Noordwijk heeft de bloemetjes maar vast buiten gezet Communisten kregen het terrein vrij voor hun agitatie Bedelaar-rioolbewoner bleek schatrijk Kustvaarder liep op wrak van Engels schip K.R.O.-televisie gaat een toneelstuk uitzenden uit de zaal van „Gooiland" Muiterij in Amerikaanse gevangenis nadert einde Ken Wharton favoriet •rwachtinc "ic weer TEKORTEN G.B. Kleurrijk welkom aan vermoeide rallyekaravaan Twee-derde nog zonder strafpunten Beroofd en vermoord Tweede Kamer liet 'n steek vallen Nog geen opening van zaken over kamp Oirschot Gecompliceerde aanvaring Voltedige opvoering van 80 minuten Elisabeth Schumann overleden Harriman in de gunst door het K.N.M.I. ;eldig van Vrijdag- terdagavond: vele plaatsen lichte hier en daar mist. weer met voor- et Noorden van het lijk wolkenvelden. Oosten iets hogere, er dezelfde tempe- indaag. Zwakke tot in hoofdzaak uit chtingen. on op 5.20, onder P 5.42. onder 23.23. verten tie) ectie en commïs- n G-B spreken cht ten stelligste 5 wel juist'dat er eek en daarvoor, edragen .zijn om- I-B, maar de Di- deze gang van evoren zien aan- tijdig reusachtige n van die fraaie ;sels in voorraad rustig Uw keus de nieuwe G-B illectie. Uw ge- ig wordt prompt oor elke goede anger l-KRING K.V.P. ikomst van de Jon- )en Helder van de iag a.s. om 3 uur Vlies" te Alkmaar ichiphorst uit Den over ..Het Huis van Federatie", ieke Jongeren van Helder worden ver- iprtprilip) NAAR BELGIË Het voorbeeld van omgingen in den irlijks een buiten- organiseren, heeft weerklank gevon- nl. m de bedoeling dit jaar tot een ag te komen met 3e divisie club. ding hiervan is 'n samengesteld, be iden van het HSV bestuur, die zullen i sportuitwisseling lin mogelijk te ma- en, welke reeds in erd stadium verke- ongévèér het vol- i elftal, aangevuld ;den en re'sp. süp- Zaterdag (vermoe- pl.m. 1 uur per ar vanuit Heiloo iaar de omgeving an des avonds om an voetbalwedstrijd worden tegen een t. K. sportvereni- loop der wedstrijd en supporters on- orden bij hun resp. ega's. Zondags zal i in gepaste stem- ïgen, een en ander et de gastheren, onds pl.m. 8 uur vordt aangevangen, a deze trip, welke tstapje is te be- met inbegrip van iliteiten voor het grens enz., sl»r' een ieder aan dit reisje kan deelne- rgeld kan iedere poneren over 100 welke op de te- ïeel weer kunnen visseld. Om de be- rergemakkeliiken is em ingevoerd, wat in de e<-in<-enhe;d i 1 gulden te spa- a in de bibliotheek. leden van HSV, donateurs zo soóe- aan het sécretari- m 45, Heiloo. zntie) nen? Laimböck! lat is de naam, it gebied! U vindt l/orm: Laimböck- en in de kwallte t, i, de kleuren en aar U al zo lang J Pryzen vanaf dameszaak en lingerie TTIL ALKMAAR aanbesteding 1ERMER B. en eni Noord-Schermer dagen aanbesteed k vernieuwen van de Schermerring- •huizen in een sa- constructie van beton met.bijko- i. De begroting be- Er waren 14 in- nmer, Nieuwe Nie- J. B. Christlaanse. Van Garderen en liddenmeer Ï25.300; :en A'dam f24.800; bdani f24.500: fa. Bot, Krommenie ïorsjes. Schermer- Van 't Hek en a f22.398; Gebr. f21.655; fa; Oude- f21.470; P. Schöts- G. J. de Reus, f21.000; D. Ent. de N.V. Nelis. Haar- VRIJDAG 25 APRIL 1952 PAGINA 3 DE TULPEN RALLYE Na de laatste klassements proef op Schiphol (ho ven), waar we de équipes rustig hun beurt zien afwachten om het uitgestippelde traject te rijden, zet ten de deelnemers koers naar de finish in Noordwijk. Vier équipes hébhen juist de finish in Noord- wijk gepasseerd (on der). (Van een onzer verslaggevers) Op het brede terras van het majestiffeuze „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee was de rallye-karavaan 'n grootse ontvangst bereid. Aan hoge vlaggemasten wapperden in de koude zuid wester de dundoeken van de landen, die in deze tulpenrallye waren vertegenwoordigd. En natuurlijk waren er overal bloemen en de Marez Oyens van Vreden- burgh, en J. F. Koopmans met Porsch, J. Sterk met Porsche, Ken Wharton (G.-B.) met Ford, H. Kreisel met Renault, A. G. Imhof (G.-B.) met Allard, Th. J. Koks met Porsohe, K. Ton met Citroen, K. S. Barendregt met Simca. J. Hulsker met Fiat, H. R. X Graaf van Zuijlen van Nijevelt met Jowett, J. G. Reece (G.-B.) met Ford. A. J. M. van der Lof met M.G., M. Gatsoni- des met Jowett-Javelini J. H. Kemsley (G.-B.) met Hillman, J. Th. M. Knegtel met Ford, mr. ser, I. Appleyard (G.-B.) met C. A. A. van der Kroon met Kai- Jaguar, J. M. Breekman met Siimca. G. J. Willing roet Jowett. Ernstig ongeval Twee Engelse deelnemers aan de internationale tulpenrallye, de in Den Haag met Sunbeam Talbot gestarte R. A. Collier en R. Collier, zijn bij Mahnedy tegen een boom gereden. Na het springen van een band had de bestuurder de macht over het stuur verloren. R. A. Collier De autosportliefhebbers, die reeds in aRe vroegte naar het eindpunt waren gekomen om de rallyerijders te zien arriveren, moesten toch enig geduld heb ben. Een autobus en een vracht wagen, die in de buurt van Maarssen met elkaar in botsing waren gekomen, vormden voor de top van de karavaan een hin derlijke barricade. Tegen negen uur ronkte de eerste wagen Noordwijk binnen. Het was de Deense equipe EngelHorn, die met een gelukzalig gezicht uit hun Porsche stapte. Hun straf- puntenlboekje was nog totaal blanco, een knappe prestatie, want volgens de laatste berich ten zijn er op d'e heide slot- trajecten fikse ladingen straf punten uitgedeeld. Ongeveer het derde deel van het aantal deel nemers heeft strafpunten opge lopen, hetgeen meer is dian werd verwacht, gezien de ideale weersomstandigheden, waaronder deze rallye heeft plaats gevon den. De rit over de route der Vijftien Bergen en de tocht dioor de Duizend. Bochten in Luxem burg werd op die manier een picnic. Overal stralend lente weer, dat de rijders nergens moeilijkheden in die weg legde. Gatsonidès kon op die manier heel rustig het vereiste gemid delde, ongeveer 50 kilometer per uur, halen ofschoon ziin Jowett- Javelin roet een defecte rem sukkelde. Brandweer erbij Vrijwel elke minuut hielden de waigens stil bij de finish op het „Huis ter Duin", waar, ooi on alles voorbereid tP zijn, een complete brandweerwagen was geparkeerd. De eerste dames equipe, welke kon worden ge noteerd was de Zweedse Nor- limgHolm. Beide dames moes ten op de weegschaal om te con troleren of het vereiste gewicht nog in orde was. Elke wagen plus inzittendlen moet namelijk aan een bepaald minimum vol doen, anders moet er ballast, in de wagen. Met totaal zeven strafpunten kwam tegen tien uur het Volkswagenr-team. in Parijs gestart, aan de finish. Het waren de equipes Vorwinden. Van de Werff en De Jager. Om precies vijf minuten voor elf werd de eerste wagen gesignaleerd, wel ke uit Den Haag was vertrok ken de equipe SmitSan Georgi met Jaguar, prompt gevolgd door de Zweed A. Hemmingson, de befaamde rallyerijders Ken Wharton en Mans Gatsonddes. Daarna bromde met een nijdig geluid de Jaguar op het terras met de winnaars van dte derde tulpenrallye, het Britse echtpaar Appleyard. Natuurlijk zonder strafpunten. Men zou ook niet anders verwachten. In feestdos Het badplaatsje had zich in feestdos gestoken. Van bijna alle buizen wapperde de driekleur vrolijk in een frisse bries, guir landes van tulpen en hyacinthen versierden de gevels van de huizen, de hekken van de tuin tjes, waarin soms prachtige mozaïeken waren uitgelegd de lantaarnpalen en de pilaren bu de inritten van villia's en hotels. Tot Donderdag hadden de rallyerijders eigenlijk nog geen tulpen gezien, behalve de slin gers, die sommigen bij de start en allen bij de entree van Eind hoven hadden ontvangen. Maar in Noordwijk bleek hun. dat de naam tulpenrallye niet verkeerd gekozen was. Een zo overweldigende weelde van bloemen op de smaakvolste wijze uitgestald of tot kunstzin nige ornamentiek verwerkt, kan alleen deze Nederlandse bad plaats aan de rand van het bol- leniandigebied. 190 in Noordwijk Volgens een officieuze telling zijn van de 237 equipes, die in verschillende steden voor de tulpenrallye ziin gestart. 190 te Noordwijk aangekomen en ge klasseerd. Hiervan waren er 119 zonder strafpunten. Tot de straf- puntlozen behoren o.m. de dames-equipes Francois Sigrana kwam er met enkele lichitP ver wondingen af, doch zijn zoon R. Collier werd zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. GRETE MOLANDER BIJ DE DAMES Het moet vandaag in Zandvoort vreemd gaan wil Ken Wharton de zege in de Tulpenrallye nog ont gaan. Samen met Kreisel, Imhof en Ton heeft hij naast de 0 straf punten 18 winstpunten vergaard. Han Appleyard heeft er zestien winstpunten. Deze winstpunten zijn de resul taten van de klassementsritten op de Ballon d'Alsace en op Schip hol. Weinigen echter, die een goe de plaats veroverd hadden in de eerste rit, kwamen op Schiphol weer tot een hoog puntentotaal. Naast de vier met 18 punten heb ben Andersen en Graaf van Zuij len van Nijevelt elk 17 punten, Anpleyard, Barendregt en Engle- bert hebben er 16 en Martens 15 winstpunten. Grete Molander heeft bii de dames de beste positie met 10 winstpunten. Maar bedenkt wel, deze totalen zeggen in feite zo veel, dat het louter winst is als men hert circuit van Zandvoort op stormt. De grote slachting moet nog geschieden en daarin is Ken Wharton een meesteT. Dat hij het vorig jaar achter het net viste, was 'n kwestie van centimeters.. (Van onze correspondent) Aan de voet van de Mont Bom, bij Nice, heeft men het lijk gevonden van de in deze streek bekende kreupele bedelaar, met sneeuwwitte haren en baard. Chariot. Hij werd kortweg Charlo genoemd. Hij woonde in het grote hoofdriool van de Rivièra, het „Paillon". Bij onderzoek is gebleken dat Chariot beroofd werd en daarna vermoord. Dat hij een rijk man was kwam aan het licht toen hij twee jaar geleden de politie vertelde dat hem 150.000 frans waren ontsto len. Op dat ogenblik had de bede laar nog 850.000 francs in zijn koekjestrommel, die hij altijd bij zich droeg, daar hij geen ver- trquwen zei te hebben in de ban ken. Toen de politie hem onlangs nog visiteerde was Chariot in het bezit van 400.000 francs. Dit geld is hem nu ontstolen, al hebben de boeven aan een deel er van niet veel, want er zijn schatkist bonnen bij, die op Chariot's naam staan. In 1950 toen Chariot de aan gifte van diefstal deed is de politie zijn levensloop nagegaan, waarbij bleek dat deze riool-be woner in 1873 te Parijs was ge boren, waar hij later ook leraar aan een lyceum is geweest. In 1922 onderwees hij in Milaan de Franse taal, om vervolgens in deze stad een kruidenierswinkel te kopen. In 1938 keerde hij terug naar Frankrijk, waar hij zijn bedelpractijk begon. Waarom deze intellectuele man aan lager wal wilde zijn is niet bekend. Hij verdiende veel met bedelen, want men koesterde medelijden met deze eerbiedwaardige grijsaard. Uitgaven had hij niet, want hij sliep in het riool, kreeg aan de deuren een hap eten en bezat PENSIOENREGELING VOOR DE KOOPVAARDIJ Het voteren van 70.3 millioen als bijdrage van het Rijk aan een pensioenregeling voor de opva renden van de Nederlandse koop vaardijvloot, ondervond gisteren in de Kamer geen moeilijkheden. Voorgesteld is, dat er een fonds komt waaraan Staat, werkgevers en werknemers bijdragen. SCHOOLCELDREDUCTIE AANVAARD Gisteren is in de Tweede Ka mer het wetsontwerp, waarbij een gezinsreductie voor de school gelden bij het lager onderwijs zal worden ingevoerd en dat de schatkist als compensatie aan de gemeenten vier millioen zal kos ten, z.h.s. aangenomen. slechts de kleren die hij droe. Hij werd eens bijna veroordeeli omdat hij de ene broek, die h aan had, op klaarlichte dag in het park uittrok om deze in het park te verstellen. Zo werd Chariot een „richard" en dat is zijn lotgenoten niet onbekend ge bleven, zodat men vermoedt dat collega-bedelaars hem neersloe gen en bestalen. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTERS èij Koninklijk besluit is aan de heer W. Elgersma, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei 1952, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Frane- keradeel. De heer J. C. van Es, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1952, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rhoon, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. slechts op bevel van Amerika mochten handelen. En dat was dan de kwalijk rie kende walm van een debat, dat zoals gezegd als een nachtkaars was uitgegaan en dat men wel licht beter niet in deze vorm had kunnen houden omdat het 't kwaad van een communistische agitatie opriep, die wellicht nog erger is dan het eerste. Voor het overige was nog de toezegging van minister .Staf van belang, dat men slechts mensen zal oproepen voor zover er mate riaal aaniwazig is. Dit standpunt heeft de minister ook bij de be- tegen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 61 tegen 7 stemmen, die van de communisten, haar goedkeuring gehecht aan een lan gere duur van de herhalingsoefeningen. Drie communistische moties werden met een nagenoeg zelfde stemverhouding ver worpen. De dag tevoren waren ook van andere zijden wensen geuit, maar minister Staf bleek hieraan op geen enkele wijze tegemoet te willen komen. Wat de vergoeding betreft stel de hij zich op het standpunt, dat een grotere schadeloosstelling on ze hela defensiebegroting in de war zou sturen en dit zou weer tot gevolg hebben, dat Nederland niet meer aan de op zich genomen verplichtingen zou kunnen vol doen. Uit een gezin slechts één man oproepen was uit militaire overwegingen niet mogelijk. De woordvoerders uit andere fracties, die hun wensen dus volledig zagen afgewezen, kwa men hierop in tweede instantie niet meer terug. Zij zagen blijk baar na het antwoord van de mi nister de onuitvoerbaarheid van hun wensen in. Maar 't ware dan toch wel wenselijk geweest, wan neer zij dit ook duidelijk hadden laten blijken. Nu kwam heit ter rein volledig vrij voor de commu nisten, die vanzelfsprekend niet nalieten deze omstandigheid uit te buiten. Zij verweten de andere woordvoerders dat hun wensen maar schijn waren geweest en daar stelden zij nog eens hun mo ties tegenover, die ook alweer zonder stemmotivering werden verworpen. Neen, erg gelukkig was deze gang van zaken niet. Oirschot. De fetopgevlamde critiek met betrekking tot de herhalingsoefe ningen in het kamp Oirschot ging al evenzeer als'n nachtkaars uit. Minister Staf erkende, dat er fou ten waren gemaakt, maar tot een volledige opening van zaken kon het toch niet komen omdat het onderzoek nog gaande is. Naar 't oordeel van de minister was er in elk geval ook op de onderofficie ren wel wat aan te merken, want sommigen hadden hun verblijven vervuild achtergelaten! Het eten mocht te wensen heb ben overgelaten. Na een week was het toch in orde. Dat klopt, zei de communist Wagenaar, want toen waren de dienstplichtigen net weeT thuis. Als eenling ook ten aanzien van dit punt replice rend bleef hij erbij, dat de or ganisatie „pet" was geweest en de oorzaak hiervan zocht hij in de omstandigheid, dat die offcie- ren nieit meer zelfstandig, maar trokken autoriteiten verdedigd met als gevolg dat er „getempori seerd" zal worden. Aan de ko mende manoeuvres zal Nederland deelnemen met een volledige di visie. een zogenaamde geraamte- divisie, die uit de staven bestaat, een deel van de corps troepen en van de corpsstaf. Mijnenvegers. Het tweede wetsontwerp dat de Kamer gisteren behandelde was evenens van militaire aard. Het maakt 76.3 millioen vrij uit de te genwaarde van de Marshallhulp voor de bouw van veertien mij nenvegers. Achttien andere soort gelijke schepen krijgen wij van Amerika ten geschenke en wor den eveneens in Nederland ge bouwd hetgeen dus nog een extra voordeel aan dollars oplevert. En daarnaast gaat het in deee opzet Om vijf patrouillevaartuigen. De communist Haken was de enige die zich tegPn dit ontwerp keerde. De „pianist" Ir Vos, aldus voegde hij de P. v.d. A. toe, mocht hébben voorgesteld om de tegen waarde voor woningbouw te be stemmen, de Amerikanen dachten daar anders over en de socialisten lieipen als trouwe volgelingen van Amerika maar weer mee Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. De communisten Woensdagmiddag is het Neder landse schip „Meerkerk", komen de uit Bombay, tussen de Royers- en Kruisschanssluizen te Antwer pen in aanvaring gekomen met het Engelse stoomschip „Golden Nile", dat de haven van Ant werpen had verlaten. De beman ning van de „Golden Nile" werd na de aanvaring opgepikt door de „Meerkerk" en enige sleep boten. Van de bemanning wordt alleen de 27-jarige stoker vermist, ter wijl een matroos, die lichte ver wondingen had afgelopen, reeds uit het ziekenhuis ontslagen is. De „Golden Nile", een schip van 600 ton. was op weg naar Huil met een lading ijzer en stukgoe deren. Het schip werd openge reten ter hoogte van de machine- In Ottawa bezocht Koningin Juliana het Burg er ziekenhuis, waar Prinses Margriet geboren is. Koningin Juliana poseerde voor de fotografen bij de wieg, waarin Prinses Margriet des tijds gelegen heeft. Links zuster Mary Thompson, hoofd van de Kraamafdeling en rechts zuster Gladys Moorhead, die de Koningin tijdens haar verblijf in het ziekenhuis verzorgde. HILVERSUM. 24 April In ding, temeer daar het gehele te- visiereportagewagen, die naast de televisie-uitzending van Vrij- levisieprogramma van die avond de schouwburgzaal is opgesteld, dagavond 2 Mei komt de KRO zich in de schouwburgzaal van Het beeld zal via een zgn. „link met een nieuw experiment. Die „Gooiland" afspeelt. Eerst zal men zender" naar Bussum worden avond zal voor de eerste maal het bekende vlaggetje zien en overgebracht en vervolgens naar rtnvi 7 „4- j.7-Z-_ 71 T Tl* 7-'^,I-~^-7TTil~. een complete toneelvoorstelling, welke gewoon voor het publiek tn Grand Theatre Gooiland wordt gegeven, op het televisiescherm worden uitgezonden. De toneelgroep „Puck" zal die avond een vrije toneelvoorstelling geven, waarbij voor de pauze de cenacter „De Gecroonde Leersse" van Michiel de Swaen zal worden opgevoerd en nadien „De Corsi- Lopik. De linkzender in Hilver sum zal óf boven op Gooiland óf zo mogelijk op de St Vitusto- ren in de galmgaten wor den geplaatst. De cameraregisseur zal het niet gemakkelijk hebben, daar hij het toneel niet in werkelijkheid ziet. Hij zal zijn keuze moeten maken uit het beeld van drie camera's, waarvoor nog de beste_ plaats kaan" (The man of destinyvan de omroepster. die het program- moet worden uitgezocht. Vermoe Shaw. Het eerste stuk nu, waar- ma aankondigt, dan het binnen- delijk zal er een op het balcon, van de opvoering tachtig minu- stromen van het publiek in de een in de zijgang en een rechts ten in beslag neemt, zal geheel schouwburgzaal en vervolgens op het toneel worden geplaatst, door de televisie worden uitge- het televisiew eer praatje. Daarna Men heeft nog menige moei- zonden. Daartoe zal een sterke zal de voorstelling volgen van het lijkheid op te lossen, bv. ook wat extra belichting worden aange- stuk, dat zich afspeelt in de kei- het geluid en de opstelling der bracht, en zullen drie camera's der van de schoenlapper. De to- microfoons aangaat. Het ligt na- m de schouwburgzaal worden neelregie blijft in handen van melijk in de bedoeling de toneel- opgesteld. Egbert van Paridon, Jan Caste- voorstelling geheel normaal te Deze experimentele uitzending lijns zal de cameraregie voeren, doen verlopen, zodat de televisie vereist een bijzondere voorberei- Dit zal geschieden uit de tele- haar eigen weg moet zoeken. kamer en zonk bijna direct na de aanvaring. De 7.636 ton metende „Meerkerk" werd licht bescha digd aan de voorsteven; waar schijnlijk zal het schip morgen van Antwerpen naar Rotterdam vertrekken om gerepareerd te worden. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de 358 ton metende Groninger kustvaarder „Raben- haubt" op het wrak van de „Gol den Nile gelopen en gezonken. De bemanning bestaande uit 8 koppen kon gered worden. De kustvaarder geladen met leger- tanks was onderweg van Enge land naar Dendermonde bij Ant werpen. De zeescheepvaartverzekermg „Oranje" neemt aan dat de „Ra- benhaubt" waarvan het achter schip met een hoek van 45 gra den omhoog steekt geheel ver loren is. LONDEN 24 April (Reuter) De beroemde liederenzaügeres Elisabeth Schumann is Woensdag avond na een ziekte van enige weken in New York overleden. Zij was zestig jaar. Elisalbth Schumann was vooral geliefd om haar vertolkingen van- de liederen van Schubert en Mozart, in salons of kleine zalen. Haar vertolkingen van rollen in opera's van Mozart en Richard Strauss waren wereldberoemd. Zij was een directe afstammelinge van Henriëtte Sontag, één van Duitslainds grootste sopranen. VERZENDING ZEEPOST DEN HAAG. Met de vol gende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië; m.s. „Oranje" (28 April. Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" (28 April). Nederl. Antillen: m.s. „Obe- ron" (26 April). Suriname; m.s. „Stentor" (1 Mei). Canada ss. „Veend'am" (29 April). Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (26 April). Argentinië. Uruquay, Bolovia Van het wereldtoneel en Chili: m.s. „Tero" (10 Mei), gevoerd. Nu Averell Harriman zich voor de Democratische Partij beschik baar heeft verklaard een gooi te doeri naar het presidentschap der V.S. en zelfs in de staat New York reeds een klinkende over winning heeft behaald, wordt een streep gehaald door de tot nog toe gemaakte kansberekeningen. Wat trouwens ook het geval ge weest zou zijn, wanneer Truman zich opnieuw in de strijd had geworpen. Trurnan en Harriman zijn figuren van formaat, die een grote bekendheid, zo niet popu lariteit genieten. De candidatuur van Harriman heeft teweeg ge bracht, dat het overgrote meren deel van de 94 afgevaardigden van de staat New York naar de komende partijconferentie de steun zal ge ven aan de voormalige reizende ambassadeur. Daarmede is hij direct in de voorhoedegevechten terecht gekomen.- Nu de voorverkiezingen m wezen eigenlijk achter de rug zijn, is er aan de hand van het tot nog toe beschikbare cijfer materiaal wel het een en ander te concluderen. Vast staat thans, dat evenals bij de vorige presi dentsverkiezingen, de z.g. „poli tiek daklozen" straks in Novem- bem bij de grote stemming een betekenisvolle, zo niet doorslag gevende rol zullen spelen. Hoe vinnig de strijd overigens is blijkt uit het veel grotere aantal Ame rikanen, dat thans aan de voor verkiezingen heeft deelgenomen, vergeleken bij vorige malen. Tot nu toe heeft in de verschil lende staten bij de voorverkie zingen de klemtoon sterk gelegen op de personen. Bij de verkiezin gen in November zal de grote massa zich meer beraden op de politieke programma's en met name het accent verlegd worden öf op de buitenlandse, öf op de binnenlandse politiek. Daar moet ook de verklaring gezocht worden van Taft, die zijn mede-partij genoot en rivaal in de nek-aan- nek-race, Eisenhower, heeft ver weten zich niet duidelijk genoeg te hebben uitgesproken over zijn visie inzake de binnenlandse po litiek. De meeste candidaten heb ben zich tot nog toe voorstan ders verklaard van de huidige gang van zaken. Alleen Taft wijkt daarvan af. Taft is een vurige tegenstander van Truman. Ook t.a.v. de buitenlandse poli tiek zingt Taft een andere toon hoogte. Zo lopen de meningen in het Republikeinse kamp nogal uiteen. Harriman heeft zich duidelijker uitgesproken. Volgens zijn ziens wijze vormen de binnenlandse en de buitenlandse politiek van de V.S. een onafscheidelijk geheel. Harriman is van oordeel, dat de welvaart van het Amerikaanse volk staat en valt met de resul taten die Amerika weet te be reiken in de strijd voor een duur zame en gevestigde vrede. Ander zijds hangt het welslagen van de buitenlandse politiek af van de vraag, of de binnenlandse poli tiek een progressief of een libe raal i krakter zal dragen. Harri man ziet derhalve een innig ver band. Hij heeft zeker recht van oordelen en spreken. Als minis ter van handel en „reizend am bassadeur" in Europa was hij dag in dag uit betrokken bij de uit voering van de Marshall-hulp. En daarna was hij één der eerste adviseurs van Truman, tot hij benoemd werd tot directeur _yan het bureau voor de Wederzijdse Beveiliging (M.S.A.). Ook in deze functie heeft hij zich voldoende kunnen inwerken in__de wereld problemen en kan hij beter dan wie ook op de hoogte zijn van de mogelijkheden die er liggen om de steun aan het buitenland voort te zetten, zonder aan de econo mische positie van de V.S. zelf tekort te doen. Harriman beseft terdege het gevaar van een Rus sische bedreiging. En zijn stand punt is nooit anders geweest, dan dat behalve de militaire weer stand van de Vrije Wereld ook de economische kracht verstevigd dient te worden. Bij het afgaan van Truman werd de veronderstelling geuit, dat Eisenhower zijn kansen zou den stijgen. Grote figuren had men tot nog toe in het Demo cratische kamp niet. Nu Ham man meedoet, is het anders ge worden. Zou Harriman op de komende partijconventie als nummer één op de lijst komen te staan en de Democraten de verkiezingen van November win nen, dan is er weinig verande ring te verwachten in de politiek die de V.S. tot nog toe hebben JACKSON (Michigan), 24 April - Reuier - De muiters in de ge vangenis van Jackson hebben Donderdag een van de bewakers die zij als gijzelaars in hun cellenblok vasthouden, vrijgelaten, nadat de gouverneur van de staat Michigan, Williams, hun voorwaarden voor overgave had aanvaard. Zij weigerden echter zich over te geven voor zij hun eisen in plaatselijke kranten gepubliceerd hadden gezien. Exemplaren van ochtendbladen met het verhaal van de opstand zijn Donderdagmorgen naar de muiters doorgegeven doch nu wil len zij cl zich eerst van overtui gen. dat het verhaal ook in de avondbladen is opgenomen. De vrijgelaten gijzelaar is de vijfde van de dertien bewakers (die de muiters Zondag j.l. bij 't begin van de opstand gevangen namen), die losgelaten is- Hli was in de gevangenis in elkaar gezakt en werd door muiters onder steund naar buiten gebracht. Bij zijn invrijheidstelling gaf zich ook een der muiters over- Bij fouille ring vond de politie een groot mes onder diens kleren. Schade: 2 millioen. De opstand heeft tot dusver het leven ygn één muiter gekost, elf gevangenen en vier bewakers zijn gewond geraakt en er is een schade van ongeveer twee milli oen dollar aangericht. Woendagavond werden zwaar gewapende mannen van de staats politie in de rotonde van het ad ministratiecentrum samengetrok ken en gereedgehouden voor een bestorming van het cellenblok, omdat men vreesde dat de muiters de gijzelaars om het leven zon den brengen. Toen de spanning op haar hoogtepunt was, kwam een zekere Hyatt naar voren als woordvoerder van de muiters. „Dolle Jack" Hyatt is er eens in geslaagd uit een andere gevan genis te ontsnappen door gouver neur Williams bij zijn vlucht als schild te gebruiken. f De overeenkomst, waarin werd beloofd dat geen vergeldings maatregelen. ook niet door bewa kers of ander gevangenisperso neel. zullen worden genomen, en die door gpuverfiour Williams werd ondertekend, droeg echter niet de handtekening van Hyatt, doch die van een andere muiter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3