Vier-d or pen-tocht bloemencorso trok enorme belangstelling Vel verwe; SCHOOLVOETBAL R.K. JONGENSSCHOLEN Streeknieuws in het kort Voor het eerst na de oorlog Gregoriusdag te Schagen Nieuw-Guinea INDRUKWEKKENDE MARS VAN DE RESERVEDIENSTEN Neversiedag Limmen Alle begin is moeilijk.... doch toekomst belooft veel Geen rivaliteit tussen Noord en Zuid AGENDA Frysk Selskip „Friso" Bestrijding der tuberculose Motorongeluk in Bergen Spontane medewerking der kerkkoren Kort stadsnieuws De schoonheid van het gewest EEN BAKEN op het duin S.W.G.-Noord hol land demonstreerde in het centrum van Amsterdam Sparta en Hei K. N. V PAGINA 2 MAANDAG 28 APRIL 1952 E>E TRADITIONELE NEVERSIEDAG in Limmen, voor het eerst gecombineerd met een vanwege de afdelingen Limmen, Heiloo, Castricum en Akersloot van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer georganiseerd bloemencorso, heeft Zaterdag een uitgelezen schare van personen op Limmen en daarmee op het bloembollengebied van Noord-Holland-Noord geconcentreerd. Wij zagen o.a. de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema en diens echtgenote, burgemeesters en wethouders van omliggende gemeenten, bekende figuren uit V.V.V.-krin- gen in Noord-Holland-Noord en talloze leden van de Neversie en leden van de verschillende afdelingen van „Bloembollen cultuur". Belangrijk bollengebied Natuurlijk niet in Noord-Hol land, maar des te meer elders in Nederland, wordt eigenlijk maar al te veel vergeten, dat in Noord- Holland-Noord een belangrijk bloembollengebied ligt, met Lim men als centrum. 65 pet. van de Nederlandse tulpen worden be noorden het Noordzeekanaal ge teeld! De bollenvelden van Lisse, Sassenheim p en Hillegom hebben de naam, dié vooral toeristen naar Nederland trekt, wijl men daar in de gelukkige omstandigheid verkeert, dat de bollenvelden dicht bij elkander liggen, terwijl die in Noord-Holland meer ver spreid gelegen zijn. De Neversie doet echter al heel veèl, om de roem van dit Noordhollandse bloembollengebied te verspreiden, vooral door de veredeling van de gewassen te bevorderen. Doch tevens heelt men, om meer toe risten te trekken, daaraan een spectaculair element willen ver binden, in de vorm van een bloe mencorso, dat tot een grootse jaarlijkse gebeurtenis kan uit groeien. Temeer, gezien de grote belangstelling, die het corso op zijn vier-dorpen-tocht ten deel viel. Geen rivaliteit In het bollengebied van de Zuid z\jn echter stemmen opgegaan, die zeggen, dat men hier in Noord-Holland moedwillig de be langstelling, die de Zuid pleegt te genieten, naar de Noord wil trekken. Dit jaar immers viel deze Neversie- en corsodag samen met het bloemencorso in de Zuid. Niets is echter minder waar. Daar heeft de natuur, die alle bollen, waar ook, tegelijk doet bloeien, terwijl de betrokken instanties natuurlijk de mooiste dag daar door uitzoeken, nu eenmaal „schuld" aan Betekenis en resultaat In spectaculair opzicht is het bloemencorso wel wat tegenge vallen. Er waren weinig deelne mers, terwijl het ons voorkwam, dat de artistieke „opmaak" van de wagens, behoudens enkele uit zonderingen, over het algemeen niet zo bijster hoog kon worden aangeslagen. Het is voor tweeërlei uitleg vat baar. Men kan zeggen: „de eerste klap had een daalder waard moe ten zijn", men kan ook zeggen: „alle begin is moeilijk, maar de grondslag is er en daar kan met succes op worden verder ge werkt". Niettemin is deze dag niet zon der betekenis geweest. Dit zal bij het uitvoerend comité Bloemen corso voorgezeten hebben, toen men zei, dat men tevreden was. De dag begon met een alge mene vergadering van de Never sie in hotel „Friesland", waarop o.a. werd medegedeeld, dat de vereniging thans bijna 400 leden telt en dat de Neversie volgend jaar zal zijn vertegenwoordigd op de internationale bloemententoon stelling „De Flora" in Heemstede. Enorme belangstelling Het bloemencorso, dat als een reusachtige bontgekleurde rups langs de Noordhollandse bloem- bollenveldën, waar tulpen en hya cinthen prachtig in bloei staan, trok, vanuit Limmen naar Cas tricum, Akersloot en via Heiloo weer terug, begeleid door de plaatselijke muziekcorpsen, veel belangstelling trekkende en aldus de Zaterdagmiddag vervullende van geuren en kleuren en feest gedruis in heel dit rayon, bestond uit 6 versierde luxe wagens, 13 bloembevrachte vrachtauto's en bestelwagens. Een geweldige mensenmenigte was op de been en dat duurde de hele Zaterdagmiddag lang, met telkens hetzelfde aspect in elk dorp, waar de bontgekleurde stoet doorheen trok. Uitslag De eerste prijs van de luxe wagens werd gewonnen door Bloembollencultuur Limmen en Heiloo, de tweede door de heer Chris Kieft te Limmen en de derde door Bloembollencultuur Castricum. De eerste prijs vracht wagens werd bemachtigd door de V.V.V. van Akersloot, de tweede door de Vereniging tot behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar en de derde door de Verenigde Middenstand te Limmen. Om kwart over twee werden de genodigden en de bezoekers ontvangen door de organiserende V.V.V.'s en afdelingen van Bloembollencultuur, die gezamen lijk het initiatief tot dit nieuwe element van Neversiedag hadden genomen. Al liet de stoet wel even op zich wachten, mén kon voor hotel „Friesland" het corso bezichtigen, waarna allen in de frote zaal van het hotel bijeen wamen, op de vergadering van de Neversie, de meesten getooid met de bloemen, die verpleegsters druk aan het verkopen waren ten bate van het Erefonds voor Oud verpleegsters. Bij ontstentenis van de voor zitter van de Neversie, de lieer N. Blokker, werden allen door de heer Dix uit Heemstede wel kom geheten, o.w., behalve de in de aanhef genoemde personen, aanwezig waren de bekende dr. W. E. Mol, een aantal studenten uit Amsterdam en het bestuur van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. De burgemeester van Limmen, de heer S. H. J. Bosma, wees op de belangrijkheid van het bloem bollengebied van Noord-Holland rond Limmen, op het streven van Neversie en „Bloembollencultuur" en op de beroemde Hortus Bul- borum, waar zich historische ge wassen bevinden. Na afloop van deze bijeenkomst maakte het ge zelschap een wandeling door de bloeiende bollenvelden, welke besloten werd met een bezoek aan de Hortus Bulborum, waar dr. W. E. Mol een uiteenzetting gaf. Mozaiken Op tal van plaatsen langs de grote Rijksweg te Limmen en in de dorpsstraten zelf lagen de prachtigste bloembollen-mozaik- werken, die met kunstzinnigheid, gepaard aan vindingrijkheid, waar het de uitbeelding van aardige, frisse ideeën betrof, vervaardigd waren en die dan ook veel be kijks trokken en talloze malen gekiekt werden. Er waren er in het geheel 66. waarvan 1 in Cas tricum en 1 op de grens van Limmen en Heiloo. Eerste prijzen werden gewon den door de V.V.V. Castricum, dat een prachtig mozaik gelegd had bij het gemeentehuis, een afbeelding van het wapen van de gemeente; door de heer T. Valke- ring, Limmen, met het wapen van Nederland; en door de heer J. Koot, Limmen, met „Kaasdra gers De beide tweede prijzen werden gewonnen door de heren C. Driessen met een tapijt-moziak en G. Rietveld met een mozaik- afbeelding van Jan v. Riebeeck. De twee derde prijzen gingen naar de heren C. Admiraal, met „Twee Konijnen" en A. Krom, beiden te Heiloo, welke laatste met „Zephir". Maandaa 28 April BIOSCOPEN: HARMONIE: „De dokter en het meisje", 18 jaar; VICTORIA: „Robin Hood Junior", 14 jrv; CINEMA: „Geen medaille voor spionnen", 18 jaar; BEX: „Gun Crazy". 18 jaar. VOORSTELLINGEN 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen geopend: Apo theek Wanna, Ritsevoort.5 Apotheker Mej. C. Kamp- huys. GULDEN VUES: 8 u.: Chr. Oranje-Vereniging. De tweede ronde is gespeeld en hoe- Ónder de grootste spanning hebben de jongens gevochten voor de overwinning en vooral als het op dat beruchte penalties nemen aankwam, konden de spe lertjes, ja zelfs de leiders hun zenuwen slecht de baas blijven. Alles stroomt het veld op en ver dringt zich bij de goal. Dal mag niet. De volgende keer blijft het speelveld vrij; de scheidsrechter lette daar streng op. Ook komen'er jongens met een bal naar de sportvelden om een partijtje te trappen of te koppen. Dat mag niet, De airectaur van 't sportpark, ja een schrijven van B en W verbiedt dat uitdrukke lijk, dusalle ballen, die niet gebruikt worden voor de wedstrij den, worden ingehouden en zo lang L J de heer Molenkamp op geborgen. De halve finales zijn op Koninginnedag a.s. Woensdag en de meeste weustriiden zijn in de Overdie. Alle belangstellen den ziin- welkom. Nu de span ning toeneemt, moeten jongens en leiders sportief blijven en zich ten opzichte van de scheidsrech ter correct gedragen, onder wel ke omstandigheid dan ook. In afd- C. wordt in het vervolg de z.g. „korte corner'" genomen. Let goed op het shirt van Uw tegen stander; anders gebeurt het, dat er twintig roodjakken het veld betreden. De BLO moet zo spoer dig mogelijk tegen Egmond Bin nen II spalen, anders zijn wij in tijdnood. In de afd. B-, waaruit de kampioen voor de erewed- strjjd moet voortkomen boft de St. Willilbrordus'School, omdat de ze na van Egmond Binnen ver loren te hebben, met penalties wederom in de winnaarsronde geloot is en dus de kans op het kampioenschap behoudt. Daarom zijn de wedstrijden Adelbertus I en Bavo I wel zeer belangrijk. Komt ze zien! Hier volgen eerst de uitslagen van de 2e ronde. C. Aloysius II—Egmond a/d Hoef II 2—1; BLO—Egmond B. II niet bef.end; Adelbertus II WilliibrorduS II 22 (n.p. 65) Bavo IIHeiloo II 00 (n.p. 5—2). iB; Adelbertus IAloysius I 2 1 Williibrordus IEgmond Bin nen I 33 (np. 78); Bavo I Limmen 130; Verliezers: Ber gen II'Heiloo 1 14; Warmen- huizen ISchoorl I 2—0; Egmond a/d Hoef ILimmen I 03. Afd. A: ULO Hl—ULO H 4—3; VGLO I—ULO VI 1—1 (4—3); Lyceum IIULO I 07. Verliezers: Willibrordus A VGLO II 2—0; Lyceum I—Ber gen I 20- Het programma voor Konin ginnedag: C: a, Aloysius II tegen BLO of Egmond Binnen H, J. J. Out, terrein 01 tijd 2.303.30; b. Adel bertus II tegen BLO of Egmond Binnen II, Br. Perentius; 01; 3.30 —4.30. Winnaarsronde: c. Warmenhui- zen IIHeiloo II voor 5 Mei ge speeld worden. B. d. Adelbertus I—Egmond Binnen I. H. de Wit, 0III; 2.30— 3.30; e. Willibrordus IBavo I, ■Br- Overste, 0IH; 3.304.30. Verliezersronde: f. Heiloo I Warmenhuizen I, idem zie wed strijd c; g. Limmen I—Schoorl I v.d. Klundt, G. 2.30—3.30. A: h. ULO ni—VGLO I, Br. .Tarentius, 0IV, 2.303,30; i. ULO I_ULO II, Br. Overste, OIV, 1.30 —2.30. Verliezers: k. Willibrordus A Lyceum I. L. Boeters, 01, 1-30 2.30; 1. ULO IV—VGLO II, P. Verlbeem, OIII, 1.30—2-30. ALKMAAR, Het was onge twijfeld een groot genoegen de taaiste avond van dit seizoen Ba rend v. d. Veen met zijn „Lyts Frysk Toaniel" weer op cue plan ken te zien. Wjj herinneren ons nog het enthousiasme, waarmee in October 1040 Barend's „Hetde- pyk" ontvangen werd en nauaen aan ook geen geringe verwacn- tmg voor de opvoering van het veivoig: „In test roei stuorkes Dat de werkelijkheid aan deze verwaenting beantwoordde, bete kent verdiende lof voor Barend, aie als schrijver en als speler en regisseur een moeilijke taak moet heoben gehad, al kon dit stuk de spanningen van het wel bijzon dere „Heidepyk" toch niet evena ren. In het midden van de be langstelling stond weer de „hei depyk", het voogdijmeisje, dat in tussen gepromoveerd tot ver pleegster uit dankbaarheid heel naar leven wilde wijden aan de verzorging van de zieken en daarom zich opgelegd had van 'n huwelijk af te zien. Niettemin weet „dümny" (ove rigens 'n minder geslaagde figuur) haar van haar verpleegsters-com plex, af te helpen en als Tjitte, die ze vroeger een blauwtje heeft laten lopen, door onverwachte sa menloop van omstandigheden in het zelfde kosthuis terecht komt, vliegt ze hem, na enige strijd voor goed in de armen! De vice-voorzitter verklapte bij z n ,-met gevoelige muzikale om lijsting uitgesproken dankwoord, dat „Heidepyk" deze avond voor het laatst bij het beroepstoneel was opgetreden omdat ze onlangs „boaske" is. Het behoeft dan ook nauwelijks gezegd, dat de aanbie ding van een fleurige ruiker be- A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het was wel te verwachten, dat het eerste elftal in Den Helder tegen Watervogels op zware tegenstand zou stuiten. „Een kat in nood doet rare sprongen", zegt het spreekwoord. We mogen dus over het 11 ge lijk spel nog niet eens ontevreoen zijn. Hat derde elftal leverde nog een laatste bewijs toch in deze afdeling thuis te horen door een klinkende overwinning op S.R.C. 2, het werd liefst 61. Een ere„ saluut aan de spelers van het -- derde voor de manier waarop ze S^joia werd' door hartelijk hiandL hun wankele positie van enige weiken geleden hebben weten te verbeteren. Het vijfde elftal haalde tegen Bergen 4 door een 11 gelijk spel nog eien puntje binnen. Lang niet gek! De Junioren c moesten in Vo- lendam b hun meerdere erken nen, maar de grootte van dei ne derlaag (82) viel ons toch wel een beetje tegen- Ook de adspiranten b verloren en wel met 4—2 van LSW a. De adspiranten c toonden zich waar dige kampioenen door ook de laatste en zwaarste wedstrijd te gen Vblendam c en nog wel in Volendam met 10 te winnen. Het was wel krap aan, maar ja tegen de adspiranten van een toekomstige eerste klasse(r(?) is het ook niet zo heel gemakkelijk spelen. Al met al mogen we niet onte vreden zijn, aangezien in de laat ste competitie-wedstrijden de uit slagen nu eenmaal niet allemaal even daverend kunnen zijn. Alle elftallen, die nog moeten spelen wordt in ieder geval nog veel succes toegewenst! SUPPORTER We herinneren de Junioren er nog even aan, dat de training a.s. Dinsdag om half zeven begint! Senioren dus om half acht. JAARVERSLAG 1951 ALKMAAR Blijkens het jaarverslag over 1951 van de Alkm. Ver. tot bestrijding der tuberculose werden in de lighal- len dit jaar 80 patiënten ver pleegd met totaal 9307 verpleeg- dagen. (In 1950 resp. 93 en 10369; in 1949 resp. 96 en 9838). In di verse sanatoria werden verpleegd 42 patiënten mét totaal 6474 ver- pleegdagen. (In '50 resp. 39 en 8070). De Zweedse paviljoens (hadden in 1951 een gemiddelde bezetting van 88.05 vele wachtlijstpa tiënten werden naar andere sana toria overgeplaatst. In. de Zweedse paviljoens wer den 86 patiënten met een totaal van 11.568 ligdagen verpleegd1; hiervan waren er 69 uit buitenge meenten en 17 uit Alkmaar. (In 1950 bedroeg, het .aantal patiënten 70 met 12.629 verpleeg dagen). De wijkverpleegsters van het Witte Kruis legden 1394 bezoeken in 114 gezinnen af, die van het Wit-Gele Kruis 1524 bezoeken bij 324 gezinnen. De inkomsten uit giften. Em- mabjoemcollecte waren dit jaar minder, doch de verloting (4000 loten) was een succes. In samen werking met andere verenigingen werd de patiënten de nodige ont spanning gebracht, terwijl de sohilderstherapie met medewer king van de kunstschilder D. Trap uit Schoorl een goede greep bleek te ziin. Financieel was het jaar '51 niet gunstig, doch het bestuur ver trouwt. dat deze inzinking van tijdelijke aard is. Het rekent weer op de steun van alle Alkmaarders, om zijn menslievende taak te kunnen blijven voortzetten. In Castricum heeft Jan Musch een voordrachtavond gegeven als besluit van een zeer geslaagd seizoen van de Kunstkring „Elckerlyc". Bij de samenstelling van het nieuwe programma heb ben de leden en donateurs mid dels formulieren, ook wat in de melk te brokkelen. Voor de leden van de voetbal vereniging „Vitesse" te Castri cum zal Dinsdagavond in zaal Roozendaal de trainingsfilm „Koning Voetbal" vertoond wor den. De gymnasten van dezelfde TWEE GEWONDEN, WAARVAN EEN ZEER ERNSTIG BERGEN. Zaterdagmiddag is een ernstig motorongeluk ge> beurd bij de „Ronde Kom", waar bij twee jonge mensen op de motor met volle vaart recht op een boom inreden. De heer C. Dekker met zijn verloofde, mej.' N. van Schaik, beiden uit Amster dam, waren met hun familie, eveneens op de motor, van'Am sterdam op weg naar Den Helder. Zij kwamen van de richting „De Fransman" en reden met vrij grote snelheid over de 2 km lange Eeuwigelaan via Bergen naar Den Helder. Bij de ingang van de Hoflaan hebben zij, onbekend met de weg, te weinig rekening gehouden met de zeer lastige bocht. Het aan zicht van deze betrekkelijk flauwe bocht doet in het geheel niet ver moeden dat men hier sterk vaart moet verminderen, ja zelfs wordt de indruk gewekt dat men recht door kan rijden, ondanks dat er witte paaltjes staan voorzien van reflectoren, die hierbij waar schuwen. Met volle vaart sloeg de motor tegen de boom en beiden werden er afgeslingerd. De jongeman be kwam een schedelbasisfractuur en bloedde op tal van plaatsen uit het hoofd. Hij werd m zeer ern stige toestand opgenomen. Het meisje verloor slechts tijdelijk het bewustzijn en bekwam een dij beenbreuk. Dr. van Gelder en het Bergense Rode Kruis waren zeer snel ter plaatse en vervoerden hen on middellijk naar het (Centraal) Ziekenhuis te Alkmaar. De motor werd geheel vernield. SCHAGEN. Gedurende haar circa 75-jarig bestaan heeft de St. Gregoriusvereniging op het terrein van de kerkelijke zang baanbrekend werk verricht. In diverse dekenaten en gewesten zijn korenbonden opgericht, worden cursussen en zangersdagen georganiseerd, alles met het schone doel de zang in Gods huis te vervolmaken tot stichting der gelovigen. Waarom gebeurt hier in het Noorden niets van dit alles, terwijl in ons dekenaat op de verschillende koren toch eminente krachten aanwezig zijn? Deze vraag werd voor korte tijd gesteld aan de hoogeerw. Deken Harst en ziehier, deze avond is het antwoord op de vraag. Aldus pastoor Verhoeff in zijn openingswoord op de Korenavond der gezamenlijke R.K. Kerkkoren in Hollands Noorderdistrict. eklap der talrijke aanwezigen aie de grote zaal van het Gulden Vlies vrijwel geheel vulden. Na nog enige huishoudelijke mededelingen, sloof de vice-voor zitter het officiële gedeelte waar. na nog efkes „de skonken fan 'e flier foar in stnüke schotse trije". ALKMAAR. Het bestuur van „De Stille Omgang" te Alk maar spoort alle mannen uit Stad en Omgeving dringend aan, aan de jaarlijkse bedetocht, die ter ere van het H. Bloed op Zondag 4 Mei zal worden ge houden, deel te nemen. De directie van het Gulden Vlies herinnert de abonnement houders aan de derde voorstelling in de serie B, die vanavond wordt gegeven. Opgevoerd wordt: „Eens in de honderd jaar" een nieuw geestig blijspel met sterk positie ve inslag. In de Cinema Americain wordt Donderdag begonnen met de ver toning van een nieuwe serie films „Cyclus der grote herinneringen" Als eerste komt „Manon" aan de beurt. Het publiek kan wensen betreffende de vertoning van films op de daarvoor vastgestelde Donderdagavond, kenbaar maken aan de directie. Bij de aankomst van de deel nemende zangers met hun dames in de Magnus-veste begaven al len zich naar de kerk van St. Christophorus alwaar organist P. Verver de Praelude en fuga in c-mol van J. S. Bach vertolkte. Een plechti Lof met assistentie werd opgedragen door de hoog eerw. Deken Harst. Onder leiding van divec._ur Jos. Overtoom zong het. Schager kerkkoor de lofge zangen, afwisselend gregoriaans of meerstemmige muziek. Mach tig vooral klonken döor het kerk gebouw de gregoriaanse hymnen en gezangen welke door het koor ingezet uit honderden spontane kelen in de kerk werden beant woord. Tijdens een korte predicatie wees pastoor Karskens op de schone taak van de kerkzanger en de wijze waarop n gaven in dienst moest stellen van zijn Schenner. Een, „,ert de kerk zanger. Zo gij niet v»„,ut als deze kleinen zult gij het Hemelrijk ïiiet verwerven. Het gaat met om roem of eer te verwerven, maar zing uitsluitend ter ere Gods en tot bevordering van de devote stemming in Zijn huis. Na het Lof speelde organist Ver ver het Toccata van Max Reger Na afloop van de kerkelijke plechtigheden begaven allen zich naar zaal Igesz, alwaar het koor van de Petrus en Paulusparochie uit Den Heider, onder leiding van directeur F. Kaag een drietiH afwisselende gregoriaanse ge zangen uitvoerde n.l. de introitus en communio van Beloken Pasen en het Alleluia' van de tweede Zondag na Paschen. Deze ge zangen werden gevoelvol ver tolkt. Inleiding dr. de Bruin De weleerw. zeergel. heer dr. J. de Bruin uit Utrecht heeft van Noordholland grote verwach tingen. De spontaniteit waarmede deze eerste naoorlogse korendag is ingezet bevat volgens spreker een belofte voor de toekomst. In de psalm staat: Ik zal de Heer loven, ten allen tijde. Het enige doel van ons mensenleven is lof te brengen aan God. Dat kan >p vele manieren. Als belijder, mar telaar, maagd of gehuwde. Wel ke taak men ook op dit aardse tranendal vervult, zij is opgeno men in Gods Scheppingsplan. Zo is er ook voor elke omstandigheid in dit leven de zang. Zingen is een van de schoonste gaven Gods. De taak van de zanger en vooral van de kerkzanger is een grote. Niet voor niets heeft onze H. Vader de Paus met grote kracht aangedrongen op het wederinvoe ren van de gregoriaanse zang in de kerk. Het gregoriaans is ech ter moeilijk. Bij het repeteren moet men eerst een barrière door. Dit verwaarlozen is gebrek aan wilskracht. Het latijn moet be grepen worden alvorens het goed kan worden uitgevoerd. Daarvoor wordt van de zanger geëist dat hij op de repetitie is en op tijd. Geen huisvrouw mag de man daarvan afhouden. Als hij zijn taak goed begrijpt, verwekt een zanger een bron van genade. In het geloofsleven is een algemene verslapping te constateren. Dit betekent verraad aan Christus en Zijn Kerk. Als men een goede daad stelt tot stichting der ge lovigen, kan daar veel goeds van uitgaan. Wij allen moeten apostel zijn en trachten zielen te redden, zoals Jezus Christus ons allen gered heeft. Als practisch puntje gaf spr. ter overweging, waar in deze omgeving de afstanden te ver ziin om dikwijls in groot ver band bijeen te komen, vraag daar aan castoor of kapelaan of deze bij kerkelijke feesten e.d. een Uiteenzetting wil geven van de plechtigheden. Daardoor zal de zanger zijn taak nog beter be grijpen. Hierna voerde het koor van de parochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen uit Den Helder, onder leiding van directeur Th. Ploeg, op eminente wijze uit Festa nunc solemnia, van Jac. Ruijgrok en Jubilate Deo, van Nekes. Het laatste gedeelte van de avond was gewijd aan beschou wing en beluistering van de schitterende muziekfilm „Rigo- letto" van Guiseppe Verdi, waar van de talrijke aanwezigen zeker genoten hebben. Gezien de spontane opkomst en medewerking van de kerk koren, bleek deze dag in een be hoefte der zangers te voorzien en zal zij zeker door meerdere ge volgd worden. H.C, BESPRAK KWESTIE GEARRESTEERDE NEDERLANDERS DJAKARTA, 26 April (Aneta). De Nederlandse Hoge Commissa ris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft tijdens een bezoek aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken ad interim, mr. Wilopo, zijn bezwaren geuit tegen de wijze, waarop het vraag stuk van de gearresteerde Neder landers door de Indonesische rege ring wordt behandeld,, zo heeft een zegsman van het hoge com missariaat aan Aneta medege deeld. Volgens ontvangen berichten zou bij het onderhoud ook de kwestie-Westerling ter sprake zijn gebracht. vereniging gaan op 2 Juni naar Voerendaal terwijl de Voeren- dalers dan in Augustus in Cas tricum te gast zullen ziin. Minder belangstelling toont Castricum voor „Veilig Verkeer". Onder leiding van burgemeester Smeets zal het bestuur, waarin de heren P. Borst, C. Verbaan en C. Bodewes werden gekozen, er dit jaar de schouders nog eens onder zetten. In Langediik heeft men af scheid genomen van kapelaan Schut, die benoemd werd in Vel- sen Noord. Alle jeugdverenigin gen, standsorganisaties, het kerk bestuur en zelfs de muziek waren bii dat afscheid aanwezig. De Hemony-klok van Uitgeest zal behouden blijven. Er is reeds een bedrag van 9000,bijeen gebracht. Men vertrouwt, dat de resterende 3000,er ook wei zullen komen. Een bewijs van het gemeenschaps-besef van onze Hervormde broeders. De L.T.J. in Zuid-Schermer, die een jaarvergadering hield, zou wel wat meer belangstelling willen zien voor de ruitersport. Die bloeit elders wel! In Heerhugowaard heeft de Oranjevereniging weer een at tractief programma opgesteld dat op Koninginnedag en de Be vrijdingsdag de jeugd en de ouderen heel wat te doen zal geven. Wii vermelden daarvan de volksspelen op het sportpark om 3 uur, op 5 Mei, de avond feesten in de zalen Evers en v.d. Heiligenberg om half acht en het eerste deuntje in de morgen uren. De R.K. Zangvereniging Huygewaert geeft 's avonds een concert in de zaal van de Heili genberg. „OUD WESTFRIESLAND" GAF EEN STREEK-AVOND HOORN. Zelden is met meer overtuiging aangetoond, dat West. Friesland overrijk is aan bouw kundig schoon, dan Zaterdag in Hotel „De Roskam", waar de directeur van het Zuiderzee museum te Enkhuizen, de heer S. J. Bouma, een serie hoogst belangwekkende lichtbeelden vertoonde. Hij deed dit op de streek-avond voor het Historisch Genootschap „Oud Westfriesland" en de vereniging „Oud Hoorn" en mocht zich verheugen in een algemene waardering voor de wijze waarop de schoonheid van het gewest nader onder de aan dacht werd gebracht. Aan de, vertoning der licht beelden ging een causerie van de heer Bouma vooraf, waarin gewezen werd op de plicht van aeze generatie om de culturele waarden van het verleden aan de komende geslachten door te geven. Magnifieke kleurenfoto's heeft de heer Bouma van talloze pun ten in onze steden en dorpen ge maakt. Opnamen in vogelvlucht en plaatjes van huizen, gebou wen en allerlei details die als regel aan de aandacht ontsnap pen, maar. nu met verrassende duidelijkheid aan het licht kwa men. Dergelijke avonden verle vendigen de belangstelling voor het eigen gewest en doen de toeschouwersde culturele waar den dieper beseffen. De voorzitter van het Genoot schap, de heer G. Nobel, was de heer Bouma zeer erkentelijk voor het gebodene en overhandigde als tastbaar bewijs daarvan, mw. Bouma een aandenken. Burgemeester D. Breebaart van Hoogwoud vestigde in de pauze de aandacht op de Westfriezen- dag, die in de a.s. zomer te Enk huizen zal worden gehouden en stelde het verschijnen van een nieuwe bundel van het Genoot schap in het vooruitzicht. Graag zag de heer Breebaart suggesties voor een gebruik van het West fries op de jaarlijkse bijeenkom sten van het Genootschap. Hij vroeg grotere waardering voor de Commissie „Landelijk Schoon" en vestigde de aandacht op het fonds dat de mogelijkheid wil scheppen voor een huldeblijk jegens degenen die zich op cul tureel gebied in dit gewest bij zonder verdienstelijk maken. St. Augustinusvereniging OUDORP DeHeemkundecur- sus, te geven door kapelaan Voets. kan door omstandigheden op Dinsdag 29 April niet aan vangen. Dé cursus vindt doorgang op Dinsdae 6 Mei, 's middags 5 uur in de Williibrordusschool, Molen buurt te Alkmaar. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. PLAATSELIJK REGEN Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen en vannacht hier en daar mist. Zwakke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Wie in midden Noord- Holland naar het Westen kijkt, ziet daar op een van dè hoogste toppen van de wachters langs de kust 'n kasteel van 'n huis: het BIO-V acantieoord, 'n baken op het duin. 'n Baken, dat nu 25 jaar de verkomme rende jeugd uit de sloppen en de stegen wenkt. J.l, Zaterdag stonden er Jaantje van de Bliek uit Goes en Harm Kuiper uit Èmmen wat bedremmeld onder de zoveel-duizend kaars van Polygoon tussen 'n dikke driehonderd opge togen gasten. De Ned. Bios coopbond, die het BIO-oord uit de. collecten in de bios copen financiert en het Centraal Genootschap, dat de staf voor het huis be schikbaar stelt, herdachten tezamen het 25-jarig be staan van de Stichting „BIO-Vacantieoord". Jaantje 'en Harm kwamen in de feestelijke bijeenkomst elk een spaarbankboekje in ontvangst nemen van 'n glunderende voorzitter Mie- dema. Al de negentig kin deren, die er deze weken verblijven hebben dat boek je met iets erop gekregen. Het bestuur van de Stich ting zag glimlachend toe, onaer-voorzitter Feringa van het C. G. opende het hartelijke applaus en die hele kring van blijde, grote mensen. Dr. Muntendam van „Volksgezondheid" en burgemeester Huygens van Bergen voorop stemde er- 7Y16G ITL. Voor juffrouw Heetveld „wat 'n schat van 'n directrice", zegt BIO uit één mond waren er bloemen en méér dank,, dan je in 'n officiële toespraak kunt uiten. En in Bioscoopbond en C. G. was véél dank baarheid en ook 'n tikkeltje trots. Dat mag! Hebben hier al niet tienduizend kinderen in 380.000 verpleegdagen gezondheid gehapt! En die dank. bioscoopbezoeker, die mag U in Uw knoopsgat steken, want U. bracht de honderdduizenden voor dit prachtige werk bij el kaar. DJAKARTA 27 April (A.P.). Op een partij-bijeenkomst te Ma kassar heeft dr. Soekiman, oud premier van Indonesië, vandaag verklaard, dat de Indonesische eis betreffende Nieuw Guinea „in de ijskast is geborgen" omdat Neder land daaraan de voorkeur gaf. Nieuw Guinea was volgens nem opgenomen in het defensie stelsel van „de Ver. Staten, Engeland, Nederland en Australië tegen de Sowjet-Unie". „Indien het Westen beseft had, dat de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië in het eigen belang van het Westen was, dan zou men in het verleden een op lossing voor de kwestie hebben gevonden". OPSLAGPLAATS CHEMICALIËN IN VLAMMEN Met hevig geknal en fel om- hoogschietende vlammen is Zater dag te Hengelo een opslagplaats van chemicaliën een prooi der vlammen geworden. De opslag plaats bestond uit een houten loods, waar een fabrikant van bleekwater, amonia, wasbenzine en dergelijke artikelen meer, wél ke door de huisvrouw bij de schoonmaak worden gebruikt, ook een vrachtauto neerzette, welke voor het bezorgen van bovenge noemde artikelen werd gebruikt. Waarschijnlijk door een kortslui ting in de electrische geleiding van de auto is de brand ontstaan, welke zo snel en hevig om zich heen -reep, dat de Hengelose brandweer nauwelijks tijd had om in te grijpen. De loods brandde geheel uit, evenals de vrachtauto. De schade voor de fabrikant, de heer H. Assink, is aanzienlijk AMSTERDAM. Tweeduizend man van de reservediensten uit heel Noord-Holland namen Za terdagmiddag bezit van het cen trum van 's lands hoofdstad. Ach ter de eigen drumband van het district-Zuid marcheerden om vijf uur het drukste uur langs Damrak en Paleis de geüni formeerde colonnes uit de rich ting van het Centraal Station het Damrak op. S.W.G. vierde op eigen wijze de verjaardag van H.M. de Koningin. De drumband van „Zuid" geschenk van de burgerij van Amsterdam opende een indruk wekkende stoet. Reserve-rijks- politie, reserve-gemeentepolitie, reserve-grensbewaking en Natio nale Reserve trokken op naar de Dam, waar lt. Gen. Buurman van Vreeden, kolonel Stoltz, Minis ters Teulings, oudminister Schok king, burgemeester d'Ailly. Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, C, d. K. in Overijsel en landelijk voorzitter van S.W.G. de heer Bouwman, provinciaal voorzitter en tal van andere auto riteiten het défilé afnamen. Een prima défilé, dat moet gezegd worden. Wel misten de vrijwilli gers de parade-routine van dienstplichtigen. maar daar stond een verbetenheid en een geestdrift tegenover, die men slechts aantreft bij nou ja, bij vrijwilligers, In het Beursgebouw kwamen na afloop van de mars de twee duizend vrijwilligers bijeen. Bur gemeester d'Ailly en S.W.G.- voorzitter Bouwman, betoonden zich zeer voldaan over de indruk die de troepen hadden gemaakt ook p het rijen dikke publiek. Ir. Ridder de van der Schueren van het district-Zuid der Natio nale Reserve, wiens naam in S.W.G. een begrip gaat worden voor organi'-at'evermogen en ac tiviteit. Reed in de collonne niet zelfs zijn eigen, levengrote lucht- doelartillerie mee, met kanonnen en al Oud-Minister Schokking roem de de discipline "an de troep. Hij had de grove handen gezien van de mannen en in de geunlformde colonnes de boeren en de arbei ders herkend. Het getal noemde h" indrukwekkend en nog te klein. „Waar blijven de mensen van de lichtingen 40-45, die wij niet hebben opgeroepen voor de dienstplicht?" riep hij uit. Uit de bijeenkomst werd een gelukwensteiegram gezonden naar H. M. de -' ïpc.n. M het Wil helmus werd deze demonstratie besloten. Velocitas en Chevi citas, jaren achten lijk kampioen, Che ie licht bevonden, heeft zich op enke en Achilles zagen ook bij de kampii bijvoorbeeld kansli Kermes marcheren Haarlem weer Nog één punt en t In A verspeelde kostbare voorsprong op DWS, door me 3DO gelijk te sp DWS in Deventer n afrekende. De wedstrijden BoysHaarlem en moeten thans de be gen. Het aloude Vel( deert door 'n 11 Tiel tegen Theole. met 80 van Fris: dien zovele huzare haalde. Heerenveen kwamen tot 22. li Fnsch. Boys gema 31 van Elinkwijk. winning van de Vo 't Gooi was verdiex Potharst gezonden. In B haa de wed Ajax (33) een tweede helft. Toen ter Drijfhout (Leei een 3'3 stand een de Arnhemmer D op advies van de grensrechter afkeu de gemoederen vei NEDERL. KAMPI KLEIN BILJAI Aan 't Nederlanc schap hoofdklasse anker kader 38/2, c en met 11 Mei a.s. zal worden gehoi deelnemen J. Frani H. J. de Kleine Jr. van Leur (Oss), (Rotterdam), A. I dam), L. van Reye H. Scholte (Eindho Zondervan (Leeuwa UITSLAG Promotie 2de Klas WEST I EBOHVolendam Tweede Klasse E ZeeburgiaUW Beslissingswedstrijd Alcm. Vict.Baarn Promotie 3de Klas OVVORapiditas HollandiaHMS Derde Klasse A TOGRivalen APGSRKAVIC Derde Klasse C, Alkm. BoysGVO Vierdo Klasse A Bergen—Grasshoppe OuüesluisSchagen ZAPTexel W'vogelsRKAFC VZVW'waard Vierde Klasse B MFC—HSV LimmenDe Rijp EVCPurmersteijn Purmersti RandersWW Zouaven-M'vogels'31 St.GeorgeA'delft 1 AFDELIN De V'wUckers-'t Go E'wijkEnsch. Boy, HaarlemEDO TheoleV elocitas >Veloi H'veenAGOW Go AheadDWS GVAV—Frisia DWS 25 Haarlem 25 EDO 25 AGOW 25 Heerenveen 25 Ensch. Boys 25 't Gooi 25 Frisia 25 Volewijck. GVAV Elinkwijk Go Ahead Theolp Velocitas 25 24 24 25 25 25

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2