utrecht 6. Mej. A. H. Nolte, te A'dam 7. A. C. de Bruyn, te Utrecht 8. N. J. Hooyschuur, te Koog aan de Zaan 9. E. P. Clynk, te Zaandam 10. Mr. P. H. G. H. Brugman, te Haarlem 11. Mevr. J. A. Luyckx-Sleyffer, te Amsterdam 12. F. G. v. d. Gun, te Utrecht 13. ir. N. Molenaar, te Almelo 14. Mr. M. L. G. M. Custers. te Utrecht 15. Mr. Th. E. E. van Schaik, te Utrecht 16. C. G. Bekkering te Utrecht 17. W. Stednmetz, te Amsterdam 18. C. Hilhorst, te HooglandtU.) 19. Jac. Weel, te Zuidscharwoude 20. Drs. J. B. J. M. Schiphorst, te Scheven ingen. SNIP EN SNAP IN ALKMAAR ALKMAAR Zondag 27 April a.s. presenteert René Slees wijks Nationale Revue, in het Gulden Vlies slechts een enkel optreden van Willy Walden en Piet Muyselaar met Snip en Snap's „Jubeltonen", een dave rend programma waaraan o.a. nog medewerken: Het „Majocö Trio". Bert van Dongen, Herbert Joeks, Adri Roelofs Aase Ras mussen en Jan Neuhuys met de muzikale omlijsting. Snip en Snap brengen U deze avond 3 uur ontspanning van de beste soort. Het zal hen vast er» zeker aan belangstelling niet ontbre ken. Opmerkelijk hoeveel vertrouwen onze trouwe deelnemers deze week hadden in Alcmaria. Sterker nog, er waren er zelfs velen, die het juiste scoringbeeld konden voorspellen. Overigens is er ook deze week toch niet slecht geraden. Weer was er één, die zich de kans op ,de eerste prijs niet wilde laten ontnemen. Hij nam geen risico's, kreeg alleen zes punten en kwam onbedreigd boven aan. Maar om de vier andere prijzen is toch verwoed gestreden. Zo erg zelfs, dat het lot steeds beslissen moest. Voor deze week een heel zware opgave, maar daarom juist des te attractiever. Ziet maar eens. Doch eerst nog even de gelukkige winnaars: Eerste prijs: C. G. SCHOLTEN, Slimpad 20, Heiloo. Tweede prijs: KEES GRIPPELAAR, Gankert 5, Nibbixwoud Drie derde prijzen: P. BEEREPOOT, Hoep 19, Schagen, W. J. VAN DELDEN, Westerweg 124, Alkmaar en J. KAUFFMAN, Anemoonstraat 36, Den Helder. UITSLAG INVULLEN Naam: Woonplaats: Adres: i. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel. doch met met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. (Vervolg van pag. 3.) Het is daar dat we deze im Dressie schriiven om 5 uur in de moreen, een imnressie uit de laatste nachtrit die voorafeeeaan was door de dae die ons van Belleearde naar Luxemburg bracht. Bellegarde we zien nog het schilderachtige markt- nlein. dat alweer uren verlaten ligt sedert de rallyeriiders de grote tocht begonnen, en vadertje Mont Blanc, die 's morgens bii het vertrek uit de verte dwars door slierten wolkenvelden aan hen een glimlachend vaarwel heeft toegeknikt met zlin sneeuw wit hoofd, is allang In de avond- llike rust van de Haute Savoye verzonken. Ook de steile helling waarlangs de riiders met slechts seconden in de hand nog soms. Bellegarde binnendenderden na het slonendc traiect in de Puy des Domes heeft zijn rood gloeiende stenen zien afkoelen. Bellegarde heeft weer afgedaan met de rallve, doch verder noord waarts tot in Eindhoven toe woedde de slag om de begeerde tulDentroohce voort. de hele Woensdag en de nacht die er op volgde. Er was heel wat werk aan de winkel, de laatste dag in Frankrijk. Niet alleen in de Jura en op de Col de la Faucille waar de tijdrit slachtoffers poogde te maken, maar ook verderop noor delijk van Besancon, ronid en op de vijftien bergen, voorafgegaan door de snelheids rit op de Col d' Alsace. Doch voor alles, we zouden het kunnen vergeten, een com pliment aan de Franse en Luxem burgse politie, die overal paraat was en die ervoor heeft gezorgd, dat de tulnenkaravaan door Frankriik en Luxembere kon trekken on een manier, die al leen maar hoogste lof verdient. Zo kwamen de rijders m Luxemburg aan, een Luxemburg dat met open armen klaarstond om de rijders te verfrissen en n uurtje rust te gunnen voordat men aan de zware duizend boch ten zou beginnen, de laatste hindernis voor de rit door Ne derland naar Schip-hol. En nu we in Eindhoven zijn, waar we door Philips op echt Hollandse wijze zijn ontvangen, denken wij aan de heer Visser uit Me- demblik, die 11 strafpunten op liep in de Puy des Domes, zoals hij ons meewarig vertelde m Besancon, waar we hem een ogenblikje spraken; wij denken ook aan het luxueuze casino m Luxemburg, waar doorvermoeiae en slaperige rijders met grote kringen onder de ogen zich voor bereidden voor de laatste kilo meters naar Nederland en aan de Potsche van de onfortuinlijke Belgische équipe F. v.,d. Kaart— Th. de Coninck, die in Luxem burg werd binnengesleept op t moment dat hij moest starten en tenslotte ook aan d-e perfecte organisatie van de Luxembur gers, die met luidspreker-instal laties en batterijen floodlight het toneel van de start voor de laat ste étappe bestreek, een etappe die nu achter de rug is. Ons wacht nog slechts de tnomphale tocht door Nederland, dat nu al bezig is de vóór ons gestarte rallyerijders met ge-juich en enthousiasme te ontvangen. Zo was het aan de grens en zo zal het overal zijn, tot Noord'wijk toe, want de tulpenrallye is een stukje Nederland geworden, dat tot ver in de wereld de naam van ons land °p veler lippen brengt. AANKOMST OP SCHIPHOL (Van onze verslaggever). We zijn zojuist op Schiphol gearriveerd na een tocht door Nederland, dat zijn beste kleed had aangetrokken onder een heerlijke lentezon. Het drukke verkeer tussen Utrecht en Am sterdam zou de hinderpaal voor de deelnemers geweest kunnen zijn, voor de rest was het een wandeling na de vermoeiende 48 uur in de bergen. Op Neerlands grootste vlieg- haven, onder het wakend oog van de „Prinses Wilhelmina' werden alle binnenkomenden keurig opgesteld en één voor één voorgeleid naar het speciale tra ject waar de soepelheid van de wagen zal worden beproefd. Óp een paar startbanen was een route uitgezet met talrijke bochten, die in de hoogste ver snelling moest worden afgelegd. Terugschakelen was verboden! Het was een lastige opgaaf, want wie de snelste tiid maakte kreeg extra punten voor de eindklas sering. Ér waren auto's die over de baan spatten en op twee wie len door de bocht gierden. Maar er waren er ook die in een be grafenisstemming voortsukkelden en anderen die aan een lagere versnelling niet konden ontko men. Vooral de kleinere wagens en ook de sportwagens hadden daar bijzonder last van. Zo zal nu deze klassements proef doorgaan tot pl.m. 1 uur, waarna in Noordwiik inmiddels de triomphale intocht zal begon nen zijn. Wii gaan straks deze laatste étappe afleggen en dan rust en slaap, om morgen bii de finale, de snelheidsrace in Zand- voort, weer van de partii te kunnen ziin. FEUILLETON verslag. Het saldo van de exploi tatierekening beloopt 8.953.941 7.045.481), vermeerderd met enige andere baten, wordt hier van allereerst voor afschrijvingen aangewend f 4.741.177 (4.828.333). Na afboeking van het koersverlies op effecten van 146.626 en re servering voor vennootschaps belasting van f 1.600.000 resteert e enwinstsaldo van 2.706.695 1.709.223). Hiervan wordt al- U 4* 7 4. *Pe zo zorgvuldig bewaakte koffer was nu niet lan-ger aan ziin pols bevestigd, maar lag open op het kleine bed En zoals die koffer da-ar lag, zou noch de koffer zelf, noch d-e inhoud de bijzondere aandacht getrokken hebber» van iemand, die het toevallig gezien had: wat linnengoed, een pyama, sokken, boorden, dassen, zakdoeken, toi letartikelen een paar boeken maar niets dia-t een verklaring kon geven van de grote zorg, welk® Laurence voor die koffer had getoond. Maar wanneer iemand die keurig opgevouwen overhemden had onderzocht, zou hu daartussen een pakje gevon den hebben, ongeveer zestien centimeter in het vierkant, zorg vuldig in stevig bordpapier ver pakt, met een zijden koord dichtgebonden, en van grote ze- fels voorzien. Wat dat pakje in- ield, wist maar één mens op de geih-ele wereld en die mens was Laurence Workman. En van hoeveel belang dat pakje geacht werd door Lauren ce zelf, zou men bemerkt heb ben. wanneer men hem daar op die kamer had kunnen gade slaan. Na uit die koffer de toi letartikelen te, hebben gen-omen, welke hii nodig had, sloot hii hem weer met eer» klein hang slot, dat 'hii in ziin zak bii zich droeg, liep er mee naar beneden, naar de gérant, en bleef toezien hoe de koffer werd opgeborgen in de grote brandkast van het hotel. Nadat de dikke deur ach ter ziin koffer was dichtgevallen, slaakte hii een diepe zucht, als iemand, die een zware taak heeft voltooid en schonk dan al ziin aandacht aan het uitstekende diner, dat hii had besteld, voor dat hii zich ging verkleden. De eetzaal van het hotel was klein en rustig en toen Laurence daar binnen trad, was er maar één persoon aanwezig, in wie hij onmiddellijk iemand herken de, die. evenals hij. met de „Prinses Elisabeth" van Ostende naar Dover was gekomen. Het scheen een Belgische .geestelijke te zijn; zijn breedgerande hoed en een grote paraplu lagen naast iiem op een stoel. Hii beant woordde d-e eerbiedige groet van Laurence met een stijf knikje, maar scheen er niets voor te voelen een gesprek met de jonge man aan te knopen. Laurence had niet veel tiid nodig voor zijn diner. De heerlijke zomer avond. het nieuwe van zijn om geving, lokte hem naar buiten en het duurde niet lang of hii wandelde rustig door de straten van Dover, in de richting van Castle Hill. Een half uur vóór zonsondergang stond hij boven op een hoog plateau en keek over het Kanaal naar Calais. De witte nevel was nu geheel opge trokken; een zwoel windje was uit zee komen aanwaaien en had alle mistbanken doen ver dwijnen. De lange, grijze lijn van de Franse kust was duide lijk zichtbaar. Hij wist dat het Kanaa] op die plaats twintig mijl breed was, maar in het eigenaardige licht van die zomer avond scheen het veel minder te zijn. En, als in antwoord op z.ljn eigen gedachten, drong een licht, schel stemgeluid tot hem door: Je zou niet zeggen, dat het zo ver was. hè meneer? zei da stem. Laurence wendde zich om en zag een oude man, blijkbaar een zeeman, op een rotsblok, dicht bii hem een piinie zitten roken. De man was verschrompeld en verweerd, en scheen oud genoeg, om een persoonlijke vriend van Nelson te hebben kunnen ziin. Neen, antwoordde Lauren ce. Men zou inderdaad niet zeggen, dat het zo ver is. Twiptig m"l! zei de oude man, een rookwolk uitblazend. Tegenwoordig doen de schepen het in een uur. Ik heb miin vader nog wel horen spreken van de tijd, toen er helemaal geen stoomboten voeren tussen Calais en Dover. Zeilschepen hadden ze toen. paketboten en die dingen hadden soms een hele dag nodig om naar de over kant te komen. Dat lag helemaal aan de wind. natuurlijk. Maar die stoomschepen doen het nu al in een uur. Maar, lieve he mel, meneer, wat ziin stoom schepen nu eigenlijk nog, nu die vliegmachines in de mode ziin? Jaren geleden heb ik de eerste man. die het Kanaal overvloog. hier zien landen. Ik had nooit gedacht dat ik zo iets nog eens met mijn eigen ogen zou zien, meneer. Heeft u Bleriot zien lan den? vroeg Laurence die het heel erg leuk vond, een oogge tuige gevonden te hebben van een gebeurtenis, welke een his torische betekenis had. Nou, ik zal niet zeggen, dat ik hem heb zien landen, ant woordde de man want dét heb ik natuurlijk niet gezien. Maar ik zag hem we] aankomen boven de zee! Ik stond hier op deze zelfde plaats en hii vloog hoog over mii heen. Ja. we leven in een wonderlijke eeuw. meneer! Een eeuw. welke nog veel wonderlijker zal worden, ant woordde Laurence en gaf de oude man wat geld om tabak te kopen. Hij wandelde langzaam naar de stad terug, bleef hier en daar staan om eer» kerk of officieel gebouw te bewonderen en de schemering was reeds ge vallen. toen hii ziin hotel be reikte. Er schenen die nacht geen andere gasten te ziin dan de Belgische geestelijke en hii zelf. De geestelijke vond hii in de leeszaal, waar hil een sigaar zat te roken, onder het lezen van een krant. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5