Het Koninklijk Paar uit Ottawa naar Nederland vertrokken Amerikaanse torpedojager op Atlantische Oceaan gezonken Strafvervolgingen voor aannemers Geen verzoek om uitlevering van Indonesische zijde Dankbaar voor ontvangst in Verenigde Staten DE GELAARSDE KAT DAGBLAD VOOR ALKMAAR Tot nog toe 61 opvarenden van bemanning van 237 gered 2000 gevallen voor de rechter Eisenhower tot West-Europa in kippengaas en hyacinthen EN OMGEVING Scheepsramp op Atlantische Oceaan Prins behartigt handelsrelaties Drama in woestijn? Vliegramp in Engeland Heilige Vader sprak tot Oostenrijk In Kampen nieuwe wnd.-burqemeester Olie aangeboord te Berkel Ontstellende feiten werden ontdekt DE ZAAK-WESTERLING Aanval op onderneming Conferentie in Panmoendjon Hr. Ms. Jan v. Galen in Buenos Aires Waarschuwing voor hef- Westen Het was hoogfeest in bollenland HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct^ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Maandag 28 April 1952 46e Jaargang No. 12461 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52. 'eL 2046. (2 Uinen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36, teL 459 K 2240 OTTAWA, 28 April (A.F.P.). Koningin Juliana en Prins Bernhard en hun gevolg zijn Maandagochtend 01.50 uur Ned. tijd aan boord van het K.L.M.-toestel „de Utrecht" uit Ottawa naar Nederland vertrokken. Zij werden op het vliegveld o.a. uitgeleide gedaan door de gouverneur-generaal van Canada, Vincent-Massey, en de minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson. Het gezelschap wordt Maandag om 15.30 Ned. tijd op Schiphol verwacht. H. M. Koningin Juliana heeft tegenover verslaggevers verklaard dat het Koninklijk Paar uiter mate tevreden is over de reis door de V.S. „Ik waardeer de weerklank, die mijn woorden in de V.S. hebben gehad zeer", aldus vertelde de Koningin. Het was het eerste onofficiële interview, dat aan journalisten werd verleend. De Koningin legde er de nadruk op, dat Zij niet alleen gesproken had, als vertegenwoordigster van Nederland, maar namens geheel West-Europa. Hare Majesteit zeide van oor deel te zijn, dat de emigratie en de industrialisatie de twee midde len zijn om in Nederland het hoofd te bieden aan de overbe volking. „De emigratie van Ne derlanders naar andere gebieds delen verstevigd daarbij het con tact tussen de volkeren. Toch mag het niet de bedoeling zijn, dat Nederland zou leeglopen", zo zeide de Koningin. Nederlandse maaltijd. Het interview vond plaats in een klein restaurant in Prescot (Ontario). Buiten stond een me nigte van 1000 personen, waar onder vele Nederlanders. Hare Majesteit gebruikte een maaltijd bestaande uit huzarensla, panne- ENGELSEN VERMIST ISMAILIA, 27 April (A.P.). Sinds Zaterdag worden een Brits officier en zes man van de Royal Artilery, die met een gemechani seerd Bofors-kanon Donderdag de woestijn introkken voor een oefe ning, vermist. Het Britse garni zoen van Akaba zond een S.O.S. uit en verzocht, met vliegtuigen naar de vermisten te zoeken. Tot nog toe zijn alle pogingen zonder resultaat. DRIE DODEN BROADSTAIRS, Engeland, 27 April (A.P.). Een Amerikaan se Thunderstraal jager, die een noodlanding trachtte te maken, is vandaag alhier neergestort op een bankgebouw in de hoofdstraat van BroadstairsSt. Peters. De piloot werd gedood. Drie perso nen werden gewond. De omlig- tende huizen vlogen in brand, len echtpaar, dat boven de bank woonde werd gedood. DE SOEDAN-KWESTIE KHARTOEM, 27 April (Ass. Press) Abdoellah Bey Khalil secretaris-generaal van de Um- me-partij, heeft vandaag ver klaard, dat de partij algemene verkiezingen of een volksstem ming over de kwestie van de Egyptische souvereiniteit over de Soedan zal ondersteunen. Hij zei dit in verband met be richten uit Londen, dat de gou- verneur-genetazl van de Soedan de mening van de Soedanese po litieke partijen over de kwestie zou peilen. Khalil verklaarde, dat dit voor de Umma-partij onaanne melijk zou zijn, daar de partijen niet Soedan in zijn geheel ver tegenwoordigen. koeken, koffie en koek, gereed gemaakt door mevr. Berghuis uit Assen. De Koningin verklaarde aan het slot van het vraaggesprek, de beste herinneringen te hebben aan het bezoek aan de V.S. „De har telijke ontvangst heeft Ons zeer getroffen en wij zijn daar dank baar voor' De Koningin heeft de Zaterdag en de Zondag doorgebracht bij enkele vrienden. Zaterdag bezocht Hare Majesteit enige winkels in ers ke Ottawa. Tientallen voorbijgange die haar herkenden in de drukl_ straten, glimlachten, maar bleven op een afstand. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zaterdag aangezeten aan een VATIKAANSTAD, 27 April (A.P.). Z. H. Paus Pius XII heeft vandaag in een radiorede tot het Oostenrijkse volk gezegd, dat de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste kathedraal een teken is van vastberadenheid om te komen tot een ware vrij heid en vrede. De rede van de Heilige Vader werd uitgezonden ter gelegenheid van het eerste luiden van de grote klok der kathedraal. Z. H. de Paus zeide, dat de we deropbouw van de kathedraal van St. Stephen ^=t werk is van allen, van regering en volk, van de stad Wenen, van verschillende organisaties en verenigingen, evenals van de edelmoedigheid van enkelen. „Allen hebben de voltooiing hiervan mogelijk ge maakt". noenmaal met vele industriëlen. De Prins dankte voor de grote hulp, die de V.S. zowel tjjdens als na de oorlog aan Nederland had den verleend. De Prins bracht te vens .een bezoek aan zjjn broer Aschwin. Het bezoek van de Prins aan New York heeft geleid tot het leggen en verstevigen van tal van banden op economisch ge bied. WETHOUDER WERD MET ZIEKTEVERLOF GEZONDEN (Eigen bericht) KAMPEN. Naar wij verne men is van hogerhand wethouder Scholten als waarnemend burge meester van Kampen met ziekte verlof gezonden. Als loco-burge meester wordt hij opgevolgd door wethouder D. van Dijk (P.v.d.A.). Hardnekkige geruchten willen, dat deze verandering van com mando niet geheel vreemd zou zijn aan onbekwame waarneming van deze belangrijke post. Naar verluidt kan in de hedenavond te houden raadsvergadering van Kampen een officiële verklaring hierover worden tegemoet gezien. Straatgevechten in Ecuador QUITO (Ecuador), 27 April (A.P.). Zaterdag zijn tijdens straatgevechten tussen aanhan gers van de presidentiële candi- daat Jose Maria Velasco Ibarra en „vliegende kolonnes" van po litieke tegenstanders één persoon om het leven gekomen en 18 ge wond. Bij de proefboring van de Ne derlandse aardoliemaatschappij te Berkel (Z.H.) is een hoeveelheid van enige honderden liters olie naar boven gekomen. Er is een tankinstallatie aangebracht voor het opvangen van eventueel ko mende grotere hoeveelheden. Ongeveer vijf weken geleden waren te Berkel reeds oliesporen gevonden. Op het ogenblik on dervindt het werk stagnatie door dat, zoals wel meer gebeurt, on dergronds aangebracht buizenma teriaal is gebroken. Er zijn plannen om binnenkort in de naaste omgeving van Berkel nieuwe proefboringen te verrich ten. Ook in Kennem.erla.nd was het Zaterdag j.l. bloemencorso. We zien hier de wagen van de Watersportvereniging Akersloot, een jol op golven van bloemen. De wagen verwierf een eerste prijs. (Van een onzer redacteuren) Tijdens een vergadering in het paleis van justitie te Utrecht, waar o.Lv. de Amsterdamse advocaat-generaal, mr. Kist, de economische officieren van de 19 arrondissementsrechtbanken en enige deskundigen van het ministerie van wederopbouw aan wezig waren, werd besloten strafvervolgingen in te stellen tegen een groot aantal aannemers. berekenen van „opzetonkosten'. Minstens 2000 strafrechtelijke ver volgingen zullen binnenkort wor den ingesteld. Er was reeds geruime tijd een onderzoek gaande van het minis terie. De hoge bouwprijzen zijn voornamelijk gevolgen van de „opzetten" op vele aanbestedin gen. Tot nog toe zijn er ontstel lende feiten aan het daglicht ge treden. Deze aannemers zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het WASHINGTON (Reuter-A.P.)27 April. De Amerikaanse torpedobootjager „Hobson" is tijdens nachtoefeningen midden op de Atlantische Oceaan gezonken na een aanvaring met het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp". De torpedobootjager had 237 opvarenden aan boord. Tot nog toe zijn slechts 61 man gered. Het vliegdekschip liep enige schade op. De aanvaring had plaats toen de „Wasp" met de neus naar de wind draaide om vliegtuigen in staat te stellen te landen. De vliegtuigen keerden terug van een nachtelijke actie tegen an dere schepen van het eskader, dat op weg was naar de Middellandse Zee. De „Hobson" en een andere torpedojager de „Rodman", be vonden zich achter de „Wasp" gereed om piloten op te pikken indien een vliegtuig in zee zou valen bij zijn pogingen om te landen. Op weg naar Middellandse Zee. De schepen maakten deel uit van een eskader dat op weg was naar de Middellandse Zee en be stond uit het vliegdekschip „Pau la", De kruizers „Worcester" en „Baltimore", de marine-olietan ker „Pawcatuck", twee duikboten en 15 torpedojagers van flottielje no. 4. Het eskader staat onder com mando van schout bij nacht H. B. Van Indonesische zijde is aan de Nederlandse regering geen verzoek om uitlevering van Westerling gedaan; andersluidende berichten in de pers berusten blijkbaar op een misverstand. Dit verklaarde de minister van Justitie in zijn schriftelijk ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid L. A. Donker (Arb.) in verband met de arrestatie en de daarop gevolgde invrijheid stelling van Westerling. Betrokkene is na zijn aanhou ding voorgeleid voor de rechter commissaris te Amsterdam, die na verhoor geen voldoende ter men aanwezig achtte voor het ge ven van het gevorderde bevel tot bewaring. De Officier van Justi tie heeft, zoals reeds in een pers communiqué is medegedeeld, in opdracht van de minister tegen de beslissing van de rechtercommis saris, overeenkomstig artikel 446 van het wetboek van strafvorde ring hoaer beroep bij de recht- nd. bank aangetekend ling van dit beroe bank zal heden, De behande- bij de recht- April, plaats Langs de route van het bloemencorso in Kennemerland waren tal van fraaie mozaïeken uitgelegd. We zien hier een mozaiek dat een eerste prijs verwierf: het nationale wapenschild. hebben. Het gerechtelijk voor onderzoek. dat betrekking heeft op het in Januari 1950 op Java uitlokken n de-- van Ne- d. .'larise K.N.I.L.-militairen, het uitlokken van doodslag en mis handelingen te Bar-'oeng door de strijdgroeo „Apra'en uitlok ken van openlijke geweldpleging tegen personen en goederen door voornoemde strijdgroep, wordt in tussen voortgezet. Zoals uit het voorgaande moge LUXEMBURG, 27 April (AW. Generaal Eisenhower heeft van daag in een radiorede de West Europeanen gewaarschuwd, dat zjj nog verscheidene jaren aan hun verdediging zouden moeten blijven bouwen om zeker van de vrede te zijn. De generaal zei voor zijn ver trek uit Luxemburg naar Parijs: „Wij hebben een goed begin ge maakt. Wat ons te doen staat is dat wij de komende jaren blijven voortgaan op de weg, welke wij ingeslagen zijn bij de opbouw van de verdediging". blijken, is een strafvervolging te gen betrokkene lopenue. In af wachting van de uitkom 'en van het gerechtelijk vooronderzoek kunnen uiteraard thans geen me- dede,:"~->n worden gedaan om trent de verdere mogelijkheden van een strafvervolging. AMERIKAANS MARINE- VLIEGTUIG IN VEILIGHEID WASHINGTON, 27 Aprü (Reu ter). Een patrouille-bommen werper van de Amerikaanse ma rine, met een bemanning van ze ventien koppen, die, zoals gemeld, op een drijvend ijseiland had moeten landen, dat zich op slechts 96 kilometer van de Noordpool bevond, is er in geslaagd Groen land te bereiken. De bommenwer- §er is negentien dagen op zijn rijvende ijsbasis gestrand ge weest. BANDIETEN ROOFDEN OP JAVA Een vertraagd bericht uit Bo- gor maakt melding van een aan val op de rubberonderneming „Sa- marawang" in het onderdistrict Tjimas (Djampangkulonse), die vorige week in de nacht van Dinsdag op Woensdag werd uit gevoerd. Een bende ter sterkte van circa honderd man omsingelde het em placement en een deel der ban dieten drong de woningen van de administrateur en de employé's binnen. In totaal werd voor een bedrag van circa Rp 49.260 aan contanten geroofd: voorts werd een aantal ondernemingsgoederen buitgemaakt. Jarrett, die zich aan boord van de „Worcester" bevindt. Het flot tielje torpedojagers staat onder commando van schout bij nacht C. C. Wood. De snelheid van de ,Wasp" op het moment van de aanvaring was 20 tot 25 knopen. De „Hob son" en de „Rodman" hadden waarschijnlijk dezelfde snelheid. De „Hobson" werd aan stuur boord getroffen. De marine ver klaarde geen inlichtingen te heb ben .omtrent de tijd, dat het schip nog drijvende bleef. De „Wasp" werd bij de waterlijn opengereten van de boeg tot een punt onge veer 75 voet daarachter. PANMOENDJON, 28 April (A.F.P.). De Noordelijke afge vaardigden hebben ingestemd met een verzoek van de geallieerde vertegenwoordigers om Maandag ochtend een voltallige bijeen komst te houden. BUENOS AIRES, 26 April (AP) De Nederlandse torpedojager Hr. Ms. „Jan van Galen", op weg van de Koreaanse wateren naar Ne derland, is alhier vandaag aange komen voor een bezoek dat vijf dagen zal duren. De bemanning zal de gast zijn van de Neder landse ambassade en de Neder landse gemeente te Buenos Aires. Montgomery in Portugal LISSABON, 27 April (A.P.). Veldmaarschalk Viscount Mont gomery is vandaag alhier per vliegtuig aangekomen. Hij zal enige dagen de gast zijn van de Portugese regering en met de mi nister van Defensie besprekingen voeren over vraagstukken in Be trekking staande tot de NATO. Montgomery vertrekt Donder dagmorgen. V./>y BERLIJN, 27 April (A.P.). Voormalige Oost Europese journa listen hebben het Westen vandaag gewaarschuwd, geen gehoor te geven aan de uitnodigingen van Moskou om de handel met Rus land te vergroten. Leiders van de federatie van „vrije journalisten" verklaarden bij een ronde tafel debat, dat de economische conferentie te Mos kou gehouden een „politieke val" was, door middel waarvan het Kremlin zich van onmisbare grondstoffen voor de oorlogvoe ring hoopt te voorzien. De discussie werd gehouden op de tweede dag van het derde jaar lijkse congres van journalisten die uit Oost Europa naar het Westen zijn gevlucht en daar thans werk zaam zijn. BOMAANSLAG OP SICILIË CATANA, Sicilië, 27 Aprü (A.P.). Hedenmorgen vroeg zijn de kantoren van de anti communistische „Italiaanse Arbei dersbeweging" alhier in de lucht gevlogen, nadat een kleine bom, aie bij een benzinetank was neer gelegd, was ontploft Het gebouw vloog in brand. De brandweer voerde een harde strijd om omliggende winkels en magazijnen van het vuur te red den. GEHEIME DOCUMENTEN VAN FIAT VERDWENEN TURIJN, 27 April (Reuter). De Italiaanse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar gestolen geheime documenten van de Fiat automobielfabriek te Tu rijn. Men gelooft dat de documenten door communisten zijn gestolen en de politie onderzoekt of moge lijk verband bestaat tussen het verdwijnen der documenten en de aanslag op een der directeuren van de Fiat, die verleden week door een onbekende is doodge schoten. Juridisch zal moeten worden uitgemaakt, welke „opzet" ge oorloofd is en welke niet. Groten deels zal dit bepaald moeten wor den uit de grootte van de „opzet' Men schat het aantal gevallen op honderdduizend. In een bepaald geval werd op een aannemings som van f 23.000 een opzet ge constateerd van f 5000.Mees tentijds werden deze overtredin gen bedreven bij het uitvoeren van particuliere opdrachten en vooral bjj grote gebouwen. Bij de bouw van door het rijk gesubsi dieerde woningen werd reeds vroeger bepaald, dat „opzet-gel- den" niet geoorloofd zijn, althans niet hoog mogen zijn. Omstreeks Juli worden de eer ste processen gevoerd. Dit zullen proefprocessen zijn, tijdens welke beoordeeld zal worden of er spra ke is van misdrijven of van over tredingen van het prijsvormings- besluit. Zaterdag trok van Sassenheim, door Lisse naar Hillegom een groot aantal praalwagens, die deel uitmaakten van het jaarlijks bloemencorso in de bollenstreek. Een aantal van de wagens bracht in rijk geschakeerde taferelen het sprookje van de ge laarsde kat tot „werkelijkheid"; andere wagens lieten het toe gestroomde publiek genieten van voorstellingen van algemene aard. (Van onze verslaggever) De arme, zandige grond achter Hollands duinen heeft niet veel kwaliteiten, waar iemand trots op kan zijn. Maar ééns in het jaar vergeten honderdduizenden maar even de degelijkheden van alle dag voor de geur en de kleur die alléén dat armetierige stukje zand oplevert in mozaieken en bloemencorso. Zaterdag was 't hoogfeest in bollenland. Wie van 't Noorden kwam had al een voorproefje gehad in Kennemerland, wadr oók 'n bloemencorso langs de bol lenvelden trok. Maar langs de route HillegomSassenheim stom den honderdduizenden. Nog méér Ïirobeerden er vanuit het achter and bij te komen, maar daar de verkeerspolitie éérst de thuis- vaarders trachtte weg te werken, had 't er soms van, of er zoiets als 'n „verboden toegang naar 't bloemencorso" bestond.... Auto's en motoren uit alle pro vincies bevolkten de propvolle parkeerterreinen. Met bussen vol waren de bloemenliefhebbers ge komen: Coevorden, Heidelberg, Bruxelles en naar het aantal nummerborden met „US Forces in Germany" te oordelen, moet 't halve Amerikaanse bezet tingsleger Zaterdag uit Duitsland gedrost zijn. In tiendnizenden hyacinthen En daar kwamen ze dan, meer dan dertig wagens, opgemaakt in contrasterende tinten, in hun wollige vormen de historie van de Gelaarsde Kat uitbeeldend. Wollige vormen? Op het oog ja. Want het tafereel, dat iedere wagen opvoerde, was samenge steld uit duizenden hyacinthen, stuk voor stuk in kippengaas vastgezet. Weken is er aan de wagens gebouwd en met het ste ken van de bloemen is de hele nacht van Vrijdag op Zaterdag heengegaan. In het applaus, dat langs de route opklaterde, was óók de hul de voor dit peuterwerk verdis conteerd. Buiten de groep van de Ge laarsde Kat reden ook vrije in zendingen mee. Zeer geslaagd vonden we hier een natuurge trouw deinend motorjacht en de KLM-show. Dat de Gelaarsde Kat 't op 'n deel van haar triomph- tocht zonder de Markies van Ca- rabas moest stellen, valt slechts te betreuren. Wij ontmoetten de Markies veel later, toen hn amechtig en met hangend hoofd voortsukkelde. Er was iets kapot gegaan in Zijne Hoogheid.... FRANSE PARLEMENTSLEDEN IN DE HOOFDSTAD Zondagmiddag hebben de Franse parlementsleden, die op het ogenblik ons land bezoeken, de Nederlandse gevallenen in de tweede wereldoorlog geëerd. Monsieur Catrice, Ëd van de Assemblee Nationale, en Mon sieur Marcilhacy, lid van de Conseil de La Republique, leg den in tegenwoordigheid van de burgemeester van Amsterdam 'n krans bij het nationale monu ment op de Dam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1