Zal Amerika een milliard dollar lenen aan hongerend India Pommer's eerste Duitse film: ,,'s Nachts langs de weg" Tweede Tsjecho-Slowaakse bisdom onder regeringstoezicht Geen Duitse eenheid zonder herstel der oude grenzen UW PUZZLE Laatste kans om bevolking van communisme te vrijwaren RADIO, Liquidatie van Mgr. Matocha binnenkort te verwachten voor vandaag HET GOUDEN WAAGSTUK NEHROE'S REGERING GRIJPT TE HOOG Boeiend filmwerk Dit jaar proces tegen Mgr. Beran? Scheepsberichten Naar wij vernemen door T. S. Fletcher MAANDAG 28 APRiL 1952 NEW DELHI (K.N.P.). In de eerstvolgende vijf jaren zal beslist worden of India democratisch zal blijven of dat dit uitgestrekte gebied met zijn ruim 350 millioen inwoners aan het in Azië opdringende communisme ten slachtoffer zal vallen. Gedurende deze korte periode zal'de Indiase regering ten volle gebruik moeten maken van de hulp, die haar door de Ameri kaanse regering wordt geboden. Wanneer in 1957 de nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden, dan zullen de millioenen honger lijdende bewoners van India aan den lijve hebben ondervonden, dat het de huidige regering ernst is met haar pogingen hen uit de ellende te trekken en een behoorlijk bestaan te verzekeren. De Verenigde Staten hebben in het kader van het „Point Four Program" aan India aanzienlijke hulp toegezegd. Deze hulp is ech ter bij lange na niet voldoende en blijft dan ook tot kleine experi menten beperkt. De huidige Ame rikaanse ambassadeur voor India, Chester Bowles, hoopt echter voor India een lening los te krijgen van 1 milliard dollar, te verdelen over vier jaren. Diplomaten van andere landen in New Delhi be schouwen dit als de laatste kans voor India om uit communistische handen te blijven. Zij zijn van mening, dat alleen een intensieve campagne om India uit zijn ach terlijkheid op te heffen, India voor de democratie kan redden. De intensiviteit van de campagne zal echter afhangen van de grootte van het bedrag, dat er aan besteed kan worden. Tot dusver heeft India van Washington de beschikking ge kregen over 54 millioen dollar. Dit bedrag werd aan de Indiase regering op 5 Januari van dit jaar overgedragen. Sindsdien heeft de regering eenzelfde be drag in roepias uitgetrokken. Hiermede wil zij dan, daarbij nog geholpen door Amerikaanse tech nici, m vier jaren tijds 12 mil lioen boeren de helpende hand bieden. Zij hoopt daarmede in staat te zijn binnen een jaar tijds de oogsten met 50 pet. te doen stijgen. Met de een milliard dollar waarvoor Chester Bowles zijn beste krachten inspant, hoopt de regering van India nog tien maal zoveel arme boeren financiële en technische hulp te verlenen. Naast deze activiteit op econo misch terrein, die mits met suc ces doorgevoerd, niet zonder re sultaten zal blijven, kan men van de andere kant de Indiase rege ring niet vrij pleiten van een ze kere zorgeloosheid en een gebrek aan practisch idealisme. De eer ste en voornaamste oorzaak van het grote succes der communisten is dan ook de houding en de poli tiek geweest van de regermgs- Bartij en haar plaatselijke leiders, 'e belangen van de kleine man werden verwaarloosd. Waar eerst voor voedsel en kleding moest worden gezorgd, werden grote "sommen gelds 'besteed aan her vormingen, die haar doel moesten voorbijschieten, omdat zij te hoog gegrepen en bovendien niet voor bereid waren. Het resultaat is dan ook, dat de communistische vakbeweging in sterkte reeds de tweede van het land is, terwijl zij enkele maanden geleden nog op een armelijke derde plaats stond. De kortgeleden gehouden ver kiezingen wijzen op een verras sende toeneming van communis tische stemmers. In de staat Ma dras is de communistische partij reeds de grootste. In vele steden en dorpen van Andrha waait de communistische vlag. Het district Telengan heeft eveneens over wegend rood gestemd. De communistische overwinnin gen hebben vele verbaasd doen staan, ofschoon niemand eigenlijk reden had om verbaasd te zijn, want de kortzichtigheid der In diase regering is soms opvallend. In de staat Madras b.v. liggen de winkels vol met goedkope en zeer aantrekkelijke Russische lectuur. De Indiase gezant voor China reist in zijn vacantie geheel India af om te vertellen, wat voor paradijselijke toestanden er in China heersen. In Bombay wordt een z.g. Internationale Industriële Tentoonstelling gehouden, waar het meest opvallende paviljoen door Rusland zal worden bezet en waar juist de „ideale" en „royale" voedselvoorziening in de Sovjet-Unie zal worden geëta leerd. En dit terwijl India honger lijdt. Nehroe zelf heeft zijn land en de wereld dikwijls verbaasd doen staan door op geprononceerde wijze te spreken over het goede en het mooie, dat hü in het com munisme en in de Sovjet-Unie be wondert. Het is dan ook te hopen, dat de regering van Nehroe, van wie toch niet ontkend kan worden, dat hij met veel idealen is be zield en het beste met zijn volk voor heeft, erin slaagt met de hulp van Amerika zijn land te verlossen van het steeds dreigen de spook der honger, de voor naamste bevorderaar van het communisme. Advertentie Ka iu. ui S fcctttld Geen wonder, als je die eenmaal geproefd hebt, wil je geen andere meer. En~..„ je portemonnaie vaart er wel bij, want de prijs is VERLAAGD tot P.K.I. STEUNT KABINET WILOPO OP VOORWAARDEN De Partai Komunis Indonesia heeft zich bereid verklaard steun te verlenen aan het kabinet- Wilopo, mits het kabinet de oude politieke lijn loslaat en een nieu we richting inslaat, namelijk een nationale politiek voert, geba seerd op de democratie en de vrede. DINSDAG 29 APRIL HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7,45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8,00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.; 9.60 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden 9.35 -Gram.; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10,00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11,30 Schoolradio; 12.00 Angelus;. 12.03 Metropole orkest en soliste (12.3012.33 Lanid- en Tuinbouw - mededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Nieuws van de Luchtmacht; 13.25 Promenade- orkest; 14.00 Gevarieerd pro gramma;' 14.55 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 „Ben je Zes tig?"; 10.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Prof. dr. M. H. van der Valk: „Indo nesië en China"; 18.00 Nieuws; 18,15 Radiio-rallye; 18.20 Sport- praatje; 18.30 RVU: Mevr. dr. E. Pereirad'Oliveira: „De rhe sus-factor"; 19.00 Gram.; 19.15 Voor de jeugd; 19,40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Amuse mentsmuziek; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Kamerkoor en orgel; 20.45 „De Pax Christi Bedevaart naar Amersfoort"; 20.55 Vierhandig pianospel;. 21.15 De Radliodokter; 21.25 Concertgebouworkest: .22.00 Bariton en piano; 22.25 Gram.; 22.45 Avondgebed en - Lit. kalen der; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II (298 M.l: 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 en 8.45 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9,15 Orgel concert; 9.25 Voor de hulisvrouw; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de zieken; 11,30 Sopraan en. piano;12,00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen: 12.33 Voor het platteland 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Orgel en tenor; 13,45 Gram. 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.00 Klassieke muziek; 16.30 Voor de kleuters; 16.50 Kinder koor; 17.15 Pianorecital; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18,55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Jazzmuziek met commentaar; 19.50 Gram.: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma; 2110 Mededelingen en gram.; 21.20 „Ik weet, ik weet, wat u nliet weet"; 21.35 Dansmu ziek; 22.10 Discogram.: 22.45 Bui tenlands overzicht; 23.00 Nieuws 23,15 New-York calling; 23,20— 24.00 Graim.muz. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 29 APRIL 1952 N.C.R.V.: 20.15—21.45 1. Dertigduizend. 2. Expeditie no. 14. Pauze 3- De Sprookjesverteller. 4. Dagsluiting. hiloegard knef De nieuwe film van Eric Pom- mer ,,'s Nachts langs de weg", eeu filmwerk dat deze week de Neder landse première beleeft en spoedig ook In het Noordelijk deel van ons land In vertoning zal worden ge bracht, is er een die richting aan gevend ls voor de Duitse na-oorlog- se filmproductie als zodanig. Eric Pommer is als filmpionier onafscheidelijk verbonden aan de geschiedenis van de Duitse film. Onder zijn leiding zijn dan ook vele goede films tot stand gekomen, zo wel in Duitsland als in Amerika, Frankrijk en Engeland. Hij heeft vele voortreffelijks re gisseurs aangetrokken, zoals orr, er enkele te noemen Fritz Lang, Robert Siodmak, Billy Wilder, Ro bert Wiene,. Carl Th Dreyer. Na de oorlog werd Pommer door de Ame rikaanse regering als filmofficier naar Duitsland gestuurd om het Duitse filmbedrijf opnieuw te orga niseren. Kortgeleden is hij met een eigen productie begonnen; met een film die stellig gerekend kan wor den tot de belangrijkste van de na oorlogse Duitse films. Toch is ,,'s Nachts langs de weg" als geheel genomen geen meester werk geworden. Daarvoor is de filmstof niet diep genoeg uitge werkt, daarvoor zijn er ook te veel concessies gedaan aan het publiek. .,'s Nachts langs de weg" wil een beeld geven van het harde leven Van de vrachtrijders, die hun trans porten 's nachts verrichten, een on derwerp dat enorme mogelijkhe den biedt voor' een voortreffelijk -verhaal-in-filmtaal. Vooral' wanneer daaraan nog een spannend seenavo ten grondslag ligt, zoals dat hier 't geval is. De regisseur Rudoif Jugert heeft deze sfeer goed aan- voeld, dat bleek wel uit het voortieffolij ke camerawerk in tal van scènes waarin het nachtelijk transportbe drijf wordt getekend. Maar het is eigenlijk jammer dat dit meer do cumentaire werk niet wat meer op de voorgrond is gekomen. In de loop van het verhaal raakt het the ma de „vrachtrijder bij nacht" meer en meer op het tweede plan om plaats te maken voor „Herr Schlü- ters liefdeperikelen". Heinrich Schlüter is om heel kort even de intrige te vertellen die aan dit filmwerk ten grondslag ligt een Duitse vrachtrijder, die met zijn zware truck met aanhang wagen twee maal eer week het tra ject MünchenFrankfort rijdt. De grote verkeersweg biedt hem 's nachts weinig afwisseling, maar hij heeft afleiding genöee aan zijn ge dachten over allerlei dingen-van- aliedag, want hij .is een gelukkig getrouwde vijftiger, wiens dochter Liesje juist in hefr huwelijk is ge treden. En dan verongelukt vlak voor hem. een roekeloze automobi list en Schlüter vindt een porte- tefeuille met 20:000 Mark. Met dit geld begint zijn eèrlijkheid te wan kelen, vooral wanneer hij hoort dat het geld afkomstig is van deviezen- smokkel. Kort 'daarop bij een wegomlegging geeft hij „een lift" aan een meisje omdat ze wat op zijn dochter lijkt (Hildegard Knef, goede typering). En dan beginnen de perikelen. Door het meisje raakt hij verzeild in een smokkelzaak en in een liefdesaffaire. Na tal van spannende verwikkelingen, die we hier niet verder zullen ontrafe len, komt uiteindelijk alles terecht. De „'wegomlegging" in het leven van de vrachtrijder is gepasseerd, de „zijweg" is weer uitgemond in de „hoofdweg" van zijn eenvoudig bestaan. Hans Albers geeft een voortreffelijke karakteruitbeelding als vrachtrijder in dit filmwerk, dat boeiend is naar inhoud en vormgeving (voor boven 18-jari- gen). PRAAG (K.N.P.), De Tsjecho-Slowaakse regering heeft een z.g. „patriottische" en door Rome geëxcommuniceerde priester laten kiezen tot kapittel-vicaris van het bisdom Budejovice. Zij heeft daarmede een tweede bisdom onder rechtstreeks toe zicht van de regering geplaatst. Het eerste betreft het aarts bisdom Praag, waarvan Mgr. Beran aartsbisschop is. De bisschop van Budejovice, Mgr. josef Hlouch, werd enige weken geleden van zijn zetel verwijderd wegens zijn afwijzende houding ten aanzien van de communistische regering. ter in practijk toch het bestuur van het bisdom over. Hij kon dit doen, omdat van overheidswege elke actie van Mgr. Hlouch on mogelijk werd gemaakt. In het voorjaar van 1951 benoemde hij vier patriottische priesters tot kanunnik van de kathedraal van Budejovice, teneinde op deze wijze zijn latere verkiezing tot kapittel-vicaris mogelijk te ma ken. Deze over ruim twee jaar ver deelde voorbereidingen om Mgr. Hlouch te liquideren tonen aan, dat de regering de Katholieken van het bisdom aan de verande ringen wil doen wennen en voor hen de schijn wil ophouden, dat alles in overeenstemming met het kerkelijk recht geschiedt. De vicaris-generaal van Bude jovice, Buchta, heeft overigens reeds blijk gegeven van zijn pro gressieve activiteit, door de pries ters van zjjn bisdom bij elkaar te roepen en hen door een andere „patriottische" priester, kapelaan Zborovsky, te laten toespreken over cosmopolitisme en burgerlijk De Tsjecho-Slowaakse regering heeft daarmede een nieuwe stap gezet op haar weg, die naar de liquidering van de Katholieke hiërarchie in Tsjecho-Slowakije leidt. De nieuwe kapittel-vicaris, P. Buchta, was reeds in Februari 1950 door het regeringsbureau voor Kerkelijke Zaken aan Mgr. Hlouch toegewezen, ofschoon deze weigerde hem te accepteren. Buchta, een „patriottische en pro gressieve" priester, die reeds door Rome was geëxcomimuniseerd, nam met steun der regering eeh- Aagtekerk 26 Aden verw.: Aal- sum 25 van Pladju naar Austra lië; Alamak 26 te Aden; Albireo 25 van Bahia naar Las Palmas van B. Aires-R'dam; Aldabi 25 v. R'dam-Santos; Alpherat 25 te A'dam; Ampenan 25 van Priok naar Aden; Bintang 25 te Cal cutta; Caltex Nederland p. 25 Gibraltar; Caltex Utrecht 25 van Sidon naar R'dam; Enggano 25 van Port Said naar Genua van Perz. Goli-R'dam; Hecuba 26 te Port of Spain; Meerkerk 26 van Chittagong te R'dam; Muider- kerk 26 te Marseille; Ovula 27 Spe?ia verw.; Phrontis 26 van Singapore te Priok; Riouw 26 te New York; Rijnland 25 van Rio de Janeiro-Rio Grande; Salawati 25 van Belawan naar Colombo; Slamat 26 nog te Tj. Priok; Slie- drecht 26 te Suez; Sommelsdijk p. 25 Vlissingen van Antwerpen - Havana; Stad Maassluis p. 25 Ouessant; Straat Söenda 25 van Singapore naar Mombassa. Is op 74-jarige leeftijd prof. dr. J. v. d. Hoeve overleden, oud hoogleraar aan de universiteiten van Groningen en Leiden. hebben momenteel meer dan 80 Amerikaanse firma's fabrieken geopend in Nederland.... is de directeur van de gemeente lijke geneeskundige en gezond heidsdienst in Amsterdam, de heer A. Brand Jr., med. drs, be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau...r heeft de firma Diepenbrock en Reigers in Delft besloten de wachtgeldregeling van het perso neel te beëindigen, omdat belang rijke orders tot nog toe uitbiij- van links naar rechts HANS ALBERS hoofdrolspeler ERIC POMMER - producer RUDOLF JUGERT - regisseur NUMMER 7 Horizontaal: 1. Voorzetsel 3. Zuivelproduct 7. Ja (Spaans) 9. Vent 10. Voortplanten 11. Rustbank 13. Herkauwer 15. Bar 16. Plaats (Duits) 18. Ledematen 20. Graveur 22. Pers. vnw. 23. Voorzetsel 24. Strijdperk 27. Belediging 29. Deel van het kippenhok 30. Goedgeefs 32. Windrichting (Eng.) 33. Een hoeveelheid 35. Sein 36 Bloem 38. Stofmaat 39. Vieze lucht 40. Zangnoot Verticaal: 1. Pers. vnw. 2. Kleurling 3. Rustplaats 4. Invetten 5. Verdieping 6. Gang van een paard 7. Uitbouw 8. Voorzetsel 12. Vrouwelijk (afk.) 13. Hulpmiddel bij schepen en de luchtvaart 14. PI. in Drente 16. Turkse ridderorde 17. Deel van een trap 19. Lidwoord 21. Jongensnaam 25. Schavuit 26. Vertegenwoordiger 27. Meppen 28. Deel van een schip 31. Grondtoon 33. Verlaagde toon 34. Luchtstrijdkrachten 35. Voorzetsel 37. Zangnoot Onlossin? kruiswoord raadsel Nr. 6 Horizontaal: 1 knap. 5 laks, 9 aorta, 11 ro bot, 12 lt, 13 troef, 15 10, 16 kil, 18 mom, 19 sok, 20 eed, 22 mts, 23 dom, 24 nor. 25 iep, 27 kik. 29 per, 30 tol, 32 keg, 34 ad, 35 pekel, 37 ra, 38 netel, 40 karei, 42 druk, 43 sela. V ppfinq oT« 1 kalk. 2' notie, 3 ar, 4 ptt 5 lof, 6 ab, 7 kolos, 8 stok, 10 arm, 11 rem, 14 oom, 17 leder, 19 strik, 21 dop, 22 mos, 25 ieder, 26 lok, 28 kerel, 29 pand, 30 tel, 31 lek, 33 gala, 35 pek, 36 las, 39 tu, 41 re. nationalisme. Na deze toespraken namen de priesters „eenstemmig" een resolutie aan, waarin zij ae bacteriologische oorlog der V.N. in Korea veroordeelden en onmid dellijke beëindiging van de oorlog aldaar eisten. Inmiddels zijn ook reeds de no dige voorbereidingen getroffen voor de liquidering van de aarts bisschop van Olomouc, Mgr. Dr. J. Matocha. Het Bureau voor Kerkelijke Zaken heeft ook hier een „patriottische en progressie ve" priester tot vicaris-generaal aangewezen, die op zijn beurt een aantal communistische pries ters in sleutelposities heeft ge plaatst. De liquidatie van Mgr. Matocha kan dus binnen afzienbare tijd worden verwacht. Bij de aanvaar ding van zijn ambt had de nieuwe vicaris-generaal, Josef Glogar, verklaard, dat zijn ambtsaanvaar ding geschiedde in een zeer be langrijke tijd, daar de „verouder de orde voor een nieuwe wet wijkt". Deze omgekeerde toepas sing van de strophe uit het „Tan tum Ergo" et antiquum docu- mentum novo oedat ritui (en de oude wet wijke voor de nieuwe orde) heeft bij de gelovigen van het aartsbisdom angstige voorge voelens opgewekt. Uit zeer betrouwbare bron ver neemt het K.N.P. nog, dat dit jaar voor Tsjecho-Slowakije waar schijnlijk het jaar van de grote processen zal worden tegen Slansky, dementis e.a. Ook wordt waarschijnlijk geacht, dat ook Mgr. Beran dit jaar onder be schuldiging van hoogverraad voor de rechters zal worden gebracht. (Van een medewerker) Op 10 Maart heef! Moskou de mogendheden van het Westen voorgesteld de eenheid van Duitsland, op basis van vrije ver kiezingen, herbewapening en neutraliteit, te herstellen, en in het begin van April heeft het dit aanbod herhaald. In het Westen zijn deze suggesties met gemengde gevoelens ontvan gen. Officiële Nederlandse kringen hebben ze bejegend als een „zwakke glimp van hoop", er zijn er ook die menen dat Stalin bezorgd is geworden over de algehele ontwikkeling in het Westen en nu de mogelijkheid aftast van een regeling tegen de laagst mogelijke prijs. De meesten echter geloven niet aan een koerswijziging van Sta lin. Zij beschouwen zijn aanbod als een welberekende jpoging een „schier krampachtige actie", heeft Gruenther gezegd om het tot stand komen van een Europese verdedigingsgemeenschap te voor komen en de Duitsers er buiten te houden. Conclusies trekken is intussen gemakkelijker dan een goed ant woord opstellen. Op dat antwoord wordt nog steeds gewacht, en naar valt na te gaan zitten zowel de Westelijke regeringen als Bonn er nogal mee in hun maag. In de Westelijke hoofdsteden realiseert men zich, dat Moskou het bod inzake Duitsland op ver leidelijke manier heeft „ver sierd". Het houdt de Duitsers im mers niet alleen herstel van" hun eenheid voor de neus, maar ook biedt het aan een soepeler hou ding inzgke Korea. Een handels volume tussen Oost en West ten bedrage van 40 milliard gulden en bereidheid om te onderhande len over maatregelen ter vermin dering van de heersende span ning. Wat Bonn aangaat, dit heeft er rekening mee te houden, dat voor de Duitsers herstel van de een heid in belangrijkheid alle andere vraagstukken overtreft. De poli tiek van Adenauer, die vóór inte gratie in het Westen heeft geko zen, ondanks het vooruitzicht dat daarmee de eenmaking van het land waarschijnlijk voor lange jaren een onmogelijkheid wordt, vindt ook een scherpe bestrijding. Waarschijnlijk zal het antwoord van het Westen hieruit bestaan, dat er voorlopig helemaal niet geantwoord wordt, maar dat in tussen de ondertekening van het vredeseontract met West-Duits- land en de E.V.G. versneld wordt voorbereid. De Westelijke regeringen en Bonn kunnen dan twee dingen doen. Zij kunnen eerst dit con tract en de E.V.G. ratificeren en vervolgens Moskou antwoorden, ófwel het antwoord verzenden wanneer beide ontwerpen gereed zijn ter ondertekening. De eerste methode zou de deur te Moskou waarschijnlijk in het slot werpen en bovendien Adenauer in mis schien ernstige ongelegenheid brengen, daarom is het niet waar schijnlijk dat ze gevolgd zal wor den. De tweede methode is aan bevolen door de Times. Wanneer alles ter ondertekening gereed ligt om Frankrijk mee te krij gen zullen waarschijnlijk Enge land en Amerika een speciale garantie verstrekken tegen een eventueel uittreden van Duitsland uit de E.V.G. kan het Westen antwoorden, dat het bereid is aan de conferentietafel plaats te ne men om het Russische voorstel te bespreken. In die situatie heeft Rusland niet veel ruimte meer voor ongepaste eisen en vertra gingsmanoeuvres en tegelijk kan het Westen dan zijn voorwaarden stellen. Reeds nu laat zich wel raden, welke eventueel die voorwaarden zullen zijn. Het Westen zal waar schijnlijk o.m. opheldering vra gen over de door Rusland eigen machtig ingepalmde Oostelijke gebieden en teruggave daarvan aan Duitsland verlangen. Dit is ongetwijfeld de juiste manier om de meerderheid van het Duitse volk met het Westelijk standpunt te verzoenen. Zou Moskou daar op ingaan, dan wordt de situatie voor het Westen enorm gevaar lijk, immers dan zou het het Duitse nationalisme op zijn hand krijgen. Maar die mogelijkheid lijkt al heel gering. Op het ogen blik zijn de Russen bezig hun troepen in Oost-Duitsland te ver sterken en nieuwe maatregelen te treffen om dit gebied econo misch nog meer ir. de Oostelijke sfeer te integreren. Zulks wijst er op, dat zij zich al instellen op een mislukking van deze taak en dat zij de gebieden beoosten de Oder—Neisse linie niet durven prijsgeven, waarschijnlijk om te grote moeilijkheden met de Polen te ontgaan. FEUILLETON 7. Ik zal nu maar eerst even de sla gaan snijden, mijnheer, zei het meisje. De bediende is naar het dorp gegaan om inko pen te doen. Ik zal U echter niet lang laten wachten, hoor! Laurence wilde haar juist gaan vertellen, dat zii zich voor hem helemaal niet behoefde te haas ten, toen zij al door een achter deur het vertrek verlaten had. Hij wendde zich nu eens om en zag in dit eigenaardige vertrek om zich heen. Het was al evers ouderwets en aantrekkelijk als de rest van het huis. De wanden waren betimmerd met eiken pa nelen, waarop schilderstukken van jachttaferelen waren aan gebracht, In een hoek van de kamer stond een grote, staande klok en in een andere hoek een glazen kast met allerlei kostbaar aardewerk. En overal hing die eigenaardige geut van rozen en andere bloemen. Wat is het toch heerlijk, om we§r eens in Engeland te zijn! barstte hii los, zodra het meisje de kamer weer binnenkwam Het is hier verrukkelijk! Dat doet me genoegen, ant woordde zii eenvoudig en liet hem toen alleen. En toen deed Laurence iets, wat hij eigenlijk d'ie avond pas had willen doen; hij gespte de riemen van zijn koffer los liet het zware ding van zijn ruig glij den en zette hem vóór zich op tafel. Daarna wijdde hij zièh ge heel aan zijn uitstekende lunch. Hij had alles recht laten weder varen. toen het meisje kwam vragen, of hij misschien nog trek had in aardbeientaart. Ja, ik heb trek in alles, als het maar echt Engels is,. ant woordde hij haar. Ik vind het hier heerlijk; veel aangenamer dan in eeh hotel. En ik zou wel eens willen weten of ik hier niet één of twee nachten kan blijven. Ik zou veel liever hier logeren, dan in een hotel. Het meisje scheen een ogen blik na te denken. Dat zou ik wel denken, ant woordde zii. Wij hebben nog een heal goede kamer over. Maar mijn oom, mijnheer Waple, zal aanstonds wel komen en dan zal ik hem even naar U toe sturen. Is hjj de eigenaar van het hotel? Ja, hij isdaar komt hij al! Laurence, die door de deur van de eetkamer de gelagkamer in keek, zag, dat de gehele ope ning van de voordeur plotseling gevuld werd door de grootste man, die hii ooit gezien had. De man, was zes voet lang en alles aan zijn geweldig lichaam was met. die lengte in overeen stemming. Ziin gelaat deed den ken aan een volle maan; zijn handen geleken op kleine ham men, zijn zware voetstappen de den de vensters trillen. Hij kwam de kamer binnengelopen en toen hij Laurence zag zitten knikte hii even kort met het zware hoofd. Uw dienaar, mijnheer, zei Waple. U is wel vriendelijk ant woordde Laurence, die weer geen woorden scheen te kunnen vin den. Ik vind het erg leuk. d'at ik toevallig zo'n ouderwetse uit spanning gevonden heb. Oom, zei het meisje, mijnheer heeft me zoeven ge waagd, of hij hier een paar nachten zou kunnen logeren. Ik blijf veel liever hier dan naar een hotel te gaan, voegde Laurence er onmiddellijk aan toe. Dat is heel verstandig van U, mijnheer, antwoordde Waple, die zich op een lage divan had laten vallen en zijn breed1 ge laat begon te betten met een grote zakdoek. Het is hier veel aangenamer dan in de fmotste hotels van Londen of arijs. Heus waar. mijnheer! En het 'is me een waar genoegen U enige tijd onderdak te verlenen. Wij hebben een kamer over er» ik geef U de verzekering, dat de bedden goed gelucht zijn. Chari ty. mijn kind, schenk eens een kruik "bier voor je oom in. Laurence stelde zoveel belang in de naam van het meisje, dat hii helemaal zijn aardbeientaart vergat en pas, toen zii haar oom een oud-zilveren kroes met schuimend bier kwam brengen, scheen hij met ziin gedachten tot de dingen van het heden terug te keren. Waple dronk op de gezondheid van ziin gast en met een paar lange teugen ledigde hij zijn kroes. Daarna begon hij onmiddellijk met zijn geweldige zakdoek weer over zijn voor hoofd te wrijven en keek even naar de zwart lederen koffer van Laurence. Reiziger, mijnheer? Charity, mijn kind, ga eens even zien of de kamer van münheer helemaal in orde is. Miin nichtje, mün heer, drijft hier het huishouden, terwijl mijn vrouw naar zee is. Het is fiih weer, mijnheer, om aan zee te zijn. Komt u hier zo maar eens kijken, als ik vragen mag?" Neen, antwordde Laurence, die heel veel belang in Waple was gaan stellen. of eigenlijk ook wel. Maar ik ben naar huis gekomen ziet u en hii vertel de Waple nu van zijn langdurige afwezigheid uit zijn vaderland.. En het is heerlijk om weer in Engeland te z;jn! riep hij uit met een van die zonnige glim lachjes. waarmee hij een ieder voor zich innam. Het is heer lijk! Ja. zegt u dat wel, mijnheer. Het is hier heerlijk! Genadige hemel! Dat een Engelsman al die jaren verstoken moest blijven van iets. dat hem rechtmatig toe komt. Maar ja, als uw vader voor zaken naar het buitenland moest, dan houdt alles op. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7