„De zichtbare deviezensituatie spectaculair verbeterd Slecht bemande sleepboot verspeelde twee vaartuigen 7000 schoten per minuut Britse invoerbeperking Waf doet de vereniging van Nederlandse gemeenten? Aanval op Indonesische communisten bedreigt de Nederlandse handel Adenauer in lastig parket Jaarverslag Nederlandse Bank Werkgelegenheid nam daardoor tijdelijk af I#/ Machine-onderdelen werden „spoorloos Kapitein schuldig verklaard Tegenmaatregelen in het vooruitzicht Naar wij vernemen Naambordjes zijn overbodig „Wat doe je nou! Dringender waarschuwing dan ooit WEEKSTAAT VAN DE NED. BANK Van Galen feestelijk ontvangen Gemeente bouwde zonder goedkeuring WOENSDAG 30 APRIL 1952 PAGINA 3 AMSTERDAM, 29 ApriL In het vandaag uitgebrachte uit voerige verslag van de Nederlandsche Bank N.V. komt de presi dent, dr. M. W. Holtrop, tot de conclusie, dat de ervaring van het afgelopen jaar voorlopig ten volle gerechtvaardigd heeft de uitspraak, gedaan in het verslag over het jaar 1950, luidende aldus- „Herstel van het monetaire evenwicht ligt binnen ons bereik, herstel van het betalingsbalansevenwicht zal daar met zekerheid op volgen." „Alle tekenen wijzen er op zo zegt dr. Holtrop in zijn ver slag over 1951 „dat de betalings balanscrisis is overwonnen". Toch zullen we nog zien. dat be langrijke en niet geheel beheers bare schommelingen in de beta lingsbalanspositie ook in de toe komst steeds mogelijk blijven, zo voegt de president daaraan toe. De baten van onze centrale credietinstelling over 1951 zijn belangrijk groter geweest dan in 1950. De bank heeft een netto winst gemaakt van f 25.032.864 tegen een winst van f 14.793.466 in 1950. Ter voldoening aan het voorschrift van artikel 36 der bankwet 1948 is hiervan gestort in het reservefonds f 3.453.143. Vorig jaar werd daarin gestort f 1.849.436. Het meerdere ad f 21.579.721 (v. jaar f 12.944.030) is aan de staat uitgekeerd. De verbetering deviezensituatie der Uitvoerig laat de president zijn licht schijnen op de financiële en monetaire ontwikkeling van ons land. Hij onderstreept de „spectaculaire verbetering van onze zichtbare deviezensituatie" in het tweede halfjaar, die ech ter gepaard ging met een ver mindering van de industriële be drijvigheid en stijging van de werkloosheid. Het verslag be spreekt dan de vraag, of het re geringsprogram wellicht te diep beeft ingegrepen en of het aan de bevolking opgelegdè „con sumptie-offer" te groot zou zijn geweest. Het antwoord luidt, dat op grond van de waargenomen feiten met stelligheid de opvat ting moet worden afgewezen, dat het regeringsprogram van Maart 1951 te zeer de nadruk zou hebben gelegd op de vermin dering van het gebruik, in de zin van vermindering van het reële loon, en daardoor zou heb ben bijgedragen tot een vermijd bare toeneming van de werk loosheid. Dit doet niets af aan het feit, zo zegt het verslag, dat de sane ring van de algemene betalings balanspositie, die het resultaat is geweest van het herstel van het monetaire evenwicht, is gegaard gegaan (en onvermijdelijk moest gegaard gaan) met een zekere tijdelijke vermindering van de werkgelegenheid. Op dit laatste punt gaat het verslag dieper in en zegt, dat veel meer dan door binnenlandse vraagverschuivingen de werkge legenheid in ons land bedreigd wordt door verschuivingen in de internationale vraag. Het is voor een land als Nederland, dat nu eenmaal sedert eeuwen de „bo ter" produceert, een moeilijke tijd, wanneer de internationale vraag zich richt op de „kanon nen". Het verslag zegt het van het hoogste belang te achten, een zo juist mogelijk antwoord te krij gen op de vraag, door welke oorzaken de opmerkelijke ver andering in de Nederlandse economische toestand, die het jaar 1951 te zien gaf, is teweeg gebracht. Het is slechts een ar senaal van klassieke eenvoud reweest, waarmede overheid en Centrale Bank de betalingsba- Prijs voor entstof voor mond- en klauwzeer verlaagd 's-GRAVENHAGE. Met in gang van 1 Mei zal de entstof van de drie in Nederland voor komende typen van mond- en klauwzeer (A-O en C) van f35 tot f 20 per liter worden verlaagd. De minister van Landbouw heeft zulks gedaan op verzoek van de Stichting van de Land bouw. De entstof wordt thans te gen kostprijs beschikbaar gesteld om algemene inenting van rund vee nog meer dan voorheen te stimuleren. Het mond- en klauwzeer im mers belemmert de uitvoer van diverse agrarische producten. Dank zij de prijsverlaging zal de enting tegen de drie typen mond en klauwzeer van 1 Mei af f 0.90 per dier bedragen. Tot dusverre kostte de vaccinatie tegen de typen A en O fl.05 en tegen de typen AO en CO f 1.60 per dier. lanscrisis zijn tegemoet getreden. Het bevatte slechts drie wapens: 1) het aanvaarden van een da ling van het reële inkomen, 2) het sluitend maken van het bud get ondanks verhoogde militaire uitgaven, 3) het duurder maken van het crediet. Dollartekort nog een moeilijk probleem Overgaande op de financiële en monetaire ontwikkeling con stateert het verslag, dat nu het probleem van het algemene, be talingsbalanstekort in beginsel wel als opgelost beschouwd mag worden, en gebleken is, dat ons land de middelen om een alge meen betalingsbalanstekort te vermijden in eigen hand heeft, het dollartekort een van de moeilijkste problemen blijft, die onze volkshuisvesting confron teren. Dit probleem is te moei lijker, omdat het zeer onwaar schijnlijk lijkt, dat de oplossing door interne Nederlandse maat regelen zou kunnen worden be reikt. In dit vedband wordt nog eens onderstreept van hoe grote bete kenis de Marshallhulp voor ons land is geweest, niet alleen voor de dekking van het rechtstreekse dollartekort, maar ook voor het herstel van het monetaire even wicht. Dank zij de sterilisatie van de tegenwaarde der ECA- schenkingen op de Local Cur rency rekeningen is het mogelijk geweest, in enkele jaren tijds de latente inflatie in ons land te doen verdwijnen en de inflatoire koopkracht, die in de vorm van een overmaat aan geld en an dere liquiditeiten aanwezig was, te richten op de wederopbouw van het land en het herstel van het productie-apparaat, zonder dat dit proces in deviezenverlies resulteerde. Belastingverlaging niet mogelijk Ten slotte de belastingen: hiervan zegt het verslag, dat de opbrengst in 1951 uitzonderlijk hoog is geweest. Verlaging van de belastingdruk lijkt echter voorshands niet mogelijk, tenzij een belangrijke verlaging van 't uitgavenniveau voor het Rijk doorvoerbaar zou blijken, of wel de kapitaalmarkt aanzienlijk ruimere mogelijkheden zou bie den voor het opnemen van le ningen. ff POGING TOT OPLICHTING VOOR f 15.000.— ENSCHEDE. De 35-jarige machinefabrikant, A. B. en diens 43-jarige bedrijfsleider F. W. J. van H. te Enschede zijn gearres teerd omdat zij ervan worden ver dacht gepoogd te hebben een ver zekeringsmaatschappij voor meer dan f 15.000 op te lichten. B. had met een collectie ma chine-onderdelen, die verzekerd was voor f 15.000 aan de Jaar beurs deelgenomen. Na afloop werden de onderdelen door de mannen meegenomen naar En schede. De kist waarin de onder delen waren opgeborgen, zou met zand zijn gevuld en op een vrachtauto zijn geladen. Daarna werd de auto een poos onbeheerd achtergelaten. Even later zou B. in de auto geklommen zijn om het zand uit de kist te doen. On derweg werd de kist gesloopt en stukje voor stukje weggegooid. De directeur, die zich hiermede zelf schijnt te hebben belast, zou de auto in Hengelo hebben ver laten. De volgende dag werd aan gifte gedaan van diefstal. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. AMSTERDAM De 104 brt metende sleepboot „Elis" van de N.V. Holland te Haarlem, ver loor en verspeelde op 26 Octo ber en 3 November 1951 va rende van Dakar naar Fedala achtereenvolgens de door haar gesleepte onbemande oude sleep boot „Ivindo" en de oude trawler „Dom". In haar oordeel hierover zegt de Raad voor de Scheepvaart ojn. dat het verspelen van de boten is toe te schrijven aan het feit. dat de bemanning voor deze taak te klein en niet voldoende bekwaam was. De oorzaak ligt niet in de moeilijke weersom standigheden, omdat deze op dit traject verwacht konden worden. Wanneer men aldus de Raad om bijzondere redenen geen runners kan plaatsen op de ge sleepte vaartuigen, dan moet men boven de eigen, als mini mum voorgeschreven bemanning, personeel medenemen, dat in ge val van nood op de gesleepte vaartuigen kan overstappen. De 62-jarige kapitein J. K„ wonende te Maassluis, heeft dat niet gedaan. Hij was de enige man aan boord, die van de be handeling der trossen behoorlijk op de hoogte was. De matrozen konden zoals hem bekend was. niet roeien. Als er iets gebeurde zou de sloep niet gebruikt kun nen worden. De kapitein was zich van deze gebreken bewust en bad met één vaartuig willen vertrekken. Zijn rederij seinde echter, dat hij on- PRINS BERNHARD BI) 'T GOOI—VITESSE AMSTERDAM. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Z. K. H. Prins Bernhard om Woensdag een deel van de voet balwedstrijd 't GooiVitesse, die op het S.E.C.-terrein in Soest wordt gespeeld ten bate van de kankerbestrijding, bij te wonen. De Prins heeft zich voorts be reid verklaard de beker aan de winnende ploeg te overhandigen. Deze merkwaardige opname toont het „inschieten" van de zes 0.50-kaliber machinegeweren, waarmede de „Republic F-84 Thunderjets" van de Amerikaanse luchtmacht zijn uitgerust, op de Republic's fabrieksterreinen te Farmingdale in de Verenigde Staten. De formidabele vuurwapens, die per minuut 1300 schoten los sen, maken de F-84 Thunderjet tot een ontzag inboezemend ge vechtsvliegtuig, dat in Korea de vijandelijke troepen grote verlie zen toebrengt. De vijand noemt de F-84 Thunderjet, die een snel heid heeft van bijna 1.000 km per uur, „Stille Dood" omdat zijn kogels en bommen reeds doel treffen voordat het geluid van het vliegtuig gehoord wordt. middellijk met twee schepen zou varen. Niettemin aldus de Raad had hij zelfstandig moe ten besluiten onder deze omstan digheden de reis niet te aanvaar den. De Raad komt tot de con clusie. dat de ramp aan de schuld vain de kapitein is tP wijten. Ook de rederij echter heeft onverant woordelijk gehandeld door de reis door te zetten hoewel zij wist, dat uitrusting en beman ning niet aan redelijke eisen vol deden. De rederij heeft de vei ligheid achtergesteld bii de wens deze opdracht te kunnen uitvoe ren. Hierop wijst de raad in haar conclusie, hoewel zij van oordeel is. dat op de kapitein een eiger» verantwoordelijkheid heeft gerust. Kapitein J. K, wordt gestraft doordat hem de bevoegdheid wordt ontnomen om als kapitein te varen op een schip (aL be doeld bij artikel 2 der Schepen wet! voor dp tijd van veertien dagen. De Amerikaanse Marine experimenteert met haar nieuwste aanvalsbommenwerper de „Skyshark". De machine heeft twee straalturbines, in één motor verenigd. Zij drijven de zes- bladige propeller aan en ontwikkelen duwkracht door de uitlaatopeningen opzij van het toestel. LONDEN (A.N.P.). De handelsbesprekingen tussen Enge land en Nederland die op 17 April in Den Haag zijn begonnen, zijn afgebroken en er is geen datum vastgesteld voor de her vatting daarvan, zo schrijft de „Financial Times". Naar verluidt, zijn Nederlandse ambtenaren somber gestemd ten aanzien van de mogelijkheid van een spoedige oplossing voor de moeilijk heden, Hun voornaamste klacht is, dat de invoerbeperkingen op enkele producten als komkommers en kasdruiven, die van bijzonder belang zijn voor Nederland, zo drastisch zijn» heeft de gemeenteraad van En schede besloten tot de bouw van een nieuwe moderne schouwburg, die 2,4 millioen zal gaan kosten, en een 950 bezoekers plaats zal bieden stelde de raad van Eindhoven ruim 7,2 millioen beschikbaar voor de bouw van 243 woningwet en 261 middenstandswoningen.. is de directeur van de Vereni ging van Ned. Gemeenten. M. L. van Putten benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau.. heeft burgemeester d'Ailly giste ren de Koninklijke onderscheidin gen aan 44 Amsterdammers uitge reikt ten stadhuize is 4 maanden gevangenisstraf ge- eist tegen een 22-jarige Amster damse oud-P.T.T.-employé, die bedragen van f 110.en f 75. uit zijn girokas had genomen ten eigen bate.... ADENAUER en zijn regering in Bonn zjjn in een lastig par ket geraakt. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat met de dag de datum van het sluiten van het Duitse souvereiniteits- verdrag meer in het zicht komt. Medio Mei kan de onderteke ning worden verwacht. Tot nog toe was er geen vuiltje aan de lucht, maar Adenauer heeft in de afgelopen dagen kenbaar ge maakt, dat bij het tot standko- men van de verdragen tussen het Westen en de Bondsrepubliek en de ondertekening van de Euro pese Defensiegemeenschap, nog altijd de mogelijkheid aanwezig is, van een wijziging dezer ver dragen, wanneer een herenigd Duitsland tot stand zou komen. Deze uitlating heeft in Parijs kwaad bloed gezet. En terecht, althans van Franse zijde ver klaarbaar, waar altijd nog een vrees bestaat voor 'n sterk De Nederlanders zijn van me ning dat hun aandeel in de Britse markt voor deze producten be schermd dient te worden door bij zondere tweezijdige quota. Daar entegen bestaat de Britse politiek in het handhaven, overal waar dit mogelijk is, van het stelsel van globale quota, waaraan in de afgelopen twee jaar uitbreiding is gegeven naar aanleiding van de besluiten van de O.E.E.S., dat er geen onderscheid gemaakt mag worden in het handelsverkeer tussen de verschillende aangeslo ten landen. De officiële zienswijze aan Ne derlandse zijde is, aldus het blad, dat door de Britse invoerbeper kingen Nederland blootgesteld wordt aan de kans van dumping door concurrenten, waarvan er vele nieuwelingen op de Britse markt zijn, die zich heel graag van hun producten willen ont doen tegen elke mogelijke prijs en zich daarna weer uit deze han del willen terugtrekken, die zij maar als tijdelijk zien. Tengevol ge daarvan verkeren traditionele leveranciers, als Nederland, die een gestadige handel op een lang durige basis hebben opgebouw.d, onredelijk in het nadeel. Er zijn reeds bij de betrokken handelaren in Nederland stemmen opgegaan, aldus wederom de „Financial Times" dat Nederland, wanneer Engeland weigert speciale maat regelen ter bescherming van hun traditionele aandeel in de markt te nemen, de Nederlandse rege ring tegenmaatregelen zou moe ten nemen, door vermindering van de vrije ruime invoerquota, die tot dusverre zijn toegestaan voor enkele kwetsbare Britse pro ducten. Daarvan zijn auto's een opval lend voorbeeld. Het quotum voor Engeland bedroeg verleden jaar ongeveer 50 millioen gulden. Ook zijn andere producten als machi nes en huishoudelijke apparaten Vacanfietoeslag voor overheidspersoneel 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen heeft de regering voor dit jaar de vacantietoeslag voor het rijkspersoneel vastgesteld op 2 pet. van de bruto jaarwedde met een maximum van f 75 voor gehuwden en f 50 voor ongehuw- den. Vorig jaar ontvingen beide categorieën maximaal 50 gulden. Dit jaar zal er in tegenstelling met vorig jaar geen salaris- grens zijn. (Van onze verslaggever) Gisteren heeft burgemeester mr. P. J. Oud in zijn hoedanig heid van voorzitter van de ver eniging van Nederlandse gemeen ten het nieuwe kantoorgebouw dezer vereniging aan de Paleis straat in Den Haag officieel ge opend, in tegenwoordigheid van de minister van Binnenlandse Za ken, dr. L. Beel, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. mr. Arn. d'Ailly en mr. F. M. A. Schokking, en tal van gemeente lijke autoriteiten, die nauw ver bonden zijn met de vereniging. Het gebouw is zeer fraai uit gevallen. De bestuurderen van de vereniging hebben willen zoeken naar een aannemelijk compromis tussen de geboden soberheid van deze tijd en een representatieve functie, die niet alleen vandaag maar ook nog over een tiental jaren bestaat. Deze representatie is een belangrijk onderdeel van het gebouw, want in dit centrum zijn ook gevestigd de „Union In ternationale des Villes" en de „In ternational Federation for Hou sing and Town Planning", terwijl de vereniging zelf zeer veel gas ten moet ontvangen en veel moet vergaderen. De inrichting van de ontvangstzaal is een geschenk van alle 1016 Nederlandse ge meenten, die per inwoner een halve cent bijdroegen. Men kan dus veronderstellen, dat met deze 50.000 gulden iets fraais is ge maakt. Te ingewikkeld. Onwillekeurig zal men zich af vragen of deze som goed besteed is. Wat doet deze vereniging dan voor de gemeenten, die alle zijn aangesloten? De Paleisstraat wordt wel genoemd het centrum van gemeentelijke activiteit. Hier worden door de kern van des kundigen met een uitgebreide staf van personeel de problemen van de gemeenten behandeld. Het is nu eenmaal zo gegroeid in Ne derland, dat een kleine gemeente onmogelijk zelf op de hoogte kan zijn van alle bepalingen, waarmee zij heeft te maken. Daarom geeft de vereniging adviezen en verstrekt zij docu mentatiemateriaal over de ont wikkelingen van verschillende wetten, en reglementen, die de gemeente betreffen, zoals de ver makelijkheidsbelasting, het poli tietoezicht, personeelsaangelegen heden en de financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeenten. Verder is de vereniging verschil lende afdelingen rijk, bijvoorbeeld het centraal inkoopbureau voor verificatie en financiële adviezen, het registratiebureau, het centraal orgaan voor gemeentelijke aan gelegenheden, gesticht óp initia tief van dr. Drees en mr. de Mon- chy. De Fraude-Risico-Onderlinge. Vanwege deze uitvoerige namen heeft men er van afgezien naam bordjes op de verschillende deu ren aan te brengen. Maar ook zonder naambordjes blijkt uit deze opsomming de activiteit van de vereniging, die bijna nimmer naar buiten treedt, juist omdat activiteit voornamelijk ligt op het gebied van de bestuursrechtelijke en administratieve gemeentelijke aangelegenheden. OVEREENSTEMMING MET „STEUN WETTIG GEZAG" UTRECHT. De dagelijkes be sturen van de Stichting „Bevor dering Bescherming Bevolking" en het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" hebben in een ver gadering te Utrecht wederzijdse overeenstemming bereikt over de basis waarop in den vervolge op de meest vruchtbare manier zal kunnen worden samengewerkt, aldus is ons officieel medegedeeld. genoemd, die thans gemakkelijk uit Duitsland kunnen worden in gevoerd. In Britse kringen hoopt men echter, dat er een compromis zal kunnen worden gevonden, waar door voorkomen zal kunnen wor den. dat de uitstekende Neder lands-Engelse handelsbetrekkin gen, die na de oorlog zijn geves tigd, verstoord worden. Voor het ogenblik heeft men aan Britse zijde de concessies, die op grond van vroegere handelsovereenkom sten, welke betrekking hadden op het verlenen van exportvergun ningen voor schaarse goederen, nog niet ongedaan gemaakt. i >i DOLKMES IN DE BORST ROTTERDAM, 29 April. Een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank hedenmorgen tegen de 59-jarige naaimachine handelaar F. G. C. P. uit Woer den. Op 18 November j.l. zou hij te Woerden een zekere J. P. met een dolkmes hebben gestoken, waardoor P.'s long werd geraakt. Verdachte zei, dat het slacht offer hem had geplaagd in een café, samen waren ze later buiten en toen had P. opeens gezegd „wat doe je nu" en verdachte had een snee in de jas van P. gezien. Verdachte wist niet, dat hij gestoken had. ,,'k Kan het me nog niet begrijpen' Van het wereldtoneel DJAKARTA Een van de leiders van de grootste Indonesische partij, de Mohammedaanse Masjoemi, de heer Kiahi Isa Ansjari, heelt deze week het communisme feller aangevallen dan ooit door een vooraanstaand Indonesiër is gedaan en de Indonesiërs er tegen gewaarschuwd, dat de communisten misschien opnieuw zullen trachten zich Van de macht in dit land meester te maken. Hij herinnerde aan de misluk te staatsgreep, die de communis ten in 1948 te 'Madioen hebben gepleegd en merkte op, dat de communisten zich schijnen voor te bereiden op een herhaling van hetgeen destijds in Oost-Java heeft plaats gevonden. „Ditmaal schijnen zij een an dere tactiek te volgen. Zij probe ren de Mohammedanen te ver lammen door de grootste Mo hammedaanse partij onze Mas joemi te ondermijnen", aldus Ansjari, die voorts gewaagde van een onlangs gepubliceerd manifest van de Indonesische communistische partij, waarin de Masjoemi er van werd be schuldigd gemene zaak te maken met de Daroel Islam, de voor naamste terroristische gesel van het land. Hij gaf uiting aan deze mening in Het jongste nummer van het Islamietische maandblad „Aliran Islam", dat te Bandoeng ver schijnt. Ztin artikel is in een groot gedeelte van de Indonesi sche en Nederlandse pers in het gehele land overgenomen. In een van de felste passages betoogde Ansjari dat de Indone sische communisten ..hun op drachten ontvangen van een po litiek hoofdkwartier in het bui tenland". Hij geselde hen als vijanden niet alleen van onze godsdienst maar evenzeer van nationalisten, die hun eisen niet willen inwilligen". Ansjari besloot: „Alle Indone sische patriotten, onverschillig of zij Mohammadanen of Christe- zij Mohammedanen of Christe- vrouwen, jeugdige personen boe ren of arbeiders zijn, moeten waken tegen een terugkeer van de verschrikkelijke terreurs- episode van Madioen". AMSTERDAM, 29 April. Het pas verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank heeft nog eens uitvoerig de diverse posten van de balans belicht. Alle aspecten van de financiële en monetaire situatie zijn daarin besproken, o.a. de positie van de geldmarkt, waarvan, in tegen stelling tot de kapitaalmarkt, werd uiteengezet, hoezeer deze ruim van middelen is voorzien, en beheerst wordt door de grote omvang van uitstaand schatkist papier. Ook thans, vier maanden na het afsluiten van de jaar balans. is deze toestand nog on veranderd van kracht. Gemakkelijk en ruim was dan ook de ultimo van April en de vandaag verschenen weekstaat vertoont alle verschijnselen van het einde van de maand. Opmer kelijk is, dat ondanks de geld behoefte bij de ultimo, de saldo's van banken nog met 25 millioen ziin toegenomen, hetgeen door de zeer ruime geldmarkt verklaar baar is. Een gebruikelijk symp toom van het einde van de maand kan gezien worder» in de toeneming van de biliettencircu- latie. die een forse stijging heeft ondergaan, n.l. van f2852 mil lioen tot f2932 millioen. Kenne lijk zijn ook de geldbehoeften van het Rijk vrij aanzienlijk ge weest want het saldo van de schatkist is afgenomen met f56 millioen. Op de bijzondere rekening is f 14 millioen biiigehoekt. waar mede deze gekomen is op f1027 mil'lioen. Daartegenover ziin an dere saldo's gedaald, evenwel met een groter bedrag dan de bijboeking on de „local currencv account". Blijkbaar ziin dus ook uit anderen hoofde middelen aan de andere saldo's onttrokken. De netto deviezenreserve is gestegen tot boven de 1 milliard gulden nl. tot 1033 millioen, waarmede goud en deviezen samen het re cord vertonen van 2330 millioen gulden. Theodor Kardinaal Innitzer (in het midden) aan het hoofd van de processie in de Dom van St. Stephan te Wenen ter gelegenheid van de plechtige inzegening van het hoofd altaar. Het hoofdaltaar, dat tijdens de brand, welke in 1945 de zevenhonderd jaar oude kathedraal teisterde, niet beschadigd werd, is tijdens de herstellingswerkzaamheden ongeveer twee meter omhoog gebracht. IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 28 April. De officieren en de manschappen van de Nederlandse torpedojager van Galen, die hier een beleefd heidsbezoek brengen na in de Koreaanse wateren in actie te zijn geweest, werden vandaag feestelijk ontvangen door de Ar gentijnse autoriteiten en de Ne derlandse kolonie. Kapitein t. z. A. M. Valken burg heeft beleefdheidsbezoeken gebracht aan de minister voor de vloot en de bevelhebber van de Argentijnse vloot. Hij heeft kran sen gelegd op de monumenten van generaal Jose San Martin en admiraal Guillermo Brown, hel den uit de Argentijnse Onafhan kelijkheidsoorlog. militair Duits land. de oude erfvijand en temeer wan neer een her enigd Duitsland uit de E. D. zou treden. Daar komt nog bij, dat de partij van Adenauer in de on langs opgerichte jongste staat Wuerttemberg-Baden, een gevoe lige klap heeft gekregen. De C. D.U. heeft in de nieuwe staat niet langer meer de meerderheid. De socialisten en liberalen heb ben in Stuttgard een verbond aan gegaan en cje C.D.U is op een zijspoor gebracht en buiten de regeringsverantwoordelijkheid gehouden. Adenauer heeft daar zeker niet op gerekend en het betekent een streep door de re kening. Zowel het verbond tus sen socialisten en liberalen in Stuttgart, als de steeds toene mende wrevel tegen de politiek van Adenauer, ook in zijn eigen gelederen, moet gezocht worden in het Duitse standpunt, dat Adenauer teveel heeft toegege ven aan de eisen van, de Weste lijke mogendheden. Of deze be oordeling van zijn politieke te genstanders wel geheel juist is, valt nog te bezien. EEN ANDERE tegenslag voor de Bondskanselier is, dat de op lossing van de Saarkwestie op niets is uitgelopen. Zowel Frank rijk als de Bondsrepubliek heb ben op dit punt van zaken enigszins het been stijf gehouden. Men heeft zelfs de vrees uitge sproken, dat de integratiepolitiek daarmede een wankele basis heeft gekregen. Wanneer men zich nog herinnert, dat Adenauer destijds het plan-Schuman met kracht heeft verdedigd en als één der voornaamste argumenten naar voren bracht, dat daardoor ook het Saarprobleem uit de -wereld zou worden geholpen, beseft hoe teleurstellend deze gang van za ken is, nu het tegendeel is ge bleken. Vandaar ook, dat men in Parijs kopschuw is geworden. Dit alles heeft de positie van. de Bondskanselier er niet gemak kelijker opgemaakt. Immers, nu de Saarkwestie niet is opgelost, staat men in Duitse kringen sceptisch tegenover het plan- Schuman. ER IS geen enkele reden aan te voeren, om ook maar één ogenblik te twijfelen aan de op rechte bedoelingen van Adenauer Hij heeft genoegzaam te kennen gegeven, aat het straks in Mei af te sluiten souvereiniteitsver- drag geen voetbreed aan de één wording in de weg staat. Wat de visie van Adenauer aangaat inzake een eventuele wijziging van de verdragsbepalingen bij een herenigd Duitsland moet men dit eerder zien als een po litiek gebaar tegenover het Duit se volk. Men bedenke, dat bij een herenigd Duitsland niet de partij van Adenauer het voor 't zeggen zal hebben, maar aan de socialisten een grote invloed moet worden toegekend. En met de socialistische oppositie moet de Bondskanselier wel degelijk rekening houden. Daarbij spelen hem de verkiezingen van het komend jaar door het hoofd. In dit licht bezien is de Franse vrees, hoewel uit gevoelsoverwe gingen misschien begrijpelijk, op redelijke gronden niet geheel en al te verdedigen. BLIJFT altijd nog het Atlan tisch Verdrag. In kringen van de politieke geestverwanten van de Bondskanselier is onomwonden opgemerkt, dat het opnemen van Duitsland in het N.A.T.O. ver- band niet een zaak is, die op grond van een of andere gril zo I maar kan worden vertraagd. Ty- I perend is de reactie van een West-Duitse woordvoerder op de benoeming van Ridgway. Hij vatte zijn commentaar als volgt samen: „West-Duitsland is geen N.A.T.O.-lid. Wij kunnen van avond beter niets zeggen". Is dit wrevel, of teleurstelling? DE REGERING in Bonn maakt een ernstige crisis door en meer dan, ooit blijkt, hoe gecompli ceerd de Duitse verhoudingen zijn Ongetwijfeld een der lastig ste problemen van de na-oorlog- se tijd. A f5000.— BOETE GE-EIST TEGEN GEMEENTE BOXTEL Voor de Meervoudige Economi sche Kamer van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogen- bosch diende gisteren de zaak tegen dfe gemeente Boxtel in de persoon van haar burgemeester drs M. A. M. van Helvoirt. Vol gens de dagvaarding zou de ge meente Boxtel 42 woningwetwo ningen hebben laten bouwen zon der dat voor de bouw schrifte lijke goedkeuring van Rijkswege aanwezig was. De substituut-offi cier van Justitie, mr. Moons, achtte het bewijs van de overtre ding geleverd. Hij was bovendién van oordeel dat de gemeente te kwader trouw had gehandeld. Hij eiste een geldboete van f 5000. De raadsman, mr. Kolfschoten uit Den Bosch, was van oordeel dat hier slechts gesproken k,on worden van een onbelangrijke administratieve nalatigheid van een gemeente-ambtenaar. Hij con cludeerde tot vrijspraak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3