Frans vliegtuig door de Russen boven Duitsland beschoten Jongetje raakte in Groningen tussen twee muren bekneld WESTELIJK PROTEST EISENHOWER'S afscheid van Europa a a Twee agenten temidden van opgewonden menigte DAGBLAD VOOR ALKMAAR bij Sovjet-autoriteiten Kogels wondden twee passagiers Geen „ketting-benoemingen van burgemeesters Door brandweer bevrijd uit benarde positie In olietank omgekomen EN OMGEVING nHd Weerloze prooi voor rode jagers Vervoer van varkens wordt beperkt Koning Boudewijn verloofd? 19 en 20 Mei is hij in Nederland Tramkaartjes als loterijbewijzen MINISTER KREEG PROP IN DE MOND Mr. Kolfschoten in de Eerste Kamer Om een duifje te redden Compromisvoorstel der V.N. in Korea Aanslag gepleegd op koning Faroek? EEN SCHOT IN DE JORDAAN Koninklijk bezoek aan de Antillen? Steward op Rijndam over boord geslagen HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maapd, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 30 April 1952 4 46e Jaargang No. 12463 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 BERLIJN. Een DC-4 van de „Air France" met elf passagiers en een bemanning van zes koppen aan boord is gistermorgen even over half elf op weg van Frankfort naar het Berlijnse vlieg veld Tempelhof nabij het dorpje Könnern beschoten door twee Russische Mig-15 jagers. De jagers schoten in vier aanvallen ongeveer vijftig mitrailleurkogels en vier granaten van 10 mm af op het toestel, dat binnen de internationale luchtcorridor naar Berlijn vloog. Könnern ligt 50 kilometer ten Noordwesten van Leipzig in de Russische bezettingszone. De jagers dwongen de piloot, Schwallinger uit Parijs, van een hoogte van 5000 tot 2500 voet te dalen. Het toestel dat er daarna in slaagde in de wolken te ver dwijnen, werd zo zwaar bescha digd dat het nog maar juist Ber lijn kon bereiken. De Franse steward, die licht aan de enkel werd gewond, ad viseerde de passagiers plat op de vloer van hetvliegtuig te gaan liggen. Twee passagiers, mevr. Irmgard Nebel uit Frankfort en de journalist Walter Kurth uit Bad Homburg werden door kogels getroffen. Mevr. Nebel kreeg een kogel in de maag, Kurth kogels in arm en dij. Zij werden van Tempelhof naar een ziekenhuis vervoerd. De tweede piloot van het toestel kreeg een schampschot- De aanval duurde slechts en kele seconden. Er ontstond geen paniek aan boord van het toestel, waarin een van de 10 mm grana ten is teruggevonden. De beide Russische toestellen maakten klaarblijkelijk deel uit van een squadron van de basis Köthen na bij Dessau. Het Russische luchtveiligheids- centrum had gistermorgen bekend gemaakt dat in het betrokken ge bied de gehele dag oefenvluehten zouden worden gemaakt. Volgens Amerikaanse vliegers hebben echter alle Sovjetvliegers behoorlijke instructies over de rechten van militaire en civiele vliegtuigen in de internationale corridor. Spoedig na het gebeurde kwa men de drie Westelijke comman danten van Berlijn bijeen en zon den een protestnota aan het lucht- TER VOORKOMING VAN UITBREIDING VARKENSPEST Vandaag treedt een nieuwe be schikking in werking, waarin maatregelen zijn getroffen in zake het vervoer van varkens, zulks ter voorkoming van de uit breiding van de varkenspest. Het Rijk is in drie gebieden verdeeld: 1. een Westelijk gebied, be grensd door Noordzeekanaal, IJselmeer, IJsel, Rijn stroomaf waarts, Lek, Nieuwe Merwede, Hollands Diep, Volkerak en Gre- velingen; 2. een Noordelijk en Oostelijk gebied; het gehele gebied boven het Noordzeekanaal en ten Oos ten en Noorden van IJsel en Rijn; 3. een Zuidelijk gebied (de rest van Nederland). Vervoer van varkens van een van deze gebieden naar een ander is verboden, tenzij het varkens betreft met meer dan 75 kg. le vend gewicht die onmiddellijk worden geslacht. veiligheidsbureau, het enige vier- mogendheden-orgaan in Berlijn dat nog functioneert. Twee uur na de beschieting zond ook de Geal lieerde Hoge Commissie in Bonn een officieel protest aan de Sov- jet-Controle-commissie en ver zocht om een uitleg en een onder zoek inzake het gebeurde. De Pan Airways en de British European Airways gelastten on middellijk al hun vluchten tussen Frankfort en Berlijn af. De Ame rikaanse maatschappij zou haar lijndiensten niet hervatten „tenzij van militaire en burgerlijke auto riteiten nadere opheldering was verkregen". Deze opheldering was zeker no dig, aldus luchtvaartautoriteiten, omdat de aanval naar het hun toescheen zonder reden was uitgevoerd. Het Franse vliegtuig en ook een daarachter vliegende machine van de Pan Americain Airways vlogen n.l. midden in de internationale corridor. Het is de eerste maal dat een vliegtuig hier op deze wijze is beschoten. Wel kwamen op 5 April 1948 een Britse Viking en een Sovjet-„.Jak" met elkaar in botsing, waardoor vijftien mensen werden gedood. GERUCHT TEGENGESPROKEN (Van onze correspondent) BRUSSEL. Goedingelichte kringen te Brussel spraken giste ren het bericht tegen, dat Koning Boudewijn van België verloofd zou zijn met Prinses Margaretha van Aosta. Laatstgenoemde is de oudste dochter van wijlen de Hertog van Aosta, die onderkoning is ge weest van Abessinië. Enige Ita liaanse bladen hadden gemeld, dat Koning Boudewijn en Prinses Margaretha voornemens zouden zijn hun verloving bekend te ma kén. Pinkster pakketten voor Hr. Ms. „Piet Hein" Ter gelegenheid van Pinksteren bestaat tot 10 Mei a.s. gelegenheid om luchtpost-briefpakjes te ver zenden aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein". Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 cents per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, marinenummer, aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein", Amsterdam-C.S.-Marine. FRANKFORT, 29 April. Laat in de middag is generaal Eisenhower op het vliegveld van Frankfort geland voor zijn afscheidsbezoek aan de Amerikaanse bezettingstroepen in Duits land. De generaal kwam uit Coblenz, waar hij afscheid had ge nomen van de Franse troepen; gisteren was hij bij de Britse troepen. Hij werd begroet door generaal Thomas Handy, com mandant van de Amerikaanse troepen in Europa. Woensdag woont Eisenhower een parade van 4000 Amerikanen in Frank fort bij. De generaal dde een das om zijn hals had om zijn keel te be schermen, heeft nog een druk programma voor de boeg. Vrijdag zal hij een officieel bezoek bren gen aan de Westduitse regering in Bonn; op 5 en 6 Mei gaat hij naar Italië, op 8 Mei bezoekt hii Kopenhagen, op 9 Mei Oslo, oP 15 en 16 Mei Engeland, terwijl hij op 19 Mei op Schiphol zal aankomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. Op 20 Mei zal hij besprekingen hebben met minister Staf. chefs van staven en andere autoritei ten, en een bezoek brengen aan de Kon. Militaire Academie in Breda. Gisteravond prees Eisenhower zijn opvolger, generaal Ridigway. Hij noemde deze een „groot sol daat". „die uitstekend met de Europeanen overweg zal kun nen". Toen verslaggevers hem vroegen of hij enig commentaar te geven had over de presiden tiële campagne in Amerika, zei hij: „Ik denk helemaal niet over politiek". Lieden die hem geluk De Nederlandse Antillen en in het hijzonder het eiland Cura- gao, zijn voor Zuid- en Noord-Amerikaanse touristen een trekpleister en gewilde aanlegplaats op hun „cruises" door het gebied van de Caraibische Zee. De inkomsten die Curagao hieruit jaarlijks trekt, worden geraamd op 10 mïllioen dollar. Hier het pittoreske van de Oud-Hollandse geveltjes in Willemstad. toewensten bij de campagne voor het presidentschap, ant woordde Ike, glimlachend: „We zullen nog moeten afwachten of ik wel in de campagne kóm". Prins Bernhard in Ike's hoofdkwartier Prins Bernhard is Dinsdagmor gen van de vliegbasis Twenthe vertrokken voor een kort bezoek aan het hoofdkwartier van gene raal Eisenhower te Fontainebleau. Des middags keerde hii in Ne derland terug. Zijn toestel werd gevlogen door Gerben Sonder- man. DJAKARTA. (Aneta). Op de trams en de bussen te Dja karta is een premiesysteem voor de passagiers en het tramperso neel ingevoerd. Voor de passa giers fungeren de nummers van de gebruikte tramkaartjes als bewijzen van deelneming in een loterij, die maandelijks trekt en waarbij, behalve èen geldprijs van 1000 rupiah, prijzen in na- tura beschikbaar worden gesteld. Conducteurs en wagenbestuur ders krijgen 10 procent van de opbrengst der eerste honderd verkochte kaartjes, 15 procent van de volgende honderd en 20 procent van de opbrengst der kaartjes boven dat aantal. De eenheidsprijs per rit is gesteld op 60 cent. De laatste tijd waren er veel klachten over het veelvuldig meerijden van passagiers zonder plaatsbewijzen. VAN PORTEFEUILLE EN HORLOGE BEROOFD NEW DELHI, 29 April (A.P.). De minister van Openbare Wer ken, Productie en Bevoorrading van India, N. V. Gadgil is van daag geboeid en met een prop in de mond aangetroffen in een trein tussen Bombay en Hyderabad. De minister was naar verluidt door enkele onverlaten met een mes bedreigd, toen hij weigerde zijn geld en kostbaarheden af te geven. De aanvallers gingen er ten slotte met de portefeuille en het horloge van de minister vandoor. De heer Gadgil werd bij de aanslag niet gewond en is door gereisd. Veertig autobussen van leden van de Ned. Vereniging van Transportondernemingen NVTO, reden Dinsdag een rallye naar Zandvoort. Vertrekpunten waren Amsterdam, Hoeve laken en Vianen. De prijsuitreiking geschiedde in Avijauna. Een overzicht tijdens klassementsproeven op het circuit te Zandvoort. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De communis ten schijnen wel erg bevreesd te zijn voor een kabinet-Romme. De communist Schalker gebruikte gisteren in de Eerste Kamer de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken om nog maals aandacht te vragen voor de oproep, die de C.P.N. onlangs tot de P.v.d.A., C.H., V.V.D. en de groep Weiter heeft gericht. Deze partijen zouden de K.V.P. in de oppositie moeten dringen. Over de nogal uiteenlopende politieke doeleinden van genoemde groepen dacht de heer Schalker voor dit maal heel licht. Ondanks grote verschillen was het z.i. zeer goed mogelijk om gezamenlijk „het (Van onze verslaggever) GRONINGEN De Groninger brandweer ïs er door snel en doortastend optreden in geslaagd het leven te redden van het 8-jarige jongetje Henny van de Berg, die belaield zat tussen twee dicht op elkaar gebouwde muren. Hei kereltje hield zich bewon derenswaardig rustig, vooral toen hij vernam, dat de brandweer bevrijdingspogingen ondernam, door de muur vanuit een kamer door te hakken. De brandweerlieden zijn er in geslaagd de jongen te bevrijden zonder dat hem enig letsel was overkomen. Henny was op het afdakje ge klommen achter het huis in de Nieuwe Boteringestraat 12. Hij deed pogingen om een duifje te bevrijden dat beland was in de nauwe ruimte tussen zijn huis, Henny's ouderlijke woning en dat van de buurman, een ruimte van misschien enkele decimeters. Daarbij heeft hij zich enigszins naar beneden laten glijden in zijn ijver het duifje de vrije lucht te geven. Hij is daarbij evenwel verder naar beneden gezakt en bekneld geraakt in deze bijzonder nauwe ruimte. Het was er uiteraard be nauwd en Henny kon zich totaal niet verroeren. Enkele meters bo ven hem was een nauwe spleet lucht zichtbaar en verder was het muf en donker. Aanvankelijk was hij doodsbang en huilde erg, maar toen de familieleden en buurt genoten in doodsangst de politie te hulp riepen en de brandweer binnen enkele minuten ter plaatse was, werd hij kalm. ROTTERDAM, 29 April. Be manning van het Lloydschip „Ke- doe", brandweer, politie en men sen van de geneeskundige dienst hebben sinds vanmorgen zes uur in angstige spanning verkeerd, of het leven van een 25-jarige classi ficeerder behouden zou kunnen worden. Helaas is nu wel duide lijk, dat dit niet het geval is. De man, de 25-jarige C. Snijder uit de Rubroekstraat, was op dat uur een van de machine-olietanks van de „Kedoe" binnengegaan, die pas met een speciaal prepa raat was schoongemaakt. Er moest n.l. nog enig werk geschie den. Een eigenschap van het ge bruikte preparaat is, dat de dam pen „beschonken" maken, maar het uit te voeren werk zou slechts korte tijd vereisen. Toen de man na enige tijd echter niet terug keerde en op roepen van de col lega's geen antwoord gaf, is men gaan kijken. Toen zag men de man bewusteloos en beklemd han gen ter hoogte van het voorste mangat. Totnutoe is men er niet in geslaagd de man te bevrijden, maar wel is reeds geconstateerd, dat de levensgeesten al geweken zijn. De vader van Snijder, die ook aan boord was, begaf zich in de tank om te trachten zijn zoon te redden. Ook hij raakte echter be dwelmd. Nadat men hem er uit had gehaald, wilde hij opnieuw de tank in en maar met moeite kon men hem daarvan weer houden. Vanmiddag laat heeft men het stoffelijk overschot geborgen. Anders was het gesteld met de familieleden. De moeder had het uiteraard te kwaad, te meer daar haar echtgenoot in het ziekenhuis ligt. De brandweerlieden probeer den intussen eerst of ze via de dakgoot de gevangen knaap naar boven konden halen, doch dit was totaal onmogelijk. Toen begon men in een vertrek dat grensde aan de plaats waar de jongen bekneld zat, de muur door te kappen. Het waren enkele spannende minuten, waarin de brandweer lieden hard zwoegden om een gat te kappen, groot genoeg om de jongen door te laten. Al spoedig had men een ruimte los gekapt en waren de benen van de knaap zichtbaar. Ook kon den de brandweerlieden praten met de kleine gevangene. WASHINGTON, 29 April. Te Washington wordt van gezag hebbende zijde vernomen dat de Verenigde Naties geen bezwaar zullen maken tegen de aanleg van vliegvelden in het door de communisten beheerste gedeelte van Korea gedurende een wapen stilstand, indien laatstgenoemden instemmen met het niet-terug- zenden van twee vijfde gedeelte der zich in geallieerde handen be vindende communistische krijgs gevangenen, die bezwaar hebben gemaakt tegen terugkeer. „Kun je je laten zakken?" „Neen" kwam een benauwd en zacht antwoord. „Ik zit vast". „Even rustig blijven staan, hoor", waarschuwden de redders, en met enkele flinke mokerslagen werd de muur verder afgebroken. En toen de ruimte groot genoeg was kwam een tenger kereltje te voorschijn, grijs van stof en de kalk, doch zonder letsel mis schien een klein schrammetje en helemaal niet meer van streek. Hij werd wat afgeborsteld en schoongemaakt en onmiddellijk naar zijn moeder gebracht. Het leed was toen geleden. „En het duifje?". „Dei zit doar nog vast", merkte Henny op. Het gat is groot genoeg. Wel licht kan het duifje deze „nood uitgang" ook nog vinden. Maar het is een raadsel hoe het kerel tje tussen deze nauwe muur be kneld is geraakt. Dit vreemdsoor tige voorval deed uiteraard zeer veel publiek toestromen, doch de politie hield de nieuwsgierigen op veilige afstand. NEW VORK. Dan Kurzman, correspondent van de N.B.C. heeft zijn radio-maatschappij vanaf het eiland Cyprus een sensationeel bericht gezonden, dat Maandag avond door de N.B.C. werd om geroepen doch inmiddels zowel door de Egyptische ambassade te Londen als door de chef van het kabinet van Koning Faroek te Cairo met beslistheid is tegen gesproken. Volgens Kurzman zou einde Maart door een zekere majoor Sitke tijdens een audiëntie op koning Faroek zijn geschoten. De koning zou daarbij m de dij ge wond zijn geraakt. De aanslag zou deel hebben uitgemaakt van een complot van de Wafdisten om weer aan de macht te komen, en er zouden ook 20 officieren, leden van de Mohammedaanse Broeder schap en een aantal communisten bij betrokken zijn geweest. AMSTERDAM, 29 April. Er, en loste daarbij het reeds ver- -chot. agazijnbediende werd la- ;enouden. klonk gisteravond een schot door de Jordaan. Temidden van een opgewonden menigte trachtte een Amsterdams agent van politie een vluchteling te achterhalen, maar iemand gooide hem een fiets voor de voeten. Toen trok hg zijn dienstpistool en loste een schot in de lucht. Het begon om half acht met een relletje op de hoek van de Twee de Anjeliersdwarsstraat en de Westerstraat. Het publiek in de Jordaan was toegestroomd om te zien hoe een vechtpartij, die daar begonnen was, zou aflopen. Twee agenten poogden met zachte drang de menigte te verspreiden, toen plotseling de 20-jarige Am sterdamse magazijn-bediende J. H. een der agenten een harde slag tegen het hoofd toediende, waardoor deze bloedend op straat bleef liggen. In de consternatie zette de an dere de achtervolging op de vluchtende magazijnbediende in ven. melde schot. De mai ter aange Met behulp van inmiddels ge arriveerde motorrijders van de politie werd de orde in de omge ving hersteld. Naar de politie tenslotte nog mededeelt heeft de gewonde agent een lichte hersenschudding opge lopen. Hij werd naar zijn woning vervoerd. DE VOORVERKIEZINGEN IN MASSACHUSETTS BOSTON, 30 April (Reuter). Volgens de eerste uitslagen, die in 169 van de 1739 districten be kend zijn geworden, heeft gene raal Eisenhower 9.123 en senator Taft 4.033 stemmen verkregen bij de republikeinse voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Massa chusetts. Bij de democratische voorver kiezingen leidt senator Kefauver. Alle candidaten worden in deze staat door de kiezers ingeschre- nationaal belang" te dienen: „te voorkomen dat we straks met een kabinet-Romme worden opge scheept". Het eigenlijke debat ging gis teren over de autonomie der ge meenten, de burgemeesters, de woningbouw, de samenvoeging van gemeenten en de zedenver wildering. De heer Kolfschoten (K.V.P.) maakte de rake opmer king, dat het begrip over de ge meentelijke autonomie vager wordt naarmate men zich uit slooft om de lof ervan te zingen. Men kon beter tot zaken komen, meende hij, en als zodanig be pleitte hij een gemeentefonds als zelfstandig instituut. Spr. zeide dat de materiële positie van de burgemeesters nogal te wensen overlaat, zoals kan blijken uit de collectieve pogingen inzake aan vullende pensioenverzekeringen. Ook zou het voor een burgemees ter zonder fortuin steeds moei lijker worden, om zijn represen tatieve verplichtingen tegenover de burgerij na te komen. Hij waarschuwde voorts tegen wat hij „ketting-benoemingen" noemde, waardoor de politieke kleur van de nieuwe burgemees ter nog eens extra wordt geaccen tueerd. Een burgemeester moet gelegenheid krijgen om zijn bo- venpartijdige bestuurskwaliteiten te tonen, aldus de heer Kolfscho ten, en dat wordt er niet gemak kelijker op als hij al meteen een partij-etiket krijgt opgeplakt. Dë heer Tjalma (A.R.) was er nog helemaal niet gerust op, dat het succes van de woningbouw leningen ook vrijer ademen zou betekenen voor die gemeenten, waar weinig ten eigen behoeve werd ingeschreven. Mr. Berger (K.V.P.) vroeg de aandacht van de minister voor het vraagstuk van de zedenverwilde ring, met name wat film en lec tuur aan kiosken betreft. 's-GRAVENHAGE, 29 April. Naar aanleiding van een mede deling in het vraaggesprek met een der heren uit het gevolg van H. M. de Koningin te Prescott, waarin deze zegsman verklaarde dat een formeel verzoek tot een bezoek van Hare Majesteit aan de Nederlandse Antillen nimmer in Nederland werd ontvangen, wordt van bevoegde zijde aan het A.N.P. medegedeeld dat deze me dedeling op een misverstand moest Berusten. Het verzoek van de staten der Nederlandse Antil len is door de gouverneur der Ne derlandse Antillen officieel naar Den Haag doorgezonden. EVEN EEN DRAADJE LOSMAKEN. 's-GRAVENHAGE. —Maandag middag om half twaalf is bij een bouwwerk aan de van Bleiswijk- straat in Den Haag een stalen buizen steiger, die 66 m. lang en 7 m. hoog was, omgevallen. Een arbeider, die in de nabijheid aan het werk was, viel van schrik flauw; een stucadoor en een voe ger zij zaten op de steiger liepen geringe verwondingen op. Het ongeval gebeurde, doordat een opperman een staaldraad van een heipaal losmaakte. Aan deze staaldraad bleek het lot van de steiger te hangen. NEW YORK, 29 April (A.P.). Even na elf uur is vanmorgen een man die later door de politie werd geïdentificeerd als Peter Hennekas, steward van de „Rijn dam" van de Holland-Amerika- Lijn, over boord gevallen, toen zijn schip het Vrijheidsbeeld pas seerde. Twee politiemotorboten voeren uit nadat de naspeuringen van de kustwacht tevergeefs waren ge weest. De „Rijndam" liet kort na het gebeurde het anker vallen, maar stoomde op naar de New Jersey kade, toen de politie ter plaatse verscheen. PAUSELIJKE OPROEP TOT GEBED VOOR DE MISSIE IN CHINA VATICAANSTAD. Z. H. de Paus heeft de Katholieken van de gehele wereld opgeroepen voor de redding te bidden der missies in China en andere door de com munisten beheerste gebieden. „Indien God wil", aldus de Pans „kan Hij een einde maken aan de huidige bezoeking, opdat de hui dige offers binnenkort vrucht mogen dragen". Rode dubbele bessen f 5.80 per kilogram WATERINGEN. Door de Wateringse fruit- en groenten- kweker J. H. van Santen werden de eerste rode dubbele bessen op de Coöp. Fruit- en Groe/itenvei- ling te Wateringen aangevoerd. De prijs was f 5.80 per knogram.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1