Electrificatie van het Noorden maakt D.E.-materiaa! vrij Koningin Juliana op bezoek bij immigranten in Zuid Ontario Tienduizend jonge communisten bedreigden West-Berlijn Minister in 't Veld had een benauwd half-uurtje Sovjet-atoomfahrieken naar China verplaatst Nationale vlootschouw DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVINGJ Rallye-ho in bloemenland Voor trajecten elders: Friesland, Groningen en Noordholland „Incident gesloten" „Ik wil m'n landgenoten hier aan 't werk zien" Ernstige demonstratie werd dra belachelijke vertoning In Juli a.s. een proef r// Beperking invoer van nylonkousen Vrouw uit trein gesprongen? Tweede Kamer sfecht te spreken over eigenmachtige koop Stijging kosten levensonderhoud Alle vroege tulpen volop in bloei Met Pasen werd er flink verkocht Kees Pellenaars toch uit de Ronde Ned. fregatten niet welkom" Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, t 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank, STADSEDITIE HET FEIT luiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD] VAN HEDEN PAG. 3 Vrijdag 25 April 1952 46e Jaargang No. 12459 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 BIERFEEST DER KAASDRAGERS Tot besluit van het seizoen organiseerde de V ereniging „Oud Alkmaar" te Alkmaar een bijeenkomst, tij dens welke een de monstratie werd ge geven van het „bier- jeest", dat het gilde der kaasdragers sedert drie eeuwen telken- jare viert. De kaas dragers in hun tra ditionele dracht drinken het bier uit tinnen bekers en smo ken toeback uit lange Goudse pijpen. UTRECHT De electrificatie in de spoorlijn Amersfoort naar GroningenLeeuwarden (het gedeelte AmersfoortZwolle is reeds in gebruik) is de grootste electrificatie, welke door de Spoorwegen na de oorlog is uitgevoerd. Zij is in 23 maanden gereed gekomen en strekt zich uit over 237 baanvakkilometers. Zwolle-Groningen en Zwolle- Leeuwarden, geeft alleen al tus sen Amersfoort en Groningen en Leeuwarden een besparing van 58.000.000 kg kolen per jaar. Van 18 Mei af gaan er vijftien tremen per dag rijden tussen Groningen-Leeuwarden enerzijds en de steden in het Westen des lands anderzijds. Hiervan zijn er vier express-treinen. Met ingang van 18 Mei worden per dag op het Nederlandse spoorwegnet door de reizigerstreinen 125.784 kilo meters afgelegd. Daarvan zal 69 proeent electrisch worden gere den en 14 procent met diesel- electrische tractie, zodat dan nog slechts 17 procent van de reizi gerstreinen door stoomlocomotie ven wordt getrokken. De electrificatie, die met in gang van de zomerdienstregeling op 18 Mei in gebruik wordt ge nomen voor de baanvakken OUD-MINISTER STEENBERGHE heeft er goed aan gedaan, in een persoonlijke open brief nog eens uiting te geven aan zijn gevoe lens in verband met alles, wat zich rondom de kwestie-Duynstee en het K.V.P.-overleg met de groep-Steenberghe heeft afge speeld. Zijn open brief is een rustig, bezadigd stuk, zoals dat van een zakenman van het formaat van deze oud-minister verwacht kon worden. Deze rust en bezadigd heid weerhoudt hem evenwel niet in de „romantiek der meningsver schillen" enige klappen uit te delen, zowel in de richting van de heer de Bruyn, die enige on tactische zetten heeft gedaan, als in de richting van de heer Duyn- stee, wiens creaties wij al eerder in net licht hebben gesteld. Het wil ons voorkomen, dat het geen zin heeft, op al deze kwes ties nu weer, naar aanleiding van het woord van mr. Steenberghe, uitvoerig in te gaan. Als wij het juist hebben, is het immers de bedoeling van de schrijver ge weest, het incident voor gesloten te verklaren. Wij hopen, dat men het alge meen zo zal willen inzien. Toen het bekende communiqué van het overleg tussen de K.V.P.-leiding en de groep-Steenberghe was ge publiceerd, hebben wij op 14 Jan. j.l. de hoop uitgesproken, dat dit het einde van de actie-Duynstee zou betekenen. Daarin zijn wij teleurgesteld, en het mag gezegd worden, dat dit niet alleen de schuld van prof. D. was Wij willen opnieuw vertrou wen hebben, dat het nu anders zal gaan. Laat ons gezamenlijk overstappen van de „romantiek der meningsverschillen" naar de romantiek van de eensgezinde strijd. Dat moet dan natuurlijk niet de romantiek van de pas ge houden groslijststemming zijn, waarover wij het nog wel eens zullen hebben Terecht schrijft mr. Steen berghe aan het slot van zijn open brief, dat het gewenst is, dat menigeen, na objectieve kennis neming van de gevoerde acties en van de bereikte resultaten, er toe gebracht wordt, meer dan in het verleden „onze K.V.P. actief te steunen. Zowel door lidmaatschap als door medewerking op vergaderin gen en bij verkiezingen, „Vergeet niet, dat wat wij bereikten, voor een groot deel zeker zonder onze actie bereikt zou zijn, als mee r katholieken hun plicht hadden gedaan als lid van de K.V.P. Dit juiste woord werd dezer dagen merkwaardigerwijze ook gesproken van twee andere zij den: pl. in een rede door de heer de Bruyn in Oldenzaal en op de vergadering van de Aartsdiocesane Middenstandsbond te Utrecht. Wanneer aan alle kanten de betekenis van die oproep wordt begrepen en verstaan, dan zal i het „incident" inderdaad voor gesloten verklaard kunnen wor- den, en alle katholieken zullen zich eensgezind scharen achter de partij, met een groot verleden en een grote traditie. Elders diesel-electrische tractie Het met de electrificatie van het Noorden vrijkomende diesel- electrisch materiaal zal worden benut op de lijnen in Twenthe en voorts tussen Harlingen-Gro- ningen, Leeuwarden-Nw. Schans, Amsterdam-Enkhuizen, Nijmegen- Roermond, Alkmaar-Den Helder, Dordrecht-Nijmegen. Met dien verstande, dat op deze lijnen niet volledig met D.E.-materiaal wordt gereden (diesel-electrisch mate riaal), doch een gemengde dienst wordt ingevoerd. De invoer van nylonkousen heeft de laatste tiid moeilijkhe den opgeleverd als gevolg van o.m. dumpingpraktijken van bui tenlandse leveranciers. In verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken besloten van heden af ook de besteding van exportbonusdollars voor deze import enigermate te beperken. Voorlopig zal de invoer langs deze weg niet worden toegelaten met grotere hoeveelheden dan het vorig jaar op deze wijze wer den geïmporteerd. BIJ OPENING AMSTERDAM- RIJNKANAAL Op de ochtend van de 21ste Mei a.s. zal er op de Waal bij Tiel, wanneer Koningin Juliana ep Prins Bernhard aan boord van de „Piet Hein" de opening van de sluis bij Tiel hebben verricht, een nationale vlootschouw worden gehouden, waaraan Nederlandse zeil- en motorjachten, wherries, kano's, binnen- en Rijnschepen zullen deelnemen. Iedere deel nemer aan deze vlootschouw zal van het Tielse gemeentebestuur een herinneringsplaquette ont vangen. De watersportvereniging „De Waal" verbindt hieraan een sluizen-stertocht naar Tiel. De deelnemers aan de vlootsch.ouw zullen elkaar ontmoeten tijdens de avonduren van deze dag op een groot schippersbal in Tiel. GOUDA, 24 April. Heden middag miste de heer A. H. Kunst in de trein, die om 13.22 uur uit Voorburg naar Utrecht was vertrokken, ter hoogte van Moerkapelle zijn 31-jarige echt genote, die voor een behande ling in een inrichting te Zeist zou worden opgenomen. Nadat men op het voorbalcon van de trein het haar toebehorende handtasje had gevonden, werd onmiddellijk aan de noodrem ge trokken. Toen de trein tot stil stand was gekomen, vond men al spoedig de vrouw gewond langs de lijn. Zij is in zorgwek kende toestand naar het v. Iter- son-ziekenhuis te Gouda over gebracht. OTTAWA, 24 April (Ass. Press) Koningin Juliana is vanmor gen mei een toestel van de Koninklijke Canadese Luchtmacht vertrokken om een bezoek te brengen aan Nederlandse emigran ten die zich in het Zuidwestelijke deel van Ontario gevestigd hebben. Hoewel niet bekend werd ge maakt waar de tocht naar toe zou gaan, is uit betrouwbare bron vernomen dat het vliegtuig als eerste stop in de buurt van Ha milton zou landen. De journalis ten die de tocht met een tweede vliegtuig mee gingen maken, kregen voor het vertrek de raad om tandenborstels en pyama's mee te nemen waaruit op te ma ken valt dat het Koninklijk ge zelschap in ieder geval een nacht denkt uit te blijven. Ongestoord Het vliegtuig van de Koningin landde in Hamilton en de Konin gin begaf zich meteen naar de inmaakfabriek, waar enkele Ne derlanders werk gevonden heb ben. De Koningin zeide: „Ik wil miin landgenoten aan het werk zien zonder hen te storen". De Koningin zal de nacht in Hamilton doorbrengen en mor gen naar Wolfe Island in de buurt van Kingston doorreizen, om de levensomstandigheden met de emigranten zolf te bespreken. Op weg naar Hamilton cirkelde (Van onze parlementaire redacteur) Minister in 't Veld kreeg het gisteren in de Tweede Kamer hard te verduren bij een wets ontwerp, waarin f 675.000 werd gevraagd voor de aankoop van een pand toebehorende aan de N.V. Pander Zoon te Den Haag. De oorzaak hiervan was gelegen in het feit, dat de Kamer hier BERLIJN, 24 April (Ass. Press) Meer dan 10.000 jonge commu nisten hebben rich vanavond verzameld aan de Oost-West grens in de benedenstad van Berlijn voor een enorme propaganda- mars naar West-Berlijn. De Berlijnse politie heeft haar nieuwe „alarmeenheden", die opgeleid en uitgerust zijn door de geal lieerden, bevolen rich gereed te houden langs de gehele 150 kilometer lange grens met de Russische sector. Bij een grenspost doken plot seling 1000 blauwhemden op. Maar zij bleven binnen de sec torgrenzen, roepend: „We willen een vredesverdiaig. Weg met de oorlogshitsers. Leve Stalin." Zij wachtten klaarblijkelijk op een teken voor hetgeen zii daarna moesten doen. Tienduizend jonge communis ten gingen vanavond rustig de Franse sector van Berlijn bin nen en begonnen strooibiljetten uit te delen en redevoeringen te houden voor Duitse eenheid en het terugtrekken van alle be zettingstroepen. De West-Berlfinse politie joeg ze uit elkaar met de brandspuit. Twintig jongemannen werden gearresteerd. Jonge heethoofden IN EERSTE TWEE MAANDEN VAN 1952 's-GRAVENHAGE, 24 April. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik per 21 Februari 1952 samengesteld. Het totaal-indexcijfer onder ging van 30 Januari op 21 Fe bruari 1952 een stijging van 1 punt. Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen steeg met 1 punt als gevolg van prijsstij gingen van volkswit- en bruin- brood, aardappelen, groenten en fruit. Margarine en plant aardige oliën en vetten daalden in prijs. Bij de niet-voedingsmiddelen aan de Russische kant begonnen met stenen te gooien naar de politie in de westelijke sector. Verschillende agenten werden geraakt Zij raapten de stenen op en wierpen van tiid tot tiid terug. In een ander gebied kwamen er ongeveer 800 bii elkaar en schreeuwden slagzinnen, maar zü werden door de communis- tisdhe volkspolitie binnen de grenzen van de sector gehouden. Achter hen stond een luid- sprekerinstallatie die brulde: „Amerikanen, ga naar huis." Dit deed min of meer vreemd aan, daar de zin de Franse sector in geslingerd werd. Toen het duister inviel begon het te regenen, waardoor zelfs de geest van de meest agressieve betogers wat gekalmeerd weid. In de bloembollenstreek staan on het ogenblik de hyacinthen en alle vroege tulpensoorten volop in bloei, evenals de middel-vroege tulpen de z.g. Mendel en Triumph soorten. De narcissen daarentegen zijn thans bijna overal uitge bloeid. was alleen de verhoging van de spoorwegtarieven van betekenis, ivcitcv tevcciit gekonneti. Door een joutieve landing kwam Donderdag een „Sea-Otter" van de Marine Luchtvaartdienst in de Westeinderplas terecht. De vier inzittenden van de Marine Luchtvaart hebben het toe stel bijtijds kunnen verlaten. Het toestel is met de neus in het voor een voldongen feit werd geplaatst, omdat de koop inmid dels reeds gesloten is. De heren van Sleen (P.v.d.A.), Algera (A.R.), Beernink (C.H.), Ritmeester (V.V.D.) en Gortzak (comm.) constateerden, dat aldus inbreuk werd gemaakt op het budgetrecht van de Kamer, een punt waar de Kamer uitermate gevoelig voor is. Deze zaak was echter om ver schillende redenen nog veel on plezieriger. De minister beroept er zich op, dat hij niet op de in stemming van de Kamer heeft kunnen wachten, omdat de firma Pander zich van de verplichtin gen van de minister niets wenste aan te trekken. De minister moest direct beslissen en anders ver kocht de firma het pand aan een ander. De minister maakte de zaak wat dit betreft, bij deze behandeling, nog erger door als zijn mening te geven, dat zulks van het standpunt van de firma uit geen onrechtmatige eis zou zijn geweest. Bij interruptie werd de minister hierop tegengewor pen, dat iedere burger toch de wet moet kennen en dhr. Hoog- carspel (comm.) legde de minis ter in dit verband de vraag voor of hij wel gerechtigd was geweest om het koopcontract te sluiten. Waarop de minister weer moest erkennen, dat het inderdaad niet onmogelijk was, dat een rechter tot een tegenovergestelde con clusie zou komen. De derde onplezierige omstan digheid deed de maat eigenlijk vollopen. Aan het bedoelde pand is zonder vergunning van de ge meente Den Haag verbouwd. De gemeente zou dus altijd nog kun nen gelasten om deze verbou wing ongedaan te maken, een risico dat in de koop was onder vangen door een bepaald bedrag van de koopsom af te schrijven. Zoals reeds gezegd, het ver weer van de minister was uiter mate zwak. Hij kon slechts be loven, dat voortaan minstens de vaste commissie zou worden ge kend en voor de rest lag de zaak er. De aankoop was op zich zelf wenselijk, omdat verschil lende instanties bergruimte no dig hebben. Het wetsontwerp kwam er tenslotte met 39 tegen 24 stemmen. Tegen A.R., C.H., V.V.D. en communisten. Het mooie lenteweer in de week voor Pasen heeft ongetwijfeld sti mulerend gewerkt op de detail handelsomzetten bij de grootwin kelbedrijven in textielgoederen en schoeisel. Deze bereikten een hoogte welke dit jaar nog niet eerder is voorgekomen, zelfs niet in de uitverkoopweken in Janu ari. Volgens de voorlopige uitkoms ten van de omizetstatistiek be droeg het indexcijfer van de om zet in textielgoederen bij groot winkelbedrijven in deze week 188, voor schoeisel 256. Ook de omzet in huishoudelijke»artikelen bij de grootwinkelbedrijven, alsmede de totale omzet bii de warenhuizen is in deze week belangrijk toege nomen. het toestel enkele malen over de Niagara watervallen, zodat de Koningin er een blik op kon wer pen. Naar de organisatoren van de Ronde van Nederland ons mede delen, heeft de directeur sportief van de Ronde 1952. de heer Kees Pellenaars. zijn functie ter be schikking gesteld. De organisato ren zijn van zins, nu terug te ke ren tot het systeem van vooraf gaande jaren, namelijk tot de in stelling van een technische com missie die de sportieve gang van zaken tijdens de Ronde zal rege len. rr IN IERLAND LONDONDERRY. 24 April (Iers Persbureau). Edward McAteer, lid van het Britse Lagerhuis voor Derry in Noord-Ierland, heeft geprotesteerd tegen het voorgenomen bezoek van twee Nederlandse fregatten aan Noord- Ierland. McAteer is gekant tegen de deling van Ierland. A.N.P. Van de ziide van de Koninklijke Marine deelde men ons over deze kwestie desge vraagd mede: Het Nederlandse smaldeel V. waartoe de „Karei Doorman", de „Evertsen". twee fregatten en twee onderzeeboten behoren, zal o.a. met de Britse marine oefenen in onderzeeboot- bestrijding. Een eventueel be zoek aan een Noord-Ierse haven van twee Nederlandse fregatten moet gezien worden in het ver band van deze oefening. De achtjarige Rita George uit Los Angeles richtte tijdens een officiële plechtigheid haar schreden naar Koningin Juliana en bood haar een bouquet bloemen en een pop voor Prinses Marijke aan. De Koningin beloofde de pop te verzorgen en voor Marijke mee naar Nederland te geven. LONDEN, 24 April (A.P.). Volgens zegslieden van achter het ijzeren gordijn is een aantal van de grootste installaties voor atoomonderzoek van de Sovjet- Unie in de afgelopen maanden overgebracht naar China. Volgens de „Intelligence Digest" is deze verhuizing het gevolg van het feit, dat de plaats waar de instal laties in de Sovjet-Unie stonden, bekend is geworden. De „Intelligence Digest" is het zelfde blad dat indertijd de eer ste atoomontploffing in de Sov jet-Unie meldde, enkele dagen MOEDER VAN 6 KINDEREN STICHTTE BRAND STEENWIJKERWOLD. —.Om trent da brand in de arbeiders woning. waarover wij gisteren schreven, kan nader worden ge meld, dat Woensdagavond de vrouw des huizes is gearresteerd op vermoeder» van brandstich ting. Na een langdurig verboor viel zij door de mand en legde een volledige bekentenis af. Haar motief was dat zij een nieuwe woning wilde in een an dere buurt, daar zii zeer slecht met de buren op kon schieten Na de bekentenis is de vrouw, moeder van zes kinderen, op vrije voeten gesteld. Het gezin is thans dakloos. voordat de president van de Ver. Staten deze schokkende gebeur tenis wereldkundig maakte. De „Intelligence Digest" weet bovendien nog te melden, dat in Juli aanstaande een proef zal worden genomen met een Rus sische waterstofbom onder lei ding van prof. Bruno Pontecorvo. Pontecorvo, een Britse atoom geleerde van Italiaanse afkomst, is in 1950 verdwenen. De „Intelligence Digest" noemt 1952 het critieke jaar en schrijft, dat als dekmantel voor de ware bedoelingen overal de leuzen over vrijheid en vrede uit de grond gestampt worden. LANDBOUWPRIJZEN GEDAALD 's-GRAVENHAGE, 24 April Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde het landbouwpriisindexcijfer (basis 1946/'47—1949/'50=1Ö0) van 134 in Februari tot 128 in Maart 1952 (4,3%). In de sector der akker bouwproducten ondergingen vrij wel alle prijzen een geringere daling, terwijl de stroprijs zelfs een sterke daling te zien geeft; hierdoor is het groepsindexciifer der akkerbouwproducten terug gelopen van 145 in Februari tot 140 in Maart (3,5%). Bij de veeteeltproducten daal den de prijzen van varkensvlees, schapen, eieren en melk. De in vloed van deze daling overtreft die van de verhoogde prijzen van rundvlees en paarden, zodat het prijsindexcijfer voor deze groep daalde van 130 tot 124 (4,6%). i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1