Ken Wharton mag Tulpen-trofee mee naar huis nemen huis Belangen van binnenschippers te Hariingen besproken DE KRONIEK VAN ZATERDAG Duitse regering verlaagt invoerrechten niet Voor derde maal winnaar van R.A.C.-V/est monsterrit Naar wij vernemen Tegenvaller voor Nederland Scheepsberichten V erkeerslichtenprobleem landelijk te regelen? Het ultimatum van Truman ZATERDAG 26 APRIL 1952 PAGINA 3 -gv" Als laatste klasse mentsproef in de 4de Internationale Tulpen rally e moesten de 15 best geplaatste deel nemers in iedere groep Vrijdagmorgen een snelheidsrace houden op het 4.193 m. lange circuit van Zandvoort. Deelnemers in groep 1 en 2 gecombineerd (lichte klasse) rennen naar hun wagens voor de start. De voorste, Hans Kreisel uit Rot terdam, werd winnaar in deze klasse. (Van onze verslaggever) Heel onopvallend had Ken Wharton zich tijdens de rallye zeli gedragen. Nooit hoorde hij tot de kemphanen, die als eersten een bepaalde controle wilden bereiken en zelis liet hij zich door verschillende na hem gestarten inhalen. «Ken doet voor zijn plezier mee ditmaal", werd er al gefluisterd en dat vermoeden werd nog versterkt door de voor zijn doen matige tijd in de klassementsproef op de Ballon d'Elsace. Maar Ken Wharton met zijn opgetwijfeld „opgefokte" Ford Consul had deze Tulpen- rallye goed bekeken. De soepelheidsproef op Schiphol werd voor hem een triomph en toen hij in Zandvoort gisterenmiddag door twee gemakkelijke overwinningen in zijn groep het winst puntentotaal op 38 bracht, kon alleen Karei Ton hem nog evenaren. Karei Ton heeft dat niet kunnen opbrengen. De Riley van de Groninger auto-enthousiast Huizinga was in één der span nendste races van de dag in pure snelheid de baas en Karei Ton boog het hoofd. Ken Wharton dus voor de derde maal „Tulpen-kampioen". Het moet een waarlijk groot rijder zijn, die deze prestatie leveren kan. Het recept van deze Rallye, de strijd om de Tulpen-trophee, zui verder te maken en ook aan andere dan snelle wagens kansen te verschaffen, is o.i. niet hele maal gelukt. Het zij ons verre kritiek te leveren op de organi satie van deze prachtig geslaagde auto-toertocht; integendeel: er is zulk mooi werk geleverd, dat de enkele fouten, die gemaakt zijn, gemakkelijk te vergeven zijn. De vlucht van een Yan Ap- pleyard (om over Ken Warthon maar niet te praten) in een toer- Jaguar uit de sportklasse naar de t.oerklasse, geeft echter een goed beeld van de moeilijkheden, die aan het nieuwe recept der winst punten kleven. Voor de „doodge wone" toerwagens is zo'n vlucht niet zo prettig, want aan de motor van de auto van de directeur der Jaguar-fabrieken, zal ongetwij feld zodanig gefriseerd en ge polijst zijn, dat deze Jaguar ver uitstak boven de andere auto's uit zijn klasse. Nu kunnen de andere deelnemers ook hun motor gaan „opfokken" en aan de veren dokteren, maar de vraag rijst of de oorspronkelijke opzet van de Rallye daardoor niet te veel op de achtergrond gaat raken. Maar dat is een punt, waarover tijdens de eerste voorbereidende vergadering van het Tulpen-ral- lye-comité voor de Rallye in 1953 wel voldoende gepraat zal wor den. De soepelheidsproef, die Yan Appleyard dit jaar ongetwijfeld de eerste plaats heeft gekost, is misschien een aanwijzing voor de richting welke in deze moet wor den ingeslagen. En als dan de Rekenkamer even nauwkeuriger zou werken en de ontvangst in Reims anders wordt geregeld, wel dan wordt de Tulpen-rallye 1953 een nog groter succes dan die van dit jaar. In Zandvoort Laat ons terugkeren naar Zand voort, waar op het circuit in de duinen lustig geraced is met ge wone en buitengewone wagens. Met kleine en grote, sport- en toerwagens. Er is gestreden tot het uiterste door kanshebbers en kanslozen en de rit in groep 6, die beslis send was zowel voor de Tulpen- trophee als voor de „Coup des Dames", was daar een frappant voorbeeld van. Karei Ton met zijn Citroen, werd daar, zoals reeds gemeld, door de heer Huizinga verslagen Het had een Nederlandse zege kunnen worden in deze Tulpen- rallye, maar de sportiviteit van onze Groningse sportman stond zo hoog, dat hij er eenvoudig niet aan dacht Karei Ton met zijn minder snelle wagen te laten winnen. Als derde in dit snelheidsduel speelde ook Miss Dunham met haar „zuurtjes"-auto een fraaie rol. Ze bleef voortdurend bij en kon door haar twee derde plaat- sen juist mevr. Mplander de „Coupe des Dames" ontnemen. De strijd der kleintjes En naast deze grote race, viel er in de tour-klassen nog heel wat te genieten. We beleefden bij de allerkleinste wagens tot li5ü cc de sensatie, dat Hans Kreisel bij de start niet weg kon komen en zijn karts op de eerste Plaats in de hele Tulpen-rallye ver speelde. Doch Hans klemde d tanden op elkaar en begon als laatste aan de achtervolging. Het werd een prachtige strijd,^ waar- bij de Leeuwaraenaar Martens in het eerste klassement na vijf ronden als eerste doorkwam en toen in het klassement Kreisel ging bedreigen. De Renault var, Kreisel drong echter °nweer- staanbaar door en Martens moes in de bocht voor de 9e ronde Kreisel laten gaan. Een prachtig duel was uitgevochten Prachtige prestatie van Kokkes Bij de wagens tot 1400 cc kre gen we een nog grotere sensatie. Klaas Barendregt, metzijn 1» klassementspunten favoriet no. i voor de Tulpen-trophee, vond zijn gaspedaal bij de start „vol open staan en moest de volle tien ron den daarmee blijven rijden, want het ding wilde niet naar boven. Hoe hij het gelapt heeft om met een behoorlijke achterstand bij de aanvang toch nog uiteindelijk als no. 1 te eindigen, zal altijd wel een diep geheim blijven. Maar kranig was het. Wie het ook subliem deed, was de heer Kokkes uit Alkmaar, die na 5 ronden als eerste doorkwam voor de zich heftig verwerende Hei- dendahl en de Fransman Le- trand. In de tweede helft van e race kon onze Alkmaarder het tempo niet helemaal meer bij benen, maar vlak achter Baren dregt, Heidendahl en Legrand kwam hij toch als vierde binnen, hetgeen hem voldoende punten opleverde, om de 2e plaats in het algemeen klassement van zijn klasse op te eisen. Eer. prachtig resultaat. - Ken Warthon.... met een staart De historie van de volgende groep was gauw beslist. Ken Wharton gespte voor de start zijn valhelm op, keek alle mede dingers eens „dreigend" aan en verdween met zijn Ford uit het gezicht. Alleen Hans v. Zuijlen hield hem nog even bij, maar kwam in de 3e ronde met een afgelopen ventilator door. Opge gevenKen Wharton no. 1 dus. Duel Alfa Romeo-Bristol bleef uit In de klasse tot 2000 cc bleef het verwachte duel tussen de Alfa Romeo van de heerr Borrius en de Bristol van Sleigh uit, daar de Alfa weinig zin had om te vertrekken. De Deen Andersen verdedigde met zijn Citroën dap per de eerste plaats in het klas sement, maar tegen het geweld van de Bristol kon hij niet op. Sleigh werd tweemaal no. 1 en snoepte de eerste plaats juist van de Deen af. Vanuit de achterste regionen was de Alfa inmiddels een triomphale opmars begonnen met een claxon, die van geen ophouden wilde weten en nog enthousiast toeterde, toen de heer Borrius als tweede het wagen park binnenreed. Yan Appleyard onbedreigd In de grootste toerklasse ging alle belangstelling uit naar Yan Appleyard, de Hollands spreken de Jaguar-directeur. Wel, hij heeft de toeschouwers niet teleurgesteld, want met prachtig bochtenwerk en op de rechte einden enorme snelheid, voerde hij zijn Jaguar naar de le plaats in deze klasse. Voor molen werd met Ford een uit stekende tweede. De sportwagens En toen gingen we eens recht zitten, want de twee sportwagen races zouden de middag gaan be sluiten. Daar stonden ze dan de Por ches, de MG's, de MRG's en de Simca's. De start was geweldig snel en de angst, die het officiële Porche-team had voor de MG van onze Hollandse v. d. Hof, bleek al gauw gerechtvaardigd, want onze Andries nam gedecideerd de leiding en stond hem niet meer af, ondanks alle pogingen van Gray v. d. Mühle. Tweemaal vloog een Porche uit de baan, één bij het Bos moest met de kraanwagen worden weg gesleept en Engel vervolgde lus tig zijn weg, na in de Tarzan- bocht driemaal om zijn as te zijn gedraaid. De „azen" Het was tegen half zes, toen de „azen" van start gingen. De Allard van Imhoff, die in de Ardennen zo'n enerverend ge vecht geleverd had met Yan Ap pleyard, was daar helaas niet bij. Tenminste niet officieel. Zijn motor vloog enkele uren daar voor in brand en moest gerepa reerd worden. Daar dit niet toe gestaan kan worden volgens het Rallye-reglement, kon de Allard alleen maar buiten mededinging meedoen. De „le Man"-start verliep vlot en het hele gezelschap kwam vrij wel gelijk bij de eerste bocht aan. De Jaguar van Grounds leidde na 1 ronde, doch de popu laire Zwitser Habisreutinger nam in de 2e ronde de leiding over. Het bleef zeer snel gaan en de twee Jaguars aan de kop werden gevolgd door de Allard van Im- hof en de Aston Martin van Hemmingson. In de 4e ronde kwam de Allard van Imhof lang zaam door, het brandje begon zijn invloed te doen gelden. Jam mer voor hem, jammer ook voor de race. De Jaguar van Habis reutinger bleef leiden; maar daarachter ontspon zich een ver woede strijd tussen Grounds en Hemmingsson, een strijd, die ten slotte in het voordeel van Hem mingsson werd beslist. Zo verliep deze laatste race van de Tulpen-ralley 1952. Een groot sportief festijn was op grootste wijze besloten. Het zal diegenen, die het mee mochten maken, lang in het geheugen blijven, want het was mooi, sportief en bovenal eerlijk. En daarom alleen al heeft de Tulpen-rallye als internatio nale rallye in het buitenland ook zo'n goede naam gekregen. worden er bij de Spoorwegen nieuwe postrijtuigen in dienst genomen, waarvan de eerste zending tien stuks is afge leverd. Deze wagons behoren bij de nieuwe expresstreinen; is het voeren van familiege- sprekken via de P.T.T. -met Suri name vanaf 1 Mei mogelijk. De kosten hiervan bedragen de helft van het normale tarief; de duur der gesprekken is maximaal drie minuten. opent de K.L.M. op 23 Juni a.s. een vrachtdienst van Amsterdam op Johannesburg in de Zuid- Afrikaanse Unie. Iedere machine kan zes ton aan goederen ver voeren. Tussenlandingen in Rome Tripolis, Kano, Brazzaville en Livingstone; kunnen er met ingang van Mei weer luchtpostpakketten worden verzonden naar West- Duitsland, met inbegrip van W. Berlijn. Maximum gewicht: 20 kg; maakte een 26-jarige kantoor bediende te Den Haag zijn baas duizend gulden lichter, betaalde er oude schulden mee, stak zich opnieuw in de kleren en meldde zich bij de politie. BONN Het Groene Front in de regeringspartijen heeft in de West-Duitse Bondsdag opnieuw een overwinning behaald. De West-Duitse regering trok haar voorstel tot het invoeren van een aantal verlagingen van invoerrechten op voedingsmiddelen in. De door de regering voorge stelde verlagingen berustten op toezeggingen, die omstreeks de jaarwisseling aan de Scandina vische handelspartners werden gedaan. Van Deense zijde wordt verklaard, dat Denemarken door het niet nakomen der Duitse toe zeggingen een schade van 200 millioen mark dreigt te lijden. Voor Nederland was bij deze ver lagingen voornamelijk van be lang de toegezegde vermindering van de rechten op kaas van 30 tot 22 procent. Doordat de Duitse regering deze verlaging nog niet tot uitvoering heeft gebracht, is de Nederlandse Alchiba 25 te St Vincent KV; Barendrecht 25 v. Port Said nr GibraltarCelebes 25 te Suez; Modjokerto 26 Port Said; Nieuw Amsterdam vertr. 25 v. New York/R'dam; Bloemfontein 24 te East London; Laertes 22 v. Bin- ting; Lieve Vrouwekerk 24 v. Aden nr Karachi; Oranjefontein 24 v. East London nr Port Elisa beth; Talisse 25 te Genua; Teire- sias 25 v. Port Said; Willemstad 24 v. Barbados nr Pta Delgda; Blijdendijk 24 te Boston; Bosch- fontein 25 te Aden; Danae p. 24 Tunis/Malta; Drente 25 te Colom bo; Gordias 25 te Piraeus; Kota Inten p. 24 Guardafui; Mapia 25 te Djeddah; Phrontis 24 v. Singa pore nr Tj. Priok. kaasexport naar Duitsland met rond een derde verminderd. De socialisten hadden reeds in October voorgesteld met het oog op de toen stijgende prijzen de invoerrechten op vlees en aard appelen op te heffen. Door de vertragingstaktiek der regering is het voorstel eerst thans in bespreking gekomen. Het werd door de regeringspar tijen afgewezen, ondanks ernstige waarschuwingen der socialisten, dat in het volgend najaar op nieuw schaarste aan vlees zal optreden. NIEUWE BELGISCHE NOTA NAAR DEN HAAG Welingelichte kringen te Brus sel vernemen, dat de Belgische regering een nieuwe nota aan de Nederlandse regering zal zenden over de verwezenlijking van de Benelux. België wil wel degelijk de Unie realiseren, zo wordt op gemerkt ondanks het feit, dat de beide regeringen uiteenlopende methodes voorstaan. Jhr. Michiels van Verduynen zeer ernstig ziek LONDEN 25 April (Reuter) De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. Mr. E- F. M. J. Mi chiels van Verduynen, is zeer ernstig ziek. Det ambassadeur heeft einde vorig jaar twee grote operaties ondergaan. Nadien werd gemeld, dat hij goede vorderingen maakte. Hij is 66 jaar. De oude luchtbrieven DEN HAAG Naar aanlei ding van de verkrijgbaarstelling op 1 Mei a.s. van het nieuwe model luchtbrief a 35 cent maakt PTT bekend, dat de bij het pu bliek nog voorhanden oude mo dellen a 30 cent na die datum kunnen worden opgebruikt, mits naast de zegelopdruk van 30 cents een postzegel van 5 cent wordt bijgeplakt. De „Duitse Vereniging voor Raketonderzoek"die vorig jaar November in Bremen is opgericht, heeft een model van een „postraket" gebouwd, waarmee men in Juni de eerste proefvlucht hoopt te maken. De raket, volgens een ontwerp van Albert Puellen- berg, wordt genoemd de PVR 01. Puellenberg verklaarde dat de postraketten van de toekomst meer dan 100 meter lang zullen zijn en 500 kg post kunnen vervoeren over een afstand van Londen naar New York. HARLINGEN De Friese havenstad, die zelf het grootste belang heeft bij de scheepvaart en het vervoer te water, is dit jaar de gastvrouwe van de Koninklijke schippersvereniging „Schutte- vaer", welke haar 103e algemene vergadering te Hariingen hield. Langs de met vlaggen versierde straten kwamen de deel nemers en gasten van het tweedaags congres uit alle delen van het land naar de gezellig versierde schouwburgzaaL Ondier de genodigden bevon den zich de secretaris-generaal van Waterstaat, mr. dr. D. G. W. Spitzen, vice-admiraal J. Callen- fels, directeur-generaal van het loodswezen, mr. C. J. G. S. Vin- kelsteijn, vertegenwoordiger van. de minister van Justitie, ir. J. Zijderlaan van het departement van de Rijkswaterstaat, ir. Klop- pert, hoofd-ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Gro ningen, ir. G. L. Walther. van de provinciale Waterstaat Leeu warden en de burgemeesters van Ouderkerk. Werkendam, Lem- De Heilige Vader te Rome heeft de gewoonte He de dingen raak te zeggen. Zo heeft de Paus deze week weer eens een van Zijn van grote visie getuigende redevoeringen gehouden, ditmaal tot de katholieke vrouwen van de wereld en over hun hoofden heen, tot alle vrouwen. De Paus riep de vrouw op tot een ware vredesactie. Hij w^es er daarbij op, dat een oorlog nooit onverwacht komt, daar gaan altijd jaren van voorbereidingen aan vooraf en in die jaren kan en moet men door zijn persoonlijke houding een oorlog onmogelijk maken. Dat daarbij juist ook de vrouwen een belangrijke taak hebben, heeft de Paus duidelijk aangetoond. Dit ligt in de sociale natuur van de vrouw, in haar taak als opvoedster, als propagan dist, liever gezegd nog als apostel voor de ware vredesgezindheid. voor het aankweken van ver draagzaamheid, van liefde, van rechtvaardigheid. Wij moeten geen middel onbeproefd laten, zei de Paus, om de vrede te bewaren en oorlog te voor komen. De vrouw zal moeten begrijpen, dat haar werk altijd gebaseerd zal moeten zijn op de be proefde christelijke beginselen. Zij zijn „het eerste en voornaamste middel" tot behoud van de wereld vrede. De werkzame katholieke vrouwenbeweging in ons land, vindt in de richtlijnen van de H. Vader nieuwe krachten tot gezonde activiteit voor het vredeswerk Over de hoofden van de vrouwen heen, heeft de Paus nog iets anders gezegd, dat niet speciaal voor de vrouwen bestemd was, maar meer een algemene strekking had. Men zou dat een algemene politieke strekking kunnen noemen, maar wie dat meent, ziet over het hoofd, dat de Paus van Rome zich niet rechtstreeks met de poli tiek bemoeit, doch "met de zielzorg en met de morele normen, welke voor de samenleving gelden. Paus Pius verweet, zonder dat met zoveel woorden te zeggen, maar voor iedere goede verstaander duidelijk genoeg, aan de heersers in de landen achter het IJzeren Gordijn, dat zij een valse vredes actie voeren, en dat er verdrukte volken zijn, die als het ware naar een oorlog verlangen, omdat zij daarvan de enige hoop op bevrijding uit hun slaven juk koesteren. De Paus raakte hier een punt aan, dat in de loop der jaren slechts schuchter kon worden aangeraakt in verschillende berichten en beschouwingen, die ook wij meermalen uit speciale bronnen hebben ontvangen, uit landen als Tsjecho- Slowakije, Joego-Slavië, Hongarije, Roemenië. De krachten, die daar in deze geest werken, zijn natuurlijk een gevaar voor de vrede, een bron van oorlogsgevaar De verantwoordelijkheid daarvoor komt in de eerste plaats op de schouders van de heersers in die landen, die het volk voor hun eigen, allesbehalve vreedzame doeleinden onder drukken. De Paus heeft hun houding scherp ver oordeeld, toen Hij zei: „Te laken zijn de heersers in die landen, welke een toestand handhaven, die een uitbreken van de oorlog in de hand werken. Ik wil niet beweren, zei de Paus, dat deze leiders oorlogszuchtige gedachten hebben, of een oorlog gaarne zouden zien, maar zij zijn verantwoordelijk voor het ontstaan van een toestand, die oorlog in de hand werkt". De Paus hekelde ook de „vredes- acties", die in wezen andere doeleinden dan vrede nastreven, terwijl zij soms ontaarden in een geroep van verbittering en haat. Hebben deze heersers, vroeg de H. Vader zich met ontroering in Zijn stem af, er ooit bij stilgestaan, welk een lijden de verschrikkingen van de oorlog en de daardoor te weeggebrachte verliezen, in het bijzonder voor de vrouwen betekenen? Wat kunnen wij, wat kunnen de vrouwen in het bijzonder, anders doen, dan de raadgevingen van de Paus volgen? Zich verdiepen, met haar gezin, in het gebed, en op geestelijk en moreel gebied alles doen, wat de hand te doen vindt! De woorden van de Paus hebben indirect ook de perfiditeit van de communistische vredes bewegingen nog eens duidelijk in het licht gesteld. Men doet als de huichelaars, die openlijk prediken het water, maar heimelijk drinken de wijn, zoals een bekend woord luidt. Zij propage ren z.g. de vrede, maar overal ter wereld, waar zij invloed hebben, ondermijnen zij de ware grondslag van de vrede, door te handelen in strijd met de menselijkheid, de gerechtigheid en de liefde. „In wezen andere doeleinden dan de vrede nastreven", dat doen ook de communistische machthebbers in ons land. Wij hebben daar deze week weer een staaltje van gezien in onze Tweede Kamer, toen er een kwestie aan de hand was over het minder goed lopen van de militaire herhalingsoefeningen in een deel van Noord-Brabant. Dat was een kolfje naar de hand van de ultra-rode broeders, aan wie hier een grote voorraad kostelijk koren op de rode molen werd gepresenteerd. Wij behoeven ons, naar aanleiding van de bekende gebeurtenissen in Oir- schot, welke in ons blad uitvoerig zijn vermeld, niet door de communisten van de wijs te laten brengen, maar wij moeten er wel aan denken, dat er toch groot gevaar bestaat, dat door deze dingen vele eenvoudigen op een dwaalspoor worden ge bracht. Kijk eens hier, de militaire verdediging vraagt ook van ons volk vele lasten en per soonlijke offers. Vooral met de dienstplicht is dat het geval en dan de zware financiële lasten door de hoge belastingen niet te vergeten. De her halingsoefeningen, die nodig zijn om de militaire paraatheid te verhogen tegen het gevaar, dat ons vanuit communistische landen kan bedreigen, ver gen met name ernstige persoonlijke offers van menigeen. En als wij dan lezen, hoe het daar in Oirschot is toegegaan, dan bekruipt ons toch wel eens het gevoel, dat sommige militaire instanties niet zo doordrongen zijn van de ernst van de toe stand, gelijk aan ons volk als noodzakelijk wordt voorgehouden. Dat moet veranderen. Onze indruk is voorshands, dat minister Staf zich in de gedach- tenwisseling terzake in de Kamer niet zo krachtig heeft geweerd, als van hem kan en moet worden verwacht. De regering want ook dit is geen zaak die alleen de minister van Oorlog aangaat moet tegen bepaalde militaire krachten, die „maar wat doen" en die misschien menen, dat zij onschend baar zijn, krachtig optreden, opdat zulke schan dalige dingen zich beslist niet weer herhalen. Op die wijze zou de morele kracht van het thuisfront worden ondermijnd. En wij hebben het waarlijk niet nodig, het aan de communisten over te laten, daarop critiek uit te oefenen. Het is de kracht en de roem van de gezonde democratie, zulke din gen open en eerlijk te zeggen. De knalrode critiek, die altijd een bepaald, onzuiver oogmerk heeft, kunnen wij dan laten voor wat ze is mer. Enkhuizen, Wonseradeel en Hariingen. Buitengewone staten van dienst Nadat de voorzitter van. de af deling Hariingen, de heer Schaap, hoofdbestuur en leden welkom bad göheten en nog gewezen had op de huidige moeilijke toestan den van Hariingen als haven plaats, waarin hij hoopte door medewerking van „Schuttevaer" verbetering te krijgen, werden diverse veteranen door de voor zitter van „Schuttevaer", mr. A. C. Dam, gehuldigd. Het wa ren de heren Buisman te Zwarte- sluis. De Jong te Kampen, Karst- jes te Bodegraven, Blanken te Rotterdam en De Korte te Oude tongen, die allen de belangen van „Schuttevaer" vijftig jaar of meer hadden gediend. Hen werd een zilveren lepeltje en een kop en schotel met inscriptie ter hand gesteld. De Korte uit Oude tongen is reeds meer dan zestig jaar lid van „Schuttevaer" en ruim dertig jaar hoofdbestuurs lid. Deze zeven en zeventig' jarige bijzonder vitale veteraan die tot voor zeer kort nog schip per in de praktijk was, werd evenals de andere periodiek af tredende bestuursleden, de heren Kuiler en Ruitenberg, bij accla matie herkozen. De penningmeester rapporteer de een batig saldo van 2000. De nieuwe Schuttevaer-speld- jes zullen vanwege het predicaat „Koninklijke" nu met een kroon tje worden uitgegeven. Hierna begon men met de rest van de agenda, bestaande uit 180 voorstellen van de afdelingen welke duidelijkheidshalve in di verse groepen zoals bebakening. vaarwegen verlichting, haven- brugeen enz. waren onderver deeld. Het verloren hondje Besloten werd het voorstel van de afdeling Rotterdam te helpen verwezenlijken, n.l. om de radio berichten voor de scheepvaart eenmaal per dag te herhalen en zo mogelijk op een vastgesteld tijdstip. Dit moest mogelijk zijn, aldus de voorstanders, omdat zelfs de berichten voor de dames die een hondje of poesje ver loren hebben op een geregeld tijdstip uitgezonden worden. Ook zal verzocht worden om radio berichten door te geven wan neer* bekend wordt dat op het IJselmeer of op andere drukke vaarwegen stagnatie is ontstaan. Rood licht De middagvergadering was grotendeels gewijd aan een be spreking van de chaotische toe stand' op het gebied van de ver keerslichten te water. Als voor beeld' werd o.a. genoemd dat de Van hef wereldtoneel De uitlating van president Tra- man op zijn laatste persconferen tie, waarin hij gewag maakte van een door hem in 1946 aan Stalin verzonden „ultimatum" is alles behalve een gelukkige greep te noemen in het huidige stadium der gespannen internationale ver houdingen. Truman vertelde, dat zijn schrijven aan Stalin de eis inhield, de Russische troepen bin nen een genoemd tijdvak uit Noord-Perzië terug te trekken. Op grond' van een in die jaren gesloten overeenkomst tussen Moskou, Londen en Washington moesten de Russen voor 2 Maart 1946 hun troe pen uit Per- zië terugne men. Op 5 Maart zond 't ministerie van buitenl. zaken dat destijds onder 't beheer stond van James Byrnes een nota. waarin het niet gevolg geven aan de eis van het verdrag een schending van de> overeenkomst werd genoemd. Truman was de inhoud van deze nota blijkbaar te zwak en hij zond een scherp en persoonlijk schrij ven aan Stalin, waarin dreige menten werden geuit. De V.S. waren nog niet gedemobiliseerd en beschikten over sterke strijd krachten in Perzië. De tweede opzienbarende onthulling van Truman was. dat hij tijdens een dreiging van Joego-Slavië om Triëst te bezetten aan Eisenho wer beivel had gegeven drie di visies naar Noord-Italië te sturen en tegelijkertijd de Amerikaanse vloot opdroeg de Adriatische Zee binnen te varen. Er dringen zich enkele vragen op Op- dei eerste plaats wat is het wezenlijk nut van dergelijke ont hullingen? Althans op dit moment zes jaar later, nu elk woord, dat niet voldoende is overwogen, de verhoudingen ernstig kan bena delen. En dan in zulke scherpe termen, als blijkt uit het gebruik van dei term „ultimatum?" Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington is daar blijk baar van geschrokken, want én kele uren later werd de uitlating z.g. .verzacht." Zelfs wanneer Truman heeft bedoeld slechts ruchtbaarheid te geven aan be paalde diplomatieke stappen, die de V.S. in 1946 hebben gedaan, waarbij ook de Veiligheidsraad en de V.N. waren ingeschakeld, is het nut daarvan hoogst be denkelijk. Wanneer de president daartoe was overgegaan na zijn aftreden, was he+ een andere kwestiei geweest. Momenteel draagt hij nog zijn verantwoordelijkheid en die. telt voor een staatsman uitermate» zwaar wanneer hii bepaalde ont hullingen doet. Zeker wanneer 't mededelingen ziin van een der mate belang „n betekenis als op deze persconferentie in het ge ding waren. Wat schuilt hier toch achter? Men kan hoogstens gissen, met alle risico's daaraan verbonden. Heeft Truman de aandacht wil- T«n vestigen op de grote macht die aan de president der V.S. is gegeven en de eventuele invloed daarvan on de gang van zaken in de internationale politieke ver houdingen' F„n verkiezingsstunt bet weliiebt niet. Had Truman zick candidaat geteld dan zou bet in deze richting zijn te zoe ken. Hoe het pok zij. een erg ge- v>kkiee houding is heit niet van Truman. Fn dat. _iuist en he* mo ment, waarop hii op de valreep •staat om het schip van staat te verlaten. j. provincie Friesland voorschrijft dat met door een rood licht ge varen mag worden, terwijl bij een nieuwe rijksbrug in Fries land, waarover de provincie geen zeggingschap heeft, de ver plichte doorvaart door rode lich ten wordt aangegeven. Gestreefd zal worden maar een uniforme regeling. Zo mogelijk internatio naal. Hariingen bepleit liaar belangen De afgevaardigde van Hariin gen gaf een toelichting op de voorstellen van deze afdeling, waarin de medewerking van „Schuttevaer" verzocht werd om de vaarweg HariingenKorniwer- derzand op diepte te brengen en op diepte te houden, de ondiep ten in het Van Harinxma-kanaal weg te baggeren en het kanaal bevaarbaar te maken voor sche pen met een diepgang tot 2.76 meter F.Z.P. voor welk doel dit kanaal was ontworpen, een los- en laadplaats binnen de Tjerk- hiddessluizen aan te brengen aan de zuidzijde van bet kanaal ter hoogte vn de Midlumerweg, nog enige lichtboeien in de Wad denzee en een licht te plaatsen op de kop van de krib ten wes ten van Kornwerderzand' welk laatste voorstel bij door schrij ven van de Visserij Vereniging van Wieringen werd gesteund. Na afloop van de besprekingen heeft het gezelschap de sluizen in het Van Harinxma Kanaal bezichtigd, waarna als slot van de eerste dag een ontvangst ten stadlhuize volgde. MGR. KAAS t VATICAANSTAD (A.F.P.). Mgr. Ludwig Kaas. die voor het regiem van Hitier voorzitter was van het katholieke „Centrum" in Duitsland, is te Rome plotseling aan de gevolgen van een inge wand-stoornis overleden. Hij ver vulde laatstelijk de functie van secretaris van de „Congregatie van de Sint Pieter". De postdienst op 30 April en 5 Mei DEN HAAG Op 30 April en 5 Mei a.s. zal de postdienst één briefpostbestelling uitvoeren. De openstelling van de kantoren zal op die dagen beperkt zijn. Na dere inlichtingen hierover kunnen op de kantoren worden verkre gen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3